Boekenbal in Venray Gratis naar An Inconvenient Truth VonBergh in Odapark Het laatste offer KidsPower in Zoo Pare Concert Lotte en Vera PEEL EN MAAS Donderdag 1 maart 2007 - Pagina 19 "Met vrouw en kinderen heb ik altijd veel gewandeld in de natuur. Heerlijk de rust, de vele vogelge luiden om je heen, de reuk van het groen en het waaien van de wind door de takken. Maar nadat ik de natuurcursus van het IVN heb gevolgd ben ik er achter gekomen dat ik wel heb gelopen maar eigenlijk wei nig heb gezien. In de cursus heb ik geleerd beter om me heen te zien en ben steeds weer nieuwe dingen gaan ontdekken". Leon Koenen, deelnemer aan de laatste zogenaamde groencursus van het IVN, erkent dat hij in de twaalf jaar dat hij in Venray woont wel de natuur in is geweest, maar niet echt die wondere wereld hiervan heeft kunnen doorvorsen. Gebrek aan kennis op het gebied van het leven van bomen, planten en de dieren in de natuur hebben dat verhinderd. Nu, zo zegt hij, is hij pas gaan beseffen welke gewel dige natuurgebieden wij direct in de omgeving van Venray hebben. Ieder gebied met zijn specifieke eigenschappen en schoonheden. Door het bijwonen van de natuur cursus is hij bijgeschoold in de kennis van de natuur. Het heeft hem er toe gebracht zich nog ver der in de fantastische wereld van de natuur te verdiepen. Het IVN Geysteren Venray start op woens dag 7 maart weer met een natuur cursus. De opzet van deze cursus is om mensen die van de natuur houden, maar te weinig weten van hetgeen er groeit en bloeit, in te wijden in de eerste beginselen. Dit gebeurt niet alleen tijdens vijf avondlessen, want elke avondles wordt gevolgd door een excursie in de natuur. Vier landschappen in de regio Venray worden apart op een lesavond toegelicht, de excursie die daarop in het betref fende gebied volgen leren dingen te zien, te herkennen en te ont dekken. De gebieden die worden behandeld zijn; De Maasheggen, Boshuizen, het Landgoed Geijste- ren en de Castenrayse vennen."We zijn op deze manier drie maanden intensief bezig met de cursisten" zegt Math Verstraelen, een van de lesgevers op de Natuurcursus. De cursus, zo schetst Verstraelen, kan ook niet over veel meer tijd wor den uitgesmeerd. "We willen de mensen kennis laten nemen van de natuur in de periode dat er het meeste is waar te nemen, en dat is de periode van de lente en de vroegzomer. Voor de vakantiepe riode dient de cursus te zijn afge rond". "Tijdens de theorieavond wordt in grote lijnen een van de vier landschapsgebieden behan deld" vertelt Leon Koenen. "Het specifieke kenmerken van het gebied komen aan bod, hoe het ontstaan is en welke planten en dieren vooral in het gebied voor komen. De avond is niet saai, de toelichting wordt gegeven aan de hand van kaarten, foto's en mate rialen. In de excursie die daarop volgt wordt het gebied onder des kundige begeleiding doorkruist en worden alle kenmerkende aspec ten van het gebied in de praktijk bekeken. Fantastisch wat men na een avond en een tocht door het gebied al aan kennis hebt opgedaan. In de daaropvolgende avond met excursie wordt een ander gebied onder te loep geno men. Dan maak je weer kennis met andere dingen in de natuur" "Na afloop van de cursus" zo zegt Koenen "ben ik samen met mijn vrouw en kinderen opnieuw de gebieden ingetrokken. Ongeloof lijk dat ik na een zo korte bijscho ling toch met heel andere ogen door de natuur ben gaan wande len. Nu kan ik vele malen meer genieten van een wandeling dan voorheen. Je ontdekt ook steeds weer nieuwe dingen, ook onbe kende. Die ga je daarna opzoeken in boeken of op de computer. Dat deed ik voorheen nooit". De cur sus wordt verder gegeven op de woensdagen 21 maart, 25 april en 9 en 30 mei. De avonden beginnen om 20.00 uur en worden gehou den in De Kemphaan in Venray. De excursies vinden plaats op de zaterdag, vanaf 10.00 uur. Het betreft 24 maart, 28 april, 12 mei en 2 juni. De cursus wordt afge sloten met een fietstocht rondom Venray op zaterdag 23 juni. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De Tegelse Hofzangers luisteren zondag 4 maart om 10.00 uur de eucharistieviering in de H.Theo- balduskerk in Overloon op met gezangen uit de Slavisch-Byzan- tijnse liturgie. Het dertig zangers tellende mannenkoor uit Tegelen is opgericht in I960 en heeft in de afgelopen 46 jaar nationale en internationale faam verworven. Aanvankelijk zongen De Tegelse Hofzangers, in navolging van hun naamgenoten in Mainz, uitsluitend op carnavalszittingen. De naam bleef, het repertoire werd dras tisch gewijzigd. In de loop van de zeventiger jaren stapte het koor over op een geheel ander genre, te weten liederen uit de Slavisch Byzantijnse liturgie. Om zich echter niet te beperken tot één genre, werd het repertoire in de loop der jaren steeds verder uitgebreid met profane liederen. De muzikale leiding is sinds 1993 in handen van Bert Ramakers uit Baarlo. De Byzantijnse Liturgie komt meestal voor in Oost Europa en de Balkanlanden en vindt zijn oorsprong in het oude Byzan tium, het latere Constantinopel (nu Istanbul). De kerkmuziek in deze liturgie kenmerkt zich door de klassieke, homofone vierstem mige harmonie. De Tegelse Hof zangers hebben ook in 2007 een druk programma waaronder een eigen concert op 10 november in zaal De Haandert in Tegelen met medewerking van het bevriende koor MGV Süchteln 1853, Zang vereniging Vriendenkring uit Steyl alsmede enkele solisten. De in de heilige mis gezongen en andere Byzantijnse en Oost-Europese liederen zijn op cd gezet en na afloop van de heilige mis te koop. Informatie over het koor is te lezen op www.tegelsehofzangers. nl. zakt. Op die manier belandt Katha- rina Katharina in het ganzenbord. Het enige dat ze nu nog wil is WINNEN! Maar hoe komt ze aan dobbelstenen? De 63 vakjes van het ganzenbord staan oorspronke lijk voor de levensloop, hoe hoger je gooit, hoe ouder je wordt. ADOLF Op dinsdag 13 maart vanaf 20.00 uur is het de beurt aan de Engelstalige voorstelling Adolf. Het verhaal speelt in de bunker van de Führer in Berlijn anno 1945. Hitier gaat tekeer tegen zijn generaals, die zijn oorlog hebben verloren. In zijn paranoïde tirade legt Adolf de anatomie van het fascisme bloot, de ideologische rechtvaar diging en de vergiftigde utopieën. Hitiers laatste voorstelling is voor bijDan, plotseling, verlaten we aan de hand van Utton de bunker en staan we in een doodgewone pub, anno nu. Een man staat aan de bar en draaft door over de toe stand in de wereld: de losse immi- gratieregels, de liberale asielwet geving, al die zwarten op straat, de moslims, de Joden en Palestij- nen, noem maar op. Een gewone man, net zo als u en ik? Pip Utton is al jaren een graag geziene gast op de Nederlandse podia. Zijn voorstellingen zijn masterclasses op zichzelf. Een van Engeland's beste acteurs brengt deze mees terlijke productie die te zien is bij Schouwburg Venray. Reserveren voor een voorstel ling kan bij Schouwburg Venray via tel. (0478)530999 of via email www. schouwburgvenray. nl Programma Schouwburg Venray Voor de derde keer houdt Bibli otheek Venray in samenwerking met Schouwburg Venray en het Literair Café het jaarlijkse, fees telijke boekenbal op zaterdag 17 maart. Het programma bestaat uit een feestelijke humoristische ont vangst. Vanaf 20.00 uur kan men genieten van een voorstelling van de auteurs Giphart, Bril en Cha- bot. In de pauze en na afloop van de voorstelling is er een muzikale omlijsting met een optreden van jonge, talentvolle saxofonisten van Kunstencentrum Jerusalem. Giphart, Bril en Chabot verzor gen na het Boekenbal een quiz. De winnaars van het poëziepro- ject van het Raaylandcollege, De doos van Pandora, presenteren een aantal van hun gedichten. Er wordt gezorgd voor culinaire hapjes in de sfeervol ingerichte foyer. Er zijn informatiestands van Schouwburg Venray, het Lite rair Café, de bibliotheek en de boekhandels van Venray. Fotoclub Venray maakt foto's van de gasten maken in een humoristische set ting. De presentatie van de avond is in handen van Eugéne Eidems. Giphart, Chabot met Bril is een snelle, geoliede voorstelling vol verrassend literair variété, met zowel hilarische als ontroerende en meeslepende momenten. Het gaat over de liefde, de dood, een zaamheid, schuld, boete en God, de grote thema's van de literatuur. Maar het gaat ook over de grote thema's van deze tijd: geld, seks en de jacht naar geluk. Via een sms-show en een powerpointpre- sentatie wordt het publiek bij de voorstelling betrokken. De drie schrijvers hebben inmiddels vijf tig voorstellingen, talloze staande ovaties en uitverkochte zalen ach ter de rug.Volwassen leden van de bibliotheek en donateurs van het Literair Café worden ook dit jaar weer in de gelegenheid gesteld kaartjes voor de voorstelling te kopen in de bibliotheek. Op ver toon van hun lidmaatschapskaart wordt korting verleend op de toegangsprijs. De kaarten zijn ook met korting te koop bij de boek handels in Venray. Op kaarten die al gekocht zijn in de voorverkoop bij de Schouwburg wordt geen korting verleend. Wim Smits gehuldigd Aswoensdag was het vijftig jaar geleden dat Wim Smits, als 23- jarige jongeman, lid werd van het Venray's Mannenkoor. Voor die gelegenheid had het koor hem verrast met een serenade en hem bij monde van de vice voorzitter, Tonny van den Boom, lovend en dankend toegesproken. Het werd op een ludieke wijze opgevrolijkt met haringen en bier. Smits was voor het koor gedurende de vijftig jaren niet alleen een zeer verdien stelijke zanger maar heeft daar naast vele jaren grote verdiensten als bestuurslid en vice voorzitter. Ook was hij medeoprichter van het hofkoor en niet te vergeten tekstschrijver en solist. Vooral dit laatste is zeer bijzonder, en niet alleen voor het mannenkoor maar voor carnavalsvereniging De Peel- haas en de hele Venrayse gemeen schap. Smits heeft niet voor niets dit jaar voor de tweede maal een cultuuronderscheiding van De Peelhaas in ontvangst mogen nemen. Ook al zullen de jongere leden zangers, peelhazen en peel- hazinnen het zich niet allemaal realiseren, menig Venrays carna valslied werd geschreven en ook dikwijls solo gezongen, door Smits. Enkele voorbeelden hiervan zijn De Paerdekeutel, Ós Hofkepél, Lek me de zök,As de leaste zónnestra- ole, Vastelaoves kriebels, Mien Merie,Truus (Want bij Truus in't Kefeeke).Veel van deze liedjes zijn de afgelopen dagen weer gespeeld en gezongen. Smits is sinds enkele jaren lid van de seniorenclub van het Venray's Mannenkoor en dit betekent dat hij weliswaar nog lid is van het koor doch geen zang- en repetitieverplichting meer heeft. Ladies Night De eerste Ladies Night in de Ven rayse bioscoop gaat op woensdag 7 maart van start met de nieuwste film van Hugh Grant en Drew Bar- rymore, Music and Lyrics. Speciaal voor de dames wordt deze avond niet alleen de film vertoond, maar ook is Carma als gastbedrijf aan wezig om een presentatie te geven. Carma is gespecialiseerd in artikelen die de zintuigen prik kelen. Dus ruiken, proeven, voelen en mooi zijn om naar te kijken. Tevens heeft Carma een uitge breide boekencollectie op het gebied van gezondheid, bewust wording, ontspanning, healing, alternatieve geneeswijze, astro logie, filosofie en cultuur. Na de voorstelling is ook de winkel nog even open. Meer informatie over deze eerste Ladies Night staat op www. luxorvenray. nl. De Locht In de herberg van streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondag 4 maart nostalgische lied jes gezongen onder het motto Kun je zingen, zing dan mee! Iedereen mag meedoen, maar het De Locht- koor geeft de toon aan! Wie na het zingen de keel wil smeren kan terecht bij de bierbrouwers van het Dionysos Gilde. Zij geven tekst en uitleg over de manier waarop men zelf bier kan brouwen en welke hulpmiddelen en ingredi ënten daarbij gebruikt worden. Op de bovenverdieping is de expo sitie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Met het twintig stedenplan beoogt de stichting Problem Awareness in de samenleving te creëren. De film An Inconvenient Truth is helder en indringend en maakt het onderwerp van klimaat verandering voor iedereen toegan kelijk en begrijpelijk. De stichting hoopt daarmee te bereiken dat de burger beter geïnformeerd wordt, zich in het publieke debat gaat mengen en aldus voor politiek en bedrijfsleven een voedingsbo dem ontstaat om de noodzakelijke maatschappijtransitie (versneld) te kunnen maken. Ook Luxor Theater in Venray realiseert zich deze problematiek van het ver snelde klimaat verandering en alle problemen die dit met zicht mee brengt. Om mensen een beter idee te geven van de ontwikkelingen in het klimaat van de laatste jaren nodigt de bioscoop, in samenwer king met Planet Prosperity en de filmmaatschappij Universal Pictu res belangstellenden uit, om gratis de film An Inconvenient Truth te bezoeken. Luxor Theater Venray is trots en vereerd om één van de eerste theaters in Nederland te zijn, die deze unieke samen werking aangaat. De film laat op indrukwekkende manier, stap voor stap de ontwikkelingen zien van de verwoesting in de afgelo pen jaren. Indien er niet op tijd ingegrepen wordt, is deze blauwe planeet een tikkende tijdbom die ieder moment af kan gaan! In de speelweek van donderdag 8 tot en met donderdag 15 maart kan men naar An Inconvenient Truth op één van de volgende voorstellingen: van maandag tot en met donderdag om 18.00 uur en vrijdag, zaterdag en zondag om 16.00 uur. Kaarten reserveren kan via www.luxorvenray.nl. In het Theehuis in het Odapark kan men op zondag 11 maart vanaf 15-30 uur genieten van een optre den door VonBergh. VonBergh brengt een meertalig programma met songs van Bertolt Brecht en Jacques Brei. Het trio VonBergh engageert zich met de zowel kri tische als gepassioneerde teksten van deze dichters. Brecht en Brei, weliswaar geen tijd- en stijlgeno ten, verdragen geen mooizingerij. Elk lied is een verhaal waarbij het gaat over mensen, over de twee strijd tussen hoofd en hart, van liefde en humor tot melancho lie en inktzwart cynisme. Brecht beïnvloedt nog altijd schrijvers en theatermakers met zijn vervreem dende ironie en scherpe realisme. Wie Brei zag optreden weet dat zijn zeggingskracht taalbarrières doorbrak.VonBergh bestaat uit Ine van den Bergh, Bert van den Bergh en Von Reijnders. Eerder speelden zij het Brecht/Brel programma in het Glaspaleis in Heerlen tijdens de Nacht van het Woord, tijdens de CrossOverArt Manifestatie in Venlo en in museum van Bom mel van Dam in Venlo. Ook ver zorgden zij een optreden bij de opening van een expositie van de ontwerper Fabiaan Van Severen in studio MAY 17 in Gent. Het pro gramma en de CD van VonBergh krijgen goede kritieken. Voor meer informatie over dit programma en het reserveren van plaatsen kan men contact opnemen met het Odapark via tel. (0478)513690, dagelijks (met uitzondering van maandag) bereikbaar van 11.00 tot 17.00 uur. Op vrijdag 16 maart wordt in samenwerking met V- kick het concert At the close of everyday gehouden. Op zondag 1 april is er om 15-30 uur een optre den door closeharmony groep To be continued. Boekrecensie in Peel en Maas In het laatste offer zullen een vermiste archeoloog en een belangrijke archeologi sche ontdekking in Egypte Birgits ooit zo beschermde leventje totaal op zijn kop zet ten. Zij beleeft met Jef, die ze nog maar net heeft ontmoet, twee heftige nachten, waarna hij spoorloos verdwijnt. Op haar zoektocht naar Jef belandt Birgit in een reeks ver wikkelingen waarin ze beiden hun leven niet meer veilig zijn. De zoektocht leidt onder andere naar de Ark des Verbonds, die al eeu wenlang net zo tot de verbeelding spreekt als de Heilige Graal. Wat is die Ark precies? Wat was zijn func tie? Waar is hij gebleven? Het laatste offer is een avontuur lijke en zeer beklemmende psy chologische thriller en is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 1995 euro. De komende week drie voor stellingen in Schouwburg Ven ray: Ruth Jacott met A touch of latin, de familievoorstel ling Katharina Katharina en de Engelstalige voorstelling Adolf. Ruth Jacott verjaagt met A touch of latin elke winterdepressie op vrijdag 2 maart vanaf 20.00 uur in de schouwburg in Venray. Buiten heersen de kilte en het donker van de Nederlandse winter. Bin nen schijnt de tropenzon. Licht met de felle kleuren van exotische cocktails weerkaatst op de transpi rerende lijven van de salsadansers, die sierlijk en uitdagend bewegen op de syncopische ritmes van opzwepende percussie en spet terende blazers. Tegen een decor van kleurige vensterluiken die een Cubaans steegje suggereren, gaat Ruth Jacott al zingend een dansdu- el aan met één van haar danseres sen. A touch of latin is een probaat middel tegen winterdepressies. Jacott heeft een reputatie hoog te houden als het gaat om de kwali teit van haar shows. Met een acht- koppig orkest, samengesteld uit de eredivisie van de Nederlandse latin muzikanten, drie getalen teerde achtergrondzangers en vier wervelende dansers, heeft ook deze show het hoge niveau van de theatervoorstellingen waarmee ze in de jaren negentig een klasse apart werd.Toch zou ze de lat lie ver nóg hoger leggen. 'Ik zou het orkest twee keer zo groot willen hebben, met vier blazers en twee percussionisten. Dan heb je echt dat fantastische salsageluid. Maar ja, ten eerste is dat niet te beta len, en ten tweede zijn sommige theaters al niet groot genoeg voor déze ploeg.' Ouderwetse kwaliteit dus, maar een nieuw repertoire. Tenminste, voor haar publiek. KATHARINA KATHARINA Op woensdag 7 maart vanaf 14.30 uur is het de beurt aan Katharina Katharina in het gan zenbord een muziekale familie voorstelling. Omdat haar ouders dubbel blij met haar waren, heet ze Katharina Katharina. Een grillig meisje dat alleen maar ALLES wil. Op een dag wordt ze zó stampend kwaad dat ze door de vloer heen De populaire activiteit KidsPo wer gaat weer van start! Van 10 maart tot en met 14 april krijgen kinderen in Zoo Pare Overloon iedere zaterdag- en woensdagmid dag de kans om zelf aan de slag te gaan als dierverzorger. Tijdens KidsPower ervaren de deelne mers de bewoners van Zoo Pare Overloon wel van heel dichtbij. Zo gaan ze onder andere de lama's van een schoon verblijf voorzien en mogen ze de kamelen, otters en pelikanen voeren. Vanwege beperkte deelname is reserveren noodzakelijk. Onder begeleiding van dierverzorgers gaan de deel nemers zelf aan de slag om de dieren te verzorgen. Zo krijgen ze een rondleiding achter de scher men en wordt het voedsel voor een aantal dieren klaar gemaakt en gevoerd. Een groot deel van de dag besteden dierverzorgers aan het schoonmaken van de verblij ven. Gewapend met kruiwagens, emmers, scheppen en harken gaan de deelnemers tijdens KidsPower de dieren van een schoon onder komen voorzien. Na alle inspan ningen is het tijd om de dieren te voeren. Voor de kinderen blijkt het contact met de dieren keer op keer een bijzondere ervaring te zijn. De kinderen voorzien de beermarters van hun dagelijkse portie vlees, de prairiehonden genieten van het gesneden fruit en de otters doen zich tegoed aan de vis. De klaargemaakte snacks worden in de verblijven verstopt. Voordat de dieren kunnen genie ten van al dat lekkers, moeten ze eerst aan de slag om de hapjes te bemachtigen. Ter afsluiting kun nen de kinderen zelf smullen van een heerlijk patatje en krijgen ze een echte dierverzorgeroorkonde uitgereikt. KidsPower start iedere zater dag- en woensdagmiddag om 13.30 uur. Inschrijven kan via tel. (0478)640046. Zoo Pare Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.overloon- zoo.nl. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Esther Jansen via tel. (0478)640046. In de aula van Kunstencentrum Jerusalem in Venray wordt op dins dag 6 maart vanaf 19 00 uur een concert gehouden.Twee jonge en begaafde musici spelen werken uit de fluitliteratuur van A t/m D niveau geschikt voor muziek schoolleerlingen en bovendien nog muziek van professioneel niveau. Dit zijn Lotte Wiermans op dwarsfluit en Vera Wiermans op piano. Voor leerlingen, oud-leerlin gen en geïnteresseerde I.V.M.- en Muziek-Express leerlingen een leuke gelegenheid om de dwars fluit te beluisteren van beginners niveau (A diploma) tot en met eind niveau (D diploma) en hoger. Op het programma staan werken van onder meer M. Berden, A. Vivaldi, W Popp, E. Kohier, WA. Mozart.en C. Chaminade. Natuurcursus IVN Kunst Cultuur Tegelse Hofzangers zingen Byzantijns Adolf Ruth, Katharina en SIMONE VAN DER VLUGT Het laatste offer

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19