Stichting LEO viert jubileum Monumentenkaart Rawie bij Literair Café Venray Week van de Speelotheek! Zoo Parc Expositie seniorservice in bibliotheek Avondvierdaagse in Venray PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 3 mei 2007 - Pagina 19 Het is tien jaar geleden dat Stichting Leunse Evenementen Organisatie (LEO) de deuren van haar zaterdagavondcafé in Leu nen opende. En zo'n jubileum kan niet ongevierd voorbijgaan. Vrijdag 4 mei houdt LEO dan ook een besloten feestavond voor alle vrijwilligers van de afgelopen vijf jaar en zaterdag 5 mei is de dag dat het grote feest wordt gehou den. Vanaf 20.00 uur is gemeen schapshuis De Brink dan geopend voor iedereen die mee wil delen in de feestvreugde. Het muzikale gedeelte is voor rekening van de band De Zingende Fresia's. De Zingende Fresia's hebben in hun twaalfjarige bestaan al heel wat meegemaakt. Een tournee door Nederland, spraakmakende acties, hilarische radio- en tv-optredens, legendarische Mega Fresia Super Feesten en een notering in hét alternatief voor de Mega Top 100. Tussendoor zag de band ook nog eens kans vijf cd's uit te brengen. Stichting LEO werd opgericht in 1997. Door het wegvallen van de pub in de Steeg in Leunen wegens een verbouwing besloten enkele actieve Leunse jongeren dat er toch een nieuwe plaats moest komen om voor het stappen bij elkaar te komen. Het resultaat is Café LEO dat op 3 mei 1997 het daglicht zag. Sinds die zaterdag is het hoofddoel van de stichting het organiseren van het zaterdag avondcafé in gemeenschapshuis de Brink in Leunen om de Leunse jongeren een plaats te bieden om bij elkaar te komen. Het café is elke zaterdag geopend van 19.00 tot 23.00 uur en elke eerste zater- dag van de maand is er een spe ciale LEO Laat avond. Het café is dan geopend tot 01.00 uur en die avond is er een thema-avond of live muziek. Verder houdt LEO elk jaar de dinsdagmatinee met de Leunse kermis, wordt er gezorgd voor een groot scherm bij belang rijke voetbalwedstrijden en zijn er regelmatig kroegentochten naar een nabij gelegen stad of feest. Stichting LEO wordt draaiende gehouden door dertig vrijwilligers en heeft ook een eigen spaarkas vereniging. Op zondag 6 mei houdt Harmo nie St. Catharina Leunen-Veulen- Heide het jaarlijkse lenteconcert, ditmaal niet in de Brink in Leunen, maar in de Schouwburg Venray. Op dit concert treden de drum band, het opleidingsorkest en het harmonieorkest van St. Catharina op. De drumband, onder leiding van dirigent Wil van Horck, voert de marsen Twirl Up, Go With a Swing en Marche Jubilee uit. Deze laatste mars is speciaal geschreven voor het 100-jarig jubileum van de fanfare uit Overloon en zal op 16 mei worden gespeeld door 600 slagwerkers, dit als recordpoging om de grootste drumband ooit bij elkaar te krijgen. Naast deze mar sen speelt de drumband ook Jazz, Quick en Samba, waarin drie dans vormen aan elkaar worden gere gen, en een groot concertwerk genaamd Wounded Knee, dat het verhaal vertelt van de Sioux indi anen en hun conflicten met het Amerikaanse leger rond 1880. Het eerste deel van dit tweede lig werk is de zogenaamde Ritual Ghost Dance n het tweede deel verbeeldt de opstand bij Wounded Knee Creek en heeft de naam Bat tle At Wounded Knee. Daarna is het de beurt aan het opleidings orkest, onder leiding van Marjo van der Locht, dat vier stukken ten gehore zal brengen. Het orkest opent met de mars Wyndham Mar- ziale, gevolgd door Parade of the Clockwork Soldiers, een stuk dat een marcherend korps soldaten uitbeeldt. Het derde stuk, Colors of the Wind is afkomstig uit de Disney klassieker Pocahontas, een nummer dat iedereen bekend in de oren zal klinken. Ze besluiten met het werk Vivat Mozart, een bewerking van een van de diver- timenti van Wolgang Amadeus Mozart. Na de pauze wordt het concert afgesloten door het harmonie orkest, onder leiding van Geert Jacobs, dat hun gedeelte opent met de snelle mars Army of the Nile, gevolgd door Celestial Cele bration, Memories of Leipzig, gebaseerd op een werk van Bach, en Rainbow Warrior. Hierin wordt het gevecht van Greenpeace regen de walvisjacht vertelt, waarbij het vredige karakter van de walvis en het wrede karakter van de jagers als muzikaal contrast worden uit gebeeld. Het laatste gedeelte van het concert is gevuld met moder ne muziek, en het harmonieorkest wordt daarbij ondersteund door de band Puch Maxi. Uit The War of the Worlds wordtJeff Wayne's The Eve of the War gespeeld, gevolgd door het bekende From A Distan ce. Het concert wordt afgesloten met de popklassieker Eloise, een nummer dat steevast in de Top 2000 terug te vinden is. Het lenteconcert in Schouw burg Venray begint om 11.30 uur en zal tot ongeveer 13.30 uur duren, de entree is gratis. De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 14 mei vanaf 19.30 uur in zaal Het Trefpunt in verpleeg huis Beukenrode in Venray de laatste lezing van dit seizoen. De lezing wordt verzorgd door Leo Tebbens en heeft als onderwerp Herwaarderingsproject Archeolo gische Monumentenkaart Van Lim burg, met aandacht voor terreinen in Venray en omgeving. Op de Archeologische Monumentenkaart (AMK) van de provincie Limburg staan archeologische terreinen aangegeven met: Archeologische Betekenis (AB). Archeologische Waarde (AW). Hoge Archeologi sche Waarde (HAW). Zeer Hoge Archeologische Waarde' (ZHAW). Allereerst wordt er informatie gegeven over de Archeologische Monumentenkaart. De AB-terrei- nen zijn terreinen die op basis van een waarneming of melding op de AMK gezet, maar eigenlijk is de archeologische waarde ondui delijk. De provincie wil af van de AB-terreinen. Om te bepalen of de betreffende terreinen van arche ologische waarde zijn, moeten ze geherwaardeerd worden. Het betreft 39 AB-terreinen en dertien terreinen (vooral kerk- en kasteel terreinen) die eventueel op de AMK geplaatst kunnen worden. Allereerst is voor alle terreinen een bureauonderzoek uitgevoerd, waarin wordt gekeken naar de landschappelijke ligging van het terrein, naar wat er archeologisch en historisch van bekend is en of er al onderzoek heeft plaatsge vonden. Op basis van dit bureau onderzoek is er een uitspraak gedaan over de archeologische verwachting van de terreinen en is advies gegeven over het wel of niet opwaarderen van de terreinen naar een 'archeologische waarde'. Een groot aantal terreinen is op basis van het bureauonderzoek geherwaardeerd. Van een paar ter reinen is de archeologische waar de nog onzeker. Hier heeft boor- onderzoek plaatsgevonden. Het booronderzoek geeft inzicht in de mate van conservering van de potentiële archeologische resten en hopelijk komen er ook enkele archeologische indicatoren aan het licht. Het booronderzoek gaat in ieder geval resulteren in een herwaardering van de terreinen. Terreinen in de omgeving van Venray die binnen dit project onderzocht zijn, worden gebruikt als voorbeeld. De heer Tebbens werkt voor het onderzoeks- en adviesbureau Baac B.V uit Deven ter. Dit bureau kan ingeschakeld worden waar het gaat om cultuur historisch onderzoek en advise ring. Dit project wordt uitgevoerd in opdracht van de Provincie Limburg. Zoals gebruikelijk is de vergadering en de lezing ook voor belangstellende niet-leden toegan kelijk. Expositie Moedercentrum In Moedercentrum Venray begint op Moederdag 13 mei van 12.00 tot 16.00 uur een expositie met 35 foto's over 35 moeders en het contact met hun kinderen. Easy Street zorgt deze middag voor de muzikale omlijsting. De tentoonstelling loopt tot en met vrijdag 15 juni en kan worden bezichtigd tijdens de open inloop op dinsdagen van 13.00 tot 15.30 en van 9.00 tot 11.30 uur. Zie ook www.moedercentrumvenray.nl. Vogelvlucht De Groote Heide in Venlo is een druk bezocht natuurge bied. Het Infocentrum is een goede startplek om het gebied te gaan ontdekken. Vanaf zondag 6 mei is de nieu we tentoonstelling Vogelvlucht in het Infocentrum Groote Heide te bezichtigen. Het Limburgs Land schap heet jong en oud welkom om nader kennis te maken met vogels in de natuur en dicht bij huis. De bezoekers krijgen op originele wijze een uitstekend beeld van de vogelrijkdom die de Groote Heide herbergt. Uiteraard is er ook aan de kinderen gedacht. Er zijn levensgrote vogelhuisjes te bewonderen waarin kinderen kunnen zien hoe vogels gehuisvest zijn en hoe ze hun nest maken in de natuurlijke situatie. De tentoon stelling is gratis te bezichtigen op woensdag- en zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Stichting het Limburgs Landschap via tel. (077)4737575. Vanwege de ope ning van de nieuwe tentoonstel ling is er op zondag 6 mei vanaf 11.00 uur een kinderexcursie met als thema Vogels. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondagmiddag 13 mei een smidse van het museum in bedrijf. Ook worden er korven gevlochten. Vanwege Moederdag hebben moeders gratis toegang! Op de bovenverdieping is de expositie Klokken en klokkenma kers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activitei ten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Dance Night succes De eerste Classics Dance Night in Venray is een succes geworden. Een uitverkochte Witte Hoeve was weer even een echte Saturday Night Fever-discotheek met ver lichte dansvloer en spiegelbollen, waar herinneringen aan Venrayse discotheken uit het verleden, zoals Pentagon en Alde Hoed, werden opgehaald. Op www. classicsdancenight.nl. staan foto's van het feest en men kan er ook al voor de tweede Classics Dance Night op zaterdag 29 september reserveren! Zing-In kinderkoren Kinderkoor De Bandelieren en jeugdkoor Tomorrow People hou den op zondag 6 mei vanaf 14.00 uur een Zing-In in de aula van de Petrus Bandenschool in Venray. Kinderkoor de Bandelieren is er voor kinderen van groep 3 tot groep 8. Vanaf groep 8 is er jeugd koor Tomorrow People. Beide koren zingen leuke bekende lied jes. Er is ook veel aandacht voor stemvorming. Door een goede zangtechniek leren de kinderen namelijk nog mooier zingen. Kin deren krijgen onder meer een eer ste repetitie. Ze leren een liedje dat diezelfde middag nog, samen met het hele koor, wordt opge voerd. Het Literair Café Venray-regio sluit op dinsdag 8 mei het suc cesvolle vijftiende seizoen af. Ook deze afsluitende avond mag er met de Groningse dichter Jean Pierre Rawie zijn. De laatste schrij versbijeenkomst van het seizoen 2006-2007 is nu eens niet op zon dagmorgen maar op dinsdagavond in partycentrum De Witte Hoeve. Aanvang 20.00 uur. Rawie behoort tot de best ver kopende dichters van ons land. Behalve zijn liefdesgedichten zijn ook zijn rouwgedichten popu lair. Zinnen uit zijn werk duiken steeds vaker op in rouwadver tenties. De dood is een van zijn favoriete thema's. Rawie schrijft vooral over het verstrijken van de tijd en het lijden en hij doet dat in begrijpelijke taal en vorm. Hij vindt dat het publiek recht heeft op toegankelijke poëzie met een boodschap. Rijm heeft volgens hem een geruststellend ordenend aspect. Hij wordt daarom wel eens een 'plezierdichter' genoemd. Temeer omdat hij in zijn poëzie ook getuigt van een voorkeur voor drank en vrouwen. Rawie (1951) staat in zijn woonplaats Groningen maar ook daarbuiten, vanwege zijn flamboyante stijl, gekleed in zwarte cape en getooid met hoed, bekend als de Groning se Oscar Wilde. Na een zieken huisopname in 1987 heeft Rawie zijn leven enigszins gebeterd, wat zijn werk volgens de critici zeker ten goede komt. Na een publicatie met plaats genoot Driek van Wissen (de huidige Dichter des Vaderlands) maakte Rawie in 1979 zijn solode buut met Het meisje en de dood. In Nederland start vanaf zater dag 28 mei de Week van de Speelo- theek. Tijdens deze week houden ruim tweehonderd speelotheken bijzondere activiteiten en open dagen waarop ouders en kinde ren kennis kunnen maken met speelgoed en werkwijze van een speelotheek. Iedereen kan bij een speelotheek binnenlopen om te zien wat voor speelgoed er te lenen is. Kinderen kunnen op deze manier met speelgoed ken nismaken. Ouders kunnen ontdek ken waarmee hun kind kan en wil spelen. Kindgerichte organisaties, zoals brede scholen en kinderop vang, kunnen via een speelotheek speelgoed gebruiken bij edu catieve projecten. Lenen is niet verplicht. Vragen stellen staat vrij. Informatie is te vinden in de cata logi, de aanwezige tijdschriften en bij de medewerkers. Ouders kun nen, wanneer ze dit willen, met elkaar praten over spelen, samen spelen, winnen, verliezen en wat kinderen willen of kunnen. Maar zelfs zonder een woord te zeggen, krijgen ouders door het uitgestal de speelgoed veel informatie. Alle dozen mogen open, het speelgoed staat klaar voor gebruik. Het aanbod bestaat over het algemeen uit speelgoed met speelwaarde, gekozen op bepaal de kenmerken. Bijvoorbeeld speelgoed passend bij interesses van kinderen, in bijzondere uit voering, met doordachte speel- mogelijkheden of aanpassingen of specifieke pedagogische en educatieve eigenschappen. Lenen kost weinig. Speelgoed kiezen zonder bezwaren van prijs of gelegenheid, betrekt ouders bij wat kinderen willen en kunnen. Door thuis met het geleende te spelen, is te zien of een kind met wat gekozen werd, wil en kan spelen. Door speelotheken wordt voor kinderen meer mogelijk. Ze kunnen door speelgoed te lenen meer ervaren, ontdekken en uit proberen, met goede mogelijkhe den. Bijvoorbeeld eens een ander constructiesysteem dan de voor de handliggende Lego of K'nex. Ouders kunnen door lenen meer te weten komen over interesses en mogelijkheden van hun kinde ren. Bijvoorbeeld door speelgoed te lenen om uit te proberen voor ze iets aanschaffen. Organisaties vinden in speelotheken materiaal om te gebruiken bij thema's of om op een speelse manier achterstan den te voorkomen dan wel weg te werken (bijvoorbeeld speelleer materiaal). Steeds meer speelothe- ken zijn te vinden bij bibliotheken omdat ontwikkelingskansen voor kinderen op het gebied van kun nen lezen en schrijven vooral mogelijk worden door te spelen met speelgoed. Andere speelothe- ken werken samen met opvoed- winkels, wijkcentra, in cultuur huizen, multifunctionele centra of vanuit instellingen. Speelotheken zijn altijd in de buurt te vinden. Meer informatie over adressen staan op secretariaat@speelothe- ken.nl. De week van de speelo- theek is uitgeroepen door de Ver eniging Speelotheken Nederland. De VSN vraagt aandacht voor en geeft aandacht aan ruim de helft van de Nederlandse speelotheken. De VSN is aangesloten bij de Inter national Toy Libraries Association waarbij 66 landen aangesloten zijn. Deze landen hebben 27 mei als Nationale Speeldag uitgeroe pen. De Week van de Speelotheek is dit jaar voor de vierde keer zo dicht mogelijk bij deze datum georganiseerd. Vrouwen die zich laten versie ren door Casanova's en vrouwen die alleen gaan voor de man met het grootste 'huis' en de meeste rijkdom; voor de dieren in Zoo Parc Overloon is het aan de orde van de dag. Tijdens de speciale rondleiding Gooische vrouwen van het Die renrijk kunnen de deelnemers verbaasd staan over het gedrag van de dierendames. Dat de die ren in Zoo Parc Overloon niets menselijks vreemd is, blijkt tijdens de bijzondere rondleiding. De schijn ophouden, pronken, jaloe zie en overspel zijn dagelijkse perikelen voor de bewoners van het park. Zo blijken de vogelda mes de allergrootste ijdeltuiten in het park te zijn: ze houden zich een groot deel van de dag bezig met het verzorgen van hun veren en het pronken met hun uiterlijk. Als echte golddigger neemt het prieelvogelvrouwtje allleen maar genoegen met de man die haar het mooiste en grootste 'huis' te bie den heeft. Aziatische kleinklauw- otters geven het goede voorbeeld wat betreft huwelijkse trouw: de paartjes blijven hun leven lang bij elkaar en zorgen samen voor hun jongen. Dat ook in de dieren wereld de liefde niet altijd voor eeuwig is bewijst het wasbeer mannetje: na het paren gaat hij er snel als een haas vandoor, op zoek naar een volgend vrouwtje. De rondleiding vindt plaats op de zaterdagen 5, 12, 19 en 26 mei en start om 13.30 uur. In verband met beperkte deelname is reserve ren wenselijk. Zoo Parc Overloon is dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur en is te vinden aan de Stevensbeekseweg in Overloon. Zie ook www.overloonzoo.nl. Door zijn optredens in het televi sieprogramma van Sonja Barend werd hij landelijk bekend. Van zijn uitgebreide reeks dichtbundels is Onmogelijk geluk (1992) zijn grootste verkoopsucces maar de bloemlezing liefdesgedichten We hebben alles nog te goed en de bloemlezing rouwgedichten Wij volgen een voor een hetzelfde pad scoren ook goed. In 2004 verscheen de bundel Verzamelde verzen. Met jazz en Ierse muziek zorgt het duo Razzle Dazzle (Kun- stencentrum Jerusalem) voor de muzikale omlijsting. Razzle Daz zle bestaat uit Maartje Smedts (piano) en Lizzy Dinghs (zang en gitaar). Bij het Prix Dominic in Venlo wonnen ze in de categorie ensemble en bij het Prinses Chris tina Jazz Concours in Amsterdam de aanmoedigingsprijs. Donateurs van het Literair Café en leden van Rabobank Venray krijgen korting op de entreeprijs. Meer informatie staat op www.literair-cafe-venray. nl. De hele maand mei expo seert Seniorservice Gilde Venray werken die gemaakt zijn in het Hobby- en Creativiteiten-centrum. Op verschillende dagen worden er diverse demonstraties gegeven en is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Wekelijks zijn ruim vierhonderd deelnemers nuttig en actief bezig met het uitoefe nen van hun hobby. Seniorservice biedt de mogelijkheid om deel te nemen aan een groot aantal acti viteiten. De kosten voor deelname zijn minimaal en voorkennis is niet nodig. Voorbeelden van de activiteiten zijn genealogie, korte verhalen schrijven, computertrai ningen, houtmodelbouw, kera miek, stoelen matten, conversatie Engels of Frans, conversatie actu ele onderwerpen, boekbinden, houtsnijwerk, hardanger borduur werk en kaarten maken. Het prin cipe van het Seniorservice Gilde is het belangeloos en informeel aanbieden van kennis en ervaring van jong en oud die zich hiermee nuttig maken. Zeker nu door ver vroegde uittreding steeds meer jonge ouderen met al hun kennis, ervaring en vitaliteit niet meer deelnemen aan het arbeidspro ces, komt een enorm potentieel vrij. Seniorservice heeft tot doel mensen van vijftig jaar en ouder in de gelegenheid te stellen hun kennis, kunde en vaardigheden belangeloos ter beschikking te stellen aan iedereen die hierom vraagt. De aanbieding is er voor jong en oud, maar ook voor orga nisaties, bedrijven, scholen. Jong en oud komen met elkaar in con tact waardoor isolement wordt voorkomen en beeldvorming ten aanzien van ouderen in gunstige zin beïnvloed wordt. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. De 49e Avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van donderdag 7 tot en met zondag 10 juni. De afstanden zijn 3, 5, 10 en 15 kilo meter per dag. De voorinschrij ving is op dinsdag 5 juni van 16.00 tot 19.00 uur in de schouwburg in Venray. Elke dag ontvangen de deelnemers op de rustplaats een traktatie en bovendien ontvan gen ze een herinneringsmedaille. Iedereen kan deelnemen, jong en oud, groot en klein, alleen of met z'n tweeën, met een klein groepje of met een grote groep. Start en finish zijn op het Schouwburg plein in Venray. De starttijden: Donderdag tot en met zaterdag; 15 kilometer vanaf 17.00 uur, 10 kilometer vanaf 17.35 uur, 5 kilometer vanaf 17.45 uur en 3 kilometer vanaf 17.55 uur. Zondag 11 juni; 15 kilometer vanaf 10.00 uur, 10 kilometer vanaf 10.30 uur, 5 kilometer vanaf 10.45 uur en 3 kilometer vanaf 11.15 uur. Op zondag 10 juni doen alle deelnemers mee aan het defilé door het centrum van Venray. Het defilé wordt opgeluisterd door een tiental muziekkorpsen uit Venray en omgeving. Het defilé start om 12.45 uur. Voor meer informatie kan men terecht bij Stichting Avondvierdaagse Venray via tel. 06-10202006, bij Gonnie Frederix via tel. (0478)583765 of bij Dymph Frederiks-Deijkers via tel. (0478)580572. Volgend jaar wordt de Avond vierdaagse voor de 50e keer gehouden. Voor deze gelegenheid wordt een boek samengesteld, vol verhalen over de drie generaties die meededen en meedoen aan dit kleurrijke evenement, verge zeld van passende foto's. Deze week start er een actie waarin een bijdrage wordt gevraagd aan alle Venrayse bedrijven. Bijdrage kan men overmaken op rekeningnum mer 1214.30.812, onder vermel ding van bijdrage jubileumboek. S 'I e-mail: Lenteconcert Harmonie St. Catharina Kunst Cultuur redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19