"Bijzondere collectie Promotie korfbal in Blitterswijck Logeren voor mensen met een beperking in Meerlo Leefplein Meerlo krijgt vorm Oude school Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 22 maart 2007 - Pagina 11 Meerlose journalist schenkt unieke collectie Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum krijgt van avond (donderdag) een bij zondere collectie bladen aangeboden van de Meerlose journalist René Poels. Hij biedt tijdens de jaarvergadering van de vereniging in Tienray de complete uitgave aan van alle 67 edities van het maandblad VRAAGTEKEN. Het blad van en voor jongeren van jongeren centrum Merlin in Meerlo, dat door jong en oud werd gele zen in de periode 1968 tot en met 1975. Bovendien schenkt hij enkele jaargangen van de eerste uitgaven van 't Meerlo's klokje uit de periode 1948 tot en met 1952. Dit dorpsblad werd destijds geschreven door het Katholiek Thuisfront voor de jongens in Indië om ze te informeren over het wel en wee in hun woonplaats Meer lo. Het bijzondere was verder dat zaliger Bertus Poels, de vader van René, in die tijd van alle huizen en boerderijen pentekeningen maakte die elke veertien dagen op de voorpagina van 't Meerlo's klokje prijkten. "Bertus heeft deze verzameling aan mij gegeven met de bedoeling er zuinig op te zijn. Ik denk dat er geen betere plaats is om deze jaargangen te bewaren dan bij de heemkundevereniging", vertelt René Poels. De Meerlose journalist kwam onlangs op het idee om deze bijzondere uitgaven van maand blad VRAAGTEKEN en 't Meerlo's klokje te schenken toen hij werd benaderd door Zus Hendrix, moe der van een Meerlose drieling. Poels herinnerde zich toen dat hij veertig jaar geleden een gesprek had met de drieling toen de jon gens een jaar of twaalf waren. Hij ging op zoek en vond op zolder de keurig ingepakte edities van zijn vroeger maandblad. "Ik had al een keer een serie van alle jaar gangen geschonken aan het jonge rencentrum en dacht dat ik mijn serie nu wel kan schenken aan de heemkundevereniging. Dan wordt het voor het nageslacht bewaard en wellicht kunnen leden van de vereniging in het VRAAGTEKEN nog heel interessante historische onderwerpen aantreffen", aldus René Poels. In de jaren 1968 tot en met 1975 was hij hoofdredacteur van het maandblad VRAAGTEKEN van jongerencentrum Merlin te Meer lo. Samen met onder andere Lies- beth Peters en Jeanne Arts en vele andere jongeren stelde hij maande lijks een blad samen dat in Meerlo en omgeving gretig werd gelezen. Het legendarische blad zorgde vaak voor spraakmakende artike len waarin niet alleen de Meerlose historie werd belicht, maar waarin ook geschreven werd over actuele politieke en gevoelige zaken als kerk en samenleving. Het begon met het idee om ruchtbaarheid te kunnen geven aan de activiteiten en ideeën van de Meerlose jonge ren in het centrum. Maar stilaan bemoeide de redactie van VRAAG TEKEN zich ook met de Meer lose samenleving. De redacteuren schreven bijvoorbeeld over poli tiek en sport en regelmatig kwa men in het blad ook nationale en internationale beroemdheden aan het woord. Maar ook bekende en onbekende inwoners vertelden in VRAAGTEKEN hun verhaal. Bovendien had VRAAGTEKEN ook een muziekrubriek waarin het laatste nieuws van de popmuziek werd beoordeeld door journalist Joep van Hees. Legendarisch waren de maan delijkse verhalen van de oudste inwoner van Meerlo, Thei Boers (toen 90 jaar), die jeugdherin neringen ophaalde uit zijn leven tussen 1882 en 1965 in het dorp en het dagboek van kapper Wiel Gooren. Pater Dagobert Gooren René Poels biedt tijdens de jaarvergadering van Heemkundevereni ging Meerlo-Wanssum de complete uitgave aan van alle 69 edities van het maandblad VRAAGTEKEN. Het blad van en voor jongeren van jongerencentrum Merlin in Meerlodat door jong en oud werd gelezen in de periode 1967 tot en met 1975. schreef geregeld over histori sche gebeurtenissen en tradities uit het verleden, zoals de viering van Sint-Maarten en Antonius. Ook beschreef hij een bijzondere kwestie aan de Veestraat in Meer lo, waar honderd jaar geleden een man woonde zonder geloof. Toen Scheggel, zo heette de beste man, stierf, werd hij in een bos- sage ten noorden van de Veestraat in de grond begraven. Naast deze lokale zaken werden ook lande lijke kwestie aangesneden. Zo werd de beroemde minister van Buitenlandse Zaken, meester Jozef Luns, door de redactie geïnter viewd toen er in Wanssum een roos naar hem werd vernoemd. Interessant waren ook de verha len van nieuwe inwoners die zich via het maandblad presenteerden aan de Meerlose gemeenschap. En het maandblad had ook gastschrij vers, en niet de minsten. Zo schre ven in het Meerlose maandblad onder andere de dichter/schrijver Bertus Aafjes, de politici Joop den Uyl, WD-leider Toxopeus, KVP- leider Biesheuvel en zelfs Marcos Bakker van de toenmalige CPN. Maandblad VRAAGTEKEN gaf bij gelegenheid van de vrijwillige samenvoeging van de gemeenten Wanssum en Meerlo in 1969 een special uit die huis aan huis in de Voorzitter Arie Snellen van Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum is bijzonder verguld met het 'cadeau' van voormalig hoofd redacteur René Poels. "Het Meer lose blad VRAAGTEKEN was een begrip in het dorp in de roerige jaren zestig en zeventig. Het was een apart blad, dat werd geschre ven door jongeren, maar waarin ook grote namen als Joseph Luns en Joop den Uyl aan het woord kwamen. Maar ook een aantal lokale beroemdheden schreven in VRAAGTEKEN, mensen als toen malig burgemeester René Dittrich, ff de kapper en 'Tummer Piet', de oudste inwoner van Meerlo. Het blad geeft een beeld van het leven in het dorp Meerlo in de tijd van de hippies en de veranderingen in de maatschappij. Het zette onder werpen op de kaart en de verha len leidden regelmatig tot discus sies in de samenleving. Om die reden alleen al is de collectie erg waardevol, het past in het tijds beeld van toen. We zijn blij dat de uitgaven nu en in de toekomst via ons archief voor iedereen beschik baar blijven. De erfenis van het blad is veiliggesteld." nieuwe gemeente werd verspreid. Dat was het sluitstuk van een reeks artikelen aan de vooravond van de verkiezingen, waarbij de menin gen tussen Wanssum en Meerlo hoog opliepen en de redactie van het VRAAGTEKEN regelmatig het Wanssumse actiecomité tegen de samenvoeging van repliek diende. Bovendien werden enkele specials gemaakt die in het teken stonden van het Midsummer-Pop-festival. Er verschenen ook reportages in het blad. Legendarisch is het verhaal over een hypnotiseur die in Meerlo een show gaf waaraan enkele redacteuren van het maand blad meededen. Zij onthulden dat de show nep was en dat had weer tot gevolg dat ook de kran ten erover gingen schrijven en de hypnotiseur nooit meer een show gaf. De eerste serie van de maand bladen werd getypt en gestencild op het gemeentehuis, en later op de zolder van het jongerencen trum aan de Dorpbroekstraat in Meerlo. In 1972 werd een enorm groot kopieerapparaat aange schaft van Rank Xerox en kon de redactie voortaan ook foto's en tekeningen afdrukken. Er werd een tekenaar aangetrokken die te pas en te onpas spottekeningen maakte van actuele situaties. Meer dan eens was de inhoud van het blad onderwerp van discussie in de Meerlo-Wansumse gemeente raad en binnen de verenigingen in het dorp. Toenmalige burge meester René Dittrich schreef in het 50ste jubileumnummer van maandblad VRAAGTEKEN onder andere het volgende:'Het VRAAG TEKEN is géén blad dat schopt om te schoppen. Het is géén blad dat choqueert om te choqueren. Het blad neemt overigens geen blad voor de mond. Het zegt zijn meningen, daarbij strevend naar een oprechtheid en objectiviteit welke in deze tijd -ofschoon het normaal zou moeten zijn- welda dig aandoet'. En ten slotte schreef de burgemeester: 'Men denkt wel eendat ik een 'vaste' medewerker van VRAAGTEKEN ben! Ofschoon die veronderstelling geheel uit de lucht gegrepen is, ben ik toch dankbaar voor dat compliment van'men". Na Swolgen hebben ook in Blitterswijck enkele vrijwil ligsters het initiatief genomen om de korfbalsport te promo ten. Momenteel zijn ze bezig om in Blitterswijck de belang stelling voor de korfbalsport te peilen. Na een eerste voor zichtige peiling eind 2006, begin 2007 meldden zich een zestal kinderen voor meer informatie over het genomen initiatief. De doelgroep waar men zich in Blitterswijck op richt, zijn meisjes en jongens in de leeftijd van 6 tot 17 jaar. Blitterswijck heeft een rijke his torie op korfbalgebied.'De Maas- korf' was enkele decennia geleden een gerespecteerde vereniging binnen het korfbalbolwerk Noord- Limburg. Deze vereniging ging echter ter ziele. Omdat er momen teel voor meiden op sportgebied op verenigingsniveau in Blitters wijck niet veel geregeld is, kwam de gedachte om de korfbalsport weer nieuw leven in te blazen. De initiatiefnemers in Blitters wijck willen, tot 8 april 2007, de mogelijkheid bieden aan meiden en jongens, die interesse hebben in de korfbalsport, om zich op te geven voor een informatieavond en enkele kennismakingstrai ningen. Verder kunnen zich ook oud-korfbalsters of andere vrijwil ligsters melden die zich in willen zetten om de korfbalsport in Blit terswijck weer van de grond te krijgen. Ook SKC '06 uit Swolgen heeft contact gezocht met de initiatief nemers. Na een goed gesprek is besloten dat SKC '06 dit initiatief mede zal dragen. Afhankelijk van het aantal aanmeldingen zullen nadere afspraken tussen SKC'06 en Blitterswijck worden gemaakt over de verdere organisatorische invulling. Voor het aanmelden en het verkrijgen van meer infor matie kan men zich wenden tot: Annie Gooren, tel: 532227, Inge Claassens, tel: 06- 20970170 (na 17:00) en/ofWim van den Munck- hof, tel: 692734. Jongen aangehouden De politie heeft vorige week een 17-jarige jongen uit Meerlo aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een gewapende overval op John's Restaria aan de Hoofdstraat in Meerlo, op zondag 22 oktober 2006. De overval vond destijds net voor sluitingstijd plaats. De uitba ter van de cafetaria was met zijn vrouw en dochter in de zaak. Vijf overvallers kwamen de horeca zaak binnen, een van hen liep achter de balie, bedreigde de eige naar met een pistool en eiste geld. Het slachtoffer gaf het geld uit de kassa, waarna de overvallers met de buit vluchtten. De politie stelde een onderzoek in dat leidde tot de aanhouding van de 17-jarige ver dachte. Hij zit vast en werd vrijdag voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Het onderzoek is nog in volle gang en de politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Logeren betekent voor veel mensen er even lekker tus senuit, je laten verwennen. Ook voor mensen met een beperking is dit heel belang rijk. Behalve voor de persoon zelf, is het ook een (tijdelijke) ontlasting voor het gezin. Ouders en verzorgers kunnen even een avondje of week einde samen weg of er kan met andere gezinsleden iets leuks worden ondernomen. Het logeerhuis van zorginstel ling Daelzicht in Meerlo biedt al twaalf jaar opvang aan men sen met een beperking. Jaren geleden bleek er al vraag te zijn naar een dergelijke opvang. Het cluster Kind Jeugd van Daelzicht regio Noord heeft hier werk van gemaakt, met als resul taat een logeerhuis dat het hele jaar geopend is. Logeerhuis Meer lo aan de Van Myrlaerstraat 28 biedt dag-, midweek-, weekend- en vakantieopvang aan mensen met autisme, een verstandelijke beper king of lichte gedragsproblemen. De meeste logés zijn in de leeftijd van 6 tot 25 jaar. "Een echte leef tijdsgrens is er echter niet", vertelt Henk Rheiter, teamleider logeren. "Er is geen definitieve lijn wat de leeftijd betreft. Het logeerhuis in Meerlo biedt onderdak aan men sen van midden tot hoog niveau, uitzonderingen daargelaten. Logés moeten in ieder geval zelf kunnen traplopen, omdat er simpelweg geen lift is." Rheiter geeft aan dat het loge ren vooral ontspannend moet zijn voor de logé. "We zorgen voor een huiselijke sfeer met veelal activiteiten binnenshuis en af en toe activiteiten buitenshuis. Het gezellig samenzijn, samen dingen doen, kortom een goede sfeer is het belangrijkste. Uiteraard zijn er, net als in elk ander gezin, wel bepaalde regels. In Meerlo kunnen de logés spelen in de grote tuin of speelkamer, tv-kijken, compu terspellen spelen, muziek luiste ren, kleuren, knutselen en kaar ten. Uiteraard kan er ook worden gepraat over gebeurtenissen die de persoon die dag heeft meege maakt." GROOT SUCCES Dat het logeerhuis in Meerlo een groot succes is, blijkt wel uit de opening van het nieuwe logeerhuis in Belfeld. "Het logeer huis Belfeld gaan we zeer bin nenkort in gebruik nemen. We streven er naar de oplevering in maart te laten plaatsvinden. Op dit moment is de planning om in het weekeinde van 14 en 15 april te starten." Het succes blijkt ook uit het aantal inschrijvingen. "In Meerlo is elk weekeinde en elke vakantie volgeboekt. Ons huis biedt moge lijkheden voor maximaal acht per sonen per dag, van wie maximaal zeven slapers. De midweekopvang is meestal niet helemaal vol, maar ook hier komt steeds meer vraag naar. Op dit moment moeten alle inschrijvingen voor de opvang tot en met augustus al binnen zijn." In Belfeld wordt naast deze vier vormen van opvang ook verlengde dagopvang (naschoolse opvang) geboden. Rheiter: "Kinderen komen na school naar het logeer huis. Ze arriveren dan rond vier uur en blijven tot ongeveer half zes. Het voornaamste doel hiervan is dat ze na school even anderhalf uur met iets leuks bezig zijn. Ze kunnen voordat ze naar huis gaan, even de dag verwerken." MEERVOUDIG GEHANDICAPT Het logeerhuis in Belfeld zal zich, in tegenstelling tot Meerlo, daarbij óók nog richten op logés die meervoudig gehandicapt zijn. "Alles is aangepast, gelijkvloers, zodat ook deze groep kan komen logeren. In logeerhuis Belfeld gaan we werken met doelgroepweek- einden. We proberen hier zo ide aal mogelijke groepen samen te stellen en daar stemmen we de activiteiten op af. Omdat in Bel feld meer verschillen in niveaus en handicaps samenkomen, is deze scheiding noodzakelijk." Op vrijdag 1 juni zal er voor alle geïnteresseerden een open huis plaatsvinden. Omwonenden zullen dan ook de mogelijkheid hebben om kennis te maken met het logeerhuis, de begeleiders en de logés. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Henk Rhei ter, 0478-692889, of de website bezoeken: www.daelzichtplein.nl Het plan voor een leefplein in Meerlo krijgt steeds meer vorm. Op maandag 2 april wordt de Meerlo-Wanssumse politiek tijdens een besloten bijeenkomst geïnformeerd over alle ins en outs van het megaproject. Ook zullen de deelnemende partijen zich tij dens deze 'exclusieve' avond aan de fracties presenteren. Dat verklaarde wethouder Minken (PvdA) maandagavond tijdens de raadsvergadering. Volgens de wethouder zijn de onderhandelingen met de belang rijkste partijen momenteel in een afrondende fase en kan tijdens deze bijeenkomst ook de financië le balans worden opgemaakt. Drie weken na deze informatieavond buigen de commissieleden zich over het plan en op maandag 7 mei besluit de gemeenteraad over de bouw van een leefplein bij de sporthal in Meerlo. GROEPSWONINGEN Op verzoek van de gemeente werkte woningbouwcoöperatie Wonen Venray het idee uit om bij de sporthal meerdere voorzie ningen (brede school, medisch centrum, groepswoningen en woningen voor ouderen) samen te brengen op een zogeheten leef plein. In de brede school krijgen enkele instellingen een plek, zoals kinderdagverblijf, peuterspeel zaal, bibliotheeksteunpunt en basisschool. In het plan wordt de brede school gecombineerd met een multifunctioneel medisch centrum, een woonzorgcomplex en seniorenappartementen. Het gaat om groepswoningen voor senioren die bijvoorbeeld zorg nodig hebben omdat ze dement zijn en appartementen met een gemeenschappelijke ruimte voor senioren die weinig of geen zorg nodig hebben. Het is de bedoeling de gemeen schapsruimte ook open te stel len voor andere ouderen uit de gemeente. In het midden van het zorgplein moet een parkeerter rein komen dat gemeenschap pelijk gebruikt gaat worden. Het idee ontstond naar aanleiding van de discussie over de brede school in Meerlo. De basisschool aan de Mgr. Jenneskensstraat is te klein om uit te groeien tot brede school. Bovendien ligt ze ten oosten van het dorp, terwijl de meeste kin deren in het westen wonen. Het bleek dat de meest geschikte plek voor de bouw van een leefplein bij de sporthal aan de Leeuwerik ligt, in de nieuwe woonwijk Burg- veld III. Vernieuwing spoor ProRail gaat aan de slag met de verbetering van het spoor van de Maaslijn. Dit is het traject tussen Venlo en Nijmegen en vice versa. Vorig jaar vond het eerste gedeel te van de werkzaamheden plaats. De spoorvernieuwing wordt gron dig aangepakt: het grind (ballast), de bielzen (dwarsliggers) en de rails (spoorstaven) worden op diverse plekken vervangen. Ook enkele overwegen krijgen een opknapbeurt. De werkzaamheden vinden plaats in de meivakantie van 28 april tot en met 6 mei. De voorbereidingen voor deze groot scheepse onderhoudsbeurt begin nen al eerder. De komende weken vinden voor de voorbereiding diverse activiteiten op en rondom het spoor plaats. Deze voorberei dingen, die gedeeltelijk 's nachts plaatsvinden, zorgen voor minima le overlast. De nieuwe dwarslig gers worden alvast klaargelegd op diverse plekken naast het spoor; voor het merendeel ter hoogte van de stations. In totaal worden 15.000 dwarsliggers vervangen. Ook komen er drie depots, in Lottum, Meerlo en Molenhoek, waarin de nieuwe ballast wordt opgeslagen. De werkzaamheden worden uitgevoerd door Strukton Railinfra Zuid. Als u in de buurt van het spoor woont, ontvangt u voor de start van de werkzaamheden per brief meer informatie over de werk zaamheden. Met vragen kunt u bellen met ProRail, tel: 030 - 23 56 266. U kunt ook mailen naar publiekscontac ten@prorailnl 8 Meerlo had tot 1921 een school tegenover de kerk. In dat jaar werd voor 38.800 gulden een nieuwe school gebouwd aan de huidige Monseigneur Jenneskens straat door timmerman Piet Peters (Meerlo) en metselaar Lambertus Coppus (Horst). De bekendste hoofdonderwijzer van Meerlo was A. Hermans. Hij nam in 1935 afscheid van de toenmalige Sint Johannes de Doperschool. De school is in 1982 gesloopt. Op deze plaats heeft de fanfare nu een eigen muzieklokaal: De Speulplats. In 1977 is verderop een nieuwe school gebouwd, genaamd Megels- heim. Megel is de oudste bekende eigennaam in Meerlo en dateert van de Germaanse tijd. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. VRAAGTEKEN voor heemkundevereniging Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11