"Maria hoort bij onze geschiedenis Over Zambia en bouw school in Kalundu-View Grote vraag naar huizen in Blitterswijck Twee nieuwe bijdragen aan Vrijstad Venlo Ingezonden Gunhoek De Hoveniers bel voor: de voorjaarsbeurt van uw tuin een 'gratis' tuinontwerp ff PEEL EN MAAS Donderdag 1 maart 2007 - Pagina 12 Storm van protest tegen plan voor nieuwe schoolnaam in Tienray Hij heeft zich goed voor bereid op het gesprek. Arie Snellen, voorzitter van de heemkundevereniging in de gemeente Meerlo-Wanssum, tovert uit een map tal van foto's, krantenberichten en verslagen over de geschiede nis van de basisschool in Tien ray voor de dag. "Hier", zegt hij. "Kijk maar eens naar deze foto van de heropening van de school door burgemeester Hahn op 13 december 1986. De Tienrayse basisschool heeft altijd Mariaschool geheten! De naam Heilige Maria vind je nergens terug. Wat heeft er meer met Tienray te maken dan Maria?", zo vraagt de voor zitter zich af. De heemkundevereniging heeft de directie van de basisschool inmiddels per brief laten weten het ontzettend jammer te vinden als de basisschool in Tienray een andere naam zou krijgen. "We vin den de argumenten die de school aandraagt, niet allemaal even steekhoudend. Volgens ons is er geen betere naam voor de basis school dan de naam Mariaschool. Kijk bijvoorbeeld naar het voor malige klooster Sint-Joseph. De bestemming is veranderd, maar de naam is gebleven. De naam Maria hoort bij Tienray en heeft een regionale functie. Iedereen weet toch dat Tienray een bede vaartsoord is? En zeg nou eerlijk: namen als Toverbal, Viersprong, Driesprong, Schakel en Klimop zijn toch namen die voor de kin deren en de dorpsgemeenschap geen enkele betekenis hebben. De Mariaschool hoort bij de geschie denis van Tienray. Uit correspon dentie vanaf het jaar 1985, het jaar waarin de school werd gebouwd, werd steeds melding gemaakt van Mariaschool. De naam is dus hele maal niet verwarrend." Maandagavond tijdens de dorps raadvergadering kwam het plan van de school ook aan de orde. "Het is duidelijk dat wij het zou den betreuren als de naam Mari aschool zou verdwijnen", zegt secretaris Erik van Maarschalker- waard."Wij vinden de verandering niet nodig en steunen dan ook de acties in het dorp voor behoud van de naam. Volgens mij vindt zo'n 90 procent van de mensen dat de Mariaschool de Mariaschool moet blijven. Natuurlijk, het schoolge- Een foto uit de oude doos: de heropening van de Mariaschool op 13 december 1986. Op de foto ziet u een jongere burgemeester Joep Hahn en op de achtergrond de naam van de school:Mariaschool. bouw is veranderd, maar wij zien niet in waarom ook de naam moet wijzigen. Er gaat dan toch weer een stukje geschiedenis van Tien ray verloren. Verder vinden wij de argumenten voor naamwijziging niet erg sterk. Of het plan van de school hét gesprek van de dag is in Tienray? Ja, dat kun je wel zeg gen." Ger Verstraelen, een van de ini tiatiefnemers van de handtekenin genactie die in het dorp tegen de nieuwe naam is opgezet, vertelt inmiddels zo'n zeshonderd steun betuigingen te hebben ontvangen. "Maar daar zitten ook een flink aantal dubbele bij", vertelt hij eerlijk. "Tijdens de carnavalsop tocht hielden namelijk meerdere groepen een handtekeningenac tie." De 'actievoerders' hebben besloten om samen op te trekken tegen het plan van de school en de krachten te bundelen. Verstrae len heeft inmiddels al contact gezocht met de school om een afspraak te maken voor het over handigen van de handtekeningen. Samen met een brief willen de ini tiatiefnemers de handtekeningen ook aanbieden aan scholengroep Dynamiek, waar de Mariaschool onder valt. Volgens de Tienraynaar hoeft het plan van de schooldirec tie niet op veel steun vanuit de bevolking te rekenen. "Er is wei nig draagvlak voor. Er komen nog steeds reacties binnen en ieder een pleit voor behoud van de naam Mariaschool. Er is naar mijn mening geen begrip en ook geen goed argument om de naam van de basisschool te wijzigen." Het schoolgebouw in Tienray werd de afgelopen maanden flink opgeknapt en omgetoverd tot een brede school. Een ideaal moment om ook de naam van de school te wijzigen, zo dachten de directie en het team van de Mariaschool. Natuurlijk is de school nog een katholieke school, maar in het onderwijs wordt ook aandacht besteed aan andere godsdiensten. In de ogen van de school hoeft de naam niet per se te maken te heb ben met de katholieke geschiede nis van het dorp. De naam van de school moet volgens het school team passen bij de manier van lesgeven, de kinderen die naar de school toekomen en de historie van het dorp. Bovendien werkt de naam verwarrend. Is het basis school Maria of toch Mariaschool of basisschool Heilige Maria? "Niemand weet eigenlijk precies hoe we heten", legt directeur Bart Mous uit. "Wij dachten dat dit een goed moment zou zijn om de naam te veranderen en wisten natuurlijk dat er inwoners zijn die daar anders over denken. Van tevoren is het plan ook besproken met de medezeggenschapsraad, ouderraad, dorpsraad en pastoor. Maar we hadden nooit verwacht dat het veranderen van de naam tot zo'n commotie zou leiden." Ja, hij geeft het toe. Hij is geschrokken van de storm van kri tiek die de school over zich heen kreeg in de afgelopen twee weken. De reden van alle commotie is de oproep die vlak voor het carnaval in het dorpsblaadje van Tienray, met zijn eigen Lourdesgrot ook wel klein Lourdes genoemd, stond. Onder de kop' nieuwe naam basis school' beargumenteerden de directeur en het team in een arti kel de achterliggende gedachte voor de naamswijziging. Tevens werd de inwoners gevraagd om met ideeën voor een nieuwe naam te komen. Mous legt uit dat er nog geen definitief besluit genomen is over de naam. "Wij willen graag de discussie met de gemeenschap voeren en de mensen uit het dorp erbij betrekken. Onze oproep heeft nogal wat losgemaakt in het dorp, dat hebben we inmiddels wel gemerkt. Blijkbaar wordt het plan niet gewaardeerd, maar het is steeds onze bedoeling geweest om deze discussie samen te voe ren en samen te bekijken of er een geschiktere naam voor de school te verzinnen is. Natuurlijk past de Mariaschool uitstekend bij de his torie van de school en het dorp, maar er zijn ook een aantal andere criteria waar wij samen met de inwoners over willen nadenken. Op dit moment trekken wij het plan niet in. We gaan eerst alle ideeën voor een nieuwe naam en de brieven die we hebben binnen gekregen van alle kanten bekij ken." Maar het is dus ook niet zo dat de naam Mariaschool definitief verleden tijd is? "Nee, zeker niet. Mocht blijken dat er geen betere naam is voor de school, dan blijft de naam Mariaschool gewoon bestaan. Op dit moment staat alles nog open." Jan Jennekskens, lid van de raad van bestuur van Dynamiek, ver telt dat de scholen die onder de scholengroep vallen zelf beslis sen of ze een nieuwe naam wil len. "Dat wordt niet van bovenaf opgelegd. Ik weet dat het plan op de Mariaschool met alle goede bedoelingen is gestart en dat het altijd de bedoeling is geweest om het breed, dus met alle partijen, te bespreken. Ik snap ook de gedach te van de school om, nu de brede school is ontstaan, te kijken of er een andere naam te verzinnen is die beter past bij de nieuwe for mule, zal ik maar zeggen. Het is alleen jammer dat er nu zo'n com motie is ontstaan over de nieuwe naam, maar je kunt het ook posi tief bekijken: de inwoners zijn blijkbaar erg betrokken bij hun school. Het beste manier om tot een goede oplossing te komen is om open met iedereen te praten of de naam gewijzigd zou moeten worden of niet." De Swolgense cineast en vrijwilliger van de Stichting Ontwikkelingssamenwer king Meerlo-Wanssum, Marijn Poels, reisde naar Zambia om daar een documentaire te maken over het land in het algemeen en het dorpje Kalun- du View in het bijzonder. Het dorp dat SOS Meerlo-Wanssum heeft geadopteerd om samen met de lokale bevolking de komende jaren een basis school te bouwen. Gisteravond hield Marijn Poels een presen tatie voor de vrijwilligers van SOS in het gemeentehuis. De komende tijd monteert hij een videodocumentaire die over enkele maanden in première gaat. Wij vroegen Marijn om zijn ervaringen in Zambia aan de lezers van weekblad Peel en Maas toe te vertrouwen. (Door Marijn Poels) "De reis begon in Lusaka, de hoofdstad van Zambia. Een stad vol chaotische taferelen. Het was niet bepaald gemakkelijk om een beeld te filmen van de stad. Men sen zijn achterdochtig tegenover camera's, ze willen niet dat andere geld verdienen met hun gezicht, en met een grote camera op je schouder ben je vaak een lopend prooi. Alle ogen waren gericht op ons wanneer we filmden of fotografeerden. Op een gegeven moment waren we genoodzaakt een gids te kopen die over onze veiligheid zou waken. We gingen de Central Market op en filmden enkelen presenta ties die ik wou doen in het mid den van een chaotische straat met Afrikaanse drukte om me heen. In Lusaka heb je straatleiders die boven aan de hiërarchie staan. Zelfs boven politie en bewaking. Het is een illegale praktijk dat je de straatleider moet betalen om te fotograferen, te filmen of anders. Onze gids zorgde daarvoor. We deden een vijftal presentaties op die weg en onze gids bleef maar betalen met bananen. Na de vijfde presentatie stonden er zo'n der tig Zambianen achter de camera sceptisch en achterdochtig mee te gluren. Vervolgens stapten we in de geprivatiseerde trein die ons naar het zuiden zou brengen. Het trein reis van 428 kilometer waar de trein 15 uurtjes over zou doen. Het spoor loopt niet bepaald parallel met elkaar en om die reden reed de trein niet harder dan 20 kilo meter per uur. De trein zit tjokvol met over het algemeen armere Zambianen die een andere manier van reizen niet kunnen betalen. Deuren en ramen heeft de trein niet meer en dat maakte de manier van reizen bij zonder. Uiteindelijk kwamen we 26 uur later aan op de eindbestem ming Livingstone dan gepland. De trein moest 7 keer stoppen onder weg om de oude dieselmotor te laten afkoelen en de laatste stop (7 uur lang) moest de hele motor worden vervangen. Vervolgens kwamen we aan in Livingstone, vernoemd naar de Britse ontdekkingsreiziger David Livingstone die ruim 150 jaar geleden als eerste westerling voor één van de grootste watervallen ter wereld stond, De Victoriafalls. De Zambezi die op dat punt twee kilometer breed is dondert met een oorverdovend geweld zo'n 200 meter naar beneden. De twee de dag huurde we een helikopter om luchtopnamen te maken. Dat was ongekend om Zambia vanuit de hemel te mogen zien. Als laatst komen we aan in Kalundu-View. Een verzameling van lemen hutjes en krotten waar de armere bevolking net iets bui ten de stad Kafue in gemeenschap Cineast Marijn Poels aan het werk in Zambia. leeft tegen de groene heuvels van de regio aan. De stad Kafue ligt op zo'n 40 kilometer van Lusaka vandaan. In het midden van de gemeenschap onder een schaduwrijke boom word ik al zingend en dansend ontvangen door de Kalundu-stam. Maar achter de vrolijkheid van deze dans schuift een bitter ver haal De meeste inwoners zijn niet in staat een formele baan te krij gen wat het onderhouden van het gezin bijna onmogelijk maakt. Huishoudens zijn afgesloten van elektriciteit en het ontbreekt aan voldoende vers water. Ondanks dit primitief bestaan, zonder enige steun van buitenaf, werkt de gemeenschap voor elkaar en met elkaar om simpelweg te overle ven. Door de vruchtbare grond in en rondom KalunduView weet de bevolking zich in leven te houden door hun eigen voedsel te verbou wen zoals aardappelen, maïs, man go's en bananen. Het werk op het land is mede door de hoge tempe ratuur bijzonder zwaar. Producten die op het land zijn verbouwd pro beren de Kalundu's te verkopen op de kleine markt gelegen aan de zandweg die dwars door het dorp je loopt. Aan de provinciale weg dichtbij het dorp worden houten sculpturen vakkundig gemaakt. Deze probeert men te verkopen aan de voorbijganger die over de grote provinciale weg veelal onge ïnteresseerd voorbijraast. Kortom, hoe hard en vakkun dig men ook werkt.het leven in Kalundu-view is en blijft zwaar. De gemeenschap telt 230 kinderen die door gebrek aan geld niet wor den aangenomen op de overheids- school in Kafue. Daarom vormde Kalundu-view op eigen kracht een bestuur, bestaande uit vrijwil ligers die het belangrijk vonden dat de kinderen dagelijks onder wijs krijgen. Het dorp bouwde drie kleine hutjes op eigen kracht die nu dienen als klaslokalen. Een vijftal bewoners wordt op vrijwil lige basis ingezet als leraar. Hier leren de kinderen op laag niveau lezen en schrijven. Leraren zijn niet voldoende geschoold en ont vangen geen salaris van de over heid omdat ze niet voldoen aan de eisen van een overheidsschool. Het is goed dat SOS Meerlo-Wans sum deze gemeenschap helpt aan een volwaardige school met goed opgeleide leerkrachten. Na drie weken reizen door Zambia zit voor de reis er helaas weer op en met een bijzonder verhaal in mijn achterhoofd neem ik afscheid van de Kalundu's. Maar net voordat ik vertrek heb ik de eer om de Kalundu's te verblijden met echte Hollandse voetbal en volleybalshirts van Meerlo-Wans- sumse sportverenigingen. En de bal van leem en gras wordt einde lijk vervangen door een officiële leren oranje bal geschonken door Saweco Oirlo. En als er mensen zijn die dat verdienen... dan zijn het de hardwerkende Kalundu's Na een onvergetelijk bezoek aan Zambia en in het bijzonder mijn verblijf in Kalundu-view laat ik me weer meevoeren door de Zambezi en glijden mijn gedachten af naar de wortels van ons bestaan. Naar een jeugd vol mogelijkheden, rijk dom en onderwijs om te kunnen groeien naar diegene die we van daag de dag zijn. En het besef dat dat lang niet overal zo vanzelfspre kend zal zijn." Wilt u SOS Meerlo-Wanssum steunen met de bouw van de school wordt dan Vriend van SOS: kijk op www.sos-meerlowanssum. nl en doneer een bijdrage. Er is in Blitterswijck vraag naar eigenlijk alle typen woningen. Dat blijkt uit de in december gehouden enquête naar de woningbehoeften in het dorp. De noodzaak van woningbouw komt in het onderzoek overduidelijk naar voren. Er is behoefte aan een gezinswoningen, twee-onder- een-kapwoningen, senio renwoningen en vrijstaande huizen. Vooral de grote vraag naar seniorenwoningen is opvallend. Tijdens de laatste dorpsraads vergadering lichtte wethouder Carla Brugman (PK, Ruimtelijke Ordening) samen met sectorhoofd Frans Geurts de uitkomsten van de in december gehouden enquê te naar de woningbehoeften in Blitterswijck toe. Uit de enquête, die werd verspreid onder 350 huishouden, blijkt dat maar liefst 42% van de ondervraagden bin nen een paar jaar wil verhuizen. Het grootste deel van deze res pondenten, 31% van het totaalaan tal, wil naar een andere woning in Blitterswijck verhuizen. Meer dan een derde van de responden ten geeft aan op termijn een voor senioren geschikte woning in het dorp te willen betrekken. Uit de cijfers blijkt verder dat er ook veel vraag is naar goedkope huur- en koopwoningen. Tevens is er veel belangstelling voor het project Bouwen in Eigen Beheer. In dit project treden toekomstige bewo ners samen op als projectontwik kelaar. Op de vraag of inwoners interesse hebben om zelf met een groep initiatiefnemers te bouwen, antwoordde 33 'ja'. Volgens dorpsraadsecretaris Sjaak Sluiters is het duidelijk dat de behoefte aan alle typen wonin gen groot is. De dorpsraad vindt dat er snel gebouwd moet worden in het dorp om Blitterswijck ook in de toekomst leefbaar te hou den. Nu is het zo dat veel jongeren wegtrekken uit het dorp en gaan wonen in bijvoorbeeld Tienray en vooral Meerlo, waar de afgelopen jaren wel is gebouwd. Het laatste project van een woningstichting in Blitterswijck dateert, op wat kleinere projecten na, volgens Sluiters van circa twaalf jaar gele den in het plan Op de Dries. Het probleem is echter dat in het dorp tal van locaties zijn, maar dat elke mogelijke bouwplek een ander probleem heeft. De wethouder kon het dorp tijdens de vergade ring dan ook niet verblijden met een concrete toezegging. Ze vindt ook dat er snel gebouwd moet worden in het dorp, maar voorziet vooralsnog geen snelle oplossing. Gewenste woningtypen: - Seniorenwoning en levensloop- bestendige woning 35 - Eengezinswoning en vrijstaande woningen 2/lkap 27 - patiowoning 8 -Appartement 5 - overige woningtypen nvt 17% Prijsklasse koopsector: - tot 175.000 13% -175.000 - 200.000 24% - 200.000 - 250.000 21% - boven 250.000 16% - nvt 26% Prijsklasse huursector - tot 350 18% - 350 - 450 25% - boven 450 3% - nvt 54% Bouwen in eigen beheer -ja 33% - Nee 48% - nvt geen mening 19% Installatie van Erik van Maarschalkerwaard In het Bouwpu[n]t aan de Jodenstraat 1 in Venlo is van 20 december tot en met 5 maart een installatie te zien van Erik van Maarschalker waard uit Tienray. De installa tie vormt een nieuwe bijdrage aan Vrijstad Venlo, een project van kunstenaarsinitiatief Het Raam. Erik van Maarschalkerwaard stelt in zijn werk de vraag hoe de stad eruit zou hebben gezien als er in het verleden andere keuzes waren gemaakt. Hoe zou de open bare ruimte eruit zien als er bij de invulling daarvan andere beslis singen waren genomen? Hij kijkt daarbij niet alleen naar de bouw van beeldbepalende objecten, maar vraagt zich bijvoorbeeld ook af hoe de stad eruit zou zien als het asfalt niet grijs was, of als de zwaartekracht minder sterk was. In het Bouwpujnjt heeft hij een 'archief' geplaatst van maquet tes en dozen, dozen die alle niet uitgevoerde ideeën, dromen en bouwplannen van architecten ver tegenwoordigen of symboliseren. Erik van Maarschalkerwaard stelt in zijn werk de vraag hoe de stad eruit zou hebben gezien als er in het verleden andere keuzes waren gemaakt. Het werk van Erik van Maar schalkerwaard is te bezichtigen tijdens openingstijden van het Bouwpujnjt. In de fysieke openbare ruimte, aan de andere kant van de bouw put Maasboulevard, is werk te zien van beeldend kunstenaar Geert Schiks, eveneens als onder deel van Vrijstad Venlo. Dit werk ligt zowel visueel als inhoudelijk in het verlengde van de installatie van Erik van Maarschalkerwaard. Geert Schiks heeft in de haven in Venlo en in de passantenhaven in Blerick met enkele toevoegingen aan bestaande aanmeerpalen het totaalbeeld van de omgeving ver anderd. De toevoegingen roepen vragen op: Waar dienen ze voor? Is een andere vormgeving voor meerpalen denkbaar? Komt er nog iets bovenop? Dit werk te zien tot en met april 2007. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Nieuwe naam basisschool Tienray Afgelopen week ben ik bena derd door veel verontwaardigde dorpsgenoten in verband met een ophanden zijnde naamsverande ring van onze school. Het meest verontwaardigd waren de mensen over de flutargumenten, die in het dorpsblad genoemd werden. Daarom een historisch over zicht. Tienray is bedevaartsoord sinds 1440 met de verering voor Maria Troosteres der Bedrukten. In 1874 kwam daar nog een ver ering bij, namelijk die voor Maria van Lourdes. In 1877 mocht Tienray zich Klein Lourdes noe men met toestemming van de paus. Als gevolg van de enorme toeloop van pelgrims uit bin nen- en buitenland is er in 1909 een klooster gebouwd. (Momen teel is het de horecagelegenheid St. Joseph!). De Mariaschool is gesticht door de Missiezusters van het Kostbaar Bloed in 1910. Het was de enige katholieke school in de wijde omgeving en werd door de zusters uit eigen middelen betaald. Alle andere scholen in de gemeente Meerlo waren openbaar en werden wel bekostigd door de gemeente. Het was een meis jesschool, die ook toegankelijk was voor de jongste jongens uit Tienray. De overige jongens moes ten naar Swolgen. Zij ontmoetten onderweg de meisjes uit Swol gen, die daar op school niet meer welkom waren. Een schoolstrijd begon. De Tienraynaren wilden een school voor zowel jongens als meisjes in eigen dorp. Die strijd zou duren tot 1959 toen de bis schop van Roermond eindelijk toestemming gaf in Tienray een gemengde school te starten. Vanaf I960 krijgen alle kinderen van Tienray les in het huidige school gebouw aan de Bernadettelaan. In de bijna honderd jaar dat er in Tienray onderwijs gegeven wordt zijn vele lesmethoden en lokalen aangepast aan de eisen des tijds. Die vele wijzigingen heb ben in het verleden niet tot een naamsverandering geleid. In 1985, bij de samenvoeging van de lagere school en kleuterschool is even een poging ondernomen een andere naam te kiezen. Dat leidde in de vergadering van leerkrach ten en bestuur tot emotionele debatten. Toen kwamen nog vier leerkrachten uit Tienray en had de school veel binding met het dorp. Nu is dat verleden tijd. In de afgelopen eeuw werden geen kinderen geweigerd op grond van geloof of ras, maar ze werden met open armen ontvangen.Tijdens de Eerste Wereldoorlog vonden Bel gische vluchtelingen de weg naar de kloosterschool en in de Tweede Wereldoorlog was er plaats voor veel joodse kinderen. Elly Hamme bijvoorbeeld woedend was omdat zij de eerste communie niet mee mocht doen. (Zij was bij Bartels op de Kloosterstraat onderge bracht). Na de Indonesische onafhan kelijkheid bezochten ruim dertig protestantse Molukse kinderen de Tienrayse Mariaschool. Gevolgd door Britse, Duitse,Turkse enThai- se kinderen. Ook enkele kinderen met een handicap waren welkom, alsmede kinderen uit Amsterdam, Melderslo, Horst en Venray. Een Amsterdammer (Querido) is maar wat trots op zijn aanwezigheid in Tienray over zijn verblijf op de Mariaschool. Hij is nu comman dant van de Limburgse Jagers en vertelde in geuren en kleuren in een tijdschrift voor veteranen. Maria is blijkbaar breed inzet baar. Wat mij vooral geraakt heeft zijn de opmerkingen van Tienray naren over die buitendorpers, die de naam van de school willen aan passen, maar niets over het dorp weten. Over een poosje zitten wij met een naam als Ollekebolleke opgescheept en zijn de dames en heren leerkrachten allang weg. Net als de ouders van nu trouwens. Zij zijn allemaal voorbijgangers. Ter illustratie: Van de elf leerkrachten van 1985 is er binnenkort nog één aan de school verbonden. De Tienrayse school blijft echter. Gelukkig zijn de dorpsraad en een inderhaast actiecomité ook tegen een andere naam voor de school. Zij zijn mensen, die zich wel in het verleden van ons dorp hebben verdiept. Harrie Raaijmakers, schoolleider van 1963 tot 1996. Nieuwe naam basisschool Tienray En dat zonder vraagteken! Het lijkt er dus op dat er al een beslis sing genomen is. Vooraf wordt er wat informatie gegeven over de verbouwing/renovatie in verband met de brede school. Heel goed om daar iedereen van in kennis te stellen, maar veel belangrijker schijnt het te zijn dat de school aan een nieuwe naam toe is en dat die naam aangepast dient te worden. Volgens de mening van het team van de Mariaschool past deze naam niet meer in deze tijd. Men heeft wel begrip voor deze naam vanuit de historie van Tien ray. Zo schrijft men tenminste. In correspondentie zou het voor problemen zorgen. Heilige Maria zou verwisseld worden met Mari aschool en basisschool Maria. Ik ken de school als Mariaschool en niet anders. En staat er op het naambord dat aan de gevel van de school prijkt niet duidelijk Mari aschool? Als men een duidelijk briefhoofd heeft, zullen die proble men zich niet zo vlug voordoen. Mariaschool zou niet voldoende zeggen over Tienray? Tienray is al meer dan 100 jaar een bedevaart plaats van Klein Lourdes en de naam verwijst ook naar onze paro chiekerk. We hebben toch zeker nog wel een katholieke school? Door een naamsverandering zou de betrokkenheid van de school met de parochie nog verder afbrokkelen en dat zou een groot verlies zijn. Een team, de medezeg genschapsraad en de ouderraad moeten zich vooral betrokken voelen bij de school, maar ook bij het dorp (lees hier ook: paro chie). Men zou graag een naam hebben die voldoet aan meerde re criteria. Die worden dan ook keurig beschreven en zijn mooie onderwijsdoelen. Maar er zijn er nog veel meer te noemen. Wie kan een naam bedenken die aan geeft welke doelen men nastreeft? Neem de namen van de basisscho len maar eens door (in de Gouden Gids) en je zult tot de conclusie komen dat er moeilijk een naam te vinden is die aan al die criteria voldoet. De uitnodiging om een naam te bedenken en een mooie prijs daarvoor beschikbaar te stel len, lijkt me echt voorbarig. Daar zijn in ieder geval de kinderen wel voor te porren (voor die prijs bedoel ikMogen niet meer men sen meebeslissen? Is de heemkun devereniging gevraagd of heeft men bij de dorpsraad geïnfor meerd en houdt men er ook reke ning mee hoe zij erover denken? En wat te denken van de meeste Tienrayse inwoners die niet naar hun mening gevraagd zijn? Ik kan me moeilijk indenken dat de pas toor hier blij mee is en dat hij dit plan goedkeurt. Naar aanleiding van het plan hebben mij heel wat mensen aangesproken. Zij waren verbaasd en geschrokken en vroegen zich af of dit zomaar kan. Iedereen was van mening dat de naam Mariaschool gehandhaafd dient te worden. Uit bovenstaande zal wel duidelijk zijn dat ik ben vóór handhaving van de naam Mariaschool. En hopelijk velen met mij! Toon Knoops (25 jaar leerkracht van de Mariaschool). zie voorwaarden: www.gunhoek.nl Venray-Oirlo 0478-571800 Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 12