II Jaarmarkt Venray Chatten via al@din De Peelweek komt eraan Blaos Um Op speelde op legerbasis Kleinste wallabie naar Zoo Pare Night Safari in Zoo Pare Het geluk BEZORGEN? PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 juli 2007 - Pagina 12 Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon- dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 4: Sjang van Ber gen. Sjang van Bergen was naast fotograaf een professioneel kunst schilder. Hij was erg creatief. Van hem is bekend dat hij veel uitvin dingen deed op technisch gebied. Zo ontwierp hij een eierenraap- machine, bedacht hij een techniek voor kleurenfotografie, ontwik kelde hij zijn eigen radio en een tv-toestel, deed hij een uitvinding voor vliegtuigen (koershouder) en ontwikkelde hij een panoramafo tocamera. Van deze camera, door hem horizoncamera genoemd, is een prototype met negatieffilm en afdrukken op de expositie te zien. Hoewel het fotograferen van Venrayse families zijn kostwin ning was, oogstte hij op exposities af en toe lof als serieus schilder. Hij werd vooral door de bijbel en door Italiaanse en Italiaanse en Hollandse meesters geïnspireerd. In 1987 werd in Museum 't Freu lekeshuus een overzichtstentoon stelling van zijn werk gehouden. Op deze expositie zijn van zijn hand te zien de ruïne van de Grote Kerk, de ruïne van Jerusa lem en een pentekening van de Grote Kerk met de oude toren. Deze expositie laat "het Venray van toen" zien, de tijd van vóór de oorlog en vóór de massale uitbrei ding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverf schilderijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levens verhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale openingstijden kan men na afspraak ook met groe pen terecht.Tel. (0478)583880. Passievolle Tango con Passion trekt onverwacht grote opkomst Andermaal toonde Venray aan muzikaal minded te zijn. Vrijdagavond bij het door de stichting Klassiek op Locatie (opgericht in 2002) georga niseerde concert Tango con Passion waren de tweehon derd stoeltjes bij lange na niet toereikend. Geen nood want in allerijl werden honderd zit plaatsen extra gecreëerd met stoelen en lange banken van de goede ouwe schouwburg van St. Anna. Voeg daarbij nog een kleine tweehonderd staande luisteraars en dit alles bij een niet geringe entree van 14 euro. Een prijs die dankzij de bijdrage van de gemeente - burgemeester Waals zat op de eerste rij met oud-gede puteerde Mat Vestjens - nog enigszins acceptabel was. Er was nog een extraatje in de vorm van een expositie van de op het voormalige St.Annaterrein gevestigde galerie AbrahamArt. Voor deze gelegenheid viel er Zuid-Amerikaanse kunst te bezich tigen waardoor het publiek ook in de pauze en na afloop aan zijn trekken kwam. Onze verslaggever Jan Leijsten genoot mee. Bandoneonvirtuoos RomuloLar- rea, in muzikaal opzicht duidelijk de leider, moest nog enkele punt jes op de i zetten. Immers bij het door presentator Nard Reijnders gevraagde begrip: "Door de onver wacht grote toeloop beginnen we twintig minuten later", klonken achter de coulissen nog flarden inspeelmuziek. Eenmaal terug meldde Reijnders niet zonder trots: "Deze bandoneongrootheid uit Montevideo konden wij niet laten lopen. Samen met de Itali aanse rasmusici de broers Aniello (gitaar), Gennaro (viool) en Gae- tano (piano) Desiderio plus zange res Veronica Larc, voert hij u door een avond vol Zuid-Amerikaanse passievolle muziek." De opening was 'Histoire du tango' met vier korte werken van de grote componist Astor Piaz- zolla. Gevolgd door diens mees terwerk 'Adios Nonino' dat in Nederland sinds Maxima's tranen onsterfelijk is. De musici, die de toehoorders aan het lijntje hadden, genoten zichtbaar. Vooral de violist die duidelijk de entertainer van het ensemble was. Hij toonde zich tevens een meester met de snaren die als het ware huilden van emo tie.Terwijl ook de gitarist emotie vol zijn passie toonde bij het zeven minuten durende Argentijnse meesterwerk. De hevig transpire rende violist kreeg van een dame uit het publiek tissues aangereikt die zichtbaar welkom waren en die de ongedwongenheid van het concert onderstreepten. De nummers 'El ultimo café', 'El diaque me quieras' en 'Coral- lera', allemaal gearrangeerd door Romulo Larrea, luidden de pauze in die de 'warm' gedraaide musici wel gelegen kwam. Daarna genoten de toehoorders van zangeres Veronica Lare. Een echte Argentijnse 'Con passion' die door de ingevallen duisternis in een fraaie bühnebelichting acteer de. Soms klinkend als een groter orkest, dan weer rustig meevoe rende klanken. Boeiend bleef het vooral bij het schitterende ietwat huilerig gezongen 'Por un cabeza'. Charmant was Veronica zeker met haar vrij uit het Engels vertaalde dankwoord. "Het is voor mij de eerste keer en met groot plezier om in Nederland te zingen. Hope lijk niet voor de laatste maal." Bijna gekomen aan het finale gedeelte speelden tien jonge bla zers, voornamelijk meisjes, van de muziekschool onder leiding De broers Desiderio en bande- onist Romulo Larrea (rechts). van Nard Reijnders met Larrea's muzikanten mee. Er waren in de voorafgaande week twee geza menlijke repetities gehouden. Een verfrissend optreden met solo's waarbij de nichtjes Jozien (klarinet) en Marjolijn Vermee- ren (fluit) aangenaam verrasten. Na nog een toegift en rijkelijk applaus, was het slotakkoord voor Larrea's mensen met een viertal nummers waarbij het publiek nog een toegift afdwong. Er waren na afloop prachtige ruikers voor de musici waarbij de excellente violist Gennaro Desiderio als een echte Italiaan zijn charmeurkwali teiten bewees. De dame die hem de tissues gaf, werd beloond met de mooiste bloem uit het boeket. En het publiek vond het prachtig! Op 23 juli wordt in Venray de traditionele jaarmarkt gehouden. Daarnaast worden, net als vorig jaar, op de twee maandagen vooraf zogenoemde feestmarkten georga niseerd met tal van activiteiten. Ook wordt er dit jaar weer een loterij gehouden met als prijs een vierdaagse reis naar Lon den. Bij elke 2,50 euro die op de markt besteed wordt, ontvangt de consument een lot. Die kun nen bij de promotiekraam op het Schouwburgplein, nabij bakkerij Van Gassel, worden ingeleverd. In totaal worden vijf reizen verloot waaronder de eerder genoemde hoofdprijs. De hoofdprijs wordt tijdens de jaarmarkt getrokken. De prijswinnaars worden allen per soonlijk benaderd en uitgenodigd voor een prijsuitreiking in augus tus.Tijdens de jaarmarkt op 23 juli is er een standwerkersconcours. Ook draait de draaimolen en is er de verkiezing van de mooiste kraam. Ook is Clown Anette weer aanwezig om heliumballonnen uit te delen. De jaarmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Natuurlijk hebben de marktkooplui tijdens deze marktdagen tal van extra aanbiedingen. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo zijn op zondagmid dag 22 juli smeden aan het werk. Zij vervaardigen diverse soorten smeedwerk die voor een deel gebruikt worden voor onderhoud van het museum. Op de binnen plaats vindt een optreden plaats van het Horster Seniorenorkest. Daarnaast is de expositie Klokken en klokkenmakers te bezichtigen Kinderen mogen op zondag middag een button maken. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Derdewerelddag in Venray Op zondag 16 september van 13.00 tot 17.00 uur vindt in Ven ray opnieuw de Derdewerelddag plaats.Tijdens die dag zijn de win kels open (koopzondag), is er een groots opgezette (tweedehands) boekenmarkt en presenteren zich tal van goede doelen. Zomerdansavond Dance Events Veltum houdt op woensdag 25 juli een zomerdans avond voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray. De aanvang is om 20.30 uur. Men kan via al@din, de digitale vraagbaak van de bibliotheek, ook vragen stellen via chat. Daarnaast kan al@din nog steeds bevraagd worden via een webformulier, met antwoord via e-mail. Eind 2006 hebben de openbare bibli otheken vier verschillende chat- programma's getest. Er is vooral gekeken welk chatprogramma het prettigst is om te gebruiken. De mensen die via chat een vraag hebben gesteld aan al@din waren enthousiast over deze nieuwe mogelijkheid. De openbare bibli otheken hebben naar aanleiding hiervan besloten deze mogelijk heid van chat met al@din in ieder geval tot eind 2007 via Chatfone aan te bieden. Chatten heeft als voordeel dat direct interactie over de vraag mogelijk is. Mocht de vraag niet helemaal helder zijn dan kan gevraagd worden om een nadere toelichting en de vraagstel ler krijgt direct antwoord op de vraag.Vragen die nader onderzoek vereisen worden doorgegeven aan een netwerk van specialisten. Naast deze eigentijdse manier van communiceren blijft al@din ook vragen per e-mail beantwoorden. Vragen pe e-mail kunnen 24 uur per dag worden gesteld. Chatten kan op alle werkdagen van 9 00 tot 17.00 uur en op dinsdag- en vrijdagavond tot 20.00 uur. Uit gezonderd maandagochtend. Eind 2007 wordt het chatten met Chatfone geëvalueerd. Ook wordt op dat moment in het licht van nieuwe ontwikkelingen opnieuw bekeken welk chatprogramma het best voldoet aan de wensen en eisen van zowel de bibliotheek als de klant. al@din is de persoonlijke vragendienst van de openbare bibliotheken. Deze service wordt verzorgd door het landelijke net werk van bibliothecarissen: des kundigen op het gebied van selec teren en toegankelijk maken van informatie en het herkennen van betrouwbare bronnen. Wanneer je een vraag stelt aan al@din krijg je gratis een persoonlijk antwoord van een bibliothecaris. In het ant woord staat alle informatie mét bronvermelding van websites, tijd schrift- of krantenartikelen, boe ken of andere informatiedragers, zodat direct duidelijk is waar de informatie vandaan komt. Chatten met al@din kan op www.aladin. bibliotheek.nl. of via www.biblio- theekvenray.nl. Staatsbosbeheer houdt van maandag 23 tot en met zondag 29 juli in opdracht van het Nationaal Park de jaarlijkse Peelweek. Tij dens de Peelweek zijn er elke dag natuuractiviteiten voor het hele gezin in Nationaal Park De Groote Peel en in bezoekerscentrum Mijl op Zeven. Alle activiteiten starten bij het bezoekerscentrum aan de Moostdijk in Ospel. Het volle dige programma is aan te vragen bij het bezoekerscentrum via tel. (0495)641497. Het volledige acti viteitenprogramma staat op www. staatsbosbeheer.nl. Het Peelweek- programma 2007 is divers en voor al de kinderen komen zeker aan hun trekken.Tijdens de Peelweek komen verschillende aspecten van de natuur in Nationaal Park De Groote Peel aan bod. Elke dag kan men deelnemen aan interessante excursies en activiteiten met ver schillende thema's zoals kikkers, vlinders, diersporen en zintuigen. Voor kinderen vanaf vier jaar zijn er spannende natuurtochten in De Groote Peel en rondom bezoe kerscentrum Mijl op Zeven. Er is een theaterworkshop voor kinde ren en op zaterdagavond worden er spannende verhalen verteld en broodjes boven de vuurkorf gebakken. Op dinsdag 24 juli en op zondag 29 juli zijn er om 11.00 en om 13-30 uur theatervoorstel lingen voor kinderen in het amfi theater van bezoekerscentrum Mijl op Zeven. Voor alle activiteiten dient men zich aan te melden bij Mijl op Zeven via tel. (0495)641497. Het bezoekerscentrum van Staatsbos beheer is in juli en augustus van maandag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Muziekmakeej Blaos Um Op uit Venray heeft onlangs als Nederlandse afgevaardigde het 25-jarig jubileum van de Nato- basis Geilenkirchen opgeluis terd Het optreden was tevens een hommage aan Venraynaar Tony Clarke, die onlangs over leed en werkzaam was op deze basis. Tijdens het weekeinde van 16 en 17 juli verzorgde Blaos Um Op in totaal vijf optredens. Het jubile um stond in het teken van interna tionale samenwerking en uit alle Nato-landen was een muziekgezel schap uitgenodigd om een aantal optredens te verzorgen. Dat vari eerde van een Turkse dansgroep tot een Canadese folkzanger en van een Italiaanse fanfare tot de Noorse luchtmachtkapel. Blaos Um Op was via Tony Clarke, die lid was van de kapel, benaderd om op te treden. Tony zelf overleed echter vrij plotseling en kon zo dit jubileum niet meer meemaken.Als hommage aan de Venraynaar stond bij elk optreden zijn muziekinstru ment met foto op het toneel. Een van de attracties tijdens deze dagen was het speciaal voor deze gelegenheid beschilderde Awacs- toestel, dat mede door Tony Clarke naar München was gevlogen om gespoten te worden. Fietsfoto- oriëntatietocht De stichting Werkgroep Wiele- revenementen Westerbeek houdt op zondag 22 juli de fietsfoto- oriëntatietocht Westerbeek-Wes terbeek. Deze fietstocht voor het hele gezin voert de deelnemers langs diverse plekken in de omge ving, waarbij zelfs een beroep wordt gedaan op het waarne mingsvermogen. Er zijn twee rou tes van bijna 30 en 45 kilometer. Tijdens de fietstocht komt men langs diverse bezienswaardighe den die de moeite waard zijn om te bezichtigen. Deze fietstocht is uiteraard geschikt voor jong en oud. Start en finish zijn bij café Dinges in Westerbeek. Er kan gestart worden tussen 11.00 en 13-00 uur.Voor de best oplettende deelnemers zijn er enkele leuke prijsjes te winnen. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray 'vr. v-. In Zoo Pare Overloon is de kleinste wallabiesoort ter wereld te bewonderen; de Parma wallabie. Voor het dierenpark is de Parma wallabie een nieuwe aanwinst in de collectie. De Parma wallabie is een bijzondere diersoort die in Nederland in slechts twee NVD- dierentuinen gehuisvest wordt. De groep Parma wallabies in Zoo Pare Overloon bestaat uit vier wal labies afkomstig uit een Engelse dierentuin en BestZOO. De man nengroep is zaterdag in het park gearriveerd en heeft tijdelijk in het binnenverblijf in het rode kangoeroeverblijf vertoefd. Beide diersoorten konden op deze wijze op gepaste afstand aan hun toe komstige huisgenoten wennen. Gisteren werden de Parma wal labies succesvol bij de rode kan goeroes in het buitenverblijf geïn troduceerd. Parma wallabies zijn met hun 45 tot 53 centimeter en drie tot zes kilo de kleinste walla biesoort ter wereld. In de natuur komen ze in relatief kleine getale voor in de eucalyptusbossen van New South Wales, Australië, waar ze op open vlaktes grazen en beschutting zoeken in het hogere struikgewas. Europese dierentui nen hebben voor de Parma wal labies een Europees stamboek opgezet. In dat stamboek staan ongeveer tweehonderd Parma wallabies die over dertig verschil lende Europese dierentuinen ver spreid leven. Zoo Pare Overloon is te vinden aan de Stevensbeek- seweg in Overloon en is dagelijks geopend van 9-00 tot 18.00. Zie ook www.overloonzoo.nl. Genieten van lange zomeravon den, luisteren naar de mysterieuze geluiden van dieren, turen naar kleine panda's bij de invallende schemering, dat is de Night Safa ri in Zoo Pare Overloon. Op de donderdagen 19 juli, 26 juli en 2 augustus kunnen bezoekers ont dekken wat de dieren uitspoken in de schemering tijdens de spe ciale avondopenstelling van het park.Tussen 18.00 uur en 22.00 uur zijn er diverse activiteiten. Deelnemers aan de Night Safari maken een avontuurlijke tocht door het park en ontdekken hoe de beermarter is aangepast aan het jagen in de avonduren, hoe een nachtvlinder aan zijn belager de vleermuis ontkomt en wat een wasbeer doet zodra de schemering aanbreekt. Naast deze bijzondere avondrondleiding zijn er ook tal van activiteiten, waaronder extra Zoo Times bij de neusberen en de otters. Daarnaast kunnen jong en oud genieten van de Magie Zoo Show, een poppenkastvoorstel ling, schminken, ballonknopen en krijgen ze een andere kijk op de dierenwereld bij de educatiekar Beestenboel. Bezoekers kunnen gratis deelnemen aan de speci ale Night Safari avondrondleiding. Zoo Pare Overloon aan de Stevens- beekseweg is dagelijks geopend van 9-00 tot 18.00 uur. Zie ook www.overloonzoo.nl. Nonnita Serrallac, circus artieste van oorsprong, is na vele omzwervingen terecht gekomen bij een van de vele variététheaters aan de Paralelo in Barcelona. Zij woont in een afbraakpand en praat met de doden: mensen uit de buurt, haar ouders. En ze heeft de zorg voorTomas, die een hersenbeschadiging heeft opgelopen. Als Nonnita zwanger raakt van een collega, die direct daarop de benen neemt, vat ze het plan op om Demi Gambus te ont voeren, de rijke zoon van 'godmo ther' Miquela, die met straffe hand een misdaadsyndicaat leidt. Op deze manier hoopt ze haar kind een betere toekomst te geven dan ze zelf heeft gehad. Maar haar plan loopt drastisch uit de hand. Een prachtige roman in de rijke Catalaanse verteltraditie. Bevolkt met eigenaardige en toch volstrekt geloofwaardige karakters in een roerig Barcelona aan het begin van de twintigste eeuw. Lluis-Anton Baulengas (1957) is romanschrijver, dramaturg en vertaler. Hij won al vele prijzen voor zijn werk en wordt alge meen beschouwd als dé chroni queur van Barcelona. Het geluk is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,95 euro. Vensters op Venray 1 'Argentijnse' avond in Venray geslaagd - Kunst Cultuur Verspreidingsburo

Peel en Maas | 2007 | | pagina 12