Een nieuwe rivier... Gouden verjaardag... Ontruiming tuinen van de baan Cheque voor Leolac Venrayseweg Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 12 april 2007 - Pagina 11 Over een jaar of tien zijn de contouren van een nieuwe, tien kilometer lange rivier tussen Ooijen (Broekhuizen- vorst) en Meerlo goed zicht baar. De nieuwe rivier volgt een oude Maasarm die in het gebied ligt en ontspringt uit de Maas ter hoogte van camping Ooijen en uitmondt ter hoogte van 't Kasteelke in Meerlo in de Grote Molenbeek, om ver volgens in de Maas te eindi gen. Deze nieuwe waterweg, met links en rechts nog grote waterbassins, dient in de toe komst als berging bij hoog water in de Maas als deze weer overstroomt. En dankzij deze waterkundige plannen levert de nieuwe rivier ook weer een nieuw landschap op waarin plaats is voor ontwik keling van natuur, landbouw, recreatie en woningbouw. De nieuwe rivier begint dus in Ooijen en stroomt straks in grote lijnen langs de visvijver Gubbelsvijver in Broekhuizenvorst, vervolgens door het bosgebied ten oosten van de Kortenbos en ten westen van de forellenkwekerij Keizers berg in Blitterswijck, via de oude Maasgeul tussen De Roekenbosch en de Meerlose visvijvers en het Peschgebied ten noorden van camping 't Karrewiel, om vervol gens in de Grote Molenbeek uit te komen tussen 't Kasteelke en de brug over de beek bij het Molen eind. Opvallend in het plan is ook dat de aanleg van de nieuwe rivier gepaard gaat met woningbouw op sommige plekken langs de rivier. De dorpen Wanssum, Meerlo en Broekhuizen kunnen, volgens de plannenmakers, uitgebreid worden met dorpsfronten aan de nieuwe rivier. Dus aangepaste woningbouw, vlak langs het water in het gebied dat daarvoor thans nog niet geschikt is. De plannen makers hebben berekend dat er ruimte is voor zo'n 710 huizen in diverse gradaties, van woonhuizen tot recreatiehuizen. Het plan voor de nieuwe rivier is onlangs gepresenteerd in boek vorm door het InnovatieNetwerk, een landelijke club onder leiding van de Limburgse oud-gouverneur van de koningin Sjeng Kremers. Deze onafhankelijke denktank van overheidsinstellingen en particu lieren heeft nog drie andere gebie den in ons land aangewezen waar een rivier zou moeten komen: Zutphen, Veesen-Wapenveld aan de IJssel enArnhem aan de Rijn. Exploitant Jan Bartels van Veer- huys restaurant Tantje Jet en cam ping 't Veerhuys in Blitterswijck ziet de plannen van de nieuwe rivier wel zitten. In het boek 'Bou wen aan nieuwe rivieren' zegt hij dat het gebied tussen Ooijen en Meerlo-Wanssum heel verrassend en verschillend is. 'Zoveel vari atie op microniveau is uniek voor Nederland. Daar moet je niet méér aan morrelen dan noodzakelijk is. Als het gaat om de hoogwater- problematiek dan kan er best wel wat. Er zijn plekken die dergelijke ingreep kunnen verdragen'aldus Bartels. De provincie Limburg is bij monde van gedeputeerde Mat Vestjens (Maaswerken) erg enthousiast over het plan en ook bij de gemeente Meerlo-Wanssum zien ze de nieuwe rivier op onder delen wel zitten. Volgens Vestjens zou het wel eens zo kunnen zijn dat volgend jaar de eerste schop de grond in gaat. Volgens Ir. N.J. Beun en Dr. J.H.A. Hillebrand van InnovatieNetwerk is het de hoogste tijd om nieuwe rivieren aan te gaan leggen in Nederland. Ze vormen een rug gengraat voor de ruimtelijke en economische ontwikkeling, ze verbeteren het ecologisch func tioneren van het riviersysteem en zijn een bron van plezier voor mensen die aan het water willen wonen of recreëren. Verder is de aanleg ervan niet te kostbaar en vergroten nieuwe rivieren de vei ligheid, omdat ze overtollig water helpen afvoeren. De deskundigen hebben hun ideeën uitgewerkt in het boek 'Bouwen aan Nieuwe Rivieren'. Het verlanglijstje van BV Nederland is lang. We willen woningen, liefst in het groen. 'We willen ook meer natuur, meer geschikte locaties om te recreëren en meer ruimte voor de rivieren, omdat die steeds meer overtollig water moeten kunnen afvoeren. We willen een halt toeroepen aan de 'verrommeling' en de leegloop van het platteland, en liefst ook nog nieuwe locaties voor delfstof fenwinning. Door plannen slim te koppelen, ruimtelijk en financieel, De illustratie van het gebied met rechtsboven de plek waar de nieuwe rivier ontspringt en rechts beneden het dorp Meerlo en links Wanssum. Illustratie Jeroen Helmer (ARK). kunnen veel van deze wensen in combinatie worden gerealiseerd'. Nieuwe rivieren vormen de rug gengraat van zo'n geïntegreerde ontwikkeling, aldus de deskundi gen. Volgens de bedenkers van het rivierenplan trekt de landbouw zich in het gebied tussen Ooijen en Wanssum terug. De provincie Limburg wil daarom graag dit gebied een nieuwe impuls geven. Een nieuwe rivier zou daarvoor de dragende structuur kunnen zijn. Zo'n rivier biedt kansen voor wonen op het water, natuuront wikkeling, recreatie en delfstoffen winning. Een nieuwe rivier biedt ook de mogelijkheid droge voeten te houden in dit gebied, iets wat niet zo goed gelukt is bij de over stromingen van 1993 en 1995.Als de nieuwe rivier er straks is, kun nen bewoners van de dorpen en toeristen met een kano of bootje een rondje Maas en nieuwe rivier maken. Ten slotte heeft Hillebrand van het InnovatieNetwerk bij de pre sentatie gezegd dat het idee voor nieuwe rivieren geen luchtfietse rij is. Er is geen sprake van creatief denken zonder je druk te maken over de realisatie. "Wij willen dat het uitgevoerd wordt en hebben daarom niet alleen getekend, maar ook gerekend", zo liet hij weten. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Op donderdag 12 april is het precies vijftig jaar gele den dat in Meerlo de drieling van Zus en Ben Hendrix werd geboren: Albert, Wiel en Har- rie. Zaterdag 14 april viert de familie Hendrix het feit dat de drie mannen samen 150 jaar worden. Ongetwijfeld zullen dan veel herinneringen wor den opgehaald door de drie mannen en hun familieleden. Op twaalfjarige leeftijd wer den de drie jongens van Hendrix geïnterviewd door het maand blad VRAAGTEKEN, het blad dat destijds door jongerencentrum Merlin in Meerlo werd uitgegeven. We citeren enkele uitspraken van toen en laten de drie mannen er nu op reageren: Albert Hendrix vertelde dat hij graag voetbalde, foto's verzamelde van vliegtuigen, een beetje deed vissen en zwem men. En dat laatste deed hij het liefste met Jan Heijs, Pierre ele ven en Noud Janssen omdat die zo goed konden zwemmen. En, zo meldde Albert, ik wil later vlie genier worden. Albert Hendrix is na de lagere school met zijn twee evenoude broertjes naar de LTS in Venray gegaan. En vervolgens heeft hij enkele jaren als fietsen maker gewerkt bij Frans Kusters in Meerlo en werd hij vrachtwa genchauffeur. Bij Oerlemans heeft hij 23 jaar gereden. Hij zit nu ach ter het stuur bij Van Amerongen uit Barneveld. Vliegenier is hij niet geworden. "Maar het rijden op de vrachtwagen heeft wel iets weg van vliegen. Je moet overal snel heen. Het mooie van het vrachtwagenrijden is er wel af. De werkdruk is veel en veel te hoog", aldus Albert. In zijn vrije tijd is hij bestuurslid van de visclub en hij reist graag. Vele malen bezocht hij met zijn Meerlose vrienden Cuba, maar hij deed ook de Peking Express. En overal neemt hij klei ne culturele poppetjes mee die moeder Zus Hendrix trots uitstalt in een vitrine in de kamer. Harrie Hendrix vertelde vroe ger dat hij meester wilde worden. gewerkt en vervolgens rijdt hij alweer dertien jaar vrachtwagen bij Willems in Rijckevort. "Ik rijd veel in Nederland en België en ben soms dagen onderweg", zegt hij. Hij geniet achter het stuur en is het met broer Albert eens dat de druk steeds groter wordt. Sinds kort heeft hij een partner overeenkomst getekend en woont hij samen met zijn vriendin en dochter in Venray. De derde van het trio, ook het laatst geboren, is Wiel Hendrix die in Venray woont. Zijn grootste hobby's waren vroe ger, althans dat meldde hij In het maandblad VRAAGTEKEN, eten en slapen. Na de LTS ging hij werken bij de Pope in Blerick, waar ook vader Ben een job had. Vervolgens heeft hij 18 jaar gewerkt bij Inalfa. Toen deze tak van het bedrijf fail liet ging, stond hij op straat. Hij heeft een tennisarm die geregeld in het gips moet. Wiel heeft nog actief gevoetbald bij SV Venray. Hij is getrouwd geweest en heeft twee dochters. De inrichting van zijn huis staat in het teken van Elvis Presley. Foto's, hoezen van LP's e.d. Ook heeft hij een authen tieke handtekening van het pop- idool. De handtekening is door het veilinghuis Christy in Londen gecontroleerd en echt bevonden. De krabbel is op dit moment wel duizend euro waard. Moeder Mientje Hendrix (74), in de volks mond beter bekend als Zus Hen drix, had vroeger veel te stellen met de drie. "Het is ook niet niks om er drie tegelijk bij te krijgen", zegt ze. "Het was altijd veel werk." Veel drielingen zijn er daarna in Noord-Limburg niet geboren. Ze heeft wel alle advertenties van drielingen die geboren werden uitgeknipt en opgeborgen in een schoenendoos. Ze verheugt zich op de feestdag van haar drieling. "Ik zal dan echt wel een traantje laten als ik terugdenk aan mijn man Ben. Samen hebben we veel meegemaakt en ook veel leuke dingen meegemaakt", zegt ze. De drieling van Hendrix viert het gouden feest in zaal 't Brugeind te Meerlo op zaterdag 14 april vanaf 20.30 uur. Meerlo-Wanssum mag de tuinen aan de Postweg en Beemdweg in Wanssum nog niet ontruimen. Dat heeft het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV) de gemeente eind vorige week laten weten. Zolang het natuurwaardenonderzoek in het gebied niet is afgerond, mogen er geen werkzaamhe den plaatsvinden op de stro ken gemeentegrond achter de huizen van de bewoners. Zoals bekend kregen de bewoners van de Postbaan en Beemdweg begin vorige week van het col lege van B en W de opdracht om voor 15 april hun tuinen te ontruimen. Inmiddels heb ben ze van het gemeentebe stuur een nieuwe brief ontvan gen waarin wordt gemeld dat de ontruiming voorlopig van de baan is. Projectontwikkelaar Th. Vis sers dient van het ministerie van LNV namelijk eerst een natuur waardenonderzoek te doen en de uitkomsten van die studie voor te leggen aan de Dienst Regelingen in Dordrecht. Vervolgens beslist het ministerie pas of een onthef fing vereist is. De gemeente Meer lo-Wanssum vindt zo'n onderzoek echter 'buitenproportioneel' en is vooral verbaasd over het besluit van het ministerie. In een brief aan het ministerie schrijft het college dat in de tuinen al jaren wordt gespit, gras gemaaid, onkruid gewied en struiken en bomen worden gesnoeid. Het college is nog altijd van mening dat er voldoende onderzoek is gepleegd en dat er geen reden is om alsnog een natuurwaardenon derzoek te eisen. Ook stellen bur gemeester en wethouders dat er geen 'redelijk vermoeden' bestaat dat in het plangebied beschermde diersoorten kunnen voorkomen. Volgens de Dienst Regelingen van het ministerie van LNV worden in de ruimtelijke onderbouwing van het bestemmingsplan echter verouderde gegevens gebruikt bij het bepalen van de aanwezigheid van beschermde soorten. Ook zijn een aantal soortgroepen niet onderzocht, waaronder vleermui zen en vogels. Het Natuurloket is wel geraadpleegd, maar die gege vens leveren onvoldoende bewijs op om te kunnen vaststellen of beschermde soorten in het plan gebied ontbreken, aldus de Dienst Regelingen. Eigenlijk moesten de tuinen, die de bewoners jarenlang van de gemeente in bruikleen hadden, al in september 2006 ontruimd zijn, maar die deadline werd uitgesteld. Het college van B en W vond na een halfjaar echter dat het de bewoners van de Beemdweg en Postbaan genoeg tijd had gegeven om hun percelen te ontruimen. Omdat enkele mensen die wel hun tuin leeghaalden zich op een gegeven moment afvroegen waar om andere buurtbewoners hun tuin niet hoefden te ontruimen, besloot de gemeente volgens wet houder Carla Brugman (PK, Ruim telijke Ordening) om alle bewo ners de opdracht te geven om hun beplanting, bouwwerken en afras tering voor 15 april uit hun tuinen te verwijderen. Die ontruiming is nu dus opgeschort, in afwachting van de uitkomsten van het natuur waardenonderzoek. De gemeente heeft het ministerie gevraagd om snel met een reactie te komen, omdat ze snel de werkzaamheden in het gebied wil hervatten. De gemeente heeft de grond nodig voor de bouw van vijftien huizen, maar een aantal bewoners blijft zich verzetten tegen die bouw plannen. Negentien omwonenden hebben onlangs een bezwaar schrift tegen het woningbouw plan aan de Beemdweg en Post baan bij de gemeente ingediend. Tijdens het netwerkevent 'Jong en succesvol' ontving Leo Schraven, eigenaar van het bedrijf Leolac uit Wans sum, woensdagavond 4 april het eerste startersvoucher ter waarde van 1.000 euro uit handen van gedeputeerde Martin Eurlings. Leolac is een relatief jong bedrijf dat gespe cialiseerd is in het coaten van schuim(producten). Het bedrijf gaat het voucher benut ten voor marktverkenning. Het product schuim heeft vele toe passingsmogelijkheden. Om te kunnen focussen moeten er keuzes gemaakt worden. Een ervaringsdeskundige gaat het bedrijf daarmee helpen. Met een startersvoucher kun nen ondernemers, die pas met hun bedrijf gestart zijn, gebruikmaken van de begeleiding van een erva ren ondernemer. Doel hiervan is het vergroten van de kans op een succesvolle start. De coach biedt aan startende ondernemers onder steuning bij vraagstukken die de reguliere bedrijfsvoering overstij gen. De ervaren ondernemer die de ondersteuning biedt doet dit vanuit betrokkenheid en affiniteit en niet uit commerciële overwe gingen. Starters die geïnteresseerd zijn in de vouchers kunnen terecht bij www.venlo.kvk.nl en www. maastricht.kvk.nl. In totaal zijn er vijftig vouchers beschikbaar, die de onkosten van een coach vergoe den tot een maximum van 1.000 euro. Het project startersvouchers is ontwikkeld door de Stichting Starterscentrum Zuid-Limburg in samenwerking met de Kamer van Koophandel Limburg-Noord en de provincie Limburg. De pro vincie Limburg ondersteunt het project met een bedrag van ruim 50.000 euro. Hoewel Leolac een jonge en dynamische onderne- Uitreiking van het eerste star tersvoucher door gedeputeerde Martin Eurlings aan Leo Schra ven. ming is, beschikt het bedrijf over een enorme kennis en ervaring. Als patenthouder van het coaten van schuim is Leolac het enige bedrijf in geheel Europa dat dit proces volledig beheerst en mag uitvoeren. Het procédé van Leolac is door middel van een applicatie techniek een gesloten huid aan te brengen op alle soorten schuim. De mogelijkheden en toepassin gen zijn onbeperkt. Het materiaal is zacht, sterk en zeer hygiënisch. Alle vormen en kleuren behoren tot de afwerkmogelijkheden. Het product is bij uitstek geschikt voor zeer veel doeleinden in o.a. de zorgsector, in de meubelindu strie, maar ook het onderwijs en de recreatie. Zie ook www.leolac. nl Een beeld van de Venrayseweg in Wanssum rond 1935, gezien vanaf de brug over de Grote Molenbeek. Rechts de weg naar Geijsteren en het voormalige raad huis. De Venrayseweg is nog altijd een belangrijke doorgaande weg tussen Venray en Well. De drieling van Hendrix:Albert. Wiel en Harrie. Hij verzamelde sigarenbandjes en prentbriefkaarten en deed erg veel aan vissen. Dat laatste is niet zo verwonderlijk omdat de familie van Ben en Zus Hendrix-Verste- gen een echte vissersfamilie is. Zo stonden Ben en Zus aan de wieg van de vlisclub en werd de zes jaar overleden Ben zelfs erelid. Harrie heeft vele jaren bij loonbedrijven Startersvoucher Limburg Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11