Brukske krijgt bruisend hart Stephanie Welschen, gelukkige dierenarts in Jordanië I Drie werkgroepen pakken centrum aan Gezond door de overgang 'We wachten al jaren op een speeltuin' Frans Claessens overleden €98.- Julicher Meijer Contactlenzen? HUGO BOSS KOLBERTS MAN WOMAN Wij doen niet anders! Kurstjens Contactlenzen PEEL EN MAAS Grootse plannen voor nieuw en gezelliger centrum Brukske zou eigenlijk opnieuw gebouwd moeten worden. Dat was dinsdag een van de conclusies bij de pre sentatie van het wijkontwik kelingsplan. De wijk is in zich zelf gekeerd en niet meer van deze tijd. Achter het vele groen gaan woningen en straten schuil. Het is onoverzichtelijk. Het winkelcentrum oogt niet en is voor een buitenstaan der nauwelijks te vinden. De hoofdwegen lopen vast in het hart van de wijk. Van buitenaf zijn alleen maar achterkanten van woningen zichtbaar. Wonen Venray is verreweg de grootste vastgoedeigenaar in de wijk. Directeur Liesbeth van Beek onderkent de problemen. "Maar we kunnen moeilijk alle wonin gen oppakken en een slag draai en." Toch moet er iets gebeuren. Veel projecten en rapporten zijn er al verschenen."Er is al jarenlang veel geld en aandacht aan Brukske besteed", vertelt Van Beek. "Maar eerlijk is eerlijk. Het heeft lang niet altijd het gewenste resultaat gehad." In augustus 2005 komt een groep belanghebbenden bij elkaar. Zoals de woningstichting, het schoolbestuur, politie, bewo nerscommissie, wijkplatform, de Marokkaanse en Turkse gemeen schap, kinderopvang en de Zorg groep. Ze delen hun zorgen over de wijk en richten het OGB (Ondernemend Gezelschap Bruks ke) op. Inmiddels is dit het wijk- panel geworden dat de gespreks partner van de gemeente is bij de ontwikkeling van de wijk. Alle dorpen en wijken in de gemeente Venray krijgt een eigen dorps- of wijkontwikkelingsplan. Maar Brukske krijgt als enige iets speciaals: een masterplan. Dat ver klapte wethouder Hassan Najja dinsdag. "Brukske krijgt bijzon dere aandacht. We gaan er iets moois van maken. Het gaat om miljoenen euro's. Daarom nemen we er ook langer de tijd voor om met een inhoudelijk goed plan te komen." Het masterplan moet komend najaar klaar zijn en zal dan als eerste aan de wijkbewo ners gepresenteerd worden. Dinsdag kon er nog niet veel concreets gemeld worden. Lies beth van Beek hield een slag om de arm. Er bestaan al langer grote sloopplannen in Brukske, waar 18 procent van het woningenbezit van Wonen Venray staat. "Er is een imagoprobleem. We willen daar om nieuwe, duurdere woningen bouwen die kwalitatief beter zijn. Dan kunnen we wellicht de ver trekkers toch in de wijk houden." Van Beek ging niet in de op de sloopplannen. Wel vertelde ze dat er iets met de grote flats aan de Mozartstraat en Bachstraat moet gebeuren. "We gaan ze opwaarde ren of renoveren. De woningen moeten een andere uitstraling krijgen. We moeten af van het ano nieme en gesloten karakter. Het groen wordt opengebroken en we gaan veel huurwoningen verko pen. Dat kan een oplossing zijn." En dan het centrum. Het is een lang lint met een grote diversi teit aan gebouwen. Het begint bij de tafeltennishal aan de Henri Dunantstraat, de nieuwe moskee, de Foekepot met de gymzaal, de protestantse kerk, het winkelcen trum en de torenflats, wijkcen trum de Kiosk en het eindigt bij basisschool de Flierefluit. "Het centrum is naar binnen gericht en slecht bereikbaar", vertelt Yvonne Raaijmakers, directeur van school bestuur SPOV "Toen ik er voor de eerste keer moest zijn, kon ik het niet eens vinden. Het winkelcen trum moet royaler en vriendelijker opgezet worden. Waar het prettig winkelen en verblijven is. Rond om een gezellig ontmoetingsplein waar van alles te doen is." Het SPOV wil in de wijk het liefst, na de fusie van de twee scholen, een geheel nieuw school gebouw neerzetten. "Er komen nu steeds minder kinderen. We willen graag een brede school met kinderopvang en een peu terspeelzaal." Duidelijk is dat het centrum op de schop moet. De plannen moeten nog doorgere kend worden. "Het gaat heel veel geld kosten", aldus Raaijmakers, die liet doorschemeren dat het centrum zich gaat richten naar de Henri Dunanstraa, waar een tweede grote opening van de wijk komt. "Dat doorbreekt het geslo ten geheel." De tafeltennishal is geen mooie blikvanger en zal wel licht moeten wijken, evenals de verouderde schoolgebouwen en het gedateerde winkelcentrum. De moskee zal daarentegen wel een prominente plek krijgen in de nieuwe opzet. De uit Venray afkomstige Stephanie Welschen is sinds juni 2006 actief voor Jordanië als dierenarts. Om de maand verblijft ze in dit Arabische land om kennis uit te wisselen met de lokale dierenartsen, om de lokale bevolking bij te scholen over de verzorging van dieren en om mee te hel pen in het Humane Centre for Animal Welfare (HCAW). Step hanie Welschen (30) over haar werkzaamheden en haar keuze voor dit fascinerende land. "In 2006 kwam ik via Blue bell Arabians in contact met de koninklijke familie in Jordanië. Prinses Alia, de oudste dochter van koning Hoessein, zocht een dierenarts voor de koninklijke stallen. Het contact verliep erg goed. De mensen waren aardig en open, en ik besloot om een bezoek aan Jordanië te brengen. Ik had me vooraf wel al voorge nomen dat ik daar niet permanent wilde werken. Maar Jordanië heeft me in alle opzichten positief ver rast. Ik heb de mogelijkheid om er tijdelijk te werken met twee handen aangegrepen. Nu reis ik al bijna een jaar lang om de maand naar Jordanië en daar zet ik me in voor de verzorging van en liefde voor dieren." Stephanie Welschen begon in de koninklijke stallen als dieren arts. "Deze stallen zijn werkelijk prachtig. Geen saai beton, zoals in Nederland, maar hele idylli sche stallen met veel bogen en fonteinen. Ik werkte toen voor de koninklijke familie en die bestaat uit heel aardige en sympathieke mensen. De huidige koning is een jonge, sportieve man en zijn vrouw is echt een schoonheid. Hoewel de koninklijke familie in Jordanië enorm veel aanzien heeft, zijn het hele normale mensen. Het is heel prettig om voor hen te werken. Vanaf het begin heb ik daarnaast ook op het Humane Centre for Animal Welfare (HCAW) gewerkt. Dit is een dierenkliniek, die de die ren van arm en rijk behandelt en daarnaast veel tijd en geld steekt in de educatie van kinderen. Op 19 maart heeft deze organisatie een nieuw centrum gekregen. Een prachtig complex. De koninklijke familie draagt dit centrum een warm hart toe en is er regelma tig te vinden. De laatste tijd werk ik voornamelijk in dit centrum, omdat daar meer behoefte is aan onze hulp." In het HCAW houdt de Venrayse zich bezig met de uitwisseling van kennis met drie lokale dierenart sen. "In Jordanië zijn maar heel weinig goede dierenartsen en hun werkwijze is heel anders dan wij in het westen gewend zijn. Een dierenarts daar zit de hele dag achter een bureau en de rijke mensen kunnen flesjes medicijn ophalen voor hun dier, zonder dat het dier onderzocht wordt. In het HCAW werken jonge dierenartsen en wij staan hen bij waar nodig. Van de rijke mensen wordt een kleine bijdrage verwacht, maar de arme mensen worden omniet geholpen. Dit onderscheid kun je heel goed zien en merken in Jor danië. De arme mensen komen vaak met paarden, ezels, geiten of schapen. Ze hebben deze die ren hard nodig voor hun levens onderhoud en daarom is het van groot belang dat wij hen helpen. Het HCAW is de enige grote die renkliniek in Jordanië, waardoor de drukte en diversiteit enorm groot is. Ik weet nooit wanneer de werkdag voorbij is. Behalve de uit- Dierenarts Stephanie Welschen uit Venray verblijft regelmatig in Jordanië. wisseling van kennis verzorgt het HCAW ook educatieve cursussen. Hoewel het land goed ontwikkeld is, laat het respect voor dieren nog al eens te wensen over. Er wor den cursussen voor kinderen en volwassenen georganiseerd over hoe mensen zorgzaam en liefde vol met dieren kunnen omgaan. Mijn taak in dit centrum is vooral het ondersteunen van het lokale personeel. De oprichters van het HCAW verzetten veel werk, dus aan initiatief geen gebrek. Onze kennis wordt zeer op prijs gesteld en dat maakt het werk in Jordanië voor mij prachtig." Meer informatie over en voor donaties aan het Humane Centre for Animal Welfarewww.hcaw-jor- dan.org. Er komen drie werkgroe pen die gaan meepraten over de herinrichting van het win kelcentrum. Het project 'cen trum op de schop' gaat begin 2008 van start. Vorige week vond in de Witte Hoeve de eer ste bijeenkomst plaats van de gemeentebrede overlegtafel. De uitkomst van de avond was dat er werkgroepen worden samengesteld. De eerste groep zijn de bewoners en de huurders, de tweede groep zijn de gebruikers van het centrum zoals winkelend publiek, bezoekers van evenemen ten en marktkooplieden. In deze groep is ook bijzondere aandacht voor de toegankelijkheid van gehandicapten en de aantrekke lijkheid van het winkelcentrum voor jongeren. De derde groep bestaat uit de vastgoedeigenaren en de ondernemers. Tijdens de avond werd opgemerkt dat er in het verleden al heel veel gepraat is in allerlei werkgroepen. Een paar jaar geleden zijn er nog praat groepen aan de slag gegaan voor het kwaliteitsplan centrum. "Wat is het resultaat hiervan?", wilde iemand weten. Wethouder Van der Broeck (CDA) begreep de scepsis. "Er wordt inderdaad al jaren over gepraat en er zijn dikke rapporten geschreven. Het probleem is dat er nog steeds niets is uitgevoerd." Toch vindt Van der Broeck een nieuwe overlegronde noodza kelijk. "Het belangrijkste punt is hoe we het samen gaan oppak ken. We moeten bespreken hoe we de renovatie het meest prak tisch kunnen uitvoeren. Want het centrum is van ons allemaal." De wethouder benadrukt dat mede werking van alle partijen nodig is. "Want het is veel meer dan alleen maar nieuwe stenen leg gen. De belevingswaarde van een straat wordt voor vijftig procent bepaald door de soort stenen. En voor de andere vijftig procent door de gevels." Projectleider Rein Blaauw vertelde dat het centrum momenteel wel negen verschil lende soorten straatverlichting kent. "En er komen bijvoorbeeld wel zeven verschillende afvalin- zamelaars in het winkelcentrum. Dat is toch niet nodig? We moe ten kijken naar ondergrondse afvalvoorzieningen." Ook de plaat sing van kunst en mogelijk een waterpartij komen opnieuw ter sprake. Om alles goed op elkaar af te stemmen, heeft de gemeente een landschapsarchitect in de arm genomen. Opvliegers, hevig transpire ren, wisselende stemmingen. Dit zijn klachten waar veel vrouwen rond hun vijftigste mee te maken krijgen en die vaak te herleiden zijn tot de overgang. Waar vroe ger werd gezegd 'Het gaat vanzelf weer over', laten vrouwen van nu zich niet afschepen met zo'n ant woord. Ze nemen zelf het heft in handen en gaan actief op zoek naar informatie. Voor deze groep vrou wen, èn hun mannen, houdt het Maasziekenhuis Pantein op dins dag 24 april de informatieavond Gezond door de overgang. Een gynaecoloog, een menopauzever- pleegkundige, een diëtist, een sek- suoloog en een fysiotherapeut van het ziekenhuis geven ieder vanuit het eigen vakgebied informatie en praktische tips over de periode van de overgang. Doel van de bij eenkomst is vrouwen te attende ren op mogelijke overgangsklach ten, hoe deze klachten voorkomen kunnen worden of, indien nodig, te behandelen zijn.Voeding en bewe ging tijdens de overgang komen tijdens de informatieavond uitge breid aan bod. Ook aan onderwer pen als het voorkomen van osteo porose en ongewenst urineverlies wordt aandacht besteed. Tijdens de pauze kan men de informatie markt bezoeken, waar informatie wordt aangeboden over 'alterna tieve' behandelmogelijkheden. =Belangstellenden zijn van harte welkom. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Vanaf 19-30 uur kan men een bezoek brengen aan de bijbehorende informatiemarkt. Locatie is het personeelsrestaurant van het Maasziekenhuis Pantein in Boxmeer. Aanmelden is mogelijk via www.maasziekenhuispantein. nl. of dagelijks van 11.00 tot 12.00 uur via tel. (0485)567203. De Barometer I980"^ p040 970'\ io5oy 960 i Natuurgebied Vlakwater is een prima locatie voor de nieuwe speeltuin in Venray. Dat is de mening van 24 men sen die reageerden op de stel ling van vorige week. Slechts twee lezers van Peel en Maas vinden dat de speeltuin voor kinderen in de leeftijd van twee tot twaalf jaar, een initi atief van de Juniorkamer Ven ray, op een andere stek gerea liseerd moet worden. De familie Kessels vindt Vlakwa ter een goede locatie, maar is voor al blij dat er eindelijk een speeltuin in Venray komt. 'Waarom hebben we zo lang moeten wachten?' De familie vraagt zich ook af of er bij de speeltuin 'iets komt voor een hapje en een drankje?' Charon van Dijk is ook erg te spreken over het initiatief. 'We gaan altijd naar Grubbenvorst toe. Daar is een schitterende speeltuin die gratis is en leuk voor de kinde ren. Het is goed dat er nu ook in Venray een speeltuin komt. Vlak water lijkt me een prima plek.' 'Vlakwater is de juiste plek voor de speeltuin', vindt ook Suzanne Peters. 'Het is een mooi natuurge bied. Maar ik ben vooral blij dat er nu eindelijk een speeltuin komt. Het is toch leuk om samen met je kinderen naar een leuke speeltuin te gaan? En ik denk dat de speel tuin een groot succes wordt. Alle lof voor het initiatief.' De familie Van Enckevort zegt 'al jaren te wachten op de speeltuin'. 'Een goede, betaalbare speeltuin is een aanwinst voor Venray. En Vlak water is een goede locatie'. Jan van Deen hoopt dat er wel voldoende maatregelen worden genomen om vandalisme tegen te gaan.'Het is te hopen dat de speel tuin geen hangplek wordt voor jongeren. Het wordt hoog tijd dat Venray een speeltuin krijgt. Ik ben blij met het initiatief van de Juni orkamer Venray en vindt Vlakwa ter een mooie, groene locatie voor een speeltuin'. Anja Verbrugge is vooral blij dat de speeltuin er nu eindelijk komt. 'We moeten niet zeuren over de locatie. Het heeft lang genoeg geduurd. Het is net als met het 950 crematorium. Dat crematorium moet in Venray komen, maar de speeltuin ook. Ik ben benieuwd!' Vincent Spronck vindt Vlakwa ter geen goede locatie voor de speeltuin. 'Te afgelegen. Ik zou mijn kinderen hier liever niet alleen naartoe laten gaan en het gebied liever inrichten als wandel en stiltegebied'. In De Barometer kunnen lezers reageren op een wekelijkse stel ling. Doe ook mee en geef in maxi maal vijftig woorden uw mening. De stelling van deze week luidt (naar aanleiding van het bloedbad op de school in Virginia):'Scholen moeten beter beveiligd worden'. Mee eens of oneens? Mail uw reactie naar redactie@vanden- munckliof.nl of geef uw reactie op www.vandenmunckliof.nl. De redactie maakt een selectie uit de ingezonden reacties. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 'Programma college uitdrukken in geld' Het Venrayse collegepro gramma 'Doorontwikkelen en meedoen' mist een finan ciële onderbouwing. Dat is de voornaamste kritiek die de lokale rekenkamer heeft op programma van CDA, PvdA en Lokaal Aktief voor de regeer periode 2006 tot 2010. De lokale rekenkamer heeft de kwaliteit van de collegepro gramma's onderzocht. Het onder zoek vond plaats in december en januari en kostte 5000 euro. Het collegeprogramma is vooral bekeken vanuit het oogpunt van de gemeenteraad. Waarbij de belangrijkste vraag is of het een goed sturingsinstrument is voor de raadsleden. In vergelijking met andere gemeenten scoort Venray gemiddeld iets beter. Er zijn twee uitschieters. Positief is dat het collegeprogramma goed scoort op het onderdeel 'formulering op hoofdlijnen'. Het collegepro gramma beperkt zich tot de strate gische hoofdlijnen van beleid. Het college heeft alleen onderwerpen benoemt die wezenlijk van belang zijn. Bestaand beleid, dat gewoon wordt voortgezet, is niet in het programma opgenomen. Bij het onderwerp 'financiële vertaling' scoort Venray erg laag. Een financiële paragraaf ontbreekt en daarom is het stuk onvolle dig, luidt het oordeel. Het college erkent dit, maar wijst erop dat de financiële onderbouwing in de voorjaarsnota en de begroting is opgenomen. lederwijs De enige Limburgse Iederwijs- school Hakuna Matata in Horst bestaat een jaar! Om dit te vie ren houdt de school een open dag/feestdag op zondag 29 april van 14.00 tot 16.30 uur. Vrien den, familie en kennissen van het team, de kinderen en natuurlijk geïnteresseerde ouders zijn wel kom. Ook mensen die de Ieder- wijsvisie willen leren kennen, zijn uitgenodigd om een kijkje te komen nemen. Het gebouw staat open voor bezichtiging, er zijn fotoreportages te zien van het eerste Iederwijsjaar en er is een mogelijkheid om vragen te stel len aan het team. Voor de kinde ren is vermaak geregeld. Dankzij een gulle gift van een sponsor en de toekenning van rijkssubsidie vanaf het schooljaar 2007-2008 is het schoolgeld verlaagd. Dit maakt Iederwijs Horst de goedkoopste Iederwijsschool in Nederland. Kijk op www.iederwijs-horst.nl. voor aanvullende informatie. Afgelopen maandag is Frans Claessens (51) uitYsselsteyn over leden. De pluimveehouder was twaalf jaar commissielid voor het CDA. Een zelfde periode had hij zitting in de dorpsraad van Yssel- steyn. "Frans was een heel actief en betrokken lid. Tot op het laat ste moment toe", zegt voorzitter Sieb Nijssen. "Zijn belangstelling ging vooral uit naar woningbouw en ruimtelijke zaken." Hij maakte ook deel uit van de werkgroep woningbouw. In het najaar van 2004 werd bij hem asbestkanker geconstateerd. De laatste weken verslechterde zijn toestand snel. Nijssen: "Maan dagavond hadden we dorpsraad vergadering. Bij de opening heb ik nog gezegd dat het eerder een kwestie van uren dan van dagen was. Later die avond is Frans over leden." Claessens was op zijn vakge bied initiatiefnemer en secretaris van de stichting 'Blij met een ei.' Hij had grote belangstelling voor de sport. Hij was jeugdleider bij de voetbalclub en nauw betrok ken bij korfbalclub de Peelkorf. Tot een paar weken geleden was hij nog langs de lijn te vinden. Hij was ook actief in de buurtvereni ging Kempkensberg, vooral bij het bouwen van de carnavalswagen. De begrafenis van Frans Claessens is komende vrijdag om 10.30 in de H. Odakerk in Ysselsteyn. Vervolg voorpagina Het slechte imago van Brukske Agent Marcel Deenen reageert: "De bromsnor van vroeger bestaat niet meer. Toch moet de politie meer zichtbaar zijn in de wijk. Dat heb ik ook tegen mijn baas gezegd. Jullie moeten ook zaken blijven melden. Want jullie zijn onze ogen en oren." Het probleem is dat er voor de opgroeiende jongeren bijna niets te doen is. Er zijn wel genoeg speelveldjes en voorzieningen voor de jongste jeugd. De kleurrijke samenleving heeft zijn keerzijde. Een bewoonster vertelt dat ze tevergeefs gepro beerd heeft een gesprekje te voe ren met de allochtone vrouwen, die vaak urenlang wachten bij de school. "Ze verstaan je niet of ze willen je niet verstaan." "De contacten tussen autoch tonen en allochtonen zijn mini maal", weet Laura Kraayenvanger van Wonen Venray. "De bewoners zijn niet betrokken. De mensen hebben weinig contacten in hun straat." Voor instellingen als de woningcorporatie zijn allochto nen ook slecht bereikbaar, zei Liesbeth van Beek. "We zoeken naar een vorm van buurtbemid deling. Er wonen ook mensen met weinig perspectief. Er moet iets komen voor dagbesteding." PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Donderdag 19 april 2007 - Pagina 3 JY1000^1^1020 ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek Aanbevolen door specialisten! Vraag uitgebreide documentatie aan: Noorderhof 20 - Venray - T: 0478 - 550630 Normaal 298,- 398,- NU VANAF WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3