f Een geweldige ervaring üii; Lowieke en Evelien starten project in Vietnam Koester uw monument OGO-boom geplant in Veulen mm W m-, mt - «hMPE Bouw Parkhotel WSBRh TAW. :3£^h r- ff f# Honderdachtentwintigste jaargang - week 13 - donderdag 29 maart 2007 Keeperstalent Lynn Zondervan debuteert in Nederlands dameselftal De 15-jarige Lynn Zonder van uit Venray speelde met het Nederlands dameselftal onder 15 jaar de oefeninterland tegen Wales. In het knusse sta dion van FC Rhyl werd het 0- 6 voor de Oranje-dames. Een debuut dat smaakt naar meer. "Bij het spelen van het Wilhel mus kreeg ik echt kippenvel. Het was fantastisch", aldus de keepster van het tweede team van SSS'18 uit Overloon. Meiden van een jaar of zes, zeven gaan dansen, volleybal len, hockeyen of handballen. Zo niet Lynn Zondervan. "Sinds ik kan lopen, loop ik al achter een voetbal aan." Vader Zondervan vond het maar niets. "Hij heeft een bloedhekel aan voetballen", aldus moeder Jenny. Lynn moest dan ook eerst de zwemdiploma's A en B gaan halen voordat ze zich mocht aanmelden bij een voetbalclub. Omdat SV Venray op dat moment een ledenstop had, werd het SV Oostrum. Ze kwam terecht in een F-team, samen met jongetjes. Als veldspeelster. Zoals zo vaak kwam ze bij toeval in het doel terecht. Als er in het jeugd voetbal geen keeper voorhanden is, wordt er altijd een veldspeler opgeofferd. Bij Lynn Zondervan lag dat iets anders. Bij een wed strijd van het regioteam raakte de keepster geblesseerd en werd ze noodgedwongen vervangster. Tot grote tevredenheid van de trainer. Ze bleef uiteindelijk in het doel staan en bleek een groot talent te zijn.Als vanzelf kwam ze in de dis trictsteams onder dertien, onder veertien en onder vijftien jaar. Vorig jaar stokte de stormachtige ontwikkeling door een kniebles sure. "hi een wedstrijdje met het district tegen een Zweeds team liep een tegenstander vol op me door. Bleken er scheurtjes in de binnen- en buitenkant van de knie te zitten." In juni werd ze geope reerd en werd er een stuk van de buitenmeniscus weggehaald. Onder begeleiding van de beken de fysiotherapeut Rinus Louwers werkte ze aan haar revalidatie. Meer dan een half jaar was ze uit de roulatie. "Eind oktober kon ik pas weer voetballen." GEWELDIGE ERVARING Ze was aan het begin van dat jaar inmiddels overgestapt van Oostrum naar SSS'18. Omdat ze in Oostrum geen keeperstraining kon krijgen. Bij de Overloonse voetbal club kwam ze onder de hoede van keeperstrainer John Klaassens. Ze had toen al definitief gekozen om te blijven keepen, ondanks dat ze het als rechtsback ook meer dan verdienstelijk deed."Ik heb ontzet tend veel steun van John. Hij geeft heel goede keeperstraining waar ik veel aan heb." Na haar blessure krabbelde ze weer overeind en speelde zich weer in de kijker van de verantwoordelijke trainers van de vertegenwoordigende elftal len. De talentvolle keepster werd in december 2006 voor het eerst geselecteerd voor de selectie van oranje onder 15. Met als voorlopi ge hoogtepunt de oefeninterland tegen Wales. Ze geniet nog steeds na van die prachtige ervaring. In het noorden van Wales speelde ze in een typisch Brits stadionnetje met een echt 'knollenveld' dat ook nog eens afliep, haar eerste inter land. Op maandag vertrok het gezelschap richting Wales, op dins dag werd er fanatiek getraind en op woensdag stond de wedstrijd op het programma. "Het was echt een belevenis. De wedstrijd, maar ook alles er om heen. Samen met een kindje aan de hand het veld op. Net als bij een echte interland van het Nederlands elftal. En daar na uit volle borst het Wilhelmus meezingen. Dat hadden we in de dagen voorafgaand goed geleerd. We zongen in de bus, op de kamer, het strand.Telkens opnieuw, zodat we allemaal mee konden zingen." Het duel verliep glorieus voor de oranje-meiden. De thuisploeg kreeg onder het toeziend oog van moeder Jenny, haar grootste supporter, en verder meegereisde ouders, opa's en oma's en een fanatiek thuispubliek met vooral schoolkinderen met 0-6 klop. "De wedstrijd ging perfect en we genoten na afloop van het applaus van de tribunes. Alleen die school kinderen uit Wales floten ons uit. Het was een geweldige ervaring." GEVOEL Lynn Zondervan ontwikkelt zich onder leiding van ervaren keeperstrainers als John Klaas sens, de oud-prof keepers Jan- Willem van Ede (FC Utrecht) en Albert van der Sleen (FC Eind hoven) en KNVB-keeperstrainer Frans Peters meer en meer. Met haar 1.66 meter is ze nog niet al te groot. Die handicap compenseert ze als meevoetballende keepster ruim voldoende. "In het begin deed ik alles op gevoel. Nu wordt er tijdens de trainingen steeds meer aandacht geschonken aan het verbeteren van mijn techniek. Verder moet ik vooral sterker wor den." De leerlinge van Scholenge meenschap Stevensbeek staat op dit moment op een kruispunt van wegen. Hoewel ze het uitstekend naar haar zin heeft bij SSS'18, is het de bedoeling dat ze overstapt naar een andere club om zich tus sen de B-junioren verder te ont wikkelen. In het eerste team van SSS'18 staat de uitstekende keep ster Vivian van Wijck voor haar, het tweede team van de Overloonse club acteert volgens de KNVB- coaches op een te laag niveau. "Om meer onder druk te komen en me verder te verbeteren, willen ze het liefste dat ik bij de jongens ga keepen. In een goed Bl-team in de regio." Hoe ver haar talen ten uiteindelijk reiken is afwach ten. Ze blijft er in ieder geval heel nuchter onder. "Het begint nu pas. Ik zou natuurlijk het liefste in het echte oranje willen keepen. Maar we kijken wel hoe het afloopt." Komende maandag 2 april) vertrekken Lowieke Jeuken (24) uit Venray en Evelien Poels (25) uit Meerlo voor een periode van zes maanden naar Vietnam om in de stad Hue, midden in het land, een school- en sportproject op te zetten. Als het project draait, trekt het duo nog eens zes maan den door Zuidoost-Azië. "Maar het gaat ons in eerste instantie om het project goed van de grond te krijgen zodat de docenten er zelf mee aan de slag kunnen en de kinderen ervaren dat sport heel goed is voor de gezondheid en een middel is om te commu niceren", vertelt Evelien Poels, afgestudeerd docent lichamelijke opvoeding aan de Fontys Sport- hogeschool in Tilburg. Lowieke vertelt dat via hun project, het opzetten en overdragen van een sportproject c.q. sportlessen ten behoeve van de Junior Secon dary School in Hue, de leerlingen inzicht krijgen in de relatie tussen sport en gezondheid De school waar het allemaal gaat gebeuren is de Junior Secondary School (Ban Giam Hiêu Truong frung Hoe Cö sö) in Hue (Midden-Vietnam.) Uit de contacten met de school in Hue hebben Evelien en Lowieke te horen gekregen dat het om een erg arme regio gaat waar nauwelijks mogelijkheden zijn om kinderen een goede gezonde ontwikkeling te laten doormaken. Er zijn amper sportveldjes en er is ook amper tot geen aandacht voor lichamelijke activiteiten en/of gezondheid. Binnen verschillende gemeenschappen in de regio is er behoefte aan georganiseerde activiteiten voor kinderen/jonge ren om de dagelijkse ellende te vergeten en de ontwikkeling van leiderschap en van organisatie vaardigheden te stimuleren. "Sport is daarbij een uitstekend hulpmid del", zeggen Lowieke en Evelien in koor. Samen hebben zij een visie ontwikkeld om hun project op een goede manier te implante ren. Daarvoor hebben ze een goed sport- en spelprogramma ontwik keld waardoor ze kinderen/jon geren de positieve weg naar een gezonde ontwikkeling kunnen wijzen. Lowieke Jeuken (24) uitVenray en Evelien Poels (25) uit Meerlo vertrekken maandag voor een periode van zes maanden naar Vietnam. "Sport en spel kunnen daar naast worden gebruikt als hulp middelen om belangrijke waar den en vaardigheden aan te leren, zoals zelfvertrouwen, teamwork, communicatie, het gevoel mee te tellen, discipline, respect en fair play", aldus Evelien Poels. De populariteit en aantrekkingskracht van sport vormen een krachtig middel om mensen te bereiken en belangrijke boodschappen te communiceren, zoals informatie over gezondheid of oproepen tot vrede. Het opzetten van dit sport project kost heel wat geld. Het duo is al druk bezig om sponso ren te zoeken en acties te houden en heeft nu al 3000 euro ingeza meld. Feestcafé de Koets in Venray heeft op het afscheid van Lowieke gezorgd voor een ludieke inza melingsactie. Als tegenprestatie heeft Lowieke zijn hoofd kaal geschoren. Daarnaast behoren apotheek Maasduinen en de huis artsenpraktijk Bergen tot de gulle gevers van dit project.Ten slotte is er nog een groepje studenten van Fontys Marketing Management in Eindhoven bezig met het opzet ten van een sponsorevenement, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het sportproject Hue. Het sportieve duo heeft ook een aanvraag ingediend bij de lan delijke organisatie NCDO om het ingezamelde geld te verdubbelen. Lezers van weekblad Peel en Maas die het sportproject wil len steunen, kunnen dat doen door een bijdrage te storten op de speciaal geopende rekening: 1294.35.309 t.n.v. L.A.A. Jeuken, Venray t.g.v. sportproject Vietnam. In Venray en de kerkdorpen zijn veel glas in lood ramen in kerken en kloosters en de psychiatrische instellingen, St.Anna, St.Servaes en Paschalis in Oostrum, nu versla vingskliniek. Bovenstaand glas in loodraam, voorstellende Christus in de hof van Olijven is te zien in de raadzaal van het Gemeente huis., voormalige kapel van kloos ter Jerusalem aan de Raadhuis straat in Venray, een Gemeentelijk Monument. Het is een ontwerp van mevrouw M. Van Oppenraay, in 1951, een raam van antiekglas /lood/grisaille, de afmetingen zijn 2.80 bij 1.00 meter. In het gemeentehuis zijn meerdere glas in lood ramen ontworpen door dezelfde kunstenaar waarover later meer. Het gebouw ligt in een parkachtige, monumentale groe ne omgeving, vanaf Petrus Ban den Kerk, Kerkpad, Engelse tuin, Museum het Freulekeshuus, het voormalige Gymnasium onder deel van het klooster en internaat en de Boerderij, nu Witte Hoeve. Na de oorlog toen in Venray alles was verwoest zoals ook het oor spronkelijke klooster gebouwd door architect Cuypers, kreeg architect J. Wielders van de Ursu- linen de opdracht om een nieuw klooster te bouwen. Op de gedeel telijke oude funderingen uit 1884 is een nieuw Jerusalem gekomen. De architect heeft zich laten inspireren door de kasteelbouw met mooie ronde of veelhoekige torens. Schoonheid, eenvoud, stijl, en met gevoel voor traditie. In 1976 zijn alle gebouwen aange kocht door de gemeente en werd het klooster door architect C. Col- sen verbouwd tot raadhuis. Crypte en raadzaal zijn intact gebleven, de hal is vergroot door de binnentuin erbij te betrekken. Een prachtig gebouw op een bijzondere plek in Venray. Reacties naar SVM, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray, email venraymonumentaal@kpn- planet.nl. Afgelopen woensdag is in Veu len op een heel bijzondere manier vorm gegeven aan wereldoriënte- rend onderwijs op een Ontwikke- lingsGerichte Onderwijs-manier (OGO). De kinderen van groep 1 t/m groep 8 van basisschool Antonius zijn in de afgelopen weken bezig geweest met het thema Groeien en bloeien. Dit thema past natuur lijk in de lente. Maar ook bij het planten van een boom in het kader van de Boomplantdag. Deze combinatie is al snel gemaakt als je op een ontwikkelingsgerichte rv manier je wereldoriëntatie vorm geeft. Maar ook de link met het vak geschiedenis en maatschap pijleer is zo gemaakt. Hoe gaat dat dan? Wel, de kinderen hebben op een creatieve manier de inhoud van de lesstof verwerkt. Ze maak ten een tekening, een gedicht, een verhaal, een puzzel, een plakwerk ...enz. De kunstwerkjes hebben ze in een grote koker gedaan. De koker is gelegd onder de wortels van de boom die ze geplant heb ben samen met enkele medewer kers van de afdeling Groenvoor ziening van de gemeente Venray. De boom kwam op een plekje voor de school op de plaats van drie berken die de gemeente heeft moeten omhakken. Deze berken werden te oud en daar door gevaarlijk. De nieuwe boom heeft nog vele jaren voor zich. Als deze boom te oud wordt en te gevaarlijk, vinden de kinderen die dan op school zitten de koker als hij wordt omgehakt. Ze kunnen dan zien en lezen wat de kinderen anno 2007 hebben gedaan in het voorjaar. Wat zullen de kinderen er over pakweg zo'n 50 tot 100 jaar van vinden? De grondwerkzaamheden voor de bouw van het grote Parkhotel Horst zijn begon nen. Het recreatiegebied de Kasteelse Bossen aan de A73 in Horst zal vanaf juli 2008 een attractie rijker zijn. Dan opent het nieuwe hotel zijn deuren voor de zakelijke en toeristi sche hotelgast, maar ook voor de inwoners van Horst en omstreken. Zij kunnen in dit mooie natuur gebied met zijn eeuwenoude kas teelruïne heerlijk recreëren. Het imponerende gebouw met Kas teelse elementen zal 77 kamers tellen, waaronder een aantal suites en een heuse torenkamer, die als romantische bruidsuite zal wor den uitgevoerd. De inrichting en de architectuur van het nieuwe hotel is zeer uitgekiend. Zo kijken alle gastenkamers van het hotel uit over het meer dat in het hart van de Kasteelse Bossen ligt. In het hotel worden op de begane grond een restaurant, een bras serie en een (eet-)café met terras gevestigd. Dit horecagedeelte zal niet alleen bestemd zijn voor de hotelgasten. Ook wandelaars, fiet sers en andere regionale bezoe kers zijn van harte welkom! Het op het zuiden gerichte en gedeeltelijk overdekte en ver warmde terras ligt op drie meter boven het maaiveld en biedt daar mee een fraai, wijds uitzicht over het meer. Het souterrain herbergt een aantal conferentieruimtes, een overdekt zwembad, en een wellnessruimte met sauna, stoom bad en tïtnessapparatuur. De twee eigenaren van het hotel, de broers Hans en Mari van der Ster ren hebben veel ervaring in het exploiteren van horecabedrijven. Hans als eigenaar van het bekende Hotel Asteria in Venray en Mari als - tot voor kort - eigenaar van Hotel Rooland in Arcen. Beide onder nemers gingen niet over één nacht ijs bij het maken van hun plannen. De eerste besprekingen voor het nieuwe hotel vonden al in 2003 plaats. Uitgebreid onder zoek wees uit, dat er in dit gebied grote behoefte bestaat aan meer hotelcapaciteit. De nabijheid van Tradeport, de expansie van Green- port, de komst van de Floriade en de ontsluiting van dit gebied door nieuwe snelwegen zoals de A73 geven een extra impuls aan dit stukje Limburg. Het hotel richt zich op de zake lijke markt en toeristische markt. Het restaurant en de zalen zijn er ook voor de regionale gast. Het eerste bruiloftsfeest is reeds besproken! Het Parkhotel zal daarom voldoende 'laagdrempelig' zijn, zo willen beide broers. Het horecagedeelte en het terras zijn gemakkelijk toegankelijk van bui tenaf en bieden voor elk wat wils. Daarnaast zal het hotel ook de aangewezen plek zijn om confe renties en vergaderingen te hou den. De goede bereikbaarheid van het hotel en de fraaie ligging in de Kasteelse Bossen vormen daar voor het ideale uitgangspunt. EN MAAS "v Hl Sit Ui 9^" f - - 'v

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15