Lezing over glasschilderkunst Handboek Holleeder t( 1 t PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 12 april 2007 - Pagina 18 Programma Schouwburg Venray Genieten van The Sunshi ne Boys, het duo Schudden, Enge Buren, Rapalje en Shake speare voor kinderen. Dat kan komende week in Schouwburg Venray. In de schouwburg kan men op vrijdag 13 en zaterdag 14 april vanaf 20.00 uur genieten van The Sunshine Boys.The Sunshine Boys is het verhaal van de oud-artiesten Willie de Clerck en Oscar Zadel hof die met hun komische sket ches jarenlang aan de top ston den in de wereld van het variété. Maar ergens ging het mis. Al elf jaar hebben ze elkaar niet gezien en al twaalf jaar niet gesproken. Nu probeert de familie de twee rancuneuze komieken bij elkaar te brengen voor een éénmalige opvoering van hun beroemde 'dokter-patiënt' sketch voor de televisie. Lukt het de twee cyni sche knorrepotten om het oude zeer uit de weg te ruimen? Karei de Rooij en Peter de Jong stonden decennialang aan de top van het Nederlandse amusement als het duo Mini Maxi. Door fysieke problemen werden ze begin 2004 genoodzaakt te stoppen als varié téduo maar ze gingen verder als acteurs. Met hun vertolking van Becket's Wachten op Godot bewe zen ze dat hun magische interac tie een toneelstuk vleugels kan geven. Ditmaal kruipen ze in de huiden van revuekomieken Willie en Oscar uit de hilarische en ont roerende komedie The Sunshine Boys, twee rasartiesten die net als Karei en Peter, bijna veertig jaar met elkaar het toneel deelden. SCHUDDEN Op woensdag 18 april om 20.00 uur kan men in Schouwburg Ven ray genieten van het duo Schud den. Emiel de Jong en Noël van Santen vormen Schudden. Al vijf programma's doen de heren een poging andere woorden te vinden om zichzelf te omschrijven maar helaas nog zonder resultaat, dus: Schudden maakt fysiek, visueel cabaret. Waarom fysiek? Omdat een lichaam meer talen spreekt dan een mond, omdat één dreun meer zegt dan tien woorden. Waarom visueel? Omdat de heren het nog steeds geweldig vinden met voor de hand liggende voor werpen nieuwe werelden voor de toeschouwer te creëren. Her kenbaar en absurd. Ontroerend en lachspieraanvallend. RAPALJE Bekend van festivals en fees ten heeft Rapalje voor de derde maal de weg naar de schouw burg gevonden. De voorstelling Vurige Kelten is een opwindend theaterconcert met driestemmige zang en een keur aan instrumen ten dat op donderdag 19 april wordt opgevoerd. De muzikanten van Rapalje met hun wilde haar dos en gekleed in middeleeuwse kilts, aangevuld met David Myles op Highland pipes, creëren door hun enthousiasme en gedreven heid 'vurige' energie. Met licht, vuur en rookeffecten laat Rapalje door middel van gevoelige bal lades, vurige liederen en tempe ramentvolle Keltische melodieën een flinke vonk overslaan op hun publiek.Aangevuld met Ierse dans laat Rapalje zien waarvoor de muziek bedoeld is: Vurig voeten werk op opwindende, onstuimige Keltische muziek.Aanvang 20.00 uur. ENGE BUREN Een goede buur is niet eng. Maar Enge Buren zijn wel goed. Goed gek zelfs. Ook zin om een 'potje te poekelen' met 'de Buren'? Dat kan op vrijdag 20 april vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray. Het nieuwste programma Enge Buren laat zich nog het best omschrijven als muzikale humor. Want muzi kaal zijn ze en hun grappen zijn al even verrassend als hilarisch. Enge Buren weten je te ontroeren met hun muziek en zang om je ver volgens door middel van absurde wendingen schaamteloos te laten lachen! Deze theatershow wordt een dolkomisch feest waarop je Bob, Bep en Bram ziet poekelen dat het een lieve lust is. SHAKESPEARE Shakespeare voor kinderen? Anno 2004 in Nederland? Als dansvoorstelling? Is dit niet gek of ouderwets? Niet bij Meekers Uit gesproken Dans. Shakespeare, de Karei de Rooij en Peter de Jong (Foto: Leo van Velzen). meest heilige van alle literatuurgo den wordt liefdevol misbruikt voor goede doelen. Shakespeare-leken krijgen een prikkelende introduc tie, terwijl de kenners een verfris send beeld krijgen van wat er toch allemaal rondom Shakespeare mogelijk is. Shakespeare Shuffle is een vindingrijk gevulde soep met citaten en grappige verwijzingen naar zijn stukken waarin de perso nages, die steeds weer van één rol naar de andere moeten wisselen, dreigen te verdrinken. "Zijn of niet zijn?" wordt "Wie ben je eigenlijk?" en uiteindelijk ontstaat er een heel nieuw stuk over mensen die op zoek zijn naar hun eigen iden titeit. Inderdaad, "All the world is a stage" en dat snapt ieder kind wel. Shakespeare Shuffle, te zien in Schouwburg Venray op zaterdag 21 april om 19.00 uur. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl r Op zondag 15 april van 12.00-16.00 uur vindt in Kun stencentrum Jerusalem weer de jaarlijkse open dag plaats. Kunstencentrum Jerusalem verzorgt cursussen, lessen, opleidingen en workshops op kunstzinnig terrein voor iedereen in de gemeenten Ven ray, Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas. Belangstellen kunnen in het centrum onder meer schilderen, dansen, beeldhouwen en keramiek leren. Maar ook voor het leren bespelen van een instrument is de bezoeker bij het kunsten centrum aan het juiste adres. Zowel kleine kinderen als vol wassenen kunnen in het kunsten centrum terecht voor een of ande re workshop of cursus. Naast dit aanbod verzorgt Kunstencentrum Jerusalem ook workshops en les sen voor het basisonderwijs in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venray. Tijdens de open dag is het mogelijk om een kijkje te nemen in het gebouw, kennis te maken met diverse opleidingsmogelijkhe den en workshops, demonstratie- lessen bij te wonen en van korte voorstellingen te genieten. De bezoekers kunnen ook genieten van exposities die worden ver zorgd door cursisten, meedoen met of gewoon kijken naar lessen keramiek, beeldhouwen, schil deren, tekenen en edelsmeden. Tevens kunnen ze kennismaken met vele dansvormen die het kun stencentrum aanbiedt. Er zijn veel demonstratielessen op verschil lende muziekinstrumenten. Om 13-15 uur speelt de musicalklas een gedeelte uit de musical 'Kat ten' en om 15.00 uur is er een speciale meedoeles dansen voor de kleuters. De hele middag kun nen de kinderen deelnemen aan het kinderatelier onder leiding van een bekwame docent. En voor mensen die belangstelling heb ben om naar de kunstacademie te gaan, zijn er demolessen voorbe reidend jaar, die ook gegeven wor den in het kunstencentrum. Tijdens de open dag kunnen de bezoekers genieten van een uitgebreid activiteitenprogram ma. Informatie over de open dag is te verkrijgen bij de administratie, tel: 585320, of via e-mail: info@ kunstencentrumjerusalem.nl. Voor het uitgebreide programma van de open dag en nadere informatie over de cursussen en workshops kunnen belangstellenden ook kijken op de website www.kun- stencentrumjerusalem.nl. Via deze site kunnen ze zich ook inschrij ven voor een cursus. De open dag vindt plaats in het hoofdgebouw van Kunstencentrum Jerusalem aan de Heuvelstraat 4 in Venray. Fanfareconcert In Castenray wordt op zater dag 14 april een fanfareconcert gehouden. Het concert wordt gegeven door fanfare Dorpsklank Castenray, onder leiding van Mar- tijn Pepels en kerkelijke fanfare St. Oda Merselo, onder leiding van Frank Steeghs. Fanfare Dorpsklank Castenray opent het concert. Deze fanfare komt uit in de vierde divisie en neemt op zondag 21 oktober deel aan het Bondsconcours van de Limburgse Bond in de Oranje rie in Roermond. De Castenrayse fanfare voert het navolgende pro gramma uit:A Little Prayer, Edge of Field and Meadows, Divertimento Festivo en Clog Dance. Daarna is het de beurt aan kerkelijke fan fare St. Oda Merselo. St. Oda komt uit in de eerste divisie en voert navolgende programma uit: Cri- mond trad., Liturgical Symphony, Between the two Rivers en liedjes van The Beatles. Classics night uitverkocht Na Veghel, Grave, Maiden en Sint-Oedenrode is ook de eerste Classics Dance Night Venray uit verkocht. Dat betekent dat er op vrijdag 28 april zo'n dikke vijf honderd liefhebbers van 70's en 80's-discomuziek gaan swingen op de verlichte dansvloer van par tycentrum De Witte Hoeve in Ven ray. Mensen die kaartjes hebben gereserveerd voor Classics Dance Night kunnen die vanaf woensdag 11 april bij De Witte Hoeve afha len. Ze krijgen daar nog per email bericht over. Herdenkingsconcert Het negenstemmig kamerkoor Collegium Vocale Venray, onder leiding van Marca Kusters, biedt een muzikaal moment. In de tijd na Pasen en vooruitlopend op 4 mei, de van oudsher bekende momenten van bezinning, ver zorgt het kamerkoor op zondag 22 april een herdenkingsconcert. Het kamerkoor zingt belevingsmu- ziek waaronder het verstilde Totus Tuus van Henryk Mikolaj Górevki, het Ave Verum van William Byrd en het hedendaagse O Sacrum Convivium van Olivier Messiaen. Het concert begint om 16.00 uur en wordt gehouden in de Grote Kerk van Venray. De Locht De ouderwetse scharensliep is op zondag 15 april te gast in streekmuseum De Locht in Mel- derslo. Er worden scharen en mes sen geslepen voor de zachte prijs van drie eurocent. Dus: wie nog wat te slijpen heeft. Verder is er extra aandacht voor houtbewer king. Gedemonstreerd wordt hoe men vroeger met speciale bijlen boomstammen bekapte om er bal ken van te maken. Tevens is er een presentatie van houtverbindingen. Kinderen mogen een luciferdoosjes versieren. Op de bovenverdieping is de nieuwe expositie Klokken en klokkenmakers te bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. In Galerie Rooyart in Venray wordt tot zondag 6 mei een ten toonstelling gehouden. De deelne mende kunstenaars zijn Ria Erkens met bronzen sculpturen. Wim Savelkouls met schilderijen.Truus Stoop met keramische beelden en Janny van der Veen met kera mische (dier)plastiek. Savelkouls laat zich voornamelijk inspireren door de natuur, hij schildert onder andere vogel en vlinder portret ten, Hollandse landschappen, zeegezichten, strandtaferelen en stadsgezichten. Verder maakt hij portretten in opdracht en komen de uit een oud schippersgeslacht hebben havens en scheepspor- tretten een belangrijke plaats in zijn oeuvre. Dit alles in olieverf, aquarel of pastel. Van der Veens keramische plastieken bestaan uit dierfiguren en vormen van bouwsels. De dierenwereld, hou dingen en gedragingen van dieren en bouwsels omgeven door een mysterieuze atmosfeer inspireren haar. Met haar plastieken wil ze niet zozeer diepzinnige gedach ten losmaken, maar een poëtisch rustpunt voor het oog creëren. De rustgevende uitstraling van haar plastieken bereikt ze ook door haar werk in zout- en houtoven te stoken op hoge temperaturen. Erckens heeft zich ontwikkeld tot een veelzijdig kunstenares. Met haar kleurrijke acrylschilderijen heeft zij zich al jaren bewezen. Mens, dier en natuur vormen haar onuitputtelijke inspiratiebronnen. We zien het in haar bronsplastie ken, waar natuurlijke elementen de letterlijke bronnen zijn voor haar sculpturen.Abstractie en figu ratie mengen zich in haar werk in een vanzelfsprekende symbiose. Stoop laat zich inspireren door de relaties tussen mensen. Ze drukt dat uit in een abstracte figuratie waar door verschillende manie ren van bakken accent verschillen worden verkregen. Porselein en steengoed beelden worden in een zoutoven op hoge temperatuur gestookt, terwijl in de raku stook techniek andere accenten wor den verkregen. Galerie Rooyart is bereikbaar via tel. 0478)589245 en is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.galerie- rooyart.nl. Na de voorstelling Jesus Christ Superstrar werd erelid mevrouw Cor Huybers door de voorzitter van Venrode gehuldigd met haar 50 jarig lidmaatschap. Mevrouw Huybers is vanaf de oprichting van Venrode lid. Na haar actieve tijd bleef zij betrokken bij Venrode en is altijd bij bijzondere gebeurtenissen aan wezig. Op de foto krijgt mevrouw Huybers een bloemetje uit han den van voorzitter Dora Garson van Venrode. De Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. houdt op maandag 16 april vanaf 19.30 uur in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode een lezing. De lezing wordt verzorgd door dr. Annette Jansen-Winkeln en heeft als titel Glasschilder kunst van de 20e eeuw in de Eurgio Rijn-Maas-Noord. De Rijn-Maasstreek en vooral het Euregiogebied Rijn-Maas Noord is op het gebied van de glasschil derkunst van de negentiende en twintigste eeuw toonaangevend tot op de dag van vandaag. Franse kathedraalramen uit de gotische tijd zijn wereldberoemd en trek ken ieder jaar stromen van toeris ten aan. Dat het gebied Rijn-Maas een voor Europa unieke hoge dichtheid en kwaliteit van werken van de glasschilderkunst heeft, vooral uit de twintigste eeuw, is bijna niet bekend. Daarbij maken deze werken een essentieel deel van het culturele erfgoed van deze regio uit. Een deel van deze breek bare glasschilderkunst is heden ten dage helaas al verdwenen. Het gebied heeft ook vele glasschilders voortgebracht welke stijlbepalend werkten. Tevens waren in deze streek verschillende glasateliers gevestigd die hun producten over de hele wereld leverden. Mevrouw Jansen-Winkeln heeft een studie verricht naar deze kunst. Een doel hiervan was een inventarisatie te maken van de glasschilderkunst om zo een compleet beeld van alle glas in loodramen in kerkelijke en niet-kerkelijke gebouwen in de Euregio Rijn-Maas-Noord te geven. Voor de inventarisatie worden ze gefotografeerd, gedocumenteerd en in een databank opgeslagen. De afmetingen worden ingeme ten en op tekening aangegeven. Een ander doel was een kunst historische Analyse. De maar zeer zelden gedateerde en gesigneerde glasgeschilderde ramen moeten gekoppeld worden aan een kun stenaar en het jaar van ontstaan. Er is nauwelijks een ander kunst genre als de glasschilderkunst, welk zo'n goed overzicht geeft van de christelijke iconografie en humanistische beeldprogramma's, waarvan reeds veel kennis verlo ren is gegaan. Het laatste doel was om een tien tal toeristische routes te maken langs de belangrijkste beziens waardigheden op dit gebied. Op deze manier kun je de glasschil derkunst voor een breed publiek toegankelijk maken. Op www. glasmalerie-ev.de. Is deze inven tarisatie van ramen met foto's te zien. Er zijn vele afbeeldingen te zien zijn die met behulp van een beamer worden gepresenteerd. Zoals gebruikelijk is de lezing ook toegankelijk voor belangstellende niet-leden. een abonnement waard Boekrecensie in Peel en Maas In hij inderdaad een topcri mineel? Een sluwe afperser? Misschien zelfs een koelbloe dige moordenaar? Was hij de godfather van een geoliede cri minele organisatie? Of is Wil lem Holleeder het slachtoffer van een paranoïde, leugenach tige vastgoedhandelaar en een gefrustreerd opsporingsappa raat? Zelden riep een hoofd verdachte uit een strafdossier zoveel vragen op. De afgelopen jaren heeft justitie zwaar geschut in stelling gebracht tegen hem en zijn medeverdach ten. Het dossier tegen Holleeder en de zijnen telt tientallen ordners, gevuld met uitgewerkte telefoon taps, geheime gesprekken met slachtoffers, stiekeme observaties, rechtshulpverzoeken 'all over the world' en vooral veel verhoren. Met vaders, moeders, nabestaan den, echtgenotes, zakenrelaties, kinderen, werknemers, slachtof fers, vrienden en vijanden. Talloze bekenden en onbekenden uit het criminele milieu komen langs. Daarnaast passeert een leger aan bankiers, advocaten, vastgoedmag naten, Bekende Nederlanders en ogenschijnlijk saaie boekhouders de revue. Vrij Nederland-journa listen Marian Husken en Harry Lensink spraken met een groot aantal betrokkenen en doken in de dossiers dat de basis vormt van wat op voorhand al 'het pro ces van de eeuw' is genoemd. In Handboek Holleeder Wie is wie in het proces van de eeuw Handboek Holleeder zetten zij de hoofdrolspelers op een rij. In heldere profielen schetsen ze de vaak ingewikkelde lijnen tussen verdachten, slachtoffers en getui gen. Een must voor iedereen die wil weten wie wie is op het snij vlak van boven- en onderwereld. Marian Husken heeft meerdere justitie- en misdaadboeken op haar naam staan waaronder In de ban van Klaas Bruinsma, Deals met Justitie en Charles Z., Ex-coureur en drugsbaron. Van Harry Lensink verscheen vorig jaar Stille Willem, de dodelijke spagaat van vastgoed baron Endstra. Handboek Hollee der is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 15 euro. Schudden, Enge Buren en Shakespeare Open dag in Kunstencentrum Jerusalem Kunst Cultuur Expositie in Galerie Rooyart Cor Huybers 50 jaar lid Venrode k

Peel en Maas | 2007 | | pagina 18