Boekenweek De Dutches in bibliotheek in OJC Jera'70 De ontbrekende Experience Yourself in De Lochting Voorspeelavond blokfluit Lenteconcert Confetti schakel PEEL EN MAAS Donderdag 15 maart 2007 - Pagina 12 Programma Schouwburg Venray Met het cabaretduo Dames voor na vieren, de tiende voor stelling van het Vlaamse gezel schap De Nieuwe Snaar en het jaarlijkse boekenbal presen teert Schouwburg Venray deze week nog drie voorstellingen. De piepjonge Drenth en Van Rijn vormen samen het cabaret duo Dames voor na vieren. De dames zingen als nachtegalen of brullen als krolse katers. Ze beheersen hun lichaam en stem tot in de perfectie. Ze vertellen met theatrale beelden een dui delijk verhaal met een prachtig begin en ijzersterk eind. In deze voorstelling, Hijgende Hakken, te zien in Schouwburg Venray op donderdag 15 maart vanaf 20.00 uur, wordt hun eigenzinnige visie op 'het snelle leven' in een flits weergegeven. De perfecte timing en de vermakelijke sketches laten je iedere keer smachten naar meer. Op vrijdag 16 maart is in de schouwburg de tiende voor stelling Helden van het Vlaamse gezelschap de Nieuwe Snaar te zien. Wederom met een combina tie van muziek in allerlei stijlen, absurdistische kolder en visuele grappen, verrassen de heren in alles. Helden gaat over een drang die in de mens zit om zichzelf te overstijgen, over dat ieder mens altijd wel een beetje een held wil zijn. Hiervoor laten de vier zan gers/muzikanten een groot aantal muziekinstrumenten aanrukken en verschijnen ze in kostuums die ieders fantasie te boven gaan. Niet alleen worden onvoorstelbare capriolen met een slagboom op het netvlies gebrand, ook de poë tische teksten en verrukkelijke muziek maken de avond onverge- telijk.Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 17 maart kan men vanaf 20.00 uur genieten van Giphart, Chabot Bril met aan sluitend een boekenbal. In één woord samenvatten waar Giphart Chabot met Bril over gaat is onmogelijk. Het gaat over de lief de, de dood, eenzaamheid, schuld, boete en God, kortom: over de grote thema's van de literatuur. Het gaat ook over de grote the ma's van deze tijd: geld, seks en de jacht naar geluk.Via een sms-show en een hilarische powerpointpre- sentatie wordt het publiek bij de voorstelling betrokken. De drie schrijvers hebben inmiddels vijf tig voorstellingen, talloze staande ovaties en op cruciale momenten uitverkochte zalen achter de rug. Hun voorstelling is uitgegroeid tot een sterk staaltje literair totaalthe ater, voor Nederland een unicum. Aansluitend aan deze voorstelling houden het Literair Café, de bibli otheek en de schouwburg een groots boekenbal voorzien van entertainment en muziek waarbij de heren Giphart, Chabot Bril nogmaals op ludieke wijze hun opwachting maken. Kortom een dolkomische avond met verras sende optredens én medewer king van de winnaars van Doos van Pandora, Eugène Eijdems veelbelovende artiesten van Kun stencentrum Jerusalem. Voor de voorstelling en het aansluitende boekenbal zijn nog kaarten ver krijgbaar. Al veertig jaar probeert Schouw burg Venray een zo breed moge lijk aanbod te programmeren voor een zo breed mogelijk publiek. Dit seizoen is er iets nieuws. De zoge naamde verrassingsvoorstelling. Deze voorstelling vindt plaats op donderdag 22 maart vanaf 20.00 uur. Er zijn nog kaarten beschik baar. Reserveren voor een voor stelling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Concert in foyer schouwburg Blaaskapel die Fröhlichen Rübensammler uit Leunen ver zorgt samen met Seniorenorkest Venray e.o. op zondag 25 maart het zondagochtendconcert in de foyer van Schouwburg Venray. Het concert duurt van 11.30 tot 13.15 uur.Al meer dan 25 jaar maakt de blaaskapel voor het merendeel Egerlander enTsjechische muziek. Met name de Tsjechische muziek is de laatste jaren erg in opmars. De kapel telt momenteel zestien muzikanten uit de regio Venray en staat onder leiding van Bruno Lucassen. Hun optredens variëren van optredens bij blaaskapellen- festivals en koffieconcerten, maar ook in eigen dorp bij verschillen de activiteiten laten zij van zich horen. Natuurbelevingtocht Wandelen en daarbij de zin tuigen optimaal prikkelen, dat is het thema van een natuurbele vingtocht op zondag 18 maart in Nationaal Park De Groote Peel. De wandeling is geschikt voor volwas senen, maar ook gezinnen met kin deren vanaf zes jaar kunnen deel nemen. De tocht start om 11.00 uur bij de balie van bezoekers centrum Mijl op Zeven in Ospel. De wandeling duurt een kleine twee uur. Tijdens een zintuigen- of natuurbelevingtocht worden de zintuigen geprikkeld door eenvou dige opdrachten in de natuur te doen. Door het uitvoeren van een stilteopdracht hoort men geluiden die normaal niet opgemerkt wor den. Een geurcocktail die gemaakt wordt van dode bladeren, besjes en gras ruikt overweldigend en een blik in de hemelkijker toont de wereld in vogelvlucht. De opdrach ten zijn na de excursie ook toe te passen in het dagelijkse leven. Elke natuurwandeling of zelfs een ver blijf in de tuin of park zal hierdoor boeiender en de beleving intenser zijn. Voor deelname aan de zintui- gentocht dient men zich aan te melden bij bezoekerscentrum Mijl op Zeven via tel. (0495)641497. Het bezoekerscentrum is van dins dag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Voor meer informatie en een activiteitenover zicht zie www.staatsbosbeheer.nl. Zondagochtend concert De Aostrumse Zangkompeneej en Harmonie Sub Matris Tutela, bei den uit Oostrum, geven op zondag 18 maart vanaf 11.30 uur een zon dagochtendconcert in de Venrayse schouwburg. De Aostrumse Zang kompeneej is een mannenkoor dat sinds 1980 bestaat en onder lei ding staat van Marcel Kuepers uit Tegelen. Zij beschikken over een gevarieerd repertoire. Een selectie hieruit wordt tijdens dit concert ten gehore gebracht. Harmonie Sub Matris Tutela bestaat sinds 1918 en het uit 67 muzikanten bestaande orkest staat onder lei ding van Betty Bartels. De werken die uitgevoerd gaan worden zijn El Camino Real, Elisabeth, Olympic Dream, Funny Slides, Music, Pirates of the Carribean en Thank you for the music. De harmonie grijpt deze gelegenheid ook aan om de club Vrienden van de Harmonie extra te ontvangen en te bedanken voor hun ondersteuning bij de instand houding van dit muziekgezelschap. Liefhebbers van onvervalste jazz oude stijl kunnen op zondag 1 april hun hart ophalen tijdens het concert dat de Never Mind Jazz Band geeft in de Mariakapel in Holthees. De band garandeert de bezoeker een optreden dat wordt gekenmerkt door een opvallende repertoirekeuze en een perfecte balans tussen gearrangeerde col lectieven en verrassende solo's. In de vocale gedeelten komt ieder bandlid aan bod. De Never Mind Jazz Band is afkomstig uit Eindhoven en omgeving, is op 23 maart 1977 opgericht, en bestaat deze maand dus al dertig jaar. De band wordt gevormd door Henk Velema, cornet en voicewhistle, Peter Biemans, trombone en klari net, Ad van Erp, klarinet, altsax en sopraansax, Nol van Iersel, banjo, Joris Nieuwendijk, bastuba en Jan van de Ven, slagwerk. Hoewel de naam van de band het niet doet vermoeden, staat de Never Mind Jazz Band wel degelijk voor een serieuze aanpak van de jazz uit de jaren twintig, met daarbij het accent op de gloriejaren 1925- 1929. Het repertoire strekt zich uit van de kleinere bands (Armstrong, King Oliver, Jelly Roll Morton, Cla rence Williams, Jabbo Smith, Bix Beiderbecke) tot aan de vroege big bands (Fletcher, Henderson, Mc Kinney's Cotton Pickers, Ellington). De originele compo sities zijn zodanig 'teruggearran- geerd' naar de zesmans bezetting, dat de band af en toe twee maal zo groot klinkt, en dit alles wordt de bezoeker met een niet aflatend enthousiasme gebracht. De Never Mind Jazz Band is dan ook steeds een graag geziene gast in jazzclubs en festivals in Nederland, België en Duitsland. De band speelde eerder al op het fameuze North Sea Jazz Festival, en daarvoor moet je echt wat in huis hebben, en werd uit genodigd voor optredens in Hon garije, Denemarken en Italië. Het programma van dit concert bevat composities van onder andere Tommy Dorsey, Jelly Roll Morton, Duke Ellington, Louis Armstrong, Clarence Williams, Cole Porter, Fats Waller en de Spikes Brothers. Twee van de zes leden maken al vanaf de oprichting deel uit van de band. Het jongste lid van de band maakt zestien jaar deel uit van de groep. Die grote stabiliteit in bezetting heeft geleid tot een gestage muzikale groei, en daar mee tot wat de Never Mind Jazz Band nu is: een alom gewaardeer de oude stijlband, met een reper toire, dat de originelen uit de jaren twintig van de vorige eeuw in hun waarde laat, maar onmiskenbaar het eigen geluid door laat klinken. De band heeft inmiddels drie cd's op haar naam staan. Kaarten kunnen gereserveerd worden in Holthees bij de familie Ermers via tel. (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via tel. (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via www. mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschik baar zijn. Reünie Vriendenkring FanfareVriendenkring Overloon bestaat dit jaar honderd jaar. Een van de onderdelen van deze vie ring is een groots opgezette reü nie op zondag 20 mei. Oud-leden van de fanfare die geen uitnodi ging voor deze reünie ontvangen hebben kunnen zich melden per postadres: Gildetrom 12, 5825 CT in Overloon, tel. 06-13759146 of via info@fanfarevriendenkring.nl. Dit jaar wordt de Boekenweek 2007 tot en met zaterdag 24 maart gehouden. Thema dit jaar is Lof Der Zotheid - Scherts, Satire en Ironie. In Bibliotheek Venray is een kleine expositie met materiaal waarin humor te vinden is: geesti ge romans, satirische essays, heke lende columns, cabaretteksten, liedteksten, poëzie en cartoons. Tijdens deze week vol humor is er van alles te doen in de bibliotheek en zijn er diverse acties. Leden van de bibliotheek krijgen als cadeau het Boekenweek-cv over Geert Mak. Het geeft alle informa tie over zijn leven en zijn werken. In dit boekje is ook een quiz opge nomen met kans op een aantrek kelijke prijs! Nieuwe leden vanaf achttien jaar ontvangen een bon waarmee men het Boekenweek geschenk 2007 van Geert Mak kan ophalen in de boekwinkel en een boekenbon ter waarde van 5,00. Iedereen die in het bezit is van het boekje De Brug van Geert Mak, kan op zondag 18 maart gra tis reizen met de trein. Cartoon en karikatuurtekenen wordt op woensdag 21 maart gehouden door de tekengroep van het DAC Venray onder begeleiding van Henk Jacobs. Iedereen die mee wil verdedigen. De antropologe Pat Shipman raakte als wetenschap per zo gebiologeerd door deze man, dat zij als schrijfster deze meeslepende biografie schreef. Het boeiende verhaal van een bril jante, gedreven, maar ook lastige doorzetter. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 32,50 euro. tekenen is welkom! Een optreden door blokfluitensemble En Bloc wordt gehouden op vrijdag 23 maart van 18.30 tot 19-30 uur. Er wordt 'oude' muziek gespeeld met een luchtig en vrolijk karakter. Het ensemble dat opgericht is in 1985, staat onder leiding vanAnsThijs- sen en bestaat uit zeven leden. De blokfluitisten bespelen meerdere instrumenten, van sopranino (de kleinste en hoogste) tot en met basset. Het Venrays Boekenbal vindt plaats op zaterdag 17 maart vanaf 20.00 uur. Voor de derde keer houdt de bibliotheek in samenwerking met Schouwburg Venray en het Literair Café dit jaar lijks, feestelijk Boekenbal. Het pro gramma begint met een feestelijke humoristische ontvangst. Daarna kan men genieten van de voorstel ling van Giphart, Bril en Chabot. Een snelle, geoliede voorstelling vol verrassend literair variété, met zowel hilarische als ontroerende en meeslepende momenten. Er is een muzikaal intermezzo door Stan en Koen en er zijn optredens van de winnaars van de Doos van Pandora en de Young Voices. Vol wassen leden van de bibliotheek en donateurs van het Literair Café krijgen op vertoon van hun lidmaatschapskaart korting op de toegangsprijs. Er zijn in de loop der jaren een groot scala aan artiesten bij OJC Jera'70 geweest. Een band bestaande uit twee zangeressen valt daar echter niet onder. Zater dag 17 maart geven De Dutches een spetterend optreden. In 2003 kregen De Dutches de eer te mogen deelnemen aan het presti gieuze smartlappenfestival De Dag van het Levenslied in Nijmegen. Met hun gezellige bravoure stalen de zusjes Patty en Boes de harten van het tranentrekkerspubliek. Het grote publiek en het dave rende succes smaakten naar meer en de gezusters hadden geluk.Al snel volgden inhaakoptredens, presentaties van feesten en tele visieoptredens elkaar op. De Dut ches waren al te zien op SBS6 en Omroep Gelderland. Ook deelden ze al hun kleedkamer en podium met Bonnie St. Claire en Corry Konings. De Dutches begonnen hun carrière als zangeressen van het levenslied al toen zij nog kin deren waren, in de kroegjes en de steegjes van de achterbuurt waar zij opgroeiden. Hoewel hun straat arme moeder geen rooie cent had, maakte zij hun kleine huisje altijd warm en gezellig en zij zorgde altijd voor een kopje warme thee voor haar twee nachtegaaltjes. Toen de gezusters Boes en Patty door middel van diverse slimme huwelijken steeds verder hogerop klommen op de maatschappelijke ladder, belandden zij tussen de vaderlandse adel. De hertogen en graven hielden het met deze zus ters echter nooit lang vol, maar De Dutches behielden na elke schei ding wel steeds hun adellijke titel. Zo kwam het dat zij zich inmiddels de gravinnen van het levenslied kunnen noemen: de een onder de naam De la Boursinne en de ander als De la Paturainne. Reden genoeg om 17 maart naar deze nachtegaaltjes van het levenslied te komen luisteren. De deuren gaan om 20.00 uur open. De training Experience Yourself vindt op donderdag 12 en vrijdag 13 april plaats in galerie De Loch ting in Venray. Experience Yourself is een initiatief van Lochting Advies, gespecialiseerd in advies, onderzoek en coaching geba seerd op de grondbeginselen van de interventiekunde. De training is bedoeld voor middel tot hoger opgeleide professionals. Lochting Advies biedt in samenwerking met Galerie de Lochting de Inspi ratiedagen, creatief werken vanuit een kunstzinnig en wetenschap pelijk perspectief. Er is gekozen voor deze rustieke locatie van wege haar sfeervolle ambiance en rustige ligging. Vanuit de eigen werksituatie zal de deelnemer een plan van aanpak gaan formuleren. De nadruk zal liggen op het opti maliseren van positieve vaardig heden en het werkbaar maken van minder sterke kwaliteiten. Dit kunnen zaken waar iemand last Matthaus Passion in Grote Kerk In de Grote Kerk in Venray vindt op zondag 25 maart vanaf 15.00 uur een uitvoering plaats van de Matthaus Passion van J.S. Bach. Dit concert wordt verzorgd door het Utrechts Studentenkoor en Orkest (USKO) met enkele solisten en met medewerking van de Zangers van Sint Frans. Het geheel staat onder leiding van dirigent Johan Rooze. Plaatsbewijzen kunnen worden besteld bij Van der Putt Advocaten in Venray via tel. (0478)556671 of per email tenbrummelhuis@putt. nl. De volledige opbrengst van de kaartverkoop gaat naar de actie Geef ze een Kans voor een wees huis in Bangladesh. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 18 maart een demonstratie hoeden maken. Daarbij is ook een aantal zelfge maakte hoeden te bewonderen. Bezoekers kunnen zien welke materialen en hulpmiddelen gebruikt worden. Aansluitend bij deze demonstratie mogen kinde ren, in samenwerking met leden van de jeugdgroep, een eigen len tehoedje maken.Tot 1 april is nog de expositie Glas in lood, schilde ren met Licht te bezichtigen. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Close Harmony Group Confetti houdt op zaterdag 21 april het tweejaarlijkse lenteconcert. Sinds de oprichting in 1990 staat Con fetti onder de bezielende leiding van Gertie Cremers. Tijdens de wekelijkse repetities wordt door de elf zangers en twaalf zange ressen gewerkt aan een modern, grotendeels Engelstalig populair repertoire. Tijdens eigen concer ten wordt dan ook een uitgebreid aanbod uit het repertoire ten gehore gebracht met muziek uit de jaren '50, '60, '70, '80 en '90 en variërend van luistermuziek, musi cal, disco tot popmuziek. Maar de voorkeur gaat toch uit naar het close harmony repertoire. Daarbij wordt a capella gezongen of onder begeleiding van een eigen combo. Confetti wil proberen om de wijze van presentatie bij concer ten aan te passen aan de stijl van de muziek. Zo wordt choreografie en aankleding weer aangepast aan de muziek. Ook tapzingen is vaak een onderdeel van de optredens. De afgelopen jaren heeft Confetti ook regelmatig deelgenomen aan Venray Muziek Totaal. Afgelopen najaar hebben ze ook hun bijdra ge geleverd aan de Proms in Leu nen en de Proms Venray. Het con cert op 21 april vindt plaats met medewerking van Manoeuvre en de Streetsingers, beiden afkomstig uit Weert. Het concert wordt gehouden in de schouwburg op het voormali ge complex van St. Anna in Venray. Aanvang 20.15 uur. Meer informa tie is te vinden op www.confetti- venray.nl. Expositie AMBA Bij Amba, een kunsthandel en lijstenmakerij in Venray wordt werk van kunstenaar Johannes Eerdmans tentoongesteld. De bekende stillevenschilder is zelf niet aanwezig. De expositie duurt van dinsdag 20 maart tot en met dinsdag 27 maart. Belangstellen den kunnen direct een werk van Eerdmans kopen. Eerdmans levert vaker schilderijen aan Amba. Zijn stillevens sprankelen van precisie, het is zelfs mooier en scherper dan een foto, vinden velen. Amba is te vinden aan de Patersstraat 24a in Venray. Opgegroeid in Zuid-Limburg nabij de Sint Pietersberg met zijn rijkdom aan fossielen, werd Eugène Dubois als der tienjarige al gegrepen door de ideeën van Darwin en Haec- kel. Hij nam zich voor de 'mis sing link' tussen de aap en de mens te vinden. Hij trotseerde de wil van zijn vader en sloeg adviezen van zijn collega's in de wind, die hem voor gek verklaarden, toen hij als 28- jarige een hoogleraarschap wei gerde. Hij wilde naar Indië, omdat hij daar de ontbrekende schakel in de evolutietheorie hoopte te vinden. Ook de overheid zag niets in zijn plan en dus nam hij dienst als officierarts in het Koninklijk Nederlands Indisch Leger. Na veel tegenslag, avontuur, ziekte en gezinsproblemen vond hij in 1891 wat hij zocht: de rechtoplopende aapmens, door hemzelf Pitbecan- thorpus erectus gedoopt. Terugge komen in Nederland wachtte hem niet de erkenning waarop hij had gehoopt, maar moest hij zijn ont dekking keer op keer tegenover een front van collega's wereldwijd van heeft of anderen last van heb ben. Het kunnen ook wezenlijke onderdelen zijn van het werk waar iemand tegenaan blijft lopen. Om een optimaal effect te halen zal er tijdens een persoonlijk gesprek met de trainer een individueel doelstellingenpakket worden samengesteld. Na enkele maanden volgt een evaluatiegesprek waarin wordt besproken hoe de resulta ten van de training in de realiteit beklijven. De training bestaat uit twee aaneengesloten dagen. De deelnemers overnachten in hotel Asteria. Op vrijdag 16 maart wordt er voorlichting gegeven over Expe rience Yourself tijdens een infor matiebijeenkomst in galerie De Lochting. Op www.lochting.nl. staat meer informatie over deze informatiebijeenkomst en kan men zich aanmelden. De bijeen komst duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Kunstencentrum Jerusalem houdt op vrijdag 16 maart van 19-30 tot 20.30 uur een voor speelavond door leerlingen in de aula. Leerlingen uit de blokfluit klas vanAnsThijssen, de pianoklas van Noortje Sluyter en de viool klas van Sander Hendrix brengen een afwisselend programma ten gehore. De verschillende instrumen ten zijn solistisch te horen maar ook het allerleukste aspect van het muziek maken komt duidelijk naar voren: namelijk het samen spel, want wat is er nu leuker dan samen muziek maken! Zo kan men onder meer luisteren naar drie delen uit een suite van J.C. Faber gespeeld op sopraan, alt en tenorblokfluit. Maar ook naar muziekstukken geschreven voor viool, piano, blokfluit en piano en andere bezettingen. Ouders, fami lie, vrienden en vriendinnen van desbetreffende leerlingen en geïn teresseerde I.V.M.- en Muziek- Express leerlingen en hun ouders zijn welkom! Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)585320 of kijk op www.kunstencentrum- jerusalem.nl. Kunst Cultuur Cabaretduo, De Nieuwe Snaar en boekenbal Never Mind Jazz Band in Mariakapel LEVENSVERHAAL VA& EUGÈNE DUBOIS, BE SJ V. II V- ELB-jWt HET GELIJK q 1 iimfW l!p' 11 ii 111 e5 Vomiux

Peel en Maas | 2007 | | pagina 12