Met of zonder een eerste team? Filmvertoning Wiek Lenssen over de Igorot- stam in de Filippijnen Vossenmonument midden in het dorp Playbackshow in Meerlo Wonen Venray steunt inrichting locatie kunstwerk Bondshotel 1 Oude foto Service rubriek m PEEL EN MAAS Donderdag 1 maart 2007 - Pagina 11 SV Geijsteren maakt zich op voor 60-jarig bestaan 'Met spoed gezocht: men sen met voetbalschoenen die graag bij een gezellige vereni ging, op een prachtig grasveld recreatief tegen een balletje willen trappen'. Het zou de wervende tekst van een opval lende advertentie van SV Geijs teren kunnen zijn, de club die zich voorbereidt op de viering van haar zestigjarig bestaan op zaterdag 7 juli. Dat feest gaat sowieso door, de grote vraag is alleen: met of zonder een eerste team? Voor de con tributie hoeft niemand het te laten. Een seizoen voetballen bij Geijsteren kost slechts 65 euro. Geijsteren koestert zijn fraaie accommodatie, met een perfect gesoigneerd hoofdveld en een goed verlicht trainingsveld, aan de rand van de Geijsterse Bossen. De club is trots op haar leden die jaarlijks op een zaterdag voor aan vang van de competitie het groot onderhoud van het sportpark ver zorgen en is fier op trouwe vazal len als 'terreinknecht' en erelid Kai Jacobs. "We gaan deze zomer een schitterend feest bouwen", klinkt het uit de mond van secre taris Ger Eibers. "Het feest gaat altijd door, maar de grote vraag is nu nog of het een jubileumfeest of een afscheidsfeest wordt." Want Geijsteren maakt zich op voor het 60-jarig bestaan. De voet balclub, die bijna zestig leden telt, van wie er zo'n 36 'voetballend actief' zijn, hoopt deze mijlpaal te kunnen vieren met een senio- renploeg en een veteranenploeg. Ambitie om terug te keren naar de zesde klasse KNVB koestert Geijsteren vooralsnog niet. Al is het maar omdat de spelers liever 's morgens dan 's middags om half drie willen voetballen. Overleven is momenteel het parool bij de club, waarvan de hoofdmacht dit jaar voor het achtste jaar op rij uit komt in de reserve zesde klasse. Op zich al een knappe prestatie, na de tumultueuze terugtrek king van het eerste elftal uit de zesde klasse KNVB in het seizoen 1999-2000 en het opheffen van het tweede seniorenelftal. Nog steeds nemen het seniorenelftal en het veteranenelftal deel aan de competitie. Met de nadruk op het woordje nog. Want hoewel de club organisatorisch en financieel in rustig vaarwater verkeert, blijkt het vinden van voldoende voetbal lers voor vooral het eerste elftal bepaald geen sinecure. De jeugd Tijdens het veertigjarig jubileum werd in Geijsteren een wedstrijd gespeeld tussen het kampioenselftal van 1973 en het eerste elftal van het seizoen 1886/87.'Jonkie'Jan aan de Brugh tussen de oude vedet ten Kai Jacobs en Wim Ballassen. uit het dorp voetbalt bij Oostrum en het zal nog wel enkele jaren duren voordat de jeugdspelers oud genoeg zijn om terug te keren naar de senioren van Geijsteren. Als ze al terugkeren naar de club in hun eigen, 455 inwoners tel lende dorp. SPEURTOCHT De voetbalclub zoekt in de regio dan ook nog steeds driftig naar aanwas voor de hoofdmacht, spelers die nog geen vereniging hebben gevonden of weer wil len beginnen met voetballen. "Op dinsdag 1 mei beslissen we of SV Geijsteren ook volgend seizoen met een seniorenelftal in de reser ve zesde klasse actief is", vertelt Eibers, die de hoop op behoud van "t urst' nog altijd niet heeft opgegeven. Maar het is duidelijk dat de toekomst van het vaandel team van SV Geijsteren aan een zijden draadje hangt. Als zich voor 1 mei niet minimaal drie nieuwe talenten hebben aangemeld die de clubkleuren van het eerste elftal willen verdedigen, is het gedaan met het seniorenvoetbal in het dorp en gaat de club alleen verder met een veteranenteam. En dat zou toch wel een smet zijn op het jubileum, op zaterdag 7 juli, dat de club toch hoopt te kun nen vieren met minimaal een seni orenteam en een veteranenploeg. De nood is zo hoog in Geijsteren dat het bestuur onlangs een inge laste vergadering hield om samen met de leden te overleggen over de toekomst van de club. Tijdens die bijeenkomst bleek bijvoor beeld dat de veteranen volgend seizoen zestien spelers hebben. "Veel te krap", weet Ger Eibers. "Een aantal blessures kan al roet in het eten gooien. En de vetera nen willen wat vaker op zaterdag vrij hebben, zodat ook voor dat team nieuwe spelers nodig zijn. We hebben nu afgesproken dat we op 1 mei vijftien spelers voor het seniorenelftal en achttien spelers voor het veteranenelftal moeten hebben. Mocht we geen vijftien spelers hebben voor het eerste, dan gaat alleen het veteranenteam verder, versterkt met enkele spe lers die in dat geval overkomen uit het seniorenteam." En wat gebeurt er met de club als de veteranen de achttien man niet halen? Ger Eibers zucht en strijkt zich eens door het haar. "Daar moet ik niet aan denken. In dat geval houdt het helemaal op, wordt de club opge doekt en moet iedereen zijn eigen weg gaan. Dat zou erg jammer zijn voor het dorp Geijsteren, want de voetbalclub is een van de onmis bare verenigingen die Geijsteren heeft. Er zou weer een stukje leef baarheid wegvallen. Maar ik wil niet doemdenken: op dit moment ga ik er nog altijd van uit dat we volgend seizoen gewoon met een eerste en een veteranenteam aan het seizoen beginnen." JUBILEUM Tijdens het jubileumfeest in Geijsteren worden natuurlijk niet alleen de jubilarissen in het zonne tje gezet. Er komt op zaterdag 7 juli een grote tent op het sportpark te staan en 's avonds is er een groot feest voor iedereen die de club een warm hart toedraagt.. Ook alle 207 nog levende oud-leden worden uitgenodigd en worden met koffie en vlaai ontvangen, 's Middags is er een programma met onder meer minivoetbal-, zandvol- leybalwedstrijden en een penalty bokaal voor leden, oud-leden en natuurlijk ook de Geijsterse jeugd. Tevens zou de jubileumcommis sie graag een jubileumwedstrijd laten spelen tussen de spelers die nog in de vierde klasse hebben gespeeld en het huidige team. Leden, oud-leden en vrienden van SV Geijsteren, zet dus zaterdag 7 juli met grote letters in de agenda. Een afscheid, of een nieuw begin. De uitnodigingen komen te zijner tijd. Mochten er mensen zijn die SV Geijsteren een warm hart toedra gen en zich op willen geven als lid, dan kunnen zij zich melden bij secretaris Ger Eibers, tel: 531544. Het lidmaatschap voor nieuwe leden tot aan het nieuwe seizoen is gratis. In opdracht van Unesco is Wiek Lenssen, filmmaker uit Swolgen, vorig jaar naar de Igorot-bergstammen in het noorden van de Filippij nen gereisd met vrouw en kinderen. Zijn opdracht was om de Igorot te leren hoe ze hun unieke culturele erfgoed vast kunnen leggen. Hij heeft daar bovendien een docu mentaire gemaakt - Pidlisan's goud - die vorig jaar juni in Amsterdam te zien was op het documentairefestival Beeld voor Beeld. Deze documen taire, met voor- en achteraf commentaar van Wiek zelf, is woensdag 7 maart te zien in muziekzaal de Speulplats, Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo. De voorstelling wordt mede georganiseerd door SOS Meer lo-Wanssum, begint om 20.00 uur en kost 4 euro entree. De hoofdpersonen uit de film, Cadlos en Daluyin, wonen in het dorpje Pidlisan. Dit dorpje en de cultuur van de mensen die er leven, de Igorot, worden bedreigd door mijnbouwprojecten. De regering verpakt deze projecten als 'ontwikkelingswerk', maar de realiteit is dat door de mijnbouw de rijstterrassen worden bedreigd. Een zorgelijke ontwikkeling, want de rijstterrassen zijn de belangrijk ste bron van voedsel en inkomsten voor de Igorot. De inwoners van Pidlisan en omgeving hebben als eerste zelf hun film gezien. Wiek Lenssen: "De film werd op het schoolpleintje vertoond, 's avonds, stikdonker, we konden alleen de sterren boven het filmdoek zien schitteren. Robert, de 'regisseur', had overal posters opgehangen, dus uit alle omliggende dorpjes kwamen de mensen kijken. Ze reageerden erg enthousiast, er werd voortdurend lachen wan neer dorpsgenoten in de film te zien waren. Maar ze waren ook erg tevreden met de inhoud, omdat de documentaire volgens hen goed weergeeft hoe gevaarlijk de zoge naamde 'ontwikkelingsprojecten' van de regering en de grote mijn- bouwondernemingen zijn voor de toekomst van de rijstterrassen, en dus ook voor het voortbestaan van de Igorot-cultuur." Wieks vrouw Diana en hun zonen Giel, toen acht jaar oud, en Laurens, toen elf jaar, zijn mee gereisd naar de Filippijnen. Het interactieve videodagboek van Laurens en Giel was te volgen via de website van SOS Meerlo-Wans- sum. Uit het dagboek bleek dat de avonturen in de Filippijnen op de valreep ook nog erg spannend zijn geworden. 'Het leger was voortdurend aanwezig', valt in het dagboek te lezen.'Het Filippijnse leger vecht vaak met rebellen, die een ander soort regering willen. Het leger kwam plotseling vlak in de buurt van Pidlisan! We konden een week lang niet filmen, omdat het leger daar met de rebellen in het bos aan het vechten was. Sol daten en rebellen zijn zelfs dood gegaan. Wij werden beschuldigd dat we 'blanke rebellen' waren! Helaas gebeurt dit heel vaak bij inheemse volken. Ze wonen op de rijkdommen die rijke landen en rijke mensen in de Derde Wereld nodig denken te hebben. Het goud van Pidlisan is zo'n voorbeeld, maar ook koper, ijzer en allerlei grondstoffen. Heel vaak steunen rijke landen juist die regeringen in de Derde Wereld, die ervoor zorgen dat de grondstoffen kun- Een jaar geleden was de fami lie van Wiek en Diana Lenssen en de zonen Laurens gast bij de Lgorot-bergstam op de Filippijnen. nen worden weggehaald. En als de inheemse bewoners zich daarte gen verzetten, krijgen ze soldaten op hen af. Misschien helpt het een beetje als deze volken camera's krijgen waarmee ze de rest van de wereld kunnen laten zien dat ze hun eigen ontwikkeling best zélf kunnen regelen. De Igorot zeggen zelf: Ons goud zit niet onder de grond, maar groeit er bovenop: op onze rijstterrassen. Die hebben ons al tweeduizend jaar te eten gegeven.' Hierover gaat de documentaire 'Pidlisan's Goud'. Het is er toch nog snel van gekomen. Het Vossenmonu ment van Meerlo staat in de schaduw van de kerk, tegen over café Oud Meerlo op het pleintje midden in de dorps kern. Met een prachtig uit zicht op het historische pand van de familie De Boer. "En hier hoort het ook te staan", vindt Anja Ulder van café Oud Meerlo. "Een mooiere plek is er niet." Die mening wordt gedeeld door het bestuur van carnavalsvereniging De Vöskes en de redactie van de carnavalskrant De Vossetoeter. Want de redactie startte vorig jaar een actie om het beeldje te verplaatsen naar het dorps centrum en het te gebruiken als monument. Een plek waar jaarlijkse op de elfde van de elfde het carnaval van Meerlo van start gaat en carnavals dinsdag het carnaval wordt afgesloten. Het monument van de Meerlose vos stond sinds de jaren tachtig op een achterpleintje tussen de Burgveldweg, de Cocq van Haef- tenstraat en van Myrlaerstraat. Vroeger werd het nog wel eens gebruikt als plek voor foto's van boerenbruidsparen, maar de laatste jaren was er sprake van verval. Niemand bemoeide zich met het beeld. Er lag rommel en rotzooi. Vandaar het voorstel van Wilbert Coenders, Jan Rutten en René Poels van de redactie van De Vossentoeter om het kleine bronzen vosje te verplaatsen. Dat plan kreeg erg veel bijval van Meerlonaren die er hetzelfde over dachten. Er kwam ook een brief binnen bij het bestuur van CV De Vöskes van bewoners in deze buurt met het verzoek de vos te laten staan. Het idee werd even in de koelkast gezet. Maar het afge lopen jaar heeft niemand van de buurt zich iets aangetrokken van de vos. Reden dat de redactie van de Vossetoeter de kwestie dit jaar weer aanslingerde, en met succes. Voorzitter Eric Vullings van De Vöskes besprak de kwestie met burgemeester Joep Hahn en wet houder Carla Brugman tijdens de sleuteloverdracht. De gemeente had er geen enkel bezwaar tegen. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. De donderdag na carna val toog Eric Vullings met enkele Voor de twintigste keer orga niseert SV United (voorheen SV Meerlo) een playbackshow. De organisatie van de show is in han den van veteranenafdeling Con cordia, in samenwerking met SV United. De playbackshow vindt plaats in sport- en feestzalen- complex 't Brugeind in Meerlo. Op vrijdag 17 maart begint het spektakel om 19 00 uur, de zaal is vanaf 18.00 uur open. Er treden tijdens het festijn weer tal van artiesten op. Loes Vousten en Sil Deckers nemen de schmink voor hun rekening. Er zijn optredens in de categorieën t/m 8 jaar, 9-10 jaar, 11-12 jaar en 13 jaar en ouder. Ook is er een speciale categorie vanuit SV United: de diverse teams proberen elkaar tijdens de play backshow de loef af te steken. De deelnemers dienen wel een goede cd bij binnenkomst in te leveren. De gehele playbackavond wordt gepresenteerd door Marijn Poels, de maker van onder meer de film The Lost History of a Myth. Alle optredens worden op een vak kundige manier gejureerd en van commentaar voorzien door Peter Berghs, Christel Poels en Roel Cox, die allemaal een muzikale achtergrond hebben. Tijdens de pauzes verzorgen de bekende Star Dancers een optre den. Thei Smits filmt de gehele show en belangstellenden kunnen de videoband/dvd bijbestellen. Alle jeugdige deelnemers krijgen een aandenken en een tegoedbon voor een gratis frites en snack naar keuze. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen 1,50 euro en voor kinderen 0,50 euro. Met een donatie uit het leefbaar heidsfonds maakt woningstichting Wonen Venray het mogelijk dat de locatie voor het kunstwerk in Blit- terswijck volgens plan kan wor den ingericht. De dorpsraad is bij zonder blij met deze handreiking van Wonen Venray. Op verzoek van de dorpsraad is een plan gemaakt voor de aan passing van de locatie, tussen het schoolplein en het dorpsplein, waar het kunstwerk moet komen te staan. Er moet een fundering gemaakt worden en het is bedoe ling dat het kunstwerk fraai wordt belicht in de avonduren. Tevens dienen de groenvoorziening en een voetpad aangepast te worden. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft voor de uitvoering van dit plan een begroting laten maken en moest vervolgens constate ren dat ze hiervoor onvoldoende budget ter beschikking heeft. Met de schenking van Wonen Venray, zelfwerkzaamheid en hulp van de gemeente moet het nu lukken om de locatie voor het kunstwerk op tijd gereed te hebben. Hoewel de koningin er niet voor naar Blitters- wijck komt, staat de onthulling van het kunstwerk gepland op maandag 30 april. In overleg met de oudervereniging Kinderpret en andere verenigingen wordt momenteel nagegaan of het acti viteitenprogramma voor de jeugd kan worden afgestemd op de ont hulling en een manifestatie van Beeldend Blitterswijck. bestuurs- en raadsleden en leden van de redactie alsmede nar Petra naar het beeld met het idee om het even op te tillen en te ver plaatsen. Maar onder de kleine vos zat een betonnen fundament van twee ton! Er moest in de donkere uren flink gewerkt worden door de mannen van De Vöskes om het fundament vrij te krijgen. Met een speciale kraan werd het twee ton zware gevaarte in de touwen gehangen en ging het rechtstreeks naar het vijfhonderd meter ver derop gelegen dorpspleintje. Onderweg werd nog even halt gehouden om met behulp van een hogedrukspuit het monument een wasbeurt te geven. Bij café Ulder werd inmiddels al een flink gat gegraven waarin het beton nen fundament langzaam werd geplaatst. Dat gebeurde onder belangstelling van diverse inwo ners. En rond de klok van negen uur 's avonds stond het kleine vosje prinsheerlijk te pronken op de plek waar een dergelijk monu ment thuishoort: midden in het dorp! Binnenkort komt er nog een plaquette waarop uitgelegd wordt welke betekenis de vos heeft voor Meerlo. Omdat het monument pal naast de Hoofdstraat staat, de route van Nederlands langste wandelpad Pieterpad, zullen veel wandelaars even stilstaan bij dit monumentje, zo is de verwach ting in Meerlo."Het beeld heeft de plek gekregen die het verdient", aldus Eric Vullings. Kledingsbeurs Op zondag 11 maart 2007 organiseert Stichting speelter rein D 'n Speulbóngerd een beurs voor tweedehands kinderkleding. Voorjaars- en zomerkleding in de maten 80 tot en met 176 kan aangeboden worden, maximaal 50 stuks. Van de opbrengst gaat 70 procent naar de aanbieder en 30 procent naar D n Speulbón gerd. Voor het aanbieden van kle ding: tel. 0478 - 692874 of 0478 - 690000. De beurs vindt plaats in 't Pastoërsweike aan de Bosweg 5 in Swolgen van 10.30 tot 12.30 uur. Meepraten over sportbeleid? De gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wans sum werken sinds 2004 samen om sport en bewegen te stimule ren. Gezamenlijk hebben ze het project Sport3 gestart. De eerste stap naar een gezamenlijk sport beleid is nu gezet met de Sport en beweegnota 2007-2010. Wilt u hierover meepraten? Dan bent u op donderdag 8 maart van harte welkom in cultu reel centrum 't Gasthoês in Horst. Deze bijeenkomst begint om 19-30 uur. De nota wordt tijdens deze avond uitgebreid toegelicht en iedereen mag reageren en vra gen stellen. Sportverenigingen zijn inmiddels schriftelijk uitgenodigd, maar u als inwoner bent ook van harte welkom. Om een beeld te krijgen van hoeveel personen we mogen verwachten, vragen de organisatoren u om u van tevoren aan te melden. Dat kan tot 5 maart bij het secretariaat van Sport3. Belt u daarvoor met Loek Logister, tel. 077 - 477 94 23. U kunt hem ook e-mailen via l.logister@horst. nl of u kunt u aanmelden via de website www.sport3.nl. Op die site kunt u de volledige Sport- en beweegnota 2007-2010 downloa den. Bondshotel Vic. Tervooren annex boerderij en winkel aan de Geijsterseweg in Wanssum was eigendom van de familie Ter vooren. Vic runde hotel en café terwijl zijn broer G. tervooren van 1889 tot 1923 burgemeester was van de voormalige gemeente Wanssum. Broer Drikus beheerde de boerderij. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. - ,--.vv02 H WElJEff I to erf utc-t ic Meerlo-Wanssum Hoiidttholol Vic,Tervooren,

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11