Kwestie Nel lissen suddert voort Castenray wint Kern met Pit ri Misleiding bij uitbreiding coffeeshop? Collecteplan en dorpsraden praten 'Gemeentehuis verbouwen' 'Het wordt een dooie boel' Mag gemeente foto's winkels publiceren? 2 Advocaten te Venray is óók thuis in het ALGEMEEN CIVIEL RECHT en het MILIEURECHT PEEL EN MAAS Donderdag 15 maart 2007 - Pagina 3 Een maand na de laatste raadsvergadering is de oplos sing in het conflict met loon werker Nellissen nog geen stap dichterbij gekomen. Pro jectontwikkelaar BBOM heeft nog steeds geen handtekening gezet onder de driepartijen- overeenkomst met de gemeen te en Nellissen. Dat meldde wethouder Teunis- sen (Lokaal Aktief) dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikke ling op vragen van Frans van der Kruijf (WD). De overeenkomst moet een einde maken aan de langslepende kwestie. Met de handtekening van BBOM kan de half afgebroken oude loods op het terrein van Nellissen aan de Sta tionsweg eindelijk gesloopt wor den. De ex-loonwerker krijgt dan het restantbedrag van 136.000 euro uitbetaald van BBOM, dat in 1996 grond kocht voor het uit breidingsplan Landweert. Cor Nellissen kreeg in de com missievergadering het woord. Hij rakelde de al bijna dertig jaar slepende kwestie op. Vooral bur gemeester Waals moest het ontgel- den."Hij heeft mij al vijf keer in de gevangenis gezet. En drie keer ben ik door de politie hardhandig uit het gemeentehuis gegooid." Wet houder Teunissen wilde niet meer terugkijken. "Er is al zoveel over gezegd. Daar kan ik niets meer aan toevoegen. Laten we ons maar beperken tot het heden." En dat blijkt al lastig genoeg. Toch heeft Teunissen goede hoop dat begin april gestart kan worden met de sloop van de verfoeide loods. De overeenkomst met de handteke ningen van de gemeente en Nel lissen ligt nu op het kantoor van BBOM in Sittard.'Tk verwacht bin nen een paar dagen de stukken getekend retour", aldus Teunissen. "BBOM heeft mij toegezegd te zul len tekenen. Daarna kunnen we met alle partijen aan tafel gaan zit ten voor de uitvoering. Zodra de sloop begonnen is, zal de notaris het bedrag op de rekening van Nellissen storten." Op de vraag of dan de kwestie eindelijk uit de wereld is, keek Teunissen bedenkelijk. "Dat waag ik te betwijfelen gezien de lange historie." Eén heikel punt is nog niet opge lost: de rentekwestie. Nellissen wil over het bedrag van 136.000 euro de wettelijke rente over de afgelopen elf jaar. "Maar dat wil len ze niet nakomen." Volgens Teu nissen kan daar geen sprake van zijn. "Duidelijk is afgesproken dat alleen de aangekweekte depot rente wordt uitgekeerd. Dat staat ook zo in de overeenkomst waar nu twee handtekeningen onder staan." Elianne Sweelssen (SP) ont dekte dat in de voorovereenkomst wel degelijk de hogere wettelijke rente staat vermeld. "Hier klopt iets niet. Het verschil tussen de wettelijke en de depotrente blijft bestaan." Castenray is met de uitvoe ring van het renovatie- en uit breidingsproject van gemeen schapshuis De Wis de grote winnaar geworden van de leefbaarheidswedstrijd Kern met Pit. Van de twintig projec ten die in Limburg meedon gen naar de hoofdprijs, koos de hoofdjury het Castenrayse project als meest aanspre kend. De renovatie en uitbrei ding van De Wis werd in zeer grote mate gerealiseerd door ruim 140 Castenrayse vrijwil ligers die gezamenlijk meer dan 7000 uren arbeid in het project staken. Voorwaar, een prestatie van top- formaat die ook op de hoofdjury grote indruk maakte. De leefbaar heidswedstrijd Kern met Pit wordt uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij (KNHM) in nauwe samenwerking met het ingenieursbedrijf ARCA- DIS. Dit bedrijf stelt pro Deo zijn expertise ter beschikking aan de groepen die participeren in Kern met Pit in de vorm van korte adviestrajecten. Zo geeft men onder meer ondersteuning bij het schrijven van een projectplan, het opstellen van een begroting of het berekenen van een constructie. Dorpen, wijken of buurten kunnen met een project ter ver betering van de leefbaarheid van hun woonkern inschrijven voor de wedstrijd. Wordt het project toegelaten en weet men binnen de gestelde termijn het project te realiseren, dan verwerft men het predikaat Kern met Pit. Dit wordt gehonoreerd met een bedrag van duizend euro. Is men tot de wed strijd toegelaten, maar heeft men het project niet binnen de termijn ten uitvoer kunnen brengen, dan ontvangt men toch nog een aan moedigingsprijs van vijfhonderd euro. Kern met Pit mag dus vooral gezien worden als een stimule ringswedstrijd om dorps-, wijk- en buurtbewoners aan te zetten hun beste (vrijwilligers-) beentje voor te zetten om de kwaliteit van hun woon- en leefomgeving te vergro ten. Van alle toegelaten projecten kiest de hoofdjury er één uit dat nog eens extra beloond wordt met een bedrag van 1500 euro. Daarnaast ontvangt het betref fende dorp of de wijk c.q. buurt een trofee. Op maandag 12 maart jl. vond onder grote belangstelling in het provinciehuis in Maastricht de prijsuitreiking van Kern met Pit plaats. Na de ontvangst in de feestzaal, begaven alle aanwezigen zich naar de Statenzaal, waar het officiële gedeelte plaatsvond. Als eerste kondigde Wim van Osch, provinciaal coördinator van de KNHM, Kees Joosse aan. Als direc teur van de KNHM mocht deze iedereen welkom heten en gaf hij een overzicht van hetgeen zijn organisatie beoogt met deze wedstrijd. Een tegenvaller was dat gouverneur Leon Frissen op het laatste moment verhinderd bleek, zodat zijn toespraak door een plaatsvervanger werd voorgelezen. Vervolgens las Van Osch van alle twintig projecten het juryrapport voor en werden de certificaten en een jubileumgeschenk aan de projectvertegenwoordigers over handigd. Van de twintig projecten werden er negentien gehonoreerd met het predikaat Kern met Pit. Een project werd beloond met de aanmoedigingsprijs. Opvallend was dat liefst acht van de toegelaten projecten uit de gemeente Venray kwamen. Naast Castenray waren dat Heide met twee projecten, Oirlo, Venray, Veu len en Ysselsteyn met twee pro jecten. Een teken dat de Venrayse dorpen bruisen van energie en bol staan van de initiatieven. Na de prijsuitreiking vond een muzikaal intermezzo plaats door de gezamenlijke koren van Cas tenray,, en toen was het grote moment aangebroken. Welk pro ject mocht met de hoogste eer gaan strijken? Alvorens dit bekend werd gemaakt, ging Kees Joosse met een handmicrofoon de zaal rond om een aantal Castenrayse mensen te interviewen. Deze mensen waren gemakkelijk te herkennen aan hun rode petten met daarop het logo van het op 12 januari jl. heropende gemeen schapshuis De Wis. Dat Joosse als eerste wethou der Najja van de gemeente Venray De Castenrayse delegatie toont trots de prijzen. Rechts staat ivet- houder Hassan Najja. als 'inwoner van Castenray' voor zijn interview uitkoos, leidde tot grote hilariteit. Wethouder Najja was namelijk ook getooid met een rood petje van De Wis. Op uitste kende wijze wist hij Castenray te promoten. Na een aantal interviews kon Joosse bekendmaken dat de hoofdprijs werd toegekend aan het project van het bijna achthon derd inwoners tellende Castenray. De bronzen trofee die de vele ker nen met pit symboliseerde, krijgt ongetwijfeld een ereplaats in het Castenrayse gemeenschapshuis. Na een dankwoord van de heer Bert Arts, voorzitter van het Cas tenrayse stichtingsbestuur, werd het officiële gedeelte afgesloten en begaf iedereen zich weer naar de feestzaal. Bij de klanken van het Castenrayse dames- en herenkoor werd met dank aan de KNHM nog enige tijd nagepraat en nagenoten van de behaalde successen. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) beweert dat de gemeen te bewust de zaak misleidt met de uitbreiding van coffeeshop Halicarnas aan de Hensenius- straat. Dinsdag in de commis sie Stedelijke Ontwikkeling stelde hij vragen aan wethou der Teunissen die ontkent. Wat is er aan hand? Op 1 febru ari publiceert de gemeente een bouwaanvraag voor vergroting van een café/woning aan de Hen- seniusstraat 'ongenummerd'. Pas een maand later verschijnt er een rectificatie en daarbij wordt wel het juiste huisnummer 47 vermeld. Teunissen verklaart dat de gemeente de aanvraag van Halicarnas heeft gepubliceerd en daarin schijnt als huisnummer 'ongenummerd' te zijn vermeld. "Het is dus geen bewuste fout van de gemeente", aldus Teunissen. "En ik weet niet of de aanvrager dit bewust zo heeft gedaan." Van den Hoek vindt dat de wet houder zich er wel gemakkelijk vanaf maakt. "Want in het bestem mingsplan staat dit perceel duide lijk met huisnummer 47 vermeld. Het is toch gek dat de gemeente de aanvraag niet controleert. Dit is misleidend voor mensen die mogelijk bezwaar willen maken. Want er zitten meer horecazaken aan de Henseniusstraat", aldus Van den Hoek die faliekant tegen de uitbreiding is. "Het liefst zagen we dat de vergunning wordt inge trokken. Als eigenaar van een jon gerencentrum in de buurt kan de gemeente dit toch niet accepte ren?" Volgens Teunissen gaat het niet zozeer om een uitbreiding van de coffeeshop maar om een rui mere bovenwoning. De gemeente wacht nog even met het verle nen van een bouwvergunning omdat momenteel het nieuwe bestemmingsplan centrum wordt afgerond. "Dan bekijken we op de uitbreiding erin past." Van den Hoek was niet gerustgesteld. "De bovenwoning kan niet worden uitgebreid zonder dat het café op de benedenverdieping ook groter wordt." Teunissen vindt dat het commissielid 'oneigenlijke argu menten' gebruikt. "Lokaal Aktief mag deze bouwaanvraag niet aan grijpen om de coffeeshop weg te krijgen." Uitwisseling standpunten over dorpscollectes Er is geen oplossing, maar er is wél begrip voor eikaars standpunten. Dat is de uit komst van het gesprek dat de stichting Collecteplan en ver tegenwoordigers van de dorps raden dinsdagmorgen in het gemeentehuis hadden over het gerezen collecteconflict tussen de Venrayse kerkdorpen en de landelijke fondsen. Onlangs vond in de dorpen met doorslaand succes de jaar lijkse geldinzameling voor alle grote nationale fondsen plaats. De stichting Collecteplan, de over koepelende organisatie, is echter niet te spreken over de opzet. De stichting attendeerde de gemeen te Venray onlangs op het initiatief van de dorpsraad van Vredepeel. Het dorp Vredepeel was een jaar geleden de initiator van de col lectieve inzameling. Dat 'systeem' bleek goed te werken. Want er werd meer geld opgehaald dan in het verleden, toen voor de fond sen apart werd gecollecteerd. Het initiatief krijgt veel navolging in andere plattelandsgemeenten. Zelfs een dorp uit Friesland won informatie in bij de Vredepeelse dorpsraad. De nieuwe opzet sloeg ook aan bij de inwoners en de col lectanten, die nu nog maar een keer per jaar langs de huizen hoe ven te gaan. Een ander voordeel is dat de bewoners precies weten wanneer de enveloppen worden opgehaald en dat er minder col lectanten nodig zijn om huis aan huis te collecteren. Na het succes in Vredepeel besloten bijna alle dorpen op deze methode over te stappen. De gemeente Venray verleende ieder dorp een vergunning om in dezelf de week te collecteren. De stich ting Collecteplan denkt echter heel anders over de gezamenlijke collectes. Enkele nationale fond sen weigeren zelfs deelname aan de collectieve inzameling. Collec teplan is bijvoorbeeld bang dat de fondsen in de 'eigen' collecteweek minder geld inzamelen en plaatst vraagtekens bij de verdeling en de afdracht van de gelden. De stich ting benadrukte het belang van de landelijke collectekalender. Zo is het voor de burgers helder in welke week een fonds exclusief collecteert. Ook landelijke acties en publiciteit worden op de col lecteweken afgestemd. Tijdens het gesprek zijn ieders standpunten en achtergronden uitgewisseld. Besluiten werden niet genomen. De stichting, die voor 24 landelijk collecterende fondsen de collecteweken orga niseert, bespreekt de ingewon nen informatie in de vergadering van het algemeen bestuur en legt haar standpunt in mei voor aan de ledenvergadering. Afgesproken is dat de dorpsraden alle infor matie (draaiboek, inzamelstaten, etc.) over hun inzamelingsweek doorgeven aan de stichting Col lecteplan en dat de partijen op een later tijdstip weer samen om de tafel gaan zitten om de toe komstige werkwijze te bespreken. Na afloop toonden beide partijen zich tevreden over het overleg. "Het was goed om een gesprek met elkaar te hebben en ieders standpunten en achtergronden te kennen", aldus de voorzitters Snoeck van stichting Collecteplan en Zegers van het dorpsraden- overleg. De Barometer Het gemeentehuis in Ven ray moet op z'n huidige loca tie blijven. Dat vindt negentig procent van de mensen die reageerden op de stelling van vorige week. Binnenkort valt de beslissing. Of het gemeen tehuis krijgt een grondige renovatie en wordt verbouwd tot een modern kantoorpand. Of elders in Venray komt een compleet nieuw gemeente huis. Twintig mensen gaven hun mening in De Barome ter, van wie er achttien voor behoud van de huidige plek zijn. Enkele reacties. Dorris van Dijck is een van de voorstanders van de huidige plek. 'Het is een mooi gebouw, er is pas voor veel geld aan verbouwd en het zou dus pure kapitaalvernieti ging zijn als het gemeentehuis er nu weg zou gaan. Bovendien: laat sommige dingen bij het oude; er verandert immers al steeds zoveel. Als het gemeentehuis daadwer kelijk te klein is, zou men kun nen kijken naar een kantorende pendance. En misschien kan de gemeente het in de toekomst af met minder ambtenaren?' Ad van Oosten vindt ook dat het gemeentehuis op de huidige locatie moet blijven 'Het plan De Gouden Leeuw zou een prachtige locatie voor het gemeentehuis zijn geweest, maar helaas is het daarvoor te laat' Gerda Nabuurs is het eens met de stelling 'omdat het gemeente huis daar prachtig ligt als je Venray binnenkomt'. 'Wat gaat er anders met het gebouw gebeuren? Weer cultuurerfgoed dat verdwijnt? Laat dit niet gebeuren! Er moet toch een mogelijkheid zijn om dit prachtige gebouw van binnen te verbouwen?' Truus Jans vindt de huidige plek goed bereikbaar. 'Het is een statig pand dat hoort bij de uitstraling van een gemeentehuis.Volgens mij kan het gebouw prima verbouwd worden. Een betere locatie is bijna niet te vinden in Venray'. Harrie Claessens is een van de twee tegenstanders van de hui dige plek. 'Een plek direct buiten het centrum lijkt mij beter: bij voorbeeld garage Van Haren'. 990./ N>^^1030 380 "l Mh 040 970'\ 1050/ 960 1 M 980" 950 Ook Jan Kraft vindt dat het gemeentehuis beter kan verkas sen. 'Je mag het gebouw niet plat gooien, anders was deze locatie de beste. Maar ik denk dat het verstandig is om op een goed bereikbare plaats aan de rand van Venray te gaan zitten. Met een gra tis parkeerplaats voor de deur en buslijnen die de mensen naar het gemeentehuis toe kunnen bren gen'. In De Barometer kunnen lezers reageren op een wekelijkse stel ling. Doe ook mee en geef in maxi maal vijftig woorden uw mening. De stelling van deze week luidt: 'Er zijn te veel wegomleidingen in Venray'. Mee eens of oneens? Mail uw reactie naar redactie@vanden- munckliof.nl of geef uw reactie op www.vandenmunckliof.nl. De redactie maakt een selectie uit de ingezonden reacties. Winkelcentrum vrij van storende uitstallingen en gevelreclames In het nieuwe reclamebeleid van de gemeente Venray wor den de uitstallingen op straat en de overvloedige reclames aan de gevels in het winkel centrum aan banden gelegd. De rommelige uitstallingen verstoren het straatbeeld en versperren de looproutes. Door de vele vlaggen en recla mes blijven de vaak mooie gevelwanden onzichtbaar. De ondernemers krijgen vijfjaar de tijd om hun reclameuitingen aan te passen aan de strengere regels. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling waren de meningen verdeeld. Theo Mulders (Samen werking) vindt dat de gemeente te ver gaat. "Het is betuttelend. De ondernemers worden in een keurslijf gedrongen. De gezellig heid verdwijnt als er geen rekken of borden meer mogen staan. Het wordt een dooie boel op straat." Bert Linskens (PvdA) was het niet met Samenwerking eens. "Het is hoog tijd dat de rommel op straat wordt aangepakt." De gemeente neemt de Vleesstraat, de hoofdwinkelstraat in Venlo, als lichtend voorbeeld. Daar is binnen drie jaar veel bereikt.Alle reclames op straat en aan de bovenverdie pingen zijn verdwenen. De pan den zijn nu weer goed zichtbaar en het straatbeeld is veel rustiger geworden. Frans van der Kruijf (WD) meent dat de gemeente de onder nemers ook wat vrijheid moet gunnen. "Ik pleit voor meer soe pelheid. Venray moet het toch hebben van een gezellig winkel centrum. Het is hier geen Maas tricht met zijn historische binnen stad." Ruud van Veen (SP) is het met het nieuwe beleid eens. "De Vleesstraat in Venlo is er flink op vooruitgegaan. Dat willen we hier ook." Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) reageerde ook positief. "Het gehandicaptenplatform klaagt al jaren. Het is rommelig op straat en al die reclames zijn grote hindernissen. Vooral voor mensen met een handicap." Wethouder Van der Broeck (CDA) verklaarde dat Venray 'de In de nota Reclamebeleid Ven ray 2007 staan foto's van goede en slechte voorbeelden in het Ven rayse winkelcentrum. Kruidvat en Van Haren aan de Grotestraat ('te veel uitstallingen en vlaggen') en cafetaria Anytime aan de Lange- weg ('overdadig kleurgebruik en reclamevoering') komen er niet goed vanaf. Frans van der Kruijf (WD) vroeg dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling of de ondernemers wel toestemming hebben gegeven voor publicatie van de foto's. "Want ze komen zo niet best in de picture". Volgens wethouder Van der Broeck (CDA) is geen toestemming nodig. "Want het zijn openbare uitstallingen. Daar mag je foto's van maken." Foto's van de Passage en Gro testraat laten een rommelig straat beeld zien. In de Passage zijn door de vele reclames de gevels niet eens zichtbaar. De uitstallin gen 'vervuilen het straatbeeld', zo luidt het onderschrift. Ook de gemeente werkt niet mee aan een mooie inrichting met gedateerde bestrating en verlichting. Enkele slechte voorbeelden zijn inmid dels verdwenen, zoals de grote gevelreclame van Surprise aan de Patersstraat en het terras van de voormalige bakkerij Pijpers waar nu café De Uitmarkt gevestigd is. VAN DER PUTT het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl lijn van Venlo' volgt. De grootste problemen veroorzaken de lan delijke winkelketens. "Het is vaak een wedloop tussen de onderne mers wie de grootste en opval lendste reclame heeft. Daar maken we een einde aan. In andere ste den lukt dat ook." Van der Broeck noemt de Rooijerie aan de Grote Markt als goed voorbeeld van hoe het wel kan. "Het is heel mooie ingetogen reclame." Behoud gemeentehuis De stichting Stadspark wil dat het gemeentehuis op de huidige locatie blijft. Dat schrijven voor zitter Frank Nelissen en secreta ris Twan van Els in een brief aan wethouder Najja.Het Stadspark vindt dat bij de verbouwing het uiterlijk van het monumentale gebouw niet mag worden aan getast. Het neerzetten van een bijgebouw, dat het zicht op een deel van het gemeentehuis zal ontnemen, is voor de stichting niet bespreekbaar. 'Met meerdere gemeentelijke gebouwen in de omgeving, die wellicht over niet te lange termijn vrijkomen, moet een goede oplossing voor het huidige ruimteprobleem mogelijk zijn', schrijft het bestuur dat extra alert is op rechtervleugel van het voormalige klooster Ursulinen. In de oude kapel is de raadzaal en de burgerzaal ondergebracht. 'De sloop van een deel van het monu ment is ook onbespreekbaar'. De stichting Stadspark werd onlangs op de hoogte gesteld van de plannen met het gemeentehuis - renovatie of nieuwbouw elders - door projectleider Winfried Dul- laart. Stadspark zet zich in voor behoud en bescherming van loca ties in Venray met een historisch en monumentaal karakter. Met name het Jerusalemcomplex en het gebied rond de Grote Kerk hebben de bijzondere aandacht. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) 1000 1010 1020

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3