Expositie in De Rooijerie Problemen met waarnemen Poëzieavond Raayland Collecte van Amnesty International Stappen in nationaal park De verdenking ROBOTHAM PEEL EN MAAS Donderdag 8 februari 2007 - Pagina 9 L1-,! BÊKBSÊSÊSSÊmS^^^^) ■HU Museum 't Freulekeshuus houdt van 9 februari tot en met 20 mei de tentoonstelling Kijken naar Venrayse wijken. De aanleiding voor deze ten toonstelling is de maquette van Venray-centrum, anno 1930, die in 2005 werd aangeboden bij het 50-jarig jubileum van de Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o (Kring Venray LGOG). De tentoonstelling geeft een beeld van de ruimtelijke ontwik keling van Venray in de afgelopen honderd jaar door middel van kaartmateriaal, foto's, maquet tes en digitale presentaties. Het accent daarbij ligt nu op Venray centrum. De ontwikkeling wordt in beeld gebracht aan de hand van een aantal thema's, situatie 1900; de groei van Venray-centrum; de wederopbouw en de aanleg van nieuwe wijken rondom het cen trum. Een onderdeel van de ten toonstelling vormen ook foto's van de wedstrijd Kijk op je Wijk, uitgeschreven door de GGZ-NML te Venray. Vanaf 1900 maakt Venray een snelle ontwikkeling door. De gemeente legt bossen aan en sti muleert de grootschalige ontgin ning van de Peel. Er komen twee psychiatrische instellingen: Sint Servaas (mannelijke patiënten) en Sint Anna (vrouwelijke patiënten). De moderne tijd met elektriciteit en riolering arriveert. De paarden tram tussen Venray en het station in Oostrum maakt plaats voor een busverbinding. De Tweede Wereld oorlog is een belangrijk keerpunt in de geschiedenis van Venray. Een groot deel van het centrum wordt verwoest of beschadigd. Na de oorlog blijkt dat Venray nieuwe wegen moet inslaan. Vanaf 1952 komt de industrialisatie goed op gang. In de periode 1950-2000 stijgt het aantal inwoners fors: van 17.000 tot ruim 39-000. In snel tempo ontstaan nieuwe wijken rondom de oude kern van Ven ray. Ook het centrum zelf gaat op de schop. Op de tentoonstelling kan men kijken naar de volgende wijken: het centrum met rondom de kern de gebieden noord, oost, zuid en west. De wijken daarom heen vormen met de klok mee: De Brabander, St. Anna en omge ving, Landweert, Servaashof en St. Antoniusveld, Brukske, De Wieën Veltum en Vlakwater en omgeving. Per wijk zijn plattegronden te zien en vele foto's van karakteristieke gebouwen en straten. Ook worden er filmbeelden getoond van hoe Venray er onder andere uit zag in de jaren '70 en in de tijd van de aanleg van de kabeltelevisie in de jaren '90. In interviews komen Venrayenaren aan het woord over hun eigen wijk. Op de maquette van Venray, anno 1939, kunnen de inwoners van het centrum hun eigen straat terugvinden. De ontwikkelingen in de Ven rayse kerkdorpen zijn in deze tentoonstelling niet opgenomen. Daar zal in de loop van de tijd in afzonderlijke tentoonstellingen aandacht aan worden besteed. Speciaal bij deze tentoonstel ling zijn enkele wandelingen uit gezet door het centrum van Ven ray waarin bijzondere gebouwen en hoekjes van Venray worden toegelicht. Er is een wandelinglesbrief ont wikkeld voor het basisonderwijs en voor het voortgezet onderwijs is een project op maat ontwikkeld. De tentoonstelling is mede moge lijk gemaakt met financiële steun van de Stichting Wonen Venray en de gemeente Venray. Grand café De Rooijerie heeft in het voormalig raadhuis van Venray de deuren geopend voor een expositie met werken van Brenda Firth en Jo Hendriks. Tot eind april zijn in de diverse ruim tes schilderijen te zien van Firth en één, maar zeer bijzonder werk, van Hendriks. Firth, Canadese van geboorte, woont en werkt in Maastricht. Natuurlijke intuï tie vormt de grondslag voor haar werk. Haar schilderijen ontstaan uit een subtiel evenwicht tussen inspiratie, aanvoelen en timing. Hiermee geeft zij zichzelf over aan de abstracte wereld van composi tie en esthetiek. Waarbij zij vooral geïnspireerd wordt door kleuren, textuur en het schilderproces zelf. Zij schroomt niet om, als haar gevoel dat ingeeft, ongewone materialen en technieken toe te passen. Hierdoor ontstaan steeds nieuwe vormen en structuren. Het pontificale werk van Hendriks (1955) is in alle opzichten vierkant van karakter. Zo onontkoombaar als het formaat -het werk is 120 of 150 centimeter in het vierkant- is ook zijn onmiskenbaar fotorealis- me. Hendriks stopte in 2003 zijn werk in grafische vormgeving en startte in het voorjaar als schilder. Een overtuigend besluit dat heeft geleid tot het werk dat nu wordt geëxposeerd. Op basis van foto grafisch bronmateriaal en projec tie schildert Hendriks zijn doeken in olieverf. Ook werkt hij met pot lood op papier of met gesso glad gemaakte katoen. De werken van Firth en Hen driks zijn te zien tijdens de ope ningsuren van dinsdag tot en met zaterdag vanaf 10.30 en op zon dag en maandag vanaf 12.00 uur. Adelbertvereniging Venray houdt op dinsdag 13 februari vanaf 20.15 uur in De Witte Hoeve de lezing Problemen met waar nemen. De lezing wordt gegeven door dr. Han Israëls. Dr. Israëls doceert rechtspsychologie aan de juridische faculteit van de Universiteit Maastricht. Hij houdt zich bezig met bewijsproblemen in strafzaken. Hoe kun je zeker weten dat de verdachte ook echt de dader is? Daarbij duiken aller lei problemen op. Eén probleem is de betrouwbaarheid van getui genverklaringen. Een getuige kan verklaren dat hij de verdachte het misdrijf heeft zien plegen, maar de getuige kan liegen. Of hij kan zich vergissen. Over dat laatste wil Dr. Israëls het hebben. Een getuige kan denken iets gezien te hebben dat in werkelijkheid anders was. Het waarnemingsapparaat is soms minder goed dan men denkt en zeker niet in alle opzichten slecht. Integendeel, in veel opzichten is het zelfs ontzettend goed. Neem bijvoorbeeld het herkennen van gezichten. Als men na gedane arbeid aan het eind van de dag thuiskomt en in huis andere men sen aantreft, herkent men deze mensen onmiddellijk en feilloos als zijnde bijvoorbeeld echtgenoot of echtgenote of zoon of dochter. Niemand weet hoe men daartoe in staat zijn. Er is nog nooit een computer gemaakt die tot dit soort herkenning in staat is. Men sen doen dat daarentegen moei teloos. Kortom, het waarnemings apparaat is fabelachtig goed. Maar het is niet feilloos. En op sommige punten is het zelfs uitgesproken zwak. Dr. Israëls laat de bezoekers aan den lijve merken hoe zwak het waarnemingsapparaat in som mige opzichten is. Introducés zijn van harte welkom. Jera's bandwedstrijd Hemelvaartsdag zit er weer aan te komen en dus is het weer bijna tijd voor Jera on Air, het jaarlijkse festival van jongerencentrum Jera'70 in Ysselsteyn. Er zijn al een aantal grote bands geboekt en zoals ieder jaar krijgt nieuw talent ook een kans. Hiervoor houdt Jera ook dit jaar weer Jera's Fight For Fame. Deze jaarlijkse band wedstrijd gaat plaatsvinden op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart. Tijdens deze bandwedstrijd gaan acht bands strijden om een plaats op het grote podium. De winnaar van Fight For Fame heeft namelijk het recht om Jera on Air 2007 te openen. Op dit festival spelen zij samen met verscheidene ande re grote bands. Voor het laatste nieuws zie www.jeraonair.nl. Opgeven kan tot en met woens dag 7 maart via www.jera70.nl. Het Raaylandcollege in Venray houdt op woensdag 14 maart de jaarlijkse Poëzieavond. In febru ari en maart werken de leerlingen van vwo5 bij Nederlands, ckv en kcv aan poëzie rond het thema Pandora. Hun artistieke gedichten en beelden worden deze avond gepresenteerd in de inspirerende ambiance van café 'Het Podium'. Het avondprogramma wordt ver der gevuld met perfomers vanuit de stichting School der poëzie. Raayland wil met dit project de kunstvorm poëzie ontdoen van haar stoffige imago. Poëzie ont moet op de eerste plaats andere kunstvormen bij de vakken ckv en kcv en wordt tevens uit haar schoolse omgeving gehaald en in de kroeg geplaatst. De kunstmin nende elite die poëzie ziet als iets voor de cultureel onderlegde bovenlaag houdt zichzelf wel in stand en houdt andersdenkenden met succes buiten de deur. Wat zij vergeten is dat de door hen bewonderde dichters veelal roem verwierven door hun non-confor- misme, hun lef, hun onalledaagse benadering van de wereld: drie zaken die in de meeste scholieren ruimschoots aanwezig zijn. Wij willen ze inspireren en een podi um bieden. Het kennismaken met poëzie en het ontdekken van de artistie ke kwaliteiten staan voorop, maar een beetje competitie wordt ook hier niet geschuwd. In een tijd van gouden palmen, veren, oscars en meer worden ook hier de deel nemers door een jury beoordeeld. Een driekoppig team van uiteenlo pende samenstelling gaat kritisch kijken naar het gedicht, het beeld, de interactie, de presentatie en de stijl. Mensenrechtenorganisatie Amnesty International houdt in 2007 voor de vijfde keer een landelijke collecte. Deze wordt gehouden van 11 tot en met 17 februari. Na de succesvolle beginjaren, waarbij in 2006 circa 14.000 vrij willigers langs de deur gingen en er ruim een miljoen euro werd opgehaald, vragen zo'n 20.000 collectanten dit jaar steun voor het werk van Amnesty. In de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Bergen en St.Anthonis is de groep Amnesty Peel Maas actief. In Noord-Lim burg zullen vele collectanten mis schien vragen voor een bijdrage. Met de slogan Geef om vrijheid wil Amnesty duidelijk maken dat vrijheid niet in alle landen vanzelf sprekend is en dat er geld nodig is om de vrijheid van mensen te waarborgen. Amnesty zet zich in voor de vrij lating van gewetensgevangenen, eerlijke processen voor alle poli tieke gevangenen, afschaffing van de doodstraf en beëindiging van martelingen, politieke moorden en 'verdwijningen'. Ook vrij zijn van discriminatie is een mensenrecht waar Amnesty voor strijdt. Amne sty International is een onafhan kelijke en onpartijdige organisatie. Om die reden ontvangt de orga nisatie geen geld van de overheid of van politieke groeperingen. Met bijdragen van leden en door giften, zoals tijdens de collecte, wordt het werk van Amnesty blij vend mogelijk gemaakt. Amnesty International houdt campagnes waarin één thema of land cen traal staat. Met deze grootschalige acties proberen we gericht ver anderingen te bewerkstelligen en bewustzijn te creëren over onder werpen die iedereen aangaan. De Nederlandse sectie van Amnesty besteedt de komende twee jaar uitgebreid aandacht aan mensen rechtenschendingen als gevolg van discriminatie. Schendingen van mensenrechten vinden nog steeds wereldwijd plaats. In meer dan 110 landen worden gevange nen gemarteld. Ook kinderen worden het slachtoffer van gruwelijke vor men van geweld en mishande ling. Politieke gevangenen krijgen vaak oneerlijke processen. Om al het werk van Amnesty mogelijk te maken, zodat de levensomstan digheden van vele medemensen verbeterd kunnen worden, is veel geld nodig. Internetworkshop Surfen op het web, iedereen heeft er al iets over gehoord of gelezen. Omdat nog niet ieder een vaardig is in het gebruik van internet of nog niet voldoende bekend is met de onbegrensde mogelijkheden ervan, houdt Bibli otheek Venray internetworkshops. Na het volgen van deze workshop weet men wat internet is, hoe een www-adres is samengesteld en hoe men zelfstandig informatie kan opzoeken. Het accent ligt op het praktisch oefenen met opdrachten en infor matie zoeken op internet. Daarbij wordt de website van de biblio theek als oefenstof gebruikt. Bij de workshop hoort een map vol informatie en handige tips, zodat thuis alles nog eens rustig nagele zen kan worden. De workshop is bedoeld voor volwassenen vanaf achttien jaar, die de grondbegin selen kennen van Windows en met een muis kunnen werken. Zowel leden als niet-leden kun nen inschrijven. Aanmelden voor de workshop kan telefonisch, via email obvenray@obvenray.nl en middels het inschrijfformulier uit de folder die verkrijgbaar is in de bibliotheek. De workshops wor den gehouden op donderdag 22 maart van 10.00 tot 12.00 uur en op donderdag 5 april van 10.00 tot 12.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.obvenray.nl. Lezing Koningskerkje Gemma van den Akker geeft op woensdag 14 februari voor Biblioplus een lezing met als titel Invloed van gedachten op ons leven. De lezing vindt plaats in het Koningskerkje in Vierlingsbeek en begint om 20.00 uur. Niets gebeurt in het leven dat niet eerst een gedachte is geweest. Gedach ten werken als magneten, trekken bepaalde effecten aan. Men is niet het slachtoffers van de wereld, maar slachtoffer van hoe men de wereld ziet. Wie in een sombere stemming verkeert, besteed veel aandacht aan wat hij niet wil. Dit voedt de negatieve spiraal. Daar van bewust worden is een stap in de goede richting. Daarna het gevoel van eigenwaarde opkrikken en het heft in eigen hand nemen is de volgende stap. Over boven staande gedachten houdt Van den Akker, sinds 1993 werkzaam als natuurgeneeskundig therapeut, de lezing. Ze sluit af met een medi tatie. Zie ook www.levensakker. nl.Toegangskaarten zijn te reser veren bij www.biblioplus.nl of in een van de veertien BiblioPlusves- tiging. Traay Out Op het Raayland College in Ven ray wordt momenteel gewerkt aan de twaalfde Traay Out. Zo'n 275 leerlingen en bijna dertig perso neelsleden laten van dinsdag 13 tot en met donderdag 15 febru ari in Schouwburg Venray hun vaak onvermoede talenten zien op het gebied van toneel, cabaret, muziek en dans. De decorploeg heeft fraaie decors gebouwd en ook de schminkgroep zet haar beste beentje voor. De Traay Out is onder de leerlingen immens populair, getuige het overaanbod aan acts waaruit ook dit jaar weer een keuze gemaakt moest worden. Kaartjes zijn te reserveren via tel. (0478)551155. Jeugdsoos Landweert De deuren van De Kelder van wijkcentrum 't Stekske gaan op zaterdag 10 februari weer open voor de jeugd instuif. Kinderen van negen tot en met twaalf jaar uit Landweert zijn welkom. De jeugd instuif opent de deuren om 19-15 uur en gaat door tot 21.30 uur. In verband met carnaval is het de bedoeling dat iedereen ver kleed komt. Wandelpadenplan Leunen De werkgroep Wandelpaden Leunen nodigt belangstellende uit om gezamenlijk een natuurwan- delroute te gaan lopen op zondag 11 februari. De natuurwandel- route de Leunse Paes bestaat uit drie routes van vijf, zeven en tien kilometer. Vanuit hetAC-restaurant kan men de blauwe en de groene route lopen. De route voert over de veegpaden van het waterschap peel- en maasvallei, langs weilan den en akkerland richting her inrichtingsplan de Oostrumsche beek. Hier wordt de uitgezette route gelopen. De route gaat via de Oostrumsche beek het moe rasbos in, langs het veegpad het moerasbos uit richting de A73- Men loopt door de gemeentebos- sen naar het AC-restaurant. Langs weilanden en akkerland gaat het weer terug naar Leunen. Start is om 10.00 uur vanaf de boom met de bankjes tegenover de ingang St. Catharina kerk. Zorg voor goede kleding en schoenen. In de aula van basisschool Petrus'Banden in Venray kan men op zaterdag 10 februari vanaf 16.00 uur genieten van een optre den van de Continental Kids. De Continental Kids bestaat uit een groep kinderen in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar. De groep zingt zowel Nederlands talige als Engelstalige nummers in uiteenlopende muziekstijlen. Snelle swingende nummers wor den afgewisseld met rustige num mers en korte drama-acts. Het concert is gericht op kinderen in de basisschoolleeftijd. Natuurlijk zijn ook broers en zussen, ouders, opa en oma's en vrienden wel kom. Thema van het concert is Check, Check, Double Check! Met hun muziek willen de Continental Kids een christelijk geluid laten horen en laten zien dat geloven niet ouderwets of saai is, maar zeer waardevol. Juist in deze tijd en in deze moderne maatschap pij. Toegangskaarten zijn te reser veren via email ContinentalKids- Venray@hotmail.com. of via tel. (0478)576454. In het Theehuis in Venray wordt op zondag 11 febru ari een concert gehouden dat geheel gewijd is aan werken die door Mozart zijn geschre ven of bewerkt of door ande ren onder de invloed van de meester zijn gemaakt. Zo komen werken op de les senaars van Friedrich Graf, Anton Reicha en Ferdinand Ries naast werk van Mozart. In de werken van Graf, Reicha en Ries is zeker Mozart's invloed te horen; van Mozart valt een bewerking te beluisteren van een orgelsonate van J.S. Bach maar ook een ori gineel werk van zijn hand, het fluitkwartet in C, KV 285B. Het concert wordt verzorgd door het Ensemble Schönbrunn, een groep musici die, bijeengebracht door fluitist Marten Root, op zoek is gegaan naar minder bekend werk uit verschillende stijlperiodes en die deze muziek uitvoert op instru mentarium dat past bij die stijlen. Met Marten Root spelen zondag violist Johannes Leertouwer, altis- Keramiekcursus Sinds kort biedtAnnemiek Kera miek naast de wekelijkse kera- miekcursussen ook tweewekelijk se cursussen. Dit als extra service voor mensen met onregelmatige werktijden of voor mensen die niet elke week een vast dagdeel kunnen of willen plannen. Vanaf woensdag 14 februari start Anne- miek Keramiek met deze nieuwe ronde cursussen op dinsdag en woensdag. Een cursus bestaat uit acht lessen van drie uur die weke lijks of een keer per twee weken plaatsvinden bij Annemiek Kera miek thuis. Iedereen is welkom, voorkennis of ervaring met kleien of keramiek is niet noodzakelijk. De groepen bestaan uit ongeveer zes personen. Voor meer informatie kan men terecht bij Annemiek Kooien via tel. (0478)785678 of email anne- miekkoolen@tiscali.nl. Zie ook www.annemiekkeramiek.nl. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondagmid dag 11 februari diverse interes sante ambachten gedemonstreerd. Er worden klokken en horloges gerepareerd, de zadelmaker is aan het werk en er is een demonstra tie glas in lood maken. Bezoekers kunnen uiteraard om tekst en uit leg vragen voor het geval ze zelf aan de slag willen.Tot 1 april kan men in De Locht nog genieten van de expositie Glas in lood, schilde ren met Licht. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. te Antoinette Lohmann en celliste Viola de Hoog. Het ensemble heeft met veel succes op podia in de gehele wereld gespeeld, zoals in de VS Canada, Italië, Indonesië en drukbezochte masterclasses gege ven als in Parijs op het Conserva toire National Supérieur. Ook had het ensemble in 2002 de eer uit genodigd te worden het jaarlijkse concert te verzorgen dat op Paleis Noordeinde plaats vindt bij gele genheid van de verjaardag van de Koningin en waarbij de Koningin aanwezig was met in haar gezel schap leden van de koninklijke familie. Twee jaar geleden heeft dit ensemble, in triobezetting, al een drukbezocht concert in het Theehuis gegeven. Kaarten voor dit concert zijn te koop bij Concertorganisatie Fred H. Renirie via tel. (0478)582472) of bij de ingang van het Theehuis voor aanvang van het concert. Liefhebbers van een stevige natuurwandeling kunnen op zondag 11 februari hun hart ophalen. Staatsbosbeheer houdt dan een dagwandeling van ongeveer twintig kilo meter in Nationaal Park De Groote Peel. De excursie wordt begeleid door Peelgidsen en start om 10.00 uur vanaf het bezoekerscentrum Mijl op Zeven in Ospel. Deelne mers moeten zelf lunchpakket en drinken meenemen. Denk ook aan goed schoeisel, eventueel regenkleding en een verrekijker. Opgave vooraf is gewenst en kan bij het bezoekerscentrum via tel. (0495)641497. Nationaal Park De Groote Peel is een voormalig hoogveengebied dat bestaat uit een open landschap met water plassen, moeras, heide en kleine stukken bos. Dit natuurgebied is vermaard om zijn vogelrijkdom en cultuurhistorie. Men kan er nog optimaal genieten van de rust en de weidsheid van de natuur. De Groote Peel is ongeveer 1500 ha groot en tijdens de dagwande ling wordt de grens van Brabant en Limburg, die midden door het gebied loopt overgestoken. Men wandelt over knuppelbruggen en Peelbanen, de paden waarover vroeger de turfsteker zijn turf vervoerde. De Peelgidsen vertel len over ontstaan en ontwikkeling van de De Groote Peel en over de planten en dieren die er voorko men, maar wandelen staat voorop. Halverwege de dagwandeling wordt er gepauzeerd. Het bezoe kerscentrum van Staatsbosbeheer is van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Voor meer informatie en acti viteitenoverzicht zie www.staats- bosbeheer.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Joseph O' Loughlin is geluk kig getrouwd, heeft een leuke dochter en een aardige loop baan als psycholoog. Maar zelfs een volmaakt leven kan aan een zijden draadje hangen. Een vermoorde vrouw, een gefrustreerde patiënt en een uit de hand gelopen leugen om bestwil betekenen Josephs ondergang. Uiteindelijk moet hij alles riskeren om de moor denaar te ontmaskeren en zijn familie te redden. De verdenking is een meester lijke psychologische thriller over bitterheid en wraak, en over de confrontatie met datgene wat we het meest vrezen. De Australische misdaadauteur Michael Robotham (I960) brak met zijn debuut De verdenking direct bij een groot publiek door. Ook zijn tweede boek, Het verlies, werd een inter nationale bestseller. De verden- MICHAEL DE VERDENKING king is een ijzersterk debuut, spannend en prima geschreven en is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 4,95 euro. Kijken naar Venrayse wijken in museum Kunst Cultuur Continental Kids in Venray Met Mozart in het achterhoofd

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9