lim JAARMARKT VENRAY Bier in Overvloed Al beng geeft ballonvaart weg Vakantiemarkt Overloon succes Politie brengt 54 jeugdgroepen in beeld Rooy on the Beach op Schouwburgplein PEEL EN MAAS Donderdag 19 juli 2007 - Pagina 7 de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van denfffflffTTTÜTibv Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Het kostte auteur Louis Reute- lingsperger jarenlang speur- en schrijfwerk, maar nu is hij er dan eindelijk: de Arcense bier bijbel Bier in Overvloed. Het is een uiterst lijvig 268 pagina's tel lend document geworden, stevig gebonden in een kloeke harde kaft. De Hertog Jan Brouwerij torent nog steeds als een groots baken in vlakke Maaslandschap boven de koren- en weidevelden uit en mag gerust omschreven worden als dé bakermat van de biercultuur in Noord-Limburg. De schrijver sprak met vele betrok kenen, inclusief enkele hoogbe jaarde maar nog kwieke brouwers om e.e.a. uit te pluizen. Van Arcen tot down-under in Australië. In versnipperde archieven kwam hij vele zeldzame documenten, foto's en andere materialen tegen. De puzzel is nu compleet. Arcen is een van de weinige dorpen met een nog springlevende brouwe rij en bijbehorend café. Bijzon der zijn de beschrijvingen van de ontwikkeling van het biervat, de introductie van de bierfles, de sluiting ervan, het glas en niet te vergeten het viltje. Auteur Louis Reutelingsperger komt uit de vakwereld en is bovendien een kenner van de streek. De voortref felijke lay-out is van de Arcense 'kunstenaar' Peter van 't Hof. Het boek is o.a. verkrijgbaar bij de Her tog Jan Proeverij aan de Kruisweg in Arcen en Boekhandel Koops in de Klaasstraat in Venlo. Bestellen via internet kan ook, via de web shop www.hertogjanproeverij.nl Het boek kost 25 euro. Nieuw automatiseringsbedrijf in De Bleek Sinds eind april is in De Bleek Albeng gevestigd. Albeng is een krachtenbundeling van MC System van Sjoerd Albers en Qwezz ICT van Paul Enge len. Naast computers en iet dien sten heeft Albeng een derde spe cialisme nl. domotica. Domotica is de technologie om elektronica- toepassingen en automatisering te integreren in de woning. Bij de opening konden bezoekers van dit nieuwe bedrijf aan De Bleek Op de foto Paul Engelen en Sjoerd Albers met de prijswin naars van hun openingsactie. 21 meedoen aan een loterij met als hoofdprijs een ballonvaart voor twee personen. Die prijs is gewonnen door de familie Tastan uit Venray. Monique Janssen, even eens uit Venray, won een HP multi functionele printer, terwijl Sandra van Tilburg een digitale fotolijst won. Voor meer informatie kunt u terecht in De Bleek 21 of via www.albeng.nl. De eerste editie in de serie van drie vakantiemarkten in 2007 is afgelopen zondag in Overloon een succes geworden. Het was mooi weer, zo mooi dat de organisatie vreesde dat de mensen verkoe ling zouden zoeken bij het water. Alhoewel het bij het Overloonse Schaartven goed vertoeven was en het er erg druk was, hadden de marktkooplui en de horecaonder nemers van Overloon ook niet te klagen. Tussen de 4000 en 5000 men sen brachten een bezoekje aan de markt. Het aanbod was divers; kleding, sieraden, cd's, wenskaar ten, gereedschappen, pannen en ambachtelijke oliebollen. Ook de kinderen konden zich vermaken. De terrassen zaten vol en de gas ten konden genieten van hapjes van verse tonijn bij De Heeren van Overloon en van salades uit de ambachtelijke keuken van Han nes. Een stukje muziek werd ech ter gemist en er wordt nu geke ken naar de mogelijkheden om dit voor de komende twee edities te regelen. Komende zondag komt een grote attractie naar Overloon. De echte durfals kunnen dan namelijk gaan bungyjumpen. De volgende editie, zondag 22 juli, duurt van 11.00 tot 17.00 uur. In Noord- en Midden-Lim burg zijn minder hinderlijke en overlastgevende jeugd groepen dan anderhalf jaar geleden. Dat blijkt uit een inventarisatie van de politie Limburg-Noord. Er zijn in de hele regio negen aanvaard bare, 41 hinderlijke, drie over lastgevende en een criminele jeugdgroep. Noord-Limburg kent geen straat- of jeugdben des. Wijk- en jeugdagenten maak ten dit voorjaar samen met net werkpartners de balans op. In totaal brachten zij dit voorjaar 54 jeugdgroepen in beeld. In het najaar van 2005 waren dat er nog 64, waarvan vijf aanvaardbaar, 44 hinderlijk, twaalf overlastgevend en drie criminele jeugdgroepen. In de districten Roermond (20) en Venlo (16) komen de meeste jeugdgroepen voor. District Ven ray en district Weert tellen er respectievelijk zeven en elf. De meeste jeugdgroepen zijn in de gemeenten Venlo (11), Roermond (9), Echt-Susteren (6), Venray (4) en Maasgouw (4). De ene crimi nele jeugdgroep bevindt zich in de gemeente Echt-Susteren. De meeste jongeren zijn school gaand of werkend. Spijbelgedrag komt nauwelijks voor. Bij elf jeugdgroepen drinkt het meren deel regelmatig alcohol en bij elf jeugdgroepen drinken bijna alle jongeren alcohol. Het softdrug- gebruik geeft ongeveer hetzelfde beeld als het alcoholgebruik. Uit het onderzoek blijkt dat degenen die alcohol drinken ook softdrugs gebruiken. Van negen jeugdgroe pen zijn de leden veel met justitie in aanraking gekomen. Bij negen tien jeugdgroepen is een deel van de jongeren regelmatig met justi tie in aanraking gekomen. In 2006 is het aantal meldingen van overlast door jeugd met ruim 11% afgenomen ten opzichte van 2005. Absoluut gezien komen de meeste meldingen van over last van/door jeugd uit de grote gemeenten (Venlo, Roermond, Weert, Venray en Echt-Susteren.) De grote gemeenten worden gevolgd door de gemeenten Leu- dal en Bergen. Wanneer het aantal overlastmeldingen wordt afgezet tegen het aantal inwoners blijft de gemeente Venlo hoog scoren, gevolgd door de gemeenten Mook en Middelaar, Bergen, Roermond en Weert. Een van de speerpunten van de politie Limburg-Noord is de aanpak van jeugdcriminaliteit. Door de inventarisatie van de ver schillende typen jeugdgroepen wil de politie, samen met haar partners, zoals gemeente en wel- zijnsinstellingen, de aanpak van jeugdgroepen effectiever maken. Bij de aanpak van hinderlijke en overlastgevende jeugdgroepen is een belangrijke rol weggelegd voor de gemeente. Het is de derde keer dat Lim burg-Noord jeugdgroepen op deze manier in kaart brengt. Er is gebruik gemaakt van een lande lijke systematiek. Via deze syste matiek worden jeugdgroepen ingedeeld in een viertal catego rieën; aanvaardbaar, hinderlijk, overlastgevend en crimineel. Bij aanvaardbare jeugdgroepen gaat het om jongeren die zich welis waar in groepen begeven, maar die zich gedragen binnen de nor men die de sociale omgeving stelt. Zij veroorzaken geen hinder of overlast. Een hinderlijke jeugd groep hangt rond in de buurt, is af en toe luidruchtig en trekt zich niet zoveel aan van de omgeving. Soms loopt het uit de hand, maar de schermutselingen zijn snel in de kiem te smoren en vaak meer toeval dan gepland. Over het alge meen is het een groep die nog voldoende 'autoriteitsgevoelig' is en aangesproken kan worden op hun gedrag. Een overlastgevende jeugdgroep is meer nadrukkelijk aanwezig. Ze kunnen af en toe provocerend optreden, vallen omstanders wel eens lastig (uit schelden of intimideren), vernie len regelmatig allerlei zaken en laten zich veel minder gelegen liggen aan andere mensen. Ze zijn ook minder goed te corrigeren. De criminele jeugdgroep bestaat (in ieder geval gedeeltelijk) uit jon geren die behoorlijk op het crimi nele pad geraken. Ze zijn al vaker met de politie in aanraking geko men. Kenmerkend voor dergelijke groepen is dat ze meer en meer criminaliteit plegen om er geld mee te verdienen. Het zijn over het algemeen stelselmatige daders en ze zijn moeilijk aanspreekbaar. Straatbendes of jeugdbendes zijn jeugdgroepen met een hechte gesloten hiërarchische structuur. Vrijwel elke gemeente heeft te maken met vormen van overlast en vandalisme, veroorzaakt door groepen jongeren. In de ogen van veel burgers vertonen groe pen jongeren ongewenst asociaal gedrag in het publieke domein. Uit de veiligheidsmonitor Rijk 2007 blijkt dat 17,2 procent van de bur gers zich wel eens onveilig voelt door rondhangende jongeren. Kermis Venray 2007: zes dagen lang topvermaak Optreden St. Petersburg String Quartet In Arcen vindt het volgende concert plaats in de serie con certen van Klassiek Op Loca tie. Het publiek kan op zater dag in Kasteel Arcen genieten van een concert van het St. Petersburg String Quartet, dat bestaat uit vier Russische top- muzikanten. Aanvang: 20.00 uur. Het Sint Petersburg Quartet werd in 1985 opgericht door musici die bij professor Ovcharek, primarius van het Taneev Quartet en concertmeester van de Philhar monic Leningrad, waren afgestu deerd. Tot 1991 heette het ensem ble nog Leningrad Kwartet, maar toen de stad haar oorspronkelijke naam St. Petersburg weer terug kreeg, veranderde de naam in St. Petersburg String Quartet. In 2003 vierde het kwartet het 300-jarig bestaan van zijn naamgever met een reeks internationale optre dens ter ere van St. Petersburg. Tegen de achtergrond van het statige kasteel in Arcen, gelegen bij de Kasteeltuinen, zullen de Russen drie meeslepende strijk kwartetten ten gehore brengen. Beethoven in Es opus 127, Boro din nr. 2 in D en het zevende kwar tet in fis van Sjostakovitch. Met dit laatste strijkkwartet wonnen de muzikanten in 1987 het eer ste Internationale Sjostakovitsch Kwartet Concours in Leningrad en in hetzelfde jaar wonnen ze de eerste prijs op hetVoronezj Strijk kwartet Concours. Verder behaal de het kwartet diverse prijzen in onder meer Tokyo en Melbour ne. Het St. Petersburg Quartet behoort inmiddels tot de voor aanstaande kwartetten ter wereld en is beroemd in de hele wereld: jaarlijks maakt het grote interna tionale tournees naar onder meer de Verenigde Staten, Duitsland, Italië, Spanje, Engeland, Japan en Korea. Recentelijk speelden de Russen in de grote kwartetseries van Londen, Manchester, Amster dam en Berlijn. Sinds 1997 is het ensemble 'Quartet in Residence' aan het Oberlin Conservatory in Cleveland. Het kwartet bestaat uit Alia Aranovskaja en Alla Krolevich Het muzikale St. Petersburg String Quartet. (viool), Boris Vayner (altviool) en Leonid Sjoekaëv (cello). Het kasteel, gelegen aan de rand van de Kasteeltuinen, dateert uit het begin van de achttiende eeuw en is een prachtig decor voor deze topmusici. De julitournee brengt de muzikanten naar Duitsland, Engeland, Ierland en Arcen, waar ze hun enige Nederlandse concert spelen. Zaterdag 21 juli, Kasteel Arcen, entree 13 euro. Voorverkoop: www.klassiekoplocatie.nl of VW-winkels. Kaartverkoop vanaf één uur vóór aanvang. Sinds 2000 heeft Harrie Messemaeckers de kermis als hobby. Jaarlijks bezoekt de Venraynaar ongeveer vijftig verschillende kermissen door geheel Nederland. Naast het bezoeken van kermissen docu menteert hij zoveel mogelijk van dit mooie volksfeest. Spe ciaal voor Peel en Maas schreef hij het volgende artikel. (door Harrie Messemaeckers) Venray staat van vrijdag 3 tot en met woensdag 8 augustus weer in het teken van de jaarlijkse ker mis. Ook nu is de gemeente erin geslaagd enkele topattracties naar Venray te halen, waaronder het grote reuzenrad Venice Beach en de zestig meter hoge Bullet Bun gee. De Venrayse kermis, die op 3 augustus om 15.00 uur officieel geopend zal worden, telt dit jaar 59 attracties, drie meer dan vorig jaar. Het is daarmee voor Venray de op een na grootste kermis ooit. De 59 attracties staan verspreid over zes locaties. Op het Schouwburgplein staat dit jaar na een afwezigheid van vier jaar weer een reuzenrad. Vanuit het rad waarmee men een hoogte van 38 meter bereikt, heeft men een prachtig uitzicht over de kermis en de wijde omgeving van Venray. Ook in de avonduren is het een absolute blikvanger als er maar liefst 15.000 lampjes bran den. Naast het reuzenrad staan op dit plein de Turbo Polyp, de autos cooter en de babysport. Op het Henseniusplein staat dit jaar de trekpleister Move-It, waarin men flink over de kop gaat. Ook het Mega Lunapark heeft hier weer zijn standplaats. De Grote Markt biedt plaats aan de meest spraakmakende attractie van deze kermis, de Bullet Bun gee. Met twee personen tegelijk worden de inzittenden met een katapult tot een hoogte van zes tig meter geschoten! Op de Raad huisstraat staat traditiegetrouw de draaimolen van de Venrayse kermisfamilie Geven. Naast de draaimolen staat op de kruising Raadhuisstraat/Stationsweg de Power Dancer. Verder staat de Raadhuisstraat volledig in het teken van diverse spelen, zoals lijntrek, bussensport, kamelenrace en kramen met kermislekkernijen zoals suikerspin, pizza en fruit. De meest in het oog springende attractie op deze locatie is de con sumptiezaak China Town. Deze zaak beleefde vorig jaar zijn pre mière in Dordrecht en is de enige Op zaterdag 21 en zondag 22 juli staat het beachvoet - en volleybaltoernooi van de Rooyse VK, Rooy on the Beach, op het programma. In een krappe drie maanden tijd heeft de organisatie aardig wat werk verzet. Zo worden er vijf velden op het Schouwburg plein opgebouwd, waarmee de totale hoeveelheid zand op ongeveer 280 kubieke meter zal komen. De voetvolleyballers zullen twee velden gaan bemannen en op de overige drie zal het beach- volleybal plaatsvinden. Het deel nemersveld bestaat dit jaar maar liefst uit 43 teams, waarvan veer tien bij het beachvoetvolleybal en 29 bij het beachvolleybal. In Meerlo- Wanssum: meeste koopwoningen In Meerlo-Wanssum, het Gel derse Rozendaal en het Lim burgse Hunsel staan relatief gezien de meeste koopwonin gen. In die plaatsen ligt het percentage boven de tachtig. Amsterdam telt in Nederland relatief de minste koopwo ningen. Van alle woningen in de hoofdstad is 76 procent een huurwoning. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die woensdag zijn gepu bliceerd. Op 1 januari 2006 telde Neder land 6,9 miljoen woningen. Hier van werd 54 procent bewoond door de eigenaar en 43 procent door een huurder. Behalve in Amsterdam, worden ook in Rotterdam (64 procent) Delft en Groningen (beide 58 procent) de meeste huizen door huurders bewoond. Het is de eer ste keer dat het CBS deze meting naar eigendomsverhouding van woningen heeft gedaan. Daarbij heeft het onderzoeksinstituut gebruik gemaakt van gegevens van de belastingdienst. Bron: nu.nl. de poule-indeling zijn dit jaar wij zigingen aangebracht. Zo zijn er geen finales en hebben de volley ballers een aparte klassenindeling. Zo is er dit jaar een ongeoefende klasse, een middenklasse (tweede en derde klasse zaalniveau) en een topklasse (eerste en promo tieklasse niveau). En natuurlijk wordt er ook dit jaar gestreden om de befaamde Hulsman Cup. De wedstrijden starten zaterdag en zondag om 9-30 en rond 17.30 worden de laatste wedstrijden gespeeld. Ook dit jaar is er weer een loterij, met als hoofdprijs een ballonvaart. Natuurlijk zijn er ook andere mooie prijzen te winnen. Op vrijdagavond zal er een gewel dige buggydemo van Adventure- 4Rent worden gegeven. Adven- ture4Rent verhuurt deze buggy's, voor zowel groeps- als individuele verhuur. Ben je nieuwsgierig en wil je weten wat dat nou inhoudt? Kom dan vrijdagavond naar het Schouwburgplein. Tussen zes en negen zal Adventure4Rent dan een demonstratie buggyrijden ver zorgen. in zijn soort in Nederland. Vanuit deze zaak worden diverse Chi nese wokgerechten, saté en loem pia's verkocht. Ook de kraam is een lust voor het oog. De attractie wordt geëxploiteerd door de fami lie Punt-Sloots uit Apeldoorn. Zij zijn ook aanwezig met hun reeds bekende pizzabakkerij. Het Raad huisplein is dit jaar ook weer aan trekkelijk voor de kermisbezoeker. Zo staat hier de nieuwste griezel attractie van de Nederlandse ker missen opgesteld, de Real Action Show. In deze attractie worden door acteurs scènes nagespeeld uit beroemde horrorfilms. En als dit nog niet eng genoeg is, is op dit plein ook nog het loopspook huis Halloween te bezoeken! Ver der staan op het Raadhuisplein de familieachtbaan Big Apple, de luchtschommel Impact, de rupsbaan Cocoon, de snelle Fun Factory en de X-Factory. Voor de kleine kermisbezoekers staat hier de Fantasy Flight. Moe van al dit kermisgeweld op dit plein, rust dan even uit in de poffertjessalon! De laatste locatie van de Venrayse kermis is het grasveld bij de Grote Kerk. Dit plein staat volledig in het teken van de kinderattracties. De 38 meter lange glijbaan Mega Slide, die het afgelopen jaar voor het eerst in Venray stond, komt wegens groot succes nog een keer. Verder is er de terugkeer van de miniscooter. Ook de trampolines, bootjesmolen en de Jungle Ride zijn hier te vinden. Alle pleinen worden verder aangevuld met de gebruikelijk spelen en consump tiezaken. Op vrijdag bij de ope ning is er een optreden door de Sergeant Wilson's Army Show. Maandag is er de traditionele kermismarkt op de Julianasingel. Dinsdagmiddag is er een clown op de kermispleinen aanwezig, is er de uitslag van de wedstrijd 'ont werp een kermislogo'en 's avonds is er de grote kermisloterij bij de ingang van het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat. Woensdagavond is er tot slot een groot vuurwerk op het voor terrein van Sint Anna gelegen aan de Noordsingel. De Venrayse ker mis is iedere dag geopend van 13-00 tot 01.00 uur, met uitzon dering van vrijdag (van 15.00 tot 01.00 uur) en zaterdag (van 13.00 tot 02.00 uur). Meer informatie staat op www.kermisvenray.com. De nieuwste consumptiezaak China-To wn is dit jaar in Ven ray te zien. de SCHATTEN VAN DE Grote Kerk Nieuwe consumptiezaak China Town in Venray Klassiek op Locatie in Kasteel Arcen Symantec balJ^MlSlMSS^Sersoneri

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7