'Moedercentrum mist visie' Hatice, dagboek van een dapper meisje uit Venray Melkveehouderij toe aan eigen milieuvergunning? Onder invloed Start sloop flat Veltumse KI effen Sloop noodwoning Paardekopweg Bouw nieuwe woning doorkruist door provinciaal beleid Woningbouw Servaashof kan van start r t' Julicher Meijer Kantoorartikelen? PEEL EN MAAS Donderdag 31 mei 2007 - Pagina 3 Het moedercentrum opende in augustus 2006 zijn deuren in het pand aan de Paterslaan in Venray. Het bestuur heeft voor dit jaar een subsidie aan gevraagd voor 63.751 euro. Het college reageert in eer ste instantie afwijzend. 'Het bedrijfsplan biedt onvoldoen de basis voor het honoreren van de gevraagde subsidie', luidt het oordeel. Toch zijn B en W overstag gegaan en hebben de 63-751 euro toegezegd. Hiervan wordt 19-383 euro uit de algemene reserve betaald en de overige 44.368 euro komt vrij door verschuivingen binnen het activiteitenbudget van Synthese. De helft van de kosten (32.391 euro) van het moedercentrum bestaat uit coördinatie en onder steuning door medewerkers van welzijnsinstelling Synthese. De huisvestingskosten vormen met jaarlijks 22.670 euro de tweede grootste kostenpost. Het ingediende bedrijfsplan is matig onderbouwd. 'Het moeder centrum is als organisatie kwets baar', vindt de gemeente. Er is onvoldoende dagelijkse aanstu ring waardoor de vrijwilligers van het bestuur dit op zich nemen. Het bedrijfsplan biedt ook onvoldoen de inzicht in de langere termijn. 'Het geeft geen duidelijke visie en een onvoldoende beeld van de personele en financiële orga nisatie.' Het college komt tot de conclusie dat de subsidie eigenlijk afgewezen moet worden. Het moedercentrum ging in augustus vorig jaar van start en kreeg als dekking van de aanloop kosten een subsidie van 9-000 euro voor 2006. Toch willen B en W het moeder centrum een kans geven om uit te groeien tot een stabiele organisa tie. Het was destijds een initiatief vanuit de Venrayse burgers en kreeg brede steun van de gemeen teraad. Het doel is vrouwen actief en volwaardig deel te laten nemen aan de samenleving en tot zelfont plooiing te komen. Door de acti viteiten van het moedercentrum worden vrouwen uit hun isole ment gehaald en gestimuleerd tot zelfredzaamheid. Het college hoopt dat door de subsidie een 'gedegen grondslag' wordt gelegd voor de komende jaren. In het nieuwe bedrijfsplan 2008 moet tot uiting komen hoe het moedercentrum zijn rol gaat waarmaken met een gezonde exploitatie en een adequaat beheer. Polymyositis. Waarschijn lijk heeft u er nog nooit van gehoord. Dat had Hatice Kocy- igit (21) uit Venray ook niet. Totdat vijf jaar geleden bleek dat zij geen griep had, maar de chronische ziekte polymyosi tis. Een spierziekte. Hatice viel tijdens het voetballen opeens om. En nog een keer. En weer. Totdat ze helemaal niet meer kon rennen en voetballen. Om haar verdriet en boosheid van zich af te schrijven, hield ze een dag boek bij. Haar aantekeningen wor den nu, vijf jaar later, als boek uit gegeven.'Hatice Kocyigit, dagboek van een dapper meisje' is autobio grafisch en zet de lezer vooral aan om zuinig en gelukkig te zijn met een goede fysieke conditie. "Veel van wat ik vroeger wilde, kan nu niet meer. Ik ben getekend voor het leven. Ik heb nog steeds moei te om dat te accepteren." Hatice Kocyigit is een vrolijke Hatice Kocyigit:"Veel van wat ik vroeger wildekan nu niet meer. Ik ben getekend voor het leven. Ik heb nog steeds moeite om dat te accepteren meid van 16 die één grote pas sie heeft: voetballen. Ze voetbalt wekelijks, ze traint, ze heeft veel lol in het spelletje. Totdat ze tij dens een training opeens omvalt. Niets aan de hand, vermoedt ze. Maar als ze vervolgens vaker omkiept, begint ze zich zorgen te maken. "Mijn lichaam deed niet meer wat ik wilde. Ik begon de controle over mijn beenspieren te verliezen." Ze gaat naar haar huisarts. In eerste instantie wordt vermoed dat ze een flinke griep te pakken heeft. Spierzwakte kan immers één van de verschijnselen van griep zijn. Maar als de klachten niet verdwijnen, wordt Hatice nader onderzocht. De vermoede griep blijkt uiteindelijk polymyosi tis te zijn, een spierziekte. De eer ste verschijnselen van deze ziekte zijn ook spierzwakte, mogelijk spierpijn, een algemeen gevoel van malaise en soms ook koorts. Deze klachten kunnen zich vrij plotseling voordoen en lijken dan aanvankelijk op verschijnselen van een zware griep. De klap komt hard aan als Hati ce begrijpt dat de ziekte niet van voorbijgaande aard is, maar dat ze de rest van haar leven fysiek beperkt zal zijn. Nooit meer voet ballen. "Ik wilde vroeger politie agente worden. Dat kan ik uit mijn hoofd zetten. Ik kan zelfstan dig bewegen, ik zit niet in een rol stoel, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Rennen, een lang stuk wandelen, springen, sporten, dat is niet meer voor mij wegge legd." Hatice heeft de grootste moeite om haar beperking te accepteren. Nu, vijf jaar later, vecht ze nog steeds tegen haar emoties."Ik vind het niet eerlijk. Ik zie leeftijdsge noten voetballen, hardlopen, doen wat ze willen, en ik kan dat niet meer. Dat doet me pijn, dat vind ik onrechtvaardig. Maar ik zal het toch moeten leren accepteren, want ik kan het niet veranderen. Het is nu eenmaal zo." Om haar verdriet en boosheid van zich af te schrijven, houdt de dan 16-jarige Venrayse een dag boek bij. Het script blijft jaren liggen. Totdat de Utrechtse jour nalisten Jeanet Nijeboer en Rob Pietersen het onder ogen krijgen. Zij redigeren de aantekeningen en vertalen het naar een beschrijvend boek over Hatice, het 'dappere meisje uit Venray'. "De buitenwe reld vindt mij dapper, hoe ik omga met de spierziekte en hoe ik het beste uit mijn leven probeer te halen. Ik weet niet of dapper de juiste term is. Ik wil juist nog meer uit mijn leven halen, ook al is dat soms tegen beter weten in." GEZOND LIJF Met het 160 pagina's dikke boek wil Hatice, die aan het REA College Groesbeek - een aange past ROC - de studie administratie volgt, de lezer vooral ook wijzen op de waarde van een gezond lijf. "We denken dat het zo vanzelf sprekend is dat we alles kunnen. Dat het logisch is dat je tegen een bal kunt trappen en er achteraan kunt rennen. Ik heb dat ook altijd gedacht. Totdat ik de spierziekte kreeg. Wees zuinig op je lijf, geniet van alles wat je nu kunt. Want morgen kan het misschien niet meer. Dat klinkt somber, maar het is mij wel overkomen." Het boek 'Hatice Kocyigit, dagboek van een dapper meisje', is vanaf 15 juni verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. ISBN: 978-90-225-4817-2. Na jarenlang procederen weet een kleine melkveehou der uit Swolgen nog niet waar hij aan toe is. Het draait daar bij met name om de vraag of het bedrijf een specifieke milieuvergunning nodig heeft. Officieel ligt de lat voor zo'n vergunning bij een kleine vijftig koeien. De melkveehouderij van L. Ambrosius aan de Osterbos blijft momenteel net onder die limiet steken, maar er lopen ook nog wat andere dieren rond, waaronder kippen, schapen en niet te verge ten één enkele duif. Bovendien heeftAmbrosius voor de toekomst bescheiden groeiplannen. Zijn buren zijn minder in hun sas met die situatie. Ze vinden het, kort samengevat, een beetje een rommeltje op het bedrijf. Vooral de stankoverlast zou niet effectief worden aangepakt, en dat is toch wel een must als je op minder dan vijftig meter afstand woont van de stal. Na enig touwtrekken greep de gemeente Meerlo-Wanssum uiteindelijk in, en legde de vee houder een paar stevige dwang sommen op. Om daar onderuit te komen, stapte deze naar de Raad van State, waar dinsdag een spoed zitting plaatsvond. Volgens Ambrosius' partner zijn er wel degelijk maatregelen geno men om de overlast aan te pak ken. Zo is de mestopslag voorzien van regengoten, een dieseltank verwijderd en de dichtstbijzijnde staldeur gebarricadeerd. Volgens de buren en de gemeente is dat Zondagavond is in de Stevensbeekseweg in Stevensbeek een 44-jarige man uit Overloon aangehouden. De automobilist reed op de Stevensbeekseweg tegen een fietsstalling aan en is door gereden. De man stopte vervolgens en wilde gaan slapen in de auto. Hij ver keerde onder invloed van alcohol. Toen de inmiddels gewaarschuwde en gearriveerde politie de man wilden aanhouden verzette hij zich hevig. Het rijbewijs van de man is ingenomen en hij is op het politiebu reau in verzekering gesteld. echter nog niet genoeg. Verdere groei van het bedrijf is voorlopig uit den boze. Indien die plannen überhaupt door de beugel kunnen, is er sowieso een aparte milieuver gunningsprocedure nodig. Ambrosius en zijn partner hou den vol dat het hen niet ontbreekt aan goede wil. De gemeente zou echter voortdurend met nieuwe en andere eisen op de proppen komen. Als het zo doorgaat, komt het voortbestaan van het bedrijf in gevaar. Volgens de buren is dit laatste een oud liedje. De kwestie speelt immers al jaren en de veehouder zou tijd genoeg hebben gehad om actie te ondernemen. De Raad van State, die al enkele malen eer der tussenbeide moest komen, bepaalt binnen enkele weken of de dwangsommen terecht zijn opgelegd. van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl Op donderdagmorgen 7 juni om 09.00 uur geeft wethouder Teunissen van Venray het offi ciële startsein voor de sloop van de flat aan de Veltumse Kleffen. Buurtbewoners en betrokken organisaties zijn uitgenodigd om hierbij aanwe zig te zijn. "De sloop geeft een beetje een dubbel gevoel. Hoewel de meeste mensen het erover eens zullen zijn dat het verouderde gebouw plaats moet maken voor iets nieuws, is het toch ook afscheid nemen van iets typerends voor Veltum. Waar veel mensen ooit met plezier gewoond hebben. Daarom willen we dit moment niet ongemerkt voorbij laten gaan", aldus direc teur Liesbeth van Beek van Wonen Venray. Eind februari begon het sloopproces met het verwijde ren van asbesthoudend materiaal. Maandag 4 juni wordt de sloop- kraan bij de flat geplaatst. Gepro beerd wordt om de overlast voor de buurtbewoners zo beperkt mogelijk te laten zijn. De sloop- kraan gaat rustig te werk door het gebouw als het ware stukje voor stukje te "schillen". Bij droogte wordt er gesproeid om stofwolken te voorkomen. Inmiddels is ook eestart met het verwijderen van de asbesthou dende materialen in het complex aan de Haammakerstraat. Wonen Venray verwacht daar net voor of net na de bouwvak met de sloop te kunnen starten. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 De noodwoning aan de Paar dekopweg 30C in Ysselsteyn wordt gesloopt. De gemeente heeft als eigenaar overeen stemming bereikt met de huurster die via Wonen Ven ray een nieuwe huurwoning kan betrekken. De noodwoning verkeert in slechte staat van onderhoud. Het pand ligt in een natuurgebied en is niet aangesloten op de riole ring. Door de slechte isolatie is de woning in de winter moeilijk warm te krijgen. De bewoon ster betaalt slechts 21 euro huur per maand. De gemeente mag de huurprijs jaarlijks met maximaal 25 euro per maand verhogen. De exploitatie van de woning is voor de gemeente al jarenlang verliesgevend. Investeringen voor een noodzakelijke en ingrijpende renovatie zou de exploitatie nog meer verliesgevend maken. Aan sluiting op de riolering kost al 10.500 euro. Een ruime huurver hoging om de woning exploitabel te maken is wettelijk niet moge lijk. Het zal jaren duren voordat de huur op een kostendekkend niveau komt. De gemeente heeft daarom besloten van verbouwing af te zien en de huurovereen komst te beëindigen. De huurster is bereid de woning vrijwillig te verlaten. De woning ligt in de eco logische hoofdstructuur. De EHS is door de provincie Limburg aange wezen als gebied waar de natuur voorrang krijgt. Na de sloop zal het perceel aan de natuur worden teruggegeven. Het komt in beheer van stichting de Marke, die de bos- en natuurterreinen in de gemeen te beheert. De huurbeëindiging kost 11.000 euro, dit bedrag komt ten laste van het grondbedrijf. Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray is op maandag 11 juni weer open voor alle mensen met demen tie, hun partners, familieleden en betrokkenen. Hulpverleners en andere belangstellenden zijn ook welkom. Alle gasten leren en profiteren van eikaars ken nis en kunde. Het thema voor deze avond is; De huisarts en de dementerende patiënt. Spreker is Harrie Schraven, huisarts in Ven ray. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan in Venray. Inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19-30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten.Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066. Inbraken De politie onderzoekt twee woninginbraken die beide in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks 02.00 uur plaatsgevonden. Bij een woning aan het Augus- tinessenhof werd een raam inge gooid. Vervolgens is een lcd-tele- visie uit de woning ontvreemd. Deze televisie werd later terugge vonden op de Heuvelstraat. Een getuige zag drie jongens vanaf de woning wegrennen. Eén jongen droeg een oranje sweater met capuchon. Een andere jongen droeg lichte bovenkleding. Uit een woning aan het Dijk- hof werd een laptop ontvreemd. Ook hier werd de toegang tot de woning verkregen doordat een raam werd ingegooid. De politie vraagt getuigen zich te melden via telefoonnummer 0900-8844. Een inwoner van Leunen krijgt tot zijn ongenoegen geen toestemming om een nieuwe woning te bouwen aan de 'bui tenzijde' van de Molenhofweg. Hij beroept zich op eerdere toezeggingen van de gemeente Venray, maar die bezweert dat de provincie Limburg de boot afhoudt. De Raad van State moet nu de knoop doorhak ken. Het bewuste stuk grond is eigendom van aannemer J. van Ooi, die hier graag een woning voor zijn oude dag wil bouwen. Tien jaar geleden vertelde de gemeente hem dat dit geen pro bleem zou zijn. Toen Van Ooi een paar jaar geleden daadwerkelijk een bouwvergunning aanvroeg, bleek de situatie echter veran derd. Behalve een bouwvergun ning moest hij ook een vrijstelling van het bestemmingsplan hebben. Daarvoor is toestemming van de provincie nodig, en die zat er naar bij navraag bleek niet in. De pro vincie is er namelijk geen voor stander van dat (voormalig) agra risch gebied wordt volgebouwd. Van Ooi legde zich daar niet bij neer. Hij stapte eerst naar de rech ter in Roermond en toen dat geen succes had, naar de Raad van State in Den Haag.Tijdens de zitting van dinsdagmiddag legde de gemeen tewoordvoerder de schuld deels bij de provincie, die niet wilde meewerken, en deels bij Van Ooi zelf, die te lang met zijn bouwaan- vraag zou hebben getreuzeld. Als hij indertijd gelijk die aanvraag had ingediend, had de woning er al lang en breed gestaan. Volgens Van Ools raadsman is dat te gemakkelijk gezegd. Er staan immers al meer woningen, zodat het streven naar een ongerept landschap een holle frase is. Aan de andere kant van de weg is nog niet zo lang geleden een houten noodwoninkje vervangen door een enorm huis, en vlakbij verrijst een complete nieuwbouwwijk. Staatsraad Van den Brink liet zich ontvallen dat Van Ooi er beter aan had gedaan om die eerdere toezeggingen meteen te verzilveren. De kans bestaat altijd dat het beleid wordt gewijzigd wanneer je te lang wacht. Een vrij stellingsprocedure lijkt sowieso weinig kans te maken, zolang er geen nieuw bestemmingsplan in zicht is. Gemeente en provincie schijnen daar niet zoveel vaart achter te zetten, zodat Van Ooi in dat opzicht niet de enige is. Van Ooi vindt dat hij, gezien de voor geschiedenis, het voordeel van de twijfel verdient. Binnen enkele maanden blijkt hoe de Raad van State daarover denkt. De bouw van circa 430 woningen aan de randen van het St. Servatiusterrein kan binnenkort van start gaan. Op vrijdag 29 juni ondertekent eigenaar GGZ Noord- en Mid den-Limburg de overeenkomst met de gekozen projectont wikkelaar. Bouwcoördinator Peter Platz- beecker meldde dinsdag tijdens een informatiebijeenkomst dat de bouw van de nieuwe woonwijk Servaashof in 2012 zal zijn afge rond. De eerste woningen wor den gebouwd op de voormalige voetbalvelden in de hoek Oost- singel-Henri Dunantstraat. Hier verschijnen drie appartementen complexen in een U-vorm. De hoogte varieert van drie tot zeven bouwlagen. Daarna kan worden gestart met de herenhuizen aan de Stationsweg en de apparte menten langs de St. Servatiusweg. Aan de oostzijde, grenzend aan de wijk St. Antoniusveld, komen zes appartementengebouwen in één lijn. De complexen hebben platte daken en tellen maximaal vier bouwlagen met een hoogte tot vijftien meter. De helft van de appartementen, de eerste drie gebouwen vanaf de Stationsweg, zijn bestemd voor de koopsector. In de andere drie flatgebouwen komen 74 zorgwoningen. Omdat het nog onzeker of de zorgwo ningen voor langere tijd nodig zijn, worden ze op een speciale wijze gebouwd. "Op een eenvou dige manier kan straks van twee zorgwoningen één appartement worden gemaakt", zei Platzbeec- ker. "De zorgwoning heeft een oppervlakte van 54 meter. Door er twee samen te voegen voldoet het aan de afmeting van 110 vierkante meter voor appartementen voor de vrije markt." Een bezoeker vroeg of er wel voldoende vraag is naar de hoog bouw, ook gezien de start van het project De Gouden Leeuw. Platz- beecker zei niet bang te zijn voor concurrentie omdat de apparte menten van Servaashof kwalitatief veel beter zouden zijn dan die in De Gouden Leeuw. Tot slot worden er in 2011 langs de Oostsingel twaalf stadsvilla's gebouwd met ieder drie of vier woningen. Hiervoor wordt ook een ventweg aangelegd. De nieuwbouw van het nieuwe psychiatrisch centrum is in volle gang. Twee gebouwen zijn al in gebruik genomen. In de loop van dit jaar worden er nog twee com plexen opgeleverd. De sloop van de bestaande gebouwen eindigt in 2010 wanneer het hoofdgebouw aan de Stationsweg wordt afgebro ken. Dronken bestuurder De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks kwart voor twee een 44-jarige automobilist uit Beek aangehouden die eerder veroorzaker was van twee aanrijdingen. De man reed over de Nieuwhuisweg, komende uit de richting Maasheseweg. In een flauwe bocht reed de man rechtdoor waardoor hij tegen een voor een bedrijf liggende betonnen bal botste. De bal vloog vervolgens tegen de muur van het gebouw aan. Hierna reed de bestuurder gewoon verder over het plantsoen van het bedrijf en kwam tot stilstand tegen een gepar keerde auto. Deze auto botste daarop weer tegen een auto die ernaast stond. De 44-jarige bestuurder koos vervolgens het hazenpad maar dankzij getuigen kon de man worden aangehouden. Behalve dat hij teveel had gedronken, had de man ook geen geldig rijbewijs. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) ft de schatten VAN DE Grote Kerk van den munckhof bv Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3