VOOR LIMBURG 'Als we maar kunnen lachen' Koester uw monument Gregoriusspeld voor Joop Simons "Ik ben geen dag met tegenzin naar mijn werk gegaan" 7 MAART Ik sta voor een sterken leefbaar Noord-Limburg. Het gaat om mensen stem D66 Martinet Roling Lijst 7 Nummer 2 www.D66limburg.nl Honderdachtentwintigste jaargang - week 9 - donderdag 1 maart 2007 cda-limburg.nl Gouden bruidspaar Jo en Maria Cornelissen Sjef Arts neemt afscheid van Rabobank De Joriskapel. In het park op de hoek Langeweg-Bevrijdingsweg staat een opvallende witte veld- kapel, toegewijd aan Sint Joris. De oorspronkelijke kapel werd op 23 juli 1950 ingewijd door deken W. Berden. Zij was een geschenk van bouwbedrijf Nelissen bij het voltooien van de nieuwbouwwijk Desselke. Het oorspronkelijke Jorisbeeld is in 1950 aangeboden door architectenbureau Margry en Lerou. De kapel was toen ver sierd met twee gebrandschilderde glas-in-loodramen, voorstellende de Mexicaanse priestermartelaar Miguel Pro en St.-Petrus' Banden, vervaardigd door de glazenier H. van de Burgt uit Arnhem. De kapel heeft veel te verduren gehad door vandalisme. Diverse malen werd het beeld beschadigd. Het jeugdvandalisme werd zo erg, dat de gemeente in 1966 de kapel sloopte. In 1992 werd zij herbouwd, toen er een nieuwe wijk ontwik keld werd. De tegenwoordige kapel staat ongeveer op dezelfde plek als vroeger en is gebouwd van de dezelfde soort en maat (73,5x26,5x26,5 cm.) stenen als de oorspronkelijke kapel. Deze stenen werden door bouwbedrijf Verhoeven in een speciaal daar voor gemaakte vormmal gemaakt. Een oorspronkelijk gebouw van dergelijke systeemstenen uit de jaren '50 is het voormalige kin derpaviljoen van het oude zieken huis. Het huidige beeld werd in 1990 aangeboden door architect J.Colsen, die het beeld had gekre gen van de oud-leiders en -leid sters van de door hem in 1937 opgerichte RK Verkennersgroep bij gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag, met de bedoeling dat dit beeld in de nieuwe kapel geplaatst zou worden. Dit beeld werd vervaardigd door Kerami sche Industrie St.-Joris in Beesel met behulp van een nog aanwe zige mal van het beeld uit 1950. Koester uw Monument! Kent u ook zo' n bijzondere plek in Ven- ray of een van de kerkdorpen? Reacties naar SVM, p.a. Groene hart 7,5801 SX inVenray. Aansluitend aan de heilige mis afgelopen weekend is de bijna zestigjarige Joop Simons uit Ven- ray gehuldigd in verband met zijn 25-jarige jubileum als dirigent van het kerkkoor en het dameskoor van de parochie in Castenray. Deze koren luisteren iedere week beurtelings de weekenddienst op en treden als gemengd koor op bij feestelijke diensten, zoals deze zaterdagavond.Toen de toenmalige dirigent, Tinus Kuijpers, als gevolg van een noodlottig ongeval vlak voor kerstmis 1981 kwam te over lijden en de beide koren naarstig op zoek moesten naar een nieuwe dirigent kwam Simons na een tip in beeld. Slechts één gesprek met het kerkbestuur en een afvaardi ging van beide koren gaf beide partijen voldoende vertrouwen om met elkaar in zee te gaan.Ach- teraf dus geheel terecht, want de relatie duurt nog steeds voort. In zijn toespraak prees kerkbestuurs voorzitter pastoor Te Boekhorst de jubilaris mede namens de beide koren voor zijn enthousi aste werkwijze en dankte hii hem voor zijn jarenlange en tomeloze inzet. Als waardering voor deze verdiensten speldde pastoor Te Boekhorst hem de medaille van de Gregoriusvereniging in zilver op en reikte hem de daarbij beho rende oorkonde uit. Daarmee trad Simons in de voetsporen van zijn hoogbejaarde vader, van wie hij het klappen van de zweep leerde kennen en die zelf ook drager is van de Gregoriusmedaille in goud. Simons sprak de hoop uit, dat hij ook nog ooit zo ver zou komen. Dat is echter noa een lanae wea. Jo en Maria Cornelissen- Jacobs vieren op woensdag 7 maart hun gouden bruilofts feest in Westerbeek. Aanslui tend aan de heftige mis van 18.00 uur wordt er in gemeen schapshuis De Schans een feest gevierd in het bijzijn van ruim honderd familieleden, vrienden en bekenden. "In de box bij tante Mina." Jo Cornelissen (76 jaar), geboren in Leunen, lacht op de vraag waar hij en Maria zich hebben leren kennen. Ze waren beiden nog geen jaar toen ze tijdens de ker mis in Rijkevoort samen in de box werden gestopt bij tante Mina. "Ze heeft me nog aan de haren getrokken. Dat hebben ze me later verteld." Weer wordt er gelachen aan de keukentafel van de woning in het kleine centrum van Westerbeek. Jo en zijn vrouw Maria (75), geboren in Rijkevoort, genieten nog met volle teugen van het leven. En staan er ook nog midden in. Veel, veel later na die gedenkwaardige eerste ken nismaking wordt het pas echt wat. Tijdens een begrafenis in Rij kevoort sloeg de vonk echt over. Jo en Maria waren toen al ruime twintigers. Na nog geen drie jaar verkering stapten ze vervolgens in het huwelijksbootje. "Daarvoor moesten we nog dispensatie aan vragen", herinnert Maria zich nog als de dag van gisteren. "We trouw den op de donderdag na aswoens- dag. Dat mocht toen niet, trouwen in de vastentijd." Het jonge stel verkaste naar Markenesse in de Noord-Oostpol der. Jo werkte er negen maanden op een boerderij. Omdat Maria heimwee kreeg ('ik was het er kotsmoe'), vertrok het jonge paar naar Riel waar Jo bedrijfsleider werd bij een veefokbedrijf. De heer des huizes verwachtte wei nig van zijn sollicitatie omdat er bij zijn komst stapels brieven van geïnteresseerden op tafel lagen. "Zoek de beste koe maar uit", zei de baas van het bedrijf. "Ik pikte de op een na beste eruit en mocht blijven. 'Jij hebt verstand van vee' zei de man." Jo werkte er 4,5 jaar. Met veel plezier. Toch zochten Jo en Maria weer andere wegen. "Mijn ouders verkochten hun boerderij in Rijkevoort. We zijn daar toen een gemengd bedrijf gestart", aldus Maria. In 1967 ver huisde het tweetal voor de laatste keer. Naar hun huidige woning in hartje Westerbeek. Jo ging werken bij Dalland in Merselo. Tot zijn 59e levensjaar. Daarnaast runden beiden aan huis nog een mestkui- kenbedrijf. De kinderen, vijf doch ters en drie zonen, moesten mee helpen in het bedrijf. Iedere acht weken kippen slachten. Maria werkte verder nog veertien jaar in het bejaardenwerk in de gemeen te St. Anthonis. "De buurman was hulpbehoevend en ik hielp een handje bij hem. Zo ben ik er in gerold. Ik heb bij heel wat oude mensen gepoetst." Ondanks hun drukke werk zaamheden hadden beiden nog genoeg tijd om zich verdienstelijk te maken in het verenigingsle ven van Westerbeek. Jo somt op: oprichter en 25 jaar bestuurslid van voetbalclub Westerbeekse Boys, de ouderraden van scholen, de dorpsraad, de Stichting Paas vuur, de konijnenfokvereniging. Aan het lijstje lijkt geen einde te komen. Bij activiteiten in het dorp van bijvoorbeeld de toneel- en carnavalsvereniging bemant hij steevast de entree. Zijn vrouw doet nauwelijks voor hem onder. Zij was onder andere als bestuurs lid actief binnen de ziekenwerk- groep, de Zonnebloem, het zang koor en de KBO.Toen Jo en Maria 25 jaar hun eerste huwelijksfeest vierden liep dan ook nagenoeg heel Westerbeek uit om de twee de hand te schudden. "Het is hier altijd de zoete inval geweest. En nog steeds", zegt Jo. Als hij eenmaal op de praatstoel zit, is er geen houden aan. Zijn beide dochters manen hem om niet teveel uit te weiden. De anek dotes vliegen echter over de tafel. Over de keer dat hij 's nachts bij thuiskomst een jong vrijend stel letje de stuipen op het lijf joeg, of de raad van elf van de carnavals vereniging op klompen midden in de nacht aan hun bed stond. "Als we maar kunnen lachen, dan leven we ook. Iedereen is hier altijd welkom geweest. De koffie is hier altijd bruin." Ze genieten nog steeds volop. Ondanks dat Jo het na een hartinfarct, twaalf jaar gele den, het rustiger aan moest gaan doen. "Mijn schoonzoon heeft toen met een slijpschijf meteen de konijnenhokken omver gehaald." Rustiger aan doen, zit echter niet in het karakter van Jo en Maria. Het is nog steeds een en al bedrij vigheid in huize Cornelissen. Nog steeds kaart Jo wekelijks enkele keer met het clubje dat dertig jaar geleden werd opgericht. Daarnaast is biljarten een hobby van hem, evenals het bewerken van hard hout. Maria doet aan volksdansen, borduurt heel graag en gaat regel matig kienen. En gemiddeld twee tot drie keer per week staat er een verjaardag op het programma bij familie, vrienden en bekenden. "We vervelen ons in ieder geval nooit", klinkt het tot slot bijna in koor. ze een beslissing nemen." Volgens Arts is de Rabobank daar goed op ingesprongen. "Voor particu lieren en bedrijven hebben we in samenwerking met dochter onderneming Interpolis uitste kende alternatieven in de vorm van gebundelde pakketpolissen. De Alles in Een Polis en de Bedrij ven Compact Polis die voordelig en compleet zijn." De uitstraling als tussenpersoon blijft voor hem echter een belangrijke factor rich ting klant. "Ofschoon mensen nu vaker vanwege de prijs een keuze maken, blijft de meetwaarde van de tussenpersoon, die wel steeds meer achter de schermen werkt." SOCIAAL BEWOGEN Sjef Arts maakt gebruik van een VUT-regeling. Hij was binnen het Rabobank-concern ook verdien stelijk in de ondernemingsraad en personeelsvereniging, was lid van de sponsorcommissie en leverde zijn bijdragen aan personeelsblad Venrode. Nu hij een stapje terug doet, zal hij beslist niet in een zwart gat vallen. Integendeel, de sociaal bewogen Oostrumer is al decennialang actief in het ver enigingsleven in zijn woonplaats. Hij is erelid van carnavalsvereni ging De Karklingels en is al meer dan 25 jaar nauw betrokken bij voetbalvereniging SV Oostrum. Elftalleider, wedstrijdsecretaris, bestuurslid en sinds drie jaar voor zitter. Ook was hij jarenlang lid van de Dorpsraad Oostrum. Nu hij meer vrije tijd krijgt, wordt die echter niet gestopt in de voet balclub. "Drie avonden per week en het weekend zijn meer dan genoeg. De voetbalclub is echt een hobby, ik wil ook niet dat het een verplichting wordt. Ik ben blij dat mijn vrouw Gien me daarin steunt. Ook zij is geregeld op de voetbalclub te vinden. Boven dien kunnen we ons uitleven in onze tuin. Nee, vervelen zal ik me beslist niet." Na ruim 42 dienstjaren neemt Sjef Arts afscheid van de Rabobank Venray. Vrijdag 2 maart is er een besloten feest in gemeenschapshuis D'n Oesterham in Oostrum. In een diep gat zal de 58-jarige Oostrumer niet vallen, want de verenigingsman pur sang heeft nog genoeg om handen. Hij zal het werk echter niet missen. "Maar", benadrukt hij, "Ik ben geen dag met tegenzin naar mijn werk gegaan." Na de mavo belandde de 15- jarige Sjef Arts via zijn oom, directeur Cox van toen nog de Boerenleenbank in Merselo, op het filiaal aan de lulianasinael in Venray. In een tijd dat alles nog met de hand werd geschreven en het computertijdperk zijn intrede nog niet had gedaan, leerde hij de kneepjes van het vak kennen. Na drie jaar werd hij vervangend hoofd van de administratie om zich daarna te bekwamen in het verzekeringswezen van de bank. Hij maakte fusies, naamsverande ringen en verbouwingen mee, de essentie van het werk veranderde niet. Het verkopen van verzeke ringen. Al veranderde in de loop van de jaren wel de relatie tot de klanten. "In het begin was er meer gebondenheid met toen nog de Boerenleenbank. Er was nog het oorspronkelijke dorpsgevoel. Als ie een verzekering afsloot in een gezin, dan kwamen de kinderen later als vanzelf ook bij je terecht. Er was een veel nauwere band met de mensen. Je kwam aan huis, nu is alles op afspraak, meestal op kantoor. Destijds was het gemoe delijker, maar het is wel altijd een kwestie van vertrouwen gebleven met de klant. Dat is nooit veran derd." In meer dan veertig jaar tijd werd alles geautomatiseerd, internet is nu niet meer weg te denken. Dat betekende ook voor Sjef Arts omschakelen. "De con currentie werd ook steeds groter. Vroeger had je een aantal verze keringskantoren, nu kan de klant uit veel meer mogelijkheden kie zen. Dat merk je ook, de mensen veraeliiken meer oriizen voordat VERKIEZINGEN MAAS EL EN PROVINCIALE STATEN

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15