Genieten van een lach Koester uw Monument Aandacht voor amateurkunst Het is iedere dag wauw" Peter Nellen <r me>vfae>v\oe>v[ïwt Moderne stijl Honderdachtentwintigste jaargang - week 12 - donderdag 22 maart 2007 Giel Claessens helpt kansarme kinderen in Ecuador Een gemeentelijk monument aan de Pa tersstraat 35 in Ven ray. Een statig patriciërshuis uit de 18e-19e eeuw. Vermoedelijk gebouwd omstreeks 1775. Dit gebouw bestaat uit twee bouw lagen en een afdekking met een afgeplat schilddak. De voorgevel is symmetrisch met deur in het midden en aan weerszijden twee ramen met op de eerste verdie ping vijf identieke ramen, op de hoeken van het gebouw gestuca- doorde hoekpilasters bestaande uit grote blokken en gestileerd bladkapiteel. Voordeur met dub bele deur, classicistische deur omlijsting, bovenlicht, gietijzeren hekwerk met een afbeelding van een vrouwenhoofd. In het midden boven de deur een composietka piteel boven een mannenkop met baard. Een fraai geprofileerde dak goot bestaande uit siermetselwerk, gietijzeren consoles en een sterk geprofileerde houten dakgoot. In de rechterzijgevel twee ramen en twee blinde ramen. Linker zijgevel is vroeger aangebouwd geweest. Tezamen met het tegenoverlig gende pand vormt het de poort van Venray. Kent u ook zo n beeldbepalen de plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag naar SVM Groene hart 7, 5801 SX in Venray, email venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. Begin december 2006 vond in café 't Podium in Venray een benefietconcert plaats voor de kansarme kinderen in Ecuador. Tijdens het concert, waaraan onder meer de band Pilot Flame deelnam, werd aandacht gevraagd en geld ingezameld voor de Stichting Kinderen van Ecuador, een project waarvoor Giel Claes sens uit Venray zich sinds kort inzet. Voor zijn studie SPW activiteitenbegeleiding aan de Gilde Opleidingen in Venray loopt de gitarist van de band Pilot Flame momenteel stage in Ecuador. Exclusief voor Peel en Maas maakte hij een eerste verslag van zijn belevenissen en werkzaamheden. Giel Claessens. "Inmiddels zit ik alweer twee weken in een appar tement in het noorden van Quito. Ik deel het appartement met twee andere stagiaires uit Nederland. Ik ben in totaal vijf weken bij een Ecuadoriaans gastgezin te gast geweest. Dit huis bevond zich in het zuiden van de hoofdstad, een deel van de stad waar nog heel veel armoede en werkloosheid heerst. In deze periode heb ik deze grote stad leren kennen en heb ik in 80 uur tijd de Spaanse taal pro beren te leren. Ik moet zeggen dat de 'taalcursus' z'n vruchten heeft afgeworpen. Zodra je met de lokale bevolking in gesprek gaat. kun je je eigen niveau ook gaan opzoeken. Na vijf weken, die trouwens heel snel voorbijvlogen, heb ik afscheid genomen van de familie Jimenez, wat dan weer minder leuk is. Met die mensen bouw je in een korte tijd toch vrij veel op; ze geven je een gevoel van zekerheid en veiligheid dat ik in het begin goed kon gebruiken. Nu woon ik dus sinds vier weken in het noorden van de stad in een appartement en ben ik onlangs begonnen met mijn stage en vrij willigerswerk. Ik ben werkzaam bij twee projecten van de stich ting. Het eerste project is op de openbare school Andrade Marin, op vijf minuten lopen afstand van mijn appartement. Sinds kort zijn we op deze school begon nen met een leesproject voor de kinderen van groep 4. Samen met een Ecuadoriaanse docente heb ik vier klassen onder mijn hoede. De klassen zijn op deze school heel erg groot en bestaan uit ongeveer 45 kinderen per klas, dus tel maar uit hoeveel namen ik moet gaan onthouden. De lessen die de kin deren krijgen, worden veelal uit de losse pols gegeven. Er zit wei nig structuur in het onderwijs, met als gevolg dat kinderen die al minder gemotiveerd zijn nog meer 'ondersneeuwen'. Kinderen die echt willen leren zullen wel vooruitkomen, maar die kinderen zijn er niet zo erg veel. Lezen is belangrijk voor de kinderen, maar het lezen zit helemaal niet in de Ecuadoriaanse cultuur.Toen ik het kennismakingsgesprek had met de directrice van de school, legde ze dit ook heel mooi uit. Als men sen in Nederland tijd over hebben, gaan ze in de trein, tram of bus een boekje of blaadje lezen. Maar dat zie je hier gewoon niet. De mensen in de trolley of bus gaan in dat geval gewoon even lekker slapen. Met het leesproject pro beren we de kinderen in te laten zien hoe belangrijk het kunnen lezen is voor de toekomst. Na een verhaal is er een aansluitende acti viteit die teruglinkt op het verhaal. Dit project duurt nog zes weken en daarna ga ik individueel aan de slag en probeer ik thema's te behandelen met groepjes kinde ren. Thema's als eten, relaties, sek sualiteit, persoonlijke verzorging, actie en reactie. Het andere pro ject waar ik aan werk, is bedoeld voor de kinderen van de markt in Cotocollao. Dat is een markt met groente, fruit, souvenirs, kruiden en niet te vergeten vlees, want de gevilde koeienkoppen, darmen, nieren, vellen en ogen van allerlei soorten dieren hangen er open baar en te koop bij. De geur op de markt is echt ondraaglijk, 's Och tends maak ik samen met Veronica (een Ecuadoriaanse vrijwilligster van de stichting, red.) een rondje over de hele markt om kinderen op te halen. De kinderen op de markt hebben vaak geen kans op een opleiding of werk en leren daarom ook weinig. Ze hangen letterlijk een beetje op de markt rond bij hun ouders, die de hele Giel Claessens loopt momen teel stage bij de Stichting Kinde ren van Ecuador. dag bezig zijn met dingen verko pen. De kinderen zijn ook altijd heel blij als ze je zien, het geeft ze de kans om even te ontsnappen aan de dagelijkse werkelijkheid. In de ochtend zijn alleen de jongste kinderen aan de beurt en gaat er meestal een groepje van 8 a 10 kinderen mee naar kinderspeel huis La Casita (letterlijk vertaald Het Huisje). Kinderen in de leeftijd 1,5 t/m 4 jaar krijgen in dit huis de kans om van alles te leren: kleuren, tellen, samenspelen, samen delen, maar het belangrijkste is dat ze een gevoel van waarde krijgen en hun eigen leven ook als waardevol ervaren. Als we de kinderen weer terugbrengen naar de markt, geeft het me ook heel veel voldoening om maar een kleine reactie van de ouder(s) te ontvangen. 'Gracias', een knipoog of een lach kan me dan al heel veel voldoening geven. Wat ik mis? Vrienden en familie natuurlijk, maar het meest mijn band Pilot Flame." Suzanne Bouten werkt voor de rijkste man van de wereld Werken voor de rijkste man van de wereld. Voor Suzanne Bouten uit Venray is dit geen droom, maar werkelijkheid. Als pr-coördinator Xbox Games is ze sinds augustus 2006 werkzaam voor Micro soft, het imperium van com putericoon Bill Gates. Suzanne Bouten (22 jaar) is een gewoon Venrays meisje. Ze ging naar De Kruudwis, vervolgens naar het Raayland College en uiteinde lijk studeerde ze communicatie wetenschappen aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Ze had en heeft nog steeds haar familie en vriendinnen in Venray wonen, maar wilde meer. Een jaar geleden, nadat ze haar master had gehaald, stond ze op een tweesprong. Kie zen voor een baan in de buurt, dicht bij haard en huis, of de uit daging aangaan. Ze koos voor het laatste. Suzanne trok de stoute schoenen aan, verhuisde naar Amsterdam, zonder de zekerheid dat de baantjes voor het oprapen lagen.'Tk had altijd thuis gewoond, dus de stap was extra groot. Maar om in mijn vakgebied iets te vin den, zijn de mogelijkheden in de Randstad veel en veel groter. Daar vind je heel veel pr- en reclame bureaus." Via een vriend hoorde ze dat Microsoft iemand zocht om het Xbox-team te versterken. Het eerste sollicitatiegesprek liep goed, ze was uiteindelijk een van de vijf kandidaten om de vaca ture in te vullen. "Ik was de enige zonder werkervaring, maar was kennelijk zo enthousiast dat ik de baan kreeg. Ik wilde iets leuks met mijn leven gaan doen en die hou ding sprak de mensen wel aan.Tij- dens de gesprekken klikte het in ieder geval meteen." Als pr-coördinator Xbox Games werd ze meteen in het diepe gegooid. Ze werd ook met een met de neus op de feiten geduwd. De zachte g van het zui den werd ingeruild voor de harde. "In Limburg zijn de mensen veel zachtaardiger. Op mijn werk is iedereen heel direct, recht voor zijn raap. Alles is ook veel druk ker, sneller." Ze werkt vanuit een kantoorpand op bedrijvenpark Schiphol-Rijk, vlakbij de nationale luchthaven.Via het pr-bureau MCS is ze gedetacheerd bij Microsoft om de Xbox 360 te promoten. Ze is betrokken bij alle pr-activiteiten rondom de Xbox 360. Een afwis selende job. "Ik regel de perscon tacten, regel perstrips, verstuur persberichten naar de media, begeleidt persevenementen en draag zorg voor de coördinatie tussen het marketingteam. Het is beslist geen negen tot vijf baantje. Heel afwisselend en uitdagend. De Venrayse wethouder Patrick van der Broeck sprak afgelo pen maandag met leden van de Stichting Venray Monumentaal. De wethouder, die onder meer ruimtelijke kwaliteit (welstand en monumentenbeleid) in zijn porte feuille heeft, bezocht samen met Frans in 't Zandt (gemeente Ven ray) de maandelijkse vergadering van de stichting. Stichting Venray Monumentaal werd in 2002 opge richt en is een jonge organisatie. Zij organiseert jaarlijks de Open Monumentendag en heeft con tact met de Commissie Welstand, Monumenten en Architectuur (WMA) via het plaatselijke lid van die commissie. De stichting heeft ook in haar programma staan het creëren en van een draagvlak voor onderhoud en instandhouding van monumenten en het bewaken van de voortgang van de actualisa tie van het monumentenbestand. Zij promoot monumentenzorg en stimuleert alle zaken betreffende Venrayse monumenten en daar mee samenhangende activiteiten. De stichting heeft een wekelijkse rubriek Koester uw Monument in Peel en Maas. Tijdens de vergadering zijn diverse actuele onderwerpen besproken. Zoals het programma voor de Open Monumenten dag 2007, die dit jaar zal worden gehouden in het weekend van 8 en 9 september. Het thema van dit jaar luidt Moderne Monumen ten, dat ook het landelijke thema is. Eveneens in aansluiting op het landelijk initiatief zal dit jaar op de Open Monumentendag aan dacht worden geschonken aan amateurkunst en zal in Venray voor de jeugd een foto- en teken wedstrijd over monumenten wor den georganiseerd. Aan de orde kwamen verder: de veranderende rol van de Commissie WMA; de bouwplannen inzake het gemeen tehuis (Gemeentelijk monument, voormalig kloostergebouw Jerusa lem); het Smaal Pedje tussen de Stationsweg en de Dr. Poelsstraat; de cultuurhistorische waardekaart van Venray. Wat dit laatste betreft is onder meer gesproken over de technische uitvoering: voorstel is om vooraf na te gaan hoe de door enkele kerkdorpen al aangelever de digitale informatie het beste in de masterplannen kan worden verwerkt. Stichting Venray Monu mentaal heeft een interessant en omvangrijk programma, waaraan zij graag volledig wil voldoen. Indien daar volledig aan wordt voldaan, ontstaat er ruimte voor enkele nieuwe bestuursleden. Belangstellenden hiervoor kun nen voor nadere informatie hier over contact opnemen met het secretariaat of een van de leden van de stichting. Het bezoek van wethouder Patrick van der Broeck en Frans in 't Zandt werd door alle aanwezigen als bijzonder nuttig ervaren en zal daarom een perio diek vervolg krijgen. HART GESTOLEN Soms ook hele lange dagen." Eind maart gaat ze naar een gamebeurs in Madrid, eerder al was ze aanwe zig op de X06 beurs in Barcelona. "Dat was meteen mijn vuurdoop. De eerste kennismaking met de gamepers. Met dertig journalisten op stap. Heel, heel gaaf." Een jonge dame in de mannenwereld van de gamebox, in een bedrijf op Ame rikaanse leest geschoeid. "Ik voel me echt op mijn plek. De onder linge sfeer tussen de collega's is heel informeel. Er is een echte teamspirit, dat wordt ook enorm bevorderd. Je merkt aan alles dat De games zijn een nog steeds groeiende vorm van entertain ment. Aan Suzanne Bouten de taak om continu van de nieuw ste ontwikkelingen op de hoogte te blijven. Al volgen die zich vaak in razend tempo op. De tijd dat bijna iedereen een Gameboy had, is voorbij. De nieuwe spelletjes worden steeds grotesker, span nender en spectaculairder. Thuis heeft Suzanne uiteraard ook een Xbox 360 staan, "Natuurlijk speel ik spelletjes. Ik moet het product kennen dat ik promoot." Een echte voorkeur heeft ze niet. "Ik vind heel veel genres leuk om te spelen. En vooral ook om te kijken en onderling te vergelijken. Wat ik heel tof vind is het online tegen elkaar gamen op de Xbox Live." In het begin vond ze de verhui zing naar de hoofdstad eng, maar Amsterdam heeft inmiddels haar hart gestolen. Ze woont in Oud- Zuid, vlakbij het Vondelpark en Museumplein. "De stad ligt me echt. Fantastisch en supermooi. Er is altijd wat te doen. Het bruist er enorm. Ik heb tot op heden er nog geen moment spijt van dat ik deze stap heb gezet. Ik geniet iedere dag met volle teugen. Het is telkens opnieuw 'wauw'. Ik hoop ook een inspiratie te zijn voor anderen. Life is what you choose, als je iets wilt, kun je het ook." het een Amerikaans bedrijf is. Ik ga ook gewoon op mijn gympies naar het werk. Iedereen straalt een positieve sfeer uit. Dat is een pret tige omgeving om in te werken." Zorgvuldig keukenassortiment tegen aangename prijzen De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl MAAS EL EN CBW-erkend

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17