€25°o, Project Noordsingel binnenkort van start Teleurgesteld in de WD Experiencepark funest voor leefbaarheid centrum Motorcrossci reu it naar de overkant Cultuurprijs voor Odapark Roep om onafhankelijk onderzoek Derde uitgave Blauw BOM ONDER DE SAMENLEVING Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 1 maart 2007 - Pagina 5 2007 "a^r k Janssen Projekt bouwt stadsvilla's en appartementen Nog voor de bouwvak start Janssen Projekt met het bouw plan op de hoek St. Jozefweg- Noordsingel. Daar zullen vijf stadsvilla's en drie apparte menten worden gerealiseerd. Volgens Ruud Craenmehr van Janssen Projekt zal nog voor de bouwvakvakantie met de bouw worden begonnen. Het bouwplan heeft een bijzon der woonconcept. De villa's zijn multifunctioneel zodat wonen en werken aan huis mogelijk wordt. De stadsvilla's bestaan uit vier woonlagen met meerdere inde lingsvarianten. Doordat het optio neel mogelijk is om een lift in de woning te realiseren worden de vil la's levensloopbestendig en zijn ze uitermate geschikt voor senioren. De prijzen van de stadvilla's zijn vanaf 279000 euro. De appartementen hebben een oppervlak van 97 en twee keer 121 m2. Door de kleinschaligheid van het project is er sprake van veel privacy. De prijzen, vanaf 209 000 euro zijn erg concurrerend. Elk appartement heeft een mooi en ruim balkon en een eigen berging op de begane grond. Het project ligt op loopafstand van het cen trum vanVenray. Meer informatie kunt u vinden op www.uwwoonhuis.nl of bij 2VM makelaars, tel. 0478-530111. Op deze site kunt u ook een video impressie van de villa's bekijken. Experience Park Limburg 150.000 m2 winkels in de wei? Grote actiebereidheid onder ondernemers De politieke partijen CDA, PvdA en WD willen eerst een onderzoek naar de haalbaar heid van het Experience Park in Venlo afwachten voordat ze een standpunt innemen over de wenselijkheid van dit park. Het park ter grootte van 150.000 vierkante meter aan detailhandel moet naast het Floriadeterrein komen. Het Platform Verontruste Onder nemers verzet zich tegen dit plan en heeft inmiddels de steun van 1000 winkeliers in Noord-Lim burg. Het platform is bang dat het park de leefbaarheid in de Noord-Limburgse steden aantast en een grote bedreiging is voor het midden- en kleinbedrijf. Vlak voor de provinciale statenverkie zingen in maart heeft het platform dan ook een negatief stemadvies uitgebracht voor de drie grote partijen. Met een poster- en adver tentiecampagne wordt dit advies de komende dagen ondersteund en onder de aandacht van heel Noord-Limburg gebracht. Woord voerder Paul Berden van het plat form was maandag hevig teleurge steld in de reactie van CDA, PvdA en WD. Hij sprak over politiek uit de middeleeuwen. Vooral de laatste partij moest het ontgelden. "De WD moet de ondernemers in de regio steunen. Door hun standpunt hebben de verontruste ondernemers het vertrouwen in die partij volledig verloren", aldus Berden. Ook Groen Links kan geen goed doen in de ogen van Berden. "Van die partij hebben we helemaal niets gehoord." De Socialistische Partij, Partij Nieuw Limburg, D'66, Christen- Unie en Limburgs Belang hebben zich wel duidelijk uitgesproken tegen de komst van het winkel en leisurecentrum. Het Platform Verontruste Ondernemers wilde voorafgaand aan de provinciale statenverkiezingen duidelijkheid over de standpunten van alle partijen. Berden: "De komende Statenverkiezing is in feite de eer ste mogelijkheid voor de burger om zich uit te spreken over dit project. Daarom hebben wij de politiek in Limburg de gelegen heid gegeven de kiezer duidelijk te maken hoe ze in dit mega pro ject staan. Het mag dan wel zo zijn dat de gemeenteraad van de gemeente Venlo het eerst aan zet zal zijn maar uiteindelijk zijn het toch de Provinciale Staten die hun eigen Provinciaal Omgevingsplan Limburg overhoop moeten halen. Terwijl de kreet 'Bouw Neder land niet vol' ieder uur uit de radio klinkt worden er plannen gesmeed om een van de weinige groene gebieden die Noord-Lim burg nog over heeft, vol te bou wen. Met ons stemadvies kiezen we voor leefbaarheid in de centra en de dorpen. "Verschuilen achter uitkomsten van onderzoeken of vragen om nieuwe onderzoeken zullen wij beschouwen als een standpunt vóór realisatie van het Experience Park Limburg", schreef het Plat form Verontruste Ondernemers eerder in een brief aan de Staten fracties. Paul Berden: "We hebben dit met opzet gedaan omdat we al vreesden dat een aantal partijen het half maart verwachte resul taat van een studie als uitvlucht zouden gebruiken om geen dui delijk standpunt voor of tegen het Experience Park Limburg in te nemen. De reacties van de coali tiepartijen hebben bevestigd wat wij al vreesden: een reactie met de nodige slagen om de arm. In feite te gek voor woorden want ze hechten daarmee kennelijk meer waarde aan een onderzoek dan aan het beleid dat ze zelf in de afgelopen regeerperiode hebben ontwikkeld. Een onderzoek dat nota bene wordt uitgevoerd door Bouwfonds MAB Ontwikkeling, de partij die er het meeste belang bij heeft dat dit project doorgaat. Het is alsof je de vos vraagt hoe je je kippen moet beschermen. Maar nog ernstiger is dat deze partijen de kiezer daarmee proberen bui tenspel te zetten om de weg vrij te houden naar de achterkamer tjespolitiek." Volgens Berden is de actiebe reidheid van de winkeliers in de regio, om de komst van het win kelpark tegen te houden, groot. Ook in Venray. "De winkeliersver eniging staat volledig achter ons. Ook in Venray zullen de komende dagen de posters bij veel onderne mers komen te hangen tegen een buitenproportioneel plan. Een plan dat op termijn een afname van 30 procent van de onderne mers in de winkelcentra in de regio tot gevolg heeft." Een win kelstaking van een dag, eerder als een van de mogelijke acties aangekondigd, is voorlopig van de ban. "In ieder geval komt er voor de provinciale statenverkiezingen geen winkelstaking. Maar ik sluit niet uit dat die er nog kan komen", aldus Berden. Vervolg VP Vrees voor chaos bouwverkeer De bewoners van de Kempweg zullen hiervan de meeste overlast ondervinden. "Dit werk gaat twee weken duren", zei projectleider Barendse van aannemer BAM. Bij alle aangrenzende huizen worden apparaatjes aan de gevels geplaatst om de trillingen te meten. Tevens worden alle woningen van tevo ren geïnspecteerd. Deze gegevens komen in bewaring bij de notaris zodat achteraf de eventuele scha de makkelijker kan worden vast gesteld. Gelijktijdig met het graven wordt een bemalingsmachine is werking gezet om het grondwa terpeil te laten zakken. "Want op een diepte van vijf meter hou je het niet droog", zei Cyril Barendse. "De bewoners van de Kempweg moeten er rekening mee houden dat hun tuintjes droger zijn dan normaal." Na het uitgraven wordt de vloer in beton gestort. In totaal wordt er 16.000 kubieke meter beton en 1.500.000 kilo bewapening van betonijzer voor de kolommen en wanden gebruikt. De ruwbouw van de eerste helft van de parkeerkelder is in november 2007 klaar. Dan kan ook gestart worden met de bouw van de eerste woningen. De werk zaamheden van de tweede fase van de parkeergarage, aan de kant van de Langeweg, zijn gepland van juli 2007 tot mei 2008. "Daarna hebben we nog een paar maanden nodig tot september om de garage helemaal gebruiksklaar te maken", aldus Barendse. Projectleider Marius van der Heijden van hoofdaannemer Bouwmij Janssen merkte op dat de werkzaamheden niet ongemerkt voorbij zullen gaan. "Er komt hin der van lawaai, trillen, stof en ver keer. Dit is niet te voorkomen. We vragen er begrip voor." Winkels dicht op Koninginnedag In Venray is onder een aantal ondernemers beroering ont staan over het advies dat Venray Centraal geeft om de winkels op Koninginnedag gesloten te houden. De ondernemersvereni ging heeft dit besluit genomen tijdens haar ledenvergadering van 7 november. Een overgrote meerderheid van de leden kwam tijdens die bijeenkomst tot de conclusie dat het openen van de winkels op Koninginnedag niets toevoegt. De kosten zijn te hoog en de opbrengsten vaak zeer laag. In de vergadering werd ook ver wezen naar buurgemeenten, waar weinig animo zou zijn voor een openstelling. De openstelling op Koningin nedag is in Venray eigenlijk his torisch bepaald. 'Het is altijd zo geweest', aldus Venray Centraal in een toelichting die deze week naar de leden is gestuurd. 'Meer nog: het blijkt dat het merendeel van de mensen die door een Koninginnedag worden aangetrok ken, niet daadwerkelijk ook iets toevoegen aan het aanbod van winkelend publiek. Meestal wor den aankopen gedaan die duiden op aankoop van zaken die eerder vergeten zijn.' Venray Centraal heeft in novem ber alle koopzondagen richting zijn leden teruggekoppeld. Met name niet-leden komen er nu pas achter dat op Koninginnedag de winkels gesloten zijn. Venray Cen traal blijft echter bij zijn advies. Ook Venrayse ondernemers op de bres Ook de centrumonderne mers uit Venray gaan samen met hun collega's uit Noord- Limburg op de bres om de komst van een Experience park nabij Venlo te voorko men. De ondernemers scha ren zich achter de werkgroep Verontruste Ondernemers en willen op korte termijn de dialoog aangaan met het Ven rayse gemeentebestuur. Vorig jaar juni werd bekend dat nabij het Floriadeterrein mogelijk een groot winkel- en verblijfs- centrum wordt gerealiseerd. Het Experience Park Limburg (EPL) zou 150.000 m2 bebouwing krij gen. Ter illustratie, de Venlose binnenstelt is 60.000 m2 groot. Volgens de plannenmaker, Bouw fonds MAB Ontwikkeling, zou het EPL 4.000 tot 6.000 arbeidsplaat sen moeten opleveren en jaarlijks 10 miljoen bezoekers trekken. Daarbij wordt met name gemikt op het Duitse Roergebied. De Noord-Limburgse onderne mers hebben echter aan de bel getrokken. In hun ogen is het EPL een bom onder de samenleving. De ondernemers voorzien o.a. leegstand en verpaupering van winkelcentra in de regio, aantas ting van de leefbaarheid in die centra, een teloorgang van het aantal arbeidsplaatsen in bestaan de winkelcentra, uitholling van sociale en culturele infrastruc tuur door het wegvallen van de inbreng van lokale ondernemers in het verenigingsleven en een dramatische vermindering van het vastgoed. Met name de ondernemers in de regio Venlo hebben zich de afgelo pen maanden het meest geroerd. Ook de Venrayse ondernemers gaan nu hun steentje bijdragen aan de acties tegen het EPL. "Wij willen daarbij ook de steun van de gemeente Venray hebben. Wethouder Heidens heeft enige tijd geleden gezegd dat het EPL een kans zou moeten krijgen. Wij zien dat toch anders. De komst van het EPL betekent ook voor Venray dat ondernemers het moei lijker zullen krijgen en hun zaak moeten stoppen. De leegstand die ontstaat zal leiden tot een verpau pering van het centrum. De komst van het EPL is funest voor de leef baarheid van het centrum", aldus Wim van den Heuvel, woordvoer der namens de Venrayse onder nemers. Volgens Van den Heuvel zal met de komst van het EPL er een overcapaciteit aan winkels zijn. In Nederland is er gemiddeld 1,5 m2 winkelvloeroppervlak per consument. "Met de komst van het EPL wordt dat voor de regio maar liefst 4 m2 per consument." De Venrayse ondernemers spreken de vrees uit dat het EPL gekoppeld wordt aan de finan ciële haalbaarheid van de Floriade. In hun ogen mag de Floriade daar niet van afhankelijk zijn. Op 19 maart heeft Venray Cen traal, de ondernemersvereniging van het centrum, een overleg met de fractievoorzitters van de Ven rayse politieke partijen. Daarbij zal ook Gerard van Dijck namens MKB-afdeling Venray aansluiten. Tijdens die bijeenkomst zal het EPL hoog op de agenda staan. Daarnaast willen de Venrayse ondernemers ook met burgemees ter en wethouders aan tafel. "Met alle plannen die er voor het Ven rayse centrum op stapel staan, met de regiofunctie die Venray heeft, met de goede mix van bedrijven die momenteel in het Venrayse centrum ondernemen, kun je toch nooit een dergelijk initiatief steu nen", aldus Wim van den Heuvel. "Venray heeft een goed en aan trekkelijk centrum voor zijn eigen inwoners en voor de regio. Dat moet zo blijven." Politici vaag over Experience Park Odapark Venray heeft bij de Cultuurprijs Limburg beslag weten te leggen op de eerste plaats in de categorie "voor en door jongeren'. Het Odapark, dat meedeed met de tentoon stellingenreeks Toys er Us, bet daarmee het Jongerentheater 020 en Aletta Smit achter zich. De prijs bestaat onder andere uit een bedrag van 2500 euro. De jury was vol lof over de genomineerden en de wijze waar op deze instellingen, organisaties en individuen, jongeren op een actieve en inspirerende wijze heb ben betrokken bij de projecten. Daarnaast hebben de genomineer de projecten een voorbeeldfunc tie waar het gaat om aansluiting bij meerdere van de kernbegrip pen educatie/ participatie, cultu rele diversiteit, publieksverbre- ding met nadrukkelijke aandacht voor jongeren, ontwikkeling en vernieuwing, (ongewone) samen werkingsverbanden, internationa lisering, cultuurtoerisme, cultureel ondernemerschap en dynamisch erfgoed. Bijzonder aan Toys are Us is dat jongeren in een landelijke omgeving zoals Noord-Limburg in contact worden gebracht met hedendaagse beeldende kunst van jonge kunstenaars en de dis cussie rondom hedendaagse beel dende kunst. Voor de tentoonstel lingsreeks Toys are us zijn vier jonge makers benaderd die op een speelse manier een diepere betekenis zichtbaar maken en een inhoudelijk statement geven door gebruik te maken van speelgoed als materiaal. Het betreft hier pre sentaties van pas afgestudeerde veelbelovende kunstenaars die op locatie in en om het Odapark een aantal maanden gewoond en gewerkt hebben. Aan al de vier afzonderlijke presentaties zijn educatieve programma's en/of les brieven/workshops voor basis en middelbaar onderwijs ontwikkeld. Overwegingen De jury is zeer te spreken over hoe het Odapark haar educatieve opdracht heeft vormgegeven. 'Het Odapark heeft zich de laatste jaren steeds meer toegelegd op cultuureducatie voor jongeren. Hun tentoonstelling Toys are us is daar een aanspre kend voorbeeld van. Het thema van de tentoonstellingen sluit nauw aan bij de belevingswereld van jongeren en biedt daardoor de mogelijkheid om jongeren in aanraking te brengen met heden daagse beeldende kunst', aldus de jury in haar rapport. Bijzonder is volgens de jury dat jongeren tijdens de opbouwfase van de tentoonstellingen de gelegenheid hebben gekregen om een bezoek te brengen aan de kunstenaars op locatie, te discussiëren met de kunstenaar en hierdoor meer inzicht te krijgen in het werk van de kunstenaar. De jury merkt verder op dat niet alleen de jongeren een belang rijke doelgroep van het Odapark vormen, maar dat het park ook een toegankelijk en laagdrempe lig park is voor bezoekers van alle leeftijden. 'De curatoren van het Odapark hebben vier jonge, ambi tieuze kunstenaars geselecteerd, die de kans hebben gekregen om eigentijdse presentaties te creë ren, zoals graffitikunst en installa ties van niet alledaagse materialen. Jonge kunstenaars krijgen hier mee de kans zich in een landelijk gebied te presenteren.' De provinciale politici van CDA, PvdA en WD laten zich nog niet echt uit over de plan nen van een Experience Park in de regio Venlo. Dat bleek dinsdagavond tijdens een poli tiek lagerhuisdebat dat was georganiseerd door Onderne mend Limburg, een samen werkingsverband van LLTB, LWV en MKB. Waar de overige partijen al wel een duidelijk standpunt innamen, waren Herman Vrehen (CDA), Odile Wolfs (PvdA) en Ingrid Muijs (WD) terughoudend in hun standpunt met betrekking tot de mogelijke komst van Experience Park Limburg (EPL). De discussie werd aangezwengeld door Henk Benjamins, voorzitter van de LWV. In zijn ogen is het EPL een groot project met risico's en kansen. De uitgangspunten hiervoor moeten in zijn ogen zijn gebaseerd op goed onderbouwde gegevens en voor reeds bestaande activiteiten een meerwaarde opleveren. Hij pleitte voor een onafhankelijk onderzoek naar de consequenties en effecten. Zouden er nu al con clusies zijn getrokken dan is dat volgens Benjamins niet goed. Ook het feit dat initiatiefnemer Bouw fonds MOB nu een eigen onder zoek uitvoert, vindt hij niet goed. Voor partijen als SP, Groen Links, PNL, Limburgs Belang, D'66 en de Christen Unie is het al duidelijk. Een dergelijk project waarbij een winkel- en verblijfscentrum gere aliseerd wordt dat tweeëneenhalf keer zo groot is als de Venlose binnenstad hoort niet thuis in het buitengebied. Deze partijen heb ben eveneens kritiek op het feit dat er momenteel een haalbaar heidsonderzoek wordt gedaan door de initiatiefnemer. De roep om een onafhankelijk onderzoek was dan ook groot. Voor eerder genoemde partijen is dat een must. Klaas Koelewijn, lijsttrekker van de Christen Unie, moest echter meerdere malen aan Herman Vrehen vragen of ook het CDA dat wilde. Vrehen sprak eer der in de discussie over een goed onderzoek, maar stelde pas na aandringen dat het daarbij om een onafhankelijk onderzoek moest gaan. Volgens CDA, PvdA en WD is dit ook de logische gang van zaken. Allereerst onderzoekt een ondernemer de mogelijkheden, waarna de politiek op basis van een onafhankelijk onderzoek conclusies trekt. "We kunnen niet op voorhand nee zeggen", aldus Odile Wolfs. Paul Berden, animator van de actiegroep Verontruste Onderne mers, is echter een andere mening toegedaan. In zijn ogen is de komst van het EPL een bom onder de Noord-Limburgse samenleving. Het huidige motorcross cir cuit De Peel, gelegen aan de Bakelsedijk te Venray, zal per 1 juli 2009 definitief verplaatst moeten zijn naar een andere locatie. Het gemeentebestuur van Venray heeft, na een ste vige voorgeschiedenis, het bestuur van Stichting MSS De Peel bij voorlopige aanschrij ving laten weten dat het bin nen die termijn op de oude plek moet zijn gestopt. En dan ongeacht het feit of het nieuwe circuit dan wel of niet gereed is. In een zitting van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State deed J. Zanders, als woordvoerder van de gemeente, deze uitspraak. Het gemeentebe stuur heeft daarbij volgens hem overwogen dat belanghebbende derden hierover zekerheid moe ten krijgen en niet langer afhanke lijk mogen zijn van de voortgang van de formele procedure om tot realisering van het nieuwe circuit te komen. Dat dit onderwerp de afgelopen dagen in Den Haag aan de orde werd gesteld kwam door een beroep van de Inspectie Zuid van de Inspectie van het ministe rie van VROM tegen een beslis sing van Gedeputeerde Staten van Limburg in deze zaak, op 4 april 2006 genomen. De provincie legde toen, zoals dat formeel heet, een last onder dwangsom op, die in feite als consequentie had dat de motorcrossers, zij het niet lan ger dan acht uur per week, op de bestaande locatie mochten door gaan. Voor VROM was dit onaan vaardbaar en zij liet de provincie weten dat in plaats van een last onder dwangsom bestuursdwang moest worden toegepast om de beoefenaren van deze lawaaisport er toe te dwingen het huidige, ettelijke hectaren grote circuit, op zo kort mogelijke termijn te ont ruimen. Het motorcrossen vindt namelijk plaats in een gebied dat onderdeel vormt van de zoge naamde ecologische hoofdstruc tuur. Op het ogenblik is, zeg maar, sprake van een 'foute boel'. Zoals mr. PC. Cup, woordvoerder van de VROM-inspectie, toelichtte, is het motorcrossterrein in de loop der jaren flink uitgebreid met karting-, stockcar- en autoraces. Daar komt veel publiek op af en de indirecte hinder voor de omgeving noemde mr. Cup groot. Verder zijn deze activiteiten volgens VROM niet alleen in strijd met het bestemmingsplan, maar is voor dit gebruik van het gebied, dat een zwaar beschermde status toegekend heeft gekregen, geen vergunning verleend op grond van de Wet Milieubeheer. In zijn toelichting vermeldde de woordvoerder van de gemeente nog dat een onderzoek naar een alternatieve locatie in Noord-Lim burg geen mogelijkheden heeft opgeleverd, evenmin als net over de Duitse grens. Uiteindelijk is nu gekozen voor een locatie aan de andere zijde van de Bakelsedijk, gelegen buiten de ecologische hoofdstructuur. De planologische commissie van de provincie heeft daar in beginsel mee ingestemd. Volgens de gemeentelijk woord voerder is er inmiddels een samen werkingsovereenkomst tussen de motorsportstichting, Harry Maes- sen, die het beoogde project gaat realiseren, de gemeente en de pro vincie. Maessen geeft een bankga rantie van 1,5 miljoen euro voor het geval niet aan de verplichtin gen zou worden voldaan. Na verhuizing zal het oude cir cuit onmiddellijk worden ontman teld De bodem ervan zal worden gesaneerd. Vervuiling als gevolg van het motorsportgebruik komt voor rekening van Maessen. Ver der zullen, onder meer, op zijn kosten twee varkenshouderijen in de buurt van het bestaande circuit worden beëindigd, hetgeen de ecologische hoofd structuur ten goede zal komen. Met deze "verkiezingsposter" vragen de Verontruste Ondernemers aandacht voor de gevolgen van een Experience Park in de regio. De publiekskrant Blauw is uitgekomen. Deze uitgave is een samen werking tussen de zes zuidelijke politieregio's. Het is de derde keer dat de politie gezamenlijk één informatiebulletin uitgeeft dat bij ruim 1,4 miljoen huishoudens in de brievenbus valt. Blauw wordt aange boden in een herkenbare politie-envelop en TNT-post zorgt voor de verspreiding. Met Blauw informeert de politie actief bijna vier miljoen inwoners in Zuid-Nederland over haar werkwijze, preventie en de aan pak van criminaliteit. In deze uitgave, die vier pagina's telt, wordt aan dacht besteedt aan het sporenonderzoek na een inbraak. In het artikel komen technisch rechercheurs aan het woord. Een ander artikel gaat over jongeren die teveel risico's nemen in het verkeer en roekeloos verkeersgedrag vertonen. Ook komt de kwetsbaarheid van motorrij ders aan de orde. Deze doelgroep in het verkeer kan in Blauw lezen waar ze op moeten letten als ze na de winter weer met hun motor de weg op gaan. Tevens wordt de lezer geïnformeerd over de uitbreiding van de internetaangifte. Er zijn een tal van nieuwe feiten waarvoor de burger digitaal aangifte kan doen. Op www.politie.nl. is te zien van welke delicten digitaal aangifte gedaan kan worden. Degenen die de krant niet ontvangen, kunnen een exemplaar afhalen bij alle gemeente huizen en alle hoofdvestigingen van bibliotheken en politiebureaus. Socialistische Partij esp) 3U Steunt Verontruste Ondernemers ^«1 Is het eens met Verontruste Ondernemers. www.verontrusteondernemers.nl (2,5 x binnenstad Venlo) CDA CDA, waar blijft jullie verantwoordelijkheid voor de leefbaarheid? PvdA PvdA, waar blijft jullie verantwoordelijkheid voor de leefbaarheid? Steunt Verontruste Ondernemers en gaat voor behoud van de stads- en dorpscentra. Groen Links Geeft niet thuis. Christenunie Neemt verantwoordelijkheid voor een sterk gezins- en verenigingsleven. Limburgs Belang Is het eens met Verontruste Ondernemers. WD WD, waar blijft jullie verantwoordelijkheid voor het midden- en kleinbedrijf (MKB)? Partij Nieuw Limburg (pnl) Is het eens met Verontruste Ondernemers. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoonpa/r

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5