Expositie GGZ Festival Knorpop Jubileum De Piëlreus Zomerlezen Mijn verloren zoon PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 5 juli 2007 - Pagina 19 In het hoofdgebouw van GGZ Noord- en Midden- Limburg in Venray is tot en met 30 augustus op werkdagen van 11.00 tot 17.00 een expositie te bezichtigen. De tentoonstelling bestaat uit werk dat gemaakt is door leerlingen eindexamenklas schilderen van de Gemeentelijke Academie voor Schone Kunsten Arendonk in Bel gië Als vertrekpunt dienen bijvoor beeld stillevens, opgesteld door de docenten, waarvan een serie van drie of vier werken gemaakt moet worden. De leerlingen kiezen zelf een werk uit en bepalen het gezichtspunt van waaruit ze wil len werken. Ze kunnen het totale stilleven kiezen of een deel ervan. Ook de keuze voor figuratief of abstract wordt gemaakt. Veelal worden enkele schetsen gemaakt of men maakt foto's die in de loop van het proces als uitgangspunt dienen. De laatste opdracht voor het eindexamen was: schilder een (menselijk) figuur (of figu ren) in de ruimte. Als handvaten werden aangereikt dat men kon vertrekken vanuit foto's of kran tenknipsels die eerst zwart/wit gekopieerd moesten worden. Dan kan men desgewenst uitvergroten, of de foto's op andere manieren bewerken. Vervolgens was het de bedoeling er eigen kleuren bij te zoeken en zo een 'eigen werk' te creëren. Dit hele proces is in de tentoonstellingsruimte aan de hand van een werkboek in te zien. Men ziet eindproducten van elk van de bovengenoemde opdrach ten naast werk dat vrij is ontstaan. Bij de werken die te koop zijn, staan de vraagprijzen vermeld. Een lijstje met adressen van de kunstenaars is eveneens beschik baar. De Gemeentelijke Academie voor Schone Kunsten van Aren- donk ressorteert onder het Minis terie van Onderwijs in België. De exposanten zijn Dianne Crama, Marion Laudy, Marijke van Eijk, Vera Kleijn, Christel van Raem- donk, Hardy Schikhof,Ad Snel en Frida Vick. Zangers van St. Frans naar Krakau De Zangers van Sint Frans ver trekken op maandag 9 juli in alle vroegte naar Polen om in Krakau een internationaal congres van de Pueri Cantores bij te wonen. Op dit internationale congres komen kinder- en jeugdkoren samen van uit de hele wereld. Samen wordt dan gezongen voor de vrede in de wereld, en vieren alle koren het samenzijn in zang en liturgie. Dit congres trekt altijd duizenden mensen die komen luisteren naar de fantastische uitvoeringen van de Pueri Cantores koren. De Zan gers van Sint Frans gaan onder leiding van Kees van Krey Theis Gootzen,Vincent Las enWim Buys het repertoire ten uitvoering bren gen. De leiding van het koor is uit gebreid met nieuw talent. Vincent Las is sinds het begin van dit jaar nieuw bij het koor. Een muziek- consulent en beroepsmuzikant die kinderen muzikaal begeleidt en ondersteunt. Voordat het koor afreist naar Polen laten de leden op 7 juli om 19-00 uur in de Grote kerk het repertoire horen dat ze speciaal onder leiding van Vincent Las hebben ingestudeerd voor deelname aan het internationale congres. In Krakau doen ze mee aan een galaconcert en geven ze een concert in een van de vijftig kerken in Krakau en luisteren ze individueel en met alle koren samen een heilige mis op. Alle leden van St. Frans zijn voorzien van nieuwe koorkleding. Op zon dag 15 juli begint de terugreis. Zomerdansavond Dance Events Veltum houdt op woensdag 11 juli een zomerdans avond voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray. Aanvang 20.30 uur. Expositie Fortis Kunstenares Astrid Huisman- Biemans exposeert tot en met 1 oktober in de Fortis-bank in Venray. De expositie, met als titel 'Mensen voor mensen'is op maandag van 13-00 tot 17.00 uur en op dinsdag tot en met vrijdag van 09-30 tot 17.00 uur te bezichtigen in het Fortis-filiaal aan de Patersstraat 13 in Venray en niet, zoals wij vorige week abusievelijk vermeldden, de Poststraat. Expositie Bovenloon succes Meer dan driehonderd bezoe kers bezochten de afgelopen weekeinden de beeldentuin Bovenloon. Uit de verre regio, met als uitschieters bezoekers uit Frankrijk en België, toonden interesse in de combinatie van kunst en natuur. Het strak bij gehouden gastenboek laat een keur van lovende woorden zien waarbij de natuurtuin bij velen een gewilde bijkomstigheid was buiten de beelden van het kunste naarscollectief De Stenen Poort. Dat Bovenloon meer in zijn mars heeft dan alleen exposeren bleek uit het arrangement dat werd uitgevoerd in samenhang met de milieuvriendelijke zonnetrein. De gasten van het arrangement werden na een toeristische route door het Maasheggengebied en de stuw bij Sambeek onthaald in de beeldentuin. Uiteraard is de positieve invloed van de regionale bladen, die knap inspeelden op dit evenement, van groot belang geweest voor het succes. De verwachting is dat nog dit jaar een vervolg gegeven wordt aan deze expositie. In 2008 wor den er twee exposities ingericht. Meer informatie is te vinden op www.bovenloon.nl. een abonnement waard Liberty Park Het Liberty Park in Overloon houdt deze zomer een aantal zomeractiviteiten voor ieder een die geïnteresseerd is in de Tweede Wereldoorlog. Allereerst worden er tot en met 19 augus tus dagelijks van zondag tot en met donderdag vanaf 13.00 uur zogenaamde Dagelijks Levensver tellingen gehouden. Ook is er op die dagen vanaf 14.00 uur een rondleiding door de uitgebreide militaire collectie in het Marshall Museum. Daarbij wordt ingegaan op de technische kant en de maat schappelijke gevolgen van oorlog. Voor kleine kinderen is er Jumpy, een speciaal programma waarbij kinderen spelletjes kunnen doen, poppenkast kunnen kijken en geschminkt kunnen worden. Dit kinderprogramma wordt zeven dag per week aangeboden, vanaf 11.30 uur. Deelname aan al deze activiteiten is voor museumbe zoekers gratis en de voertaal is Nederlands. Mensen die meer te weten willen komen over de Slag om Overloon kunnen op dinsdag, donderdag en zondag instappen in de Zonnetrein van Overloon. De Zonnetrein vertrekt op de par keerplaats voor het Liberty Park. In een uur tijd wordt een route gereden die van Overloon richting Vierlingsbeek, Stevensbeek en Ven ray voert en waarbij in grote lijnen het historisch verloop van de slag uit 1944 wordt verteld. De kaart jes zijn te koop aan de kassa in het museum.Tot slot wordt op 18 en 19 augustus een speciaal demon stratieweekend gehouden waarbij handvuurwapens en explosieven uit de Tweede Wereldoorlog wor den getoond en toegelicht. Het publiek kan dan zelf voelen hoe zwaar de bepakking en de wapens waren, waarmee de soldaten ten strijde trokken. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo wordt van zondagmid dag 8 juli tot en met 15 juli elke dag een demonstratie quilten gegeven. Quilten is een oude handwerk techniek waarvan de eerste stap bestaat uit het aan elkaar naaien van losse lapjes van uiteenlopen de kleur, het zogenaamde patch work. Daarna pas wordt het eind product (bijvoorbeeld een deken of een wandversiering) gemaakt met het patchwork als kleurrijke bovenlaag. Ook kinderen mogen met deze activiteit mee doen en zelf een patchworkstukje maken. Verder is deze zondagmiddag de smid aan het werk. Tevens is de expositie Klokken en klokkenma kers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activitei ten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Basiscursus Kinderkoordirectie Kunstencentrum Venray houdt in samenwerking met NSGV- Roermond en VNK-Limburg een basiscursus Kinderkoordirectie. De cursus vindt plaats in Kunsten centrum Venray op de woensdag avond en start in september. In 25 lessen maken de cursisten kennis met verschillende vakken; algeme ne muziektheorie, slagtechniek, repetitietechniek, stemvorming, repertoire (kerkelijk en niet ker kelijk). Daarnaast komt organisa tie kinderkoor en communicatie aan bod. De cursus is bedoeld voor iedereen die belangstelling heeft voor de kinderzang, mensen die in het onderwijs werken, men sen die in de toekomst of nu al werken met een kinderkoor. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Kunstencentrum Venray, Henriëtte Mooren via tel. (0478)585320 of met NSGV Kind- koor-kerk, Joke Halmans via tel. (0478)583806. Voor de zevende keer wordt op vrijdag 20 en zaterdag 21 juli het Knorpopfestival in Horst gehou den. Het evenemententerrein in de Kasteelse Bossen is deze dagen 'the place to be' voor jong en oud, met aandacht voor dance-acts en bands maar ook voor jonge freaky artiesten uit de regio, die hun ding kunnen doen in de cul- tuurhoek. Op vrijdagavond vanaf 21.00 uur kan men genieten van een optreden van de Lekke Band, voorafgegaan, omlijst en afgerond door de Meterikse DJ bekend heid Tack-It. Op zaterdag kan men terecht op het festivalterrein. Er staan de nodige regionaal en lan delijk bekende acts geprogram meerd. Om 16.00 uur wordt de spits afgebeten door The Feromo- nes. Zij worden gevolgd door The Junes, Delphian, Moke, Reflexy, The Bastards, C-mon en Kypski en Demolution. In de dance- tent wordt voor het nodige vuur gezorgd door niemand minder dan Don Diablo,Aux Raus, Junkbeat en Baramuda. Ook de cultuurhoek heeft onder het thema Freak Out veel te bieden op de zaterdag. Jon geren uit de regio verzorgen in, op en rondom een vijftal minitheater- tjes verschillende freaky voorstel lingen. In de freaky bioscoop kun nen de liefhebbers terecht voor alternatieve filmpjes. En ook voor de freaky honger wordt gezorgd. Onder het toeziend oog van het publiek vindt een freaky kook- spel plaats, waarna de gerechten genuttigd kunnen worden! En hoe men zonder iets te breken royaal kan freaken op de dans vloer laten de breakdancers van The Unbreakable zien. En dit alles vindt plaats in een relaxte sfeer volle inrichting met muzikale en visuele aankleding van diverse Dansvoer Deejays, DJ Mulder enVJ. En niet te vergeten de kleurrijke aankleding gemaakt door verstan delijk gehandicapte kunstenaars van Oet de Verf uit Panningen. Kaarten in de voorverkoop zijn te koop bij: Hans van Bree in Venray. Voor meer informatie kan men terecht op www.knorpop.nl. In 2008 bestaat carnavalsver eniging De Piëlreus uitYsselsteyn 5x11 jaar. Dit wordt gevierd in november. Allereerst wordt het seizoen daags voor de lie van de 11e geopend met een feeste lijke ledenvergadering. Vervolgens vindt op vrijdag 16 november een receptie plaats ter ere van dit jubi leum. Aansluitend gaat prins Fons I aftreden en de nieuwe jubileum prins uitkomen! De muziek deze avond wordt verzorgd door de Rooyse Hofkapel. Op zaterdag 17 november is het Vorsteraadsbal met alle carnavalsverenigingen van de Gemeente Venray. De muziek wordt deze avond verzorgd door De Smeleblaozers uitYsselsteyn. Op vrijdag 23 november is er een tieneravond zijn voor de jeugd van twaalf tot en met zestien jaar. Op zaterdag 24 november verzorgt de luchtmachtkapel een feestelijk optreden met enkele gastarties- ten. De avond wordt afgesloten door het DJ-duo Double U Rules. Als laatste activiteit staat op zon dagmiddag 25 november een kin dermiddag op het programma. In de zomervakantie kan men tijdens de gebruikelijke ope ningsuren vakantieboeken halen in de bibliotheek in Venray. Het lezen verschuift steeds meer naar de vakantieperiode, zo blijkt uit een onderzoek van het NIPO in opdracht van de Stichting CPNB. Uit datzelfde onderzoek blijkt dat drie van de vier Nederlanders boven de achttien jaar een lees boek meeneemt op vakantie. De helft van hen neemt zelfs drie of meer boeken mee. 70 Procent geeft aan tijdens de vakantie meer of zelfs veel meer te lezen dan in een normale werkweek. Het boek draagt blijkbaar sterk bij aan het vakantiegevoel. 57 Pro cent is van mening dat het lezen van een boek de kwaliteit van de vakantie verhoogt. De tweede editie van Zomerlezen is gestart. Een campagne die tot doel heeft in de zomerperiode zoveel moge lijk mensen aan te sporen te gaan lezen. Bekende Nederlanders, dit jaar Nederlandse Helden van het witte doek, werden al lezen de geportretteerd. Acteur Carel Struycken wereldberoemd door zijn vertolking van Lurch in The Addams Family ligt al lezend in zijn jacuzzi. Acteur en beeldend kunstenaar Jeroen Krabbé werd gefotografeerd thuis in zijn tuin. Acteur Mimoun Oaisa staat met zijn boek op de Tower Bridge in Londen. Zanger en acteur Michiel Huisman leest in de duinen bij Wijk aan Zee en acteur Roeland Fernhout bevindt zich met zijn boek in de Thalys naar Parijs. Behalve in bibliotheken en boek handels, zijn de affiches ook te zien zijn op 1250 plaatsen ver spreid door het land -op perrons, langs wegen en bij tankstations. Bij de bibliotheek zijn diverse keu zelijsten verkrijgbaar van romanti sche, spannende of waargebeurde verhalen. Men kan bij de biblio theek ook altijd terecht voor reis gidsen. Een handige tip is om in de vakantie kennis te maken met de bibliotheek. Voor 5,25 euro kan men voor twee maanden lid worden en gebruik maken van de uitgebreide collectie. Waar vakan tiegangers ook dankbaar gebruik van maken zijn de afgeschreven boeken die de bibliotheek te koop aanbiedt. Om afgeschreven boeken te kopen hoeft men geen lid te zijn van de bibliotheek. Van wege de vakantieperiode mogen er tijdelijk per abonnement twaalf materialen geleend worden en is de uitleenperiode gewijzigd in vier weken voor die materia len die normaal voor drie weken geleend mogen worden. Boekrecensie in Peel en Maas Mijn verloren zoon is het aangrijpende verhaal van een moeder: hoe voelt het als je kind zo ver is afgedwaald dat hij lid wordt van Al Qaida? Het leven van Aïcha el Wafi kwam op zijn kop te staan toen op 12 september 2001 het gezicht van haar zoon op alle televisiezen ders en voorpagina's ter wereld werd getoond. Zacarias Mous- saoui zou medeplichtig zijn aan de aanslagen van 11 september. Toen Aïcha enigszins van de schok bekomen was, besloot ze te ach terhalen in hoeverre dat verhaal op waarheid berustte en hoe het zo ver gekomen was. Mijn verlo ren zoon is het waargebeurde ver haal van een moeder die weet dat haar kind fout is geweest, maar toch voor hem wil blijven vech ten. Ook vertelt Aïcha el Wafi over de ontmoetingen die ze in Ame rika had met nabestaanden van de slachtoffers van 11 september - emotionele bijeenkomsten die leidden tot begrip en verzoening. 'Ik heb nooit geprobeerd te ontkennen dat Zacarias tot al- Qaida behoort of dat hij droomt van de jihad. Zijn ideeën zijn niet de mijne. Mijn godsdienst predikt boven alles vrede en broeder schap. Ik kan geen woorden vin den die hard genoeg zijn om de gedachten van mijn zoon mee te veroordelen. Maar ik heb niet het recht hem in de steek te laten. Want diep vanbinnen weet ik, net als alle andere moeders, dat er ergens in hem nog een sprankje menselijkheid zit." Mijn verloren zoon is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 16,95 euro. De Ysselsteynse kermis wordt gehouden van vrijdag 6 tot en met dinsdag 10 juli. Reden voor OJC Jera'70 om activiteiten te houden. Vrijdag 6 juli wordt vanaf 20.00 uur afgetrapt met de bands 2-late en Rattlesnake Shake. 2-late is een jonge en energieke band uit Ven ray. Onlangs stonden ze nog in de grote zaal van 013 in Tilburg. Hier vond de finale plaats van PopSport 2006-2007, een schoolbandwed- strijd van de provincies Limburg en Noord-Brabant. Het nog jeug dige 2-Late verrast met popliedjes en een aandoenlijke podiumpre sentatie. De vocalen van zangeres Lisanne zijn nog in ontwikkeling, maar toch weet dit jonge meisje te amuseren met haar prettige stemgeluid. De thema's, alsmede het totaal geluid van 2-Late zijn erg lichtvoe tig. Op www.2-late.nl. staat meer informatie. De hoofdact deze avond, Rattlesnake Shake, behoeft eigenlijk geen introductie meer. Deze band timmert al jaren aan de weg, en won onlangs nog de Dommelsch Clash of the Cover Bands Public's Favourite Award. Naast de vakkundig gebrachte covers, weet de band net dat ietsje meer te brengen. De set van Rattlesnake Shake kent een mix van klassiekers en actuele hits terwijl de nummers met de nodige jus worden overgoten. Humor, spelvreugde en energie zijn belangrijke kenmerken van deze muzikale slangenmensen. De grote schare Rattlesnake Shake- fans, inmiddels verspreid over een zevental landen, onderstreept het kunnen van deze Rockcoverband. Voor meer info over Rattlesnake Shake kan men terecht op www. rattlesnakeshake.com. Deze avond werkt Jera van 20.00 tot 21.00 uur met zogenaamde Euroknallers. Zondag gaat het kermisfeest weer onverminderd verder. Al vroeg in de middag wordt er begonnen met het in Ysselsteyn beroemde Water bakgevecht. De plaatselijke bevol king gaat het in diverse gewichts klassen al zittend op een balk boven een grote bak met water tegen elkaar opnemen. Degene die de tegenstander als eerste in het water werkt wint en gaat naar de volgende ronde. De prijsuitreiking van dit spektakel vindt plaats om 19 00 uur. Op het terrein zelf is er de mogelijkheid om de inwen dige mens van voldoende versna peringen te voorzien. Zo is er een buitentap en een shoarmakraam. Na het buitenspektakel wordt er binnen verder gefeest. Om 19-30 uur geeft Big Benny een optre den weg, waarna het onvolprezen Puch Maxi de avond verder gaat invullen. Big Benny is een artiest in hart en nieren. In stampvolle zalen of paviljoens en niet te ver geten grote openluchtfestivals, zoals bijvoorbeeld op de 11de van de 11de op het Onze Lieve Vrouweplein in Maastricht of op carnavalszaterdag in de Zoepkoel van Venlo, scanderen duizenden mensen zijn naam. Meer informa tie staat op www.bigbenny.nl. Na het optreden van Big Benny is het de beurt aan Puch Maxi. Met twee bandleden uit het Ysselsteyn, is de band onder de plaatselijke bevolking razend populair. Wie de biografie van de band op de website leest, heeft al snel door dat het hier gaat om een formatie waar lol hoog in het vaandel staat. Een setlist met daarin nummers als Ik wil een Snor,Wildplassen is Dolfijn, en Tosti-ijzer bevestigt dit vermoeden. Voor meer informatie over deze act kan men terecht op www.puchmaxirocks.nl. Deze dag begint om 14.00 uur. Inschrij ven voor het waterbakgevecht is ook mogelijk voor mensen buiten Ysselsteyn. Kijk voor het inschrijf formulier op www.jera70.nl. Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 2: Frans van Baar. De oudste van de exposanten is Frans van Baar. Na zijn huwelijk is hij in 1904 vanuit Deurne naar Venray gekomen, waar hij brou werij De Keizer (Patersstraat), een bedrijf van een nicht, ging exploi teren. Zes jaar later kocht hij een andere brouwerij: de eveneens zeer oude brouwerij Het Hert met woonhuis, boerderij en stal len (thans 't Upke en omgeving). Hij kon echter niet concurreren tegen de grote bierfabrieken die in die tijd ontstonden en toen de stallen op zekere dag afbrandden, was dit tevens het einde van het bedrijf. Frans kocht toen ontgin- ningsgrond in De Spurkt en begon daarop een landbouwbedrijf met een plantsoenkwekerij. Voor hij zich in Venray als brouwer ves tigde had hij dit vak geleerd in Duitsland en ook al een boek geschreven over het brouwersvak. Ook voor hij zich met zijn gezin in Venray vestigde had hij al een rela tie met Venray. Zijn moeder was daar geboren; ze was afkomstig uit brouwerij De Keizer. Verder heeft Frans daar bij de Franciscanen op het gymnasium gestudeerd. Al vroeg bleek Frans veel aanleg te hebben voor beeldende kunst. Hij leerde vooral uitstekend plan ten te tekenen en hij kreeg con tact met verschillende bekende schilders uit geheel Nederland en uit Vlaanderen. Veel van deze schilders waren beroepskunste naars maar hij onderhield ook vriendschappelijke contacten met amateurschilders. De kunstzinnige Frans leerde van deze schilders die bij hem kwamen logeren. Zelf koos hij als onderwerp dikwijls de Peel. Hij schilderde vooral vergezichten: het weidse Peelmoeras moet hem bijzonder hebben geboeid. Op deze exposi tie is een prachtig Peellandschap met moeras van hem te zien. Ver der en stukje ontgonnen Peel: een landschap met korenschoven en bomen. Op deze expositie is ook een tekening van zijn hand van de Hazenhut. Verder kunt u hier twee zeer jonge werken van Frans zien van rond 1870, toen Frans circa zeventien jaar oud was en student was in Venray. Hij schilderde toen twee keer De Craijenhut aan de Deurneseweg (of is het Venray- seweg in Deurne?), en wel van uit twee verschillende gezichts punten. Op basis van deze twee schilderijen zou nu een maquette kunnen worden gemaakt van deze toponiem. Deze twee schilderijen hangen nu voor korte tijd naast elkaar, omdat er verschillende eigenaren zijn waarheen ze na afloop teruggaan. Deze expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van voor de oorlog en voor de massale uitbrei ding van Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverf schilderijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensverhaal opgenomen. Museum 't Freulekes huus is te bezoeken op woensdag- zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de nor male openingstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Tel. (0478)583880. Kunst Cultuur Vensters op Venray Kermis bij OJC Jera'70 Ysselsteyn Het aangrijpende verhaal van de moeder van dc 'twintigste kaper'

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19