'Probeer mij niet te begrijpen, hou van mij' "Je moet gewoon doorgaan" Koester uw monument Grote Kerk open Veer vaart weer MaasHopper Honderdachtentwintigste jaargang - week 15-donderdag 12 april 2007 Sanne Claessens overwint strijd tegen depressie en eetstoornis Sanne Claessens (22) uit Venray strijdt al jaren tegen een zware depressie en de eet stoornis Boulimia Nervosa. In haar boek 'Probeer mij niet te begrijpen, hou van mij' ver telt ze haar verhaal. Over de aanloop naar, de herkenning, de erkenning en de strijd die ze nog steeds voert. Eerlijke gedachtes over moeilijke peri oden en situaties, voor en tij dens deze strijd, geschreven vanuit het diepste van de put. Het is voor haar moeilijk om uit te leggen wanneer de problemen begonnen.'Toen ik 15,16 jaar was. Maar ik wilde de problemen niet zien, totdat ik uiteindelijk zwaar depressief raakte en een eetstoor nis kreeg." Ze was naar eigen zeg gen lief, aardig en grappig. En vro lijk, volgens haar naaste omgeving. "Maar ik besefte opeens dat nooit iemand zei dat ik mooi was.'Toen knakte er iets bij haar. Ze ging voor de spiegel staan, ze was ook niet mooi, vond ze zelf. "Ik walgde van me en raakte hier enorm van in paniek. Ik was dik en lelijk." Iedere keer als er iets mis ging, werd dit gevoel bevestigd. "Als ik op school in plaats van een acht een zeven haalde, toen die leuke jongen na enkele keren zoenen niet met me verder wilde. Toen ik vier keer zakte voor mijn rijbewijs, van het vwo naar de havo ging. Alles ging verkeerd door mijn uiterlijk." Con crete oorzaken kan ze niet aange ven. Ze had geen slechte jeugd, het contact met haar familie was prima, gepest werd ze niet. En ze stond midden in het leven en had veel vrienden en vriendinnen. Op haar achttiende ging ze tijdens haar studie Sociaal Pedagogische Hulpverlening (SPH) op kamers wonen in Nijmegen. Het werd van kwaad tot erger: "Ik kwam mijn bed niet meer uit. Een keer per week ging ik naar buiten, ik sliep zestien uur per dag, de rest lag ik op de bank of in bed. Volgens de huisarts was het een winterdipje. Ik wist wel beter. Ik wilde nie mand meer spreken, mijn sociale contacten werden nul, ik huilde veel en lang. Op mijn kamer." Ze ging samenwonen met haar vriend Dennis, ook uit Venray, die eveneens in Nijmegen studeerde. Dennis was en is in al die jaren haar steun en toeverlaat. "Hij moest voor me zorgen, ik deed echt niks meer." Daarvoor moest ze wel eerst een grote stap zet ten. "Ik had nog niemand vertelde over mijn problemen. Totdat het me teveel werd. Als eerste heb ik het Dennis verteld, daarna mijn ouders." Het was de eerste belang rijke stap op weg naar herstel. Ze ging naar de GGZ in Eindhoven om haar problemen te helpen overwinnen. Pas zes maanden na haar inschrijving bij de GGZ, werd ze pas daadwerkelijk geholpen. "Dat waren de ergste maanden, fysiek en mentaal. Mensen wisten niet hoe ze met me om moesten gaan. Iedereen moest me vasthou den, maar mocht me niet aanra ken. Niemand begreep wat er in me omging. Ik kon niet uitleggen waarom ik me zo ellendig voelde, waarom ik niks meer wilde doen. Mijn sociale contacten bestonden uit emailtjes of een enkel gesprek. Altijd vrolijk. Niemand durfde te zeggen wat er mis met me was, terwijl ik daar juist behoefte aan had. In die tijd ben ik ook begon nen met schrijven. Om later te weten hoe het nu zat." Het boek dat ze schreef over haar strijd tegen de depressie en de eetstoornis is dan ook zeer confronterend en verbloemt niets. Ze zette de dingen neer zoals ze die in haar eigen beleving heeft gevoeld. Sanne kon maar een manier bedenken om weer geluk- Sanne Claessens (22) uit Venray strijdt al jaren tegen een zware depressie en de eetstoornis Boulimia Nervosa, kig te worden: afvallen. Ze stopte met eten. Werd moe en futloos, dat nam ze op de koop toe. Maar daarnaast had ze enorme eetbui- en. Toen ze na een avondje stap pen met een vriendengroep de frietkraam indook, pakte ze ook een frietje. Ze vond dat ze dat wel verdiend had. Eenmaal thuis nam ze een ingrijpende beslissing. "Ik stak mijn vinger in mijn keel, stond te kokhalzen, maar alles wat ik gegeten had, kwam er weer uit. Ik heb mijn tanden gepoetst en ben naar bed gegaan.'Het was het begin van het einde. Ze beloofde zich zelf plechtig dit nooit meer te doen, maar kon niet meer terug. De ene keer liet ze het eten staan, hongerde ze zich uit. De andere keer deed ze zich te goed aan chocolade, een lekker gebakje of chips. Ze hamsterde al dat lek kere eten om een keer per week in haar studentenkamertje 'toe te slaan'. Dan vrat ze alles op wat ze gekocht had. De deur op slot, want niemand mocht iets merken. "Je houdt je zelf en je omgeving voor de gek. Je wordt ook heen inventief om smoesjes te verzin nen. Je belazert de boel, je liegt tegen de mensen die om je geven. Daar werd je steeds handiger in. Ik was altijd even opgewekt als nor maal." In een hele korte periode viel ze maar liefst twintig kilo af. "Ik vond dat heel goed van mezelf, ik vond me knap, mooi. Ik heb de hele kledingkast leeggehaald en weggegooid. Ik had ook geen eetbuien meer, maar kon zelfs het avondeten niet meer binnen hou den. Ik viel vaker flauw, had veel hoofdpijn, maar nam dit alles op de koop toe." In augustus 2005 startte ze met haar therapie. Ze kreeg ook anti depressiva. Het klikte meteen met haar therapeute.Tegelijkertijd was het ook heel confronterend. "Ik moest iedere week op de weeg schaal. Precies vertellen wat ik gegeten had. En hoeveel. Je komt je eigen patroon tegen." Ze werkte aan haar lichaamsbeeld, kreeg psy- cho-motorische therapie ("licha melijke oefeningen om te ervaren hoe je echt bent") die direct resul taat had."Het gaat er nu om hoe ik me voel, niet wat ik denk. Al denk ik nog vaker dat ik te dik ben, of hoe een spijkerbroek zit. Dat soort dingen moet ik van me afzet ten." Het gaat inmiddels de goede kant op. Het gebruik van medicij nen wordt afgebouwd, eind juni heeft ze het laatste gesprek met haar therapeute. Hoewel ze geen sportief type is, heeft ze zelfs de sport opgepakt om zich lekker te voelen. Spinning is haar ding. "Het geeft me een goed gevoel en maakt goede stoffen in je lichaam aan. Daarom doe ik het." Op de weegschaal staat ze niet meer. Die staat inmiddels onder het stof. Sanne Claessens heeft inmiddels geaccepteerd dat ze een maatje meer heeft. Ze denkt ook weer aan de toekomst. Om misschien in september haar stu die weer op te pakken. "Als ik echt wil, ga ik er weer helemaal voor." 'Officieel' is ze niet meer depres sief en heeft ze geen eetstoornis meer. "Maar het zal me altijd blij ven bezig houden. De kunst is om er mee om te gaan. Ik heb niet de illusie dat ik er vanaf ben. Mijn eetpatroon zal me altijd bezig houden. Daar heb ik me bij neer gelegd. Geaccepteerd. De schaam te is nu voorbij. Ik geef zelfs gast lessen op scholen. Nee, ik heb geen moeite om mijn verhaal te vertellen. Ik heb jaren geworsteld met mijn eetstoornis, maar weet nu dat je dat niet altijd in de hand hebt." Het boek Probeer mij niet te begrijpen, hou van mij is uitge bracht door uitgeverij Free Muske teers en is te bestellen via www. freemusketeers.nl Bestellen kan ook via Sanne Claessens, www. sanne-claessens.nl Ongeval met letsel De politie heeft donderdagmor gen rond 9-00 uur geassisteerd bij een verkeersongeval op de A73- Bij dit ongeval raakten twee man nen gewond. Door onbekende oorzaak raakte de bestuurder van een busje de macht over het stuur kwijt en reed daardoor links tegen de vangrail aan. Door tegen te stu ren, kwam de auto vervolgens in de rechterberm terecht en beland de in een sloot. De twee slachtof fers, twee mannen uit Blerick van 39 en 70 jaar, zijn met onbekende verwondingen naar het zieken huis in Venray vervoerd. Het ver keer ondervond geen hinder van dit ongeval. Gouden bruidspaar Van den Heuvel geniet in Venray HALTEHLAMi j teugen van hun fraaie bungalow, tuin, vogels en vissen. Ook zijn ze licl van KBO Venray en oude- renwijkvereniging Ons Genot. Daarnaast gaat Piet een keer in de week naar zorgboerderij De Haam in Veulen, om bijvoorbeeld eieren in te pakken. Leen, die voor ze met Piet trouwde jarenlang in de gezinszorg in Deurne werkte, is tevens al dertig jaar lid van de door haar opgerichte gehandicap tenvereniging in Sevenum, waar van ze ook jarenlang voorzitster was. De lift in het gemeentehuis, daar heeft ze jarenlang met hart en ziel voor geknokt, vertelt ze. "Want het is voor gehandicapten zo belangrijk dat ze niet afhan kelijk zijn van anderen. Als je bij voorbeeld kijkt naar gebouwen en wegen in Nederland, dan kan daar voor gehandicapten nog veel aan verbeterd worden." Wat het geheim achter hun huwelijk is? Piet begint te lachen. "Misschien zijn wij wel ouder wets." Leen vervolgt: "Ach, je moet gewoon doorgaan. In alle huwe lijken gebeurt wel eens iets, maar het is zo gemakkelijk om dan maar meteen te zeggen: 'Ik schei er nu mee uit'." En dat is een waarheid als een koe. Het is duidelijk: Leen en Piet zijn voor elkaar geboren, steunen elkaar door dik en dun en hopen nog heel wat jaartjes samen door te mogen brengen. Maar eerst gaan ze feestvieren. Vrijdag is de grote dag. "We kij ken er samen naar uit", zegt Leen. "Want is altijd weer fijn om met de hele familie bijeen te zijn." Heilige Mariakapel, hoek Schaapskuil-Haag, Merselo. Deze kapel is geplaatst bij de plek, waar vroeger de schopskoel was. Dit was een waterpoel, waarin de schapen, voordat ze werden geschoren, gewassen werden.Toen deze kuil niet meer als zodanig in gebruik was, werd zij gedempt en heeft men de kapel er bij gezet. In 1954 is het bedehuisje gebouwd, tamelijk groot voor een veldka- pel. Binnen zijn twee knielbanken geplaatst, die ruimte bieden aan veertien personen. Er staat een groot kaarsenplateau en boven het altaar prijkt een gepolychro meerd Mariabeeld met Jezus op de arm. Dit beeld is geleverd door het atelier G. Thissen uit Venlo. De kapel is toentertijd gesticht door pastoor Vercoulen uit dank voor het feit dat Merselo en zijn bevolking zonder al te veel schade de oorlog doorgekomen was. Op de eerste zondag in oktober van 1955 (rozenkranszondag) werd deze kapel ingezegend door deken Loonen. In de Mariamaand mei organiseerde pastoor Vercoulen elke week een processie om er de rozenkrans te bidden. Op rozen kranszondag werd er een predi- catie gehouden met aansluitend lof, met muzikale medewerking van de fanfare. Nadat pastoor Ver coulen was overleden, werd deze traditie voortgezet tot in 1980 met pastoor Jans.Tijdens de zeventiger jaren had de jeugd meer interesse in de kapel, echter niet uit religi eus oogpunt. Toen het vandalisme te groot werd heeft het kerkbe stuur besloten de smeedijzeren poort te sluiten. Enige tijd later is men er weer er toe overgegaan de kapel open te stellen, want wie Maria wil eren moet daarvoor de gelegenheid hebben. De banken werden opgeknapt, een offerblok geplaatst en kaarsen neergelegd. Deze openstelling gaat tot op de dag van vandaag goed. De kapel ziet er goed uit, zo nu en dan branden er kaarsjes en staan er bloemen. Koester Uw Monument! Reacties naar secretariaat SVM, Groene hart 7, 5801 SX in Venray, e-mail venraymonumentaal@kpn- planet.nl. De St.-Petrus' Bandenkerk in Venray is van maandag tot en met zaterdag weer openge steld voor het publiek. Circa veertig suppoosten zor gen voor het toezicht, de muziek, de informatie en de verkoop van allerlei boeken, folders en kaarten van de Grote Kerk. De Stichting tot Behoud en Restauratie van de Beeldenschat van de St.-Petrus' Bandenkerk is maar wat blij met dit grote aantal suppoosten. Zon der hen zou deze openstelling niet mogelijk zijn. Daarnaast zijn er nog speciale mogelijkheden voor groepsrondleidingen door de Grote Kerk. Voor meer informatie over deze rondleidingen kunt u terecht bij Jan van Casteren (tele foon 0478-584415) of Toon den Brok (tel.0478- 669222). Het afge lopen jaar is weer een succesvol jaar geweest voor de stichting als we het hebben over het kerkbe zoek. Maar liefst 7500 bezoekers bezochten de kerk waarvan circa 1500 met de kerstdagen. In de achter in de kerk staande collec tebus werd meer dan 1000 euro gedeponeerd en er werd voor meer dan 1300 euro verkocht. Sinds 2006 presenteert de stich ting een boekje waarin de belang rijkste gegevens van de Grote Kerk staan. Dit boekje in een handzaam formaat en met prachtige foto's kost slechts 3 euro. De stichting is bijna klaar met de restauratie van de apostelbeelden, die in het mid denschip van de kerk aan de pila ren hangen. In april 2007 komt het beeld van de H.Thomas terug van het Restauratie Atelier Limburg en het laatste beeld van deze serie is het beeld van de H.Andreas, dat in juli 2007 klaar zal zijn. Daarmee is een grote restauratieronde van het Marianum en de tien apostel beelden afgerond. Het bestuur van de stichting is reeds met nieuwe plannen bezig om de restauratie te bewerkstelligen van zeker de Calvariegroep in het Noordpor taal, de koperen lezenaar, enkele Zaterdagavond werd de toren van de Grote Kerk letterlijk in het licht gezet. Vorig jaar koos oud-wethouder Jan Driessen de toren als goede doel voor zijn politiek afscheid. De torenspits werd slechts aan drie zijden verlicht en de wethouder had als wens dat ook de noord zijde voorzien zou worden van een verlichting. De actie leverde een bedrag van 5670 euro op. Voldoende om de verlichting aan te schaf fen. Zaterdagavondna de paaswake, zette Jan Driessen de verlich ting officieel in werking. oude kazuifels, een oud vaandel van St.-Petrus" Banden. De pen ningmeester van de Stichting Restauratie Beeldenschat kan nog steeds fondsen gebruiken om de restauratie mogelijk te maken. Want zoals bekend kost de restau ratie van die prachtige zaken in de kerk geld. U kunt eventuele giften overmaken op onze bankrekening 42.11.66.177 ten name van de stichting. Zij komt uit Deurne, hij uit De Rips. Maar Leen Kuijten (74) en Piet Van den Heuvel (77) wonen nu al bijna zes jaar in Venray. De twee Brabanders voelen zich al jaren thuis in het Limburgse land en vieren op vrijdag 13 april hun vijftig jarig huwelijksfeest met fami lie, vrienden en bekenden. Nee, van veel poespas houden Leen en Piet niet. Dat ze hun levensverhaal 'moeten' vertellen in Peel en Maas, komt door hun kinderen. "Die wilden dat graag. Maak er dus maar een klein stukje van", zegt Leen met een vrien delijke glimlach op haar gezicht. "Iedereen die ons kent, weet toch wel wat wij allemaal gedaan heb ben in ons leven." Het voet-en fletsveer Blitters- wijck-Wellerlooi is sinds vrijdag weer in de vaart. Het veer zal weer dagelijks van 10.00 uur tot 20.00 uur voetgangers en fietsers de Maas overzetten. De veerboot is in de vijfjarig bestaan voor toe risten en mensen uit de regio een niet meer weg te denken overzet- punt. Dat het fietstoerisme in deze regio nog steeds in de lift zit, blijkt uit het feit dat ondanks het slech te voorjaar en de regenachtige maand augustus het aantal over zettingen tot een nieuw record kwam van bijna eenenveertigdui zend passagiers. dat Limburgers gastvrijer zijn dan Brabanders", aldus Leen. Maar het bleef niet bij die ene verhuizing, want na Sevenum verkaste de familie Van den Heuvel-Kuijten voor een periode van vijftien jaar naar Deurne, omdat Leen voor enkele familieleden wilde zor gen. Zes jaar geleden vestigden ze zich definitief in Venray, de plaats waar een van hun twee dochters met haar gezin woont. Honkvast kun je het gouden bruidspaar dus bepaald niet noemen. "Nee, wij zijn echt niet gebonden aan een plaats en passen ons gemakkelijk Het gouden bruidspaar Piet en Leen van den Heuvel, aan", zegt Piet."Overal wordt toch brood gebakken? Dat is toch het belangrijkste?" Maar dat een van hun dochters om de hoek woont met hun jong ste kleinkind, is wel zo gemakke lijk, vindt Leen. "Want nu kunnen we vaak voor oppas spelen." Piet en Leen, die de trotse opa en oma zijn van in totaal drie kleinkin deren, zijn echte familiemensen. Maar ze genieten ook met volle Zo gezegd, zo gedaan. Het 'levensverhaal' in een notendop van het bruidspaar begint in Noord-Brabant, waar zowel Leen als Piet opgroeit. In de geboor teplaats van Leen, Deurne, ont moeten de twee jonge twintigers elkaar in een danstent. Piet was eigenlijk op stap met een andere dame, maar viel direct voor de charmes van Leen toen ze beiden wilden voorkomen dat hun jassen werden gestolen. Het is een beet je een gek verhaal, geeft Piet toe. "Maar wij hingen samen aan een jas. Zo is het eigenlijk begonnen." Na drie jaar verkering stapten Piet en Leen samen in het huwelijks bootje. Piet was 27, Leen drie jaar jonger. Ze bouwden een nieuwe woning aan de Middenpeelweg in De Rips, de geboorteplaats van Piet, die in die jaren in dienst was bij de provincie Noord-Brabant als voorman voor het onderhoud van de wegen. Toen hij zes jaar later bij de gemeente Sevenum aan de slag ging, verhuisden Piet en Leen, samen met hun twee jonge doch ters, naar het Limburgse land. "In die tijd moesten ambtena ren in de gemeente wonen waar ze werkten. We hebben ook daar een nieuw huis gebouwd. In Seve num hebben we 23 jaar met veel plezier gewoond. Ik vind sowieso MAAS EL EN l'wf'CCI'

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15