Giselle, ballet op muziek I Familie Knor bij OJC Jera'70 Michel Janssen 70 jaar lid St. Oda Drie bands in Ei-geweis Mariëlle Swinkels exposeert in bibliotheek Expositie in Galerie Rooyart Kameeltje geboren Lentekriebels in Zoo Pare The truth about food Tl ÜTH AÈBiiUT FOOD I Tiwm m TUC PEEL EN MAAS Donderdag 5 april 2007 - Pagina 15 Programma Schouwburg Venray Het Sint Petersburg Ballet en het Staats Filharmonisch Orkest Lvov brengen op dins dag 10 april vanaf 19.00 uur in Schouwburg Venray Giselle. Giselle is een ballet op muziek van Adolphe Adam. De choreogra fie is van Marius Petipa en Lev Iva- nov, gemaakt op het libretto van Jules-Henri Vernoy de Saint-Geor- ges gebaseerd op een idee van Théophile Gautier. Giselle vertelt het verhaal van de gelijknamige hoofdpersoon: een onschuldig en verlegen boerenmeisje dat zich het hof laat maken door een boe renzoon. In werkelijkheid is deze verraderlijke rokkenjager hertog Albrecht. De ontdekking van dit bedrog leidt uiteindelijk tot de dood van Giselle, waarna ze opge nomen wordt in het dodenrijk van de Willis: de rusteloze zielen van maagdelijke meisjes die zich 's nachts wreken op passerende mannen. De rol van Giselle stelt de allerhoogste technische en artis tieke eisen aan de vertolkster van de titelrol en is dan ook het para depaardje van menig ballerina. De muziek is van Adolphe Adam die met dit ballet zijn grootste succes behaalde. Giselle ging in juni 1841 in première in Parijs en in 1842 in Sint-Petersburg. Het wordt nu uitgevoerd door het gelijknamige gezelschap uit deze stad, die de bakermat van het klassiek roman tische ballet is. De begeleiding ligt in de vaardige handen van het Nationaal Filharmonisch Orkest van Oekraïne, dat gespecialiseerd is in de uitvoering van de grote werken uit deze bloeiperiode van het Russische ballet. PATRICK MEIJER Aangezien de voorstellingen van Delirium van Javier Guzman en Patrick Meijer op woensdag j 11 en donderdag 12 april zijn uitverkocht, komt Patrick Meijer op 2 juni terug naar Schouwburg Venray met de Comedy Explosion. Meijer staat dan samen met Wilko Terwijn enAdam Fields in de start blokken om een knaller van een Stand Up prestatie weg te geven. Terwijn behoort al jaren tot de top van de Stand Up comedy en is zo onderhand de grappendealer van Nederland. Fields grote kracht ligt in de manier waarop hij zijn Nederlandse ervaringen beziet met zijn Engelse gevoel voor humor. Fields is één van de men sen die al jaren tot de vaste cast van Comedy Explosion behoort Patrick Meijer (foto Bodil Anais). en dus een oude rot in het vak" genoemd kan worden. Aanvang 20.00 uur. Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Ven ray kan via tel. (0478)530999 of via www.schouwburgvenray.nl. Het belooft gezellig te gaan wor den op zaterdag 7 april bij OJC Jera'70. Familie Knor staat deze avond op het podium. De vanuit het Brabantse Lierop opererende band is een nogal vreemd gezel schap. De Familie Knor is in hun omgeving geen onbekende meer. Vanuit het Brabantse proberen zij ook bekendheid en succes in de rest van de wereld te verwerven. Met uitsluitend Hollandse liederen speelde dit bonte zestal al mening feesttent of kroeg plat. Papa Knor is sinds jaar en dag de bas. Nie mand in de wijde omtrek doet dit zo vol passie en met zo veel fysiek geweld als hij. Regelmatig dient er weer een kat gevangen te wor den voor de broodnodige snaren. Mama Knor streelt met haar lieve vrouwenhandjes het klavier en is de rust zelve. Ze probeert het stelletje onge regeld dan ook in bedwang te houden, vaak zonder al te veel succes. Heintje Knor, is autodidact, zoals hij zelf zegt. Hij speelt zon der ook maar één noot te kunnen lezen zowel harmonica als gitaar, en dat is te horen. Degene met de grootste bek is zanger geworden. Maar vooral omdat Freddie geen maat weet te houden, zowel in de muziek, als na weer zo'n suc cesvol optreden, aan de bar niet. Luciën weet daarentegen de juiste snaar wel vaak te raken, dit heeft dan wel niets met gitaar of trek zak spelen te maken, maar meer met de vrouwtjes die wel op zo'n linke jongen vallen. Dan is daar nog onze Berrie die al zijn frus traties op zijn trommels bot viert. Menig strak koeienvel heeft daar aan moeten geloven. Vele zien in hem De Troubadour van Lenny Kuhr. De deuren gaan om 20.00 uur open voor het publiek. Check voor meer informatie www.jera70. nl. en www.familieknor.nl. Fanfare St. Oda Merselo-Vrede- peel heeft twee jubilarissen in het licht van de spotlights gezet. Het gaat om Michel Janssen, 70 jaar lid, en Bart Peeters, 25 jaar lid. Deze leden hebben een enorme staat van dienst binnen de fanfare. Michel Janssen, in Merselo beter bekend als Michel van de smid, is 70 jaar lid. Michel is geboren in 1923 en om in 2007 70 jaar lid te zijn, moet Michel dus op 13/14-jarige leeftijd lid geworden zijn van de muziekvereniging. Hij is in al die jaren een markant lid geweest van St. Oda en is niet voor niks benoemd tot erelid. Bart Peeters doet het liefst op de ach tergrond zijn werk. Hij heeft ook bewezen over grote organisatorische en pro ducertalenten te beschikken. Hij maakte twee keer deel uit van de TEMA commissie en was daar mee medeverantwoordelijk voor prachtige muziekshows. Nominatie Klassiek op Locatie In Theaterhotel De Oranjerie in Roermond worden op dinsdag 24 april de LI Reclame Awards 2007 uitgereikt. Dit jaar dingen auto matisch alle adverteerders met een radio- en/of tv-commercial uit 2006 mee naar de prijzen. Onlangs nomineerde de vakjury vijf radio commercials en vijf televisiecom mercials. Daaronder behoort ook de bijzondere clip die gemaakt is in opdracht van de organisatie van Klassiek op Locatie. Sinds enige jaren houdt Klassiek op Locatie in Noord-Limburg hoogstaande klassieke concerten met interna tionale solisten en ensembles. In 2006 heeft dus de commercial van deze concertorganisatie hoge ogen gegooid bij de professionele jury die dit filmpje nomineerde voor de LI reclame award 2007. De productie van de commercial was in handen van Nard Reijnders Music uit Broekhuizenvorst. De regio en montage werd gedaan door Lennart Reijnders (Sensible Productions), de camera werd gehanteerd door Ivo Kasbergen en de muziek is van Nard Reijn ders. Door de nominatie maakt Klassiek op Locatie kans op de LI Reclame Award 2007. Het genomi neerde filmpje is te bekijken op www.klassiekoplocatie.nl. Lenteconcert Symfonieorkest Het Symfonieorkest Helmond- Venray geeft op zaterdag 14 april een lenteconcert. Het amateur orkest brengt werken van Bruch, Cimarosa en Beethoven ten geho re. Solist is de hoboïste Yvonne Jonker. Het geheel staat onder lei ding van dirigent Stephan Pas. Het concert vindt plaats in schouw burg Sint Anna in Venray. Aanvang 20.00 uur. De Zweedse dansen van Max Bruch bestaan uit twaalf lichtvoetige, gemakkelijk in het gehoor liggende stukjes. Door het romantische karakter neigt het werk enigszins naar salonmuziek. De componist van het tweede stuk, Domenico Cimarosa hield zich vooral bezig met komische opera's. Zijn hoboconcert wordt dan ook gekenmerkt door aan stekelijke melodieën. De derde symfonie van Ludwig van Beet hoven wordt ook wel de Eroïca genoemd, omdat Beethoven hierin zijn bewondering voor Napoleon verklankte. De heroïsche symfonie heeft een briljant eerste deel, een beroemde dodenmars, een razend scherzo en een virtuoze finale. Theaterspektakel De storm Het Overloons Toneel en Fanfa re Vriendenkring bestaan honderd jaar. Om dit te vieren is besloten een muzikaal theaterspektakel op te zetten. In de zomer wordt een moderne bewerking van De Storm van Shakespeare uitgevoerd in het openluchttheater van het Oorlogs museum in Overloon. De Storm is een door Erna van Rosmalen in modern taalgebruik herschreven theaterstuk. Het krijgt iets wezen lijks extra door de muzikale invul ling. Het Overloons Toneel en Fanfare Vriendenkring zijn actief en betrokken bij dit stuk waarbij de muziek een essentiële aanvul ling is op het toneelspel. Het stuk neemt de toeschouwer mee naar het magische eiland waar Prospe- ro heer en meester is en Kalibaan zijn slaaf. Waar de krachten van goed en kwaad, wraak en verge ving met elkaar in botsing komen. In het sfeervolle openluchttheater wordt men meegenomen naar de betoverende wereld van droom en fantasie. Een meeslepend spek takel van toneel dans en muziek. Zie voor meer informatie en kaart verkoop www.destormoverloon. nl. Expositie VieCuri In de maanden april en mei zijn een deel van de werken van kunstenaar Arnold van der Meij in VieCuri Venray te bezichtigen. De schilderijen zijn kleurrijk, abstract, figuratief en groot van formaat. Van der Meij schildert al jaren en heeft onder begeleiding van de Venloose kunstenaar Sef Berkers een typische en herkenbare stijl ontwikkeld. Stijldansavond in Veltum Dance Events Veltum houdt op zaterdag 7 april een stijldansavond voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray. Aanvang 21.00 uur. Onder de titel Ei-geweis treden op zondag 8 april vanaf 15.00 uur drie bekende regiobands op in de Raayhal in Overloon. Het wordt een eigenwijs gezellige namid dag vol muziek voor jong en oud waarbij de bands, In Between, ZenZation en Random de middag op z'n kop zetten! In Between opent de middag met eigenwijze country-rock. Ze combineren de karakteristieke samenzang met strakke begelei ding van gitaren, piano en drums. Nummers van Lucy Silvas, The Eagles, Ilse de Lange en Sandy Coast passeren de revue. ZenZati on zorgt voor sensatie als het gaat om rockmuziek uit de jaren '90. Deze viermans band zingt num mers van onder andere U2, Red Hot Chili Peppers, Skunk Anansie en Lenny Kravitz. Random sluit de middag af. Zij zorgen, door hun top-40 repertoire, dat iedereen flink de heupen los kan swingen op nummers van Anouk, Bryan Adams, Guus Meeuwis en Doe Maar. Inbetween is een Limburgse band met leden uit Weert, Well, Blitterswijck en Venray, bestaat ruim vijftien jaar en heeft na enige bezettingswisselingen weer een nieuw geluid gekregen. Country Rock is nog wel de hoofdmoot van het repertoire en kleine uit stapjes naar andere genres maken het totaal afwisselend en luister- baar voor alle leeftijdsgroepen. Ook de verschillende tijdsvak ken waaruit de muziek wordt gespeeld variëren in gelijke mate zodat het geluid van bij voorbeeld Sandy Coast, Eagles Ilse de lange KTTunstall en Lucy Silvas in een optreden te horen zijn. Kortom, de leukste muziek van de laat ste decennia wordt gebruikt om de voor Inbetween zo karakte ristieke samenzang te kunnen laten horen. Dit met de strakke begeleiding van gitaren, piano en drums. De band ZenZation bestaat sinds november 2002. Een jaar eerder werd de basis gelegd door twee van de inmiddels uit vier personen tellende band. In de plaats Well werden de eerste akkoorden gespeeld en al gauw werd er gezocht naar uitbreiding om te komen tot een basisbezet ting voor een band. De zoektocht was van korte duur want al gauw kwamen we in contact met twee ex-muzikanten van de band Onat- tic die enkele jaren geleden grote bekendheid genoot in Venray en wijde omgeving. Na slechts een repetitie besloot met tot een ver volg krijgen. Deels opgegroeid in de tijd van de jaren '90 geeft het inspiratie tot het spelen van met name de rockmuziek uit die tijd. Random is een muziekband in de breedste zin van het woord. Met Random is men verzekerd van een avond vette muziek en een breed repertoire. De band speelt name lijk Top 40 covers en feestmuziek. Van Doe Maar tot Rowwen Heze, van Guus Meeuwis tot Robbie Wil liams. En als heel laat op de avond de fun er goed in zit, wordt Jantje Smit ook nog heel even van stal gehaald. Random is een echte streekband, met zes muzikale gas ten uit de regio: Eline Henckens (vocals), Hugo Koenraads (gitaar), Maarten van Gemert (drums), Bart Custers (vocals, saxofoon), Jeroen Derks (toetsenist), Paul Mathey (basgitaar).Alle leden heb ben flink veel muziekervaring op allerlei gebied en vaak op meer dere instrumenten. Dit geeft de nodige afwisseling op het podium en dus ook voor het publiek. De vaste licht- en geluidcrew zorgt voor kwaliteit én voor de nodige decibellen. Mariëlle Swinkels, 24 jaar en afgestudeerd als beeldend creatief therapeut, exposeert tot en met 1 mei in de bibliotheek in Venray. Als student beeldende creatieve therapie was het een must om zelf het verband te ontdekken tussen creatief werken en je psychische en lichamelijke gezondheid. Met deze expositie wil ze haar beeldende werken aan een gro ter publiek laten zien. Haar werk wijze wordt gekenmerkt door doen, handelen en bewegen. Spontaan en dynamisch werken vanuit lichaamsbewegingen, inter veniërend met het materiaal. De werken zijn gemaakt op plat vlak met verschillende materialen zoals acrylverf, olieverf, ecoline en oliepastelkrijt. Het werk zelf is het beste te omschrijven als dyna misch, experimenteel en kleur rijk. De werken zijn beschikbaar voor verkoop. Naast deze exposi tie worden in april werkstukken en gedichten tentoongesteld die gemaakt zijn door leerlingen van vwo 5 van het Raayland College. Het betreft een project waaraan in twee vakken werd gewerkt: Neder lands en Kunstzinnige vorming. Dit project met de naam: De doos van Pandora, is tot stand gekomen in samenwerking met Stichting Lezen, School der Poëzie en Bibli otheek Venray. Onder begeleiding van de School der Poëzie zijn een aantal workshops gehouden waarin alle leerlingen een gedicht geschreven hebben en een cre atief werkstuk hebben gemaakt. De gedichten en werkstukken zijn door de leerlingen gepresenteerd in café het Podium. De winnaars van de poëziewedstrijd hebben hun gedicht voorgedragen tijdens het door de bibliotheek gehouden Boekenbal. De werkstukken en gedichten in de bibliotheek zijn te bekijken op maandag en donder dag van 13.00 tot 17.30 uur, dins dag en woensdag van 11.00 tot 17.30 uur, vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. In Galerie Rooyart in Venray wordt van zondag 8 april tot zondag 6 mei een tentoonstel ling gehouden. De opening is op zondag 8 april om 14.00 uur. De deelnemende kunstenaars zijn Ria Erkens met haar bronzen sculpturen. Wim Savelkouls met zijn schilderijen, Truus Stoop met keramische beelden en Janny van der Veen met haar kerami sche (dier)plastieken. Savelkouls laat zich voornamelijk inspireren door de natuur, hij schildert onder andere vogel en vlinder portret ten, Hollandse landschappen, zeegezichten, strandtaferelen en stadsgezichten. Verder maakt hij portretten in opdracht en komen de uit een oud schippersgeslacht hebben havens en scheepspor- tretten een belangrijke plaats in zijn oeuvre. Dit alles in olieverf, aquarel of pastel. Van der Veens keramische plastieken bestaan uit dierfiguren en vormen van bouwsels. De dierenwereld, hou dingen en gedragingen van dieren en bouwsels omgeven door een mysterieuze atmosfeer inspireren haar. Met haar plastieken wil ze niet zozeer diepzinnige gedach ten losmaken, maar een poëtisch rustpunt voor het oog creëren. De rustgevende uitstraling van haar plastieken bereikt ze ook door haar werk in zout- en houtoven te stoken op hoge temperatuur. Erckens heeft zich ontwikkeld tot een veelzijdig kunstenares. Met haar kleurrijke acrylschilderijen heeft zij zich al jaren bewezen. Mens, dier en natuur vormen haar onuitputtelijke inspiratiebronnen. We zien het in haar bronsplastie ken, waar natuurlijke elementen de letterlijke bronnen zijn voor haar sculpturen.Abstractie en figu ratie mengen zich in haar werk in een vanzelfsprekende symbiose. Stoop laat zich inspireren door de relaties tussen mensen. Ze drukt dat uit in een abstracte figuratie waar door verschillende manie ren van bakken accentverschillen worden verkregen. Porselein en steengoed beelden worden in een zoutoven op hoge temperatuur gestookt, terwijl in de raku stook techniek andere accenten worden verkregen. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derso is op zondag 8 en maandag 9 april geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Traditiegetrouw zijn op beide dagen pasgeboren kui kentjes te zien. Op maandag is er vanaf 14.00 uur een speciale paas- activiteit voor kinderen. Wat dat precies is blijft nog even geheim. Zie ook www.delocht.nl. In Zoo Pare Overloon heeft kameel Aïsha het leven geschon ken aan een gezonde dochter. Zowel moeder als dochter maakt het uitstekend.Vele bezoekers van het park hebben Aïsha en haar jong het afgelopen weekend al met een 'kraambezoekje' vereerd en keken vertederd toe hoe het kameeltje stond te drinken bij haar moeder. Het jong werd zaterdag ochtend in alle vroegte geboren. Tijdens de ochtendronde door het park vonden dierverzorgers het jonge kameeltje nog nat en half in het geboortevlies. Onder het toeziend oog van vele bezoekers heeft het jong aan het begin van de middag haar eerste, wankele stapjes gezet. De geboorte van het jonge kameeltje werd al enige tijd verwacht. Kamelen hebben een draagtijd van dertien maanden en ook Aïsha's gedrag wees erop dat de geboorte niet lang meer op zich kon laten wachten. De vrouwtjeskameel zonderde zich wat af van de groep en dierverzor gers zagen dat haar uier was opge zwollen. Voor het kamelenvrouw- tje is het de derde keer dat ze een gezond jong op de wereld heeft gezet. Haar dochter Jubei en zoon Kai leven ook in de kamelengroep van Zoo Pare Overloon. Zoo Pare Overloon, dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, is te vinden aan de Stevensbeekseweg in Over loon, tel. (0478)640046. Zie ook www. overloonzoonl Jonge dieren, broedende vogels en bijzondere activiteiten; Zoo Pare Overloon is helemaal klaar voor de lente! Tijdens het Paas weekend krijgen bezoekers volop de gelegenheid verschillende jonge dieren te bewonderen, kun nen kinderen een echte ei-oloog worden door mee te doen aan speurtocht Eitje en huppelt de paashaas vrolijk door het park. Veel bewoners van Zoo Pare Overloon hebben lentekriebels! Zo hebben de ooievaars koppels gevormd, vertonen de kapgieren broedgedrag, zijn vele vogels druk aan het broeden en is een kameel in blijde verwachting. Bij de wal labies zijn zelfs al vier jonge die ren gespot! Tijdens Pasen start de bijzondere speurtocht Eitje. De jonge deelnemertjes komen hier bij van alles te weten over mooie, vreemde, grote en kleurrijke eie ren en mogen zich na afloop een echte ei-oloog noemen. Speur tochtformulieren zijn van 8 april tot en met 31 mei verkrijgbaar aan de kassa. De volledige opbrengt van Eitje wordt geschonken aan een kraanvogelproject in Rusland. De eigen natuurbehoudstichting van Zoo Pare Overloon, Stich ting Zodiac Nature Watch, steunt een project waarbij eieren van Chinese kraanvogels en witnek- kraanvogels worden uitgebroed. De jongen worden in de natuur uitgezet om de populatie kraan vogels weer op peil te brengen. In de Magic Zoo Show beleven de theaterdieren de raarste avontu- ren.Tijdens de theatervoorstelling leven bezoekers met de vrolijke Ollie en de ietwat humeurige Diz- zie mee, dansen de apensamba en worden verrast door de grote wis seltruc. Bezoekers voelen de wind langs hun gezicht strijken als de roofvogels vlak over hun hoofd suizen tijdens de spectaculaire roofvogeldemonstraties. Gedu rende het paasweekend vinden de roofvogeldemonstraties plaats om 13-00 uur, 14.30 uur en 16.00 uur. In de bijenstal is ook volop bedrij vigheid; de Imkervereniging Ven ray is tussen 13-30 en 16.00 uur aanwezig om uitleg te geven over het leven van bijen. Ook de educa- tiekar Beestenboel rijdt uit tijdens Pasen. Hier kunnen bezoekers aan de hand van vele dierlijke voor werpen met eigen ogen ontdek ken hoe boeiend de dierenwereld is. Bij Beestenboel wordt uitleg gegeven over diverse materialen, zoals schedels, eieren, veren en vachtjes en kunnen bezoekers zelf van alles ontdekken. Zo kan gevoeld worden hoe zacht de vacht van een yak is, gekeken wor den hoe een schildpadschild er van binnen uitziet en geluisterd worden naar het verschil tussen de veren van ara's en emoes. Voor de jonge bezoekers is het extra feest tijdens Pasen. Zo beleven de dieren een echt paasavontuur tij dens de poppenkastvoorstelling en toveren de schminkmeiden de kinderen in een mum van tijd om tot kleurige paaseieren.Als de kin deren met de paashaas op de foto willen moeten ze snel zijn, voor ze het weten is hij alweer verder gehuppeld! Zoo Pare Overloon, dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, is te vinden aan de Ste vensbeekseweg 19-21, 5825 JB in Overloon, tel. (0478)640046. Zie ook www.overloonzoo.nl. Boekrecensie in Peel en Maas The truth about food is het grootste onderzoek in zijn soort. Voor het eerst worden alle mythes rond voeding in het laboratorium en de prak tijk getest om aan te tonen welke waar zijn en welke ver zinsels. Dit boek onthult niets dan de waarheid over het effect van voedsel op ons lichaam, of het nu gaat om spinazie, soja, omega-3 of zuivelproducten. Het laat zien wat de wetenschappelijk aangetoonde effecten zijn van voedsel op ons immuunsysteem, eetlust, geheu gen en libido. Ontdek hoe voedsel je vruchtbaarheid, energieniveau, de conditie van je huid en haar, gewicht en de duur van je leven beïnvloedt. En hoe het aanpassen van je eetgewoonten je leven kan veranderen. Dit gezaghebbende, leesbare boek vol tips en illustraties maakt een einde aan alle fabeltjes. Dit zijn de feiten over het effect van voedsel op je lichaam. Jill Fuller- ton-Smith is de Ösenior executive producerÖ bij het BBC Science Department. Het Science Depart- EERLIJK OVER ETEN ment van de BBC hanteert erg hoge kwaliteitseisen en werkt voor elke serie samen met topwe- tenschappers op het betreffende vakgebied. Jill Fullerton-Smith bedacht en produceerde de baan brekende televisieserie The truth about food, waarop dit boek is gebaseerd. Ze woont in Londen en Glasgow met haar man en kin deren. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 24,95 euro. A!2 t. Kunst Cultuur Jill Fullerton-Smith

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15