LLTB wil actie tegen giftig Jacobskruiskruid Herfstachtige start Fietsvierdaagse Venray Bom onder toekomstplan De Peel Nobelstraat hoofdweg De Blakt Opleidingen voor kantoor Gemeente geen fotograaf r Julicher Meijer s Advocaten te Venray is óók thuis in het MILIEURECHT en het HUURRECHT Ingezonden VAN DER PUTT SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN II II PEEL EN MAAS Donderdag 26 juli 2007 - Pagina 3 het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Vervolg voorpagina De vakgroepen Paardenhou- derij en Rundveehouderij van de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond (LLTB) doen een dringend beroep op gemeen ten, provincies en alle terrein en natuurbeherende instanties om de opmars van de giftige plant Jacobskruiskruid te stop pen. Als paarden en runderen deze plant eten, wordt de lever aangetast en kunnen ze er aan doodgaan. Ook als de plant op wegber men en op het land tot hooi is verwerkt, blijven de giftige stoffen werkzaam. „De gevaren voor het vee worden vaak onderschat. Er wordt te weinig actie genomen om verdere verspreiding van dit kruiskruid tegen te gaan", zegt Ruud Pruijsten, secretaris van de LLTB Vakgroep Paardenhouderij. Nu het Jacobskruiskruid volop in bloei staan komen uit meerdere regio's meldingen van bezorgde agrariërs en paardeneigenaren dat de plant op meer plaatsen dan voorheen de kop op steekt. Het risico van verdere uitzaaiing is groot. Volgens Pruijsten zijn vele organisaties en instanties en soms ook boeren zich onvoldoen de bewust van de giftigheid en de mogelijke gevolgen. „Daarbij komt nog bij dat velen de plant niet of onvoldoende herkennen en niet weten hoe ze deze 'sluip moordenaar' het beste op kunnen ruimen", aldus de vakgroepsecre- De hoofdweg van het bedrij venterrein De Blakt gaat Nobel- straat heten. Dat is deze week door het college van B en W besloten. Voor de straatnaamge- ving op De Blakt is aansluiting gezocht bij beroemde personen die een uitvinding of ontdekking deden, of die bestaande uitvin dingen aanmerkelijk verbeterden. De Nobelstraat is afgeleid van Alfred Bernard Nobel, geboren op 21 oktober 1833- Hij was een Zweeds chemicus en industrieel Een paar maanden geleden nog niet, maar nu zijn er bij Instituut Van den Boom wel voldoende aanmeldingen bin nen om de LSSO-opleidingen voor kantoorbanen definitief in Venray door te laten gaan. Op maandagavond 20 augus tus, op het Raayland College, wordt gestart met de eerste twee modulen (Telefoneren en Toetsenbordvaardigheid) voor de opleidingen Telefoniste/ Receptioniste, Administratief Medewerker en Secretaresse. Na negen wekelijkse lessen volgt op de tiende avond de exa- mentoets. Op de elfde avond wordt dan begonnen met de twee volgende modulen. (Tekstverwer king/Word en Praktijkvaardighe den). Al na twintig weken kan men geslaagd zijn voor het LSSO-diplo- ma Telefoniste/Receptioniste. Volgt men daarna tien weken de modulen Rekenvaardigheid en Excel, dan kan al na 30 weken het waardevolle diploma Administra tief Medewerker worden behaald. De lesstof voor deze opleidin gen is de afgelopen jaren door LSSO ontwikkeld voor leerlingen van de ROC's. Daarom is voor het taris. Als paarden en runderen de plant eten, zeker als de bittere smaak na het hooien is verdwe nen, raakt de lever aangetast door pyrrolizidine alkaloïden (PA's). Naarmate de dieren er ongemerkt meer van eten, worden ze ziek en gaan ze er soms aan dood. Harde cijfers over de gevolgen ontbre ken. De oorzaak van dode dieren blijft vaak onbekend omdat naar de doodsoorzaak lang niet altijd onderzoek wordt gedaan. Boeren wordt geadviseerd om alleen hooi of kuilgras aan te kopen dat gega randeerd vrij is van Jacobskruis kruid. De aangewezen weg om de plant weg te krijgen is een preven tieve aanpak, zegt Ruud Pruijsten. De plant moet met wortel en al uit de grond worden getrokken. De plant niet achterlaten in de berm of het weiland, maar in de afval bak stoppen. Als de plant op een perceel veel voorkomt wordt nog al eens besloten om te maaien. Dit werkt echter contraproductief. De plant is ook chemisch te bestrij den. In overleg van LLTB met locale en provinciale overheden zal de problematiek van het oprukken de kruiskruid onder de aandacht worden gebracht. In het najaar wordt er een congres aan gewijd. Ook in landbouwbladen, op inter net (www.lltb.nl) en in folders wordt voorlichting gegeven over hoe de plant te herkennen en te bestrijden. en bepaalde in zijn testament dat van de rente van zijn kapitaal van circa 32 miljoen Zweedse kronen jaarlijks vijf Nobelprijzen moesten worden uitgereikt. In zijn testa ment staat dat de prijzen bestemd zijn voor 'hen die in het afgelopen jaar aan de mensheid het grootste nut hebben verschaft'. De thema's science en technologie staan cen traal in de straatnamen die wor den gebruikt op De Blakt.Voor De Hulst II is voor het thema archeo logie gekozen. volgen van deze lessen geen voor opleiding vereist. Er wordt dus met basiskennis begonnen, maar door veel inzet en inspanning kan elke module na tien weken wor den afgerond met een certificaat, dat door LSSO wordt uitgereikt. Ca. 40 opleidingsinstituten, verspreid over het hele land, zijn door LSSO erkend en dat verklaart ook de naam: Landelijk Samenwer kende Secretariaats Opleidingen. Voor Venray e.o. is dit Instituut Van den Boom uit Gemert, dat deze opleidingen ook verzorgt in Gemert, Helmond, Oss en Uden. ZAKELIJK DUITS Omdat in de grensgebieden van Groningen tot en met Limburg er veel vraag was naar een module Duits, heeft LSSO het afgelopen jaar deze nieuwe module ontwik keld. Instituut Van den Boom gaat deze module voor het eerst en (voorlopig) alleen in Venray aan bieden. Ook kan voor een of twee losse modulen worden ingeschre ven; bijv. alleen Duits of alleen Toetsenbordvaardigheid. Belangstelling? Gratis informatie is verkrijgbaar via tel.0492-362751 (Instituut Van den Boom) of op www.instituutvandenboom.nl en op www.lsso.nl. De fraaie vertrekboog bij De Wetteling staat er dinsdag ochtend om negen uur ietwat somber bij als Jan Kreutz, de voorzitter van de Fietsvier daagse Venray, burgemees ter Jos Waals de opening laat verrichten. Aan fietsers geen gebrek. Ze staan als het ware al te trappelen van ongeduld. Maar eerst de openingsact die voorbehouden is aan drie jeug dige judoka's en hun leraar Rudi Verhagen. De judoka's Patrick van den Beuken (18),Tjeerd Nelissen (15) en Jens Gruntjens (12) nemen in Sjanghai (China) deel aan de Spe cial Olympics. De Olympische Spelen voor sporters met een ver standelijke beperking worden dit jaar van 2 tot 11 oktober gehou den. Het in vierdaagsekringen populaire 'Rad van fortuin', altijd goed voor een stevige opbrengst, Ja, Saskia Hoedemaekers van de gelijknamige fotovakhan- del aan het Henseniusplein vindt het maar een vreemd plan. Het voornemen van staatssecretaris Ank Bijleveld om vanaf juni 2009 aanvragers van een paspoort bij de balie in het gemeentehuis een pas foto te laten maken. Zij hoe ven dan niet meer eerst naar een professionele fotograaf. "Dit is gewoon broodroof. En ik kan ook niet geloven dat de gemeente aan haar eigen strenge eisen kan voldoen", zegt Saskia Hoedemaekers. Het ministerie van Binnenland se Zaken maakte het plan eind juni bekend. Tot grote verbazing van Hoedemaekers, die vorig jaar nog voor circa 3500 euro aan nieuwe apparatuur aanschafte om te kunnen voldoen aan de strenge eisen die aan het maken van een pasfoto worden gesteld door de regering. "Dan is het toch vreemd als die foto's voort aan in het gemeentehuis worden gemaakt. Onze medewerkers zijn gaat dit jaar naar de stichting die deze mindervalide sporters steunt. Overigens aan publiciteit geen gebrek. Ll-radio wist in alle vroegte al om 7.35 uur te melden dat er zo'n drieduizend fietsers in Venray van start zouden gaan. Jan Kreutz reageert desgevraagd: "Hoeveel deelnemers er precies zijn kan ik nog niet zeggen. Toch hoop ik dat het niet al te beste weer de laatste twijfelaars niet thuis heeft gehouden." In ieder geval vertrekken ver slaggever Jan Leijsten en zijn kompaan Harrie Voermans klok slag tien uur voor hun dertig kilo meter. De regenpakken aan. Op de Hoenderstraat aangekomen, breekt plotseling een flauw zon netje even door. Maar de mieze rige regen zal ons het eerste uur blijven plagen. Bij de eerste con trolepost, De kleine Loef in Vrede- peel, kan de regenkledij gelukkig voorgoed de fietstas in. daarvoor opgeleid, het lijkt me toch sterk dat ze in het gemeen tehuis aan die kwaliteitseisen kun nen voldoen." Maar het plan van de staatssecretaris betekent ook een aardig omzetverlies voor foto grafen, weet Hoedemaekers. "Het gaat inderdaad om een leuk deel van je klanten. Voor een setje pas foto's maken, betaal je 8.95 euro. Maar ook is het zo dat die mensen tijdens het wachten de rest van de winkel bekijken en nog andere spullen kopen. Die omzet mis je als dus als dit plan doorgaat." Hoedemaekers, die onlangs nog de complimenten van de gemeen te Venray ontving voor de kwaliteit van de pasfoto's, verwacht ook dat het maken van een pasfoto in het gemeentehuis op termijn duurder zal zijn dan nu. "Het lijkt me toch sterk dat de gemeente een setje foto's voor 8,95 euro kan aan bieden. Ook vraag ik me af of de mensen er blijer van worden als de gemeente de pasfoto's maakt. Wij laten de mensen altijd keu ren of ze vinden dat ze goed op de foto staan. Ik kan me niet voor stellen dat de gemeente zoveel Guus Willemsen heeft dan als mecanicien ter plekke nog niet veel te doen gehad. "Een spiegel tje vastzetten. Dat is alles tot nu toe." Op weg naar vliegbasis De Peel waar oud-medewerker Toon Jacobs ons een rondleiding geeft. Enkel twee patriots afleidingssy stemen staan er.Veel meer dan veel gras krijgen we in de drieënhalve kilometer over het vijftien hectare grote terrein van de luchtmachtba sis niet te zien. Na het oversteken met hulp van brigadiers, gaat het via de Ossendijk en Haag richting Merselo, waar zaal 't Anker zich als tweede halte aandient. Stempelen, even genieten van accordeonist Leo Broers en snel weer de fiets op. Het is immers nog droog. Via Haag,Weverslo en Janslust fietsen we de Kiekweg op naar Venray, waar we om 13.00 uur finishen. Nog even met Jan Kreutz en zijn medewerkers geluncht en dan kennisgemaakt met de beveiligers: service aan de klant kan geven. Daarbij heeft de overheid al aan gegeven dat 'moeilijke gevallen' doorgestuurd gaan worden naar de fotograaf. Ik weet dat de Stich ting Nederlandse Fotovakhandel (SNF) inmiddels een advocaat in de arm heeft genomen om dit plan juridisch aan te vechten." Frank Melskens, directeur van Foto Dom Melskens in Venray, Box meer en Deurne, is woedend op de staatssecretaris. Zij wil het met deze maatregelen voor burgers makkelijker maken om een pas poort op te halen. Enkele gemeen ten gaan in 2008 experimenteren met het systeem. Ze krijgen daar voor fotoapparatuur en -software. Ambtenaren krijgen training in het maken van pasfoto's. Melskens, sinds 1 januari voorzitter van de franchiseraad van de 125 winkels van Combi in Nederland, ziet dit voornemen van het kabinet net als Saskia Hoedemaekers totaal niet zitten. "Vorig jaar zijn de vijf gemeenten in het land van Cuijk samen met zeven professionele fotovakhandels bij elkaar geweest De judoka's Patrick van den Beuken (18), Tjeerd Nelissen (15) en Jens Gruntjens (12) openden de fiets vierdaagse. het kwartet Martien Dommeck, Henk Vermeulen, Sjraar Philipsen en Piet Hendrix. Hendrix was 23 jaar geleden al als medeoprich ter van de partij. Hij is blij dat de Fietsvierdaagse Venray alweer elf jaar op eigen benen staat. "Het is voor ons mooi en gezellig werk", zegt Piet. "Of ze nu van de cam ping komen of 'buitendorpsen' met de auto, ze kunnen hier voor 2,50 euro per nacht of voor 6 euro voor de hele week hun fiets veilig achterlaten. Ja, er wordt veel gebruik van gemaakt." Enfin, de eerste fietsdag zit erop. Over de volgende drie hoop ik u wind en regen dienende, maar liever zon, in de volgende Peel en Maas te berichten. Saskia Hoedemaekers: "Ieder z'n vak." om de nieuwe eisen van het Rijk te bespreken. En ik heb recente lijk van de gemeenten Boxmeer, Venray en Deurne nog de compli menten ontvangen voor de kwali teit van onze pasfoto's." Ook Melskens heeft fors geïn vesteerd in nieuwe apparatuur. "30.000 euro voor mijn drie zaken, en in de kwaliteit van de mensen. Als deze maatregel door gaat, kan ik twee mensen op straat zetten en mis ik omzet en traffic in mijn winkels. Landelijk kost dit 700 mensen hun baan." Het voorstel zal ook nog bespro ken moeten worden in de Tweede en Eerste Kamer. Melskens meldt alvast dat er allerlei landelijke acties worden opgezet, evenals een stevige lobby naar Den Haag en een sterke inzet van het mkb, via voorzitter Loek Hermans. Sas kia Hoedemaekers kan zich bijna niet voorstellen dat het plan het haalt. "Ieder z'n vak, de gemeente is geen fotograaf." Met het verdwijnen van het circuit kan 7,7 hectare worden teruggegeven aan de natuur. De restanten van het circuit zullen door Maessen op een milieuhygi ënisch verantwoorde wijze wor den afgevoerd en verwerkt en de voormalige stortplaats wordt door hem gesaneerd. Harry Maessen gaat in ieder geval in discussie met de provin cie Limburg over de datum van 1 december 2007. Hij vindt dat er wel degelijk bijzondere omstan digheden zijn om het circuit een jaar langer te gedogen en denkt dat er nog wel wat ruimte zit in de interpretatie van het besluit van GS. Tevens gaat hij met de inspecteurs van het ministerie van VROM in gesprek. Die willen dat de gemeente Venray - als de pro vincie Limburg de deuren niet sluit in december 2007 - snel handha vend optreedt tegen het circuit. Eerder dan 1 juli 2009, want op die datum moet het huidige cir cuit definitief verplaatst zijn naar een andere locatie. Binnen die ter mijn moet het circuit op de oude plek zijn gestopt. En dan ongeacht het feit of het nieuwe circuit dan wel of niet gereed is. Voor VROM is nog twee jaar gedogen van het Inbraak De politie roept getuigen op zich te melden naar aanleiding van een gewelddadige inbraak op zaterdag 21 juli in een woning aan het Duizendblad. Een tot nu toe onbekende jongeman werd tus sen 5 en 6 uur 's ochtends door de 64-jarige bewoonster van de woning overlopen. De bewoon ster werd door de dader met een mes bedreigd. Toen de bewoon ster trachtte te vluchten via de voordeur, probeerde de dader dat te voorkomen. Bij de worste ling die toen ontstond raakte de vrouw licht gewond. De vrouw omschrijft de dader als volgt: jon gen, 15-16 jaar oud, 150-155 klein, dun postuur, smal gezicht, donkere ogen en licht getinte huidskleur. Hij had een dun snorretje en kort donker haar. Hij droeg een licht gekleurd jasje tot op de heupen, een licht gekleurd petje met klep en een donkere broek. De dader ging er onder andere met enkele gouden sieraden vandoor. Kermis De gemeente Venray heeft betreffende de standplaatsen van attracties op Kermis Venray 2007 een wijziging aangebracht. De nieuwe standplaatsen: fami lieachtbaan op het Schouwburg plein. China Town op het Hen seniusplein, Fun Factory op het Raadhuisstraat. Reuzenrad, Power Dacer en Move-It op het Raad huisplein en Fantasy Flight op het grasveld. Harrie Messemaeckers, Venray Varkensmarkt In Amersfoort hebben we ook een Varkensmarkt. Daar heb ik er nog nooit iemand over gehoord dat de naam niet zou passen bij de uitstraling van dat plein. Ven- raynaren moeten trots zijn op het varken. De halve Peel is vergeven van de varkens. Er wonen meer varkens dan mensen in Venray. Venray heeft meer aan het varken te danken dan aan haar eigen Hen- senius, waar ik nooit iemand over hoor. Wat mij betreft; haal Hense- nius van zijn sokkel en richt een monument op voor het varken. Complimenten aan het college. Miel de Vries, Amersfoort. huidige circuit op de huidige plek echter onaanvaardbaar. De inspec teurs van het ministerie vinden dat in plaats van een last onder dwangsom bestuursdwang moet worden toegepast om de beoefe naren van de lawaaisport er toe te dwingen het huidige, ettelijke hectaren grote circuit, op zo kort mogelijke termijn te ontruimen. Het motorcrossen vindt namelijk plaats in een gebied dat onderdeel vormt van de zogenaamde ecolo gische hoofdstructuur. Verder zijn volgens de Inspectie de activi teiten van het motorcrosscircuit, dat in de loop der jaren werd uit gebreid met karting-, stockcar- en autoraces, niet alleen in strijd zijn met het bestemmingsplan, maar is voor gebruik van het gebied geen vergunning verleend op grond van de Wet Milieubeheer. Harry Maessen hoopt in het onderhoud de inspecteurs van het ministerie te kunnen overtuigen van zijn goede bedoelingen en vooral van de voordelen die het project onder meer heeft voor de flora en fauna in het gebied. Ook wil hij best water bij de wijn doen voor het nog een jaar langer open mogen houden van het huidige circuit. Hij neemt genoegen met een beperkte openstelling van het circuit in 2008. Acht keer per jaar een ontheffing voor de geluids overlast tijdens grote evenemen ten, zoals de speedwaywedstrijden die tienduizenden bezoekers trek ken, is voor hem voldoende. Want volgens Maessen vormen deze grote evenementen de levensader van het circuit en zijn de inkom sten daarvan broodnodig voor de realisatie van het nieuwe circuit aan de andere kant van de Bakel- sedijk. De inspecteurs besloten in te gaan op het verzoek van Maes sen, die hoopt dat als de Inspectie overstag gaat, ook de provincie te porren is voor het langer open houden van het huidige circuit De Peel. Maessen gaat er nog steeds van uit dat begin 2009 het nieuwe circuit klaar is. Nee, het boek cir cuit De Peel is nog lang niet geslo ten. Maar of dat ook voor het hui dige circuit geldt? PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhofnl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Fotografen verbijsterd over plan staatssecretaris Ank Bijveld i De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3