Koester uw Monument Veltum deels 30 km-zone Honderdachtentwintigste jaargang - week 29 - donderdag 19 juli 2007 Deze week een onderdeel van De Hoven van Jerusalem. In het jaar 1997 ontworpen door de Maastrichtse architecten Gulikers op het voormalige Jerusalem ter rein en in het jaar 2000 afgerond. Een woningbouw project met appartementen en patiowoningen gegroepeerd rond een binnentuin. Het bouwmateriaal is gekleurde baksteen die op een bijzondere manier is toegepast en daarmee sluit deze nieuwbouw goed aan bij de Venrayse baksteenarchitec tuur. Alle appartementen hebben dezelfde kleur. De bovenzijde van de gevelranden worden door een brede betonnen band geaccen tueerd. Daardoor wordt een dui delijke visuele begrenzing van de gevels bereikt. Al wandelend van uit het gemeentehuis door de ber ceau -loofgang (vooral bekend uit de achttiende-eeuwse tuinarchitec tuur, die verwijst naar de loofgang van de zusters die zich bevond langs de voormalige Maasheseweg, nu Raadhuisstraat) Links ziet men de Augustinessehof en recht voor uit ziet men de Witte Hoeve, de voormalige kloosterboerderij van de zusters, later woonden er de pensionaires.Als men door de spij len kijkt ziet men het bordje Schi- eeperspleintje. Hier werden in de periode van de Venrayse Schaaps- compagnieen door de schaapsher ders de schapen bijeengedreven en klaargemaakt voor de export naar omringende landen. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via het secretariaat van de stichting, e- rnail venraymonumentaal@live.nl. postadres; SVM, Beekweg 62,5815 CN in Merselo. Afgelopen zondag is met een verkorte, drie kilometer lange puzzelwandelroute de nieuwe zogeheten 'Heden en verle den-route' in Ysselsteyn offi cieel geopend en in gebruik genomen. Ook is de nieuwe dorpsplattegrond onthuld. Dit gebeurde in samenwerking met de Vereniging voor Zelf standige Ondernemers (VZO) Heide-Leunen-Merselo-Veulen- Vredepeel-Ysselsteyn en de dorpsraad van Ysselsteyn. Joekskapel de Jonge Leute was al vroeg aanwezig om de wande laars in spe muzikaal te begroeten. Na een korte toespraak van de voorzitter van de dorpsraad, Sieb Nijssen, en van de voorzitter van de VZO, Jeu de Wit, werd het bord onthuld. Op het bord staat een door de dorpsraad ontwikkelde plattegrond van de omgeving van Ysselsteyn met hierop een wan delroute aangegeven. Ook heeft de VZO een dorpsplattegrond van Ysselsteyn ontwikkeld met hierop aangegeven de locaties van de bedrijven die aangesloten zijn bij de VZO. Ongeveer 55 deelnemers hebben de verkorte wandelroute van 3 km gelopen. Onderweg kon den de wandelaars vragen beant woorden over het heden en ver leden' van Ysselsteyn. Op de helft van de wandelroute werden de wandelaars verrast met een kopje koffie, thee en fruit. Bij terug komst werden de wandelaars wederom onthaalt door joekska pel de Jonge Leute en werden de ingevulde formulieren ingeleverd bij de organisatie. Verder kon nog nagenoten worden van het mooie weer op het terras van Roelanzia te Ysselsteyn. De volgende prijzen werden gewonnen: de eerste prijs, een waardebon ter waarde van 30 euro, werd gewonnen door mevrouw Swinkels. De tweede prijs, een waardebon van 20 euro, werd gewonnen door Antoi nette Schepers. De derde prijs, een waardebon van 10 euro, was voor Toos Arts. De waardebonnen zijn ter beschikking gesteld én te besteden bij één van de leden van de VZO. In een deel van de woon wijk Veltum is een 30 km-zone ingesteld. Deze zones dragen bij aan de verkeersveiligheid en staan hoog in het vaan del van de gemeente. In het onlangs vastgestelde Venray's Verkeers- en Vervoersplan is daarom een project opgeno men om ze snel in te voeren in die woongebieden waar ze nog niet zijn. De nieuwe maximumsnelheid wordt met nieuwe en duidelijker borden aangegeven. Het eerste woongebied dat aan de beurt is, betreft een groot deel van Veltum en wel de volgende straten: Adel- bertweg, Alexanderhof, Andeslaan, Athoslaan, Boudewijnhof, Clau- diahof, Cunerahof, Dagoberthof, Eligiusweg, Etnalaan, Everestlaan, Feldberglaan, Florishof, Gosewijn- hof, Isabellahof, Karpatenlaan, Kulutweg (tussen Cunerahof en Lidwinahof)LaurahofLidwinahof, Matterhornlaan en de Tatralaan. WOONGEBIED Door een lagere maximumsnel heid is het voor de automobilisten duidelijk dat men in een woonge bied is, waar aangepast rijgedrag gewenst is. De komende jaren komen de woongebieden waar nog geen 30 km-zone is aan de beurt. Herdenking Britse oorlogsveteranen Sinds 1984 wordt op het oor logskerkhof in Venray in septem ber een herdenking gehouden, waarbij Britse veteranen aanwezig zijn. Gedurende een veertiental dagen worden de Engelse vetera nen door leden van de Bond van Wapenbroeders begeleid tijdens verschillende excursies. Het hoogtepunt is echter de herdenkingsbijeenkomst op het Engelse oorlogskerkhof in Ven ray, op zondag 16 september. Om 11.00 uur begint de ceremonie, die wordt bijgewoond door onder meer burgemeester Waals, dis trictscommandant Geraedts van de politie van Venray en kolonel De Bok, commandant van GGW De Peel. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door MMSK St. Petrus' Banden. Dirigent Frank Steeghs slaagt voor Masteropleiding hebben. 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoonnum mer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de week- prijzen staan op 19 en 26 juli en 2 en 16 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijzen worden op de donderdagen 23 en 30 augustus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 13 augustus. 10) Inleveren van foto's kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. Digitale foto's via email naar redactie@vandenmunckhof.nl 11) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. Slang in tuin Venray De politie heeft dinsdagmid dag een slang aangetroffen in de achtertuin van een woning aan de Tatralaan. Het gaat om een ongevaarlijk slang, die vaker bij mensen als huisdier wordt gehouden. Mogelijk is de slang ergens ontsnapt of losgelaten. De politie komt graag in contact met de eigenaar. De bewoon ster kwam de slang tegen toen ze in de tuin aan het schoffelen was. Vervolgens heeft ze het dier gevangen en de politie gebeld. Onderzoek wees uit dat het om een zogenaamde ratten- of korenslang gaat, met een lengte van zo'n 100 tot 120 centimeter en een doorsnede van 5 tot 6 centimeter. De politie heeft het Limburgse Dierenhulp Centrum in kennis gesteld, dat zich over de slang heeft ontfermd. De eige naar kan contact opnemen met de basiseenheid Venray, tel: 0900- 8844 (lokaal tarief). Met een negen voor het praktijkgedeelte slaagde diri gent Frank Steeghs (40 jaar) uit Grubbenvorst vorige maand voor de Masteroplei ding Hafadireetie. Een vijf koppige jury had niets dan lof voor zijn uitvoering met het examenorkest, het Rundfunk- Blasorehester Leipzig, in de Peterskirehe in de Duitse stad Leipzig. Voor Steeghs, dirigent van onder andere Lanfare St. Oda in Merselo, opent deze masteropleiding nieuwe deu ren als beroepsmuzikant. Frank Steeghs werd geboren in Beesel en groeide op met de plaat selijke harmonie. Zijn talenten als trompettist bleven niet onopge merkt en het was dan ook geen toeval dat Steeghs ging studeren aan het conservatorium in Maas tricht. Tijdens zijn studie speelde hij in het Nationaal Jeugd Orkest en in het European Community Youth Orchestra. Als eerste trom pettist was hij twaalf jaar verbon den aan het orkest van de Hoofd stad Operette in Amsterdam. Toen in 2001 dit gezelschap werd opge heven, stond Frank Steeghs op een kruispunt van wegen. Hij koos er voor om terug te keren naar Lim burg. Samen met zijn vrouw en drie kinderen woont hij nu aan de rand van Grubbenvorst. En richt hij zijn pijlen op een toekomst als dirigent. "Dirigeren zat ook altijd al in me.Toen de Hoofdstad Ope rette werd opgeheven, was het niet zo moeilijk om te kiezen voor een toekomst als dirigent. Je kunt nieuw eeuwig zelf blijven spelen. Hoe ouder je wordt, hoe moei lijker om op hoog niveau te blij ven spelen. Het kost steeds meer moeite en inspanning. Dirigeren daarentegen kun je tot op hoge leeftijd blijven doen." Een ratione- om te stoppen." Dirigeren en les geven zijn ech ter een nieuw hoofdstuk in zijn muzikale carrière. Met drie vereni gingen en een dag per week les geven aan het Venrayse kunsten centrum, lijkt hij zich niet boven matig te hoeven inspannen. Een vergissing. "Naast de lessen ben je thuis continu bezig om je verder te ontwikkelen, als muzikant maar zeker ook als dirigent. In partitu- renstudie steekt enorm veel tijd. Daarnaast moet je lessen en repe tities voorbereiden. Binnen het orkest heb je bovendien een stu rende functie. Je bent niet alleen dirigent, maar geeft een orkest ook praktische richtlijnen om als organisatie op een hoger niveau te komen." Bij de drie Limburgse muziek verenigingen voelt hij zich als een vis in het water. "Mijn sterke punt is dat ik uit de uitvoerende hoek kom en nog steeds zit. Meer dan twintig jaar als muzikant kan ik vertalen naar orkesten. Ik kan me ook goed aanpassen aan een niveau. Van jeugd tot senioren en beroepsmuzikanten. Les geven is vooral ook een sociaal aspect. Pedagogisch een boeiend vak. De grote uitdaging is hoe ga ik met een orkest om? Wat zijn onze doe len? De mensen te bespelen, te prikkelen, dat is een spel op zich. En gelijk ook het mooie van diri gent zijn.Van iedere ervaring steek je iets op. Dat is nieuwe bagage die je in je rugzak stopt. En waar je later weer iets mee doet. Zo raak je nooit uitgeleerd." Frank Steeghs weigert dan ook een route uit te stippelen. "Ik werk keihard en als er kansen komen, zal ik die grij pen. Het belangrijkste vind ik om mezelf te blijven, als muzikant en als mens. Het leven als muzikant is prachtig en ik geniet dan ook met volle teugen." Gert-Jan Roefs uit Venray is de eerste weekwinnaar van de door Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas uit geschreven vakantiefotowed strijd. "Een hele mooie foto", aldus jurylid Theo Clabbers. "Een uitstekende compositie en technisch heel goed." Clab bers is verrast door het hoge niveau van de inzendingen tot nu toe. "Er zitten ontzettend mooie foto's bij. Bovendien is het aantal ingezonden foto's beduidend groter dan in voor gaande jaren." In het kort nog een keer de spelregels. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschik baar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boekhan del Van den Munckhof, beide in Venray. Er worden op vier don derdagen weekprijzen vergeven: namelijk op de donderdagen 19 en 26 juli en 2 en 16 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waar debon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centime ter bij Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijs winnaars dingen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee naar de hoofdprijs die op donderdag 23 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gra tis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. Deze hoofdprijs wordt door de vakjury,Theo Clabbers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, journalist/fotograaf van Peel en Maas, bekendgemaakt. Daarnaast is er dit jaar voor het eerst een publieksprijs. De lezers van Peel en Maas kunnen aan het einde van de fotowedstrijd uit een aan tal vooraf geselecteerde foto's, die worden gepubliceerd in Peel en Maas en op de website van Van den Munckhof, kiezen wie de publieksprijs wint. De winnaar krijgt een prachtige digitale came ra ter waarde van 200 euro, even eens beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens. De win naar van de publieksprijs wordt op donderdag 30 augustus in Peel en Maas bekendgemaakt. Dit jaar mogen foto's ook digitaal via email worden ingezonden. Iedere inzender mag ten hoogste drie foto's inzenden. Bij de mail wel naam, adres, woonplaats en tele foonnummer (eventueel mobiel) vermelden, zodat we altijd met u contact op kunnen nemen. Ook voor de digitaal ingezonden foto's geldt hetzelfde als voor afdrukken: de aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn bij een resolutie van minimaal 300 dpi. De foto's kunnen worden ingezonden naar redactie@van- denmunckhof.nl SPELREGELS 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moe- De winnende foto van Gert- Jan Roefs. ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te Gert-Jan Roefs ontvangt uit handen van Theo Clabbers de eerste weekprijs. Ie beslissing, waar het gevoel zegt dat zelf spelen het mooiste blijft dat er is. "Natuurlijk, ik ben een trompettist van huis uit. Er is niks mooier dan zeil te spelen. Maar als muzikant heb je slechts een beperkte houdbaarheid. Zeker in de top." Hij voelde aan alles dat hij ver der moest. Onder leiding van Jan Cober uit Maastricht, een autori teit op het gebied van blaasmu ziek en zelf dirigent, bekwaamde Steeghs zich verder als dirigent. Hij heeft ambities, maar met een vrouw en drie jonge kinderen, kent zijn toekomst ook beperkin- gen.Toch heeft hij de Masteroplei ding Hafadireetie bewust gekozen om zich verder te kunnen ontwik kelen. "Als ik kansen krijg in de beroepswereld van de muziek, zal ik die zeker pakken. Maar je kunt geen ijzer met handen breken. Als iets op mijn pad komt, zal ik beslist geen nee zeggen. Hoewel we het hier in Grubbenvorst fan tastisch naar onze zin hebben." De 40-jarige Frank Steeghs heeft inmiddels zijn draai gevonden in Noord-Limburg. In de provincie bij uitstek van de blaasmuziek kan hij zich uitleven als geen ander. Toch zet hij ook kritische kanttekeningen bij de huidige muziekbeleving in Limburg. "Het is kenmerkend dat er bijvoorbeeld steeds meer Spanjaarden, Duitsers en Portugezen afstuderen aan het conservatorium in Maastricht. En steeds minder Limburgse jon geren voor de opleiding kiezen. Dat is een zorgelijke ontwikke ling. De blaasmuziek boet in aan populariteit onder de jeugd, met als gevolg dat naast de kwantiteit ook de kwaliteit, de top, dunner wordt. De blaasmuziek staat als sector onder druk, steeds meer orkesten fuseren met elkaar." Op dit moment heeft hij drie muziek gezelschappen onder zijn hoede: St. Caecilia America, Harmonie St. David Voerendaal en Fanfare St.Oda Merselo. Daarnaast geeft hij een dag per week muziekles aan Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Als freelancer blijft hij ook actief als trompettist. "Ik ben en blijf muzikant en wordt nog regel matig gevraagd om in te vallen bij grote orkesten zoals het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Gelders Orkest.Als je jaren op het hoogste niveau hebt gespeeld, blijft je dat vasthouden. Het is het mooiste om te doen. Ik voel me bovendien nog te jong en te goed cm mm-' MAAS Wandelroute Ysselsteyn open EL EN "Ik ben en blijf muzikant" Gert-Jan Roefs eerste winnaar fotowedstrijd 100 Gf 4TJS Afdrukken Rqt ii dbm moislVrtji YSSELSTEYN

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11