m "WÊmm W3 '$Ës\ mm PEEL EN MAAS Donderdag 22 maart 2007 - Pagina 13 De landelijke organisaties Wilde Ganzen en NCDO heb ben groen licht gegeven voor de acties die SOS Meerlo-Wans- sum heeft opgestart voor het bouwen van een basisschool in het dorpje Kalundu View in Zambia. Concreet betekent dit dat deze organisaties het geld dat SOS Meerlo-Wanssum voor dit project inzamelt, vermeer deren met ongeveer honderd- vijftig procent. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum is erg blij met de steun die vanuit Hilversum en Amsterdam wordt gegeven aan het nieuwe project. "Voor de inwoners en organisaties die acties voeren om het geld bij een te krijgen, is het een plezierig vooruitzicht dat hun ingezamelde geld in feite meer dan wordt ver dubbeld", vertelt een enthousiaste penningmeester Chris Cuppen van SOS Meerlo-Wanssum. Wilde Ganzen is de bekende televisie actie die elke zondagavond bij de IKON televisie een item heeft en steunt al vele jaren projecten zoals dat van SOS. Wilde Ganzen werkt, vanuit een oecumenische inspira tie, aan de verbetering van kansar men in de wereld en voert acties in Nederland voor concrete en kleinschalige projecten. Dit doet ze onder het motto 'Samen kom je verder'. Want samenleven doe je met z'n allen. Het NCDO is de nationale commissie die namens de minister van ontwikkelingssa menwerking werkt en mensen in Nederland betrekt bij internatio nale samenwerking. NCDO doet dat onder andere door middel van campagnes en het ondersteunen van organisaties als SOS Meerlo- Wanssum die zich inzetten voor verbetering van de positie van mensen in ontwikkelingslanden. SCHOP Nu deze twee landelijke organi saties groen licht hebben gegeven kan in Kalundu View de schop in de grond en kunnen in Meerlo- Wanssum en de regio de fondswer- vende acties van start gaan voor de bouw van deze lang gekoes terde basisschool in dit arme Afrikaanse land. De opbrengsten van acties van verenigingen, scho len, organisaties en particulieren wordt door Wilde Ganzen en NCDO fors vermeerderd. Er zijn al verschillende acties aangekondigd bij SOS: van de opbrengst van een familie tennistoernooi van TV De Gagel, en kerstactie door de KBO inTienray tot en met de opbrengst van een bijzonder bevrijdingscon cert in Wanssum. En onlangs heeft een 90-jarige oma in Meerlo haar verjaardag gevierd en haar gas ten gevraagd om geen cadeaus te geven ("wij hebben toch alles en die arme kinderen hebben onze steun hard nodig") maar in plaats daarvan geld voor het SOS-project in Zambia. Dat leverde het mooie bedrag op van 725 euro. Met de vermeerdering van Wilde Gan zen en NCDO is dat goed voor totaal 2026 euro. "Het is dus echt de moeite waard om in actie te komen voor dit scholenproject", aldus penningmeester Cuppen. Op aangeven van de bevriende Hetty Denen Stichting uit Sam- beek en de vroegere school vriendin van de in Zambia ver ongelukte Hetty, Gertie Mooren uit Meerlo, is SOS Meerlo-Wans sum in contact gekomen met de ouders en het schoolbestuur van de Community School in Kalundu View. De ouders hebben daar enkele jaren geleden op eigen initiatief twee zeer sobere hutjes gebouwd waarin vrijwilligers van het dorp onderwijs geven aan de kinderen. Omdat het geen door de regering erkende school is en de leerkrachten niet gediplomeerd zijn krijgt het dorpje nog geen overheidssteun. "Maar daar gaat verandering in komen", weet de Swolgense filmmaker en SOS-vrij- williger Marijn Poels die net terug is van een bezoek aan Kalundu View. "De school die nu wordt gebouwd is ontworpen door de overheid. De lokale gemeenschap moet de school bouwen en als deze gereed is neemt de regering de verdere kosten van exploitatie voor haar rekening van de gouver- nementsschool. Bovendien komen er twee of drie huisjes bij waarin de nieuw aan te trekken gediplo meerde onderwijzers onderdak krijgen. Ook het gediplomeerde personeel wordt in de toekomst door de overheid gesteund even als de boeken en andere Het project van SOS Meerlo- Wanssum 'Wij bouwen een school in Zambia' is officieel goedgekeurd door Wilde Ganzen en NCDO. lesmaterialen." AMBASSADEUR Kalundu View is een klein dorp je vijftig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Lusaka. Er zijn 219 kinderen die dagelijks naar school willen. Volgens de Nederlandse ambassadeur in Lusaka, Eduard Middeldorp, is het heel goed dat er een vriendschapsband ontstaan is tussen Meerlo-Wanssum en het dorpje Kalundu View. "Deze klein schalige projecten komen recht streeks ten goede aan de dorps gemeenschap en werpen op de langere termijn goede vruchten af. Het zijn hele positieve acties", aldus Middeldorp. Inwoners en mensen uit de regio die SOS Meerlo-Wans sum een warm hart toedragen kunnen 'Vriend van SOS' worden door via internetbankieren of het tekenen van een machtiging jaar lijks een bijdrage naar eigen keuze over te maken. Geïnteresseerden kunnen daarvoor contact op met penningmeester Chris Cuppen (0478) 69 12 10. Inmiddels zijn al meer dan vijftig particulieren, verenigingen en bedrijven een vriendschapsband met SOS aange gaan. (Meer info: www.sos-meerlo- wansum.nl). Keramiste Mieke van Uden uit Geijsteren vond het een heel bijzondere opdracht die ze kreeg van een speciale werkgroep van de Protestant se Gemeente van Boxmeer om een monument te ontwerpen en te maken voor de ongebo ren kinderen. Het monument is klaar en wordt op zondag 22 april na de dienst van 10.00 uur onthuld. "Zo'n monument maken is een heel bijzondere opdracht omdat het rechtstreeks om mensen gaat", vertelt Mieke van Uden. "Mensen die in blijde verwachting waren en van wie het kindje dood wordt geboren. Het werd naamloos begraven op de begraafplaats. Soms weten de mensen niet meer waar het begraven is. Om al deze kinderen op een waardige wijze te herdenken en de ouders een plek te geven om te rouwen, ver vult zo'n monument een heel bij zondere plaats." In het pastoraat van de Pro testantse Gemeente in Boxmeer kwam geregeld het signaal bin nen dat er behoefte was aan zo'n monument. "We willen een monu ment op onze begraafplaats zet ten dat een plek kan bieden in de rouwverwerking. Het monument biedt erkenning voor het verdriet dat geen plek mocht hebben", aldus de werkgroep. VIJF KUNSTENAARS De Boxmeerse werkgroep stapte naar vijf kunstenaars om te polsen wie het bijzondere monument het beste zou kunnen maken. De groep koos voor de Geijsterse kunstenares. Haar bron- Mieke van Uden toont het bronzen monument. zen monument bestaat uit wereld bol die gedragen wordt door twee vrouwenhanden. Boven is de aarde een beetje verscheurd, als teken van gebrokenheid en een onherstelbare schade. Binnen in de aardbol ligt een klein bolletje. "Het symbool van het ongeboren kindje", licht Mieke van Uden toe. Het monument van de Geijsterse kunstenares krijgt een heel bijzon dere en pontificale plaats op de begraafplaats van de Protestante Gemeente in Boxmeer. Precies in het midden van de dodenakker op het einde van een mooi pad. "Een prachtige en waar dige plaats die de ongeboren kind jes en de ouders verdienen", vindt Mieke van Uden. Bij het monu ment komt een plaquette met de tekst: 'Voor een kind dat verwacht werd, voor een toekomst die gedacht werd, voor een gemis dat zal blijven'. Inbraak in auto Wanssum De politie onderzoekt een inbraak die vorige week in de nacht van woensdag op donder dag plaatsvond in een woning aan De Schoevert in Wanssum. De inbrekers gingen er met een blau we Renault Scenic vandoor, die op de oprit stond. De dieven kwamen de woning vermoedelijk binnen door het slot van een buitendeur te forceren. In het huis vonden ze de autosleutels, waarna ze de auto meenamen. Daarnaast bestond de buit onder andere uit fotoappara tuur en een gsm. Een aanspreekpunt in het gemeentehuis voor de dorps raden is van cruciaal belang om het nieuwe dorpsradenbe- leid tot een succes te maken. Dat vindt de politiek in de gemeente Meerlo-Wanssum. Voor het aanstellen van een ambtenaar dorpsraden die ervoor moet zorgen dat de communicatie tussen gemeen te en dorpsraden soepel ver loopt, trekt Meerlo-Wanssum 27.000 euro per jaar uit, voor lopig voor een periode van twee jaar. Blijkt dat de ambte naar meerwaarde heeft, dan krijgt hij of zij een vaste aan stelling. Jaarlijks wordt het nieuwe beleid samen met de dorpsraden geëvalu eerd en bekeken of het werk van de nieuwe medewerk(st)er dorps raden vruchten heeft afgeworpen. De fracties in de gemeenteraad stemden maandagavond unaniem in met het nieuwe dorpsradenbe- leid. In het gemeentehuis moet één persoon zijn die het contact met de dorpsvertegenwoordigers onderhoudt en de afspraken die met hen zijn gemaakt, in de gaten houdt. Daar waren alle fracties het wel over eens. De dorpsraden van de gemeente hebben lange tijd sceptisch tegenover hun eigen gemeentebestuur gestaan. Ze werden in het verleden niet altijd gehoord door de gemeente. Daar wil zowel het college als de poli tiek echter verandering in bren gen. Inmiddels is er in het gemeen tehuis al enige tijd een ambtenaar op interim-basis verantwoordelijk voor het dorpsradenbeleid. "Een aanspreekpunt voor de dorpsraden is erg belangrijk om intern in huis de afspraken met de dorpsraden na te komen. Daar naast vinden wij echter dat dit aanspreekpunt ook andere amb tenaren werk uit handen moet nemen", stelde Jac Derikx (CDA). Het amendement van het CDA kreeg de steun van de partijen, die nog voor de zomer samen met de dorpsraden aan tafel willen om onder meer te praten over de verhouding tussen de raad en de dorpsraden en hun verwachtin gen en wensen. Want in het nieu we beleid worden wel afspraken gemaakt over hoe de gemeente wil gaan werken met de dorps raden, maar de rol van de raad blijft in de nota onbesproken. Ook wordt tijdens die bijeenkomst gesproken over de noodzaak van het al dan niet opstellen van een convenant, waarin wordt geregeld hoe de raad omgaat met de dorps raden. SAMENWERKING Samenwerking met de dorps raden kreeg de afgelopen jaren prioriteit binnen de gemeente Meerlo-Wanssum. De gemeente investeerde veel tijd en energie in het nieuw leven inblazen van - en het herstellen en/of ver sterken van de relatie - met een aantal dorpsraden. Er werd een interim-medewerker dorpsraden aangesteld, die zich de laatste maanden intensief bezighield met het dorpsradenbeleid. Inmiddels hebben alle dorpen, met uitzon dering van Wanssum (waar een dorpsraad in de maak is, red.), weer een actieve dorpsraad. In het nieuwe dorpsradenbeleid is onder meer vastgelegd dat de gemeente met de dorpsraden jaarafspraken maakt en dat de dorpen een eigen budget krijgen om kleine zaken zelf te realiseren. Afgesproken is om het beleid jaarlijks te evalue ren en samen met de dorpsraden te bekijken of de gemaakte afspra ken ook zijn nagekomen. De dorpsraden zijn net als de politiek enthousiast over het bestaan van de nota omdat ze het bewijs is dat de dorpsraden erken ning krijgen van de gemeente en dat ze serieus worden genomen. De nota wordt vooral als een mooie opstap gezien in de samen werking tussen de gemeente en de dorpen. De nota biedt daarvoor een aantal richtlijnen. Volgens de politiek is het nu zaak dat de nota ook daadwerkelijk uitgevoerd wordt. In ruil voor woonbestemming op molen Blitterswijck Twan Wijnhoven moet de woning aan de Ooijenseweg 20 in Blitterswijck uiterlijk op 1 juni 2007 gesloopt hebben. Dat is de afspraak die de gemeente Meerlo-Wanssum met de Blit- terswijckse ondernemer heeft gemaakt om legale bewoning van de molen aan de Boltweg in Blitterswijck mogelijk te maken. In ruil voor het slopen van de woning, mag het gezin Wijnhoven in de molen blij ven wonen. Met dit akkoord komt een einde aan de kwestie, die begon toen Wijnhoven samen met zijn gezin tegen de regels in ging wonen in de molen. De gemeente Meerlo- Wanssum en Wijnhoven deden vorig jaar een laatste beroep op de provincie Limburg om toch een woonbestemming op het pand te krijgen, maar de toenmalige CDA- wethouder J. Derikx (ruimtelijke ordening) achtte de kans hierop al bijzonder klein. De provincie Limburg wil immers niet meer woningen in het buitengebied. Bovendien is er al een bedrijfswo ning bij de forellenkwekerij, die wordt bewoond door Wijnhovens zus en haar gezin. Een tweede bedrijfswoning op het perceel is niet toegestaan. Wijnhoven bouw de de molen bij forellenkwekerij Keijzersberg met de bedoeling er groepen te ontvangen en presen taties over het forellenkweken te geven. Gaandeweg bleek echter dat het gebouw aan te veel vei ligheidseisen moest voldoen om er groepen te mogen ontvangen, waarop Wijnhoven besloot er een woning van te maken. Het college gaf hem vorig jaar al te kennen dat het pand moest verlaten, maar zegde toe een oogje dicht te knij pen zolang er geen honderd pro cent duidelijkheid was van de pro vincie over de woonbestemming. Die is er nu wel. Wijnhoven kan kiezen: of hij sloopt de woning aan de Ooijenseweg of tegen de illegaal gerealiseerde woning in de molen wordt door de gemeen te opgetreden. Omdat Wijnhoven graag met zijn gezin in de molen wil blijven wonen, stemt hij in met het 'uitruilvoorstel' van de provin cie. In ruil voor het wijzigen van de bestemming van de molen van bedrijfswoning in burgerwoning heeft hij de gemeente laten weten de woning aan de Ooijenseweg op korte termijn te zullen slopen. Hij moet nog wel een sloopver gunning aanvragen voor het pand aan de Ooijenseweg en voor het kunnen legaliseren van de molen een bouwvergunning. De bouw vergunning kan pas worden ver leend nadat het bestemmingsplan buitengebied is aangepast. Voor de 21ste keer werd vrij dagavond door voetbalvereniging SV United een playbackshow gehouden. Hoewel het aantal deel nemers de laatste jaren afneemt, was de sfeer ook dit jaar weer goed te noemen. Vrijdagavond traden in 't Brug- eind in Meerlo achttien acts op, terwijl in het verleden wel eens meer dan dertig individuen en groepen op het podium stonden. 'Maar het belangrijkste is toch dat de kinderen de voorpret heb ben en alles zelf moeten regelen om hun act goed in elkaar zien te krijgen', aldus een van de ouders. Hoe het komt dat het aantal deel nemers minder is geworden de laatste jaren, is niet bekend. "We gissen ook", zegt organisator Pas cal Rossel. "De organisatie is het zelfde en de kinderen die mee doen genieten enorm. We moeten eens kijken of we de opzet op de een of ander wijze kunnen wijzi gen waardoor de belangstelling weer aantrekt." De presentatie was zoals de laatste jaren altijd het geval is in handen van Wiljan de Ruyter, die de kinderen voor het optreden op hun gemak stelt en na het optreden een aai over de bol geeft. De jury bestond dit jaar uit Peter Berghs, Antoinette de Koster en Christel Poels. Alle acts kregen een deskundige beoor deling en hier en daar een tip voor het volgend jaar. SV United maakte vrijdagavond bekend dat de volgende playbackshow staat gepland op vrijdagavond 21 maart 2008 in zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. De winnende act in de catego rie 11 jaar: Jessy Broers, Marjo- lijn en Vivianne Mooren en Lynn Koolhof. Zij brachten een prach tige mix uit de musical The Wiz Stare. Mix 2. Lidian Stevens De uitslagen van de playback Jan Smits show per categorie. Sta op, sta op Categorie t/m 8 jaar: 3. Danique Jilesen 1Carien van de Sande The Wiz Kinderen voor Kinderen Nieuwe morgen Vandaag gaan we je halen 2. Manon Poels Categorie 12 jaar en ouder: Djumbo l.WardTheeuwen Eyahe Yes-R 3.Janne Peelen Een beetje verliefd Kinderen voor Kinderen 2.Thierry Pauptit Vuur en Vlam Guillermo Tropical Danny Toppertje Categorie 9 -10 jaar: 3.JaimyJoosten 1Emma Mooren Jojo Musical Annie Little to late 't is een zwaar bestaan 2. Sanne Peters Categorie SV United: Kinderen voor Kinderen 1Dames Elftal Medley Ciske de Rat 3. Janna Boreas Ik voel me zo verdomd alleen Djumbo 2.Veteranen Meerlo De Djumbo Jump Sister Act Oh Happy Day Categorie 11 jaar: 3.2e Elftal 1. Jessy Broers Jan Smit The Wiz Stars Laura Vogelmarkt in Meerlo Vogelvereniging de Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 25 maart 2007 weer haar maandelijkse vogelmarkt. Op deze markt kunnen belangstellenden vogels kopen of verkopen, zoals kanaries,zebravinken of parkie ten. Er is tevens een opkoper van vogels aanwezig. Verder kunnen de bezoekers in sport- en feestza- lencomplex 't Brugeind in Meerlo alle vogelbenodigdheden, zoals nestkastjes, voerbakjes, vogelvoer en dergelijke krijgen. In de ver enigingsbibliotheek zijn allerlei boeken over vogels te leen. De markt wordt gehouden op zondag 25 maart en duurt van 9-30 uur tot en met 12.00 uur. Er worden vanwege de nog steeds dreigende vogelgriep geen duiven en kwar tels toegelaten. Voor verdere infor matie, tel: 0478-531221. Leolac verbaast sanitaire wereld De Europese sanitaire wereld staat op z'n kop sinds directeur Leo Schraven van het nog jonge bedrijf Leolac Wanssum vorige week op de ISH-beurs in Frankfurt zijn nieuwste noviteit toonde: een zacht bad van gecoat schuim rubber. "We hebben de hele interna tionale pers op bezoek gehad en een uitnodiging van een wereld vermaarde Italiaanse designer om ons product aan hem te tonen", aldus een enthousiaste Schraven, die net terug is van een bezoek aan de Italiaan. "Hij wil samen met ons een eigen sanitaire lijn opzetten en deze tonen op de wereldtentoonstelling voor sani taire producten in het Italiaanse Bologna." Het zachte bad uit Wanssum, helemaal bestaand uit gecoat schuimrubber, is voorzien van de traditionele infrastructuur. Het bad kan in alle maten en kleuren worden geleverd. Het bijzondere is dat er geen harde kanten meer aan dit bad zitten en dat het lang niet zo zwaar is als een keramisch bad of een kunststof bad. Het bad is ontwikkeld samen met desig ners en sanitair architecten Jos van Zijl (Byos) en Luciën van de Ven (B Dutch), in samenspraak met Leo Schraven. De uit Blitterswijck afkomstige Schraven heeft al veel ervaring opgedaan in het verleden met het coaten van schuim. Hij is in Euro pa de enige gepatenteerde die op deze wijze schuim coat, voorziet van bijzondere milieuvriende lijke verflagen. De baden die nu in het Wanssumse bedrijf worden gemaakt zijn exclusief en uniek in de wereld. "Het zijn uitstekende baden in de verzorging, ouderen en zieken zullen zich hier nooit meer stoten omdat het schuim meegeeft. Tegelijk is de kwaliteit en sterkte van schuim en coating van dien aard dat het bad zeer stabiel is. Maar ook in een nor male moderne badkamers is zo'n bad een noviteit", aldus Schraven. Bovendien kunnen in de baden losse van schuimrubber gecoate kussens worden gelegd. In alle maten en kleuren, enkele en dub bele. Sinds hij dit product onder de merknaam B Dutch samen met Van Zijl en Van de Ven presen teerde op de Europese beurs voor sanitair ISH in Frankfurt, staat de telefoon in het Wanssumse bedrijf roodgloeiend. "We wisten dat we een gouden formule in onze han den hadden, maar dat het zo hard zou lopen en dat de interesse zo groot zou zijn, hadden we zelfs in onze stoutste dromen niet ver wacht", vertelt Schraven. Voor nadere informatie: LeoLac, Leo Schraven, 06-51991252 Wilde Ganzen en NCDO steunen bouw basisschool in Zambia Bronzen monument voor ongeboren kind i Meerlo-Wanssum Ruim baan voor dorpen 'Woning slopen voor 1 juni' Playbackshow

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13