Gemeente Venray Venrayse horeca goed op orde Eerste WOP gebiedspanel Centrum Actieve rol gemeente werkt Vangnetregeling schoolzwemmen Gemeentehuis gesloten met Pasen Venray weer 60 bomen rijker Kijk ook op www.venray.nl PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Het gebiedspanel Centrum, dat bestaat uit het wijkplatform, Wonen Venray, Synthese, de politie en de gemeente, heeft dinsdagavond 20 maart het allereerste wijkontwikkelingsplan (WOP) gepresenteerd. In het WOP wordt omschreven wat de gemeente over tien jaar in het betreffende gebied bereikt wil hebben. In de Witte Hoeve waren zo'n 70 bewoners uit het centrum op deze presentatie afgekomen. De leden van het panel, en niet zoals gebruikelijk de gemeente, hebben het WOP gepresenteerd. De voorzitter van het panel overhandigde deze eerste WOP aan Hassan Najja, wethouder bestuurlijke vernieuwing en leefbaarheid. Uiteindelijk worden er tien ontwikkelingsplannen gemaakt voor alle wijken en dorpen in Venray. Wethouder Najja sprak lovende woorden aan het adres van het panel voor het vele werk dat is verzet. Dit plan is het eerste concrete resultaat van gebiedsgericht werken. Het panel heeft zich daarmee duidelijk op de kaart gezet. De bewoners waren positief over de gepresenteerde plannen maar benadrukken dat het nu op de uitvoering aankomt. Het gemeentehuis is gesloten op vrijdag 6 april in verband met Goede Vrijdag en op maandag 9 april in verband met tweede paasdag. *V> Venray, focus op mensen Donderdag 29 maart 2007 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 13 CTa Medio 2005 besloot de gemeen te Venray bij wijze van proef werkzaamheden rondom de reïntegratie van bijstandsge rechtigden meer in eigen hand te nemen. Dit wordt ook wel inbesteden genoemd. Normaal gesproken betaalt de gemeente re-integratiegelden aan derden voor het uitvoeren van re- integratieactiviteiten. Bij inbe- steding gebruikt de gemeente deze gelden om de activiteiten als gemeente zelf uit te voeren. De gedachte daarbij is dat zelf doen voor zowel de klant als de gemeente meer oplevert. Gedurende de proef met inbeste- ding is de afdeling Maatschappe lijke Diensten uitgebreid meteen jobhunter. Dit is iemand die op zoek gaat naar een passende baan voor in dit geval bijstandsgerechtigden. Het bleek namelijk dat re-integratie- bedrijven veel moeite hadden met het daadwerkelijk aan een betaalde baan helpen van bijstandsgerech tigden. De gemeentelijke jobhunter heeft veel tijd geïnvesteerd in het opbouwen van een uitgebreid lokaal netwerk onder zowel werkgevers als allerlei instanties, organisaties en bedrijven die actief zijn op het terrein van werkgelegenheid. Deze kennis van de lokale arbeidsmarkt en het lokale bedrijfsleven is be langrijk. Ze helpt om de mensen uit de bijstand te halen en te houden. En zo voor hen een betaalde regu liere baan te vinden. Succesvol Na anderhalfjaar blijkt deze proef erg succesvol te zijn. Het college heeft daarom besloten om de tijde lijke proef een structureel karakter te geven. Daarbij onderzoekt de afdeling Maatschappelijke Diensten welke re-integratieactiviteiten zich verder nog lenen voor inbesteding. Zelf doen werkt dus! De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft in januari aanvul lend onderzoek gedaan naar de uitvoering van de Drank- en Horecawet door de gemeente. Haar conclusie: de gemeente Venray heeft een goede basis gelegd om de uitvoering van die wet adequaat vorm te geven. Een gesprek daarover met beleidsmedewerker Frank Verspa, toezichthouder Apv en bijzondere wetten Bert Schepens en horecaondernemer Frank Weiten: "De regelgeving wordt vaak onderschat." De Drank- en Horecawet stelt de regels over het verstrekken van alcoholhoudende en sterke drank in horeca-inrichtingen en slijterijen gezien vanuit de volksgezondheid. In de wet staat onder meer welke eisen aan het pand worden gesteld op gebied van inrichting en hygiëne. De wet zegt ook aan welke eisen de ondernemers zelf moeten voldoen. Nu telt Venray drie slijterijen en zo'n 150 horeca-gelegenheden. Het gesprek spitst zich dan ook toe op de horeca. Meer wetten, één controle "De Drank- en Horecawet is slechts één van de wetten waaraan horecaondernemingen moeten vol doen", legt Frank Verspa uit. "Ook op gebied van onder andere milieu, openbare orde, veiligheid en brand veiligheid zijn er wetten, en er zijn voorschriften uit de Algemene plaat selijke verordening (Apv)." Op al die regelgeving moet de gemeente ook toezien. "En dat doen we in Venray dus integraal, in één controle, en dat werkt uitstekend", zegt Bert Schepens. "Één controle, en daarna krijgt de ondernemer dus ook één V.l.n.r. Frank Verspa, Frank Wel ten en Bert Schepens aanschrijving met het totaal aan bevindingen. Constateren wij ergens ondeugdelijkheden, dan krijgt de ondernemer uiteraard de kans die in orde te maken. Doet hij dat niet, dan sluiten we, in het ergste geval tenminste, het lokaal." Gebreken aangepakt Niet dat dit in Venray zo'n vaart loopt. "In 2003 zijn we met de controles begonnen. Sindsdien krijgt elk horecabedrijf in Venray elke drie jaar een intensieve controle", weet Frank Verspa. "En die kondigen we van tevoren aan", zegt Bert Schepens. "In het begin zagen we vooral gebreken als onveilige wandversiering, het ontbreken van een tussenruimte bij de toegang van toiletten, afwezigheid van leiding gevenden en onvoldoende mechani sche ventilatie. Maar buitensporige of schokkende dingen maken we niet mee. Één keer zijn we bij een controle vanwege slechte hygiëni sche omstandigheden samen met de VWA teruggegaan en één keer hebben we een bedrijf vanwege de brandveiligheid meteen gesloten. En dat heeft impact. Maar de Venrayse horeca heeft zijn zaken goed op orde. De controles doen we in goed overleg met de ondernemer. Regelmatig houden we ook ingelaste controles. En omdat elke dag en elke situatie anders is, kom je dan altijd wel iets tegen. Een fiets die een uitgang blokkeert of zo iets. Dat wordt dan ter plekke geregeld." Prettig geregeld De Venrayse horecaondernemers hebben geen moeite met de contro les, weet Frank Weiten. "Iedereen wil toch in een veilige zaak werken en verblijven." De regelgeving, dat is een ander verhaal. "In de horeca is het, zeker met wisselende part timers als leidinggevenden, erg vervelend dat je dan steeds die hele vergunningsprocedure opnieuw moet doorlopen. Die wet wordt hopelijk binnenkort aangepast. En dat is nog maar een deel, want als horecabedrijf heb je met nog veel meer instanties te maken. Denk bijvoorbeeld aan keuringsdienst, arbowetgeving en Buma/Stemra. Daarom is het wel zo prettig dat de gemeente Venray in elk geval haar deel van de controles heeft gebun deld." Het college van Burgemeester en Wethouders heeft ingestemd met de vangnetregeling schoolzwemmen. Op 8 mei wordt dit plan voor ak koord voorgelegd aan de gemeen teraad. De regeling moet in het nieuwe schooljaar 2007/2008 in werking treden. De vangnetregeling is bedoeld voor alle leerlingen die bij de start van groep 5 nog geen zwemdiploma A hebben. Op kosten van de gemeente kunnen deze leer lingen een jaar lang zwemles volgen bij zwembad De Sprank. Dit zijn in principe 40 zwemlessen, in ieder geval totdat diploma A behaald is. Aanmelden via school Via school krijgen de desbetreffende leerlingen een aanmeldformulier. Het ingevulde formulier kan bij de gemeente worden ingediend. De gemeente meldt deze leerlingen vervolgens aan bij De Sprank. Een maal per week krijgen de aange melde leerlingen op een vast tijdstip zwemles. Met ingang van schooljaar 2005/ 2006 is het schoolzwemmen afgeschaft. Dit brengt het risico met zich mee dat een groep kinderen niet leert zwemmen. Dit zijn met name kinderen die vanwege hun sociaal culturele, economische of etnische achter grond niet op particuliere zwem lessen terecht komen. Daarom heeft de gemeente een vangnet regeling opgesteld. Deze is be doeld voor alle leerlingen die bij de start van groep 5 nog geen zwemdiploma A hebben. Zij kun nen dan een jaar lang zwemles volgen. Daar werd, in het kader van het 50-jarig bestaan van Boomfeestdag, het zogeheten klimaatbosje geplant. Dit bosje, in de vorm van een drie hoek, bestaat uit notenbomen en is bedoeld om de C02 uitstoot in de atmosfeer te verminderen. Boom voor elke school In dit jubileumjaar werd door de stichting Boomfeestdag ook aan alle basisscholen een boom aangeboden om op het schoolplein of de directe omgeving daarvan, te planten. In Venray hebben diverse scholen in de dorpen en het centrum een boom geplant. Al met al is Venray door deze acties weer 60 bomen rijker die uit kunnen groeien tot waarde volle en/of monumentale bomen. Woensdag 21 maart is voor de vijftigste keer een Boomfeest dag gehouden in Nederland. Boomfeestdag is in het leven ge roepen om kinderen van de ba sisscholen meer respect voor het groen en bomen in het bijzonder bij te brengen. De gemeente Venray doet al jaren mee. Alle basisscholen in Venray en de kerkdorpen hebben ondertussen al een keer deelgenomen. In al die jaren zijn er al zeker 2000 bomen geplant. Dit jaar was het de beurt aan basis school De Toverbal in de wijk noord west. Tijdens een les op school, in de groepen 7 en 8, kregen de kinderen uitleg over bomen. Daarna mochten zij de bomen planten. Na een welkomstwoord plantte wethou der Patrick van der Broeck samen met twee kinderen de eerste twee bomen langs de school (zie foto). Ook is er een koker onder de eerste boom gelegd. De kinderen hebben verhaaltjes en wensen over bomen op papier gezet. Deze zijn samen met foto's van henzelf of van de hele klas in de koker gedaan. Die koker is dichtgelijmd en onder de boom in de grond gestopt. Wanneer over 50 of 100 jaar de koker uit de grond komt kan men zien wie er op deze dag allemaal heeft meegedaan met het planten van deze boomfeestdag boom. Klimaatbosje Na het planten van de eerste boom trok de jeugd naar Aan den Heuvel en Laagheide. Daar mochten de kin deren allemaal hun boom planten.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17