"Bij sommige mensen beheerst de ziekte hun hele leven" Kritiek op wijk- en dorpsplan Rijvaardigheidscentrum Nottelman Collecte Maag Lever Darm Stichting 't Podium weer open 780 euro voor Villa Pardoes Betaald parkeren Franciscanerpark Advocaten te Venray is óók thuis in het BESTUURSRECHT en het MILIEURECHT SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Danielle Jeuken collecteert voor de Maag Lever Darm Stichting: Danielle Jeuken uit Venray collecteert sinds enkele jaren voor de Maag Lever Darm Stichting. Van 18 juni tot 23 juni is het weer zover. Dan gaat zij samen met 39 andere collectanten in Venray langs de deuren. Danielle heeft zelf een chronische darmziekte. Daarom draagt ze graag haar steentje bij aan de Maag Lever Darm Stichting. "Ik was 26 jaar en enkele maan den zwanger van mijn eerste kind je toen ik bloedingen kreeg. Nee, het bleek niets met de zwanger schap te maken hebben, maar met mijn darmen. Via mijn huisarts zat ik een dag erna al bij de internist en er volgden onderzoeken. De uit slag was een 'proctitis' (ontsteking van het laatste stukje dikke darm), waar ik medicijnen voor kreeg. Een aantal maanden later kregen we een mooie gezonde dochter. Maar met mijn darmen ging het op en af. Soms was het plotseling erger en had ik een paar weken meer bloedingen, buikpijn en was erg moe. Op andere momenten ging het weer beter en had ik heel weinig klachten." Rond haar tweede zwanger schap in 1999 werden de bloedin gen en buikpijnen erger en erger. "Er volgden weer onderzoeken, met name de inwendige darmon- derzoeken waren vervelend en pijnlijk. In deze periode had ik vaak buikpijn en darmkrampen. Maar mensen zien aan de buiten kant niets aan je en toch voel je je vaak moe en lusteloos. En je gaat ook niet elke keer je problemen met iedereen bespreken. Uitein delijk kreeg ik na de bevalling van onze tweede dochter een post natale depressie. Dit had ook uit werking had op mijn zwakke plek, mijn darmen! Gelukkig verdween mijn depressie geleidelijk en wer den mijn darmen weer rustiger. Na mijn derde zwangerschap in 2001 werd het echter nog erger met mijn darmen en weer volgden er darmonderzoeken. Het resultaat was dat de ziekte uitgebreid was naar colitis ulcerosa, een chro nische ontsteking van de dikke darm!" REST VAN JE LEVEN "Deze boodschap heb ik lang niet kunnen accepteren. Ja, dan ben je al vijf jaar aan het dokteren en dan heb je opeens een chroni sche ziekte. Dat is dus voor de rest van je leven! En dat is lang als je net dertig bent. De artsen geven aan dat ze niet meer kunnen doen dan medicijnen geven om de ont stekingen 'rustig' te houden, maar goede en slechte periodes zullen zich afwisselen en het verloop valt niet te voorspellen. Dat valt niet mee kan ik u zeggen. In die tijd heb ik er veel over gepraat en contact gezocht met lotgenoten van de 'Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging' (via de Maag Lever Darm Stichting). Omdat ik moeite had met het feit dat de reguliere artsen geen 'echte' oplossing kon den bieden, ben ik verder gaan zoeken. Een tijd lang heb ik acu punctuur gedaan en dit had voor mij een positief effect op mijn energie en hoe ik tegen de ziekte aankeek. Langzaam aan ben ik mijn darmziekte met vallen en opstaan gaan accepteren. De vorm van Colitis Ulcerosa die ik heb is redelijk mild en dit ben ik me meer en meer gaan rea liseren. Ik kan eigenlijk gewoon functioneren en werken. Er zijn ook mensen die vaak in het zie kenhuis liggen, geopereerd wor den en bij wie de ziekte hun hele leven beheerst." "Of het nu komt omdat ik de Danielle Jeuken uit Venray col lecteert voor de Maag Lever Darm Stichting: "Alle beetjes helpen," ziekte meer en meer accepteer, maar het gaat de laatste paar jaar aanzienlijk beter. Ook heb ik nu een Maag-Lever-Darm arts waarin ik veel vertrouwen heb en waar ik mijn verhaal kwijt kan. Op dit moment heb ik een onderhouds dosis medicijnen en ik kan u zeg gen het gaat mij goed, ik voel mij goed. Laten we hopen dat het zo blijft. De Maag Lever Darm Stich ting heeft van harte mijn steun. Zij is een belangrijk contact voor mij en al mijn medepatiënten. Onder zoek naar betere behandelings methoden is en blijft belangrijk. Wie weet heb ik dit zelf in de toe komst nog nodig. Vandaar ook dat ik sinds enkele jaren samen met vele anderen voor onze stichting collecteer, want alle beetjes hel pen!" Venray-centrum en Oostrum zijn als eerste aan de beurt voor een 'integraal' wijk- en dorpsontwikkelingsplan. De plannen vloeien voort uit het gebiedsgericht werken en ze zijn onlangs aan de burgers gepresenteerd. In de commis sie Stedelijk Beheer klonk kri tiek. "Het blijkt dat de mensen er weinig vertrouwen in heb ben", zei PvdA-raadslid Tarci- cia Voigt. "Ze dringen vooral aan op uitvoering. Ik mis de burgers ook als partner. Het zijn mooie praatjes maar die vullen geen gaatjes." "De burgerparticipatie is wel erg mager", zei Tino Zandbergen (inVENtief)."De opmerkingen van burgers worden alleen in deelpro gramma's meegenomen. Dit had wel wat meer mogen zijn." Geert Craenmehr (Lokaal Aktief) wees erop dat de dorpsraden veel ener gie hebben gestoken in de DOP's. "Er moet daarom rekening wor den gehouden met hun wensen. Zoals in Oostrum waar de dorps raad wil dat de westkant van het dorp openblijft." Ingeborg de Bar- banson (WD) was dit met Lokaal Aktief eens. WD en CDA toonden zich wel positiever. "Maar de tijd zal het leren", aldus Wiske Koster (CDA) die opmerkte dat er in het centrum van Oostrum een ver- keersonveilige situatie is ontstaan. Rondom de voormalige Rabobank is een hoge houten schutting geplaatst. "Als je vanuit Venray komt, heb je slecht zicht op de Watermolenstraat. Hier zou een opening van bijvoorbeeld plexi glas moeten komen. Zodat er een beter uitzicht is op de zijstraat." Wethouder Van der Broeck (CDA), die de afwezige portefeuil lehouder Najja verving, zei dat de plannen juist interactief tot stand zijn gekomen. "Maar we kunnen schrijven tot we een ons wegen. Het gaat inderdaad om de uitvoe ring." Van 18 tot en met 23 juni zullen in heel Nederland zo'n 26.000 vrijwilligers col lecteren voor de Maag Lever Darm Stichting. Met het geld dat tijdens de collecte wordt opgehaald, financiert de Maag Lever Darm Stichting voorlich ting en onderzoek naar aan doeningen van het spijsver teringsstelsel, ter verbetering van de zorg aan twee miljoen patiënten. De collectanten zullen meest einde dag langs de deuren gaan. Dit jaar heeft de Maag Lever Darm Stichting als speerpunt spijsverte ring bij kinderen. Onder de slogan 'Voor sommige kinderen is eten en drinken een ramp. 25.000 kin deren met een spijsverteringsziek te. Dat is niet te verteren', vraagt de Maag Lever Darm Stichting tijdens de collecteweek aandacht voor dit toenemende probleem. Preventie en bewustwording zijn dan ook de eerste zaken waar de Maag Lever Darm Stichting zich op wil richten. Goede voorlichting is belangrijk om kinderen en hun opvoeders bewust te maken van de spijsvertering en hoe dat met voeding en beweging op een posi tieve manier te beïnvloeden. Hoe wel spijsvertering bij kinderen het hoofdthema van dit jaar is, blijft de Maag Lever Darm Stichting uiteraard ook de talloze andere maag-, lever-, en darmaandoenin gen, waaraan twee miljoen Neder landers lijden, aandacht geven. De Maag Lever Darm Stichting zet zich op meerdere fronten in voor maag-, lever- en darmpatiën ten. Zij financiert wetenschappe lijk onderzoek naar maag-, lever en darmaandoeningen. Daarnaast geeft de Maag Lever Darm Stich ting voorlichting via www.mlds.nl en door middel van brochures en beantwoordt zij medische vragen via de infolijn. Hierbij werkt zij nauw samen met een groot aantal patiëntenorganisaties die specifie ke informatie tot hun beschikking hebben en lotgenotencontact bie den. De Maag Lever Darm Stichting is actief sinds 1981. Haar werk wordt mogelijk gemaakt door gif ten. Donaties zijn afkomstig uit het bedrijfsleven, fondsen en parti culieren die hun waardering voor het werk van de stichting uiten door donateur te worden. Giften kunnen gestort worden op giro 2737. Voor meer informatie, surf naar www.mlds.nl. Met medische vragen kun u contact opnemen met de informatielijn, tel: 0900- 2025625 (20ct per min.). 'Auto's niet op straat wassen' De gemeente gaat steeds meer straten en pleinen afkop pelen van het rioolstelsel. Door infiltratie in de bodem komt het 'schone' regenwa ter niet meer in de riolering terecht en worden de kosten voor waterzuivering gedrukt. John Niessen (WD) wees erop dat veel mensen desondanks hun auto's nog gewoon op straat was sen. "Dit is slecht voor het milieu. Het afkoppelen werkt dan ave rechts", vindt Niessen. Wethouder Van der Broeck (CDA) was het met de WD'er eens. "Auto's mogen niet meer in het publieke domein gewassen worden. Het vuile water en het wasmiddel zijn schadelijk. We zul len dit met een actieve voorlich ting tegengaan." Veel vandalisme in centrum In de weekeinden komt in het centrum steeds meer van dalisme voor. Er wordt schade aangericht aan straatmeubi- lair, bewegwijzering, lantaarn palen en parkeervoorzienin gen. De gemeente doet echter vrijwel nooit aangifte bij de politie. Dat meldde burgemeester Waals maandag in de commissie Stede lijk Beheer op een vraag van Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief)."Het allerbelangrijkste is dat de schade maandagochtend zo snel moge lijk hersteld is. Als de weekmarkt begint, dan moet Venray er weer gezellig en gastvrij bijliggen", zei Waals, die toegaf dat er eigenlijk aangifte moet worden gedaan. "Maar we hebben vaak geen enkele aanwijzing wie de daders zijn.Als dit wel zo is, dan doen we zeker aangifte." Waals verwacht dat na het terugdraaien van de vrije ope ningstijden voor de horeca, het vandalisme zal afnemen. "Het draait om drie dingen. De mensen moeten minder drinken. De kroe gen moeten eerder dicht. En de politie moet meer surveilleren." VAN DER PUTT het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Café 't Podium is op 1 juni weer opengegaan. De benodig de saneringswerkzaamheden als gevolg van het gevonden asbest in het podium zijn vori ge week afgerond. Ook de eer der geconstateerde gebreken aan de vloer en elektriciteit zijn opgelost. De kosten van de werkzaamheden bedroegen 60.000 euro. Tijdens de sluiting van het pand is ook de inrichting grondig onder handen genomen. Zo is onder andere de verlichting vervangen en is het café aan de binnenkant opnieuw in de verf gezet. "Ik ben erg blij dat we weer open kun nen", aldus exploitant Gijs Scha pendonk. "Veel jongeren hebben spontaan meegeholpen met de opknapwerkzaamheden en het eindresultaat mag er zijn." Op 20 april constateerde een gespecialiseerd bureau, zowel op de zolder als in de kelder van de horecagelegenheidbeschadigd asbestboard dat meteen moest worden verwijderd. In het café gedeelte werd geen asbest aan getroffen. Maar om elk risico uit te sluiten, besloot de gemeente op advies van de GGD toch om 't Podium per direct te sluiten. Op 31 mei heeft de gemeente het inspectierapport ontvangen waaruit blijkt dat alle beschadigde asbest volledig is verwijderd. Hier door kan 't Podium weer worden opengesteld voor de Venrayse jeugd. De selectieprocedure om een definitieve exploitant voor 't Podium te vinden is afgerond. Via de gemeentelijke website en een advertentie in Dagblad de Limbur ger werden zelfstandige onderne mers gezocht voor de exploitatie. Uiteindelijk is na een zorgvuldige procedure de huidige exploitant Gijs Schapendonk geselecteerd uit in totaal drie kandidaten. 31 mei is de huurovereenkomst en het beheersstatuut voor 't Podium door beide partijen ondertekend. Een afvaardiging van Villa Par does was afgelopen weekend te gast bij Smulwereld Old Dutch aan de Leunseweg in Venray. Bij die gelegenheid werd het geld overhandigd dat met de prinsen receptie 2007 is gedoneerd. De 780 euro is in ontvangst genomen fev,, door een medewerkster van Villa Pardoes. Ook door Old Dutch is afgelopen weekend een bedrag ingezameld tijdens het weekend. De gemeente wil nog dit jaar betaald parkeren in combinatie met vergunningparkeren invoeren in de wijk Franciscanerpark."Want de bewoners hebben hier veel overlast van centrumparkeerders", zei ambtenaar Leo Otten maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Volgens commissielid Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) weten de bewoners van niets. "Er is nog helemaal geen overleg geweest. Ik woon zeil in die wijk en wordt er bijna dagelijks op aangesproken", aldus Olde Daalhuis die meent dat er nauwelijks draagvlak voor is."De wijkbewoners zullen er niet mee akkoord gaan." Otten reageerde dat de raad heeft afgesproken dat binnen een straal van driehonderd meter van de parkeergarage in de Gouden Leeuw, overal betaald par keren wordt ingevoerd. Zodat de automobilisten zo veel mogelijk 'gedwongen' worden om straks van de parkeerkelder gebruik te maken. Olde Daalhuis meent ech ter dat Franciscanerpark buiten deze zone valt. Volgens ambtenaar Otten valt het gebied deels wél binnen de straal van driehonderd meter. "De mensen hebben in de krant kunnen lezen dat we hier als eerste betaald parkeren gaan invoeren. Binnenkort ontvangt ook iedereen een brief." Olde Daal huis vindt dat de gemeente beter moet communiceren en duidelijk moet aangeven om welke straten het precies gaat. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Donderdag 7 juni 2007 - Pagina 3 Rijvaardigheidscentrum Nottelman, gevestigd in Venray en Horst, intro duceert een nieuwe opleidingstech niek. Door middel van een uniek rij- systeem krijgen leerlingen, al vanaf 17 jaar, de mogelijkheid om snel, vei lig en voordelig zich voor te bereiden op het behalen van het rijbewijs. Het nieuwe systeem van Rijvaardig heidscentrum Nottelman is absoluut niet te vergelijken met de bekende rijsimulators, zegt George Nottelman. 'Normaal gesproken wordt er gebruik gemaakt van beamers. Ons systeem werkt door middel van Icd-schermen. Daardoor is het beeld veel scherper en heb je echt het gevoel dat je in een auto op de weg rijdt.'Je rijlessen begin nen met deze nieuwe methode kent veel voordelen. Wat het merendeel van de jongeren zeker zal aanspre ken is dat je al vanaf je zeventiende mag beginnen met lessen. Je bevindt je nu eenmaal niet op de openbare weg. Hierdoor heb je al, tegen de tijd dat je achttien wordt, een groot ge deelte van de praktijk onder de knie. Daarnaast krijg je begeleiding van een personal coach, na elke les volgt een uitgebreide analyse van je vorderingen en het is ook nog eens supervoordelig. Rijvaardigheidscentrum Nottelman is de enige rijschool in de omgeving die werk met het Sterkte Zwakte rapport. Dit uniek rapport, ontwikkeld door de Technische Universiteit Delft en aanbe volen door BOVAG-afdeling Verkesers- opleidingen, laat precies zien welke rijtaken je wel en nog niet beheerst. De lessen worden de personal coach aan de hand van dit rapport volledig afgestemd op het leerniveau. Uit een onderzoek van de Technische Univer siteit blijkt zelfs dat lessen via dit rijsy- steem de slagingskans vergroot. Voor mensen met faalangst is dit eveneens een ideale methode om vertrouwd en onder goede begeleiding hun rijbewijs te halen. Rijvaardigheidscentrum Nottelman is al ruim twintig jaar een begrip in de regio. Het wordt geleid door George en Loes Nottelman en zijn broer Geert. Daarnaast zijn de kinderen van George, Natalie, Desiree, en Dennis ook betrok ken bij het rijvaardigheidscentrum. Het centrum is gespecialiseerd in diverse rijopleidingen waaronder de bekende verkorte rijopleiding. Het nieuwe rijsy- steem, uniek voor de regio, wordt 1 juli geïntroduceerd. Op zaterdag 30 juni is er een open dag op het adres aan de Noordsingel in Venray. Geïnteresseerden kunnen die dag zelf deze nieuwe manier van rijles sen uitproberen. Ti*. 5-"TiT' r-N - -. - De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl Venn ook u oi arkom»»

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3