Koester uw Monument Agrariërs enthousiast over plaatsen stuwen in boerensloten Kleine winst bisdom Roermond Honderdachtentwintigste jaargang - week 31 - donderdag 2 augustus 2007 Blijf meedoen en maak kans op mooie prijzen! Elly Smits-Aben uit Venray is de derde weekwinnaar van de door Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas uitgeschreven vakantiefoto wedstrijd. De juryleden Theo Clabbers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen van nieuwsblad Peel en Maas waren onder de indruk van de winnende foto, waarop haar zoon Stef te zien is. "Vooral vanwege de dynamiek op de foto en de prachtige kleuren", verklaart Clabbers. "Het is een echt zomerse foto, die precies op het goede moment is geno men." De fotowedstrijd breekt overi gens alle records. Het feit dat foto's nu ook per e-mail kunnen worden ingezonden, is duidelijk merkbaar aan het aantal inzendingen. In de eerste weken mochten Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas al enkele honderden foto's ontvangen. In het kort nog een keer de spelregels. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitge verij/boekhandel Van den Munck- hof, beide in Venray. Er worden nog op twee donderdagen week- prijzen vergeven: namelijk op 2 en 16 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boeken- bon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Mels kens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars din gen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee naar de hoofdprijs die op donderdag 23 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. Deze hoofdprijs wordt door de vakjury,Theo Clab bers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, journalist/fotograaf van Peel en Maas, bekendgemaakt. Daarnaast is er dit jaar voor het eerst een publieksprijs. De lezers van Peel en Maas kunnen aan het einde van de fotowedstrijd uit een aantal vooraf geselecteerde foto's, die worden gepubliceerd in Peel en Maas en op de website van Van den Munckhof, kiezen wie de publieksprijs wint. De winnaar krijgt een prachtige digitale came- Deze week de Mariakapel aan de Heidseweg in Heide. Deze is volgens klassiek model gebouwd en werd rond 1935 gesegmen teerd. Van binnen was het kapel letje, waarin men nauwelijks rechtop kon staan, zoet roze geverfd, terwijl de kapel nis zelf lichtblauw gekleurd was. Momen teel is de kapel van binnen uitge voerd in schoon metselwerk, en de buitenmuur met korrelpleister. Een zware ijzeren poort sluit het kapelletje voor ongewenst bezoek. Het opschrift boven de ingang luidde: Offer Ter Ere Van Maria. Een smeedijzeren kruis staat op de topgevel. Een grafzerk van Naamse steen diende vroeger als opstapje voor de ingang. Oorspronkelijk stond er een houten beeld met Maria en kindje Jezus, in renais sancestijl, geschilderd met blauwe mantel en een rood kleed, van 35 centimeter hoogte. De beelden en het hekwerk zijn diverse malen gestolen. Nu staat er een modern beeldje uitgestald. Het kapelletje, dat op grond staat van de familie Janssen, is volgens de familie meer dan honderd jaar oud. Het stamt waarschijnlijk uit de zeventiende of achttiende eeuw. Een keer per jaar krijgt Maria in de kapel een muzikale hulde. Dit als de eerste communicanten door de fanfare van Leunen-Veulen-Heide worden afgehaald. Eens heeft de Heidse bevolking er na de oorlog om regen gebeden, tijdens een lange hete zomer. En het heeft zo hard geregend dat alles onder water stond. Nu nog zeggen de mensen in Heide, het kan zo droog wor den als het wil, maar we gaan daar nooit meer bidden om meer regen. Reageren op deze weke lijkse rubriek kan via de secretaris van de stichting: venraymonumen- taal@live.nl., postadres; SVM, Beek- weg 62,5815 CN in Merselo. Waterschap Peel en Maasvallei gaat in het kader van het project de Stuwende Kracht vanaf okto ber ruim duizend stuwen plaatsen in boerensloten. Daarvan plaatst het waterschap circa 350 stuwen in de waterlopen van het water schap. Afgelopen maanden zijn in de Peel en Maasvallei ruim 550 agrariërs bezocht door medewer kers van het waterschap. Zij gaven aan de keukentafel tekst en uitleg over het plaatsen en gebruik van de stuwen. Resultaat: ruim 90 procent van de agrariërs geeft toestemming voor plaatsing en wil de stuwen gaan bedienen. De Stuwende Kracht vormde onderdeel van de op 27 juni jl door Waterschap Peel en Maasval lei en provincie Limburg gestarte campagne Nieuw Limburgs Peil. Deze campagne moet er voor zor gen dat de Limburgse grondwa terstand in 2015 op het gewenste peil is. Daartoe wordt een aantal waterconserverende maatrege len genomen, waaronder ook het plaatsen van de stuwtjes. Om de agrariërs te informeren over het belang van waterconservering en de achtergronden van het project de Stuwende Kracht, heeft Water schap Peel en Maasvallei in mei en juni zes 'watercafés gehouden. Tijdens deze bijeenkomsten heb ben de aanwezigen een toelich ting gekregen op de plannen van het waterschap op het gebied van waterconservering. Ook kon den zij met collega's en water schapsmedewerkers discussiëren over het belang van maatregelen om verdroging tegen te gaan. Na de watercafés werden de agrariërs een voor een bezocht. Tijdens dit bezoek hebben ze samen met de waterschapper gekeken naar de meest geschikte locaties voor de stuwen. Uiteindelijk werken dus meer dan vijfhonderd agrariërs mee. "Een voor Waterschap Peel en Maasvallei uitstekend resultaat. We gaan dan ook vol goede moed in oktober van start! Waarom een aantal agrariërs dan toch geen stuw wilde plaatsen? Er waren vooral technische bezwaren. Bij voorbeeld omdat aanliggende percelen al nat genoeg zijn," aldus Henk van Alderwegen, voorzitter van Waterschap Peel en Maasval lei. Vanaf oktober 2007 tot voor jaar 2008 gaat een aannemer aan de slag om de circa duizend stu wen daadwerkelijk te plaatsen. Als deze klus is afgerond is heeft Waterschap Peel en Maasvallei een belangrijke stap gezet om in 2015 het grondwater op het gewenste peil te hebben. Het bisdom Roermond heeft 2006 afgesloten met een lichte plus. In plaats van het begrote tekort van een halve ton, hield het bisdom vorig jaar 147.000 euro over. Dat blijkt uit de jaarrekening over 2006, die onlang naar alle parochies in het bisdom is gestuurd. De meevaller wordt voor het grootste deel veroorzaakt door incidentele baten, zoals de koersre- sultaten van beleggingen. "Omdat je vooraf niet kunt inschatten hoe hoog of hoe laag die uitvallen, worden ze niet in de begroting opgenomen", zegt algemeen-eco noom Martin Frankort in een toe lichting op de jaarrekening. "Als ze positief uitvallen, zoals deze keer, is dat mooi meegenomen, maar we hebben ook al eens tegenval lers gehad." Verreweg het grootste deel van de inkomsten van het bisdom (3,7 miljoen euro) komt uit de bijdra gen van parochies. Daarnaast is er nog ruim een miljoen euro aan andere inkomsten, waaronder de opbrengsten van de beleggingen, de bijdragen van derden en de opbrengsten uit eigen activiteiten. In totaal komt dit op 4,9 miljoen euro. Daar tegenover staat een vergelijkbaar bedrag aan uitgaven. Aan de kosten van het bisdom zelf (salarissen, huisvesting, orga nisatie en pastorale projecten) werd vorig jaar 3,5 miljoen euro uitgegeven, ongeveer anderhalve ton minder dan begroot.Aan paro chies en zielzorg werd rond een miljoen euro besteed en ongeveer anderhalve ton ging naar boven diocesane lasten. Ook heeft het bisdom vorig jaar ruim een ton uitgegeven aan de komst en ondersteuning van nieuwe bewegingen en congre gaties die zich in Limburg hebben gevestigd. Dit is het gevolg van nieuw beleid dat het bisdom heeft ingezet en waarbij buitenlandse religieuzen worden uitgenodigd om zich in het bisdom te vestigen. Het is wel de bedoeling dat zij zich na verloop van tijd zelf kun nen financieren. Frankort is tevreden met het positieve resultaat over 2006. Wel maakt hij zich zorgen over het stij gende bedrag dat aan armlastige parochies werd uitgekeerd. "Dit betekent dat het aantal parochies dat moeilijker rond kan komen, langzaam stijgt en dat is geen goede ontwikkeling." Afgelopen jaar is overigens een nieuwe opzet ontwikkeld voor de Actie Kerkba lans, waarmee de gezamenlijke bisdommen de inkomsten van parochies hopen te verhogen. Vliegmeeting De Pioniers Motormodelvliegclub De Pio niers houdt op zondag 5 augustus voor de derde keer een meeting waarop radiografisch bestuurde vliegtuigen centraal staan. Een leuk en spectaculair evenement voor zowel vliegers als mensen die interesse en hobby hebben in het modelvliegen. Er zijn verschil lende modelvliegtuigen en -heli kopters te zien. Van 10.00 uur tot 17.00 uur zijn belangstellenden van harte welkom op het terrein aan de Sinnesstraat in Oirlo. De club is opgericht in september 1974 en telt ongeveer 39 leden, van wie er zo n vijftien actief vlie gen. Harrie en Nellie Philipsen-Smits 50 jaar getrouwd "Je hebt elkaar harder nodig naarmate je ouder wordt". Hij weet het als de beste, Harrie Philipsen (73). Want de laat ste jaren liet zijn gezondheid hem regelmatig in de steek. Maar gelukkig heeft Harrie een goede vrouw, Nellie, met wie hij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Zij is al jaren zijn grote steun en toeverlaat en samen geniet het echtpaar nog altijd met volle teugen van het leven. Op vrij dag 3 augustus vieren Harrie en Nellie Philipsen-Smits hun gouden bruiloft in familie kring. Nellie Smits is geboren in Vier lingsbeek. Ze is de oudste van elf kinderen en werkte toen ze de school verliet op tal van plekken om brood op de plank te krijgen. "Zo ging dat in die tijd",zegt Nellie nu. "Ik heb overal gewerkt en van alles gedaan. In de huishouding gewerkt, bij boeren op het land. Als er maar geld mee te verdienen was." Datzelfde geldt ook voor Harrie, die als tweede van acht kinderen ook veel uren bij boeren in de omgeving doorbracht. "Hard werken, weinig verdienen", grapt de in Oirlo geboren en getogen Harrie. "Maar ik heb ook veel thuis gewerkt. We hadden een kleine tuinderij met wat vee. Zoals kip pen en varkens.Ach, dat was zo in die tijd. Later ben ik als monteur op het mobilisatiecomplex in Ysselsteyn gaan werken." KASTEEL Maar waar hebben ze elkaar in godsnaam leren kennen? "In Horst", weet Nellie nog precies. "Ik woonde in bij een gezin op de kasteelboerderij en Harrie bracht een bezoek aan een evenement. Nee, ik weet niet meer precies wat er te doen was." Harrie kan het zich ook niet meer zo goed voor de geest halen, maar weet nog wel dat Nellie in de wei het verkeer stond te regelen. "Ik zag haar direct staan en ben even een praatje met haar gaan maken. Nou, zo is het eigenlijk begonnen." Want van het een kwam het ander en na een paar jaar als vriend en vriendin door het leven te zijn gegaan, besloten de twee om samen in het huwelijksbootje te stappen. Harrie, die met zijn landbouwdiploma en monteurdi- ploma op zak inmiddels een baan in de West-Brabantse polder bij Klundert had gevonden, en Nellie gaven elkaar het jawoord op 30 juli 1957 in de kerk van Maashees. Een paar dagen eerder waren ze al voor de wet getrouwd in het gemeentehuis van Vierlingsbeek. Samen met haar man verhuisde Nellie naar hun arbeiderswoning in Klundert, waarin hun eerste twee van in totaal drie kinderen zijn geboren. In Klundert woon de het gezin een aantal jaren. "In november I960 was het werk in de polder voor mij als monteur afgelopen", herinnert Harrie zich nog goed. "Van de polder werd industriegebied gemaakt. Alle bedrijven van de staat werden opgedoekt en wij konden terug naar Oirlo, zonder werk." De fami lie Philipsen ging wonen in het ouderlijk huis van Harrie aan de Molenhoek. "Want dat stond leeg. Mijn vader en moeder waren ver huisd naar Wellerlooi." Maar het was een erg oud huis, weet Nellie nog. "We hebben er maar een paar jaar gewoond en in dat huis is ook onze derde dochter geboren." Ver volgens verkasten Harrie en Nellie naar een woning aan de Hoge- Het gouden bruidspaar Har rie en Nellie Philipsen-Smits uit Oirlo. weg in Oirlo, waarin ze nu al 44 jaar met veel plezier wonen. Har rie werkte sinds de terugkeer van het gezin naar Noord-Limburg bij loonwerkers en boeren, maar het grootste deel van zijn arbeidzame periode bracht hij door bij Nestlé. Hij was bij dat bedrijf aangeno men als heftruckchauffeur, maar was als technische man ook een van de drijvende krachten achter het opzetten van het magazijn. "Ik heb 22 jaar bij Nestlé gewerkt, de meeste jaren op het expeditiekan toor." Nee, vervelen doen de twee zich niet. Nooit gedaan ook, want met drie kinderen, vijf kleinkinderen en tal van hobby's weten ze zich beiden goed te vermaken. Harry is bijvoorbeeld al jaren een trouw lid van De Zwaluw in Venray. Dui ven zijn zijn grote passie. "Al meer dan vijftig jaar", glimlacht hij. "Ik heb er zelfs een keer een auto mee gewonnen. We gingen met een auto naar een grote vlucht in Den Bosch toe, en keerden met twee auto's terug." Trots laat hij zijn medailles en andere trofeeën zien. "Maar ik moet zeggen dat ik de duiven alleen nog maar heb dankzij de hulp van mijn vrouw. Tijdens mijn ziekte heeft zij altijd voor de duiven gezorgd en ze ook naar wedstrijden gebracht. Iemand anders had al lang gezegd: 'Doe die beesten maar weg!'. Maar Nellie niet." Harrie kijkt Nellie trots aan. Zij glimlacht. "Ach, het is zijn grote hobby. Ik breng hem ook altijd naar de clubavonden van De Zwa luw toe. Nee, dat is geen probleem, ik doe het graag voor hem." Biljarten bij de KBO, tv-kijken en kaarten zijn drie andere hob by's van de man des huizes. Hij is een echte sportliefhebber en volg de bijvoorbeeld de Tour de France op de voet. En heel vroeger was hij ook nog lid van de Oirlose voetbalclub DIS. "En ik heb ook nog aan bedrijfsvoetbal gedaan, bij Nestlé." Nellie heeft ook hobby's genoeg. Zij is altijd met het (ver)maken van textiel in de weer, puzzelt graag en is net als Harrie een grote kaartliefhebber. "Samen drin ken we twee keer per dag koffie en dan jokeren we altijd", zegt ze. "Ja, dat is een leuk tijdverdrijf." Wat het geheim achter hun huwelijk is? Nellie kijkt Harrie vragend aan. Het is even stil, maar dan zegt Harrie. "We doen heel veel samen, dat hebben we altijd gedaan. Maar je merkt wel dat naarmate je ouder wordt, je elkaar steeds meer nodig hebt." De winnende foto van deze week: een prachtige vakantie- kiek! Elly Smits-Aben en haar zoon Stef nemen de prijzen in ont vangst vanArie Snellen van Peel en Maas. ra ter waarde van 200 euro, even eens beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens. De win naar van de publieksprijs wordt op donderdag 30 augustus in Peel en Maas bekendgemaakt. Dit jaar mogen foto's ook digitaal via email worden ingezonden. Iedere inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de mail wel naam, adres, woonplaats en tele foonnummer (eventueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. Ook voor de digitaal ingezonden foto's geldt hetzelfde als voor afdrukken: de aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. De foto's kunnen worden ingezonden naar redactie@van- denmunckliof.nl. EL EN MAAS Elly winnaar fotowedstrijd Gouden bruidspaar in Oirlo «Eg J!

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11