Sunny Pouwels studeert af in Ecuador Jeugdorkestenfestival in 't Brugeind Meerlo "Kloppend hart van de gemeente Merlinpop Horeca in Tienray al Oude foto Service rubriek ff PEEL EN MAAS Donderdag 5 april 2007 - Pagina 11 Paaszondag wordt voor de 22-jarige Sunny Pouwels uit Swolgen een speciale dag. Voor haar dit jaar geen paas- diner of paaseieren, maar een lange vliegreis naar Zuid-Ame rika. Samen met medestudente Lindie Soontiëns (21) uit Eind hoven vertrekt ze voor drie maanden naar Ecuador, om te gaan werken in het Parvulario. Dit is een dagbestedingcen trum voor kinderen met een verstandelijke beperking. Sunny Pouwels is vierdejaars studente aan de opleiding Sociaal Pedagogische Hulpverlening in Eindhoven. Ze hoopt haar studie met dit project in Ecuador af te ronden. Afgestudeerden aan deze opleiding komen veelal terecht in probleemsituaties, waarin zij (ambulante) hulp bieden aan men sen met een ziekte of een verstan delijke, psychische of lichamelijke beperking of handicap. Sunny Pou wels zal in Ecuador drie maanden werkzaam zijn in een dagbeste dingcentrum voor verstandelijk gehandicapte kinderen. "Het leek mij een geweldige uitdaging om mijn laatste project in het buiten land te doen. Ik heb niet alleen in Ecuador gezocht, maar ook in bij voorbeeld andere Zuid-Amerikaan- se landen en India. Via studenten die eerder in het buitenland zijn geweest, kwam ik in contact met twee Nederlandse mannen die werkzaam zijn in Ecuador. En zo begon het balletje te rollen. Deze mannen doen daar heel veel pro jecten, en één van deze projecten is het dagbestedingcentrum waar ik naar toe ga. Ik vind het plezie rig dat we ter plekke door twee Nederlanders worden begeleid." DRAMALESSEN Voor Sunny Pouwels en Lindie Soontiëns breekt een spannende tijd aan. Ze kijken reikhalzend naar het avontuur uit. "Wij gaan voor de kinderen van het dagbe stedingcentrum Parvulario een theater opzetten. In deze dagop- vang zitten verstandelijk gehandi capte kinderen in de leeftijd van 5 tot 20 jaar, vooral met het down- syndroom of autisme. In totaal zijn er 104 kinderen die van 8 tot 14 uur aanwezig zijn in het centrum. Wij richten ons op één groep, de 15- tot 20-jarigen. Het doel van ons project is om structurele ontspan ning toe te voegen aan het pak ket van activiteiten. De mensen daar zien dit centrum vooral als een onderwijsinstituut. De enige ontspanning die er is, bestaat uit enkele sportactiviteiten, het naai atelier en de houtwerkplaats. Wij willen er drama aan toevoegen. Wij zetten een theater op met als doel het vergroten van de sociale vaardigheden. De kinderen heb ben veel moeite met het accepte ren en uiten van zichzelf en daar willen wij verandering in brengen. We gaan in totaal vier dagen per week dramalessen verzorgen. Aan het einde van het schooljaar zal dit project worden afgesloten met Sunny Pou wels en Lindie een voorstelling." LERAAR IS DE BAAS Bang om de Nederlandse bodem voor drie maanden te verlaten, zijn de twee studenten niet. "Misschien besef ik het nog niet echt dat ik volgende week in Ecuador zit. Ik ben nu zo druk met alles, dat het nog niet helemaal tot me doordringt dat ik straks drie maanden van huis ben. Ik ben me er wel van bewust dat de cultuur en manier van werken daar heel anders zullen zijn. Vraaggestuurd werken kennen ze daar bijvoor beeld niet. Het systeem is heel hië rarchisch, de leraar is gewoonweg de baas. Ik ben benieuwd hoe ik me daarin kan vinden. Samen met drie andere studenten woon ik drie maanden in een appartement in Quito, de hoofdstad. De buurt waar wij zitten is een echte stu- dentenbuurt, al wordt er ook veel Soontiëns. geroofd omdat er veel toeristen zijn." Over het taalverschil maken Sunny Pouwels en haar medestu dente zich wel zorgen, want van tevoren kenden ze geen woord Spaans. "Daarom hebben we in Nederland zes lessen Spaans gehad. En de eerste twee weken in Ecuador hebben we vier uur Spaanse les per dag. Daarna kun nen we eindelijk echt aan de slag met ons project." "We zijn nu al bezig om geld op te halen om ons project te sponsoren. Daar hebben ze er geen geld voor. Mensen die ons project willen steunen, kunnen een bijdrage doen op naam van L.J.M. Soontiëns, rekeningnummer 14.96.96.620 o.v.v. Project Parvu lario Ecuador." Leefplein in Meerlo belangrijke stap dichterbij "Ik ben er trots op, vanavond aan u het Leefplein te mogen presenteren. Een Leefplein, dat het hart gaat vormen van Meerlo en de gehele gemeente. Een project, dat de basisvoor zieningen zal gaan verankeren in onze gemeenschap." Met deze woorden opende wethouder Dickie Minken (PvdA, Welzijn) maandagavond de beslo ten bijeenkomst voor de politiek en de deelnemende partijen in zaal 't Brugeind. Een dag later, tij dens een persbijeenkomst, vertelt Minken dat het gemeentebestuur van Meerlo-Wanssum erg trots is dat realisatie van het megaproject inmiddels een stuk dichterbij is gekomen. De partners zijn bekend en ook de financiering is zo goed als rond. Op verzoek van de gemeente werkte woningbouwcoöperatie Wonen Venray het idee uit om bij sport - en feestzalencomplex 't Brugeind aan de Leeuwerik meerdere voorzieningen samen te brengen op een zogeheten Leefplein. Duidelijk is nu dat in de brede school meerdere instellin gen een plek krijgen, zoals kinder dagverblijf, peuterspeelzaal, bibli otheeksteunpunt en basisschool. De partners die samen werken aan de brede school zijn Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wans sum, Dynamiek Scholengroep, Samen Sterk in Kinderopvang (SSK), Jeugdgezondheidszorg (JGZ) en Bibliotheek Meerlo- Wanssum. In het plan wordt de brede school gecombineerd met een multifunctioneel medisch centrum met huisarts, apotheek, verloskundige zorg en mogelijk fysiotherapie. Verder komen op de centrale plek aan de Leeuwerik woningen voor gehandicapten en ouderen. Het gaat om vier groeps woningen voor zes a zeven seni oren die bijvoorbeeld zorg nodig hebben omdat ze dement zijn en appartementen met een gemeen schappelijke ruimte voor senio ren die weinig of geen zorg nodig hebben. Het is de bedoeling de gemeenschapsruimte ook open te stellen voor andere senioren uit de gemeente. In het midden van het Leefplein moet een par keerterrein komen dat gemeen schappelijk gebruikt gaat worden. Het totale prijskaartje dat aan het Leefplein hangt, bedraagt circa 12 miljoen euro. BREDE SCHOOL Het idee voor een Leefplein ontstond naar aanleiding van de discussie over de brede school in Meerlo. De basisschool aan de Mgr. Jenneskensstraat is namelijk te klein om uit te groeien tot brede school. Bovendien ligt ze ten oos ten van het dorp, terwijl de mees te kinderen in het westen wonen. Het bleek dat de meest geschikte plek voor de bouw van een Leef plein bij de sporthal aan de Leeu werik ligt, in de nieuwe woonwijk Burgveld III. Het gemeentebestuur is erg enthousiast over het plan. "Het is een uniek project", vindt Dickie Minken. "Landelijk zijn er wel een aantal vergelijkbare pro jecten bekend, maar ons project wordt toch wel als erg bijzonder beschouwd omdat gezondheid, welzijn, opvoeding en onderwijs op één centrale plek worden ver ankerd." Alle zorginstanties worden bij voorbeeld samen geclusterd op één plek binnen de gemeente."Er is dus geen versnippering meer van instellingen over de dorpen. Op zo'n manier blijven instellin gen ook makkelijker te behouden voor de inwoners van Meerlo- Wanssum. Daarom wil zowel de provincie als het Rijk hierin subsi diëren. We hopen dat de partners ook worden uitgedaagd, elkaar gaan inspireren en enthousiasme ren, en dat er nieuwe initiatieven of projecten vanuit het Leefplein ontstaan." Minken denkt daarbij bijvoorbeeld aan gezamenlijke sportprojecten of projecten waar aan senioren samen met leerlin gen van de brede school deelne men. "Of programma's die vanuit het medisch cluster voor zowel senioren, leerlingen als gehandi capten worden opgezet. Ja, wij zien als gemeentebestuur de meerwaarde van een Leefplein wel en zijn blij dat ook alle andere participanten zo enthousiast over dit project zijn." KLOPPEND HART Volgens wethouder Carla Brug man (PK, Ruimtelijke Ordening) wordt het Leefplein 'het klop pend hart van de gemeente'. De financiering wordt gedragen door de partijen die in het Leefplein participeren, woningcoöperatie Wonen Venray die de bouw voor haar rekening neemt, subsidies en Vorm-gelden. De gemeente Meerlo-Wanssum moet zelf nog ruim 1,3 miljoen euro ophoesten. "Aan het totaalproject hangt een prijskaartje van ongeveer 12 mil joen euro. Elke betrokken partij draagt zijn steentje bij. Zo ook de gemeente, aangezien wij op enkele punten een verantwoor delijkheid hebben. Maar het is duidelijk dat wij nu eenmaal niet voor een dubbeltje op de eerste rij kunnen zitten. We moeten ons de vraag stellen wat het Leefplein ons waard is." Op die vraag mag de politiek binnenkort een ant woord geven, als het Leefplein aan de orde komt in de commis sievergadering Leefbaarheid van maandag 23 april en de raadsver gadering van maandag 7 mei. Het college vraagt de gemeenteraad om een bedrag van 500.000 euro uit de algemene reserves te halen. Het restantbedrag van 850.000 euro wordt door Wonen Venray geïnvesteerd. De woningcoöpera tie berekent de kosten vervolgens door in de huur van de woningen. In het prijskaartje is geen reke ning gehouden met de verkoop van de potentiële bouwgrond aan de Mgr. Jenneskensstraat, grond die vrijkomt door de verhuizing van de basisschool. Het is volgens wethouder Brugman duidelijk dat die grond de gemeente in de toe komst wat gaat opleveren. "Maar het is nu nog niet zeggen wat er met de locatie gaat gebeuren. Als we daar op moeten wachten en dat geld willen investeren in het Leefproject, loopt het hele pro ject vertraging op. En dat is niet de bedoeling, wij willen de vaart erin houden." Als alles volgens plan verloopt, kan het Leefplein in september 2009 in gebruik worden genomen. Een voorlopig ontwerp wordt in september ver wacht. Samen met een architect gaat een speciale werkgroep aan de slag om aan de bouw van het Leefplein vorm te geven. Daarbij wordt rekening gehouden met de eisen en wensen van de gebrui kers en ook omwonenden, dorps raden en het gehandicaptenplat form worden betrokken bij de ontwikkeling van de plannen. Bed breakfast De gemeente wil in principe meewerken aan de vestiging van een bed breakfast aan de Dorps straat 7 in Geijsteren. De familie Harmsen is bezig om in het hart van het dorp een logiesverblijf te realiseren. Er is bij de gemeente inmiddels al een bouwaanvraag ingediend voor de verbouwing van het hele complex. Tegen de vestiging van een bed breakfast bestaan volgens burgemeester en wethouders geen planologische bezwaren. 'Een dergelijke func tie kan in een woonstraat als de Dorpstraat in Geijsteren zonder problemen worden ingepast. Daar naast kan het een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van toerisme en van recreatieve voorzieningen binnen de gemeente'.Als er geen bezwaren worden ingediend tegen het plan, kan de vrijstelling samen met het bouwplan worden verleend. Het Meerlose popfestival Mer linpop vindt plaats op zondag 8 april. Er treden zes bands op in OJC Merlin. De winnaar van Knokke om te Rokkuh 2007, The Schmucks, opent dit jaar het fes tival. The Schmucks is een jonge band uit Horst, met invloeden van streetpunk, hardcore en speed rock. De tweede band die op de planken staat is de Wanssumse band Jellygoose, die de muziek van de jaren '60,'70 en '80 terugbrengt in een punkrockjasje.The Skabadi- vers, een zevenkoppige skaband die ontstaan is 1998 op initia tief van zangeres Caroline, is een strakke band met een stevige bla zerssectie. Verder kan het publiek genieten van SQY Rocking Team, een rockband uit Bergeijk. Deze formatie stond eerder al met Deep Purple, Status Quo, Motorhead, Iron Maiden en vele andere popu laire bands op het podium. De vijfde band is 69 Charger, een van de grootste punkbands in Neder land. De band verzorgde grote tours in Europa met onder andere The Hives, The Spades en Nash ville Pussy. In 2006 stonden de bandleden al eens op het podium van Merlin, en toen wisten ze al het publiek te vermaken met een geweldige show. De band Seven is de afsluiter van Merlinpop. Deze formatie brak in 2006 in Neder land door met de nummers 'Walk on water' en de hitsingel 'Whole'. In de zomer van 2006 stond Seven ook op Lowlands. Door 3FM is Seven genomineerd voor de award voor beste nieuwkomer. Merlin pop begint om 14:30 uur en de entree bedraagt 8 euro. Voor meer informatie: www.ojcmerlin.nl Tegenover de kapel aan de markt in Tienray waren vroeger enkele horeca-etablissementen gevestigd, zoals café-restaurant P.J. Driessen, de voormalige Wilmabar, In het pand zijn nu een cafetaria en eenThaïs restaurant gevestigd. In het huidige modehuis Cruijs- berg waren vroeger Hotel De Grot van Lourdes (foto) en een winkel gevestigd. In het zaaltje op de bovenver dieping dronken pelgrims na de mis een kopje koffie. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. WZkWin Jeugdorkest Meerlo-Wans sum organiseert op zondag 15 april vanaf 13.30 uur een fes tival voor jeugdorkesten. Het festival heeft de naam Toeters Bellen gekregen en vindt plaats in sporthal 't Brugeind te Meerlo. Jeugdorkest Meerlo-Wanssum bestaat uit zo'n dertig jonge muzi kanten aangevuld met een aantal oudere jongeren op het 'zwaar koper'. De leden van jeugdorkest Meerlo-Wanssum zijn leerlingen afkomstig uit de dorpen Swolgen, Blitterswijck, Geijsteren, Wanssum en Meerlo. De meeste muzikanten komen bij het orkest nadat ze één jaar muziekles gevolgd hebben. In het orkest leren ze wat het is om samen te spelen, ze leren naar elkaar luisteren en samen een mooi stuk muziek te maken. Na enkele jaren maken ze de over stap naar 'de grote fanfare' in hun eigen dorp. Dirigente Marjo van der Locht slaagt er elk jaar opnieuw in om de muzikanten de goede noten te laten spelen, maar ook zorgt zij dat de noten als muziek gaan klinken. Menig ouder die tijdens een van de eerste repetities luis tert, twijfelt aan de muzikale kwa liteiten van zijn/haar kind. Voor de beginnende muzikant is het in eerste instantie erg moeilijk om samen te spelen met een heleboel anderen. Iedereen speelt immers zijn eigen partijtje en probeer dan je eigen noten nog maar eens te spelen. Op een gegeven moment lukt dat wel. Iedereen speelt zijn eigen partijtje en is ook nog in staat te luisteren naar de anderen en te kijken naar de aanwijzingen van de dirigent. MUZIKALE REIS De begeleiders van het jeugd orkest zijn elk jaar, naast de regu liere optredens, op zoek naar een bijzonder optreden. Zo heeft het orkest vorig jaar samen met de blokfluiters van de basisschool en de minioren van de Stardancers een muzikale reis gemaakt; Rock Around the World. Voor dit jaar staat jeugdorkestenfestival Toe ters Bellen op het programma. In totaal zullen vijf jeugdorkesten hun muzikale opwachting maken met een optreden van ongeveer een half uur per orkest. De jeugd orkesten zijn afkomstig uit Bergen, Afferden, Leunen, Wanroij en uiter aard uit Meerlo-Wanssum. Het jeugdorkest uit Meerlo- Wanssum is momenteel hard aan het oefenen om the Lion King en Alladin onder de knie te krij gen. Daarbij zullen op een groot scherm beelden van beide films te zien zijn. In Caribbean Sketches wordt het zonnige Caribische leven uitgebeeld en in the Clock- maker komen de slagwerkers uitgebreid aan bod. Het optreden van jeugdorkest Meerlo-Wanssum zal gepresenteerd worden door twee orkestleden; namelijk Kim- berley van Els en Laura Bukkems. Alles bij elkaar belooft het een leuke middag te worden met een vijftal orkesten die allemaal hun beste beentje voor zullen zetten om het publiek te vermaken met een mooi concert. PRESENTATIE De middag zal vakkundig aan elkaar gepraat worden door Joyce Willems en Rokus Visser. Tussen elk optreden wordt een actief spel gespeeld; een wat aangepaste vorm van Ren je rot, een spel dat Jeugdorkest Meerlo-Wanssum bestaat uit zo'n dertig jonge muzikanten aangevuld met een aantal oudere jongeren op het 'zwaar koper'. in de jaren '70 een hit was op tv. Als finale worden door de geza menlijke orkesten twee nummers ten gehore gebracht. De entree is 1 euro per persoon. Vlooienmarkt in Geijsteren Op zondag 15 april houdt het Koninklijk St.-Willibrordusgilde uit Geijsteren weer zijn jaarlijkse vlooienmarkt. De markt vindt vanaf 11.00 uur plaats in zaal De Kei aan de Nieuwlandsestraat in Geijsteren. De toegangsprijs bedraagt 1 euro per persoon. De vlooienmarkt duurt tot ongeveer 14.00 uur. De gildebroeders heb ben opnieuw weer veel mooie en ook waardevolle dingen bijeenge bracht, zoals onder meer antiqui teiten, kleine meubels, elektrische apparaten en snuisterijen Daar naast worden er ook mooie spul len bij opbod verkocht. Meerlo-Wanssum ttixnmiasc

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11