Aantal woninginbraken moet fors omlaag 'SV Venray is te wisselvallig' Je begint als wandelaar en eindigt als pelgrim" Gunhoek - De Hoveniers 0478-571800 Jonge joyrider bekeurd Venray telt weinig jonge ambtenaren Vrijdag actiedag Maaslijn Springen voor de liefde ook voor: de aanleg van (zwem-)vijvers het SnelPlanten-Stappenplan Advocaten te Venray is óók thuis in het HUURRECHT en het INCASSORECHT ff PEEL EN MAAS Actievere voorlichting aan burgers tal inbraken in auto's, zal de focus in 2007 vooral liggen op wonin ginbraken. Maar dat betekent vol gens de politiechef niet dat de politie geen aandacht zal beste den aan autokraken. "De inbraken in auto's blijven een speerpunt in het hele district." MAASPROJECT Het jaar 2006 stond in het poli tiedistrict Venray in het teken van gezamenlijk criminaliteit en veilig heid aanpakken. Een voorbeeld van deze samenwerking is het Maasproject. De politie werkt in het Maasproject samen met Rijks waterstaat, bijzondere opsporings ambtenaren (BOA's) en andere toezichthouders aan de bestrijding van overlast aan de Maas. Ook het Groene Goud, een integraal pro ject om illegale hennepteelt te ontmoedigen, is een voorbeeld van intensieve samenwerking op een volgens de politie innovatieve en effectieve manier. Ook het fijn mazig politiewerk in buurten en wijken heeft in 2006 meer priori teit gekregen. De politie heeft het afgelopen jaar ook geïnvesteerd in het recht doen aan de burger. Door extra capaciteit werden meer aangiftes behandeld. Ook werden alerte burgers die bij de politie een melding deden, terug gebeld waarbij hen werd verteld wat de politie met hun melding had gedaan. VERKEER Het aantal verkeersslachtoffers in het politiedistrict is de laatste jaren stabiel, maar nog altijd te hoog, aldus Verheggen. In 2006 waren er negen dodelijke ver keersslachtoffers en 108 gewon den moesten worden opgenomen in het ziekenhuis. De politie wil het aantal slachtoffers met ernstig letsel terugbrengen door ook de komende jaren te blijven controle ren op het dragen van gordel en helm, rijden door rood licht en te hard rijden. De controles vinden vooral plaats op risicovolle loca ties. Ondanks het feit dat er ruim honderd verdachten méér aan het Openbaar Ministerie werden aangeleverd dan in 2005, werd de afgesproken doelstelling voor 2006 niet gehaald. Door enkele grote rechercheonderzoeken, onder meer die naar de moord op een vrouw in de wijk Landweert en de vermissing van de twee Marokkaanse jongens in Venray, was de druk op de opsporingsca paciteit erg groot. De Barometer Boek over pelgrimeren naar Santiago de Compostela Het aantal woningbraken in het politiedistrict Venray moet fors omlaag. In de afgelopen twee jaar verdubbelde het aan tal inbraken in huizen bijna, van 372 in 2004 naar 689 in 2006. Om die stijging een halt toe te roepen en de gevoelens van onrust en onveiligheid in de samenleving te vermin deren, starten de Noord-Lim burgse gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas, Bergen, Gennep, Seve- num en Mook en Middelaar in het najaar met de uitvoering van een integraal woningin- brakenproject. Samen met politie, justitie, woningcorporaties, slachtoffer hulp, bouwwereld en burgers gaan de gemeenten het probleem eerst in beeld brengen en vervol gens met een scala aan maatre gelen aanpakken. De doelstelling is ambitieus. In 2007 moet het project zorgen voor een stabili satie van het aantal inbraken en in 2008 moet dat aantal met tweehonderd zijn teruggebracht. Hoe het gezamenlijke project precies vorm gaat krijgen, is nog niet bekend. Wel is duidelijk dat een grootschalige publiciteits campagne deel uitmaakt van Joop van der Meulen (73) liep in 1995 samen met zijn vrouw naar Santiago de Com postela, een tocht die een geweldige indruk op hen heeft gemaakt. "Er gebeurt iets met je. Dat kun je niet beschrij ven, maar ook niet verklaren." Om andere wandelaars en/of fietsers goed voor te bereiden op een dergelijke tocht, her schreef Joop van der Meulen het boek Praktisch Pelgrime ren naar Santiago de Compos tela. De derde editie van het boek biedt een boeiende inkijk in wat de pelgrim onderweg te wachten staat en hoe hij zich het beste kan voorbereiden. Joop van der Meulen ging twaalf jaar geleden met pensioen, nadat hij ruim een kwart eeuw in het ziekenhuis in Venray had gewerkt. "Ik merkte dat ik graag in de buitenlucht vertoefde, eropuit wilde trekken. Een kennis van ons had enige jaren eerder per fiets de middeleeuwse pelgrimstad San tiago de Compostela bezocht en dat intrigeerde me. De pelgrims wegen naar deze stad hebben een rijke geschiedenis. Volgens de overlevering bevindt er zich het graf van de apostel Jacobus de Meerdere, één van de discipelen van Jezus. We besloten de grote stap te wagen en in 1995 de tocht te voet af te leggen." Omdat Joop van der Meulen en zijn vrouw gelovig zijn, kreeg de tocht een extra dimensie. "Voor ons was dit een meerwaarde. Maar we ontmoetten ook veel mensen die niet gelovig waren en die deze tocht met andere overtuigingen voltooiden." Met rugzak en tent legden ze de tocht van ruim 2500 kilome ter af. "Wat we allemaal hebben meegemaakt, is onbeschrijflijk. Er gebeurt ook iets met je onderweg, iets dat je niet kunt beschrijven en ook niet verklaren. Iedereen die je onderweg ontmoet, heeft zijn of haar eigen verhaal. En het feit dat mensen deze tocht al eeuwen lopen, maakt het natuurlijk extra fascinerend." HYPE In 833 werd het graf van Jacob de Meerdere ontdekt en vanaf die tijd staat Santiago de Compostela bekend als een druk bezochte pelgrimsplaats. De naamdag van Jacobus, 25 juli, wordt jaarlijks het woninginbrakenproject. Die campagne moet de mensen niet alleen informeren over preven tiemaatregelen die ze kunnen nemen, maar bijvoorbeeld ook aanspreken op gedrag, oplettend heid en sociale controle. Het doel is dat burgers hun buurt beter in de gaten houden en sneller con tact opnemen met de politie als er in hun ogen ergens iets niet in de haak is. Allereerst worden echter de inbraakcijfers en proces-ver balen nauwkeurig bestudeerd om te bekijken of er patronen zijn te ontdekken in onder meer inbraak methoden, eventuele vluchtwe gen van de inbrekers en buit, ver klaarde burgemeester Kees van Rooij, de bestuurlijke leider van het woninginbrakenproject, don derdag tijdens de presentatie van de jaarcijfers 2006 in het gemeen tehuis van Horst aan de Maas. In september besluiten alle gemeen teraden in het politiedistrict over het pakket met maatregelen. De politie zal in de tussentijd alvast meer gaan surveilleren, justitie zal strafzaken tegen inbrekers snel ler afhandelen en bouwbedrijven, gemeenten en woningcorporaties zullen zich actiever bezighouden met het keurmerk Veilig Wonen van de politie. "De stijging van uitbundig gevierd. "Pelgrimstoch ten, en zeker die naar Santiago de Compostela, staan de laatste jaren weer enorm in de belangstelling. Er is een ware hype ontstaan. Rei zen worden georganiseerd en vele boeken worden geschreven. Per het aantal woninginbraken baart ons grote zorgen", verklaarde dis trictschef Ronald Verheggen. "Een inbraak in een woning heeft niet alleen een erg grote impact op de bewoners van het huis, maar op de hele omgeving. Het gevoel niet meer veilig te zijn in je eigen huis, is voor ons de belangrijkste reden om dit project te starten.We hopen dat het op de langere ter mijn een positieve uitwerking zal hebben op het aantal inbraken." MEER AUTOKRAKEN Een ander zorgenkindje van Verheggen is het aantal inbraken in auto's. Dat aantal is in het poli tiedistrict Venray in 2006 gestegen ten opzichte van 2005."Het is een zorgpunt", beaamde Verheggen. "Het aantal inbraken in auto's blijft een bestendige, hoge lijn." Er werden in 2006 in totaal 1487 inbraken in auto's geregistreerd. In 2004 en 2005 waren dat er respectievelijk 1502 en 1397. Van deze 1487 inbraken zijn er 769 gepleegd in het gebied van de basiseenheid Venray-centrum. Als mogelijke oorzaak van het grote aantal wordt door de politie de zichtbare aanwezigheid van navi gatiesystemen in personenauto's genoemd. Ondanks het groot aan- jaar maken alleen al zo'n 1500 Nederlanders deze tocht te voet, per fiets of te paard. Een groot aantal van hen vertrekt vanuit de Pyreneeën en ongeveer een kwart start in Le Puy of Vezelay. Ongeveer 150 mensen vertrekken De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 14- jarige jongen uit Venray aange houden die de auto van zijn vader bestuurde en over de Stationsweg in Oostrum reed. Een patrouille zag de auto rijden en wilde de bestuurder controle ren. Plotseling reed de auto tegen een hekwerk en de bestuurder en twee inzittenden renden weg. Na een korte achtervolging werd de bestuurder, een 14-jarige jongen, aangehouden. Zijn ouders waren Joop van der Vermeulen: "Het feit dat mensen deze tocht al eeu wen lopenmaakt het natuurlijk extra fascinerend." jaarlijks vanuit hun thuisadres in Nederland." een weekendje weg en het leek hem interessant om eens met de auto op stap te gaan. Onderweg liet hij twee jongens instappen en kort daarna kwamen ze de poli tiepatrouille tegen. De twee inzit tenden bleven spoorloos. Tegen de jongen wordt proces-verbaal opgemaakt voor joyriding, zijn ouders zijn van zijn actie op de hoogte gebracht. Het hekwerk en de personenauto liepen behoor lijke schade op, er raakte niemand gewond. BELANGSTELLING "Als iemand interesse heeft om deze tocht af te leggen, is het verstandig dat hij of zij lid wordt van het Nederlands Genootschap van Sint Jacob. Dit Genootschap is in 1986 opgericht en heeft als doel de belangstelling voor de pelgrimstochten naar Santiago de Compostela te vergroten en te verdiepen. Gezien de groei van het aantal leden, kun je stellen dat zij hierin is geslaagd. In 1986 telde de vereniging slechts een tiental leden en nu zitten ze al aan de 6500. Het Genootschap voorziet geïnteresseerden van informatie over de geschiedenis van de pel grimage, over hoe je de tocht het beste kunt voorbereiden, als het even kan voltooien." Joop van der Meulen was van 1999 tot 2004 bestuurslid van het Genootschap en direct betrokken bij de twee voorgaande edities van het boekje Praktisch Pelgrimeren, een handzame handleiding, waar in vijftig antwoorden werden gegeven op evenzoveel vragen met betrekking tot het onder nemen van deze pelgrimstocht. Aangezien de behoefte aan infor matie steeds groter werd, hebben we de uitgave van 2004 aangepast en vooral ook uitgebreid. Het is nu een lijvig handboek voor de pel grim geworden." De derde versie van 'Praktisch Pelgrimeren' biedt de toekomstige reiziger een stevig en uniek hou vast bij de voorbereiding van de tocht. Liefst 150 vragen worden beantwoord, waardoor de lezer een heel compleet beeld krijgt van wat hem te wachten staat en waar hij tijdens de reis rekening mee moet houden De voorzitter van het Genoot schap was aangenaam verrast toen hij het boek las. Het boek is geen persoonlijk verhaal geworden. "Dat wilden we voorkomen, want die boeken zijn er al genoeg. Juist de voorbereiding is belangrijk. En het leuke vind ik dat het een boek is geworden voor alle wan delaars van pelgrimstochten, dus niet specifiek voor de pelgrimage naar Santiago de Compostela. Het tot stand komen van het boek was voor mij een aangenaam proces. Ik hoop dat ik de lezers kan stimu leren om de tocht naar Santiago de Compostela af te leggen en net zo onder de indruk te raken als wij toen waren. Een belevenis om nooit te vergeten." ISBN: 90- 808567-2-1 Dorpsraad Ysselsteyn De dorpsraad van Ysselsteyn houdt op maandag 16 april een openbare vergadering in het gemeenschapshuis Aanvang: 20.00 uur. Agenda: opening, spreekrecht publiek n.a.v. de agendapunten, verslag vergadering van 19 mrt. '07, ingekomen uitgaande post en mededelingen., mededelingen vanuit de commissies, bespre king gemeentelijke evenementen, informatie- reclameborden, proce dure aanvulling dorpsraadsleden, verslag dorpsradenoverleg, rond vraag, sluiting. Door de 0-1 thuisneder laag in de topper tegen RIOS verspeelde Venray zijn kop positie in de eerste klasse D. Helaas, maar Venray blijft in de race voor de titel. Al denkt het merendeel van de zestien mensen die reageerden op de stelling 'Venray wordt kam pioen' daar heel anders over. Want 80 procent denkt dat RIOS kampioen wordt. Het is opvallend. Het aantal mensen uit Echt, acht in totaal, dat reageerde op de stelling. Blijkbaar lag de Peel en Maas in de kantine van Venray en dachten de suppor ters van RIOS dat het na de winst van hun clup wel leuk te zijn om te reageren op de stelling in onze Venrayse krant. De supporters van Venray hielden zich de afgelopen week opvallend stil. Misschien waren ze bang dat de stelling zou werken als een rode lap op een stier en durven ze het woord kam pioenschap nog niet in de mond te nemen. Piet Jansen uit Echt is al jaren een trouwe fan van RIOS. 'Venray was beter, maar het gaat nu een maal om het scoren. Ik denk dat RIOS niet de betere voetballers heeft, maar wel de betere ploeg'. Frank Egelmeers uit Echt is dat met hem eens. 'RIOS is verdedi gend beter en niet zo wisselvallig. Venray verdiende de zege, maar vergat te scoren. En daar gaat het toch nog altijd om in het voetbal'. Mehmed Abdi vindt dat 'Venray te wisselvallig is'.'Het is een goede ploeg, maar ik denk dat RIOS wat meer ervaring heeft en kampioen wordt. Venray moet nog maar een jaartje wachten'. Piet Janssen kwam zaterdag naar de topper kijken. De Venlonaar schrijft:'Venray miste erg veel kan- De gemeente Venray beschikt over een relatief oud personeelsbestand. Van de 326 medewerkers zijn er slechts twee jonger dan 25 jaar. Dit is 0,6 procent terwijl in verge lijkbare gemeenten het per centage jongeren op 16,5 pro cent ligt. Het ambtenarenbestand is vorig jaar gestegen van 318 naar 326 medewerkers. De gemiddelde leeftijd is 44 jaar en 59 personeels leden (18 procent) zijn 55 jaar of ouder. Volgens het sociaal jaarver slag is het steeds lastiger om de vacatures goed in te vullen. De 326 medewerkers vormen in totaal 275,6 fulltime banen. Er werken in Venray relatief veel De SP heeft vrijdag 13 april uitgeroepen tot Actiedag Maas lijn. De partij vindt het de hoogste tijd om actie te onder nemen tegen de 'wantoestan den' op de spoorlijn tussen Roermond en Nijmegen. Vrijdag zullen SP-leden op alle stations van de Maaslijn de reizi gers vragen een petitie te onder tekenen. Daarin eist de SP zowel van Veolia als van de provincie Limburg dat er maatregelen wor den genomen. 'De petitie omvat gerechtvaardigde eisen voor rui mere en betere treinen die wel voldoen aan alle veiligheidseisen, die schoon en proper zijn, die niet uitvallen of aansluitingen niet halen. Kortom, normale eisen voor goed en betrouwbaar vervoer', aldus de SP in het persbericht. SP-Tweede Kamerlid Emile Roe- sen, maar wordt toch kampioen. Het zijn nog een paar zware wed strijden, maar ik geef Venray toch de beste kansen. Zaterdag hadden ze gewoon pech'. En dan dé kenner, Christ van den Munckhof, hoofdredacteur van Peel en Maas. Hij schrijft: 'Venray wordt geen kampioen. De ploeg speelt te wisselvallig'. Heb ben we tenminste nog een Ven rayse reactie In De Barometer kunnen lezers reageren op een wekelijkse stel- vrouwen (47 procent). Dat is ook de reden dat de gemeente veel deeltijdwerkers kent. Bijna de helft van het personeelsbestand werkt parttime. De twee jong ste medewerkers zijn vorig jaar in dienst getreden. De gemeente streeft ernaar meer jongeren aan te nemen maar in de praktijk blijkt de keuze toch vaak op ouderen te vallen. De gemiddelde leeftijd van de 28 nieuwe medewerkers was 36 jaar. Ouderen worden eerder aange nomen omdat ze meer ervaring hebben. Volgens het jaarverslag heeft het team ook vaak te wei nig tijd voor het inwerken en opleiden van jonge en onervaren krachten. Van de 21 ambtenaren die vorig jaar zijn vertrokken zijn mer zal ook van de partij zijn bij de actiedag. De SP vindt dat sinds 10 december 2006, toen Veolia het treinvervoer overnam van de NS, het erg hard achteruit gegaan is het met de Maaslijn. Vrijwel dage lijks berichten de media over de talloze problemen. Zoals onveilige en vieze treinstellen, uitval, te late aankomsttijden, gemiste aansluitin gen en gigantische capaciteitspro blemen. De lokale SP-afdelingen ontvangen nog dagelijks klachten van reizigers die van deze verbin ding gebruik moeten maken. Voor de SP-afdelingen gelegen aan deze belangrijke noord-zuid verbinding (Nijmegen, Cuijk, Boxmeer, Venray, Venlo en Roermond) is de maat vol. 'Wij vinden het niet langer acceptabel dat de reizigers aange wezen zijn op onveilige versleten afdankertjes die Veolia heeft inge huurd'. 950 ling. Doe ook mee en geef in maxi maal vijftig woorden uw mening. De stelling van deze week luidt: 'Natuurgebied Vlakwater goede locatie nieuwe speeltuin'. Mee eens of oneens? Mail uw reactie naar redactie@vandenmunckhof. nl of geef uw reactie op www. vandenmunckhof.nl. De redactie maakt een selectie uit de ingezon den reacties. er tien in het bedrijfsleven gaan werken. Zeven stapten over naar een andere overheidsfunctie. Van twee medewerkers werd het tijde lijk dienstverband niet verlengd, een ambtenaar trad vervroegd uit en andere ambtenaar vertrok onvrijwillig. Het ziekteverzuim is gestegen van 4,0 naar 4,8 procent. Daarmee zit Venray nog altijd onder het landelijk gemiddelde van 5,5 procent. Zeven mede werkers hebben in 2006 melding gemaakt van agressie en geweld. Meestal ging het om verbaal geweld of het dreigen met fysiek geweld. In twee gevallen was er daadwerkelijk sprake van lichame lijk geweld en zijn er ook gemeen telijke eigendommen vernield. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie. Het blijkt dat ambtenaren vaker geweld of agressie niet offi cieel melden. Er deden zich vorig jaar in het gemeentehuis twee ongevallen voor. Een klant is tegen de glazen deur van de publieks- balie gelopen. En een ingehuurde medewerker kwam terecht onder een voorzetraam dat hij wilde plaatsen. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) www.gunhoek.nl Venray-Oirlo Na diverse meldingen dat er mannen van de Waalbrug in Nij megen aan het springen waren, gingen enkele agenten kijken. Ze troffen twee mannen in hun onderbroek aan die op het punt stonden om van de brug te springen. Beneden klommen net twee andere mannen via een pier de Waal uit. Deze mannen werden door de agenten aangesproken. Het bleek dat de mannen in een café in Nijmegen enkele vrouwen hadden ontmoet. Deze dames gingen niet in op een uitnodiging voor een date, maar wilden wel op hun verzoek ingaan als de heren van de brug af zou den springen. De mannen die vervolgens echt sprongen, een 27-jarige man uit Overloon en een 25-jarige man uit Eindhoven, verklaarden op vakantie in het buitenland wel vaker van bruggen af te springen. Ze gaven wel toe dat het water erg koud was geweest en de stroming toch wel sterk. Beide mannen mochten zich opwarmen op het politie bureau. Ze kregen daarna wel een bekeuring mee. (02) VAN DER PUTT het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Slechts twee van de 326 medewerkers jonger dan 25 jaar SP: met Veolia op verkeerde spoor Praktisch PELGRJAfRRirjty Donderdag 12 april 2007 - Pagina 3 1000 1°1° 1020 1030 1040 1050

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3