Mensen laten te veel geld liggen Convenant zorg onderwijs en Autisme en onderwijs jg Ingezonden Sloop Praxis start 11 maart Internationale Vrouwendag Wethouder test conditie... Kijken naar Venrayse wijken PEEL EN MAAS Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 1 maart 2007 - Pagina 7 Drie mannen aangehouden De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur drie mannen aangehouden, die op de Metaalweg met hun auto tegen een boom waren gereden. Een getuige had gezien hoe de mannen uit de auto waren gestapt en te voet verder waren gegaan. Korte tijd later kon de politie de drie mannen aanhouden op de Smakterweg. Het gaat om drie mannen van 25, 30 en 37 jaar, van Poolse afkomst, maar woonach tig in Roermond. Ze zijn naar het bureau in Venray gebracht, waar ze zijn gehoord. Vermoedelijk had de oudste van de drie achter het stuur gezeten. Hij weigerde mee te werken aan een ademanalyse. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Open dag De Keg Openbare Jenaplan basisschool De Keg in Venray houdt op don derdag 8 maart van 9-00 tot 13.00 uur een open dag. Ouders die overwegen om hun kind bij De Keg aan te melden, kunnen deze dag een kijkje komen nemen in de klassen. Er zijn ouders aanwe zig om een rondleiding te verzor gen en vragen te beantwoorden. Ook de directeur is aanwezig om informatie te geven en vragen te beantwoorden. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)584796. Op maandag 12 maart kan men zijn kind tussen 16.00 en 17.00 uur aanmelden. Feestje bij Jera'70 Bij OJC Jera'70 wordt op zater dag 3 maart een feestje gevierd met de mannen van het Belgi sche Catch-up! Catch-up! uit Bel gië werd opgericht in 1999 door vier vrienden. Na een muzikale zoektocht en enkele muzikanten wissels tijdens de eerste jaren, werd Catch-up! een groep van vijf gedreven vrienden die slechts voor één ding leven: rock roll. De deuren zijn vanaf 20.00 uur geopend. Wereldgebedsdag De jaarlijkse Wereldgebeds dag wordt gehouden op vrijdag 2 maart. Het thema is Onder de hoede van de Eeuwige. De Wereld gebedsdag heeft een lange traditie. In 1887 riepen Amerikaanse vrou wen op tot een gebedsdag in hun land. Deze oproep is uitgegroeid tot een gebedsdag in ongeveer 170 landen. Sinds 1929 wordt ook in Nederland hieraan deelge nomen. Men is van harte welkom op 2 maart tijdens de dienst in het Koninkskerkje in Vierlingsbeek. Aanvang 19.00 uur. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 5 maart vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op het programma staat onder andere informatie uitwis seling met betrekking tot burger participatie en informatie over de samenhang tussen de verschillen de gebiedsvisies die momenteel worden opgesteld. Voorafgaand aan deze vergadering is er een besloten vergadering voor de dor pen die zich willen laten informe ren over het inrichten van wan delpaden van 19.00 tot 19.50 uur in de Gelderkoel. Inloopmiddag De Flierefluit Openbare basisschool De Flie refluit in Venray houdt op don derdag 8 maart een inloopmiddag van 13.00 tot 15.00 uur. Belang stellenden krijgen deze middag de gelegenheid een kijkje te komen nemen in de klassen. Men kan kennis maken met de verschil lende werkvormen en activiteiten die gedaan worden, zoals zelfstan dig leren werken, coöperatieve werkvormen, samenwerken en adaptief onderwijs. Afgezien van het feit dat de groepen bestaan uit leerlingen van verschillende culturen, zijn ze klein van omvang. Er is zelfs een opvanggroep voor die leerlingen die de Nederlandse taal nog niet beheersen en daarin elke morgen onderwezen worden. Voorts opent ook peuterspeelzaal Het Speelhuis, gevestigd in de Flie refluit, haar deuren. Het aanmel den van nieuwe leerlingen vindt plaats op maandag 12 maart van 16.00 tot 17.00 uur. Jaarvergadering Veldeke Veldeke-Venray houdt op dins dag 13 maart vanaf 20.00 uur de jaarvergadering in De Witte Hoeve in Venray. Tijdens de ver gadering wordt teruggeblikt op de programma's, op de financiële afwikkeling daarvan en er wordt vooruitgekeken naar wat zich dit jaar gaat afspelen. Verder wordt de samenstelling van het bestuur besproken; zo gaat secretaresse Annie Hubers na veertien jaar afscheid nemen en wordt er een nieuwe kandidaat voorgesteld. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Vier inloopmiddagen FNV Bondgenoten voor minima Tijdens vier inloopmidda gen in maart geeft FNV Bond genoten minima in de samen leving de kans om te kijken of ze in aanmerking komen voor kwijtschelding van gemeente lijke belastingen of recht heb ben op bijzondere toeslagen. "Want", zegt voorzitter Sjaak Versteegen van FNV Bond genoten Venray en Meerlo- Wanssum, "Er zijn nog steeds genoeg mensen met een laag inkomen die te veel geld laten liggen bij de gemeente. Geld waar ze recht op hebben." Ze zijn er nog meer dan genoe gen. Gezinnen, alleenstaanden, ouderen die maandelijks moeten rondkomen met een minimum inkomen, uitkering of bijstand. Die nadat vaste lasten als onder andere huur, verzekeringen, zorg- toeslag, gas, water en licht zijn betaald onder de streep nog enke le tientjes per week over hebben om van te leven. In een welvaarts staat als Nederland is dit helaas geen uitzondering. "Een heleboel mensen moeten rondkomen van een heel klein bedrag per maand", bevestigt Henk van Egmond van FNV Bondgenoten de armoede die ook in Nederland bestaat."Mensen met een bijstandsuitkering, veel ouderen met een aow die geen of een heel klein aanvullend pen sioen hebben. Een probleem dat zich met name ook bij de oude ren van allochtone afkomst voor doet. Maar ook mensen in de wao die met 900 euro of minder per maand moeten rondkomen." Deze groepen mensen komen vaak in aanmerking voor kwijt schelding van gemeentelijke belastingen of hebben recht op bijzondere toeslagen, maar maken er geen of te weinig gebruik van, aldus Van Egmond. "Vaak omdat ze te trots zijn, of uit schaamte dat ze niet bij een gemeente durven aan te kloppen. Voor veel men sen is de drempel te hoog om bij gemeentelijke instanties geld te vragen waar ze recht op hebben." Van Egmond en Versteegen wijzen met een beschuldigende vinger ook in de richting van de gemeen ten die in hun ogen te weinig of helemaal geen voorlichting geven over zaken als kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. "En dat zouden ze wel moeten doen", vindt Versteegen,"Want de mensen hebben daar recht op. Net zoals de mensen recht hebben op die voorzieningen die hun leven een stukje kunnen veraangenamen. Bij gemeenten blijft het echter vaak bij een angstvallig stilzwijgen." Tijdens de inloopmiddagen kun nen mensen geheel vrijblijvend laten kijken of ze eventueel in aanmerking komen voor gemeen telijke toeslagen. FNV Bondgeno ten gebruikt daarvoor het compu terprogramma KISSV (Kennis- en Informatiesysteem Sociale Voor zieningen) dat na invoering van gegevens uitsluitsel geeft of men sen recht hebben op toeslagen of kwijtschelding van belastingen. "Iedereen is welkom om zijn situatie te laten toetsen. Na het invullen van de gegevens krijgen de mensen binnen twee weken de uitslag en een advies wat ze verder kunnen doen. Helemaal vrijblijvend, zonder enkele ver plichting ."Alle relevante gegevens worden in de toets meegenomen, van bijvoorbeeld bruto inkomen, gemeentelijke belastingen, spaar saldo tot en met schulden, inwo nende of studerende kinderen. "Het programma neemt de hele persoonlijke situatie van iemand mee in de berekeningen. Onder de streep wordt dan duidelijk of hij of zij recht heeft op toeslagen of kwijtschelding van belastin gen", aldus Van Egmond. "Minima kan dit maandelijks wel van enke le tientjes tot soms wel 200 euro in de portemonnee schelen", vult Versteegen aan. "We hopen dan ook dat mensen die eventueel in aanmerking komen niet schromen om op een van de vier middagen te komen." In 2004 hield FNV Bondge noten al eerder een soortgelijke actie. Dat was een groot succes. Van Egmond: "We hadden destijds 51 aanvragen, 38 mensen heb ben toen daadwerkelijk een aan vraag ingediend voor toeslagen of kwijtschelding van belastingen, waarvan er 37 zijn gehonoreerd. In totaal ging het om een bedrag van 10.000 euro op jaarbasis." Om meer mensen in de gemeente Venray, maar ook de gemeenten Meerlo-Wanssum en Boxmeer, te bereiken zijn er deze keer vier middagen. De inloopmiddagen zijn op 8 maart in 't Stekske, op 15 maart in De Kemphaan, op 20 maart in Den Hoender en op 27 maart in De Kiosk, telkens van 14.00 tot 16.00 uur. Iedereen kan op deze middagen vrijblijvend binnenlopen voor een advies. Dertien organisaties voor de gehandicaptenzorg en vijf scho len voor beroepsonderwijs heb ben een convenant ondertekend waarin zij komen tot een opti male regionale afstemming tus sen de gehandicaptenzorg en het beroepsonderwijs in de Provin cie Limburg. Dit heeft als doel het onderwijsaanbod zo goed mogelijk te laten aansluiten op de arbeidsmarktvraag vanuit de gehandicaptenzorg. De diverse zorginstellingen bieden samen zorg en begeleiding aan duizen den mensen met een verstande lijke, lichamelijke, meervoudige en/of zintuiglijke handicap. Daar voor zijn nu en in de toekomst beroepskrachten nodig die over de juiste competenties beschik ken om de uiteenlopende en complexer wordende zorgvragen van cliënten te kunnen beant woorden. Het beroepsonderwijs wil op deze behoeften aansluiten en beginnend beroepsbeoefena ren afleveren die over de vereiste comnetenties voor deze sector beschikken. Dit bijzondere samen- werkingstraject sluit naadloos aan op het door de sociale partners vastgestelde 'landelijk competen tieprofiel beroepsbeoefenaren primair proces gehandicapten zorg': een basisdocument waarin alle benodigde competenties voor het werken in de gehandicapten zorg beschreven zijn. De betref fende zorgorganisaties hebben inmiddels in een regioprofiel hun regionale opleidingsvraag naar het beroepsonderwijs vastgelegd. Op deze manier willen zij zowel kwalitatief als kwantitatief komen tot een optimale aansluiting van het onderwijsaanbod op de sector gehandicaptenzorg. Ter gelegen heid van de ondertekening van het convenant stelden de gehan dicaptenzorginstellingen voor het eerst een gezamenlijke expositie samen, bestaande uit kunstwerken gemaakt door hun cliënten. Deze zijn tot eind maart te bekijken en te koop in het Amrath Hotel in Born. De betrokken zorginstel- linaen ziin Gastenhof. Maasveld. Op de Bies, St. Anna, allen onder deel van Koraal Groep, Daelzicht, Dichterbij, Maatman Zorggroep, Pepijn en Paulus, Philadelphia Zorg Limburg, PSW Radar, Wonen Plus en SGL. De betrokken onder wijsinstellingen zijn: ROC Arcus College, ROC Gilde Opleidingen, ROC Leeuwenborgh Opleidingen, Fontys Hogescholen en de Hoge school Zuyd. Het project wordt ondersteund door het kenniscen trum OVDB en door de Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland. Rijbewijs De politie heeft zondagavond het rijbewijs ingevorderd van een 50-jarige man uit Polen. Deze man wordt ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij een ver keersongeval op de Puttenweg in Ysselsteyn en onder invloed van alcohol gereden te hebben. Bij het ongeval raakte niemand gewond er was alleen materiële schade. De oolitie onderzoekt de zaak. De Nederlandse Vereniging voor Autisme regio Limburg, het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid en MEE Noord en Midden Limburg houden op maandag 5 maart van 20.00 tot 22.15 uur in Venray een informa tieavond. Thema van de avond is autisme en onderwijs. Op bijna alle reguliere en speciale scholen zitten leerlingen met een vorm van autisme. De keuze voor regulier of XTC-pillen De politie heeft zaterdagavond rond 19-00 een 22-jarige man uit Venray aangehouden in een woning aan de Westsingel op verdenking van overtreding van de opiumwet. De politie was gemeld dat er in de woning een ruzie gaande was. Toen de politie ter plaatse kwam, bleek de ruzie voorbij. In de woning trof de poli tie een tiental hennepplanten aan en de verdachte had ruim 100 xtc- pillen en andere drugs bij zich. De man werd ingesloten. speciaal onderwijs is afhankelijk van de problematiek van de leer ling. Er zijn diverse mogelijkheden om extra begeleiding binnen het onderwijs voor deze leerlingen te krijgen. Medewerkers van RECdi- rect (Regionaal Expertise Centrum Noord- en Midden Limburg, clus ter 4) en REC Limburg (Regionaal Expertise Centrum Limburg, Clus ter 3) vertellen deze avond over de mogelijkheden van begeleiding van leerlingen met een autisme spectrum stoornis in het onder wijs. Er wordt een beeld gegeven van ambulante begeleiding in het regulier basis- en voortgezet onderwijs en van begeleiding in het speciaal onderwijs. Ook wordt stilgestaan bij taken en functie van het Steunpunt Autisme. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan een forum. Wie deze avond wil bezoeken kan zich tot uiterlijk vrijdag 2 maart aanmel den. Neem hiervoor contact op met het Informatiecentrum van MEE NML in Venlo-Blerick via tel. (077)3961555. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. St. Antoniusstraat Eindelijk, na zeven jaar moei lijk te vinden zijn, zijn er nu straatnaamborden geplaatst met vermelding van de nummers 1- 12b van het doodlopende stukje St. Antoniusstraat. Dit dankzij de bemoeienissen van Inventief! Sjaak Klabbers,Venray Grote parkeerplaats sinds maandag afgesloten Sinds afgelopen zaterdag is doe-het-zelfmarkt Praxis gesloten. Twee weken eerder deed buurman LeenBakker al zijn deuren dicht. Beide win kels verhuizen van de Gouden Leeuw naar woonboulevard WoonMax op De Brier. Het pand van Praxis wordt als eerste gesloopt. De werkzaam heden beginnen op maandag 11 maart. Direct na de sloop wordt het terrein ingericht als tijdelijke parkeerplaats. Er komt ruimte voor dertig tot veertig auto's. Patrick Schoenmakers, pro jectleider van de Gouden Leeuw, kan nog niet zeggen wanneer het gebouw van LeenBakker gesloopt wordt. Ook hier komt tijdelijke parkeergelegenheid (circa zestig auto's) gedurende de bouw van de parkeerkelder die in septem ber 2008 wordt opgeleverd. De grote parkeerplaats achter Albert Heijn is sinds afgelopen maandag afgesloten. Hiermee komen bijna driehonderd parkeer plaatsen te vervallen. De gemeente is druk bezig met de alternatieven. Langs de Langeweg komen twee parkeerlocaties voor respectieve lijk dertig en veertig auto's. Aan het wegvak direct achter Albert Heijn is parkeergelegenheid voor vijftien auto's. Alleen voor deze plek geldt het hoge tarief om langparkeerders te weren. Voor de andere tijdelijk parkeervoorzie ningen geldt het lage tarief. Voor de ingang van Praxis en LeenBak ker blijft een terrein over met 45 parkeerplaatsen. Er komen drie betaalautomaten. Nadat ook Leen Bakker gesloopt is, wordt voor het gehele terrein slagboomparkeren ingevoerd. Schoenmakers wijst erop dat door de sluiting van Praxis en LeenBakker er zo'n vijftig parkeer vakken minder nodig zijn. "Dan blijven er 250 over.We komen met de alternatieven dicht in de buurt. Meer ruimte is er helaas niet. Op piekmomenten op vrijdagavond en zaterdagmiddag zal het te wei nig zijn." Bezoekers van het cen trum kunnen uitwijken naar de halfverharde parkeerplaats aan de Hoenderstraat waar een goedkoop tarief van 1 euro per dag geldt. In de foyer van Schouwburg Venray wordt op donderdag 8 maart van 19.00 tot 22.00 uur de Internationale Vrouwendag gehouden. Dat is de dag waarop met viert dat dankzij de inspan ningen van vele vrouwen, de positie van vrouwen is verbeterd. Maar ook een dag om stil te staan bij het onrecht dat veel vrouwen, wereldwijd, nog steeds aangedaan wordt. Speciaal daarvoor heeft ook Amnesty International een stand ingericht. Het Moedercentrum Venray en het Katholiek Vrouwengilde Venray hebben een gezamenlijk avondprogramma met als thema Vrouwen en welzijn, welbevin den, welbehagen, wellness. Er zijn diverse optredens en workshops en tussendoor kan men genieten van multiculturele hapjes, die door vrouwen van het Moedercentrum zijn bereid. Naast kijken en luiste ren kunnen vrouwen ook ervarin gen opdoen door zelf mee te doen met bijvoorbeeld Gerrie van den Goor en Annette Siepermann die werken door middel van muziek en dans aan lichaamsbewust zijn. Of een stoelmassage uitproberen, ondervinden wat een voetreflex massage kan betekenen, en mee doen met een weerbaarheidtrai ning. Vrouwen kunnen zich laten voorlichten over nagelstyling of hairextensions en er is een visagist aanwezig die om advies gevraagd kan worden. Ook is er nog een workshop handen versieren met henna en tussen al deze work shops door zijn er optredens door het koor A-Djambo, dat internatio nale liederen ten gehore brengt en de dansgroep Bruce Dance Factory. Kortom, avond vol actie, waarbij alle vrouwen uit Venray en omgeving welkom zijn. Op vrijdag 23 februari hebben zo 'n honderdvijftig 58- tot 68-jari- gen deelgenomen aan een fittest in sporthal 't Brugeind in Meerlo. Wethouder Minken (Sport) hield een openingstoespraak en liet vervolgens ook haar eigen condi tie testen. Alle deelnemers ont vingen na afloop een persoonlijk beweegadvies en konden zich aanmelden voor een sportief introductieprogramma van vijf tien bijeenkomsten.Tijdens dit programma maken zij kennis met diverse takken van sport. De fittest Wethouder Minken (Sport) hield een openingstoespraak en liet vervolgens ook haar eigen conditie testen. werd georganiseerd in opdracht van de Sport3-gemeenten Meerlo- Wanssum, Sevenum en Horst- aan-de-Maas. De GGD Noord- en Midden-Limburg en Stichting Seni- orensport Synthese voerden het project uit. Met dit project willen de betrokken partijen bereiken dat oudere mensen sportief actief blijven. Op het voormalig Jerusalemterrein is in 2000 een opvallend woningbouwproject afgerond. In museum 't Freulekeshuus is tot en met 20 mei de ten toonstelling Kijken naar Ven rayse wijken te zien. Deze ten toonstelling is samengesteld door de Venrayse architecten Chris Colsen en Bert Lerou. Aanleiding voor de tentoonstel ling is de maquette van Venray- centrum anno 1939, die in 2005 werd aangeboden bij het 50-jarig jubileum van de Geschied-en Oud heidkundige Kring Venray e.o. De tentoonstelling geeft een beeld van de ruimtelijke ontwikkeling van Venray in de afgelopen hon derd jaar door middel van kaart materiaal, foto's, maquettes en digitale presentaties. Door kunst historicus Harry Vriends, die een speciale belangstelling heeft voor architectuur, is een tweetal wan delingen op papier gezet voorzien van fotomateriaal en binnenkort in het museum te koop. Op het voormalig Jerusalemterrein is in 2000 een opvallend woningbouw project afgerond. Het ontwerp van architectenbureau Gulikers uit Maastricht, voorzag in een ver kaveling rond hoven, waarbij vijf appartementen en een dertigtal patiowoningen zo'n 175 wonin gen zouden opleveren. De vijf appartementen, met platte daken en sedum begroeiing, liggen rond een groen middenterrein en zijn in vijf bouwlagen opgetrokken in donkergekleurde baksteen. Twee appartementen lopen over de volle lengte evenwijdig aan de Raadhuisstraat. Daarbij valt op dat beide appartementen twee 'gezichten' hebben. Aan het mid denterrein spreekt de conse quente toepassing van dezelfde architectonische elementen een duidelijke en heldere taal. Aan de Raadhuisstraat is voor een heel andere architectuur gekozen. Min der uniform en meer wisselend van vormgeving. Dat resulteert in een onrustig en druk beeld. De slanke pijlers die het voorste deel van het appartement Jerusa lem Staete als het ware optillen, maken het gebouw minder mas sief en bieden de gelegenheid de omringende bebouwing bij deze nieuwbouw te betrekken. De hoogte van vijf bouwlagen is wel in overeenstemming met de ande re appartementen, maar blijft toch min of meer een visueel obstakel tussen de relatief lage omringende gebouwen en de hoge apparte menten. Door het groene midden terrein loopt een moderne, meta len berceau die, bezien vanuit een vleugel van het gemeentehuis ein digt op een klein kruispunt. Rechts in de verte het galerijappartement, in het midden de Witte Hoeve en links de inkijk in de Augusti- nessenhof. In deze hoek komen appartementen, Witte Hoeve en enkele patiowoningen bij elkaar en dat levert een verrassend effect op. Een smal gangetje geeft hier toegang tot de patiowoningen die gegroepeerd liggen rond twee grote tuinen; de noordertuin en de zuidertuin. De woningen rond een tuin hebben een eigen patio- tuin die wordt afgesloten met een betonnen pergola. Die per gola verleent toegang tot de semi- gemeenschappelijke "grote tuin". De blokvormige woningen, met platte daken en sedum begroeiing, zijn meestal drie bouwlagen hoog en zijn opgetrokken in een warme kleur baksteen. Sommige wonin gen hebben een open bovendeel, wasar betonnen balken aangeven dat daar een ruimte is voor een daktuin. Er zijn garages op eigen terrein. De straten hebben in dit deel van de wijk geen trottoirs. Het gebied is verkeersluw. In de Augustinessenhof vallen de colo- nades op die aan weerskanten van de straat voor de woningen staan. De straat wordt daardoor min of meer tot een visuele een heid gemaakt. De totale gevelinde ling met onder andere de zorgvul dige maatvoering van de ramen valt op. Ook de langgerekte pano- ramaruit, die zich op de begane grond bevindt en zich voortzet om de hoek van de gevel heen, is bijzonder. De warme kleur van de baksteen doet weldadig aan. Via de Heuvelstraat en de Gasstraat, waar aan de rechterkant patio woningen staan, komt met tus sen de hoofdingang van de Witte Hoeve en het galerij-appartement door, op het groene middenter rein uit. Een prachtig uitzicht op de appartementen, het voormalig klooster Jerusalem, nu gemeen tehuis en de toren van de Grote Kerk. Via een onderdoorgang tus sen hoge slanke pijlers door, komt men uit op de Raadhuisstraat, die in de verte wordt begrensd door de hoge gevelwand van Jerusalem Staete. Wekelijks wordt een wijk of onderdeel van de expositie toegelicht in Peel en Maas. Tot en met 20 mei is de tentoonstelling te bezichtigen in museum 't Freu lekeshuus op woensdag- zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten normale openingstijden kan men na afspraak met groepen terecht. Tel. (0478) 583880. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd - Li m b u rg

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7