corridor De Vriendschap stopt na 60 jaar Onderzoek naar borstkanker Venray Centraal betreurt afblazen Winterfestival Brand bij politiebureau VENRAY COLBERTS PANTALONS va. 39 95 v.a. 29.95 HEMDEN 19.95 2 voor 29.95 •POLO'S 19.95 2voor29.95 JACKS V2 PRIJS Laat u inspireren Kostuums - Truien - Jeans en vele andere artikelen met hoge kortingen!! Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 Cheque i$M door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 19 juli 2007 - Pagina 5 •HERENMODE* Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 Dealer van Gazelle, Batavus, Sparta, Grandeur. Electro-fiestenservice en verkoop Fietswereld Frank Welles, Eindstraat 12, Venray, Tel: 0478-581553 Eén van de oudste buurt verenigingen van Venray is er niet meer. Buurtvereniging De Vriendschap heeft besloten er na zestig jaar mee te stoppen. Reden is de te geringe belang stelling in de buurt. Op 28 februari 1946 om 22.30 uur richtte Hein Aben buurtver eniging De Vriendschap op. Bij de oprichting kende de vereni ging twee doelen: 'Vereenigen in den werkelijken zin van het woord, namelijk samenleven, ver broederen' en 'Elkander bijstaan op elk gebied'. Om deze doelen te verwezenlijken en de goede verstandhouding in de buurt te onderhouden en te bevorderen, werden feestelijkheden georga niseerd. Tijdens deze festivitei ten was er altijd een christelijke ondertoon. De buurten die bij de oprichting tot de buurtvereni ging behoorden, waren de Oude Oostrumseweg, vanaf het Paters- klooster (nu Beukenrode) tot aan Villa Josephine, de Draalstraat (nu Julianasingel) en de Kolkweg (nu Pr. Bernardstraat). In totaal kende de buurtvereniging 68 leden. De contributie was destijds een kwartje per maand per gezin. De eerste jaren van de buurt vereniging verliepen voorspoedig. Er werden kinder- en wijkfees- ten georganiseerd, en in ziekte en/of moeilijkheden verkerende gezinnen werden geholpen door buurtgenoten. In 1946 werd een voetbalwedstrijd georganiseerd 'ten bate der sociale verzorging van buurtverenigingen in Venray'. Deze wedstrijd was een groot suc ces en er werden liefst 287 kaar ten verkocht. In 1951 waren er twee bijzondere gebeurtenissen. Allereerst was de belangstelling voor buurtactiviteiten erg gering dat jaar. De toenmalige voorzitter overwoog zelfs om een streep te halen door de buurtvereniging. En ten tweede werd er in datzelfde jaar een speciale stemming gehou den: welk merk bier zou worden gedronken tijdens de feestavond? Na een 18-tellige stemming kwam Gouden Leeuw met 13 stemmen als winnaar uit de bus. Ook 1955 Rode Kruis De collecte van het Rode Kruis afdeling Venray heeft het volgende opgebracht: Venray-kom 4.324,73 euro. Leunen 753,93 euro. Oostrum 513,52 euro. Ysselsteyn 841,60 euro. Castenray 330,05 euro. Oirlo 469,85 euro. Heide 343,26 euro. Veulen 263,57 euro. Smakt 77,68 euro.Vredepeel 138,- euro. In totaal is er 8.056,19 euro opgehaald door de collectanten. was een noemenswaardig jaar, omdat de contributie voor het eerst werd verhoogd: van een kwartje per gezin per maand naar 40 cent per gezin per maand. In 1966 en 1971 vonden opnieuw twee contributieverhogingen plaats, namelijk naar 75 cent per maand en tenslotte naar 10 gul den per jaar. In 1986 werd een zeer geslaagd 40-jarig jubileum gevierd en in 1990 werd de fami lie Thomassen welkom geheten als 100e lid van de buurtvereniging. In 1996 werd een feestweekend georganiseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Het 65-jarig bestaansfeest zal buurtvereniging De Vriendschap niet meer meema ken. Na 61 jaar heeft het bestuur van de vereniging besloten te stoppen. De belangstelling uit de buurt bleek te gering. Mevrouw Van Gerven, al tien jaar bestuurs lid:'Mensen hebben tegenwoordig zoveel te doen, dat de activiteiten die wij organiseren niet meer erg aantrekkelijk blijken. Bovendien vallen in onze buurt steeds meer ouderen weg en zijn er ook niet heel veel jonge gezinnen. De ver eniging is eigenlijk doodgebloed. Uiteraard hebben we nog wel een laatste poging gewaagd. We heb ben 72 brieven rondgestuurd naar alle leden om te vragen hoe zij over de toekomst van de buurtver eniging dachten. Helaas hebben we maar negen reacties gekregen, en dat zegt eigenlijk al genoeg." De buurtvereniging gaat het geld dat nog in kas zit, circa driehonderd euro, schenken aan een goed doel: Hospice Zenith in Venray. de SCHATTEN van de Grote Kerk Van eind juli tot midden november kunnen vrouwen in de leeftijd van 50 tot en met 75 jaar uit de gemeente Venray deelnemen aan een bevolkingsonderzoek borst kanker. Alle vrouwen die voor het onderzoek in aanmer king komen krijgen persoon lijk een uitnodiging voor het onderzoek thuis gestuurd. Zij worden op volgorde van postcode uitgenodigd, waardoor ze desgewenst kunnen afspreken om samen te reizen. Vrouwen die de vorige keer twee keer zijn uit genodigd, maar niet hebben deel genomen aan het onderzoek, krij gen een uitnodiging waarin geen datum en tijd voor het onderzoek staan. In deze brief staat dat zij zelf een afspraak kunnen maken via het informatiepunt bevolkings onderzoek borstkanker (tel. 077- 3969027). Het onderzoek vindt plaats in een speciaal hiervoor ontwikkelde verplaatsbare onder zoekseenheid, die in deze periode op het Kennedyplein tegenover ouderencentrum De Kemphaan in Venray staat. Het bevolkingsonder zoek borstkanker is bedoeld voor vrouwen van 50 tot en met 75 jaar. Afhankelijk van de route van het onderzoekscentrum ontvangen zij de eerste uitnodiging in het jaar dat ze 50, 51 of 52 jaar oud wor den. In het jaar dat een vrouw 76 jaar wordt, ontvangt zij geen uit nodiging meer. Tijdens de vorige ronde, twee jaar geleden, was de opkomst in Venray 86 procent; dit betekent dat 4.593 vrouwen heb ben deelgenomen aan het onder zoek. Hiervan zijn 81 vrouwen (0,2 procent) doorverwezen voor nader onderzoek. Het onderzoek heeft als doel borstkanker in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen. Borstkanker is in Neder land de meest voorkomen vorm van kanker bij vrouwen. Jaarlijks wordt bij ruim 11.000 vrouwen borstkanker vastgesteld. Daarvan geneest zo'n zestig procent. Als borstkanker in een vroeg stadi um wordt ontdekt, is de kans op genezing groter. Bovendien is dan vaker een borstsparende behan deling mogelijk. Daarom vindt het onderzoek één keer per twee jaar plaats. Zo kunnen de meeste afwijkingen tijdig worden ont dekt. Het onderzoek blijft echter een momentopname en kan geen absolute garantie bieden. Tijdens het onderzoek maken vrouwelijke laboranten röntgenfoto's van de borsten. Bij een vrouw die voor het eerste deelneemt worden vier foto's gemaakt; bij de meeste andere vrouwen zijn twee foto's voldoende. Het maken van de foto's duurt een paar minuten. Het totale onderzoek, inclusief aan- en uitkleden, neemt ongeveer twintig minuten in beslag. Binnen veertien dagen na het onderzoek krijgen elke deelneemster de uit slag thuisgestuurd. Voor vragen of het voorzetten van de afspraak kan met terecht bij het informatie punt Bevolkingsonderzoek Borst kanker via tel. (077)3969027, van maandag tot en met vrijdag tussen 9 00 en 12.00 uur. Zie voor meer informatie www.bevolkingson- derzoekborstkanker.nl. en www. borstfoto.nl. Het Nationaal Fonds Oude- renhulp afdeling Venray heeft opnieuw 5000 euro overhan digd aan Stichting De Tol. Dit bedrag is beschikbaar gesteld door de Stichting Liberty via het samenwerkingsverband van Stichting het RC Maagden huis, Stichting Bretano Steun des Ouderdoms en het Natio naal Fonds Ouderenhulp. Het geld is bestemd voor de inrichting van de ontmoetings ruimte van wijkontmoetingscen- trum De Tol, dat onderdeel is van wooncomplex Het Ambachts kwartier, gelegen in het noord westelijk deel van Venray. De Tol bestaat uit twee ruimten voor dagvoorziening en een grote ruimte voor ontmoetingsactivi teiten en open inloop. Het is een locatie waar ouderen, verstande lijk gehandicapten en jongeren samen komen. De drie fondsen geven deze bijdrage omdat De Tol een breed aanbod van diensten en ontmoetingsactiviteiten voor ouderen heeft. Ouderen kunnen in het wijkontmoetingscentrum onder meer terecht voor informa tie over hulp- en dienstverlening, om anderen te ontmoeten, cursus sen te volgen en voor dagopvang als dat nodig is. Dit alles bevordert de zelfredzaamheid van ouderen en helpt om eenzaamheid te voor komen. Stichting het RC Maagden huis en Stichting Bretano Steun des Ouderdoms zijn vermogens fondsen. Het Nationaal Fonds Oude renhulp is het enige geldwer- vende fonds in Nederland dat geld inzamelt voor projecten die uitsluitend te goede komen aan kwetsbare ouderen. Het fonds richt zich daarbij op de volgende speerpunten: de bestrijding van eenzaamheid en armoede onder ouderen, het verbeteren van de ouderenzorg en veiligheid en het bevorderen van een gezonde oude dag. Concrete projecten die ouderenhulp financiert zijn onder andere huisbezoeken, ouderen vervoer en ontmoetingsactivitei ten. Daarnaast zet het Nationaal Fonds Ouderenhulp eigen dien sten op zoals de Ouderenhulplijn waar ouderen voor informatie of een gesprek dag en nacht naar toe kunnen bellen Het fonds ontvangt een deel van zijn gelden uit de verkoop van Zomerzegels die elk voorjaar uitkomen. Ook Venray Centraal vindt het jammer dat het Winterfestival dit jaar niet doorgaat. Dat laat woord voerder Francis Lemmers in een reactie namens het bestuur van de ondernemersvereniging weten. "Venray is een charmant dorp met een aangenaam en afwisselend winkelaanbod en in het centrum is altijd wat te beleven. Afgelo pen winter was er de ijsbaan, een echte publiekstrekker." Venray Centraal mengt zich ech ter niet als mosterd na de maaltijd in de discussie. "Maar wij vinden het als ondernemers natuurlijk wel jammer dat het Winterfestival dit jaar van de baan is. Het evene ment had een structureel karakter moeten krijgen en daar hadden alle partijen samen toch uit kun nen komen? Dergelijke initiatie ven verdienen in de ogen van het bestuur van Venray Centraal ruim baan te krijgen." Zoals bekend gaat het Winter festival aan het eind van dit jaar niet door omdat de gemeente Venray geen mogelijkheid ziet om een vergunning af te geven voor een periode van vier weken. De ijsbaan kan slechts over twee maandagen beschikken omdat de marktkooplui niet bereid zijn om twee extra maandagen te offe ren. Voor het Winterfestival is het niet rendabel om een winters festijn voor slechts twee weken te organiseren. Vorig jaar werd het Winterfestival voor het eerst op het Schouwburgplein gehou den. Terugkeren naar de kleinere Grote Markt ziet de organisatie niet zitten. Ook alternatieven als de parkeerplaats bij sporthal De Wetteling of het grasveld bij de Grote Kerk vielen af. Nog geen arrestaties De politie heeft nog geen arrestaties verricht in ver band met de brand bij het politiebureau in Venray. Het onderzoek is nog steeds in volle gang. In de directe omge ving van het politiebureau aan de Leunseweg in Venray werd donderdag een uitgebreid buurtonderzoek gehouden. Onbekenden gooiden vorige week in de nacht van woensdag op donderdag één of meer zoge heten molotovcocktails op de bin nenplaats van het politiebureau. In en rondom de open garageboxen ontstond daardoor een kleine brand. De schade: enkele geblaker de (brom-)fietsen en roetschade aan enkele auto's en de garage boxen. Het vuur tastte tevens de bedrading van de elektriciteit aan. Een poging van enkele agenten om het euvel te verhelpen, had tot gevolg dat een deel van het politiebureau enkele uren zonder stroom kwam te zitten. KNAL De brand werd rond drie uur gemeld door een getuige. Die had een knal gehoord bij het poli tiebureau. Ook meldde hij een brandlucht. De brandweer was snel ter plaatse om samen met het aanwezige politiepersoneel de brand te blussen. Binnen twintig minuten was de brand geblust. Op dat moment ging de politie nog niet uit van brandstichting. Pas rond half vijf, toen het licht werd, ontdekten agenten sporen van één of meer mogelijke molotov cocktails. De brandbommen zijn over het dak richting fietsen en auto's gegooid. Dat gebeurde bui ten het zicht van de camera. De werper zou de St.-Antoniusstraat als vluchtweg hebben gebruikt. De politie stelde meteen een rechercheteam samen van onge veer tien mensen. "We nemen deze zaak hoog op. Dit is geen baldadigheid meer, maar een welbewuste actie gericht tegen de politie", zegt woordvoerder Paul van Vilsteren. De politie is op zoek naar getui gen, die mogelijk rond drie uur iets bijzonders hebben gezien rondom het politiebureau, dat verband kan houden met de brandstichting. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie Limburg- Noord viatelefoonnummer 0900- 8844 (lokaal tarief). Frans Swinkels, verkeersbrigadier in hart en nieren: Frans Swinkels is een van die vele vrijwilligers die zich met hart en ziel inzetten voor de Venrayse fietsvierdaagse. De Oostrumer (72) staat als verkeersbrigadier al jaren op de drukste punt van de fiets vierdaagse, het kruispunt van de Zuidsingel met de Sportlaan en de St. Antoniusstraat, en is nog lang niet van plan om te stoppen. Integendeel, voor Swinkels is de fietsvierdaagse hét uitje van het jaar. "Ik leef er al maanden naartoe en zou de fietsvierdaagse voor geen goud willen missen." Frans Swinkels straalt als hij vertelt over de fietsvierdaagse. Hij tovert de ene na de andere anek dote uit zijn hoge hoed. Maar, zoals iedereen in Venray en verre omge ving wel weet, 'Frenske' Swinkels is dan ook niet op zijn mondje gevallen. "Ik maak snel contact met mensen en flap er nogal snel wat uit. Ja, dat zit nu eenmaal in mijn karakter, daarom kennen ook erg veel mensen mij." En als je dan ook nog op het drukste kruispunt van de Venrayse fietsvierdaagse staat, ben je natuurlijk nogal snel een BO'er, een Bekende Oostru mer. Swinkels, die met zijn kleine, tengere figuur en 'maar' 48 kilo gram sowieso al opvalt, grinnikt. Hij kijkt al maanden uit naar het begin van het populaire fietseve- nement, dat jaarlijks duizenden fietsliefhebbers uit binnen- en buitenland trekt en dit jaar wordt gehouden van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 juli. Sporthal De Wetteling is ook tijdens deze edi tie weer het bruisend hart van de fietsvierdaagse. De in Oirlo gebo ren Swinkels staat dus al jaren aan het start- en eindpunt van de rou tes. "Ik ben als verkeersbrigadier begonnen in Vredepeel, achter de vliegbasis, maar heb samen met Jan Verheijen ook op de Henri Dunantstraat gestaan. De laatste vijf jaar sta ik op het kruispunt bij De Wetteling, een mooie plek. Het is er lekker druk, daar hou ik wel van." MEDAILLES Frans Swinkels, die al 45 jaar in Oostrum woont, heeft zich goed voorbereid op het gesprek. Trots laat hij de 'bedankmedailles', die hij als vrijwilliger van het bestuur van de fietsvierdaagse in de afge lopen jaren mocht ontvangen, aan de verslaggever van Peel en Maas zien. "De fietsvierdaagse is gewoon een grote familie", ratelt hij verder. "Iedereen steunt elkaar en kent elkaar, dat is de kracht van het evenement. De organisa tie klopt en de sfeer onderling is altijd erg gemoedelijk." Maar wat is er nou zo leuk om met een vlaggetje in de hand en een fluitje in de mond fietsers veilig over te zetten? Zou Swin kels niet liever met zijn vrouw op vakantie gaan in Aruba? "Nee, de dagen van de fietsvierdaagse staan altijd al vroeg in onze agenda.Want sinds twee jaar is mijn vrouw Bep ook als vrijwilliger actief.Als stem pelaarster onderweg. Nee, kom bij ons niet aan de fietsvierdaagse, die dagen zijn bij ons heilig. En weet je wat het leukste is? De waarde ring van de fietsers die je na weer een dag fietsen krijgt. Je krijgt wat te drinken van ze, of snoep. Maar ik heb ook wel eens cadeaus gekregen." VEILIGHEID De verkeersbrigadier heeft gelukkig nog nooit een ernstig ongeluk tijdens de vier fietsda- Frans Swinkels:"Ik zou de fiets vierdaagse voor geen goud wil len missen." gen in Venray meegemaakt en dat hoopt hij ook zo te houden. "Je moet de fietsers ook een beetje aanvoelen en een goed team ver keersregelaars hebben, een groep die elkaar aanvoelt", legt hij het geheim van de smid uit. "En als een vrachtwagen binnen zestig meter van de oversteekplaats is, moet je niet plotseling met je vlaggetje op de weg gaan staan. Dan vraag je om problemen." Uit veiligheid, zeker als hij met een nieuwe verkeersbrigadier op het kruispunt staat, zet 'Frenske', die dit jaar met Bert Bron en Arnold Künen verantwoordelijk is voor de veiligheid van de fietsers op het kruispunt, een vlag op zestig meter afstand van de kruising. "Zodat je weet wanneer je wel en niet veilig op de weg kunt gaan staan. Zoiets leer je tijdens de cursus voor verkeersbrigadier die we jaarlijks krijgen van de politie. En dat is goed, want de veiligheid van de deelnemers en de vrijwil ligers moet natuurlijk op de eerste plaats komen." ALLEEN FILIAAL huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N 00 rd-Li m bu rg Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den munckhof r t 5 Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com Opnieuw 5000 euro voor De Tol "Fietsvierdaagse één grote familie" de SCHATTEN VAN DE Grote Kerk de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5