't Podium dicht tot 1 juni Het beste uit jezelf halen Dodenherdenking Britse veteranen naar Venray Themamiddag ouderenhuisvesting International Service Shop Gunhoek - De Hoveniers 0478-571800 Ronde Tafel steunt Funpop Niets! ook voor: de aanleg van (zwem-)vijvers het SnelPlanten-Stappenplan Laat u inspireren... 1 Kurstjens Contactlenzen schutterij PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 3 mei 2007 - Pagina 5 Zoektocht naar alternatieve locatie heeft nog niets opgeleverd Jongerencafé 't Podium blijft tot vrijdag 1 juni 2007 geslo ten vanwege de aangetroffen asbest. Met ingang van deze datum wordt ook het open jon gerencentrum ondergebracht in het café aan de Kruisstraat. De gemeente heeft daarvoor het pand per 1 januari van dit jaar aangekocht. Gijs Schapendonk, de bedrijfs leider van 't Podium, verwijt de gemeente dat ze niet actief mee werkt om een alternatieve locatie te vinden. "Ik vind dit een kwa lijke zaak. Omdat de gemeente er ook verantwoordelijk voor is." Vrijdag is de drukste avond en dan bezoeken circa vierhonderd jongeren het café. Schapendonk is de afgelopen dagen druk op zoek geweest naar een alternatief. "Ik ben met verschillende gelegenhe den bezig geweest zoals de Eve naar en enkele wijkcentra. Maar dit bleken geen opties vooral van wege het geluid." Toch geeft hij de moed nog niet op. "We blijven op zoek. Als er zich een goed alterna tief aandient, dan grijpen we het met twee handen aan. Maar voor komend weekeinde lukt het zeker niet meer." Deze maand wordt gebruikt om noodzakelijke voorzieningen te treffen zodat het gebouw op 1 juni weer open kan. De kosten worden geraamd op 60.000 euro, terwijl de asbestsanering 25.000 euro kost. Afgelopen dinsdag zijn de werkzaamheden gestart. Op basis van het door bureau Van de Poel uitgebrachte rapport is gebleken dat zowel op de zol der als in de kelder van 't Podium beschadigd asbestboard is aange troffen. Directe sanering is nood zakelijk. De GGD oordeelt dat het café geopend kan blijven als de zolder en de kelder worden afge sloten voor het publiek. Het colle ge heeft dit voorstel van de hand gewezen vanwege problemen met vluchtwegen en een strijdig gebruik met de gebruiksvergun ning. Wethouder Emonts (PvdA) zegt dat de gemeente er evenmin in geslaagd is voor een periode van vier weken een alternatieve loca tie voor de 'dakloze' jeugd te vin- den."Voor deze korte termijn is dat niet haalbaar", aldus Emonts, die donderdag in de commissie Maat schappelijke Diensten meldde dat de gemeente nog geen beheer der/exploitant gevonden heeft die het jongerencentrum gaat runnen. "Vanwege de problemen met het asbest is het opgeschoven. We zijn nog bezig met de sollicitatiepro cedure", aldus Emonts. Het asbest werd twee weken geleden aangetroffen tijdens werk zaamheden voor het aanbrengen van geluidswerende maatregelen. Hierop heeft de gemeente Ven- ray een gespecialiseerd asbestbu- reau ingeschakeld dat op 20 april onderzoek heeft verricht. Behalve het asbest werden er ook gebreken aan de vloer en de elektriciteit geconstateerd, die met het oog op de veiligheid ver holpen moeten worden. Volgens de GGD is er waar schijnlijk geen gevaar geweest voor de gezondheid van de bezoe kers en omwonenden. Hoewel er in het cafégedeelte geen asbestge- vaar werd geconstateerd, nam bur gemeester Waals toch het besluit 't Podium per direct te sluiten. Om zo ieder risico uit te sluiten. De CDA-raadsleden John Michels en Sieb Nijssen stelden in de commissievergadering vragen over de koopovereenkomst waar in normaal gesproken een asbe- stonderzoek standaard is opgeno men. "Dit had veel ellende kunnen voorkomen", zei Michels. Zowel burgemeester Waals als Emonts ging niet op deze vragen in. Succestraining voor jongeren Het Marokkaans activitei tencentrum in Venray hield onlangs zijn eerste succes training. Deze cursus, die lan delijk al een succes is, wordt georganiseerd door Trendy Maroc Star en helpt jongeren om het beste uit zichzelf te halen. Het eerste uur van de training werd gebruikt om kennis te maken met de trainer en uit te leggen wat de training precies inhoudt. Het is een interactieve sessie waarin in zeven lessen, zeven stappen wor den doorlopen. Met deze stappen kunnen jongeren denkwijzen ver anderen en hun leven succesvol ler laten verlopen. De jongeren hebben hier baat bij als ze bij voorbeeld gaan solliciteren of een probleem op school hebben. Maar het kost wel een behoorlijke tijds investering: iedere training duurt zo'n drie a vier uur, en dat zeven zondagen op rij. "Veel jongeren waren in het begin best huiverig", heeft project leider Yassin Saddiki ervaren. "In de trant van 'dat heb ik toch niet nodig?' en 'waarom zou ik daar nou aan beginnen?' Dat waren vaak de eerste reacties. Toch zit ten jongeren doorgaans ergens mee. Ze hebben geen zin meer in school, of vinden het moeilijk om werk te vinden. En dan hebben ze ook nog integratieproblemen. Wij maken ze er bewust van dat ze veel meer kunnen dan ze den ken, en we helpen ze om deze problemen te tackelen. Maar ook als je geen echte problemen hebt en eigenlijk nergens mee zit, leer je door de training het beste uit jezelf te halen. Na een kennisma kingsuur zijn we met tien jonge ren echt aan de training begon nen." INZET TONEN In de Randstad zijn met deze training al grote successen behaald. Maar Trendy Maroc Star wil zich niet alleen beperken tot de Randstad. Daarom werd in november verleden jaar een con ferentie gehouden in de Schouw- burg in Venray. Onder anderen burgemeester Waals en wethou der Hassan Najja waren aanwezig. "Ze toonden zich heel enthousi ast, met als gevolg dat we nu met de training zijn begonnen. Als er voldoende animo is, zal er na deze training worden gestart met een nieuwe training. Er kunnen maximaal zo'n dertig jongeren meedoen aan een cursus, maar het is ook mogelijk om meerdere cursussen tegelijk te laten lopen. Mogelijkheden genoeg dus. Tot nu hebben vooral Marokkaanse jongens interesse getoond, maar ook meiden en jongeren van een andere nationaliteit zijn van harte welkom. We willen in de toekomst niet alleen in Venray, maar ook in Venlo en Helden soortgelijke trai ningen opzetten." Het project is volledig gesubsi dieerd en de jongeren hoeven dus niets te betalen voor de training. Het enige dat ze moeten doen, is inzet tonen. Als de deelnemers de zeven lessen hebben gevolgd, krijgen ze een certificaat zodat ze ook iets tastbaars voor deze inzet terug krijgen. "Na afloop van de reeks trainin gen worden de jongeren nog een tijdje gevolgd, om te kijken hoe ze zich nadien ontwikkelen. Uit het project in de Randstad is gebleken dat de training in de meeste geval len positief heeft uitgepakt." Op vrijdag 4 mei vindt lande lijk de jaarlijkse nationale doden herdenking plaats. Ook in Venray wordt deze herdenking zoals jaar lijks gebruikelijk gehouden. Om 18.45 uur vindt een her denkingsbijeenkomst plaats in de Grote Kerk. Tijdens deze bij eenkomst voeren burgemeester Jos Waals, gastspreekster Tarcicia Voigt-Bosboom en leden van de Oecumenische Werkgroep Venray het woord ter herdenking van alle mensen, die in de Tweede Wereld oorlog en daarna, waar ook ter wereld, het slachtoffer zijn gewor den van oorlogen of oorlogshan delingen. Bij de herdenking is ook de nieuwe ambassadeur van Duitsland, dr. Thomas Laufer, aan wezig. Ook kinderen van basis school De Toverbal uit Venray leveren een bijdrage aan deze herdenkingsplechtigheid. Het thema van de dodenherdenking is dit jaar 'Vrijheid, grondrechten en veiligheid'. Verder verzorgen harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum en het Collegium Vocale uit Venray de muzikale opluiste ring van deze herdenkingsplech tigheid. Na afloop van de bijeen komst in de Grote Kerk zal men in stille tocht via de Grote Markt, de Hofstraat en de Raadhuisstraat naar het oorlogsmonument aan het Kerkpad trekken, waar militai ren van de Groep Geleide Wapens De Peel de erewacht houden. Daar wordt, na het spelen van de Last Post, twee minuten stilte in acht genomen, waarna kransen en bloemen gelegd worden door onder andere de burgemeester en de voorzitter van het Oranjeco mité, de commandant van GGW de Peel, de Duitse ambassadeur, de Bond van Wapenbroeders en de kinderen van de basisschool. De herdenking wordt besloten met het spelen van het Reveille en het Wilhelmus. Aanbevolen door specialisten! Britse veteranen van de derde Britse Infanterie Divisie brengen op zondag 6 mei een bezoek aan het slagveld van Overloon in het Liberty Park. De soldaten behoor den tot de eerste groep die op D-Day vaste voet aan land zette in Normandië. De tegenstand was hevig en de gevechten om de Franse stad Caen duurden bijna een maand. Daarna trok dit bevrij dingsleger van Frankrijk naar Bel gië en Nederland. Daar ondervond men opnieuw zware tegenstand van het Duitse leger. Amerikaanse en Britse militairen hadden in oktober 1944 grote moeite om Overloon en Venray te bevrijden. De bezetter had dit gebied tot een ware vesting omgebouwd om van hieruit de bruggen over de Maas bij Venlo te verdedigen en de Corridor tussen Eindhoven en Nijmegen aan te vallen. Uitein delijk wisten de geallieerden het Duitse leger hier toch te verslaan. Daarbij sneuvelden velen en wer den grote aantallen voertuigen en tanks buiten gevecht gesteld. Ach teraf gezien is de Slag bij Overloon de grootste tankslag op Neder lands grondgebied geweest. De veteranen, van het Royal Norfolk Regiment, bezoeken om 11.00 uur eerst het monument aan de Loobeek, tussen Overloon en Ven- ray. Aansluitend gaan zij naar het Liberty Park, waar enkelen van hen om 14.30 uur een lezing ver zorgen in de aula. Dit is een unieke mogelijkheid om nog het verhaal van de gevechten in dit gebied uit eerste hand te horen. De lezing wordt ingeleid met een korte documentaire. Een zogenaamde living-history groep geeft deze middag in het museum in origine le Britse gevechtskleding acte de présence.Ter gelegenheid van het Bevrijdingsweekend houdt het museum ook andere activiteiten, zoals een muzikaal optreden van Sergeant Wilson's Army Show op zaterdag en een demonstratie van radiozendamateurs op zondag. Op www.libertypark.nl. staat meer informatie. Rookverbod De Sector Veiligheid heeft de gemeenten in Noord- en Midden Limburg gevraagd om de bezoe kers en eigenaren van bos-, heide en natuurgebieden te wijzen op de gevaren van huidige droogte. Dit kan door hen te wijzen op de geldende stook- en rookverboden voor deze gebieden. In nagenoeg de meeste gemeenten is een alge heel rookverbod voor bos-, heide en natuurgebieden al opgenomen in de APV Dit verbod geldt voor de periode 1 april tot 1 oktober. Door het langdurig uitblijven van regen is het gevaar voor brand en de snelle uitbreiding hiervan op dit moment groot te noemen. Voor de Regio Noord- en Midden-Limburg houdt dit in dat bij meldingen van bos-, heide- of natuurbranden met extra materieel uitgerukt wordt. Ook is op dit moment in de week enden een verkenningsvliegtuig in de lucht om branden sneller te kunnen ontdekken en de eenhe den op de grond via luchtverken- ning te ondersteunen. Onthulling Brits oorlogsmonument De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving is aanwezig bij de dodenherdenking op vrijdag 4 mei in Venray en Gen nep. Het oorlogsmonument aan de Overloonseweg is gerestaureerd en voor de onthulling van dit monument komt een groep van 45 Britse oud-strijders van het Norfolk Regiment naar Venray. Op zondagmorgen 6 mei gaat de groep Britse gasten naar het oor logskerkhof in Venray, waarna zij naar Overloon reizen om de gra ven van hun gesneuvelde kame raden te bezoeken. Om 11.00 uur wordt het monument aan de Over- loonseweg onthuld door de Ven- rayse burgemeester Waals. Bij die plechtigheid heeft de Britse zoge heten 'Chaplain to the Royal Nor folk Regiment Revd. Canon' Wil liam Sayor de leiding. Hij besluit met het oplezen van de 'Roll of Honour', waarop de namen van de 44 gevallenen staan, die bij de Bloedbeek, zoals de Molenbeek door de Britse strijders werd genoemd, van 15-17 oktober 1944, zijn gesneuveld. Bij deze plechtigheid is een groep wapenbroeders aanwezig met vaandelwacht om op pas sende wijze hulde te brengen aan de gevallen Britse strijders, die het mede mogelijk hebben gemaakt dat Venray en omgeving in okto ber 1944 werd bevrijd. Deze hevige strijd staat onder andere geschreven in het boek van Mr. John Lincoln, MC Thank God and the Infantry. Lincoln vocht als jonge luitenant bij de Molenbeek en ontving later voor zijn moed het Military Cross (MC). Hij zal de delegatie uit Engeland leiden. Op maandag 7 mei organi seert de Commissie Ouderen Huisvesting (COH) een thema middag in De Kemphaan over een aantal actuele onderwer pen op het gebied van woning bouw en huisvesting. Als eerste wordt het resul taat van het woningmarkton derzoek besproken door de beide opdrachtgevers van dat onderzoek: de gemeente Venray en Wonen Venray. Namens de gemeente Venray zal H. Teunis- sen, wethouder Ruimtelijke Orde ning, het resultaat toelichten en namens de woningbouwcorpora tie Wonen Venray zal M. van Dam als hoofd woondiensten informa tie verstrekken. Omdat de resultaten van dit woningmarktonderzoek naar de woningbehoefte in Venray recent bekend geworden zijn, en het voor diverse doelgroepen van woningzoekenden wellicht zeer interessante informatie biedt, is het bijwonen van deze themamid dag voor senioren méér dan de moeite waard. Bovendien wordt deze middag aandacht besteed aan de veilig heid in en om de woning, zowel vanuit het oogpunt van inbraak veiligheid als brandveiligheid. De regionaal coördinator Poli tiekeurmerk Veilig Wonen, R. Gar- son, en de brandpreventiespeci alist van de brandweer in Venray, B. Cox, zullen uitgebreid op deze onderwerpen ingaan en bruikba re informatie verstrekken. Onder het motto "de inbreker de baas" worden bezoekers niet alleen geïnformeerd over hang- en sluit werk, maar ook over zaken aan de buitenzijde van de woning zoals groenvoorziening en verlichting. Bij de brandveiligheid komen ook vluchtwegen aan de orde die juist conflicterend kunnen zijn met de inbraakveiligheid. De presentaties vinden plaats in de Kemphaan aan het Kenne- dyplein 1 te Venray. De aanvang is om 13.30 uur. De Commissie Ouderen Huisvesting in Venray denkt dat door het gevarieerde en actuele programma het een nut tige en zeer leerzame middag zal worden. Het bijwonen van deze informa tiemiddag is gratis. De Commissie Ouderen Huis vesting bestaat uit een groep vrij willigers met een bouwkundige achtergrond. Het COH adviseert, conform het convenant dat met B en W van de gemeente Venray is gesloten, in de voorbereidingsfase over specifieke eisen bij nieuw bouwprojecten voor senioren. De commissie beoordeelt of de woningen voldoen aan criteria van levensloopbestendige kwali teit. Deze toetsing geldt voor alle woningbouwprojecten binnen de gemeente Venray, zowel van Wonen Venray als van de diverse projectontwikkelaars. Koningschieten Het koningschieten wordt op zondag 6 mei gehouden. De bij eenkomst is om 8.15 uur nabij Claassen Fransol in Leunen. Om 8.30 uur wordt koning Sjaak van Rhee afgehaald bij zijn woonhuis. De hoogmis is om 9.30 uur in de Grote Kerk in Venray, daarna vertrek naar de schuttersweide. 13.45 Uur opstellen van de schut terij voor de opmars op de schut- tersweide, 14.30 uur begin van de schietwedstrijden rondom de koningsvogelstitel en 16.30 uur installatie van de nieuwe koning en erekoning (verwacht tijdstip). Eenieder wordt keurig in uniform en tijdig verwacht. Op donderdag 10 mei begint het oefenen op de donderdagavonden. Vanaf 19.30 uur is men welkom om zijn ope- ningsschoten te lossen en zoals bekend, gebeurt dit zoveel moge lijk in de zestalopstelling. Vanaf deze datum geldt dat er elke don derdagavond (tot en met eind augustus) wordt geschoten. Zater dag 12 mei wordt er deelgenomen aan de tweede schietwedstrijd rondom de Schutterscombinatie Noord-Limburg bij de schutterij Sint Sebastianus in Sevenum. Ver trek is om 13.15 uur vanaf het Trumke, terwijl de wedstrijd om 14.00 uur begint. Er wordt in een groep geschoten. Zondag 13 mei wordt het eerste bondsschutters- feest van schuttersbond Juliana in Sint Sebastianus Sevenum gehou den. In de optocht en tijdens de wedstrijden in het kader van het schutters- en gildenwezen heeft 't Zandakker nummer 19, wat bete kent dat er derde van achteren wordt gelopen. Het opstellen en alle wedstrijden wordt gehouden op de grasweide langs de huidige schietaccommodatie in Sevenum. Het dagprogramma begint om 12.30 uur met de ontvangst van het koning(paar) en de voorzitter op het gemeentehuis van Seve- num en aansluitend vertrek vanaf het Trumke naar Sevenum. Om 13.30 uur is er het opstellen van de schutterijen in Sevenum (nabij de schuttersweide) en vanaf 13.45 uur is er inspectie van de aange sloten schutterijen - gilden en broederschappen. Om 14.00 uur begint de optocht en om 15.30 uur is er het begin van de mars-, solisten- en beoordelingswedstrij den. De schietwedstrijden begin nen om 16.00 uur en de prijsuit reiking start om 19.00 uur. Dorpsraad Oostrum De Stichting Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 8 mei in D'n Oesterham een vergade ring. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de stand van zaken toekenning leefbaar heidsbudget, verlichting kerk en bomen dorpsplein. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 7 mei vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op dag agenda staan onder andere het woningmarkton derzoek van de gemeente Venray en Wonen Venray, behoud zieken huis Venray en iKl. Wat gebeurt er als U niet adverteert In Meterik is afgelopen dins dag de eerste International Service Shop van Nederland geopend. In deze winkel kun nen mensen uit vooral Polen terecht voor service, informa tie en boodschappen. Ook worden er informatie bijeenkomsten gehouden. The International Service Shop is een initiatief van de Gemeente Horst aan de Maas, OTTO Work Force, Zorgverzekeraar VGZ, Servicewin kel Nederland BV en de provincie Limburg. Door de groei van de Nederland se economie wordt onze arbeids markt steeds flexibeler en steeds internationaler. Om die reden komen er steeds meer werkne mers uit andere landen voor korte of langere tijd in ons land werken. The International Service Shop bevindt zich in Meterik aan de St. Jansstraat 2. www.gunhoek.nl i Venray-Oirlo Middels het jaarlijkse seminar van de Ronde Tafel 160 Venray Horst wordt er geld ingezameld ten behoeve van goede doelen waarbij jaarlijks een bedrag aan een hoofddoel wordt besteed. In het jaar 2005 was dat de stichting Funpop. Stichting Funpop is een vrijwilligersorganisatie dat jaar lijks een openluchtfestival voor mensen met een verstandelijke beperking organiseert. Tijdens dit tweedaagse festival komt er een keur aan bekende Nederlandse artiesten optreden. Op de dag zelf zorgen ongeveer vierhonderd vrij willigers voor een vlekkeloos ver loop voor de doelgroep, waarbij de belangrijkste erkenning voor alle vrijwilligers wordt gehaald uit het plezier en de ontspan ning die ze zien bij de bezoekers. Sinds 2005 hebben leden van de Ronde Tafel buiten de eenmalige ondersteuning in financiële vorm ook jaarlijks zelf de handen uit de mouwen gestoken en als vrijwilli ger geholpen tijdens dit tweedaag se festival. Ook dit jaar gaan een aantal leden wederom als vrijwilli ger helpen tijdens het festival. De Ronde Tafel houdt op woensdag 6 juni een seminar. Sprekers dit jaar zijn Henkjan Smits (X-factor) en Sjaak Bral (cabaretier). Tijdens een avondvullend programma met een borrel na afloop bezorgen deze sprekers de bezoekers een leuke en leerzame avond. Kaarten zijn te koop via www.rt160.com. Contactlenzen met een leesdeel dubbelfocus contactlenzen Eigenzinnig met karakter S3. Vraag uitgebreide documentatie aan: Noorderhof 20 - Venray - T: 0478 - 550630 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com d COMFORTABEL WONEN anpak VAN M ERLO Een juweeltje onder de tuinmeubelen van Rien van Mierlo. De uitgebreide serie Ninix is letterlijk niet niks. Het maximale als het gaat om materiaalkeuze, comfort en verfijning. Nauwkeurig geslepen roestvrijstalen frames, zorgvuldig geselecteerd teakhout en ergonomische vormgeving. Het minimale als we het lijnenspel bekijken. Een strakke continue staalstructuur waarin het houtwerk of Batyline perfect is geïntegreerd. Bijna zonde om enkel buiten te gebruiken! Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 www.rienvanmierlotuinen.nl (Royal Botania)

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5