Asperges centraal in bundel Eerste prijs voor Jeugdfanfare BMBM Expositie in het Koningskerkje Jubileum IROK Marius van Boekel gildekoning Jubileum Jonge Garde Koor Gehaaid M PEEL EN MAAS GEHAAID PEEL EN MAAS Donderdag 3 mei 2007 - Pagina 12 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray trak teert het publiek komende week op vier voorstellingen: een verrassingsvoorstelling, het lenteconcert van St. Catha- rina, Steel Magnolia's en Niet Schieten! Loverboys. Al veertig jaar probeert Schouwburg Venray een zo breed mogelijk aanbod te programme ren voor een zo breed mogelijk publiek. Ook wordt getracht een voorstelling zo breed mogelijk te omschrijven. Nu biedt de schouw burg iets nieuws! De zogenaamde verrassingsvoorstelling op zater dag 5 mei vanaf 20.00 uur. Op zondag 6 mei vanaf 11.30 uur wordt in de schouwburg een zondagochtendconcert gehouden door harmonie St. Catharina. Dit concert is gratis toegankelijk voor belangstellenden. De ochtend begint met een optreden van de drumband en vervolgens komen het opleidingsorkest en de Har monie aan de beurt. De Harmonie zal 45 minuten lang een concert weggeven, waarna het concert om 13.30 uur afgelopen is. De voorstelling Steel Magnolia's is op dinsdag 8 mei vanaf 20.00 uur in de schouwburg te bezoe ken. Steel Magnolias is het toneel debuut voor Karin Bloemen. Tij dens haar carrière heeft zij veel verschillende dingen gedaan, maar nog nooit was zij te zien in een toneelstuk in het theater. Tevens is het voor het eerst dat Renee Sou- tendijk en Caro Lenssen samen op het toneel staan. Samen met Nelly Frijda, Diana Dobbelman en Sylvia Hoeks vormen zij een top- cast zoals die zelden in het thea ter te vinden is. De voorstelling Steel Magnolias is gebaseerd op de gelijknamige film uit 1989 met Julia Roberts en Dolly Parton in de hoofdrollen. Het verhaal gaat over zes, qua leeftijd en achtergrond, totaal verschillende vrouwen uit een provinciestadje. Regelmatig komen ze samen in de schoon heidssalon van één van hen en delen daar lief en leed met elkaar onder de droogkap of tijdens de manicure. In Schouwburg Venray wordt op vrijdag 11 mei Niet Schieten! Loverboys opgevoerd. Arend, Maarten en Erik gaan zich open stellen en eerlijk vertellen over mislukte relaties, kinderen en grootste dromen. Even innemend als ogenschijnlijk oprecht leg gen ze zichzelf vervolgens op de therapeutensofa. Maar met de pauze verandert er iets in het Niet Schieten! Loverboys (foto: Daniel Maissan). trio. Ze vragen drie meisjes op het podium. Die moeten met de man nen dansen, uiteindelijk zelfs met een paal. Langzamerhand wordt de rode draad van de voorstel ling duidelijk. We zijn ingepalmd met lieve woordjes maar nu komt de ware aard van het trio naar voren. Ze hebben zich gedragen als loverboys. De drie mannen van Niet Schieten! zijn goed op elkaar ingespeeld maar ook individueel sterk. Politiek engagement is het vreemd maar hun simpele stijl van cabaret maken is o zo slim en onweerstaanbaar grappig. Aan vang 20.00 uur. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999 of via www. schouwburgvenray.nl. Het Lokaal Historisch Platform Venray presenteert op donderdag 3 mei deel 3 van de serie Venrays Verleden. In het boek wordt onder meer de geschiedenis beschreven van het oude raadhuis van Venray, thans grand-café De Rooijerie. Sinds mensenheugenis wordt het beeld van de Grote Markt in Venray bepaald door het monu mentale oude raadhuis waar sinds kort De Rooijerie is gevestigd. Nog altijd vormt het oude raad huis het hart van Venray. En dat is al zo op zijn minst vanaf 1566. Van dat jaar dateert de oudst bekende vermelding van het raadhuis. De Venrayse historicus Rien Flokstra deed uitgebreid onderzoek naar de geschiedenis van het raadhuis en wist daarbij een groot aantal feiten naar boven te halen die tot nu toe nog niet bekend waren. Zijn bevindingen legde hij vast in een artikel dat is opgenomen in het derde deel van de serie Ven- rays Verleden. Flokstra trof in de rekeningen van ambtman Johan van Wittenhorst uit Horst over het boekjaar 1565-1566 de volgende passage aan: 'vur ein gelas mit Conglijke majesteit wapene tho Venray, dat in ein nijhe huis aldaer gebout wesende gesat is, daerinn op gewoentlick Gerichtzdagen in Richtet'. De Ambtman heeft hier laten optekenen, dat er een glas-in-loodraam geschonken is aan een nieuw 'gerichtsgebouw' (raadhuis) in Venray, waarop het wapen van de koning van Spanje staat afgebeeld, Philips II, koning van Spanje en onder meer her tog van Gelre. Daarmee staat vast dat Venray reeds in 1566 over een raadhuis beschikte dat op de plaats heeft gestaan waar het hui dige oude raadhuis nog staat. Het raadhuis werd in de loop der jaren met de regelmaat van de klok ver bouwd omdat het niet meer aan de eisen van de tijd voldeed. Zo werd in 1682 het gedeelte ingrij pend verbouwd waar de Latijnse school was gehuisvest. Tijdens de Spaanse Successieoorlog pas seerden allerlei troepen Venray en namen dan vaak hun intrek in het raadhuis, met paard en al. In 1712 ontvangt de vrouw van Steven Jansen achttien stuivers, omdat zij met de gemeentskruiwagen mest uit het raadhuis had verwijderd. Flokstra vertelt in zijn artikel veel wetenswaardigheden o.a. over het opsluiten van arrestanten alvorens deze naar Geldern werden over bracht. Omdat men niet over een aparte detentieruimte beschikte, werden de 'delinquenten of vage bonden' opgesloten in het verga derlokaal van het dorpsbestuur dat zich verplicht zag uit te wijken naar elders. Dat kon ook de naast gelegen herberg zijn. Onderhoud en interne verbouwing hebben altijd veel aandacht gevraagd. In 1753 kreeg Peternel Manders een gulden betaald voor het witten en afschrobben van het raadhuis. In 1842 kreeg Jacob van Well zeven en een halve gulden uitbetaald voor negen dagen verven, zowel binnen als buiten. In 1852 wordt het raadhuis omschreven als 'een oud, klein en slecht gebouw', maar het zou nog tot 1885 duren alvo rens de minister instemt met plan nen voor nieuwbouw. Eerder wer den pogingen in het werk gesteld om het oude raadhuis, dat dateer de uit de tweede helft van de XVIe eeuw vanwege zijn monumentale betekenis te behouden ..omdat er zoo weinig civiele monumen ten uit het gotische tijdperk in dit In deel drie van Venrays Ver leden wordt onder meer de geschiedenis van het oude raad huis beschreven. gedeelte van Limburg gevonden worden'. Van het oude raadhuis is een foto uit 1876 bewaard geble ven. Een schilderachtig gebouw, met aan de marktzijde een hoge pui met een dubbele trap, aan weerszijden met elf treden die via een klein bordes toegang verleen den tot het gebouw. In 1885 werd dit oude raad huis gesloopt en vervangen door nieuwbouw. In juni 1886 was de nieuwbouw gereed. De kosten bedroegen fl. 10.544,10. Maar al snel bleek ook dit nieuwe raad huis niet over voldoende ruimte te beschikken en in 1923 ging de raad akkoord met de aanbouw van een nieuwe vleugel. Dat werd het raadhuis zoals we dat vandaag de dag nog steeds kennen, al is het nu onder de naam De Rooijerie. Na ettelijke jaren was er opnieuw sprake van ruimtegebrek. Het vrijkomende klooster Jerusalem werd aangekocht en in 1979 kon de gemeente haar intrek nemen in dit fraaie verbouwde klooster gebouw. Het oude raadhuis deed enige tijd dient als muziekschool, totdat deze in 1999 verhuisde naar Kunstencentrum Jerusalem aan de Heuvelstraat. In 2002 vond de openbare verkoop plaats van het pand Grote Markt 1 ofwel het oude raadhuis dat voortleeft als Grand Café Rooijerie. Op 3 mei vindt hier de presentatie plaats van het 3e deel uit de serie Ven- rays Verleden met bijdragen van twaalf auteurs. Het eerste exem plaar zal worden aangeboden aan Koos Swinkels, de oud-voorzitter van het LHPV. De bijeenkomst duurt van 17.00 tot 19.00 uur. De inhoud van het boek is geva rieerd. Opgenomen zijn artikelen over archeologische vondsten in Venray, de Munsterabdij, Venrayse bijnamen, de Leunse Schans, het Armenhuis van Oeldere, over de Venrayse dierengeneeskundige Prof. dr. Jan Poels, de geschiedenis van de orgels van de Grote Kerk, over de traditionele vrouwen dracht De Toer en over de zon dagschilder Johan Jeuken. Venrays Verleden deel 3, is vanaf 3 mei ver krijgbaar in de Venrayse boekhan del en museum 't Freulekeshuus. Ook Venrays Verleden deel 2 is nog beperkt verkrijgbaar. Stef Classens in songfestival De AVRO is gestart met de voor ronden van het Junior Songfestival 2007. Presentator Sipke Jan Bouse- ma trekt een week lang met een truck door het land om kinderen auditie te laten doen. Op donder dag 3 mei doet Stef Classens uit Veulen mee in het Avonturenpark Hellendoorn in Hellendoorn. Naast de mogelijkheid om de kandidaat ter plekke aan te moedigen is het ook van belang dat mensen thuis hun stem via internet uitbrengen op Classens. Dit kan vanaf vrij dag 4 mei 12.00 uur tot zaterdag 5 mei 12.00 uur. Help Claessens naar de volgende ronde en log in op www.juniorsongfestival.nl. Ga naar voorrondes en bekijk het filmpje van Classens door er op te dubbelklikken. Wie de auditie van Classens goed vindt, klik dan op het lachende gezichtje. Wie weet kan hij dan naar de volgende ronde. Asperges zijn een bijzonder product. Juist omdat de asperge zo'n buitengewoon product is en er allerlei specifieke kwalitei ten aan worden toegekend, is er over die asperge een heel apart en sfeerrijk gedichtenbundeltje gemaakt. Met als titel: Een bundel Aspergeverzen. In zeventien ver zen - zo u wilt gedichten - wordt hare majesteit belicht. Van het bed tot het bord, van het ochtendglo ren tot het avondglijden. Uniek is, dat dit gebeurt in zeer verschillen de versvormen, al of niet op rijm. Bekende, zoals ballade, rondeel of limerick en minder bekende, zoals tanka of haiku. Maar in ieder geval toegankelijk en origineel. Het boekje bevat 40 pagina's pas send aspergewit papier en is 22 cm hoog en 11 cm breed. Verschil- lende verzen zijn voorzien van prachtige, fluisterende illustraties in sepia. Ontleend aan de speciaal voor de bundel gemaakte schilde rijen, door de bekende asperge kunstenares Annette Boots. Afge lopen zaterdag heeft de schrijver Marco v/d Plasse - in een lange uitzending vanuit het Nationaal Aspergemuseum De Locht - diver se verzen voorgedragen. Waaron der een heuse aspergerap. Haar man (Twan Nellen) verzorgde ove rigens de cover van de bundel. De bundel Aspergeverzen heeft een kwaliteitserkenning van diverse organisaties op aspergegebied. Het boekje is een exclusieve uit gave van TrendLetter en te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. De prijs in de boekhandel is 8,95 euro. s Op zaterdag 28 april nam Jeugdfanfare BMBM, afkomstig uit Broekhuizen, Maashees, Broekhuizenvorst en Melder- slo, deel aan de 55e editie van het Europees Muziekfestival voor de Jeugd in Neerpelt (Bel gië). Het jonge orkest kreeg van de jury een 1e prijs cum laude. Vanaf januari dit jaar staat BMBM onder leiding van Antoine van Buggenum. Er is sinds januari ont zettend hard gerepeteerd om de muziekstukken onder de knie te krijgen. De dirigent en het orkest kregen loon naar werken. Het concert vond plaats in sporthal De Dommelhof. Nadat alle deelne mende jeugdorkesten, afkomstig uit alle windstreken van Europa, opgetreden hadden, volgde er een muzikale optocht door Neerpelt. Het festival werd afgesloten met de prijsuitreiking. Jeugdfanfare BMBM gaat zich vanaf nu richten op een lichter en meer populair repertoire. In de tweede week van juli staat de jaar lijkse concertreis naar Luxemburg weer op het programma. In die week worden zo'n tien populaire concerten gegeven. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek wordt in het weekeinde van 5 en 6 mei een nieuwe Kunst op Zich(t) expositie gehouden. Beppe Vermeent en Diny Lamers tonen dan hun nieuwste schil derijen met vloeiende kleurover gangen en sprekende kleuren. Vermeent en Lamers schilderen beiden met olieverf en zijn jaren geleden begonnen bij Marta Jedrysko. Ook volgden ze lessen bij Hélène Jansen-van Bavel. In hun werk is de invloed van expressie en intuïtief schilderen dan ook te merken. Sinds een jaar of acht zoekt het Boxmeerse tweetal een eigen weg op schildergebied, ieder zelfstandig maar ze werken ook regelmatig samen. Het werk van Vermeent laat zich lezen als intuïtieve landschappen, is enigs zins mystiek en kenmerkt zich door vloeiende kleurovergangen in zachtere tinten. De kracht van Lamers uit zich in sprekende en heldere kleurtoetsen met een meer abstract karakter. Beiden kennen een duidelijk verschil lende stijl, maar hun werk vormt in de sfeer van het Koningskerkje een mooie combinatie. De exposi tie is op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur geopend. De kunstena ressen zijn zelf ook aanwezig. Galerie lijstenmakerij kunst uitleen Horst viert in mei haar 25-jarige bestaan. Daarom houdt IROK op zondag 6 mei van 13.00 tot 17.00 uur open huis. In mei 1982 lieten Gérard en Martha Koenen zich inschrijven bij de Kamer van Koophandel onder de naam: IROK vof. Destijds vatte de afkorting de specialisaties en de achternaam samen. Inlijsterij Reclame Ontwerp Koenen. De inlijsterij werd spoe dig uitgebreid met een kunsthan del en later de galerie. In 1997 werd een eigen kunstuitleen opgezet. Tot vier keer toe werd de zaak uitgebreid, tot voor bijna vijf jaar terug IROK haar huidige vorm aannam. Daarnaast bouwde IROK tussen 1994 en 2002 in Venlo een klantenkring op door het filiaal in de Gasthuisstraat. Mede door het zorgvuldig advies aan de klant bij het uitkiezen van een lijst en of kunstwerk, mag IROK nog altijd rekenen op een groot aantal trou we klanten. Om dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan, opent galerie IROK op 6 mei een nieuwe expositie. Mariska Cus- ters-Rommers en Geert Keijsers zorgen voor de muzikale omlijs ting. Vinoloog Dimitry Coenen van Wijnhandel Vin L'eau uit Venlo staan voor de wijnliefhebber klaar. Twintig kunstenaars stellen elk twee werken tentoon, die ze speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd hebben. Voor klanten die in de maand mei een aankoop doen, biedt IROK een korting en een aardige attentie. De exposi tie is te bezichtigen van zondag 6 mei tot en met zaterdag 2 juni. De exposerende kunstenaars zijn te zien op www.irok.nl. IROK galerie lijstenmakerij kunstuitleen is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur, op vrijdag koopavond tot 20.00 uur en zaterdags geopend van 9.30 tot 16.00 uur. niet ontvangen? Bel 582877! Op zondag 29 april heeft het St. Joris en St. Anthoniusgilde uit Maashees weer zijn jaardag gevierd. De dag begon met een mis, dit jaar met kringpriester Vermeeren, gevolgd door de kof fietafel en het tweede deel van de jaarvergadering. 's Middags was het weer tijd voor het jaarlijkse koningschieten. Uiteindelijk, na 238 schoten, haalde Marius van Boekel jr. het laatste restje neer en werd daar mee de nieuwe gildekoning 2007. Het burgerkoningschieten werd met164 schoten gewonnen door Renate Burgers. Elvy de Hoog won bij de jeugd, met 50 schoten. De nieuwe koning wordt offici eel ingehaald op zaterdag 12 mei. Rond 18.45 uur marcheert het Gildekoning Marius van Boekel. gilde vanaf het Plein voor de kerk in Maashees naar het huis van de nieuwe koning, om hem officieel op te halen en in het gilde op te nemen. Daarna worden bij terug komst op het Plein (rond 20.00 uur) bloemen gelegd op het kerk hof bij de overleden gildeleden en om 20.30 uur krijgt de koning een receptie aangeboden in de zaal van Plein 27, Mgr. Geurtsstraat 27 in Maashees. Uiteraard is iedereen welkom om Marius (en natuurlijk ook de jeugd- en burgerkoningin) persoonlijk te feliciteren. Aan het einde van de receptie zal aan de nieuwe koning ook de zoge naamde 'koningspot' worden uit betaald. Vijfentwintig jaar geleden heeft pastoor Lempens uit Oirlo het Jonge Garde Koor opgericht. In de beginjaren is het koor tweemaal naar Lourdes geweest om daar te helpen en te zingen. Onder lei ding van Selm Nelissen groeide het koor uit tot een jongerenkoor van formaat, bestaande uit 36 leden. De muzikale begeleiding lag in handen van Sylvia van Dijk. In 1992 is het tienjarige jubileum grootst gevierd en ook het vijftien jarige jubileum is niet ongemerkt voorbijgegaan. Na vijftien jaar werd het dirigeerstokje overge dragen aan Ad Voesten. Daarmee kwam er een einde aan bijzonder tijdperk. Het keyboard werd inge ruild voor een elektrische piano en het koor ging qua muziekstijl langzaam een andere koers varen. Koersveranderingen gaan niet altijd zonder slag of stoot en ook dat heeft het koor gemerkt. Het ledenaantal liep flink terug maar nu met het vijfentwintig jarige jubileum in het zicht komt kan men terugkijken met een enthou siaste en gezellige groep meiden die er voor willen gaan. De leden komen niet alleen maar uit Oirlo. Vanuit Sevenum, Swolgen, Meerlo, Wanssum, Venray en ook Boxmeer weten leden de weg naar de kerk in Oirlo te vinden. Elke woensdag weer en ook tijdens de tweewe kelijkse missen op zaterdagavond. Iedereen zet zijn of haar schouders eronder om het koor te maken tot wat het nu is. Een koor met zeven tien leden waar het plezier in het zingen voorop staat. Maar ook een jongerenkoor die haar erfenis van Selm Nelissen niet vergeten is. Het repertoire blijft passen binnen de liturgie van de kerk. Het jubileum wordt gevierd op zaterdag 19 mei met een jubileummis, door de leden zelf verzorgd, om 19.00 uur in de kerk in Oirlo. Aansluitend is er gelegenheid tot feliciteren in gemeenschapshuis De Linde. Na de receptie worden de jubilarissen in het zonnetje gezet. Kim Custers en Joyce de Ruijter-Janssen zijn vijftien jaar lid van het koor. Ad Voesten is inmiddels tien jaar diri gent van het koor en Dominique Voesten-Gerritsen is ruim twin tig jaar lid van het koor. Na deze feestelijkheden sluit het koor de avond af met een eigen concert waarbij het repertoire een keuze is van de leden zelf. Het repertoire van de feestmis is een wandeling door de tijd en het thema van de hele avond is "Weet je nog?" Boekrecensie in Peel en Maas Gehaaid is een uitdagende ideeënroman over de manier waarop we de wereld om ons heen ervaren en over de rol die communicatie, ons geheu gen en onze verbeelding daar in spelen. Het is een beangstigende psy chologische thriller waarin waan en werkelijkheid,het plausibele en het fantastische naadloos in elkaar overgaan. Maar het is vooral een geweldig verhaal dat wordt voort gestuwd door een ongeëvenaarde, waanzinnige verbeeldingskracht, overtuigend bijeengehouden door de personages en de plot, zoals het de beste romans betaamt. Steven Hall (1975) is de maker van verschillende toneelstukken, videoclips, conceptuele kunstwer ken en korte verhalen. De rechten van deze roman zijn inmiddels verkocht aan meer dat dertig bui tenlandse uitgevers. Hall woont in het Engelse Hull. Steel Magnolia's en Loverboys Presentatie Venrays Verleden deel 3 .„J*" Kunst Cultuur vrijdag tussen 9.00-17.00 uur ?EYEN EAUi

Peel en Maas | 2007 | | pagina 12