Lezing over WOII in Castenray Frontmaaier: snel en comfortabel OTTO klaar voor open grenzen Lintjes Boxmeer Moederdag Intratuin Insectenhotel Ridder Marlies De Loo ZONWERING Mm Thuiszorg nodig?^ Bel 0478-526262 eervolle omgeving voor ergie en inspiratie PEEL EN MAAS Op maandag 7 mei organi seert de Stichting Heemkun dig Genootschap Castenray in het kader van de viering van Bevrijdingsdag een lezing over de Tweede Wereldoorlog met als titel 'Dorp in de schaduw'. De lezing wordt gehouden door een oud-inwoner van Castenray: Antoon Vollebergh uit Helvoirt. De historicus Antoon Vollebergh werd in Castenray geboren als zoon van Herman Vollebergh, van 1922 - 1954 hoofd van de lagere school in Castenray. Zijn jeugd en ook de oorlogsjaren heeft Antoon in Castenray heel bewust beleefd. Hij was tijdens de oorlog op een puberleeftijd en hij vond het een interessante en spannende peri ode in zijn leven. Veel beelden en gebeurtenissen van toen heeft hij in zijn geheugen opgeslagen en hij weet er uitstekend over te vertel len. Zijn diensttijd bracht Antoon Vollebergh van januari 1949 tot april 1950 door op Curasao. Ver volgens werd hij onderwijzer in Venlo en Venray en studeerde in Tilburg geschiedenis aan de Leer gangen. Na deze studie afgerond te hebben, werd hij leraar aan de huishoudschool in Schijndel en in 1965 leraar geschiedenis en later conrector aan het Sint-Janslyceum in Den Bosch. Voor een jubileum boek van dit lyceum verzamelde hij onder meer gegevens over oud leerlingen die tijdens de Tweede Wereldoorlog gesneuveld waren. Vijftien jaar lang was Antoon Volle- bergh secretaris van de Brabantse Kastelenstichting, waarbij hij mee- werkte aan de totstandkoming van het Kastelenboek Brabant. De Tweede Wereldoorlog heeft altijd zijn bijzondere interesse gehad en hij heeft er dan ook een gedegen studie van gemaakt. Antoon Volle- bergh begint de lezing in Casten- ray met een algemeen gedeelte, waarin hij onder meer de landing in Normandië aanhaalt. Verder ver telt hij over de operatie Market Garden, waardoor de geallieerden ook in onze regio terechtkwamen. Aandacht is er uiteraard ook voor de slag bij Overloon en Venray, waar hevig strijd geleverd is en ook de Duitse radar- en comman dopost in het vlak bij Castenray gelegen Veulen wordt aangehaald. Daarnaast vertelt Antoon Vol- lebergh uitgebreid over zijn oorlogsjaren in Castenray. Hier bij kan hij volop putten uit zijn eigen ervaringen: de vordering van zijn ouderlijke woning; de volle schuilkelder onder het huis; de Oirlose kloosterzusters die er hun intrek namen en vele andere vermeldenswaardige gebeurtenis sen. 'Dorp in de schaduw' heeft betrekking op het feit dat in Cas- tenray zelf geen felle strijd is gele verd. Wel crashten op Castenrays grondgebied enkele geallieerde bommenwerpers, waarbij in totaal acht inzittenden om het leven kwamen. Zeker aan bod komen ook de razzia's en deportaties en de evacuatie en bevrijding van het dorp. De lezing op maandag 7 mei vindt plaats in het Castenrayse gemeenschapshuis De Wis en begint om 19.30 uur. De lezing is voor iedereen gratis toegankelijk. Voor mensen die een grote tuin bezitten of over weinig tijd beschikken, is een zitmaaier met een voorop gemonteerd maai- dek een zeer goede investering. Het is ook de juiste keuze voor iedereen die op zoek is naar goed doordachte en arbeidsbesparende oplossingen. Bij een frontmaaier bevindt het maaidek zich vóór de machine, in het zicht van de gebruiker. Dit betekent dat u een veel voorko mend probleem kan vermijden: eerst over het gras rijden, waar door er spoorvorming optreedt, en dan maaien zonder het gras af te snijden dat eerst door de wie len werd platgedrukt. Bij de front maaier wordt ieder grassprietje in één enkele beweging gemaaid. Als u kiest voor een frontmaai er, kiest u ook voor een machine die het hele jaar door in de tuin gebruikt kan worden. De Park en de Villa kunnen uitgerust worden met een sneeuwschuif, een zand- strooier, een getrokken blad- en grasveger of een aanhangwagen. Een voorop gemonteerd maai dek zorgt voor een betere controle en een beter zicht op het werk. U kunt duidelijk zien waar u naartoe rijdt en wat u aan het doen bent. Het is bijvoorbeeld veel gemakke lijker om onder struiken te maai en. Als u kiest voor een frontmaai er met knikbesturing is er geen reden om u ongerust te maken over obstakels. Stiga frontmaai ers maken gebruik van de exclu sieve knikbesturing, wat betekent dat de achterste wielen exact de sporen van de voorste wielen vol gen. Zo kunt u gemakkelijk rond bomen en bloembedden maaien. Ten slotte staan we nog stil bij een niet onbelangrijk detail: met een frontmaaier van Versleijen is rondrijden volop genieten. Het bedrijf nodigt u graag uit in zijn showroom. Tevens biedt Versle- ijen u de mogelijkheid om geheel vrijblijvend een proefrit te maken. Zie verder: www.versleijen.com. Marktleider OTTO Work Force, de grootste internatio nale arbeidsbemiddelaar van Nederland, is helemaal klaar om de grote vraag naar werk nemers uit de nieuwe EU-lan- den op te vangen. Het besluit van de Tweede Kamer om per 1 mei aanstaande de grenzen open te stellen voor werknemers uit de Midden- en Oost-Europese landen betekent dat we niet langer "nee" hoeven te verkopen, aldus Frank van Gool, algemeen directeur van OTTO. OTTO Work Force is van oudsher gespecialiseerd in het bemiddelen van vooral productie- en logistie ke medewerkers. Maar nu de eco nomie aantrekt is er in Nederland ook een schrijnend tekort aan LBO en MBO-geschoolde technici zoals lassers, metaalbewerkers, installateurs en mecaniciens. Vandaar dat op 1 mei een nieu we divisie van start gaat onder de naam OTTO Tech Force. De belangstelling vanuit de technische sector is inmiddels bijzonder groot; veel ondernemin gen worden ernstig in hun groei belemmerd door het toenemende tekort aan vakmensen. Voor werk gevers brengt OTTO Work Force per 1 mei een naslagwerk op de markt voor werkgevers die bui tenlandse arbeidskrachten willen inhuren. In dit OTTO Pocket wordt uitgebreid aandacht besteedt aan de wet- en regelgeving, maar ook aan praktische zaken zoals huis vesting, verzekeringen en soci aal-culturele aandachtspunten en informatie over de Midden- en Oost-Europese landen. Werkgevers kunnen de OTTO Pocket bestel len via www.OTTOworkforce.eu. Voor Poolse werknemers wordt mede op initiatief van OTTO Work Force op 1 mei de eerste service winkel voor Poolse werknemers geopend in Meterik (Horst a/d Maas). Hier kunnen de werkne mers terecht voor hun verzeke ringen, arbeidszaken en ook zijn er Poolse levensmiddelen te koop. In de nabije toekomst kan men ook terecht voor bankzaken. De Internationale Service Shop wordt mede geïnitieerd door de Provin cie Limburg, de Gemeente Horst, VGZ-IZA en Sylwia import/export. OTTO Work Force werd opgericht in 2000 en bemiddelt op jaarbasis ruim 7.500 mensen in Nederland. Donderdag 3 mei 2007 - Pagina 7 J. Ewals uit Vierlingsbeek is vrij dag benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is de stu wende kracht achter Harmonie De Herleving in zijn dorp. Ewals propageert muziek op de basis scholen, zoekt muziekpartijen bij elkaar, organiseert concertreizen en is nu penningmeester na ver schillende bestuursfuncties te hebben gehad sinds 1978. L. Collet uit Vierlingsbeek zette zich in voor basisschool 't Kemp- ke in Baarlo, zangersgroep de Hof zangers, seniorenkoor Levenslust en de Maasgalm. In het Vierlings- beekse gemeenschapshuis Joffers hof is hij op bijna alle terreinen actief. Hij is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. W. van Kempen uit Holthees was en is bestuurlijk actief voor de kerk, is belangenbehartiger van de Boerenbond in Holthees en als vrijwilliger betrokken bij het gilde en de voetbalclub. Hij zorgt verder voor het onderhoud van het kerk hof en de kapel in Holthees-Smakt en is voorzitter van het kerkkoor. Daarvoor kreeg hij een lintje als lid in de Orde van Oranje-Nassau. J. Willems uit Holthees is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Zij is sinds 1987 vrijwilliger bij verpleeghuis Made leine, op de afdeling Korenbloem voor demente bejaarden, en bege leidde jarenlang bejaarden tijdens veertiendaagse vakantiereizen. Dé dag om moeder eens extra lekker te verwennen en letterlijk 'in de bloemetjes te zetten' is op Moederdag zondag 13 mei. Bij Intratuin Venray kan men kiezen uit een groot assortiment Moeder dagcadeaus, sfeervolle boeketjes en planten-/bloem-arrangementen, mooie kuipplanten/tuinplanten of een heerlijke relaxstoel met een prachtig fleurig kussen met een designparasol en barbecue voor de zonnige momenten. Ook een sfeervol opgemaakt dienblad met een keur aan decoratieve verras singsartikelen is erg trendy. Op vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 mei is er een autoshow op het achterterrein bij Intratuin Venray, in samenwerking met Venrayse autodealers. Gedurende deze dagen is er iedere dag een speciale actie bij Intratuin Venray. Op vrijdag is er koffie of thee met appelgebak voor slecht een euro. Op zaterdag krijgt men 15 procent korting op hogedrukreinigers en op zondag kunnen kinderen gra tis een foto laten maken om een week later te laten verwerken in een persoonlijk en origineel Moe derdagcadeau. Tot en met zondag 3 juni, kunnen de klanten fleuri's sparen. Bij iedere contante beste ding aan de kassa van vijftien euro krijgt de klant een fleuri muntje. Een fleuri-muntje vertegenwoor digt een waarde van een euro. De muntjes zijn inwisselbaar voor contante korting aan de kassa op aankopen van maandag 11 juni tot en met zondag 17 juli. Bij Intra- tuin Venray kan men makkelijk en gratis parkeren. Bezoek ook www. intratuin.nl. In overleg met de gemeente kwam er aan de Beekweg vlakbij de rotonde naar de Westsingel en de Brabander op woensdag 25 april binnen een uur tijd een insec tenhotel tot stand. Een hotel waar zelfs voor nageslacht kan worden gezorgd. Als enige tegenprestatie verwacht de eigenaar IVN Geijs- teren Venray, dat de toekomstige bewoners ijverig zijn met het bestuiven van allerlei planten, zodat de herfst vol zal zijn van vruchten. Inderdaad een insecten hotel, maar dan niet voor stekende insecten, maar voor in het wild levende soorten, die we nauwe lijks waarnemen en waarvan we de aanwezigheid vaak niet opmer ken en toch zijn ze er. Ze zoeken in oude boomstammen, leem, holle plantenstengels enz. naar kleine holtes waarin ze hun eitjes kun nen leggen, soms zelfs meerdere achter elkaar, gescheiden door een dun wandje. Bij ieder eitje wordt een klompje stuifmeel gestopt voor de eerste groei en vervolgens vliegt het grut uit om groot te wor den en zelf weer eitjes te leggen. In dit hotel kan men van dichtbij dit proces volgen. Bewust zijn er verschillende materialen gebruikt en hebben de holtes verscheidene diameters, zodat zoveel mogelijk soorten zich hier kunnen vestigen. Draaginsigne Gewonden voor Eli Hermsen Burgemeester Jos Waals heeft vrijdag ter gelegenheid van Koninginnedag 2007 in Venray zeven koninklijke onderscheidingen uitge reikt. Rien van den Brand (61), Anton Ederveen (67) en Paul Spronken (56) wer den benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, Paul van Doesum (64), Jan Strijbos (61), Peter van der Velden (66) en Henk Roozeboom (60) tot lid in de Orde van Oranje- Nassau. Eli Hermsen ontving het Draaginsigne Gewonden, een onderscheiding van het ministerie van Defensie. Rien van den Brand (69) is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is sinds 1965 in zijn vrije tijd bezig met de geschiedenis en geschiedschrij ving van Zuid-Nederland en de grensstreken in België en Duits land. Zijn bijzondere interesse gaat uit naar oude oorkondes en andere oude geschriften. Zijn ken nis op het terrein van paleografie (kennis over oude geschriften) heeft hij geheel opgedaan op basis van zelfstudie. Sinds 1970 verschenen van zijn hand tal loze grote en kleine publicaties, voornamelijk in Nederlandse tijd schriften, en ook een aantal histo rische boeken. In totaal gaat het om meer dan honderd publicaties, waaronder ook enkele in de Duit se taal, omdat zijn onderzoeken ook over de tegenwoordige gren zen met Duitsland en ook België gingen. Hij is medeoprichter van de Nederlands/Duitse stichting Historie Peel- Maas- Niersgebied, waarvan hij tegenwoordig erese- cretaris is. In kringen van histo rici is hij zeer gezien. Het feit, dat hem twee internationale prijzen zijn verleend (Rheinlandtalerprijs, uitgereikt 1989 te Bourglinster (Luxemburg) - Benediktpreis 2000 van de stad Mönchengladbach), getuigt ook van de buitenlandse erkenning en waardering voor zijn werk. Van den Brand heeft in belangrijke mate bijgedragen aan de geschiedschrijving van Zuid Nederland en omgeving. EDERVEEN Anton Ederveen (67) is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is vanaf zijn vervroegde pensionering in 1995 tot heden als vrijwilliger ver bonden aan de Hersenstichting Nederland (HsN), vanwege zijn grote kennis en praktische erva ring op de wetenschapsgebieden neurobiologie en psychiatrie. Hij houdt zich onder meer bezig met de inspectie op de uitvoering en realisatie van de door de HsN gefi nancierde wetenschappelijke pro- jecten en de schriftelijke en mon delinge beantwoording van talloze patiëntenvragen, maar biedt ook ondersteuning aan onder meer verenigingen van hersenpatiën- ten. Andere taken waar hij zich nog altijd mee bezighoudt, zijn de ontwikkeling van voorlichtings materialen voor hersenpatiënten en hun directe naasten/familie leden, het verzamelen en volgen van relevante vakinformatie via tijdschriften en internet en het redigeren van publieksgerichte teksten op wetenschappelijk en inhoudelijk verantwoorde for muleringen (ook juridisch). Ook heeft hij zijn sporen verdiend als bestuurslid van de Neurofedera- tie, van de Belgisch-Nederlandse vereniging voor Experimentele en Klinische Neurowetenschap pen en als lid van de Adviesraad Stichting Coma-Hospitium. Er is sprake van een langdurige inten sieve inzet als vrijwilliger met een erg hoog wetenschappelijk gehal te op nationaal en internationaal niveau. SPRONKEN Paul Spronken (56) is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Hij heeft een langdurige staat van dienst, niet alleen in zijn werk, maar vooral ook op het gebied van maatschappelijke acti viteiten en bestuursfuncties. Vanaf 1972 tot heden heeft hij, vrijwel onafgebroken, in totaal 23 maat schappelijke functies vervuld. Het accent daarbij ligt bij de (gees telijke) gezondheidszorg, maar er is ook sprake van andere ver diensten. Zo is Spronken vooral bekend in zijn functie van voorzit ter van de Venrayse carnavalsver eniging en sinds 2004 is hij presi dent van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Hij fungeert binnen veel organisaties als een belangrijke 'spil' en draagt wezenlijk bij aan de taken en doelstellingen van die organisaties. En niet alleen op lokaal, maar ook op regionaal, pro vinciaal en zelfs landelijk niveau. VAN DER VELDEN Peter van der Velden (66) is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is in een onaf gebroken periode van bijna 28 jaar lid en dirigent van diverse koren (geweest) in Helmond en Venray. Vanaf 28 juni 1979 is hij dirigent van het kerkkoor van de Vredeskerk (ca. 25 leden) in Ven- ray en daarnaast is hij vanaf 1995 dirigent van het gemengd koor Crescendo. Voorts was hij van 1994 tot 1998 lid van de gemeen teraad van Venray en van 1994 tot 2002 loid van de raadscommis sie voor Maatschappelijke Zaken. Bovendien heeft Van der Velden in die periode ook nog een aantal jaren bestuursfuncties vervuld in het schoolbestuur van de mavo van Venray en als voorzitter van de voetbalvereniging van Oostrum. Ook is hij sinds 2002 voorzit ter van de lokale politieke partij Samenwerking Venray. Ook is hij sedert circa 2000 bestuurslid van de vereniging van ouderenkoren in Limburg, een overkoepelende organisatie, waarbij vele tientallen koren uit de provincie Limburg zijn aangesloten. VAN DOESUM Paul van Doesum (64) is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is vanaf 19 oktober 1991 voorzitter en mede initiatiefnemer van het Literair Café Venray-regio. Als Neerlan dicus is hij bepalend voor het literaire gehalte van de beroeps schrijversvoorstellingen en de presentatie van deze maandelijk se activiteiten. Hij is de bedenker van en verantwoordelijk voor de wekelijkse, regionale dichtregel wedstrijd (via de pers). Hij is ver antwoordelijk voor en daadwer kelijk betrokken bij de organisatie van de Zuid-Nederlandse proza- en poëziewedstrijd met jaarlijks meer dan 100 deelnemers en is (mede)initiatiefnemer en betrok ken bij het tot stand komen van diverse literaire projecten, zoals de organisatie en realisatie van een poëziewandelroute langs Venrays monumenten, de orga nisatie en realisatie van een poë- ziefietsroute langs monumenten in Venray en de kerkdorpen, lite raire activiteiten voor de jeugd en het promoten en stimuleren van amateurschrijvers om in de schrijfkring eigen werk tot stand te brengen en te presenteren. Verder is hij ook betrokken bij het samenstellen van het literaire programma van de schouwburg, Medeorganisator van het jaarlijk se Boekenbal en mede-initiator van de samenwerking tussen Lite rair Café Venray-regio en het Kun stencentrum (afdeling Muziek), met het doel verbanden te leggen tussen de diverse kunstuitingen. Door deze activiteiten beïnvloedt hij daadwerkelijk het culturele kli maat in Zuid-Nederland en in het bijzonder in Venray en omgeving. Van Doesum heeft gedurende vijftien jaar een belangrijke stimu lans gegeven aan de betekenis en promotie van de literatuur in de regio Venray. STRIJBOS Jan Strijbos (61) is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij was tot voor kort leraar in het basisonderwijs. Naast de uitoefening van zijn beroep heeft hij zich gedurende vele jaren op diverse terreinen ingezet voor de samenleving. Strijbos was en is actief voor verenigingen en organisaties op het gebied van de sport, de muziek, het carnaval, heemkunde en cultuurhistorie en de kerkgemeenschap. Hij heeft ook op een intensieve manier de onderwij shistorie van de circa. driehonderdjarige basisschool van Oirlo in kaart heeft gebracht. Jan Strijbos zet zich al 35 jaar op een verdienstelijke manier in voor de samenleving. Op deze manier heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd aan diverse verenigingen en organisaties. ROOZEBOOM Henk Roozeboom (60) is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij zet zich al vele jaren op zeer verdienstelijke wijze in op het terrein van de amateuristische muziekbeoefe ning. In 1977 werd hij secretaris van de Drum- en Showband Ven- ray (DSV). Nadat de drumband in 1989 een zelfstandig onderdeel werd van de Venrayse schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan, heeft hij deze functie nog tot 2002 ver vuld. Vanaf 1989 is Roozeboom tevens bestuurlijk actief als secre taris en vicevoorzitter van het district Venray van de Limburgse Bond van Tamboerkorpsen. Hij heeft ook diverse malen zitting gehad in het provinciaal bestuur van de Limburgse Bond van Tam boerkorpsen. Roozeboom fun geert ook nog als correspondent van het bondsblad De Tamboer. Met veel inzet en toewijding geeft hij invulling aan zijn bovenlokale bestuursfunctie. HERMSEN Tijdens de jaarlijkse uitreiking van de lintjes is door burge meester Waals ook een Draag- insigne Gewonden uitgereikt aan Eli Hermsen uit Venray. Het Draaginsigne Gewonden is een eerbetoon van de minister van Defensie aan Nederlandse militai ren, die lichamelijk of geestelijk gewond zijn geraakt als gevolg van militaire oorlogservaringen. Hermsen maakte deel uit van de Nederlandse vredesmissies in het voormalig Joegoslavië en Bosnië in 1995/1996 en 1998/1999 en ondervindt nog dagelijks hinder van de gebeurtenissen die hij daar heeft meegemaakt. Hij diende in het 42e Bataljon Limburgse Jagers. De burgemeester prees hem om zijn moed en inzet en noemde de uitreiking van deze onderschei ding, te midden van de 'gewone' lintjes, heel bijzonder en passend in dit kader. Behalve het insigne overhandigde de burgemeester aan Hermsen ook de bijbehoren de oorkonde. Jr JL 1#| x2r huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl VN O*) Thuiszorg Noord-Limburg j j Daar kunt u op rekenen! Marlies De Loo, burgemees ter van de gemeente Gennep en oud-wethouder van Venray, is donderdagavond door gou verneur Frissen benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau vanwege haar belang rijke en veelzijdige maatschap pelijke verdiensten bij diverse organisaties op regionaal en provinciaal gebied. Marlies De Loo was van 1987 tot 1997 CDA-wethouder in de gemeente Venray. Sinds 1997 is zij burgemeester van Gennep. Zij ver vulde gedurende een periode van meer dan 25 jaar diverse neven functies. Zij is actief (geweest) in het bibliotheekwerk, de geestelij ke en penitentiaire zorg, het werk voorzieningschap, ontwikkelings werk, de politiek en natuur en milieu. Zo was en is ze voorzitter van de openbare bibliotheek in Venray, voorzitter van de Regiona le Stichting Gezinszorg, lid van de Gewestraad Noord-Limburg, voor- zitter van het Werkvoorziening schap Noord-Limburg West, lid van het dagelijks bestuur van het Cen trum voor Ontwikkelingssamen werking Limburg, bestuurslid van de Stichting Limburgs Landschap, bestuurslid en lid van de Raad van Toezicht van Mensana Noord- en Midden-Limburg en lid van de Raad van Toezicht van tbs-kliniek de Rooyse Wissel in Oostrum. iWq Zeven lintjes in Venray iS" 1 sfeervolle omgeving kan zorgen voor rust, nieuwe energie, inspiratie.Licht en kleur zijn elementen die sterk van invloed zijn op sfeer. Raambekleding van Frans Lemmers laat u spelen met licht en kleur. Behoefte aan privacy ofjuist behoefte om de wereld buitenshuis te bekijken, behoefte aan zonlicht ofjuist aan de koelte van de schaduw. Kom kijken en overtuig uzelf!

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7