Paaszaterdag festival Tentoonstelling bij Galerie IROK Venrayse Kinderjury Frits Peeters in Koningskerkje De Peelstreek weer open Doe mee met het literair café Muzikale avond voor de jeugd Paniek PEEL EN MAAS Donderdag 29 maart 2007 - Pagina 24 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert de komende week vier voorstellingen: de Zuid-Afri kaanse show Stamping, het Kiev Koor, Op weg naar huis en Dance Works. STAMPING De show Stamping is op zondag 1 april te zien in de schouwburg. Al jarenlang zorgen Zuid-Afrikaan se shows voor overvolle zalen, meeswingend publiek en jube lende kritieken. Redenen genoeg om een nieuwe, Zuid-Afrikaanse show in de traditie van Sikulu te produceren, met de creatives en artiesten die ook bij de vorige shows betrokken waren. Met een nieuwe combinatie van de succes nummers uit het verleden, zoals de spectaculaire Zulu dansen, de slangendans van de meiden, de colablikjes dans, de rubberlaarzen dansen van de mijnwerkers en de vrolijke, opwekkende bruilofts songs, meerstemmige Afrikaanse a capella liederen en gospels, moderne township-jives en een paar hits uit het huidige Zuid-Afri kaanse repertoire, kan de avond niet meer stuk. KIEV KOOR Maandag 2 april vanaf 20.00 uur kan men genieten van het Kiev Koor, een a capella koor uit Oekra- ine. In het jaar 988 liet Vladimir, groothertog van Oekraïne, zich als eerste dopen tot christen. Door de eeuwen heen ontwikkelde zich een meerstemmigheid die sterk werd beïnvloed door Russische en Oekraïense volksmelodieën. Na de 17e eeuw volgde een periode van westerse invloeden. In de 18e eeuw maakten de Pools-Oekraïense invloeden plaats voor de Italiaanseen uiteinde lijk ontstond in de 20e eeuw de behoefte om naar de eigen wor tels terug te keren. Het Kiev Koor is eind 1990 opgericht. Inmiddels is het uitgegroeid tot een koor met wereldfaam. Het Kiev Koor heeft prijzen gewonnen bij vele inter nationale concoursen en in vele plaatsen in de wereld opgetreden en nu ook te zien in Schouwburg Venray. OP WEG NAAR HUIS Op weg naar Huis met Paul de Munnik, Kees Prins en JP denTex is in de schouwburg te zien op dinsdag 3 april. De Munnik (Acda en de Munnik) maakt een kort muzikaal en theatraal uitstapje met Prinsen en JP den Tex. Prin sen heeft zijn sporen verdiend en bekendheid gekregen door Jiske- fet. Hij acteerde ook in menig film en heeft een aantal succesvolle regies op zijn naam staan. JP den Tex is één van Nederlands meest begenadigde singer/songwriters. Prins, De Munnik en JP den Tex trekken gedrieën langs de Neder landse theaters met Op weg naar Huis, een Nederlandstalige show met ingebakken speelsheid. Hun gemeenschappelijke gebied is de muziek, maar Op weg naar Huis is geen liedjesprogramma waarin de drie, gezeten op barkrukken, elkaar glimlachend aankijken tijdens het spelen. 'Het is geen muziektheater. Maar het is ook geen bandje, dat aftikt en begint. Wat is het dan? Ze noemen het een tour de chant. De keuze van eigen en bewerkte songs vertelt een verhaal met hetzelfde onder werp als de rock-'n-roll.'Die on the road romantiek vertalen we uit de grote Amerikaanse traditie naar de intieme Nederlandse', zegt JP den Tex. 'Je deelt met het publiek je gevoel over dingen die je tegen komt in het leven. Wij staan daar eerlijk en open op het podium en het publiek herkent waar we het over hebben', aldus Prins.Aanvang 20.00 uur. DANCE WORKS Op woensdag 4 april vanaf 20.00 uur kan men Dance Works Rotterdam, Human Figures/Das Wohltempertierte Clavier bezoe ken. Voor dit werk choreografeert artistiek leider Ton Simons delen uit Johann Sebastian Bachs Das Wohltemperierte Clavier voor zijn gezelschap Dance Works Rotter dam. De expressieve dynamiek en het heldere architectonische lij nenspel van Simons' danstaal leve- Dance Works. Foto: Robert Benschop. ren telkens weer beelden op die ontroeren en een lust zijn voor het oog. De briljante muziek, Simons' erkend meesterschap als choreo graaf en de prachtige dansers van Dance Works Rotterdam, staan garant voor een avond van eigen tijdse dans op het hoogste niveau. De muziek wordt live uitgevoerd door de Portugese pianist Manuel Araüjo. Deze zeer getalenteerde jonge musicus werd bekroond met vele prijzen op internationale piano concoursen. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl De Koninklijke Harmonie Euter pe Venray houdt op donderdag 5 april vanaf 18.45 uur een openba re repetitie aan de Kempweg 164 in Venray. Ouders, kinderen en andere geïnteresseerden kunnen komen kijken. Om 18.45 uur start het opleidingsorkest van Euterpe met een muzikale opening en een korte openbare repetitie.Aanslui tend aan de openbare repetitie is er een ouderavond. Tijdens de ouderavond wordt verdere infor matie verstrekt over de mogelijk heden om via de harmonie een interne opleiding te volgen of via de harmonie een opleiding te volgen bij de muziekschool. Ook kan men alles vragen over deel name aan het opleidingsorkest. Door ervaring op te doen in het samenspel is een doorstroom naar het harmonieorkest een stuk gemakkelijker, daarbij is het leuk om gevarieerde muziek te maken en regelmatig een echt concert te geven in en buiten Venray. Konink lijke Harmonie Euterpe biedt de mogelijkheid om een instrument van de vereniging te lenen zodat men zelf geen duur instrument Dansavond Dansvereniging Amusement Venray e.o. houdt op zaterdag 31 maart een dansavond in Danscen trum Janssen aan de Raadhuis straat in Venray. Aanvang 21.00 uur. Leden, gasten en andere niet- leden zijn van harte welkom. Palmpasen in De Locht In streekmuseum De Locht in Melserslo mogen kinderen op Palmzondag 1 april hun eigen palmhöltjes versieren. Een leuk karweitje passend bij een oude traditie. Op zondagmiddag zijn er tevens demonstraties boter kar nen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. hoeft aan te schaffen. Belangstel lenden kunnen tijdens de open bare repetitie vragen stellen, of contact opnemen met Petra Schaeffers via tel. (0478)516338. Zie ook www.euterpevenray.nl. Blaaskapel Freunde Echo voor de houdt op zaterdag 7 april in de Raayhal in Overloon voor de vijfde keer het Paaszaterdagfesti valHet eerste lustrum is een feit en gezien het grote succes van de eerste vier concerten zeker niet het laatste. De bezoekers aantal len in het verleden en de vele positieve reacties van het publiek gaf de doorslag om verder te gaan met dit inmiddels internationaal bekende blaasmuziek festijn. Voor dit vijfde festival heeft de organisa tie niemand minder dan de topper Gloria weten te contracteren. Een blaaskapel van wereldklasse die niet vaak in Nederland optreed. Het festival heeft glans gekregen met Tüfaranka en haar muzikan ten. Het festival had al glans door de accommodatie waar dit evene ment wordt gehouden. Het festival heeft ook glans gekregen door de sfeervolle aankleding van de zaal. Nu gaat de organisatie nog een 'muzikaal' stapje hoger. Gloria maakt haar opwachting en staat onder de muzikale leiding van Zdenek Gursky. Gloria heeft een volledige professionele bezetting en is van bijzondere klasse. Dit orkest heeft een perfect samen spel en bezit ook verschillende solistische grootheden. Onlangs is de solo trompettist Pavel Skopal bij de Gloria familie gekomen. Pavel Skopal heeft ook al een solo cd uitgebracht met prachtige stuk ken. Een solist van klasse, maar ook het klarinetduo, de baritonsectie, de bassist en de trompetten zijn stuk voor stuk virtuozen. Het vrou welijk zangduo betovert met hun zangstemmen het publiek. Kaarten voor dit concert zijn te bestellen via www.blaaskapel.nl., bij John Jacobs via tel. (0478)641516 of bij Ton Keizers via tel. (0478)642399- De aanvang van het programma is om 19.00 uur de zaal is open vanaf 18.00 uur. Muzikale zondagmiddag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 1 april van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Luna the Band. Luna bestaat uit zes personen. De muzikale invloe den haalt de band van over de hele wereld, die ze dan creatief samensmelten tot een sound die creative music heet, oftewel de Luna-sound. De band gaat van folk tot rock en van Latin tot blues. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organi satie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Huldigingsconcert Fanfare St. Oda Merselo/Vre- depeel heeft deelgenomen aan het federatief solistenconcours in Venray. De uitslagen van de afde ling slagwerk zijn; Hendrik van Daal, 5e divisie 83 punten. Mees Riechelman, 5e divisie 85 punten. Freek Classens, 4e divisie 85 pun ten. Willem Janssen, 3e divisie 80 punten. Nicole Versteegen, 3e divi sie 83 punten. Twan Versteegen, 3e divisie 80 punten. Op zondag 1 april houdt de fanfare in feest zaal 't Anker een huldigingscon cert voor de jubilarissen.Aanvang 19 00 uur. De jubilarissen zijn Bart Peeters, 25 jaar lid en Michel Jans sen, 70 jaar lid. Muzikale zondagmiddag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 1 april van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Luna the Band. Luna bestaat uit zes personen. De muzikale invloe den haalt de band van over de hele wereld, die ze dan creatief samensmelten tot een sound die creative music heet, oftewel de Luna-sound. De band gaat van folk tot rock en van Latin tot blues. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tam bourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organi satie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Galerie IROK in Horst opent zondag 1 april om 13.00 uur een expositie met verschillende disci plines. Glaskunstenares Ans Bak ker toont een selectie uit haar serie bevroren levens en ijsringen. Ook zijn haar bekende Hemelse Nesten te bewonderen. De jonge kunstenaar Christiaan Lieverse toont zijn schilderijen met realis tisch geschilderde mensfiguren in een geabstraheerde achtergrond en sobere kleurstelling. De gere nommeerde textielkunstenares Ella Koopman is vertegenwoor digd met haar exclusief ontwor pen sjaals. Koopman bewerkt textiel en haar kunstzinnige doe ken vinden hun bestemming in de meest uitlopende vormen. Architecten hebben haar werk ontdekt ter verfraaiing en ter ver beteringen van de akoestiek van grote gebouwen. Eerder werkte ze samen met beroemde couturiers. De Catalaan Vicenc Punset toont zijn schilderijen. Zijn stijl loopt uiteen van sober, abstract tot fris en figuratief. Kort samengevat zijn het composities op doek geïnspi reerd door de boom en het land schap in aardse tinten. Verder kan men bij IROK genieten van de werken van Oleg Chernykh. Chernykh uit de Oekraïne is een verhalenverteller op doek. Primi tief maar sprekend schildert hij mensen, vaak vergezeld van een verborgen boodschap. De expo sitie loopt tot en met zaterdag 28 april. Zie ook www.irok.nl. IROK galerie, lijstenmakerij en kunstuit leen is te vinden aan de Melders- loseweg 6 in Horst. Op 24 januari is de 20e editie Nederlandse Kinderjury van start gegaan.Alle kinderen tussen 6 en 12 jaar kunnen tot 16 mei bij de bibliotheek in Venray terecht om naar hartenlust boeken te lenen en hun mening daarover kenbaar te maken. Alle kinderboeken die in 2006 verschenen, komen in aanmerking voor de prijs van de Nederlandse Kinderjury 2007. De boeken zijn te herkennen aan een vrolijk geel etiket Samen met boekhandel van den Munckhof organiseert de jeugdbibliotheek de Venrayse Kinderjury. Basis schoolleerlingen kunnen de Ven rayse Kinderjurypuzzel maken. Hiermee is een waardebon te winnen. Ook zijn er speciale Kin derjuryboekjes gemaakt, waarin kinderen kunnen aangeven welke vijf boeken zij het mooist, span nendst, zieligst of leukst vinden. Voor ieder gelezen boek kan een stempel gevraagd worden bij het jeugdbureau in de bibliotheek. Onder alle ingeleverde Kinderju ryboekjes worden boekenbonnen verloot. Deelnemers aan de Ven rayse Kinderjury krijgen allen een uitnodiging voor de afsluiting op 30 mei in de bibliotheek met de schrijfster Mirjam Mous. Alle uitslagen worden doorge stuurd naar de Nederlandse Kin derjury. Zo doen deelnemers van de Venrayse Kinderjury automa tisch mee met de landelijke wed strijd. Alle kinderen die hun stem uitbrengen, maken kans op een plaatsje in de Senaat van de Neder landse Kinderjury. Deze twaalf Senaatsleden bepalen uiteindelijk welke boeken de prijzen van de Nederlandse Kinderjury 2007 krij gen. Op woensdagmiddag 21 juni zal de landelijke uitslag bekend gemaakt worden. Nog tot en met 15 april zijn in het Koningskerkje in Vier lingsbeek de schilderijen en werken op papier van de kun stenaar Frits Peeters te bezich tigen. Peeters schildert voor namelijk boten, vuurtorens en vliegtuigen. Naast grote imponerende doeken zijn ook kleine, felgekleurde werken in de expositie opgenomen. De boten en ook de vliegtuigen, als ding, als ongebruikelijke vorm om ergens te komen waar we dat op een andere manier niet kunnen, dat interesseert hem. Hij vindt de confrontatie van het mechanische element met het natuurlijke ele ment spannend. Misschien kun je het wel een 'jongensachtige' fascinatie noemen. En als je wat langer naar zijn werken kijkt zie je dat hij eigenlijk speelgoedbootjes schildert. Maar wordt daarmee fei telijk niet het ware idee, het oer beeld, van de boot vormgegeven? In het kader van deze expositie laat de kunstenaar Frits Peeters zich op zondag 1 april a.s. in het Koningskerkje in Vierlingsbeek interviewen door de Amsterdamse Mario Verhoeven. Verhoeven is freelance journalist, tekstschrijver, eindredacteur en bladenmaker. Door dit interview wordt u een unieke gelegenheid geboden om nader kennis te maken met de kunstenaar en zijn werken. Ook al zijn de onderwerpen in de schil derijen van Peeters herkenbaar, de werken zitten vol met raadsels en onbeantwoorde vragen. Wellicht dat door het interview een tip van de sluier wordt gelicht. Het inter view begint om 15.00 uur. De toe gang is gratis. Museum De Peelstreek is een initiatief van Jan en Dien Houben, de grondleggers van Houbensteyn. Vele jaren verzamelden zij allerlei machines, gereedschappen en gebruiksvoorwerpen rondom de boerderij en uit het huishouden, die tot een halve eeuw geleden nog in deze streek voor kwamen. De verzameling omvat een schat van vaak door boeren zelfgemaak te voorwerpen en machines die door het paard getrokken of iets later met een kleine motor wer den aangedreven. Men kan zien hoe onze voorouders leefden en werkten in een tijd dat het for nuis nog met kolen of hout werd gestookt en de koeien nog met de hand werden gemolken. Voor vele grootouders een mooie herinne ring en voor de kinderen en klein kinderen een ware ontdekking. Ook voor kleinere gezelschappen staan deskundige gidsen klaar. Wie museum De Peelstreek een keer wil bezoeken, kan contact opnemen via tel. (0478)541765, (0478)542083 of 06-53132288. Men kan ook schriftelijk een verzoek indienen. Het corres pondentieadres is: museum De Peelstreek, Ysselsteynseweg 76, 5813 BM Ysselsteyn. Het adres van het museum is: museum De Peel streek, Ysselsteynseweg 113,5813 BL Ysselsteyn. Voor maart luidt de opgave als volgt: En toch, hoe afgedwaald ook in dat land waarin de hele wereld is te vinden, soms stuit ik op een smal en effen strand of op een stad met grachten en met linden, of op een vaart met vissers langs de kant, en dan ben ik, als ieder, mild van binnen. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot vrijdag 20 april. Op www.literair-cafe-venray.nl. is de opgave ook te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Er werden deze ronde veel punten verdiend. Een van de deelnemers had wel de titel goed, maar niet de naam van de dichter. De stand luidt nu als volgt: de dames H. Craghs, I. Ophey en de heren J. Bekenes,A. Ederveen ,A. Leijssen en P. Weerts hebben nu 20 punten, mevrouw J. Cruysberg heeft 15 punten en de heren T. van Elst,A.Kroft en P. Wennekers scoorden 10 punten. Het vorige maand gevraagde gedicht was van J.WF Werumeus Buning. Het gedicht is oor spronkelijk zonder titel verschenen en dat betekent dat er vaak met de beginregel Zo tedere schade als de bloemen Vrezen naar wordt verwe zen. In bloemlezingen wordt het vaak aangeduid met de naam van de bundel, waarin het werd gepubliceerd (In memoriam) met daarachter het nummer dat het in die bundel had (VI) Beide oplossingen leverden de punten op! In het gedicht wordt een geliefde betreurd, die gestor ven is en die de ik-ftguur teer heeft liefgehad. In het sextet spreekt hij haar toe en roept hij het beeld van haar op met in haar hand rozenbla deren, die zij op de grond laat vallen. Hoe kan zijn hart genezen van de tedere schade, nu de rozen om haar zelf vallen? Zo tedere schade als de bloemen vrezen Van zachten regen in de maand van mei, Zo koel en teder heeft uw sterven mij Schade gedaan, die nimmer zal genezen. Eens, toen wij na den nacht te zaam verrezen Lagen de rozen vochtig en gebroken, ik en gij Wisten dien langen nacht den regen, ik noch gij Konden van teerheid immermeer genezen. Gij hebt de witte en rode rozebladeren Gebeurd in uwe smalle hand, - zij vielen Vochtig en sidderend weer in 't diepe gras. Hoe zal dan 't hart van even tedere schade Genezen, nu om u de rozen vielen, Nu uwe handen stil zijn, diep in 't gras. J.WF.Werumeus Buning Na het geslaagde boekenbal met Bril, Giphart en Chabot en na de zeer geanimeerde en druk bezochte bijeenkomst met Jan Siebelink komt het einde van het lustrumseizoen in zicht: Er zijn nog twee acti viteiten, die de moeite waard zijn om te noteren in uw agenda: De schrijfkring van het Literair Café zal op zondag 22 april in hetTheehuis van het St. Odapark om 11.30 uur onder de titel Lof der zotheid zijn tweejaarlijkse optreden verzorgen met een speciale opname over een zoektocht in de regio naar Erasmusteksten. Beslist de moeite waard! Het lustrumjaar wordt besloten met een optreden van de bekende dichter Jean Pierre Rawie die op dinsdag 8 mei om 20.00 uur in De Witte Hoeve de gast is in het Literair Café. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secre tariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Fanfare St. Cecilia houdt op vrijdag 30 maart in Maashees een speciale avond voor de jeugd. Het programma is samengesteld voor de kinderen en begint om 19-30 uur in het gemeenschapshuis. De muzikanten van de fanfare, onder leiding van dirigent Theo Bindels, zetten hun beste beentje voor om het de jeugdige gasten naar de zin te maken. Zij spelen enkele num mers en aan de hand van het num mer Bessarabyanke worden alle instrumentgroepen aan de kin deren voorgesteld. Door middel van een quiz wordt de muzikale kennis getest. In verband met het Halloweenconcert in het najaar wordt de kinderen alvast het lied Trick or Treat aangeleerd. Hoogte punt van de avond is de muzikale vertelling zijn met als titel De rat tenvanger van Hameien. De leden in opleiding gaan onder leiding van hun docent enkele nummers op hun instrument ten gehore brengen. Tot slot gaan de aspirant muzikanten tussen de fanfarele den zitten en gaan met hen de marsArosa spelen. Boekrecensie in Peel en Maas De jonge Evan Casher heeft het goed voor elkaar: een suc cesvolle loopbaan als filmma ker, een fantastische vriendin. Maar dan krijgt hij een tele foontje dat zijn hele leven op zijn kop zet. Zijn moeder is vermoord, zijn vader wordt vermist, zijn vriendin blijkt niet de persoon te zijn die ze zegt te zijn. En dan wordt Evan ook nog eens achtervolgd door de moordenaars van zijn moeder én door de geheime dienst. Iedereen lijkt het op hem gemunt te heb ben. Hij komt er langzaam achter dat zijn hele leven een grote leu gen is. Evan heeft één kans om te overleven: hij moet zo snel mogelijk zien te achterhalen wie zijn ouders - en hijzelf- werkelijk zijn. De filmrechten van Paniek zijn verkocht aan Bob en harley Wein- stein (Pulp Fiction, Kill Bill). Lees JEFF ABBOTT meer over Paniek op www.jeffab- bott.com/panic aak persoonlijkk kennis met de auteur op www. myspace.com/jeffabbottbooks. Paniek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 15 euro. Kiev Koor en Dance Works Openbare repetitie Euterpe Kunst Cultuur geurig WM MS Ji IIELt LIVEN f(« SROtE LFIIGEIf ELIJII IE Z1JIJT

Peel en Maas | 2007 | | pagina 24