Ingezonden Tien Hoenselaar Merselo in programma TV Limburg Maand van de gebitscontrole Prinsenpaar De Toverbal Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 8 februari 2007 - Pagina 7 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Crematorium Nou lees ik weer in Peel en Maas dat er onduidelijkheden zijn over onderhandelingen van de gemeente met een lokaal initiatief, over het beginnen van een crema torium. Weet je wat er onduidelijk is, dat als er iemand doodgaat dat je overal naar toe moet om van alles te regelen. Eerst naar een niet zo'n prettig mortuarium, dan naar een koude kerk voor de avond wake en dan naar diezelfde kerk waar bijna geen parkeerplaats is en dan dwars over het plein tus sen alle terrassen door met de rouwstoet. Dan naar Blerick om te cremeren (waar het schijnbaar altijd druk is met het cremeren van onze oosterburen) dan weer naar Pietje van de Smakt of Asteria of ergens anders waar de koffieta fel ook goed is. Dat is pas onduidelijk. H. Mertens,Venray Crematorium (2) Graag wilde ik eens weten waarom er zoveel vragen op voor hand zijn vanuit de optiek van de dames en heren van de politiek, aangaande de intentie voor het bouwen van een crematorium op de huidige begraafplaats. Is het gebruikelijk dat als er een onder neming naar Venray komt om te investeren en werkgelegenheid te scheppen er altijd tot op achter de komma alle afspraken bekend moeten zijn. Kan het niet zo zijn dat er allerlei onderhandelingen toch gewoon doorgaan, terwijl er nog onduidelijkheden spelen. Ik ben als burger in november, nadat er aanvraag voor een te bouwen crematorium aan de Spurkter- dijk stond aangekondigd in Peel en Maas, als belanghebbende (ik ga net als iedereen ook een keer dood) de stukken gaan bekijken. Daar werd mij duidelijk dat er een sociale voorziening wordt gepland die het voor iedere inwo ner van onze regio gemakkelijker maakt om te gaan met een moei lijke periode in zijn of haar leven. Nu kunnen ze alles regelen bin nen dit plan; opbaren, rouwdien sten, koffietafel enzovoort. Het hele logistieke probleem van naar het ene gebouw naar het andere binnen en buiten het centrum en voor het cremeren zelfs naar bui ten de regio om vervolgens weer ergens binnen de regio weer de koffietafel te gaan gebruiken. Wat een gedoe op een dat waar je met je gedachten heel ergens anders bent. Ideaal, zoals ik gelezen heb, dat deze faciliteit voor zowel cre meren als begraven ingezet kan worden. Voor de zoveelste keer lees ik weer eens wat over onze alom bekende dassen. Er roept weer iemand: "hoe ziet het met die dassen". Maar als die goede man van de SP net als ik de stuk ken gelezen zou hebben, dan kon hij geconstateerd hebben dat de dassen op een ander stuk bos zijn genesteld. Een stuk dat zo groot is dat er een kant van het bos de eer ste jaren heel wat gestrooid kan worden en dat de dassenburch- ten aan de voorkant van het bos zitten dat bijna aan de A73 grenst. Dus van enige overlast die veroor zaakt zou kunnen worden wordt dan wel overstemd door het altijd voorbijrazende verkeer van de A73- Ik hoop nog even mee te gaan in het Venrayse, alhoewel ik al een respectabele leeftijd bereikt heb. Maar ik hoop dat de politiek op korte termijn begrijpt dat zij zelf ook mensen zijn en dus ook komen te overlijden en er zelf ook bij gebaat zijn om je nabestaan den niet naar heinde en verre te hoeven sturen, of beter gezegd in politieke of ambtelijke krijgen van het kastje naar de muur. B. van Dijck, Venray In memoriam Piet Muijsers Venray - begin jaren zeventig. Wij -kids van bouwjaar'51- zoeken ons vertier -na de soos- in de Pen tagon. PimTim draait daar plaatjes en zingt 'Nathalie' alsof zij de zijne is. Op de dansvloer, in het dansba re ritme van 'Get Ready' van Rare Earth, onderscheiden zich drie jongens. Een van hen manifesteert zich als een overspannen haan - hij wil doen denken aan Jagger. Een ander heeft genoeg aan de ritmiek van zijn heupen om te weten dat hij die dezelfde avond nog kan neervlijen tussen een paar dijen naar keuze. Een derde is zowel aan- als afwezig. Hij danst - hij is een elf. Hij heeft gratie en gaat volledig op in wat hij doet - hij is onbereik baar, onaanraakbaar en oogt een beetje gevaarlijk. Hij is even oud als ik, heet Piet en is de oudere broer van Huup met wie ik veel méér had en die dan al niet meer onder ons is. Piet is vreemd, maar aardig. Hij doet dingen die ik niet doe of durf en waarvan ik op dat moment nog niet de helft weet. Piet kan zowel uiterst helder als filosofisch uit de hoek komen. Zijn moeder is een elegante, mystieke verschijning en heeft een moeizame relatie met haar nogal knorrige man Martin. Piet zal de dierenwinkel van zijn vader overnemen en staat dus op de drempel naar een status als winkelier, iets wat ik in die tijd niet kan rijmen met zijn -voor mijn waarneming- onstuimige levenswijze. Met Piet heb ik inci denteel contact - hij beweegt zich in een circuit dat mij nét iets te heftig voorkomt, maar dat mij wel intrigeert. Ik zal er nooit deel van uitmaken omdat ik een ander pad kies. Als ik midden jaren tachtig defi nitief terugkeer in Venray is Piet voor een deel al naar de kloten - zonder details te kennen ga ik ervan uit dat wat er over hem ver teld wordt waar is: hij is een junk en -soms- een warhoofd. Sympa thiek, maar grillig. In de jaren tus sen toen en nu zie ik hem, soms van dichtbij en soms van een afstand, steeds verder wegzakken, maar op een of andere manier houd ik een warm gevoel voor hem. Ik associeer hem nog steeds met dat gekwelde én kwetsbare elfenjong dat nooit heeft kunnen omgaan met menselijk leven, en waarvan ik bovendien vermoed dat het -naast boos en verstoord- vaak bang moet zijn geweest. Ver dwaald tussen kindertijd en vol wassenheid kon hij desondanks heel volwassen kijken naar de mechanismen van 'de wereld' en zich daarover uiten. Soms denk ik dat hij graag een 'commitment' was aangegaan als hij vertrouwen had kunnen hebben in een kans van slagen. Het ontbrak Piet ech ter aan voldoende vertrouwen in zichzelf om dat uit te proberen. Uiteindelijk heeft hij zóveel afwij kende dingen uitgeprobeerd dat hij erin verstrikt moet zijn geraakt, om over zijn schuldgevoelens nog maar te zwijgen. In de laatste maanden van zijn leven kom ik onverwacht dichter bij hem dan ooit waardoor ik me realiseer dat hij eigenlijk altijd ergens in mijn systeem heeft gezeten. Hij is het in ieder geval meer dan waard om niet te worden vergeten. Piet took his walk on the wild side. Piet Muijsers is 56 jaar geworden. Leo Creemers Els Basten Graag wil ik reageren op het interview met Els Basten van 25 januari. Voor de mensen die het gemist hebben: Els is ME-patiënte en heeft het boek Het verborgen geluk geschreven. Els beschrijft hierin haar leventje, met de myste rieuze en onbegrepen ziekte ME. Als lotgenote weet ik hoe moeilijk het is om steeds tegen die onwe tendheid op te boksen. Ik vind het dan ook ongelooflijk moedig van haar om zo naar buiten te treden en op die manier mensen wakker te maken en vooral ook te steunen. Els maakt de lezer op een heel openhartige manier deel genoot van haar ups en downs. Ik bewonder de manier waarop zij steeds weer de positieve kant kan zien van haar tegenslagen, de con frontatie aangaat van een nieuwe uitdaging en niet bij de pakken neer gaat zitten. Voor mij was het lezen van haar boek een feest van herkenning: De zoektocht van: wat is er met me aan de hand, het onbegrip van de omgeving, het niet meer kunnen wat je zou willen. Maar ook: de steun en de hulp die je wel krijgt, dankbaar heid als het weer wat beter gaat, en vooral ook de bewustwording van je eigen kracht. In te zien wat je nog wel kan en om daarmee aan de slag te gaan, je hart te vol gen en je eigen weg te gaan. Het maakt niet uit of je ziek of gezond bent, iedereen die het boek leest, zal er wel iets waardevols uit kunnen halen: herkenning, steun, acceptatie, vreugde, liefde, ener gie, kracht. Voor mensen met een ziekte, beperking, handicap of veel tegenslagen vind ik het een echte aanrader. Lia Lucassen,Venray. Zes ton voor de jeugd Gedeputeerde Staten van Lim burg verleent aan zes maatschap pelijke jeugd- en jongerenorganisa ties subsidies voor een totaalbedrag van ruim 600.000, euro. Daarmee kunnen zij hun plannen voor 2007 realiseren. De subsidies zijn ver leend omdat de organisaties jonge ren aanspreken en invulling geven aan de behoeften van jongeren. De organisaties zijn erop gericht hen zoveel mogelijk actief bij het bedenken en uitvoeren van acti viteiten te betrekken. De organi saties die subsidie ontvangen zijn: KPJ Limburg 69-424 euro, Spel (Speeltuinwerk Limburg voor heen NUSO) 110.000 euro, 't PGCJ (centrum voor levensbeschouwe lijk jeugdwerk) 45.500 euro, Jong Nederland Limburg 107.500 euro, VJL (Vereniging Jeugdclubs Lim burg) 172.727 euro en Scouting Limburg 130.000 euro. In memoriam: Met het overlijden van Tien Hoenselaar, zaterdag 3 februari, is een markante Merselose persoon lijkheid heengegaan. Tien was vooral bekend om zijn rake woor den. Hij wist met een kwinkslag iedereen op zijn hand te krijgen, hij was nooit om een woordje verlegen, hij schudde alles als het ware zomaar uit zijn mouw. Tien Hoenselaar was binnen de gemeenschap Merselo een man, een dorpsfiguur, die zich overal voor inzettezo was hij bijna 70 jaar lid van de fanfare St. Oda... waar hij niet alleen een instru ment bespeelde, maar ook jaren lang voorzitter van was. Hij was ook voorzanger bij het kerkelijk zangkoor, hij speelde toneel bij de toneelvereniging KDO, was jaren lang voorzitter van de dorpsraad en bestuurde meer als 20 jaar reed de buurtbus. Tien was een levensgenieter pur sang, hij genoot van anderen en liet dat ook zien. Het meest bekend is Tien als een der oprich ters van vastelaovesvereniging de Zagewetters in 1957; hij bekleed de direct de functie van ceremo niemeester en werd enkele jaren later vorst. Tien Hoenselaar zou dit 22 jaar blijven tot 1985 In die jaren was hij meerdere jaren de woordvoerder van de vorsten- raad op het gemeentehuis bij de prinseninstallatie. Hij wist daar op eigen wijze en zonder tekst op papier iedereen aan zich te bin den. Was het niet met woorden, dan deed hij het zingend, maar hij had ook een luisterend oor. Daar bij werd het woord 'gruwelijk' zijn handelsmerk. Tien kreeg voor zijn inzet de hoogste onderscheiding van de vorstenraad: de Orde van Verdienste. In merselo werd hij benoemd tot grootvorst van de Zagewetters. Verder kreeg hij in 1986 de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, en werd hij ook benoemd tot erelid van de Merselose fan fare. Tien was ook een steunpilaar voor de Merselose Muziekfeesten. Vooral op de Ald-Merselose Dag. De fanfare ging die dag alle cafés openen met Tien in zijn oude pak voorop.Tien was als het ware een bindende factor tussen alle orga nisaties die bij de muziekfeesten betrokken waren. Iets waarvoor men hem in Merselo nog steeds 'gruwelijk dankbaar' is. In 2004 werd Tien Hoenselaar getroffen door een herseninfarct, waarna hij liefdevol werd verzorgd in Beu kenrode. Daar is hij zaterdag op 85-jarige leeftijd rustig ingeslapen. Met een geheel nieuwe website, een aangepaste en uitgebreide kaart en enkele sfeervolle aanpas singen in het restaurant waait er sinds kort een frisse wind door eetcafé De Graaf in Venray. "We zitten nu bijna acht jaar in Venray en geregeld is het tijd voor iets nieuws. De website ziet er prach tig uit en door bijvoorbeeld op alle tafeltjes tafelkleedjes te leg gen, krijg je toch een iets meer In Merselo zijn opnames gemaakt voor het televisiepro gramma Biej os ien de sjtraot van TV Limburg. Een programma dat initiatieven van burgers om hun leefomgeving te verbeteren onder steunt. Aanleiding om in Merselo opnames te maken was de oproep van een aantal Merselose senio ren. Deze groep van achttien men sen speelt iedere dinsdagavond jeu de boules, zomer en winter. De jeu des boulesbanen in Mer selo hadden hun beste tijd gehad en waren sterk aan renovatie toe. Reden om de hulp van Biej os ien warme uitstraling", aldus Wendy Dakkes van de eetgelegenheid aan de Stationsweg 1. De belangrijkste verandering zit echter in de menu kaart. Onder de noemer Steaks Enzo worden bij De Graaf voort aan ook grillgerechten geserveerd. "We willen de klanten nog meer verwennen door met Enzo grillge rechten aan te bieden. Een spies van gemarineerde varkenshaas, een mixed-grill (ossehaas, kipfilet de sjtraot in te roepen. Presenta tor Sjra Puts en zijn crew mobili seerden een aantal bedrijven die belangeloos hun medewerking verleenden. Ook de gemeente Ven ray en Dorpsraad Merselo zegden een bijdrage toe voor realisatie van drie nieuwe banen. Met man en macht is gewerkt om de banen gereed te krijgen. De banen zij in gebruikt genomen terwijl een chansonnier franse ballades zong en het publiek genoot van wijn en stokbrood. Het programma wordt door TV Limburg op dinsdag 13 februari na 18.00 uitgezonden en daarna ieder uur herhaald. en varkenshaas), een entrecöte, kalfsrib eye of tournedos van de grill staan sinds enige tijd op de kaart. En het is een groot succes", zegt Dakkes, "De meeste gasten kiezen voor een grillgerecht als hoofdgerecht al is een stukje vlees uit de koekenpan ook nog altijd mogelijk. Steaks Enzo worden geserveerd met onbeperkt friet met mayonaise, kruiden en salade." De kaart is dan wel veranderd, aan de prijs is niks veranderd. Heerlijk eten tegen een betaalbare prijs is nog altijd het devies van De Graaf. Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray is op maandag 12 februari vanaf 19.00 uur weer open voor alle mensen met dementie, hun partners, fami lieleden en betrokkenen. Hulpver leners en andere belangstellenden zijn ook welkom.Alle gasten leren en profiteren van eikaars kennis en kunde. Het thema voor deze avond is Wat is dementie? Rogier van Deijck, verpleeghuisarts Mar- tinushof Tegelen, informeert over ziekte en de verschijnselen in de verschillende stadia van demen tie. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan in Venray. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Voor meer informatie kan men contact opne men met het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066. Ook de wijnlielhebber komt bij de Venrayse eetgelegenheid aan zijn trekken. Naast de huiswijnen serveert De Graaf voortaan ook een aantal speciaal geselecteerde wijnen per glas of een karaf. De keuken van eetcafé De Graaf aan de Stationsweg 1 in Venray is op woensdag tot en met zondag van 16.00 tot 22.00 uur geopend. Dansen bij Opanka Dansvereniging Opanka ver zorgt cursussen in internationale dans, streetdance, breakdance en kidsdance. Voor meer informatie kan men kijken op www.opanka. nl. of email naar info@opanka.nl. Men kan natuurlijk ook contact opnemen met Jolanda Jaspers via tel.(0478)510995. Dames ZijActief Dames ZijActief Oostrum gaat op maandag 26 maart naar de Lentebeurs in het MECC in Maas tricht. Dit jaar is er opnieuw een beurs vol stands met onder meer mode, lifestyle, beauty en huishou delijke artikelen. Bovendien krij gen een paar ZijActief leden een complete metamorfose. Men kan een plaatsje reserveren in de bus, die in de eigen woonplaats stopt. Met eigen vervoer is ook mogelijk. De ontvangst op de Lentebeurs is om 12.30 uur en de beurs gaat open om 13.00 uur. Aanmelden voor maandag 19 februari bij Nel Camps via tel. (0478)583243. Ter gelegenheid van de Maand van de gebitscontrole wordt in Dierenkliniek Venray gedurende de maand februari door de mede werkers gratis een mondinspec- tie gedaan bij huisdieren. Hierbij komen de diverse mogelijkheden van gebitsverzorging aan de orde en wordt er een poetsinstructie gegeven. Uiteraard ontbreekt een tandvriendelijk aardigheidje voor het dier niet. Heeft u wel eens in de bek van uw kat of hond geke ken? Velen zullen deze vraag met "nee" beantwoorden. In het kader van de Maand van de gebitscon trole wordt men geadviseerd dit toch eens te doen. De maand februari is landelijk uitgeroepen tot de Maand van de gebitscontro le van het huisdier. Gebitsproble men zijn een probleem bij dieren. Stank, moeilijk eten, niet willen kauwen, rood tandvlees, extra speekselen of bloed in de bek wijzen op een aantasting van het gebit. Vaak hebben de dieren dan pijn. Veel gebitsproblemen begin nen met een overmatige tandaan- slag: plaque. In deze tandaanslag groeien heel veel bacteriën. Deze overmaat aan bacteriën veroor zaakt tandvleesontsteking. Wordt de plaque niet verwijderd dan ontwikkelt zich het tandsteen. Hierop zitten nog meer bacteriën. De bacteriën tasten het tandvlees aan. Het ontstoken tandvlees trekt zich langzaam terug. Wortels en zelfs het onderliggende kaakbot worden aangetast. Deze ontste king is vaak pijnlijk. Vanuit deze tandvleesontsteking komen ook bacteriën in de bloedbaan. Lever, nieren en hartkleppen kunnen zo geïnfecteerd raken. Wat is het advies om dit alles te voorkomen? Er zijn diverse mogelijkheden: tandenpoetsen, liefst elke dag, is het beste advies. Goede voeding, bij voorkeur brokken. Speciale aangepaste brokken welke tand steenvorming beperken door toe voeging van enzymen of een ruwe structuur. Regelmatige controle door de dierenarts. Hulpproduc ten als kauwstaafjes en -botten. Zie ook www.dierenkliniekvenray.nl. In het rijk van de Toverhazen regeren dit jaar prins Bram en prinses Birgit samen met hun adjudanten Kevin en Pleun en nar Chi en hun gevolg. Tijdens een sfeervolle proclamatie in de pira- tenaula van basisschool De Tover bal kwamen na een zinderend spektakel de prins en prinses en hun gevolg uit. Op 16 februari vindt het carna valsbal in het schoolgebouw aan de Ursulastraat in Venray plaats. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd-Li m bu rg Onlangs heeft de Stichting Zonnetrein Overloon van de gemeente Venray toestemming gekregen om de zonnetrein ook over het grondgebied van Venray te laten rijden. In de maanden februari en maart houdt de Stichting Zon netrein ritten vanuit Venray naar Overloon en terug. Totnogtoe reed het populaire treintje op zonne-energie alleen door de gemeente Boxmeer. Het project is een initiatief van een aantal recre atieondernemers in Overloon in samenwerking met Soios - the solar vehicle company. Het milieu vriendelijke treintje kan maximaal dertig mensen vervoeren. De orga nisatie richt onder meer op KVO's, ouderenverenigingen en natuur- genieters, maar natuurlijk kunnen ook andere belangstellenden zich aanmelden voor een rit. Er zijn drie ritten per week gepland: van 13.15 tot 16.30 uur op dinsdag, woensdag en donderdag, voor een prijs van 9,50 euro per persoon per rit (inclusief een kopje koffie/ thee met vlaai of gebak). De tocht duurt drie uur en het informatie- en amusementsgehalte is volgens de initiatiefnemers van zeer hoog niveau. De reizigers kunnen genieten van een geruisloze, stankvrije, gemoedelijke en milieuvriende lijke toer! De trein staat bij het Schouwburgplein in Venray en vertrekt vanaf deze locatie via een prachtige route richting Overloon op bovengenoemde tijden. "Als blijkt dat de mensen in februari Het treintje op zonne-energie is binnenkort ook in Venray te bewonderen. en maart voldoende animo heb ben, dan zal dit project zeker in het voor- en naseizoen gecontinu eerd worden", vertelt Jan Gabriëls, coördinator Stichting Zonnetrein Overloon. Aanmelding: Boekings bureau Zonnetrein Overloon, tel: 06 2808 8729. Of mail tijdig: stich- tingzonnetreinoverloon@home.nl. Voor meer informatie: www.zon- netreinoverloon.nl Orn alvast In ole te, Women GawnakriGpitó met cxxLamaRiG of matókLp uxi gROL lul 3 - gancjer menu u Woffte. roet joelceltU euK il'Lj '6 maandags voor de. optocbt vanaf aun ontbijt buffet vjoow €11,11 Frisse wind waait door eetcafé De Graaf Zonnetrein rijdt door gemeente Venray

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7