Onderzoek kunstencentrum valt duurder uit Londen inspiratiebron voor kunstenaar Sjors Willems J Raayland naar Wattuh?! Vereniging Ouders van een overleden Kind Open dag naturisten vereniging Vrij-Uit Uitbreiding varkensbedrijf in Vredepeel M MsaeVeis www.younghairshop.nl Niets! Niets! Laat u inspireren L- PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 31 mei 2007 - Pagina 5 Kritiek op gemeente: 'Uitermate vertragende factor' In het jaarverslag 2006 uit Kunstencentrum Jerusalem stevige kritiek op de gemeen te Venray die een 'uitermate vertragende factor' wordt genoemd. 'De communicatie verliep uiterst moeizaam. Brie ven werden niet beantwoord en er werd niet gereageerd op signalen over de subsidie. Gesprekken werden gevoerd maar leidden tot niets', ver meldt het jaarverslag. De gemeente krijgt ook het ver wijt geen enkel initiatief te nemen en geen kunstbeleid te voeren.' Des te meer teleurstellend omdat de gemeenteraad het college nadruk kelijk heeft opgedragen voortva rendheid te betrachten.' Maar er gloort hoop. Sinds de afgelopen verkiezingen nam de nieuwe wet houder Van der Broeck (CDA) het onderdeel 'kunst en cultuur' over van zijn PvdA-collega Emonts. 'Pas met de komst van de nieuwe por tefeuillehouder was er sprake van daadkracht en voortvarendheid', oordeelt het kunstencentrum. Het onderzoek naar de bedrijfs voering van kunstencentrum Jerusalem gaat geen 10.000 euro maar 17.550 euro kosten. De gemeente had aanvankelijk 10.000 euro subsidie toegezegd voor een onderzoek door een extern bureau dat acht dagen in beslag zou nemen. Uit de offertes blijkt dat het onderzoek dertien werk dagen vergt waardoor de kosten oplopen tot 17.550 euro. Het onderzoek heeft alles te maken met de opgelegde bezui niging van jaarlijks 100.000 euro op de subsidie. Deze bezuiniging is in 2003 al aangekondigd. Het had betrekking op de onderdelen dans en beeldende kunst die toen nog vielen onder de inmiddels failliete stichting Kunstzinnige Vormgeving Noord-Limburg. Na het faillissement in de zomer van 2004 zijn de vrije academie en de balletschool ondergebracht bij de muziekschool. Samen maakten ze al gebruik van het gebouw van kunstencentrum Jerusalem aan de Heuvelstraat. Directie en bestuur van het gefuseerde kunstencen trum vonden de bezuiniging onac ceptabel. Dit zou zelfs leiden tot sluiting van de afdeling beelden de kunst. Ook vanuit de politiek kwam veel kritiek vanwege het slecht onderbouwde subsidiebe leid, de gebrekkige communicatie en het ontbreken van een cultuur- beleidsplan.Anderhalf jaar geleden is daarom besloten de bezuiniging op te schorten tot 2009- Eerst moest er een intern onder zoek komen naar de bedrijfsvoe ring van het kunstencentrum om te bezien of de bezuiniging inderdaad haalbaar is. Het onder zoek zou worden uitgevoerd door een ambtelijke werkgroep, van medewerkers van het kunsten centrum en de gemeente, onder leiding van de concerncontrol ler. Het zou leiden tot een bre der draagvlak en bovendien was er bij beide partijen voldoende deskundigheid aanwezig. Nadat de werkgroep was geformeerd, bleek dat een intern onderzoek toch niet de juiste manier is. De gemeente heeft dan als subsidie verstrekker twee petten op. De gemeente kan en mag zich niet bemoeien met de bedrijfsvoering van een gesubsidieerde instelling. De wijze waarop een subsidie ontvanger de afgesproken pres taties realiseert, is een primaire verantwoordelijkheid voor de instelling zelf. De gemeente mag alleen controleren of de middelen rechtmatig zijn ingezet en of met het beschikbaar gestelde subsidie budget de afgesproken prestaties of producten zijn gehaald. Om de verhoudingen zuiver te houden, is besloten het onderzoek door een extern bureau te laten uitvoeren. Het kunstencentrum verstrekt de opdracht, terwijl de gemeente de kosten betaalt. In het onderzoek wordt de organisatie van Kun stencentrum Jerusalem onder de loep genomen. Er wordt gekeken naar de kosten, de opbrengsten, de hoogte van de tarieven en de bezetting van het gebouw. Aan de hand van de uitkomst van het onderzoek wordt een meerjarig convenant met subsidieafspraken opgesteld. Het onderzoek moet binnenkort worden uitgevoerd. Het kunstencentrum kampt sinds 2005 met een fors exploitatiete kort waardoor de uitvoering van de huidige activiteiten in gevaar dreigt te komen. Sjors Willems (26) uit Oostrum exposeerde van 17 tot 20 mei in het Koningskerk je in Vierlingsbeek. Voor de jonge kunstenaar was dit de eerste solo-expositie. De inspi ratie voor de elf tentoongestel de schilderijen deed hij op in Londen. Al op jonge leeftijd vond Sjors Willems het leuk om te schilde ren en te tekenen. "Volgens mijn peuterleidster begon dat al op de peuterspeelzaal. Op de middel bare school was tekenen één van mijn eindexamenvakken en de kunstacademie was voor mij dan ook een logische stap. Daar ben ik afgestudeerd in tweedimensionale beeldende kunst. Mijn afstudeer opdracht bestond uit diverse zeef drukken. Na de kunstacademie heb ik in deeltijd in Maastricht nog de lerarenopleiding Beel dende Kunst afgesloten. Ofschoon ik het lesgeven als heel leuk heb ervaren tijdens deze studie, werd de drang om zelf kunst te maken Al op jo nge leeftijd vond Sjors Willems uit Oostrum het leuk om te schilderen en te tekenen. steeds sterker. Daarom besloot ik na het afronden van de docen tenopleiding een jaartje naar Lon den te gaan om me daar volledig te kunnen concentreren op het schilderen. Ik ben onlangs terug gekeerd uit Londen. De werken die ik in het Koningskerkje heb geëxposeerd, zijn allemaal geschil derd in mijn atelier in Londen." HERKENBAAR "Toen ik naar Londen vertrok, had ik eigenlijk nog geen idee wat ik precies wilde schilderen. Ik heb een brede belangstelling. Bovendien wil ik me nu nog niet beperken tot één bepaald onder werp of één bepaalde stijl. Mijn talloze bezoeken aan galeries en fantastische musea in Londen zijn van invloed geweest op de diversi teit in mijn onderwerpen en stijl. In mijn beginperiode in Londen ben ik geïnspireerd door de stad zelf, zoals gebouwen en figuren in Hackney, de meest armoedige wijk van Londen. Later werden mijn onderwerpen breder. Hoewel mijn onderwerpen sterk verschil len, is mijn stijl heel herkenbaar. Ik maak gebruik van grote doe ken en mijn schilderijen zijn erg kleurrijk. Ik geniet van het spelen en experimenteren met kleur. Eenmaal terug in Nederland wil ik in nieuw werk die eigenheid voorlopig herkenbaar houden. De tijd in Londen is mij goed beval len. Ik ben een jaartje alleen bezig geweest met schilderen, ik heb veel ervaring en vooral inspiratie opgedaan. Ook heb ik geëxpo seerd in Londen. Naast het lesge ven (ik ben nu op zoek naar een (deeltijd) baan binnen het onder wijs) zie ik mijn periode Londen als een fraai begin van mijn schil der-kunstenaar bestaan". EXPOSITIE "Johan Breuker, oud-docent aan de Hoge School voor de Kunsten Utrecht, hield tijdens de opening van de expositie een openings rede. Hij typeerde mijn werk als volgt: "Sjors is in Londen opnieuw en nu helemaal voluit op avontuur gegaan, nog grootser, gedurfder en zekerder. Hier is duidelijk een schilder te zien die zich helemaal laat meeslepen door die onuit puttelijke wereld van de kleur. Gebruikte hij voorheen de kleur nog als een accent of steunvlak, nu is de kleur de hoofdrolspeler die je inpakt en je de adem bijna beneemt." Over één van de schil derijen zei hij het volgende: "Wat een plezier om te kijken naar tropische vruchten die in hun natuurlijke en tastbare staat niet helemaal stabiel willen blijven liggen op de hen toebedeelde kleedjes. Diezelfde kleedjes waar fragiele takjes in karmijnrood binnen vliegen en dan opeens getransformeerd worden tot deco ratieve patroontjes. Een wereld die als een droom steeds in bewe ging is en waarin de uitgesproken kleuren die verwarring nog steeds vergroten en tegelijkertijd houvast bieden." TOEKOMST "De grote belangstelling tijdens de opening, de lovende kritieken en de zinvolle raadgevingen van de experts, de warme, spontane, positieve reacties van de 'leek' en het feit dat mijn werk ook gekocht wordt versterken mijn gevoel op de juiste weg te zijn. Omdat het gewoon leuk is om te doen zal ik blijven schilderen. Ik zit nog barstens vol ideeën en hoop nog vele exposities te geven." Wilt u schilderijen van Sjors Wil lems nogmaals bekijken of heeft u de expositie gemist? Dan kunt u de website www.commentart. com bezoeken. Via artists/cura tors/writers kunt u de schilderij en van Sjors Willems bekijken. Op afspraak zijn de schilderijen ook te bekijken op zijn woonadres, u dient hiervoor wel een afspraak te maken: 0478-585288. In De Oranjerie in Roermond wordt vrijdag 1 juni een debat gehouden in het kader van jon gerenproject Wattuh?!. Dit is een debat over diversiteit in de samen- Eindstraat 12, tel. 581553 leving. Vooroordelen staan centraal en doelstelling is om meer begrip voor elkaar te krijgen. Het debat wordt gehouden door Spark Result in opdracht van de provin cie Limburg. Vorig schooljaar heb ben de jongeren uit Limburg dit project uitgekozen om subsidie te krijgen van de provincie Limburg. Het Raayland College uit Venray neemt deel met twintig leerlingen, uit de derde klassen havo/vwo en vmbo (t). Deze leerlingen gaan, onder begeleiding van docent Patrick Berkelmans, met de bus naar Roermond. Onderweg wor den ook leerlingen van het Bla- riacum College uit Blerick opge haald. Wat gebeurt er als U niet adverteert De vereniging Ouders van een overleden Kind is een zelfhulpor ganisatie en biedt een vorm van lotgenotenhulp. De contactperso nen van de vereniging zijn allen lotgenoten die zelf hun verlies, hun verdriet en isolement hebben doorworsteld en nu in staat zijn om hulp aan anderen te verlenen. Zij doen dit door te luisteren en door te laten zien dat die felle emoties van pijn, verdriet, mach teloosheid en boosheid normaal zijn. Voor alle ouders die met de vereniging kennis willen maken houdt de vereniging een regionale contactmiddag op zaterdag 2 juni in het gebouw van de Gilde Oplei dingen aan de Westsingel in Ven ray. Deze middag geeft Ide Wolzak een lezing met als thema Voor wie je lief heeft, blijf je heten! Voor broers en zussen vanaf tien jaar is er een apart programma dat ver zorgd wordt door Ellen en Bianca van Monuta-Lindeman.Alle ouders die te maken kregen met verlies van een kind zijn welkom, ook wanneer zij (nog) geen lid zijn van de vereniging (ook grootou ders zijn welkom). De zaal is open vanaf 13.00 uur. Het programma start om 13-30 uur en de middag wordt om 16.30 uur afgesloten. Voor informatie kan men con tact opnemen met regiovertegen woordiger Kitty Huisman via tel. (045)5641255. Week van de Speel-o-Theek Deze week is het de landelijke week van de Speel-o-Theek. Ook de Speel-o-Theek aan de Merselo- seweg besteed hieraan aandacht. Tijdens de openingstijden is er de mogelijkheid om geschminkt te worden en is er voor de kinderen een kleine attentie. Tevens mag men tijdens deze week drie speel tjes lenen voor de prijs van twee. Bovendien gaat de Speel-o-Theek een morgen meer open. Naast de woensdag (van 14.00 tot 16.00 uur) en de vrijdag (van 15-30 tot 19-30 uur) kan er ook op dins dagmorgen (tot de herfstvakantie van 11.00 tot 12.30 uur) geleend worden. De Naturisten Federatie Nederland organiseert zondag 3 juni de jaarlijkse landelijke open dag voor naturisten terreinen. Ook camping De Ossendijk van naturistenver eniging Vrij-Uit in Merselo heet iedereen welkom. Bezoe kers kunnen zelf het naakt recreëren ervaren, maar ook hun kleren aanhouden en onder het genot van een kopje koffie of thee gewoon eens rondkijken en informatie ver zamelen. Het naturisme is ontstaan in Duitsland aan het einde van de 19e eeuw. In die tijd was het natu risme een levenswijze. Naturisten aten geen vlees, dronken geen alcohol en aan luxe werd al hele maal niet gedacht. Alles moest zo primitief en idealistisch mogelijk, en reinheid en puurheid stonden voorop. Naturisme betekende res pect voor elkaar, voor de natuur, voor het milieu. In de 20e eeuw werd het naturisme in Nederland geïntroduceerd. De aankoop van de eerste twee terreinen gebeurde in 1931- Inmiddels zijn er zeker 51 naturistenterreinen in Nederland. Daarnaast zijn overal in het land naturistische activiteiten, zoals zwemmen of sporten. De idealistische definitie van naturisme is in de loop der jaren aangepast aan de tijd, maar het wederzijds respect is gebleven. Zo ook het zorgvuldig omgaan met de natuur.Tegenwoordig staat naturisme voor 'samen rustig en ongestoord genieten van vrijheid, vriendschap en de frisse bries op je huid'. Met die gedachte gaan mensen een plek inrichten, waar ze respect voor de natuur en voor elkaar hebben, ongeacht iemands achtergrond. Waar ze met anderen naakt kunnen genieten van de vrijheid, maar dan wel zonder pot tenkijkers. En waar ze op werkza- terdagen met de andere leden de boel op orde houden, of de scha de van een storm repareren. BOSRIJKE OMGEVING Camping De Ossendijk in Mer selo is één van de 51 naturisten verenigingen in Nederland. Je kunt er kamperen in een bosrijke omgeving, maar ook gewoon van de vrije natuur genieten. "Op dit moment hebben we zo'n vijftig leden: zowel mannen als vrou wen", vertelt voorzitter Martien. "Sommige leden komen uit de buurt, anderen wonen een stuk verder weg, bijvoorbeeld in Dren the. Eigenlijk is het een gewone recreatieplaats, waar je alles kan doen wat je op iedere recreatie plaats kunt doen, met het enige verschil dat je bij ons bloot mag rondlopen. We beschikken over een speeltuin, een keukentje, kookmogelijkheden, een kleine bibliotheek, goed sanitair en water, zowel warm als koud. Alleen elek triciteit ontbreekt, maar via accu's en olielampen kunnen we voor voldoende licht zorgen. En door het ontbreken van elektriciteit kunnen we ook beter één geheel met de natuur vormen. Ons bos is zo'n twee hectare groot en we kunnen dus nog veel nieuwe leden verwelkomen. We hopen dan ook dat de open dag weer nieuwe leden aantrekt." "Voor kinderen is het een para dijs. Ze kunnen het bos in rennen, in de bomen klimmen, hutten bouwen. En als je even niet weet waar ze zijn, hoef je niet lang te zoeken. Het gehele terrein is drie voetbalvelden groot en afgesloten, dus je hoeft geen heel bos af te zoeken. Ook onze speeltuin biedt kinderen het nodige vertier, hele maal in de sfeer van het bos. Ver der is er een ouderwetse pomp die grondwater oppompt waar kinderen mee kunnen spelen. Dat slingeren aan de pomp vinden ze prachtig." VRIJ GEVOEL "Onze vereniging bestaat al twintig jaar, maar ik ben zelf pas een jaar of vijf lid. Ik ging regel matig naar de sauna en ik vond het altijd fijn om daar naakt te zijn en bijvoorbeeld te zwemmen. Dat geeft me een vrij gevoel. Na een tijdje sprak ik een vriend en die vertelde me dat hij al een hele tijd bij een naturistenvereniging was aangesloten. Dit wekte mijn inte resse en op deze manier ben ik uiteindelijk ook bij de vereniging beland. Toch merk ik nog altijd dat veel mensen geschokt reage ren als het gaat om een naturis tencamping. Er wordt nog altijd, onterecht overigens, een link gelegd tussen bloot en seks. In andere landen is dat wel anders. Denk aan Frankrijk of Duitsland, daar worden naturisten veel meer geaccepteerd. We hopen dan ook dat de open dag laat zien dat natu risten gewone, normale mensen zijn. Van jong tot oud, mannen en vrouwen. Iedereen die ervan geniet om de zon op zijn lichaam te voelen en die lekker vrijuit wil rondlopen, vind je bij onze vereni ging. We merken dat mensen een sauna wel al normaal gaan vinden, dus waarom zouden ze ook niet op andere manieren naakt kun nen genieten?" Meer informatie is te vinden op www.nfn.nl en www.vrij-uit.nl.nu Het varkensbedrijf Van Hoof VOF mag aan de Twistweg 9 in Vredepeel een nieuwe varkensstal met mestopslag bouwen. In de toekomst wil Van Hoof het bedrijf op deze locatie verder uitbreiden met vleesvarkens en een vergis- tinginstallatie. Van Hoof exploiteert momen teel een zeugenbedrijf op de loca- e-mail: Home-Start Home-Start heeft de afgelopen weken vrijwilligers geworven. Mannen en vrouwen die als vrij williger een dagdeel in de week tijd en aandacht willen geven aan gezinnen met jonge kinderen om hen te ondersteunen. Home-Start biedt de vrijwilligers een voor bereidende cursus; een aantal bijeenkomsten waarin ze kennis maken met de andere vrijwilligers en Home-Start. Tijdens de cur sus wordt aandacht besteed aan vriendschap, vertrouwen, normen en waarden, opvoeding en uitwis seling met andere ervaren vrijwil ligers. Met de opgedane ervarin gen kunnen vrijwilligers gedegen aan de slag in de gezinnen. Deze cursus start na de zomervakantie. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Synthese Venray via tel. (0478)517317, vraag naar Jeannette Janssen coör dinator Home-Start. tie Twistweg 10 in Vredepeel. De firma heeft het agrarisch bedrijf op huisnummer 9, schuin tegen over de bestaande locatie, aange kocht. Op deze duurzame locatie bestaat de mogelijkheid om verder uit te breiden met vleesvarkens. Alleen vallen de nieuwe stallen buiten het bestaande agrarische bouwblok. De gemeente wil toch medewerking verlenen aan het plan met het oog op het toekomst perspectief van het varkensbedrijf. Met behulp van artikel 11 van de WRO (Wet Ruimtelijke Ordening) kan het bouwblok in het bestem mingsplan buitengebied worden verruimd. Ook de uitbreiding in de toe komst met stallen voor vleesvar kens en een vergistingsinstallatie vallen buiten het huidige bouw blok. Het ontwerp voor wijziging van het bestemmingsplan heeft van 19 april tot en met 4 mei 2007 ter inzage gelegen in het gemeentehuis. Er zijn geen bezwa ren van belanghebbenden binnen gekomen. Het plan wordt nu ter goedkeuring voorgelegd aan de provincie. Wat gebeurt er als U niet adverteert R I E N 5% Mooi Functioneel High-tech Comfortabel redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl TUINONTWERPEN TUINONDERHOUD VAN MIERLO Bij Rien van Mierlo Tuinen vindt u een fraaie collectie meubelen van Flexy, een designlijn van Royal Botania. Het geraffineerde lijnenspel van het meubelframe, legt nadruk op sobere elegantie en geeft de reeks een tijdloze klasse. Stuk voor stuk meubels die de uitstraling van uw terras enkel kunnen vergroten. Zeer comfortabel, absoluut weerbestendig en bijzonder sfeervol. Ervaar hoe eenvoud ook méér kan bieden. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 www.rienvanmierlotuinen.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENaawpcr/r (Royal Botania)

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5