Mantelzorgers willen één contactpersoon Subsidie voor Indiëproject i w Gezond snacken Nieuw boekje voor klanten kraamzorg Rapport Amnesty voor gemeente Thuiszorg zoekt verzorgenden II I PEEL EN MAAS Donderdag 28 juni 2007 - Pagina 7 Alle inspanningen en goede intenties ten spijt, er is nog veel te winnen op het gebied van zorg en dienstverlening aan mensen met dementie en hun mantelzorgers. Dat bleek tijdens de werkconferentie die de projectgroep Landelijk Dementie Programma (LDP) Noord-Limburg heeft gehou den. Aan deze werkconferentie namen ruim honderd vertegen woordigers van cliënt- en oude- renorganisaties, vrijwilligers- en mantelzorgorganisaties en mede werkers van zorg- en welzijnsor ganisaties deel. Voorafgaand aan de werkconferentie heeft de pro jectgroep LDP onderzoek gedaan onder mantelzorgers, medewer kers van organisaties en onder huisartsen. Daarnaast heeft TNO onderzoek gedaan naar de ont wikkelingen in de bevolkingsop bouw in de komende 25 jaar. De uitkomsten van deze onderzoeken zijn gepresenteerd, maar de cen trale vraag voor de bijeenkomst was: "hoe kan het beter?" De ver grijzing in Noord-Limburg neemt in de komende 25 jaar sterk toe. Sterker zelfs dan het landelijke gemiddelde. Dat betekent dat ook het aantal mensen met dementie sterk zal stijgen. In 2030 is het aantal dementerende ouderen ten opzichte van 2005 verdubbeld. Op dat moment, zo wijzen verschil lende prognoses uit, zullen ruim 5500 mensen dement zijn. De ernst van dementie is divers. Het begint vaak met het gevoel van "er is iets niet pluis"In de loop van de tijd neemt de vergeetachtigheid toe. De eigen omgeving wordt niet meer als zodanig herkend, het besef van tijd gaat verloren en op den duur herkent men de partner of de eigen kinderen niet meer. Dementie verandert het gedrag van mensen.Teruggetrokken, inac tief met groot gevaar voor vereen zaming of juist heel actief, onrus tig of agressief. Het aantal mensen met dementie, dat alleen thuis woont, groeit van 1157 in 2005 naar ruim 2600 in 2030. De alleen staande demente ouderen doet een groot beroep op mantelzorg en vrijwilligers. Mantelzorgers bie den ongeveer zestig procent van alle zorg. Tegenover de stijging van het aantal dementerenden staat een daling van het totale aan tal inwoners in de regio. Dat bete kent dat steeds minder schouders steeds zwaardere lasten moeten dragen. "Het beste thuis" is een motto waar iedereen zich in kan vinden. Maar er zijn omstandig heden waarin het thuis niet meer kan. Dan is verhuizing naar een verpleeghuis noodzakelijk. Op termijn zullen de grootschalige verpleeghuizen wel verdwijnen. Dat is ook de inzet van beleid van overheid en zorgaanbieders. Maar het volstaat niet om alleen het huidige aantal plaatsen in de ver pleeghuizen om te vormen naar kleinschalige woonvormen. Ook het aantal plaatsen in verpleeghui zen zal moeten verdubbelen. Er is niet alleen gekeken naar de toe komst. Het accent in het LDP ligt op vandaag en morgen. Daarbij wordt sterk gefocust op de knel punten die cliënten en mantelzor gers ervaren. Die knelpunten zijn door middel van panelgesprekken en vragenlijsten geïnventariseerd. Uiteindelijk hebben negentig mantelzorgers aangegeven wat zij anders willen. Mantelzorgers zien soms door de bomen het bos niet meer. Alles zelf uit moeten zoeken lukt bijna niet. Zeker niet naast de druk die de zorg voor een demente partner met zich mee brengt. Er is grote behoefte aan één vertrouwd gezicht. Één aanspreekpunt, iemand die werke lijk de tijd heeft en neemt om te luisteren. Iemand die mee op zoek gaat naar echt passende oplos singen. De constatering was ook dat hulp vaak te laat wordt inge roepen. Als het water echt aan de lippen staat. Vroegtijdig signaleren en laagdrempelige oplossingen zijn beiden van belang. De deel nemers aan de werkconferentie waren bezorgd over ontwikkelin gen in de WMO. Huishoudelijke hulp via gemeenten moet goed koper, daarom worden er steeds meer alfahulpen ingezet. De vrees is gerechtvaardigd dat daarmee de signalerende functie van mede werkers van de thuiszorgorganisa ties verloren gaat. En juist zij zijn degenen die de vergeetachtigheid en beginnende ontreddering in een vroeg stadium kunnen sig naleren en gepaste actie kunnen ondernemen. Êen ander knelpunt dat mantelzorgers aangeven is de miscommunicatie. Zowel de com municatie tussen cliënt/mantel- zorger aan de ene kant en mede werkers/huisartsen aan de andere kant verloopt vaak stroef. Ook de communicatie tussen organisaties laat te wensen over. De werkers in de ouderenzorg plaatsen miscom municatie op de eerste plaats van hun knelpuntenlijst. Opvallend was dat de verbeterpunten aange dragen door mantelzorgers grote overeenstemming vertonen met die van de werkers. Dat betekent dat er een grote mate van overeen stemming is over de problemen die moeten worden aangepakt. Huisartsen hebben vooral last van wachttijden in de ouderenzorg. De juiste hulp regelen is een lasti ge en tijdrovende aangelegenheid. Daarnaast geven huisartsen aan dat zij behoefte hebben aan meer informatie over de mogelijkhe den om mantelzorgers te onder steunen. Het LDP Noord-Limburg laat er geen gras over groeien. In september moeten er concrete verbeterplannen op tafel liggen. Een aantal werkgroepen gaat die uitvoeren. Eind 2008 moeten de problemen zijn opgelost. Dat wordt mogelijk doordat alle zorg en welzijnsorganisaties en alle huisartsen in Noord-Limburg zich hebben aangesloten bij het LDP Noord-Limburg. Zodoende ligt er een stevige basis om in samenwer king met Alzheimer Nederland afdeling Noord-Limburg snel aan de slag te gaan. In Castenray wordt op zaterdag 6 oktober een grote herdenking plaats van de strijd in het voor malige Nederlands-Indië. De orga nisatie is in handen van de Stich ting Heemkundig Genootschap Castenray. De herdenking begint om 14.00 uur in het Castenrayse gemeenschapshuis De Wis met het middagprogramma. Daarbij wordt onder meer een historische film vertoond en er wordt een lezing gehouden over de Indiëperiode. Verder presen teert het heemkundig genoot schap een boek met een histo risch overzicht van de strijd in Nederlands-Indië en met verhalen van de Indiëgangers uit Casten ray en Klein Oirlo. Ook is er in het gemeenschapshuis een foto expositie ingericht en worden voorwerpen en documenten ten toongesteld die door de Indiëgan gers zijn uitgeleend. Om 18.00 uur vindt in de Castenrayse parochie kerk een herdenkingsdienst plaats en aansluitend wordt op het Dorpsplein een herinneringsmo nument onthuld en ingezegend. Dit monument is ontworpen door de Castenrayse kunstenares Mari anne Jacobs-Hoedemaekers. Bij de vervaardiging van het monument heeft ze hulp gekregen van vrij willigers van de Stichting Kruisen en Kapellen Venray. Momenteel is de heemkundegroep volop bezig met de uitwerking van de ver schillende programmaonderdelen. Bij de herdenking op 6 oktober wordt medewerking verleend door de Castenrayse koren, Fan fare Dorpsklank, de Dorpsraad en Kunstenares Marianne Jacobs- Hoedemaekers. de schooljeugd. De groepen 5 tot en met 8 van de Castenrayse basis school wijden zelfs een gehele projectweek aan het onderwerp. Het Castenrayse Indiëproject is aangemeld voor de leefbaarheids- wedstrijd Kern met Pit van de Nederlandse Heidemaatschappij. Ruim drieduizend Limburgse basisschoolkinderen hebben in het kader van de Week van het Platteland, een zakje snacktomaat jes, een gekookt eitje en een pakje melk aangeboden gekregen. Verschillende afdelingen van de LLTB (Limburgse Land- en Tuinbouwbond) deelden deze uit om de kinderen kennis te laten maken met het platteland. Om aan te tonen dat het platteland niet alleen mooi is om te zien, maar dat er ook lekkere en gezonde producten vandaan komen. In de klas werd verteld wat boeren en tuinders bijdragen aan hun dage lijkse eten. Het uitdelen van de appels en melk is een van de ini tiatieven die in het kader van de Week van het Platteland door de LLTB worden georganiseerd. De Week van het Platteland is een evenement van de Nederlandse boeren en tuinders om de aan dacht te richten op alle mogelijke facetten van het platteland en op al het moois dat het platteland ons te bieden heeft. Dit jaar heeft de LLTB bewust gekozen voor het uitdelen van gezonde, verantwoor de snacks. Bevoegdheid gymnastiek De eerste groep leerkrachten is afgestudeerd voor de bevoegd heid gymnastiekonderwijs. In samenwerking met Hogeschool De Kempel hielden Dynamiek Scholengroep, SPO Venray en SKO Bergen als onderwijsorganisaties een incompany opleiding voor de eigen leerkrachten en invallers. Sinds 1 augustus 2005 zijn afge studeerde leerkrachten niet meer automatisch bevoegd les te geven in lichamelijke opvoeding. Hier voor moet een aparte opleiding gevolgd worden. De opleiding neemt zo'n acht tien maanden in beslag en vraagt de nodige investering van de leer krachten. In het komend school jaar gaat een nieuwe leergang van start. Hiervoor hebben zich inmid dels alweer 22 leerkrachten aan gemeld. Op het kantoor van Dyna miek Scholengroep kregen de cursisten het certificaat uitgereikt door de Heer Van den Eijnden van De Kempel uit Helmond. Dorpsradenoverleg vergadert De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 2 juli vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda: infor matie over en door Stichting de Marke, herziening bestemmings plan buitengebied en behoud zie kenhuis Venray. Astma Fonds Onder het motto Lucht voor het Leven, collecteerden 55.000 collectanten voor kinderen met astma en volwassenen met astma en COPD. Ook in de gemeente Venray zijn vele collectanten op pad geweest voor mensen met astma en COPD. De opbrengst van de collecte in de gemeente Venray bedroeg 10214.94 euro. Per regio: Castenray 362.30 euro. Heide 348.76 euro. Leunen 788.00 euro. Merselo 399-50 euro. Oirlo 537.50 euro. Oostrum 583-96 euro.Venray 5.735.30 euro .Veulen 310.07 euro. Vredepeel 154.00 euro.Ysselsteyn 995.55 euro.Wie de collecte heeft gemist kan het Astma Fonds alsnog steunen door een bijdrage over te maken op giro 55055 ten name van het Astma Fonds in Leusden. Geslaagd Henk Schraven uit Venray heeft zijn Masterexamen Economics en Business afgelegd aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Maud Tissen, logopediste en spraak-taal paghologe uit Venray, is aan de Fontys Hogeschool in Eind hoven geslaagd voor Autismespe- cialist. Susan Janssen is aan de Hoge school in Nijmegen geslaagd voor de opleiding fysiotherapie. Oud papier Basisschool De Landweert stopt met het inzamelen van oud papier. Vanaf donderdag 28 juni kunt u géén oud papier meer inleveren bij de school. Al meer dan tien jaar ontvangen klanten van Groene Kruis Kraam zorg van hun kraamverzorgende een knuffeltje en een bijbeho rende boekje. Dit knuffeltje, Bol- leke genaamd, is de bij kinderen alom bekende mascotte van deze kraamzorgorganisatie, die deel uit maakt van Zorggroep Noord-Lim burg. Groene Kruis Kraamzorg vond het tijd om een nieuw boekje uit te brengen. Afgelopen week end werd het eerste boekje door Margriet van den Heuvel, mana ger van de Kraamzorg uitgereikt aan de familie Reinders in Venray. De populariteit van het beertje bij kinderen is enorm. Vaak bel len ouders in paniek op om een nieuw Bolleke te vragen, want het beertje is spoorloos verdwenen. Dit vormde de aanleiding om na meer dan tien jaar, het verhaal in het boekje aan te passen. Want ook in het boekje is Bolleke zoek, maar wordt gelukkig gauw weer teruggevonden. Ook de tekenin gen zijn vernieuwd. Daardoor is er een geheel nieuw boekje ontstaan, waar alle kraamverzorgenden ape trots op zijn. Groene Kruis Kraam zorg verleent al meer dan zestig jaar kraamzorg in Noord-Limburg. Jaarlijks vragen zo'n kleine 3 000 gezinnen zorg aan bij deze orga nisatie. De enthousiaste kraam verzorgenden, zo'n 150 in totaal, ondersteund door vijftien kraam zorgverpleegkundigen, vinden het nieuwe boekje een aanwinst. "Het formaat is ook aangepast, dat past meer bij deze tijd. Ouders zijn altijd blij verrast als ik hun het knuffeltje overhandig. En als er al kinderen in het gezin zijn, probeer ik altijd uit het boekje voor te lezen. Meestal kennen deze kind jes Bolleke al, want zij hebben er zelf ook al een gekregen bij hun geboorte", vertelt Jolanda, kraam verzorgende. De familie Reinders, die als eerste het nieuwe boekje kreeg overhandigd, is blij met het boekje: "Nu hebben we twee verschillende boekje, het oude en het nieuw want onze Jenna heeft destijds ook een boekje gekregen. Nu kunnen we twee verhaaltjes voorlezenEn het knuffelbeertje Bolleke? Dat krijgt natuurlijk een ereplaats in de wieg van hun baby Lynn. Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg Noord-Limburg Daar kunt u op rekenen! Voorafgaand aan de gemeente raadsvergadering in Venray over handigde Amnesty Peel Maas op ludieke wijze het rapport Aanpak van Discriminatie door Neder landse Gemeenten; 443 kansen voor verbetering, aan burgemees ter Waals. In het rapport staat een verslag van het onderzoek naar het beleid tegen discriminatie van Nederlandse gemeenten. Daar naast bevat het rapport ook aan bevelingen van Amnesty Interna tional voor een goed gemeentelijk antidiscriminatiebeleid. Amnesty heeft begin dit jaar het onderzoek laten uitvoeren uit bezorgdheid over de toenemende discrimina tie in Nederland. Een bezorgdheid die Amnesty met de gemeenten deelt. Met de hulp van het rap port kan voor de gemeente de volgende vraag beantwoord wor den: Wat kan de gemeente doen tegen discriminatie? En wat kan de gemeente doen voor een Ven ray waarin alle burgers in vrede samenleven? Om te beginnen kan de gemeente inzicht verwerven in welke mate discriminatie in Venray voorkomt. De gemeente kan vervolgens met behulp van de aanbevelingen in het rapport beleid ontwikkelen om discrimi natie te voorkomen en zonodig tegen te gaan.Als bestuurder heeft de gemeente Venray een aantal rollen zoals daar zijn: werkgever, subsidieverstrekker, rechtshandha ver en beleidsmaker. Voor iedere rol horen beleidsmatig voorwaar den geschapen te worden die discriminatie tegengaan. Goede bedoelingen en ad hoe beleid zijn niet voldoende. Amnesty hoopt dat de gemeente met de aanbeve lingen aan de slag gaat en dat de raadsleden het college bij de les houden. Want een Venray waarin de rechten van alle burgers wor den gerespecteerd en iedereen in vrede samenleeft hebben we toch allemaal als ideaalbeeld? Over de ontwikkelingen omtrent het anti discriminatiebeleid blijft Amnesty Peel Maas met de gemeente in gesprek. Naast de burgemeester is het rapport ook aangeboden aan de verantwoordelijk wethouder Mathieu Emonts en verder alle fractievoorzitters. Rest de vraag: Wat kunnen burgers doen tegen discriminatie? Mogelijke antwoor den zouden kunnen zijn; spreek iemand aan op een discrimine rende opmerking of grap, meld discriminatie bij een meldpunt of politie, neem het op voor iemand die wordt gediscrimineerd en her ken je eigen vooroordelen en dis crimineer zélf niet. Thuiszorg Noord-Limburg is op zoek naar verzorgenden in Noord- en Midden-Limburg. Hier voor vindt momenteel een wer vingscampagne plaats. Speciaal voor deze campagne worden nu de radiospotjes van Thuiszorg Noord-Limburg herhaald op de lokale omroepen. Om de talrijke vacatures voor verzorgenden onder de aandacht te brengen in Noord- en Midden-Limburg, zet Thuiszorg Noord-Limburg diverse wervingsacties uit. Zo werden er medio juni in Venlo en Venray voorlichtingsbijeenkomsten voor studenten gehouden. Hier werd informatie gegeven over de func tie van verzorgende en het wer ken bij Thuiszorg Noord-Limburg. Verder wordt er onder meer gead verteerd op de diverse beeldkran ten en in de dorpsbladen in de regio. Ook is er onlangs huis aan huis geflyerd. De komende weken zijn voor deze wervingscampagne ook de winnende radiospotjes nogmaals te horen. Het bijzondere van dit spotje is, dat de thuiszorg medewerkers deze spotjes zelf in hebben gesproken. De persoon lijke verhalen van deze medewer kers geven een goed beeld van het werk van Thuiszorg Noord-Lim burg. Om de radiospot aan te laten sluiten bij de wervingscampagne, is er nu een specifiek gedeelte aan toegevoegd waarin verzorgenden opgeroepen worden om te solli citeren. Ook interesse in een baan bij Thuiszorg Noord-Limburg? Naast vacatures voor verzorgen den zijn er volop mogelijkheden voor alphahulpen. Neem contact op met de personeelsconsulenten via tel. (0478)526283 of kijk op www. thuiszorgnoordlimburgnl Laagvliegoefening In het kader van een militaire vliegoefening, Advanced Windmill, vinden vliegactiviteiten plaats met militaire gevechtsvliegtuigen boven De Peel en de aanvliegrou tes naar de vliegbasis toe. De deel nemende vliegtuigen zullen boven en rondom de luchtmachtbasis op lage hoogte vliegen en wel op de volgende tijden: woensdag 4 juli van 09-00 tot 22.00 uur; don derdag 5 juli van 09-00 tot 22.00 uur en vrijdag 6 juli van 09-00 tot 13-00 uur. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten niet van en landen niet op de luchtmachtba sis. Deze oefening vindt plaats in het kader van de opleiding van de zogenoemde Forward Air Control lers, militairen van de Koninklijke Landmacht die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vlie gers van jachtbommenwerpers over de exacte locatie van de aan te vallen gronddoelen. PLUS deelt gratis iets leuks uit Vanaf maandag 2 juli heeft PLUS weer iets leuks of lekkers in petto. Tijdens de "Zomaar Weken" krijgt elke klant die 25.00 of meer aan boodschappen bij de PLUS besteedt, een gratis cadeau. Kof- fiepads, dvd's, pocketboeken, een taart, zomaar een greep uit de cadeaus die PLUS weg gaat geven. Maandag 2 juli gaat de actie van start met het eerste artikel, een heerlijke appeltaart. Vanaf donder dag krijgt de klant een pakketje met tijdschriften. Telkens na drie dagen verandert het artikel en PLUS gaat zo door t/m zaterdag 4 augustus. PLUS organiseert deze activiteit omdat het zo goed gaat met de PLUS supermarkten. De omzetten stijgen harder dan die van alle andere supermarkten in Nederland. Dat komt o.a. door de geweldige activiteiten die PLUS telkens voor zijn klanten in de markt zet zoals de voetbalplaatjes, de perkplanten en de onlangs afge sloten Krazy Knikkerzactie. Maar het komt ook zeer zeker door de geweldige medewerkers van de PLUS supermarkten. Medewerkers die alleen het allerbeste voor hun klanten willen, die genieten van het verwennen van klanten omdat ze zich ervan bewust zijn dat dat de beste manier is om klanten te binden. Op deze manier worden de bestaande klanten beloond voor hun loyaliteit en de nieuwe klanten geprikkeld om ook eens bij PLUS te gaan winkelen. Ieder een is welkom iedereen is bij deze als gast uitgenodigd.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7