S lag werkf estiva I straatkinderen Rio 4 Arnold Holl stopt als raadslid Moties zijn emoties Receptie koning Ger van de Water Niet doemdenken, maar uitdagingen aangaan" 19, ff ff ff PEEL EN MAAS Als uiting van solidariteit en dankbaarheid wordt zondag 1 juli in Rio de Janeiro (Brazilië) door straatkinderen, tegelijk met de wereldrecordpoging samba van het Slagwerkfestival in Tilburg, muziek gemaakt. De percussie- en sambabands van de straatkinderenorgani- saties Sao Martinho en AMAR gaan de hele dag feestvieren en vooral muziek maken op hun slaginstrumenten. "We willen hiermee onze solida riteit uiten aan de organisatie en de deelnemers van het slagwerk festival Tilburg", zegt de general manager van Sao Martinho, Leo Sales uit Rio de Janeiro. De orga nisatie van het Slagwerkfestival Tilburg heeft op aangeven van het COS West- en Midden Brabant de Braziliaanse organisaties aan gewezen als goede doel voor het festival. In Nederland worden de activiteiten voor deze twee orga nisaties gecoördineerd door de Stichting Sint Martinus waarvan onder andere Bernard Ruyten uit Venray en René Poels uit Meerlo- Wansum bestuurslid zijn. Toen in Rio de Janeiro bekend werd dat het Slagwerkfestival de straatkin- derenorganisaties laat meedelen in de opbrengst van het muziek spektakel, werd onmiddellijk gereageerd met: dan trommelen wij die dag ook zoveel mogelijk kinderen bijeen die de trommels zullen roeren. Op twee plaatsen in de Brazi liaanse metropool wordt zondag gefeest. De kinderen en medewer kers van Sao Martinho houden een groot sambafeest in en buiten de Karmelkerk van de wijk Vicen te de Carvalho. Het feest begint om 10.00 uur. Zowel tijdens als na de dienst maken enkele tientallen straatkinderen, kinderen uit zeer arme favela's en ex-straatkinderen muziek met de band Banda de per- cussao do Nücleo de Vicente de Carvalho. De kinderen zijn vooral afkomstig uit de zeer arme favela's (krottenwijken) Juramenta, Morro de Fé en Conjunto Habitacional. Verwacht wordt dat meer dan duizend bezoekers de shows en optredens meemaken. Ook wordt er in de gemeenschapsruimte van de parochie Sao Vicente een ten toonstelling gehouden van door kinderen zelf handgemaakte arti kelen en kunstwerken. Bij de straatkinderenorganisa- ties AMAR, in de arme noordkant van de stad, zijn eveneens de voor bereidingen van het sambafeest in volle gang. "Elke dag wordt er naar hartelust op de trommels geslagen en gerepeteerd", laat Roberto dos Santos, een van de directieleden vanAMAR, weten. Het is de bedoe ling dat zondag op het grote plein in Grajaü, een van de grotere wij ken aan de noordkant van Rio de Janeiro, door vele tientallen straatkinderen en ex-straatkinde ren getrommeld wordt. Dansen, theater en muziek maken zijn een wezenlijk onderdeel van het reso- cialisatieprogramma dat de beide organisaties uitvoeren om straat kinderen weer op de goede weg te krijgen. Straathoekwerkers gaan vrijwel dagelijks de straat op om contacten te leggen met kinderen die op straat leven. Ze proberen de kinderen te overtuigen om een streep te zetten onder dat leven te zetten en samen met de organisa ties te werken aan een toekomst. Bovendien wordt in veel gevallen met succes weer contact gelegd De straatkinderenband van AMAR. tussen de zwervende kinderen en hun families. "Het ziet er naar uit dat het zondag bij de twee organi saties in Rio de Janeiro een groots feest wordt", zegt de 83-jarige Noord-Brabantse missionaris pater Carmelo Cox, die de twee organi saties in Rio de Janeiro heeft opge richt. De Nederlandse stichting Sint Martinus (www.sintmartinus. newsman.com) is zondag tijdens het festival in Tilburg present met een informatiestand. De vrijwil ligers van deze stichting houden in ons land acties en ondersteu nen acties om geld in te zamelen ten behoeve van de straatkinde- renorganisaties in Rio de Janeiro. Vanwege de vrijwilligersactivitei- ten heeft de organisatie nauwe lijks onkosten: de laatste tien jaar bedragen die slechts 3 a 4 pro cent. Stichting Sint Martinus helpt AMAR momenteel bij de bouw van een educatief opvangcentrum voor straatkinderen en de organi satie Sao Martinho met een pro ject met straathoekwerkers om straatkinderen te bereiken. Arnold Holl (68) uit Meerlo stopt als raadslid van oppositie partij GP'94. Dat maakte de oud wethouder maandagavond aan het eind van de raadsvergadering bekend. Holl, die al enige tijd kampt met gezondheidsproblemen, wordt als raadslid van GP'94 opgevolgd door Jan Cox uit Wanssum, die in de vorige raadsperiode ook al voor de lokale partij in de raad zat. Het huidige raadslid Frans Kerst- jens uit Swolgen wordt de opvol ger van Holl als fractievoorzitter van GP'94.Arnold Holl was in de vorige raadsperiode wethouder van Financiën en Economische Zaken van GP'94. Holl zat in de periode 1974 -1981 voor de lijst Meerlo in de raad. In de jaren tachtig stopte hij voor een tijdje met zijn politieke bezigheden, om in 1994 voor de nieuwe Gemeen te Partij (GP'94) terug te keren in de Meerlose politiek. Hij was eerst commissielid, later raadslid en werd na de voor zijn partij suc cesvol verlopen verkiezingen van 2002 meteen de derde wethou der van Financiën en Economie. Sinds de verkiezingen van 2006, GP'94 kwam weer in de opposi tie terecht, was hij opnieuw frac tievoorzitter. Holl, die afkomstig is uit Lisse, staat bekend als een nuchtere, vriendelijke en zuinige man, die als raadslid en later ook als wethouder altijd oog had voor een gezond financieel beleid van de gemeente. De Meerlonaar vindt het jammer dat hij nu om gezond heidsredenen moet stoppen met zijn raadswerk voor de tweemans fractie GP'94. "Want ik heb het werk altijd met plezier gedaan, maar het is nu gewoon tijd om afscheid te nemen als raadslid." Verkeerspilot De gemeente Meerlo-Wanssum wil ook bij de basisscholen in Swolgen enTienray zo snel moge lijk een verkeersveilige school- zone gaan inrichten. De pilot die enkele maanden geleden bij basis school De Peddepoel in Wanssum startte, krijgt binnenkort dus een vervolg bij basisschool Maria in Tienray en basisschool St. Jozef in Swolgen. Dat verklaarde wethou der Carla Brugman (PK, Ruimte) maandagavond tijdens de raads vergadering. Haar ontboezeming leidde tot vragen bij Jan Kuijpers (CDA). "We zouden deze pilot toch eerst evalueren en eerst eens bekijken wat er wel en niet goed aan is?" De CDA'er nam echter genoegen met het antwoord van Brugman dat ze na de vakantie de politiek een korte evaluatie van de pilot zal voorleggen. De gemeente Meerlo-Wanssum wil met de aan leg van de verkeersveilige zone, met onder meer vrolijke kleuren op het wegdek en speciale ver keersborden, de verkeersveilig heid bij de basisscholen verbete ren. Zambiafilm krijgt herkansing Door een technisch probleem bij TV Reindonk Horst is de Zam- bia-film van SOS Meerlo-Wanssum, Surviving on God's Guidance van Marijn Poels, de afgelopen week niet uitgezonden volgens plan. Tijdens de eerste uitzending, zon dagmorgen, bleek dat de uitzend- computer haperde en het beeld ineen op grijs sprong en de onder titeling niet goed overkwam. De medewerkers van Reindonk TV zijn de zaak aan het herstellen en zullen binnenkort bekendmaken wanneer de film opnieuw gedu rende een hele week 's avonds wordt uitgezonden. Luikse markt Op het terrein rondom de kerk in Wanssum wordt op zondag 1 juli van 10.00 tot 17.00 uur de jaarlijkse Luikse markt gehouden. Ongeveer tweehonderd stand houders brengen hun oude en gebruikte spullen aan de man. De markt wordt omlijst met diverse attracties en optredens, bijvoor beeld van een fakir met slangen en vogelspinnen. Er is livemuziek en ook voor de kinderen is er volop vertier. PvdA in de clinch met CDA en GP'94 Hij had het over een gemeen te die baas in eigen buik moet blijven, sigaren in een doosje, bloemknoppen die tot bloei komen en omschreef moties als emoties. Raadslid Ben Min- ken van de Partij van de Arbeid toverde maandag tijdens de behandeling van de voorjaars nota de ene na de andere bij zondere 'spreuk' voor de dag en daagde tot grote hilariteit van de overige partijen ook zijn vrouw Dickie, wethouder van de PvdA, uit. Minder gelachen werd er om de veren die Minken in de kont van de huidige coalitie en vooral zijn eigen partij stak. Want om nu tal van positieve ontwikkelingen die in de gemeente Meerlo-Wanssum inmiddels in gang zijn gezet toe te schrijven aan het beleid van de huidige partijen die aan het roer staan, dat was de raadsleden van CDA en GP'94 toch iets te gor tig. Minken wees in zijn verhaal bijvoorbeeld op de ontwikkeling van de brede scholen, het vergro ten van de inspraak van burger op het beleid, de realisatie van het Leefplein in Meerlo en het nieuw leven inblazen van de dorpsraden. "Geleidelijk komen de contouren van beleid in zicht", aldus Minken. "De ontwikkelingen zijn in gang gezet en zonder calamiteiten zal de gemeente nog langdurig kun nen profiteren van de initiatieven, die zijn ontwikkeld tijdens deze coalitieperiode." Deze coalitieperiode? Als door een wesp gestoken reageerde CDA-fractievoorzitter Rob van der Heijden op de algemene beschou wingen van de Partij van de Arbeid. Want echt nieuwe initiatieven had hij in de voorjaarnota toch echt niet kunnen ontdekken. Het huidige beleid is toch vooral een voortzetting van het beleid dat in de vorige coalitieperiode, met de Partij van de Arbeid en de inmid dels van het politieke strijdtoneel verdwenen VVD in de oppositie bankjes, al in gang was gezet, zo betoogde hij. En toen Ben Minken ook nog vertelde dat hij moties toch meer ziet als emoties, als voorstellen die niet veel bijdragen aan de totstandkoming van het echte beleid en die alleen 'aan het stuur trekken van het bestuur', sprong Van der Heijden helemaal uit zijn vel. Want was het niet de Partij van de Arbeid die in de voor gaande coalitieperiodes, met haar toenmalige fractieleider Marcel de Groot in een hoofdrol, tijdens de behandeling van de voorjaars nota met een hele rits aan moties en amendementen op de proppen kwam? "Ik ben verbaasd", sneerde Van der Heijden in de richting van Minken. Ook Arnold Holl (GP'94) was niet te spreken over het betoog van Minken. Hij voelde zich als oud-wethouder van toerisme en recreatie aangesproken door de loftrompet die Minken uitstak over het huidige toeristisch en recreatief beleid. Holl vond het niet erg chique van de PvdA om nu te gaan pronken met ander mans veren, terwijl onder zijn hoede toch ook al tal van aanzet ten op toeristisch en recreatief gebied zijn gezet. Misschien niet prominent op de voorgrond, maar achter de schermen is er volgens de ervaren politicus wel degelijk hard aan dit beleid gewerkt. Hij verwees onder meer naar de tijd rovende discussie over de even tuele toeristische ontwikkeling van De Diepeling, een thema dat in de vorige raadsperiode volgens hem ongemeen veel kostbare tijd opslokte. PK Meerlo-Wanssum hield zich wijselijk op de vlakte in de hele discussie. Met een kleine grijns op zijn gezicht volgde PK- fractieleider Theo Francken de twist tussen CDA en GP'94 ener zijds en PvdA anderzijds op de voet, maar hij mengde zich niet in de discussie tussen de partijen. BEGROTING SLUITEND De eerder ingestelde bezui niging op het onderhoud van wegen wordt teruggedraaid. In 2007 werd 25.000 euro bezuinigd op het wegenonderhoud met als gevolg dat de gemeente nu moet constateren dat de onderhouds- situatie van de wegen minder wordt. Bovendien gaat er 216.700 euro naar de aanpak van de Geijs- terseweg. De komende jaren staan in de gemeente Meerlo-Wanssum een aantal grote projecten op de rol. Zoals bijvoorbeeld het aan passen c.q vernieuwen van de sportaccommodaties, waarvoor in 2008 een bedrag van in totaal één miljoen euro is gereserveerd. Verder heeft de gemeente voor 2009 alvast uit de eigen mid delen een bedrag van 575.000 euro geoormerkt voor een ander groot project: het Leefplein in Meerlo. In 2008 worden de plat- tegrondkasten en -kaarten in de gehele gemeente vervangen (12.000 euro). De bibliotheek in Venray ontvangt meer subsidie (3900 euro), evenals de Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wans sum (2.600 euro). Verder is voor het opstellen van een nieuw monumentenbeleid 12.900 euro vrijgemaakt en voor het vorm en inhoud geven aan een structureel vrijwilligersbeleid 12.500 euro. Het vervangen van de straatver lichting kost structureel 43.000 euro, het vaker ledigen van de toe ristische afvalbakken vraagt 4.500 euro meer en het vervangen van de huidige zoutstrooier 10.000 euro. Voor het uitvoeren van het toeristisch- recreatief actieplan is 15.000 euro gereserveerd en de uitvoering van de nieuwe basisre gistratiesystemen vraagt om een formatie-uitbreiding. Hiervoor wordt structureel 55.000 euro opgenomen. Ook wordt 3-000 euro uitgetrokken voor deelname aan de concertreeks Klassiek op Locatie en wordt het totale subsi diebudget voor muziekkorpsen en fanfares met 4.000 euro verhoogd. Belangrijkste reden voor deze verhoging zijn de positieve effec ten van het project 'muziek in de klas'. Er wordt onder meer 4.000 euro bezuinigd op het publicatie budget van de gemeente en 3-000 euro op het meten van de klant tevredenheid. In 2008 stijgen de belastingen in de gemeente Meer lo-Wanssum. De onroerendezaak- belasting (ozb) met twee procent, het rioolrecht met drie procent en de leges ook met drie procent. De havengelden worden met 2,5 pro cent verhoogd, alleen de toeristen belasting blijft gelijk. De begroting is sluitend gemaakt, maar dat gaat ten koste van een groot deel van de reserves. Voor nieuwe inves teringen is de komende jaren in totaal een bedrag van circa 2,4 miljoen euro uitgetrokken. Vendelier Ger van de Water schoot onlangs tijdens het jaarlijk se koningsschieten in Blitterswijck de koningsvogel naar beneden en mag zich dus een jaar lang koning van het St. Antonius-Abt Gilde noemen. Op de koningsreceptie op zaterdag 30 juni vanaf 20.00 uur in het gemeenschapshuis in Blitterswijck kan iedereen het koningspaar Ger van de Water en Mariet Verstappen en de andere winnaars Carla Claessens en Sam Thiesen feliciteren. Raad en college: praten over toekomst gemeente Het college van B en W moet stoppen met de sombere bespiegelingen van de laatste tijd. Natuurlijk verkeren de kleine gemeenten in Neder land in zwaar weermaar met creativiteit, durf en geloof in eigen kracht is het mogelijk om de zelfstandigheid van de gemeente Meerlo-Wanssum te behouden. Die boodschap gaven vooral het CDA en de Partij van de Arbeid burge meester en wethouders maan dagavond mee in hun alge mene beschouwingen op de voorjaarsnota 2007. Vooral het CDA trok fel van leer tegen het 'doemdenken' van het college. Fractievoorzitter Rob van der Heijden had zich zichtbaar gestoord aan de toonzetting van het college in de inleiding van de voorjaarsnota. Want volgens burgemeester en wethouders zijn de grenzen op personeel en financieel gebied bereikt en loopt de organisatie constant op haar tenen. Er is reden tot bezinning, schrijft het college. Burgemeester en wethouders constateren in de voorjaarsnota dat het steeds moei lijker wordt om de ambities van de gemeente te realiseren en een begroting over meerdere jaren sluitend te maken. Maar volgens Rob van der Heijden moet het college niet zo negatief naar de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum kij ken. Natuurlijk is het zo dat kleine gemeenten in Nederland in zwaar weer verkeren, maar de gemeente Meerlo-Wanssum heeft volgens de CDA'er 'financieel een relatie ve luxepositie in het Limburgse gemeenteland'."Die positie moe ten we en kunnen we naar het idee van mijn fractie ook behou den." Niet doemdenken, maar met een gefundeerd optimisme de uitdagingen van de toekomst aangaan, is volgens de CDA-fractie voorzitter het motto van het CDA. Een motto dat ook door het col lege en het managementteam van de gemeente Meerlo-Wanssum uit gedragen zou moeten worden. Ook Ben Minken (PvdA) is het doemdenken een doorn in het oog. "Geloof in eigen kracht en creativiteit kunnen ons nog ver brengen. Wij zouden dan ook willen het ambtelijk apparaat en het college de doem van onver mogen van zich afwerpen en vol energie aan de toekomst werken." Ook GP'94 en PK Meerlo-Wans sum zetten in op het zelfstandig blijven van de gemeente Meerlo- Wanssum, maar net als het college constateert Arnold Holl (GP'94) 'dat we tegen de grenzen van ons kunnen aanlopen op personeels- en financieel gebied' "We hebben geen enkele ruimte en flexibiliteit: de rek is eruit!" ZELFSTANDIG BLIJVEN Volgens alle partijen in de gemeenteraad moet de gemeente Meerlo-Wanssum er alles aan doen om haar zelfstandigheid vast te houden. Door bijvoorbeeld werk te maken van het verwerven van subsidies en nog nauwer samen te werken met andere gemeen ten. De boodschap van de politiek kwam goed over bij burgemees ter Hahn, die verklaarde dat het college helemaal niet zo somber is over de toekomst van Meerlo- Wanssum, maar wel graag met de raad de discussie over de toe komst van de gemeente wil aan gaan. In het najaar, als de resulta ten van enkele externe en interne (bestuurskracht)onderzoeken en externe en interne rapporten bekend zijn en dus ook bekend is wat de sterke en zwakke kanten van de gemeente Meerlo-Wans sum zijn, willen burgemeester en wethouders graag met de politiek praten over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een jaarabonnement kost u slechts Naam: Donderdag 28 juni 2007 - Pagina 25 l\h Meerlo-Wanssum Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2007 | | pagina 25