Splitsing uitweg nertsenhouderij? Veltumse Kleffen: smallere slingerweg 'Betere communicatie gemeentehuis' paashaaszoeken.nl ff ff Laat u inspireren PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers doe mee en maak kans op een yL ipod shuffle! PEEL EN MAAS Donderdag 22 maart 2007 - Pagina 5 Annemarie Janssen moet iedere eurocent omdraaien Rondkomen van maximaal 300 euro per maand. Eten en drinken en kleding kopen, extraatjes zitten er niet aan. Het komt echt nog voor in Nederland anno 2007. Armoe de is er ook in ons land. "Je wacht iedere maand op de doodssteek." Annemarie Janssen (36 jaar) is geboren en getogen in Venray. Als midden twintiger verhuisde ze naar de Randstad waar ze als chauffeur werkzaam was in het personenvervoer. Ze hield het drie jaar lang vol, nam ontslag en keerde terug naar Venray. Inmid dels 29 jaar, zonder baan en geen huis. Een jaar lang leefde ze zon der een uitkering. Een sabbatjaar, geen werk, maar ook geen zorgen aan de kop."Ik leefde van de wind, beter gezegd bij de gratie van mijn moeder en vrienden. Ik woonde gratis in bij vrienden, had genoeg aan de basisbehoeften van een mens. Eten en drinken." Ze had ook een berg schul den, oude rekeningen die betaald moesten worden, leningen. In totaal zo'n 8700 gulden, later in het tijdperk van de euro waren die schulden opgelopen tot 6500 euro. Ze voelt zich belazerd door de bank, waar ze iedere maand 45 euro als schuldaflossing aan afbe taald. Dit geld wordt direct van haar bijstandsuitkering ingetrok ken. "Van die 45 euro is tien euro administratiekosten, vijftien euro rente en twintig euro betaal ik daadwerkelijk af. Mensen die geen geld hebben, wordt drie keer het vel over de oren getrokken." Ze had inmiddels een bijstands uitkering aangevraagd, 671 euro per maand nu.Tel daarbij de huur subsidie en de bijdrage in de zorg- kosten van in totaal 250 euro dan moet ze het doen met iets meer dan 900 euro. Als de vaste las ten zijn betaald, huur (467 euro) en de bijdrage van Essent (100 euro) blijft er nog ruim 300 euro per maand over om van te leven. Diverse belastingen worden haar kwijtgescholden, maar geregeld komt ze voor onaangename ver rassingen te staan als ze een ver zekering moet betalen of andere niet ingecalculeerde kosten. "Het komt zelden voor dat ik in een maand 300 euro overhoud om te besteden." Iedere eurocent wordt dan ook omgedraaid. "Ik doe iede re maand een keer boodschappen. Dan maak ik een lijstje, de prijzen van de artikelen ken ik vrijwel uit mijn hoofd, wat ik nodig heb en wat het kost.Aan het einde van de rit is het afstrepen om niet over het budget te komen. Geen fris drank, geen snoep of chips in de kar. Helemaal geen luxe, af en toe een zak broodjes." STRIJD LEVEREN Ze heeft privé hele moeilijke tijden achter de rug. Annemarie praat er wel over, maar wil ze niet terugzien in het artikel. Van de gemeente Venray ondervindt ze weinig steun. "De vrouw waarmee ik contact heb, is heel aardig. Maar daar praat ik twintig minuten in een jaar mee. Die wil aan de hand daarvan oordelen over mijn situ atie. Dat ik psychisch problemen heb. Dat tolereer ik niet. Ze zou zich eens moeten verdiepen in wat ik echt nodig heb." De meeste tijd van de dag zit ze thuis, haar sociale leven is heel beperkt en de vriendenkring wordt steeds kleiner. "Een vrien din die ik had, voelde niet de strijd die ik iedere maand moet leveren. Ze had een man, werkten allebei en hadden een berg geld. Ik ben soms maanden bezig met alle klei ne beetjes te sparen om een keer iets extra's voor mezelf te doen. Ik leef wanneer ik geld heb." Ze laat een armband zien, mooi maar niks speciaals. "Die heb ik gekocht van het geld dat ik mijn verjaardag van mijn moeder heb gekregen." Kleding koopt ze altijd in de uitverkoop. Ze liep nooit voorop in het modebeeld, maar moet het hebben van buitenkansjes. "Ik neem kledingstukken van 2,50 euro mee en als ik veel geluk heb, neem ik een zijden hemdje en rokje mee voor 20 euro .Afgeprijsd van 200 euro." Eigenwijs als ze is, verdomt ze het om te stoppen met roken.Acht pakjes shag rookt ze per maand, als het financieel een belabberde maand is, dan bezuinigt ze op de boodschappen. "Dan hoor je mensen zeggen 'je moet niet roken'Maar ik laat me niet alles afpakken." EIGENWIJS Haar eigenwijze karakter helpt haar te overleven. "Ik hou goede moed en zelfvertrouwen, dat helpt me om er ooit toch een meer uit te komen." Ze is al jaren bezig om een hoop stress en ellende te verwerken, vergeten zal ze het nooit. Dom is ze niet, zegt ze zelf, ze heeft haar Havo-diploma en studeerde wiskunde aan de Tech nische Hogeschool in Eindhoven. Die laatste studie kon ze niet afmaken door problemen met de studiefinanciering. Onder het juk van een baas werken, wil ze ech ter absoluut niet meer. Zeven jaar heeft ze nu geen werk, maar wel haar ideeën om haar eigen kostje te gaan verdienen. "Als alles achter de rug is, wil ik van thuis uit wer ken. Schoenen stikken en iets met de handen doen. Handenarbeid, knutselen en dan de dingetjes verkopen." Opjagen laat ze zich echter niet. "Door de jaren heen ben ik bijna iedereen kwijtge raakt. Familie, vrienden, kennissen, waar zou ik me dan nog druk om maken. Ik blijf proberen om uit dit dal te komen en mijn plaatsje in de maatschappij te vinden. De enige die me daarbij kan helpen ben ik zelf. Ik bepaal zelf hoe ik mijn leven invul en werk wel mee aan al die regeltjes van instanties, maar ga wel mijn eigen weg. Het is mijn leven." Vanwege de privacy van de hoofdpersoon in dit verhaal is gekozen voor een fictieve naam. De voorzitter van de vereni ging, Jeu de Wit, heeft tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers van Merselo, Heide, Leunen, Veu len, Vredepeel en Ysselsteyn een cheque van 500 euro overhandigd aan de broer van Marjo Jenniskens, Henk Jenniskens. Marjo Jenniskens is al enkele jaren werkzaam in Nepal in een tehuis waar straatkinderen opge vangen worden. In dit tehuis wordt deze kinderen een beroep geleerd waardoor zij in staat zijn in de loop van jaren hun eigen inkomen te verwerven. Henk Jen niskens vertelde, na ontvangst van de cheque, dat hij het afgelopen jaar op bezoek is geweest bij zijn zus. Hij vond het onthutsend om te zien dat een kind van zes of zeven jaar zijn zusje van drie jaar onder zijn hoede had. En dag in en uit op straat leefde. Hij is ervan overtuigd dat dit geld op juist plaats terecht komt. De VZO houdt al jaren eind augustus of begin september een fietstocht door de regio. In de begin jaren was de opbrengst bestemd voor pater Van Meijel uit Merselo die in de missie werk zaam was. Na vertrek van pater Van Meijel uit de missie kwam de opbrengst van de fietstocht ten goede aan diverse doelen, waar onder de peuterspeelzalen van de aangesloten dorpen, de stich ting Monumentenzorg gemeente Venray, Maria Auxilatrix Run, de toertocht met motoren met min- dervaliden, de toneelvereniging van Leunen en diverse andere doelen. Helaas was het weer tij dens de laatste fietstocht slecht. De 88 fietser trotseerde regen en wind om vanaf de vertrekpunten in Leunen, Merselo en Ysselsteyn naar Meerlo te fietsen. Hoewel door het slechte weer maar een beperkt aantal deelnemers meede den, was het zoals het te verwach ten was een enthousiaste groep. Door dit kleine aantal deelnemers was natuurlijk de opbrengst ook gering. Echter doordat er diverse schenkingen aan goederen waren, werd het bedrag van 300 euro door de VZO aangevuld tot 500 euro. Ook in 2007 wordt er weer een fietstocht door de VZO gehou den. Deze fietstocht vindt plaats op de zondag 26 augustus. De VZO zet weer een mooie tocht uit in de regio. De opbrengst is ook dan weer bestemd voor Marjo Jenniskens, zodat zij haar werk kan voortzetten. College vindt flat van vijftien verdiepingen ongewenst In de driehoek Eikenlaan- Lindenstraat-Oostsingel mag een hoge woontoren komen als markeringspunt van 'stede lijk' Venray. Komend vanaf de Henri Dunanstraat is de locatie van de voormalige biologische school een belangrijke blik vanger waarin een markant en hoog gebouw past. Steden bouwkundigen opperen zelfs het idee van een woontoren met vijftien verdiepingen. Met een hoogte van 45 meter zou dit gebouw de Hoge Beek en Zuiderpoort (ieder 33 meter) overtreffen als hoogste flat van Venray. Het college heeft vorige week deze variant geschrapt. De andere drie alternatieven gaan uit van een maximale hoogte van negen verdiepingen (27 meter hoog). Dit is vergelijkbaar met Franciscaner poort en de geplande nieuwbouw op Servaashof. Het terrein van 3250 vierkante meter is eigendom van Mertens Bouwbedrijf uit Weert. Al vanaf 1995 bestaan er plannen voor woningbouw in deze braakliggen de driehoek. Een paar jaar geleden is overwogen om de singels te ver leggen waardoor er een ruimere bouwlocatie zou ontstaan. In plaats van negentig wonin gen zouden er dan zelfs 140 hui zen gebouwd kunnen worden. Begin vorig jaar heeft het col lege dit weer teruggedraaid. Er moest toen een besluit worden genomen over de aanleg van de rotonde op de kruising Henri Dunantstraat-Oostsingel. Door de mogelijke verkeers overlast voor de wijk Brukske en doordat basisschool De Hommel teveel in de knel zou komen, is besloten het singeltracé niet te verleggen. Vorige week stelde het college de stedebouwkundige randvoor waarden vast voor de locatie biologische school. Er wordt niet meer gesproken over aantallen woningen maar er is maximaal 20.000 kubieke meter aan bouw massa toegestaan. Omdat dit een belangrijke entree is van Venray, moet er een bijzondere invulling komen. Een markant gebouw of samenspel van gebouwen die een duidelijk herkenningspunt vor men. Dit kan op diverse manieren. Zoals een drietal losse woonto rens, ovaalvormige bebouwing over het gehele terrein, een com pact gebouw aan de rotonde of een woontoren van 45 meter hoog. Deze laatste optie is nu afge vallen. Hoe meer er in de hoogte gebouwd wordt, des te meer ruimte ontstaat er voor parkeerge legenheid en groen. De architect van opdrachtgever Mertens is nu aan zet om een ont werp in te dienen. Dit zal moeten voldoen aan de randvoorwaarden en aan de Singelvisie die onlangs is vastgesteld. Tevens zal beoor deeld worden of de bouwplannen passen in het nieuwe volshuisves- tingsbeleid. Er is in Venray al een overschot aan koopappartemen ten terwijl er juist veel vraag is naar goedkopere woningen. ?Langs de Lindenstraat en Eiken laan mag de bebouwingshoogte maximaal tien meter bedragen. Dit zijn drie bouwlagen met inci denteel een iets grotere hoogte. De nieuwbouw moet op minimaal twintig meter afstand blijven van de gevels van de bestaande huizen in beide straten. Dit is een gebrui kelijke afstand in een woonwijk met een straat van tien meter breed en aan weerszijden ruimte voor een voortuin van vijf meter. Aan de singel is hogere bebou wing mogelijk. Waarbij wel reke ning moet worden gehouden met de gevolgen voor het zonlicht en het uitzicht van de omliggende woningen. Langs de singels moet een strook van vijftien meter onbebouwd blijven. Hierdoor is er voldoende ruimte voor een door lopende groenstrook met een ruime bomenrij. Het parkeren zal grotendeels ondergronds of verdiept plaats vinden. De opzet is dat er zo min mogelijk 'blik' zichtbaar is. Het verkeer wordt ontsloten vanaf de Eikenlaan die hiervoor meer geschikt is dan de smallere Lin denstraat met parkeervakken. Inloopmiddag minima Tijdens vier inloopmiddagen in maart geeft FNV Bondgenoten minima in de samenleving de kans om te kijken of ze in aanmerking komen voor kwijtschelding van gemeentelijke belastingen of recht hebben op bijzondere toeslagen. Ze zijn er nog meer dan genoegen. Gezinnen, alleenstaanden, oude ren die maandelijks moeten rond komen met een minimuminko men, uitkering of bijstand (zie ook het artikel hiernaast van Annema rie Janssen uit Venray). Die nadat vaste lasten als onder andere huur, verzekeringen, zorgtoeslag, gas, water en licht zijn betaald onder de streep nog enkele tientjes per week over hebben om van te leven. In een welvaartsstaat als Nederland is dit helaas geen uit zondering. Deze groepen mensen komen vaak in aanmerking voor kwijtschelding van gemeentelijke belastingen of hebben recht op bijzondere toeslagen, maar maken er geen of te weinig gebruik van. Tijdens de inloopmiddagen kun nen mensen geheel vrijblijvend laten kijken of ze eventueel in aanmerking komen voor gemeen telijke toeslagen. FNV Bondgeno ten gebruikt daarvoor het compu terprogramma KISSV (Kennis- en Informatiesysteem Sociale Voor zieningen) dat na invoering van gegevens uitsluitsel geeft of men sen recht hebben op toeslagen of kwijtschelding van belastingen. Het programma neemt de hele persoonlijke situatie van iemand mee in de berekeningen. Onder de streep wordt dan duidelijk of hij of zij recht heeft op toeslagen of kwijtschelding van belastingen. Minima kan dit maandelijks wel van enkele tientjes tot soms wel 200 euro in de portemonnee sche len. De laatste inloopmiddag is op dinsdag 27 maart in De Kiosk, van 14.00 tot 16.00 uur. Iedereen kan op deze middagen vrijblijvend binnenlopen voor een advies. Mishandeling De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 40-jarige man uit Venray aangehouden voor mishandeling van een vierjarige meisje. Volgens de politie had de 39-jarige moeder ruzie gehad met haar vriend, die daarbij het kind had geslagen. Het meisje had ver schillende verwondingen in haar gezicht. De verdachte is ingesloten. Een veehouder uit Vredepeel dacht er goed aan te doen een deel van zijn legkippen in te rui len tegen nertsen. De milieuver gunning voor het nieuwe bedrijf werd echter keer op keer vernie tigd door de Raad van State. Uit eindelijk besloot de veehouder een deel van het bedrijf aan zijn broer over te doen. Het bedrijf van veehouder H. van Deurzen aan de Twistweg was overigens al eerder opge splitst, namelijk door de gemeente Venray. Aangezien het om twee stallen gaat die op flinke afstand van elkaar liggen, zag die er geen been in om bij de verlening van de milieuvergunning te doen alsof het twee aparte nertsenhou- derijen betreft. Dat maakt nogal wat uit voor het antwoord op de vraag of de stankhinder binnen de perken blijft. Een aantal omwo nenden nam daar geen genoegen mee, en stapte naar de Raad van State. Tijdens de zitting van maan dag was ook Milieu-Offensief pre sent. Beide partijen hameren erop dat de twee stallen wel degelijk als één nertsenhouderij moet worden beschouwd. Maar zelfs al houdt de splitsing op papier stand, dan nog is de afstand tot de dichtstbijzijnde woning te klein. Dat levert veel te veel stankover last op, te meer daar in de onmid dellijke nabijheid meer intensieve veehouderijen zijn. Milieu-Offen sief gaat nog een stapje verder. Op het eerste gezicht lijken in totaal 23-600 nertsen in plaats van 60.000 kippen geen slechte ruil. In de berekeningen tellen echter alleen de fokteven mee. Met de pups erbij zit je zo aan de 150.000 nertsen: 'Er wordt ten onrechte de suggestie gewekt dat de nieu we situatie een verbetering zou zijn.' De Raad had eind vorig jaar de vergunning geschorst omdat de splitsing niet door de beugel zou kunnen. De gemeente en Van Deurzen blijven er echter bij dat het in feite twee zelfstandige nert- senhouderijen betreft. Wat meer is: om de verzelfstandiging com pleet te maken, heeft Van Deur zen onlangs de grond voor één van beide stallen aan zijn broer verkocht. Daarmee zou het laatste principiële bezwaar van tafel zijn. Beide nertsenhouderijen zouden immers op zichzelf wél vergun- baar zijn. De tegenpartij gelooft er niet erg in, en spreekt van een 'stromanconstructie'. Staatsraad Drupsteen zag niet meteen hoe twee nertsenhouderijen samen met één milieuvergunning kon den doen. Wat de raadsman van Van Deurzen betreft, valt daar alle maal wel een mouw aan te passen. Naar zijn mening is de vrees voor ontoelaatbare overlast ongegrond. Hij wil dus dat er zo snel mogelijk een einde komt aan deze 'slepen de zaak'. De Raad van State doet binnen enkele maanden uitspraak. De Veltumse Kleffen ziet er begin juni na de renovatie heel anders uit dan nu. De door gangsweg door de wijk Veltum wordt versmald van acht naar zes meter. Bovendien krijgt de straat een slingerend tracé waardoor het autoverkeer zich nog beter aan de nieuwe maximumsnelheid van 30 kilometer per uur zal houden. Momenteel mag er nog 50 kilo meter gereden worden. Op de kruispunten komen ver hoogde plateaus van klinkers. Al deze maatregelen moeten ervoor zorgen dat de Veltumse Kleffen verkeersveiliger wordt. De straat krijgt geen aparte fietsstroken. Want dat is in een woonstraat die wordt ingericht als 30-kilometer- zone niet nodig, verklaarde pro jectleider Riny van Deursen maan dag tijdens een informatieavond. De honderd buurtbewoners waren blij dat de werkzaamhe den begin april eindelijk van start gaan. In de week voor Pasen voert uitvoerder Heijmans alvast wat voorbereidende werkzaamheden uit. Vanaf dinsdag 10 april ligt de Veltumse Kleffen helemaal open. Zes of zeven weken later wordt de straat opnieuw geasfalteerd. En in de tweede week van juni is de complete renovatie voltooid. De werkzaamheden aan de Vel tumse Kleffen worden in fases uitgevoerd. De eerste fase, die nu wordt uitgevoerd, is het gedeel te tussen de Hubertusstraat en Blauwververstraat. Het eerste stukje tot aan de Hubertusstraat wordt bewust overgeslagen. Dit komt in 2009 aan de beurt wan neer de Westsingel een opknap beurt krijgt. Volgend jaar wordt het tweede gedeelte vanaf de Blauwververstraat tot aan Weg in den Berg onder handen genomen. De eerste fase vergt acht tot negen weken. Momenteel worden in deze buurt van Veltum nieuwe waterleidingen aangelegd. Dit is noodzakelijk vanwege de vele waterlekkages in het verleden. Iemand merkte op dat er momen teel al zoveel wegwerkzaamheden en omleidingen zijn in Venray. "Natuurlijk geeft dit ook weer overlast", zei projectmedewerker Jan van Dijk. "Maar het werk aan de Veltumse Kleffen is al zo vaak opgeschoven. We willen nu geen uitstel meer." De aanwezigen knik ten instemmend. Behalve een nieuwe asfaltlaag krijgt de Veltumse Kleffen ook nieuwe straatverlichting en groen- beplanting. Het groen is een zor genkindje. Aan de verhogingen in de wijk is nog te zien dat het van oudsher een stuifduinengebied is. In de magere zandgrond zijn de destijds geplante bomen nauwe lijks tot wasdom gekomen. Alle bomen tot aan de bocht bij de Dakdekkerstraat worden gerooid. Ook de 'pikstruiken' verdwijnen er. "Het is slecht gesteld met de bomen", zei Van Dijck."Van armoe hebben ze het niet gedaan." Er komen nu moeraseiken voor in de plaats. Deze bomen hebben een betere overlevingskans.Al had een wijkbewoner er zijn beden kingen over. "We zorgen eerst voor een goede grondverbetering met voldoende teeltaarde voor de wortels", aldus Van Dijk. Er komen in het eerste stuk geen struiken meer als bodembedekker want er wordt gras ingezaaid. In de bocht, tussen de huis nummers 33 en 35, wordt een gedeelte van het groen wegge haald om plaats te maken voor een jeu de boulesbaan. Met een picknickbank moet dit een gezel lig ontmoetingsplekje voor de wijk worden. De vliegdennen en andere bomen om de hoek tegen over het winkelcentrum kunnen deels blijven staan. Hier wordt flink gesnoeid in het struikgewas en de klimop. Er komen bloeiende heesters en stukjes gras voor in de plaats. "We willen het karakter van de stuifduinen met de den nen behouden", zei Van Dijk. "Het groen moet opener worden. Er zijn struiken geplant die er niet thuishoren." Langs de straat komt meer par keergelegenheid. In plaats van 'langsparkeren' komen de vak ken dwars op de rijbaan te staan. Schuine parkeerhavens is volgens Van Deursen ongewenst. "Dit kan alleen bij een eenrichtingsweg." Enkele buurtbewoners klagen over de afvalcontainers die voor supermarkt Cl000 vlak aan de straatkant staan. "Afvaldumpers hoeven hun auto niets eens uit om hun troep er neer te gooien", merkte iemand op. Voor velen is de rotzooi bij de containers een doorn in het oog. Het verzoek van de buurt is om ze verplaatsen ver derop naar de parkeerplaats van de supermarkt. Het trapje in het trottoir bij de kruising met de Blauwververstraat wordt vervangen door een hel- lingbaan zodat het voetpad voor iedereen goed begaanbaar blijft. Met poortjes moet voorkomen worden dat de jeugd het als skate- baan gaat gebruiken. In tegenstelling tot eerdere berichten zullen de vrachtauto's met puin van de twee sloopflats niet door de Veltumse Kleffen rij den. De nieuwe afvoerroute loopt via de Haammakerstraat, Weg in den Berg en Kempweg naar de Westsingel. Het CDA vindt dat de gemeente actiever en eerder had moeten communiceren over de nieuw- of herbouw van het gemeentehuis. "Na de krantenberichten gaan er bedragen van 25 tot 30 mil joen euro rond in het dorp. De burgers vragen zich af hoe dit kan", zei Rein Dupont in de comissie Middelen. Dupont meent dat een betere voorlichting misverstanden had kunnen voorkomen. "We moe ten de burgers uitleggen hoe het in elkaar zit. Dat is helaas niet gebeurd. Er gaan nu allerlei ver halen rond die een eigen leven gaan leiden. En die hebben we al genoeg in Venray", aldus Dupont. Wethouder Najja (PvdA) rea geerde dat bewust nog geen actie ve communicatie in gang gezet is. Najja wil hiermee pas starten, zodra de politiek de keuze heeft bepaald. In mei hakt de gemeente raad de knoop door. Of het huidi ge gebouw wordt gerenoveerd of elders in Venray komt een nieuw gemeentehuis. Qua kosten maakt het weinig verschil: tussen 25 en 29 miljoen euro. "Communicatie tijdens het voortraject heeft daar om niet veel zin. Pas als de keuze is gemaakt, gaan we actief naar buiten treden", zei Najja. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in °PbreMs Fie*locht ■S*/ Ik leefde van de wind 500 euro voor project Nepal Geen superhoge woontoren op terrein biologische school n"'skens v mgVa"s,ra Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoanpofc

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5