f Ik geniet weer van het zingen" E Mar? Koester uw Monument Toch Henscheniusplein? Nieuwjn Venray Dierenkliniek.vde Oude Melkfabriek Consultkortingsbon 10,00 w t v ff 0 ï-' Mk'W Mieke Janssen slaat een nieuwe weg in Tijdens het Schouwburg pleinconcert On Broadway van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht werd Mieke Jans sen (22 jaar) uit Venray gepre senteerd als lokaal zangtalent. Ze genoot die avond met volle teugen van deze unieke erva ring. Zingen, dansen en acte ren zijn dan ook haar lust en leven. Na een minder plezieri ge ervaring aan de Frank San ders Academy in Amsterdam heeft ze het plezier in zingen weer hervonden. "Ik geniet er weer gewoon van. En dat is het belangrijkste. Plezier hebben in datgene wat je doet." Over haar ervaringen in Amster dam, de teleurstellingen, maar ook de mooie momenten. In de woonkamer van haar ouderlijke woning aan de Oost singel in Venray schiet ze van wal. Het is alsof er een mitrailleurvuur wordt geopend. Na ruim anderhalf uur zijn de dampen opgetrokken en heeft ze haar verhaal gedaan. Af en toe een sneer richting Ste ven Moonen (docent aan de Frank Sanders Academy), veel en har telijk lachen, een enkele vloek, maar vooral enthousiast vertellen over de plezierige kanten van het leven. Ze is geboren en getogen in Venray. Na basisschool De Hom mel maakte ze aan het Raayland College de Mavo af. Haar moeder stimuleerde haar om iets met haar zangkwaliteiten te doen. "Mijn moeder werkt bij de schouwburg en zei me mee te doen aan de auditie van de Lynn's Dinnershow. Dat ging me heel goed af. Ik werd aangenomen en mocht mee doen met de shows in de foyer van de schouwburg. Heel leuk, ik heb er echt van genoten." Dat smaakte naar meer. Ze wilde van muziek en theater zelfs haar beroep maken. Ze zou en moest dan ook naar de Frank Sanders Academy in Amsterdam. Ze was toen negentien jaar, nam haar zus Inge mee naar de toela tingstesten. "Ik wilde het gewoon proberen. Zang en spel gingen me prima af, voor het dansen kneep ik 'm'. Iedereen liep in een dansje naar rechts, ik ging naar links. Helemaal fout natuurlijk. Maar ik ging gewoon door, deed net of het bij dat stuk hoorde", lacht ze. De juryleden, waaronder Simone Kleinsma, waren onder de indruk van de Venrayse.Van de 350 aan meldingen werden 28 talenten verwelkomd voor het nieuwe schooljaar. Ook bij huize Janssen plofte uit Amsterdam een brief op de deurmat."Shake 't maar", zei ik al. "Ik heb mijn zus de brief open laten maken.Toen ik las dat ik was aangenomen, ben ik vijf keer de tuin rondgerend. Het was com pleet feest. Helemaal geweldig." AFZIEN In september ging het school jaar aan de Frank Sanders Acade- ZWEMBADEN - SAUNA'S - INFRAROOD CABINES - SPA'S Calnwess Venray W.ehdi gerealiseerd riünti. M^iBWanssum all about pools leisure my van start. Mieke Janssen woon de de eerste maand nog thuis en het werden dan ook lange dagen. Om vijf uur 's morgens op, om tien uur 's avonds weer thuis. Ze was dan ook snel gesloopt en nam haar intrek in het hoofdstedelijke project van nieuwe keetwoningen (containers die worden gebruikt als woongelegenheid voor stu denten) bij het Amstel-station in Amsterdam. "Ik zat tien minuten van de school. Mooier kon het niet." Maar de overstap van Ven ray naar de hoofdstad van Neder land had ook zijn schaduwkanten. "Venray is vergeleken bij Amster dam een echt dorp. Ik dacht al heel snel 'wat is dit'! Ik ben een flapuit, heel druk, maar daar viel ik niet eens op. Samen met Rana, een meisje uit Cuyk, die ook aan de Academy ging studeren, woonde ik in dezelfde straat. Wel hartstik ke gezellig. Ze is echt een vriendin van me geworden." Het was echt afzien in het eer ste schooljaar. Iedere dag een half uur conditietraining, veel dansen, klassiek ballet ("in het begin een hel voor mij") en ensemblezang. Ze genoot met volle teugen van haar nieuwe leventje. "Vooral tij dens de lessen BTC (Beweging, Theater, Compositie, red.) leerde ik me zelf pas echt kennen. Heel emotioneel. Ook het theoreti sche gedeelte musicalgeschiede nis boeide me enorm." Ze kreeg les van bekende namen als Bruni Heinke (in een ver verleden Helen Helmink in GTST) en maakte ken nis met acteurs als Wilbert Gieske die nog steeds in de langst draai ende soap van Nederland speelt. Aan het einde van het eerste schooljaar voerden de leerlin gen van de academy de musical Punto Plato op. En werden ze kei hard beoordeeld. Als de naam van docent Steven Moonen voor het eerst valt, schiet ze vuur. "Ik kon bij hem werkelijk niets goed doen. Hij rekende mij, maar ook andere leerlingen uit het zuiden, echt af op mijn zachte g. Omdat ik teveel op mijn accent lette, werd volgens hem ook mijn spel negatief beïn vloed." Ze nam zich desondanks de kritiek ter harte. In de zomer nam ze logopedielessen om in het tweede schooljaar goed beslagen ten ijs te komen. Het pakte echter anders uit. De sfeer werd er niet plezieriger op. "Niet met de mede leerlingen. We hadden een hele hechte groep. Maar na de verhui zing van de school moesten we iedere dag drie kwartier heen, en terug. Daar baalde ik enorm van. De dagen werden steeds langer." LOMPER De stress sloeg genadeloos toe. De streber in de 22-jarige Venray- se werd op de proef gesteld. Hoe graag ze ook de studie volgde, ze kon ook haar familie en vrienden niet loslaten. Ieder weekend ging ze terug naar haar geboorteplaats om met vriendinnen te gaan stap pen. Met carnaval ging ze stiekem iedere dag op en neer van Amster dam naar Venray. Om tussen haar vrienden feest te vieren. "Dan stond ik de volgende dag trillend op de vloer te dansen. Steven had een bloedhekel aan carnaval. Dus je moest ook niet met smoesjes aankomen." Ze bleef problemen houden met haar Limburgse accent. Hoe wel iedereen overtuigd was van haar zangkwaliteiten ging het tentamen niet naar wens. Voor de kerstuitvoering van de academy in het Fijnhout-theater kreeg ze de 'alarmstatus' toebedeeld. Met andere woorden, oppassen anders is het einde oefening. "De druk nam nog meer toe. Na de derde voorstelling viel eerst het doek voor Rana. Ze kwam huilend naar buiten. Ze was afgevallen en mocht na de kerstvakantie niet meer terugkomen." Ook Mieke Janssen kreeg een keihard kerst presentje. "Ik ging naar binnen en Frank Sanders begon meteen te huilen. Hij vond het zo lullig voor me. Maar ook ik viel af. Ze vonden me echt goed, met zang en dans was niks mis mee, maar mijn spel en accent stonden me in de weg. Dat was hun oordeel. Zeg maar het oordeel van Steven.Als het aan Frank Sanders had gelegen, had ik beslist mogen blijven." Ze ontwaakte meteen uit een diepe roes die anderhalf jaar lang had geduurd. Het afscheid was 'heavy'. Maar er viel ook een loden last van haar af. Ze beseft achteraf dat ze zich nooit happy heeft gevoeld in Amsterdam. "Ik waardeer het als iemand recht voor zijn raap is, maar de mensen zijn daar veel lomper. Hier hoor je niemand tegen een ouder iemand zeggen 'hé ouwe, kijk eens uit'. In Amsterdam is dat heel normaal. Dat stond me niet aan." DROMER Op kerstavond kwam ze thuis. Een ervaring rijker, een illusie armer. Haar zus had een wel komstfeestje geregeld. "En daarna hebben we in Zenith de nodige borreltjes gepakt." Na de feestda gen viel ze toch in een gat. Ze was weer in de vertrouwde omgeving van familie en vrienden, maar miste toch haar medeleerlingen, de opleiding, zelfs de kritiek van Steven. "Je kunt niet meer zingen en dansen, de dingen die je het liefst doet. Er viel wel een enorme druk van me af. Misschien is het wel beter zo. Ik heb een hoofd stuk afgesloten." Maar ze blijft dro men, omschrijft zich zelf ook als een dromer. Ze kreeg het advies om een studie aan het conserva torium voor lichte muziek te gaan volgen. Met ingang van het nieu we schooljaar slaat ze echter een hele andere weg in. Ze gaat naar de Pabo in Helmond om een lera renopleiding voor muziekdocent te volgen. "Ik kan heel goed met kinderen omgaan. Ik zie het dan ook als een uitdaging om muziek les op basisschool te gaan geven." De artiest in haar blijft echter wakkeren. Haar grote, donker bruine ogen stralen. "Ik ben gaan dansen bij Myrna van den Bosch en zing bij showorkest Flavour. En verder kijk ik wel wat er op mijn pad komt. Het belangrijkste is dat ik weer geniet van het zingen. En de ervaring aan de Frank Sanders Academy neemt niemand mij af." Ook al zat er voor de sympa thieke Venrayse zangeres geen happy end in Deze week een pottenbakkerij met woning op het bedrijventer rein aan De Hulst 12. De woning is ontworpen door architect M. de Jonge in 1990. Op dit bedrij venterrein vormt de wekplaats met woning een uitzonderlijke verschijning, om niet te zeggen een wonderlijk anachronisme. Door de traditionele vormgeving herinnert dit ensemble eerder aan de gebouwen uit de begintijd van de industrie of zelfs van daar voor, dan aan een tegenwoordig bedrijfsgebouw. Het materiaal is juist passend voor een bouwwerk waarin keramische kunstvoorwer pen worden vervaardigd. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan bij het secretariaat van de stichting, e-mail venraymo- numentaal@live.nl, postadres SVM, Beekweg 62,5815 CN in Merselo. Wellicht wordt de naam Hense- niusplein toch veranderd in Hen scheniusplein. Medio 2009 moet de basisadministratie adressen en gebouwen van alle gemeenten in Nederland in opdracht van de regering namelijk 'eenduidig' zijn. Dat wil zeggen dat er dan geen verwarring meer mag zijn over de schrijfwijze van bijvoorbeeld straten, pleinen en gebouwen in Nederland. Ook de naam van het Venrayse plein, dat de naam kreeg van de Venrayse geleerde Henschenius, wordt de komende maanden onder de loep geno men, legt een woordvoerster van de gemeente Venray uit. "Maar we zullen de naam niet ineens wij zigen. Als dat gebeurt, dan gaat dat in overleg met de omwonen den en de bedrijven die aan een straat of plein gevestigd zijn." De Venrayse historici Louis Rutten en Wim Thomassen hebben er jaren lang voor geijverd de correcte naam Henscheniusplein in te voe ren. Ze hebben daarvoor zelfs het bordje aan de gevel bij fotograaf Hoedemaekers verwisseld. Zoals bekend denkt de gemeente Ven ray sowieso na over de naam van het plein. Het college van B en W wil bij de herinrichting van het winkelgebied namelijk teruggrij pen op het verleden van Venray. Zo moet bijvoorbeeld de Grote Markt weer de sfeer van vroeger uitademen en zo kwam ook de naam Varkensmarkt als nieuwe naam voor een vernieuwd Hen- seniusplein naar voren. Het plan om de naam Henseniusplein te wijzigen in Varkensmarkt leidde de afgelopen weken tot protesten van onder meer lokale historici en de ondernemersvereniging Venray Centraal. De nieuwe dierenkliniek de Oude Melkfabriek is een fullservice gezondheidscentrum voor huisdieren voorzien van de meest geavanceerde apparatuur en behandelwijzen, zoals: \1 Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl www.vooralledierenhetbeste.nl Honderdachtentwintigste jaargang - week 30 - donderdag 26 juli 2007 EL EN MAAS n ,5auna-Relaxroom www.calmness-topsportive. nl MARI Wanssum BV - All about pools leisure Stayerhofweg 2c 5861 EJ Warissum T 0478 - 53 27 47 F 0478 - 53 17 83 I www.mari.nl E info@mari.nl w 2 - -vv k! Digitale röntgen (o.a. HD, ED, PennHipp) Allround echoscopie Orthopaedische chirurgie Vruchtbaarheidsbegeleiding fokteven m.b.v. Immulite Dierfysiotherapie Acupunctuur Dieetvoedingsadviezen (Hill's) •Alle reguliere behandelingen met persoonlijke aandacht voor u en uw huisdier Optimale pijnstilling bij iedere operatie Aparte behandelkamers voor hond en kat Altijd op afspraak daardoor minimale wachttijden Digitale patiëntendossiers Diergeneesmiddelenapotheek met thuisbezorgservice (www.dierapotheker.nl) Deskundig advies bij teken-, vlooien- en ontwormingsmiddelen Zorgverzekeringsadvies op maat Ons veterinaire team heet u en uw huisdier van harte welkom. Er is royale parkeer gelegenheid en u kunt voor uw 1e consult gebruik maken van de consultkortingsbon. Bij inlevering van deze bon ontvangt u 10 Euro korting op uw eerste consult (incl. entingen en operaties) bij Dierenkliniek de Oude Melkfabriek.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11