Avondvierdaagse Caritas Albania Bouwdag Symbool van de verwenzorg 200 jaar Broeders van Liefde Nationale cholesteroltest Interne criminaliteit kost miljarden Wilt u gaan bouwen?.. Zie ook onze website: ww.bouwbedrijf-raaijmakers.nl PEEL EN MAAS Donderdag 31 mei 2007 - Pagina 7 De jaarlijkse Avondvierdaagse wordt gehouden van donderdag 7 tot en met zondag 10 juni. De afstanden van deze 49e editie zijn 3, 5, 10 en 15 kilometer per dag. De voorinschrijving is op dinsdag 5 juni van 16.00 tot 19.00 uur in de Schouwburg in Venray. Elke dag ontvangen de deelnemers op de rustplaats een traktatie. Boven dien ontvangen alle deelnemers een herinneringsmedaille. Ieder een kan deelnemen, jong en oud, groot en klein, alleen of met z'n tweeën, met een klein groepje of met een grote groep. Start en finish zijn op het Schouwburg plein in Venray. De starttijden: Donderdag tot en met zaterdag: 15 kilometer vanaf 17.00 uur, 10 kilometer vanaf 17.35 uur, 5 kilometer vanaf 17.45 uur en 3 kilometer vanaf 17.55 uur. Zondag 15 kilometer vanaf 10.00 uur, 10 kilometer vanaf 10.30 uur, 5 kilometer vanaf 10.45 uur en 3 kilometer vanaf 11.15 uur. Op zondag 10 juni doen de deelnemers vanaf 12.45 uur mee aan het défilé door het centrum van Venray. Het défilé wordt opge luisterd door elf muziekkorpsen uit Venray en omgeving. Vanuit Albanië dankt de Neder landse missionaris Don Henri Veldkamp de Kiwanis Club Ven ray en een speciale donateur van de financiële ondersteuning bij het invoeren van zijn nieuwe ter reinwagen. Een gift van Memisa Oostenrijk. Vanuit Caritas Albania kwam eveneens een dankbrief binnen betreffende de goede ontvangst van de lading hulp goederen in december 2006. De 120 schooltafeltjes en -stoeltjes zijn inmiddels geplaatst in twee schooltjes; Nentori 208 en Nen- tori 211, in het achterland van de havenstad Durres. De dozen huishoudelijk materiaal van de Winkel van Sinkel en kleding zijn via de zusters van Moeder Teresa verdeeld onder de armste van de armen inAlbania.Voor het nieuwe transport, september 2007, staat opnieuw schoolmeubilair gereed, waaronder tien schoolborden van Oostrum. Verder staan ook al in opslag voor Albanië; vier pallets gipsplaten. Wederom dozen huis houdelijk gerief van de Winkel van Sinkel en kleding, zeep, papier. Na de schoonmaak blijkt telkens dat dekens naar de zolder verhuizen. Dekens en dekbedden zijn echter zeer welkom in het koude berg achtige achterland van Albanië. Met name de streek van Puke, de catacomben van Albanië genoemd door Harrie Fijneman uit Venray. Een truck naar Albanië kost ruim 3000 euro en met aanhanger 5000 euro. Een bijdrage zou zeer op prijs worden gesteld. H. Fijneman Venray, postbank 3750990 o.v.v.Albanië Hubertstraat 23, 5801 RV tel. (0478)584578. De Opleidingswoning in Horst is op zaterdag 2 juni geopend voor publiek tijdens de Dag van de Bouw. Deze woning die door studenten HBO, MBO en leerlin gen van het VMBO is gebouwd op het terrein van de Bouwcampus in Horst is een belangrijke vernieu wing binnen het Bouwberoepson- derwijs. Het is voor de inwoners uit de regio Noord Limburg een bijzondere kans om het project van dichtbij te bekijken. Met name jongeren die nog een keuze voor hun toekomstige werkomgeving moeten maken, zijn van harte wel kom. De bouwlocatie is te bezich tigen van 10.00 tot 16.00 uur. De Opleidingswoning is één van de ruim 200 locaties in Nederland die in het kader van de Dag van de Bouw zijn opengesteld. De inwoners van Noord Limburg zijn zaterdag 2 juni van harte welkom om met het hele gezin een kijkje te nemen achter de schermen. De studenten van het Studenten bouwbedrijf Lignum 2 verzorgen de rondleidingen en geven infor matie over hun project. Voorzit ter van Bouwend Nederland Elco Brinkman: "De Dag van de Bouw groeit in een hoog tempo uit tot een populair evenement voor jong en oud. Het is een prachtige manier om het publiek te laten zien waar we als bouwsector mee bezig zijn". De Opleidingswoning is te vinden op het terrein van de Bouw Opleidings Centrum aan de Gebroeders van Doornelaan 63 in Horst. De Dag van de Bouw is een initiatief van branchevereni ging Bouwend Nederland en de 5000 bij haar aangesloten bouw en infrabedrijven. De open dag is onderdeel van de campagne 'De Bouw maakt het' en heeft als doel meer bekendheid te geven aan de vele positieve kanten van de bedrijfstak.Vorig jaar kregen de 35.000 bezoekers een gevarieerde indruk van hetgeen de sector te bieden heeft, op het gebied van vakmanschap, dynamiek, innova tie en kwaliteit. Het succes van vorig jaar is reden voor Bouwend Nederland om nu voor de tweede keer een landelijke open dag van de bouw te houden. Zanggroep Evergreen maakt zich op voor Déja Vu De ouderen onder ons kennen ze wel. De spiegel tenten die vroeger als opval lende danspaleizen op grote kermissen stonden. Met hun glimmende vloeren, gezellige compartimenten en de schitte ring van talrijke lichtjes in de geslepen spiegels brachten ze een vleugje nostalgie en veel sfeer op de kermis. Een ambi ance die helemaal past bij de wervelende revue Déja Vu die de Vierlingsbeekse zanggroep Evergreen op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 juni voor het voetlicht brengt in de grootste spiegeltent van Euro pa. Peel en Maas ging aan tafel zitten met voorzitter a.i. Joop Verbeeten, die samen met zijn neef Bert de algehele coördi natie van dit muzikale spekta kel in handen heeft. Het is een hele klus, het opvoe ren van een revue. Zeker als je voor een professionele aanpak kiest. En dat doet Evergreen. Niets wordt aan het toeval overgelaten om het publiek in een spiegeltent te laten genieten van een schitte rende show. Al is 'tent' een beetje een oneerbiedig woord voor het reusachtige, stijlvolle glazen gevaarte met een doorsnee van 25 meter dat onlangs in Vierlings beek werd opgebouwd. 'Paleis' is een betere omschrijving voor het decor waarin de revue zich afspelen. Het luxe spiegelpaleis, dat plaats kan bieden aan vier honderd bezoekers per avond, is al een attractie op zich, vindt ook Joop Verbeeten. "Het is een unie ke locatie voor een nostalgische revue als Déja Vu. Toen we het spiegelpaleis toevallig tegen het lijf liepen, waren we meteen ver kocht. Dit moest het bijzondere theater worden voor onze nieuwe revue. Want zo'n spiegelpaleis ademt één brok nostalgie uit. Het kost een paar centen, maar dan heb je ook wat." Zanggroep Evergreen Vierlings beek timmert al jaren aan de weg op muzikaal gebied. Zo organi seert ZEV, zoals de vereniging zichzelf kortweg noemt, jaarlijks het muzikale festijn Muziek aan de Maas en houdt ze om de vijf, zes jaar een revue. Na de revues Bon jour Paris in 1990, Welcome Ame rica in 1995 en Cocktail in 2001 is Déja Vu de vierde productie van het gezelschap, dat bestaat uit circa zeventig leden uit de regio Vierlingsbeek. Onder leiding van professionals als dirigent Pieter Cox, regisseuse Elin Meijnen en choreografe Willemke Wijnakker werd er de afgelopen maanden druk gerepeteerd en gestudeerd om de revue de juiste vorm en inhoud te geven. RONDREIZEND GEZELSCHAP Voor deze muzikaal spektakel neemt Evergreen de hoedanig heid aan van een rondreizend theatergezelschap. In een werve lende show zal het verhaal van dit gezelschap met zijn perikelen op theatrale en vooral muzikale wijze worden vertolkt. Het publiek kan onder meer genieten van dans, liedjes, rap, flashbacks en theater. Speciaal voor de revue is de vaste begeleidingsgroep van Evergreen uitgebreid met vijf blazers, een toetsenist een en percussionist. De zanggroep heeft haar eigen invulling gegeven aan de revue. "We hebben bewust niet voor een kant- en klaar musicalpakket geko zen, maar onze eigen wensen en ideeën in de revue verwerkt. Déja Vu is een geheel eigen productie. Het verhaal, de teksten en muziek zijn in overleg tot stand gekomen en samen met de leden in werk groepen verder uitgewerkt. Maar er zijn ook werkgroepen voor draaiboek, licht en geluid, kleding en grime, podium, catering en tentinrichting en public relations. Ja, het is een uitgebreid draaiboek geworden. Zo'n revue is altijd weer een prachtige uitdaging." Prachtig, maar ook spannend. Zeker nu het uur U met rasse Zanggroep Evergreen is hele maal klaar voor de revue Déja Vu, die wordt uitgevoerd in een nostalgisch spiegelpaleis. Op de foto heetAad Welage u van harte welkom. schrede nadert. Nog een week en de première van Déja Vu is daar. Voelt Joop Verbeeten de spanning al? "Enorm! Er zijn zelfs leden die er letterlijk wakker van liggen en zich afvragen of organisatorisch alles lukt. Maar ik heb er alle ver trouwen in. Het is nu zaak om de laatste puntjes op de i te zetten. Het belooft een muzikale happe ning te worden die je absoluut niet mag missen." KAARTVERKOOP De revue Déja Vu wordt uitge voerd op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 juni. De voorstellin gen beginnen om 20.00 uur en in de zaal zijn vierhonderd stoelen beschikbaar. De vrijdagavond is al uitverkocht. Voor de donder dag en zaterdag zijn nog kaarten beschikbaar, maar het advies is om niet te wachten. Kaarten kosten in de voorverkoop 18,50 euro per stuk en zijn verkrijgbaar via tele foonnummer 0478-631625. Aan de dagkassa kosten ze 20,50 euro Ben er snel bij want op =op. Kijk gerust eens op de uitgebreide site www.zev.zingt.nl In samenwerking met Joke Zwanikken werd afgelopen zater dag een verwenzorgactie voor alle cliënten van GGZ Noord- en Mid den- Limburg gehouden. Bestuur ders Geert Derks (GGZ NML), Paul Spronken (Reinier van Arkel) en burgemeester Jos Waals planten op die dag een kersenboom, als symbool van de verwenzorg. De boom krijgt en houdt een plaats in het toekomstige park van Ser- vaashof, in de omgeving van het Intern Activiteitencentrum op de Stationsweg. Als blijvend symbool van de verwenzorg. De actie werd muzikaal omlijst door het jeugd orkest van Koninklijke Harmonie Euterpe. Voor chronisch zieke mensen is het soms moeilijk om richting aan hun leven te geven. Te genieten. Geluk te vinden. Mooie dingen te zien of te doen. In de hedendaagse gezondheidszorg wordt gehamerd op het belang van autonomie en zelfzorg. Dergelijke begrippen maken de zorg er niet menselijker op. Dus moet er verwenzorg zijn voor die groep langdurig zieken. We moeten hen helpen om hen te laten genieten. Geluk te voe len. Mooie dingen te zien of te doen. Mens te laten zijn. Vitamine V geven. Verwenzorg komt niet uit de lucht vallen. Het heeft een - weliswaar kleine - historie. Jan Bastiaanse was tot zijn overlijden, op 18 juli 1997, directeur van het Landelijk Centrum Verpleging en Verzorging. Hij droeg met verve de verwentheorie uit. Hij bracht het als tegenhanger van de alom beleden zelfzorgtheorie.'Niks zelf zorgen, vertroetel ze maar', was zijn credo. Na zijn dood heeft Joke Zwanikken de fakkel overgeno men en de theorie concreet han den en voeten gegeven. Zo kregen chronisch-psychiatrische patiën ten een high-tea in een kasteel tuin, daklozen kregen kerstpakket ten en werden er nog veel meer 'verwenacties' georganiseerd. Sinds 2001 is er de Nationale Ver wendag in de zorg. De dag valt in de Week van de Chronisch Zieken. Verwenzorg mag dan een nieuw begrip zijn (het staat nog niet in de Dikke Van Dale), het is zo oud als de weg naar Rome. Verwen zorg gaat over de terugkeer van normen en waarden in de zorg. Dit jaar viert de Congregatie van de Broeders van Liefde zijn 200-jarig bestaan in alle 25 landen waar ze gevestigd is, óók in Venray. De Broeders van Liefde zijn op 28 december 1807 in Gent (België) gesticht. In die tweehonderd jaar hebben de broeders hun stempel gedrukt op het onderwijs en de zorg voor psychiatrisch patiënten en verstandelijk gehandicapten. Rond het 200-jarig bestaan wor den in Nederland diverse activi teiten gehouden. De Nederlandse broeders worden bij de organisa tie van deze activiteiten geholpen door de leden van de Stichting Vrienden van de Broeders van Liefde waarin zitting hebben: de heren Peter van de Baar, Paul van der Grinten, Tiny van Eerd, Teun Abbenhuis, Ad Maas en Jan Platz- beecker. In opdracht van de broe ders heeft de bekende Eindho- vense beeldhouwer Henk Oddens een beeld van de Stichter, Kanun nik Petrus Jozef Triest, gemaakt. Dit beeld is inmiddels geplaatst in de tuin van het landgoed Eiken burg. De officiële onthulling is op 29 september. De broeders vragen geen cadeau voor zichzelf bij dit jubileum maar een gift voor hun eigen projecten in Indonesië. De fondsenwerving is in december 2006 van start gegaan. Er wordt een boek uitgegeven: Eikenburg - 200 jaar Broeders van Liefde (werktitel). Het jubileum indach tig wordt de aandacht in het boek vooral gericht op de Broeders van Liefde in Nederland. Startpunt van het boek is het landgoed Eiken burg in Eindhoven. De inschrij ving voor het boek is gestart en tot 1 juli kan met korting ingete kend worden. Vanaf 8 september wordt in Museum Kempenland in Eindhoven een tentoonstelling gehouden over de Broeders van Liefde en hun werkzaamheden in Nederland. Op 18 oktober wordt er een reünie georganiseerd voor oud-broeders. Kanunnik Petrus Jozef Triest stichtte in 1807 in Gent de Congregatie van de Broe ders van Liefde. Zijn missie richtte zich op mensen die in hun bestaan met beperkingen te maken heb ben, zoals psychiatrisch patiën ten, verstandelijk gehandicapten, verslaafden en doven. Daarnaast legde hij een zwaar accent op onderwijs. De eerste broeders kwamen in 1894 naar Nederland. Met een school en een internaat vestigden zij zich op het landgoed Eikenburg in Eindhoven. Daar is nog steeds de hoofdvestiging van Nederland. In Nederland begon nen de broeders met een psychi atrische inrichting in Venray, even later gevolgd door een in Noord- wijkerhout. Bovendien begon nen ze met scholen voor lager en middelbaar algemeen onderwijs, met lagere technische scholen en b.l.o.-scholen op diverse plaatsen in Nederland, o.a. Nijmegen, Etten- Leur, Roermond, Tilburg, Kaats heuvel en Den Haag. Ook waren er internaten bij enkele van deze scholen. In Eindhoven namen ze ook nog de zorg op zich van verstandelijk gehandicapten in Eckartdal. Alle instellingen zijn nu verzelfstandigd. Vanuit Nederland gingen in 1929 vijf Nederlandse broeders naar het toenmalige Nederlandsch-Oost-Indië om het onderwijs op het eiland Java te ondersteunen. Deze projecten bestaan nog steeds en worden financieel gesteund door de con gregatie. De Nederlandse Hartstichting is gestart met de jubileumeditie van de Nationale Cholesteroltest. Voor de vijfde keer op rij gaan 150 verpleegkundigen zes weken het land in. In veel supermarkten meten zij het cholesterol van tiendui zenden Nederlanders. Ook in de regio Venlo wordt binnenkort in één of meer supermarkten tussen 11.00 uur en 19.00 uur gratis het cholesterol gemeten van mensen met een verhoogd risico op hart en vaatziekten. Door middel van een APK voor je hart test wordt bepaald of er een verhoogd risico op hart- en vaatziekten is.Wanneer er inderdaad sprake is van een ver hoogd risico wordt er daadwerke lijk geprikt. De uitslag daarvan laat ongeveer drie minuten op zich wachten. Op www.hartstichting, nl. is het complete overzicht van data en supermarkten te vinden. De vier voorgaande jaren was de Nationale Cholesteroltest een overweldigend succes. Inmiddels zijn bijna 400.000 Nederlanders geprikt. Uit onderzoek door TNS NIPO uit april blijkt dat dit jaar maar liefst acht op de tien Neder landers de intentie hebben om het cholesterol te laten meten tijdens de Nationale Cholesteroltest. Het belooft dus ook dit jaar weer druk te worden tijdens de prikdagen! Uit alle gegevens van de voor gaande cholesteroltests, kunnen we opmaken dat een op de drie Nederlanders een verhoogd cho lesterol heeft. De combinatie met andere risicofactoren zoals roken, overgewicht, hoge bloeddruk en diabetes, verhoogt de kans op hart en vaatziekten aanzienlijk. Mensen waarbij een te hoge waarde wordt geconstateerd, krijgen van de ver pleegkundigen een leefstijladvies, informatieve brochures en al dan niet het advies om een diëtiste of huisarts te raadplegen. Op vrijdag 9 juni kan men zijn cholesterol laten meten bij Plus van Dijck in Venray. Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N o o rd - L i m b u rg j j Daar kunt u op rekenen! wonen venray Wij bieden u vrijblijvend een nieuw ontwerp en bouwen traditioneel geheel naar uw wens en budget zowel totaalbouw, ruwbouw of een combinatie hiervan. Voor iedere locatie wordt vrijblijvend een geheel nieuw ontwerp met prijsaanbieding gemaakt. Raaijmakers Bouw-Aanneming- en Verkoopmij bv Molenstraat 43, 5421 KD GEMERT. Tel: 0492-362625 Geld lenen uit de kassa, pro ducten of materialen van de baas ontvreemden, korting geven aan vrienden of diefstal van geld. Een kleine greep uit de talloze vormen van interne criminaliteit. Hoog tijd om dit probleem te onder kennen en actie te ondernemen. Op dinsdag 5 juni wordt tijdens de VW-Manifestatie, een thema bijeenkomst over dit onderwerp gehouden in het Seacon stadion De Koel in Venlo. Tijdens de bij eenkomst krijgen de bezoekers concrete handreikingen over hoe de schade beperkt kan worden en voorkomen. De maand juni staat in het gehele land in het teken van Veilig Ondernemen. In iedere regio houdt de Kamer Van Koop handel een activiteit met als thema 'interne criminaliteit'. Meer infor matie en data vindt men op www. Inschrijven peuterspeelzalen De Stichting Peuterspeelzalen Venray houdt op donderdag 31 mei van 8.30 tot 16.30 uur een inschrijfdag op het kantoor van de Stichting, Bergweg 4 (liet gebouw Clockert). De inschrijving is voor de peuterspeelzalen Blokkendoos (Kruidenlaan 161), Hummeltjes- hoek (Bachstraat 14a), Mieren hoop (Hubenhof 67), Paddestoel (Wilgenlaan 10), het Speelhuis (bij basisschool de Flierefluit), de Speeldoos (bij basisschool de Foekepot) en de Kleurdoos (bij basisschool de Toverbal). Men kan ook een inschrijfformulier aan vragen op donderdag 31 mei, via tel. (0478)586498 of via peuter- speelzalenvenray@hetnet.nl. Het inschrijfformulier is eveneens te vinden op www.peuterspeelzalen- venray.nl. Peuters kunnen worden ingeschreven vanaf de leeftijd van 20 maanden. Vanaf twee jaar oud wordt de peuter, als er plaats is, geplaatst op de peuterspeelzaal én de groep van keuze.Voor sommige groepen bestaat een wachtlijst. De volgende datum van inschrijven is donderdag 28 juni. kvk.nl/veiligondernemen. Ook vindt men er de 'veiligheidscheck' om snel te weten hoe het met de veiligheid in een bedrijf gesteld is. Gezamenlijke beveiliging leidt tot een daling van de criminaliteit en een verhoging van veiligheidsge voel. Daarom heeft het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheersing het Keurmerk Veilig Ondernemen (KVO) voor Bedrijventerreinen en Winkelgebieden ontwikkeld met als doel het opzetten van een duurzame samenwerking tussen ondernemers, politie, brandweer en gemeente. In dit kader worden komend jaar een dertigtal KVO projecten opgezet met behulp van subsidie van provincie Limburg, MKB-Limburg, ministerie van Bin nenlandse Zaken en Kamers van Koophandel in Limburg. Samen werking is dé manier om vernie ling, brandstichting en diefstal tegen te gaan. 1001-soortendag Staatsbosbeheer houdt op zon dag 3 juni een 1001-soortendag in Nationaal Park De Groote Peel. Tussen 11.00 en 16.00 uur is er op de gele route uitleg over de diver se planten en diersoorten die in het gebied voorkomen. Kinderen kunnen op een tellijst de ontdek te soorten bijhouden. Opgeven voor de aan de 1001-soortendag is niet nodig. Startpunt van de route is het bezoekerscentrum Mijl op Zeven aan de Moostdijk 15 in Ospel. Meer informatie en een activiteitenoverzicht op www. staatsbosbeheer, nl De cliëntenraad van Verpleeg huis Beukenrode van Zorggroep Noord-Limburg heeft 7000 euro ontvangen om een thuisbios coop te realiseren. Het leefbaar heidfonds van Wonen Venray is bereid om financiële middelen ter beschikking te stellen om meu bilair en verlichting te realiseren, zodat de huidige ontspannings ruimte in het verpleeghuis (ver der) kan worden opgeknapt. Die gaat onder meer dienst doen als activiteitenruimte en als filmzaal voor bewoners. Marty van Dam, hoofd woondiensten van Wonen Venray, overhandigde schenking middels een symbolische cheque Foto: Le Giesen aan vertegenwoordigers van de cliëntenraad van Beukenrode. De ontspanningsruimte wordt nog voor de zomer gerealiseerd. Wervelende revue in spiegelpaleis Schenking aan Beukenrode

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7