Rampenbestrijding boekt vooruitgang Omroep Venray zoekt samenwerking Nog geen woningbouw Gasstraat Digipanel en college op bezoek Venray krijgt Wsw-raad Ondersteuning mantelzorgers Laat u inspireren PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 28 juni 2007 - Pagina 5 De rampenbestrijding en crisisbeheersing in Noord en Midden-Limburg gaat vooruit. Dat blijkt uit het jaarverslag 2006 van de Sector Veiligheid Noord en Midden Limburg. Op verschillende punten zijn vorig jaar goede resulta ten geboekt. De organisatie wordt steeds vaker om advies gevraagd. Ook slaagt de Sector Veiligheid er steeds beter in de verschillende partners in de rampenbestrijding en crisisbe heersing bij elkaar te brengen en te ondersteunen. 'Het aantal uitdagingen voor de organisatie blijft groot,' aldus de voorzitter van de Regio, Hubert Bruis. 'De omgeving en verwach tingen veranderen snel. We stre ven ernaar hier zo goed als moge lijk op in te spelen.' Een belangrijk aandachtsveld van de Sector Veiligheid is de advi sering bij fysieke veiligheid. Het aantal adviezen is sterk gestegen. Vooral bij bestemmingsplannen en activiteiten met gevaarlijke stoffen. Liefst 32 maal klopten de gemeenten in Noord- en Midden- Limburg bij de Sector aan voor een advies. Ook op het gebied van de evenementen liet 2006 een stij ging zien van ruim 25 procent in het aantal uitgebrachte adviezen. Op beide terreinen lijkt de groei de komende jaren door te zetten. Om de verschillende partners in de hulpverlening op de juiste momenten van de juiste infor matie te voorzien wordt het 'Vei ligheidsnet' verder uitgebreid. In deze afgeschermde internetom geving kunnen brandweerkorp sen al direct na een incident de gegevens terugvinden die nodig zijn voor een goede evaluatie en bedrijfsvoering. Op termijn zijn hier ook alle plannen, procedures en instructies te vinden die nodig zijn voor een goede voorbereiding op of bestrijding van de inciden ten. Tijdens een incident kan hier door alle betrokken partijen infor matie ingewonnen worden. De positionering als kenniscen trum voor Zuidoost Nederland op het gebied van gevaarlijke stof fen komt steeds beter uit de verf. Dat is ondermeer merkbaar bij de advisering over vergunningen en veiligheidszaken bij bedrijven. Nog sterker komt dit naar voren bij de inzetten van de Adviseur Gevaarlijke Stoffen (AGS) in onze regio. Deze functionaris wordt steeds meer door de hulpverle ners in het veld en de meldkamer geraadpleegd. Op het gebied van opleiden en oefenen is in 2006 een belang rijke beleidswijziging tot stand gekomen. In nauwe samenspraak hebben politie, brandweer, GHOR en gemeenten bepaald te gaan werken vanuit een vraaggestuurd oefenplan. Hierdoor is het moge lijk flexibel in te spelen op actuele ontwikkelingen of leerpunten die naar voren komen bij incidenten. Deze worden ingepast in bestaan de opleiding- en oefentrajecten. De verschillende disciplines maken daarbij gebruik van eikaars expertise en proberen oefeningen en opleidingen te combineren. In financiële zin slaagt de Sector Veiligheid er in steeds meer subsi dies binnen te halen. Veel projec ten kreeg in 2006 een externe financiële stimulans, bijvoorbeeld de scholing van brandweerperso neel (via ESF-gelden), regionalise ring brandweer en Externe Veilig heid. Ruim 1,3 miljoen euro werd op deze manier toegevoegd aan het budget dat de regio Noord- en Midden-Limburg in rampenbestrij ding en crisisbeheersing steekt. Mede hierdoor kon bijna een mil joen euro worden teruggegeven aan de gemeenten. Er zijn niet alleen successen over 2006 te melden. Zo bleek bij de eerste fase van de algemene doorlichting rampenbestrijding door de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid dat er nog wat verbe- terpunten zijn. Deze zijn al opge pakt en moeten medio 2007 zijn opgelost. Ook heeft de organisatie in 2006 minder aandacht kunnen schenken aan risicoanalyse en beleidsontwikkeling proactie en preventie. Dit is het gevolg van het groeiende aantal adviezen dat gegeven is. Lokale tv in Venray? Het nieuwe bestuur van Omroep Venray heeft een visiedocument en meerjaren- beleidplan vastgesteld voor de drie jaren van zijn bestuurs periode tot 2010. Het bestuur heeft hierin aangegeven dat het wil voortbouwen op het bouwwerk dat de voorgaande besturen hebben opgezet. Om de maatschappelijke opdracht te kunnen blijven realiseren, vindt het bestuur het zaak om met vernieuwende en initië rende elementen de omroep te versterken. Zo gaat het onder andere de mogelijkheden onderzoeken of Omroep Venray op termijn ook tv-uitzendingen kan verzorgen. Daarbij komen aspecten aan de orde als haalbaar- en betaalbaar heid, samenwerking en organisa tievorm. De omroep ziet daarbij met name de gemeente Venray en Van den Munckhof By onder meer uitgever van Peel en Maas en Kabelkrant Venray, als belangrijke partners. Voor de financiering van dit onderzoek zal een aanvraag gedaan worden bij de Venrayse Stichting CAI. Het visiedocument en meer- jarenbeleidplan heeft als titel "Afstemmen op golfengte 2010" meegekregen. "Omroep Venray is een publieke voorziening met een maatschappelijke opdracht", zo geeft het bestuur aan in zijn plan. "Omroep Venray verspreidt pri mair ten behoeve van de Venrayse gemeenschap lokaal geïnspireerde en vraaggestuurde inhoud. Sleu telwoorden zijn maatschappelijk geïnspireerd, herkenbaar, markt gericht, vakkundig." De omroep distribueert radio en internet (via kabel- en telefoonnet en door de ether). Het nieuwe bestuur geeft aan dat het aanvullend hierop onderzoekt of ze ook tv-uitzendin- gen kan verzorgen. "Omroep Ven ray doet dit alles vanuit een lokale organisatie en in samenwerking met lokale omroepen in de regio. Omroep Venray draagt ook bij aan invulling van het regionale gehal te en is mondiaal toegankelijk via internet. De inhoud blijft voor minimaal 50% informatief, educa tief en cultureel." Uitgangspunten voor het nieuw strategisch beleid zijn het verster ken van de publieke functie door maatschappelijke inbedding, ver sterking van het thuisgevoel en het uitbouwen van samenwerking met andere media in Venray en omgeving. Verder wil de omroep het voortbestaan waarborgen mid dels een doelmatige structuur en bezetting van de organisatie, mid dels erkenning door financiers en een solide financiële basis. Om de plannen de komende drie jaar waar te maken, heeft het bestuur een actieplan opgezet. Zo gaat het onder andere gesprek ken voeren met partijen en media, een driejaarlijks luisteronderzoek uitvoeren, een opleidingspro gramma opstellen voor het per soneel, de organisatiestructuur heroverwegen en de huisvesting aanpakken. Daarbij wordt een voorkeur uitgesproken voor de huidige locatie. Daarnaast maakt de omroep gestructureerd werk van de communicatie, acquisi tie en financiering. De omroep werkt voornamelijk met vrijwil ligers. Om het plan adequaat uit te voeren, zijn voldoende vakkun dige medewerkers nodig die goed intern georganiseerd zijn. Omroep Venray verzoekt de gemeente om erkenning van de maatschappe lijke positie van de stichting bin- Afgelopen dinsdag ontvingen wethouder Hassan Najja en directeur Christ van den Munck hof van Van den Munckhof BV, ondermer uitgever van deze krant, de eerste exemplaren van 'Afstemmen op golflengte 2010'. nen het gemeentelijke integrale beleid. Het bestuur richt zich via de gemeente op het verwerven van medewerkers in nader te bepalen dienstverbanden binnen de gemeentelijke kaders. Bodemonderzoek bedrijfsterrein De la Roy nog niet afgerond De la Roy Isolatie Design opende op 4 juni zijn deuren van het nieuwe bedrijfspand aan de Industriestraat op bedrijventerrein Smakterhei- de. Het oude bedrijfsgebouw aan de Gasstraat blijft nog tijdelijk in gebruik. Tot sep tember want dan zullen alle bedrijfsactiviteiten in het nieu we pand zijn ondergebracht. De broers De la Roy zijn eige naar van de locatie aan de Gas straat. Het liefst willen ze de oude bedrijfsgebouwen snel slopen om plaats te laten maken voor woningbouw. Er zijn al verge vorderde plannen voor de bouw van 35 woningen. De gemeente verwacht evenwel dat er voor 2009 nog niet gebouwd kan wor den. Complicerende factor is de bodemsanering van de locatie waar vroeger een gasfabriek heeft gestaan. Er is een subsidieregeling voor sanering van terreinen van voormalige gasfabrieken. Dit moet worden getoetst aan de Europese regelgeving. Een projectontwikke laar voert namens De la Roy met de provincie Limburg het onder zoek uit. Het is nog niet bekend wanneer het bodemonderzoek is afgerond. De herontwikkeling van deze locatie is onder meer afhankelijk van de toe te kennen subsidie. Henny de la Roy hoopt dat er zo snel mogelijk duidelijk heid komt. Hij is niet bang dat de woningbouwontwikkeling steeds lastiger wordt omdat de vraag naar appartementen afneemt. Er dreigt nu al een overschot in Ven ray te ontstaan. "Nee, het is vooral belangrijk om hoogwaardige appartementen te bouwen", zegt Henny de la Roy. "Bovendien is de Gasstraat aan de rand van het cen trum een uitstekende locatie. De bewoners krijgen straks ook nog eens een schitterend uitzicht op het St.Annaterrein." Zolang er nog geen woningen gebouwd kunnen worden, denkt De la Roy eraan het bedrijfspand aan de Gasstraat te verhuren. Het bedrijf heeft inmiddels een nieu we naam. Richard, de broer van Henny, is uit het bedrijf gestapt en de nieuwe compagnon is Hen drik van Dijck, de voormalige directeur van Unidek. Hij is een goede bekende van de familie De la Roy. De ouders van Henny kwamen in 1977 om het leven bij de vliegtuigramp op Tenerife. Het echtpaar Van Dijck zou toen ook mee op vakantie gaan. "Maar Hendrik moest vanwege een oor ontsteking afzeggen. Dat is zijn redding geweest", zegt Henny die blij is met de verhuizing. Behalve isolatie gaat het bedrijf zich steeds meer toeleggen op design. "Op onze mooie nieuwe locatie kan het bedrijf zich veel beter ontwik kelen." Exploitatieverlies verhuur 't Podium Vanaf 1 juni verhuurt de gemeente jongerencafé 't Podium aan exploitant Gijs Schapendonk. Hij betaalt een huurprijs van 2.000 euro per maand. De gemeente is sinds dit jaar eigenaar van het hore- capand in de Kruisstraat. Het doel is er een jongerencen trum voor jeugd van zestien jaar en ouder in onder te bren gen. De jaarlijkse lasten van het pand komen uit op 78.000 euro.Vermin- derd met de huuropbrengsten van 24.000 per jaar, moet de gemeente 54.000 euro exploitatiekosten in de begroting opnemen. De kosten bestaan uit afschrij vingen (24.240), rente (30.300), groot onderhoud (19-305) en belastingen en verzekeringen voor 4.300 euro. Omdat 't Podium slechts een tijdelijk onderkomen is voor het jongerencentrum, is bij het groot onderhoud alleen rekening gehou den met de meest noodzakelijke uitgaven. Wethouder Emonts liet vorige week in de raadsvergade ring doorschemeren dat 't Podium voor de langere termijn niet het meest geschikte pand is. De opzet is dat het jongerencentrum straks onderdak krijgt in het nieuwe multifunctioneel centrum (mfc) dat aan de Zuidsingel tegenover het Raayland College gebouwd wordt. Nieuwe vormen om burgers meer bij beleid te betrekken De gemeente heeft twee nieuwe vormen gevonden om de burgers beter te betrekken bij het beleid. Er komt een digi panel, een digitaal panel van 400 tot 500 burgers, dat wordt ingezet bij actuele onderwer pen. Via internet kunnen de panelleden een reactie geven op de voorgelegde vragen. Daarnaast kunnen burgers een idee of initiatief melden bij de gemeente. Als het interessant genoeg is, komt het college op bezoek om het te bespreken. Wethouder Najja (PvdA) hoopt met de nieuwe initiatieven de burgerparticipatie in Venray op een hoger plan te brengen. "We hebben al veel vormen om meer inbreng van de burgers te krijgen. Zoals de overlegtafel, het gebied- spanel en allerlei werkgroepen met de dorps- en wijkraden", ver telt Najja. Naast de twee nieuwe instrumenten moet burgerpartici patie voortaan dagelijks een plek krijgen in het gemeentehuis. Bij ieder voorstel of nota moet de vorm van burgerparticipatie wor den aangegeven. "Er moeten argu menten zijn waarom burgerparti cipatie niet nodig zou zijn. Indien dit wel het geval is, hoort er een plan van aanpak bij", vertelt Najja. "Burgerparticipatie moet je niet alleen roepen maar het dagelijks toepassen of het de normaalste zaak van de wereld is. Het geldt zelfs als een verplichting." Het digipanel zal een keer of vijf per jaar worden ingezet. Er wordt een groep van 400 tot 500 burgers verzameld die representatief is voor de Venrayse bevolking. Iedere twee jaar verandert de groep van samenstelling. Voorwaarde is wel dat de panelleden over internet en e-mail beschikken. "Het is een willekeurige groep mensen", zegt Najja. "Je ziet vaak steeds dezelfde mensen terug. We willen nu juist burgers bereiken die je minder vaak ziet." De opzet is dat de panelleden over een actueel onderwerp vijf of zes vragen voorgelegd krijgen. De antwoorden leiden tot een advies dat meetelt in de beleidsvorming. In enkele gemeenten draait het digipanel al tot volle tevreden heid. "Het is een effectief middel dat we snel kunnen zetten. De uitkomsten hebben een betrouw baarheid van 95 procent", weet de wethouder. Burgers die denken goede idee- en of initiatieven te hebben, kun nen zich melden op het gemeente huis.Als het interessant genoeg is, komt het college komt op bezoek om zich actief te laten informeren. B en W hopen zo meer informatie te krijgen over wat er speelt in de samenleving. De bezoeken wor den afgelegd op dinsdagmiddag. Deze middag heeft het college tot nu toe alleen heeft gereserveerd voor bedrijfsbezoeken. Najja geeft aan dat het niet over individuele gevallen mag gaan. "We staan open voor ideeën die het algemeen of het groepsbelang dienen. De men sen zijn immers zelf ervaringsdes kundige als het gaat om de eigen leefomgeving. Ze weten wat er speelt en wat ze zelf belangrijk vinden." De nieuwe vormen van bur gerparticipatie kosten jaarlijks 42.500 euro. De opzet en beheer van het digipanel wordt volledig uitbesteed. In september komt het voorstel in de gemeenteraad. Op 1 januari 2008 wordt de Wsw gemoderniseerd. De invoering van de nieuwe Wet sociale werkvoorziening heeft niet alleen gevolgen voor werknemers, maar ook voor de gemeenten. Op dit moment wordt dan ook druk gewerkt aan alle voorbereidingen. Zo is de VCP (Versterking Cliënten Positie) bezig met het opzetten van cliëntenparticipatie op gemeentelijk niveau. Belangrijk doel van de moderni sering van de Wsw is dat er straks meer mensen met Wsw-subsidie bij een reguliere werkgever aan de slag gaan. Gemeenten krijgen een belangrijke rol om te zorgen dat het makkelijker wordt om elders begeleid te werken. In een project van VCP worden proefprojecten van cliëntenparticipatie opgezet. In zeven gemeenten onderzoekt men hoe adviesorganen van Wsw- werknemers het gemeentelijk Wsw-beleid het beste kunnen beoordelen. Het gaat erom op welke manier de adviesorganen het beste kunnen aansluiten bij de lokale of regionale situatie. De deelnemers aan het VCP- project gebruiken bij voorkeur de term 'Wsw-raad' als het gaat om de pilot cliëntenparticipatie. Het worden namelijk echte, authen tieke Wsw-raden: elke deelnemer is Wsw-gerechtigd. Men is werk zaam binnen een Sw-bedrijf of gedetacheerd, begeleid werkend of staat op een wachtlijst. In twee pilots nemen ook Wsw-ers met verstandelijke beperkingen deel aan de Wsw-raad. Zij doen dit zelfstandig of hebben een coach, bijvoorbeeld hun wettelijk verte genwoordiger. Op dit moment zijn er vier Wsw- raden in oprichting. In Brunssum, Venray, Twente en Helmond heb ben de betrokkenen zich onder tussen bijgeschoold of zijn bijna zover. Als aanstaande Wsw-raad bereiden zij zich zo voor op hun taak als adviesorgaan voor het gemeentelijke Wsw-beleid Dankzij het VCP-project kun nen de toekomstige Wsw-raden op een stevig draagvlak bij hun gemeente rekenen. Er wordt goed samengewerkt met wethouders en gemeentelijke beleidsmede werkers. De Wsw-raden hebben ook een breed lokaal netwerk. Er is overleg met bijvoorbeeld de lokale belangenorganisaties van mensen met beperkingen, de Wmo- en Wwb-raden, de onderne mingsraden van Sw-bedrijven en de regionale vakbonden. Het project zorgt niet alleen voor bekendheid, deskundigheid en draagvlak, maar vanuit het project zal waar mogelijk ook coaching worden geboden aan de Wsw-raden die straks aan de slag gaan. Het VCP is een initiatief van de Chronisch zieken en Gehandi capten Raad (CG-Raad) en de sa menwerkende verenigingen van ouders en verwanten van mensen met een verstandelijke beperking. Ruim negentig mantelzorgers, zestig professionals uit de zorg sector en 24 huisartsen hebben de door hen ervaren knelpunten in de zorg en dienstverlening aan mensen met dementie en hun mantelzorgers gemeld. De uitkom sten van dit onderzoek zijn tijdens een werkconferentie in hotel Aste- ria in Venray gepresenteerd. De deelnemers aan deze conferentie, zowel medewerkers van organi saties als ook vertegenwoordigers van belangen- vrijwilligersorgani saties gingen met elkaar in gesprek om oplossingen te bedenken. Met name mantelzorgers gaven aan dat zij grote behoefte hebben aan meer aandacht en ondersteuning. Het blijkt nog steeds moeilijk te zijn om de weg te vinden in het land van de zorg en hulpverle ning. Één aanspreekpunt, iemand die tijd heeft om te luisteren en dingen voor je uit kan zoeken als dat nodig is. Aan een dergelijk persoon is grote behoefte. Ook signaleren mantelzorgers grote problemen in de communicatie. Zowel de communicatie tussen cliënt en hulpverleners, maar ook tussen organisaties onderling, laat te wensen over. Daardoor wordt het gevoel 'er alleen voor te staan' versterkt en duren oplossingen vaak onnodig lang. Opvallend is dat medewerkers uit de zorg nage noeg dezelfde problemen aankaar ten als dat de mantelzorgers doen. Zij zien miscommunicatie als het grootste knelpunt. De huisartsen ervaren veel problemen bij het organiseren van de juiste hulp. Met name de lange wachttijden en de moeizame procedures voor het regelen van zorg vinden zij pro blematisch. Het Landelijk Demen tie Programma Noord-Limburg waarin Alzheimer Nederland en verschillende organisaties partici peren, heeft zich tot doel gesteld om de gesignaleerde knelpunten op te lossen. Op de werkconfe rentie wordt daarvoor de aftrap gedaan. Venray optimaliseert gladheidbestrijding De gemeente Venray laat de komende jaren de gladheidbestrij ding uitvoeren door aannemer Ewals uit Heide. Daarnaast heeft de gemeente een nieuwe locatie gevonden voor de gladheidbe strijding. Voor de komende jaren huurt de gemeente een zout- en machineloods in Heide. Met deze huur heeft de gemeente weer een vaste uitvalsbasis voor de glad- heidsbestrijding. Het college heeft besloten om Ewals uit Heide in te schakelen bij het uitvoeren van de gladheidbestrijding. Deze aan nemer heeft de werkzaamheden in het verleden naar tevredenheid uitgevoerd. De komende jaren zal Ewals de werkzaamheden blijven uitvoeren. De mogelijkheid om de opdracht rechtstreeks te gunnen vloeit voort uit het Besluit aanbe- stedingsregels voor overheidsop drachten (Bao). Voorheen vond de gladheidbestrijding plaats vanaf de oude gemeentewerf aan de Acaci astraat. Deze grond is verkocht en hier bevindt zich inmiddels De Woonmax. Na een tijdelijke locatie in Ysselsteyn, heeft de gemeente nu een nieuwe locatie gehuurd in Heide. Met de zekerheid van een nieuwe uitvalslocatie, is een opti male gladheidsbestrijding voor de komende jaren gewaarborgd. Maasproject: zes bekeuringen De politie heeft zaterdag in het kader van het Maasproject zes overtreders bekeurd. Ér wer den 96 personen gecontroleerd op de Maas vanaf Afferden tot Venlo. In totaal dit jaar werden al 1055 personen gecontroleerd en 152 bekeuringen uitgedeeld. Vijf bekeuringen werden uitgeschre ven voor illegaal vissen in Geijste- ren, Well,Afferden en Heijen (2x). Verder kreeg een persoon een proces-verbaal voor een onlees bare kentekenplaat van een motor in Gennep. Venraynaar beroofd Op de Goudsmidstraat is maan dagmorgen rond 9-30 uur een 36- jarige man uit Venray beroofd van zijn portemonnee. De man stond bij een hevige regenbui met een nog onbekend iemand onder een boom te schuilen. Toen de Venray naar een pakje shag wilde pakken, kreeg hij van de dader een klap op zijn kaak waarna die vervolgens met de portemonnee aan de haal ging. Het slachtoffer gaf het vol gende signalement van de dader: een licht getinte, stevige man van ongeveer 25 jaar met een lengte van circa 1.80 meter. Hij had kort piekerig haar en droeg een blauwe spijkerbroek met een wit shirt met lange mouw. Getuigen kunnen contact opnemen met de politie via telefoonnummer 0900- e-mail: )g) 87.5 redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoonpok

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5