Toekomst VVV-winkel ongewis 'Carnaval hét feest' 1440 euro voor Kindervakantiewerk r Exploitant moet dansen naar pijpen gemeente Protest tegen gentechveld Julicher Meijer PEEL EN MAAS Gemeente Venray wil winkel Henseniusplein niet overnemen De Barometer Binnenkort komt er duide lijkheid over de WV-winkel aan het Henseniusplein in Venray. In regionaal verband is afgesproken dat de gemeen ten de lokale winkels sane ren en per 1 juli 2007 over nemen. Venray gaat hier niet mee akkoord en is op zoek naar een overnamekandidaat. Indien de overname mislukt, zal het kantoor worden geslo ten. Er zijn gesprekken gevoerd met de ANWB. Volgens wethouder Heidens (CDA) staat de ANWB niet onwelwillend tegenover de overname van de winkel en het personeel. De financiën blijken een struikelblok te zijn. "Er wordt stevig geld voor gevraagd. We heb ben nog geen overeenstemming bereikt", zei Heidens woensdag in de commissie Middelen. De gemeente wil niet meer geld uit- Na alle problemen met de stichting OJC Dingus heeft de gemeente Jan Vriens, docent bestuursrecht aan de Fontys Hogeschool, ingeschakeld. Om een goede juridische structuur te bedenken voor het nieuwe jongerencentrum dat in café 't Podium onderdak krijgt. De nieuwe opzet stelt nogal hoge eisen aan de exploitant die naar de pijpen van de gemeen te moet dansen. Alles lijkt erop gericht Dingus- achtige toestanden te voorkomen. De gemeente en het jongerenwerk stonden jarenlang buitenspel en leefden op voet van oorlog met het stichtingsbestuur en de mees te bezoekers van het jongerencen trum dat bijna een jaar geleden gesloten werd. Vriens komt tot de conclusie dat een stichting 'gezien de slechte ervaringen' geen optie meer is. Ook vanwege de per soonlijke aansprakelijkheid van bestuursleden. "Want we leven in een claimcultuur", zei Vriens dins dag tijdens een informatieavond voor de politiek. Hij adviseert een bedrijfsmatige verhuur van het pand met daaraan gekoppeld een raad van toezicht en advies. Vriens hield een nogal tech nisch juridisch verhaal. De kern is dat het bedrijfsrisico volledig bij de exploitant komt te liggen. "Dit geven dan dat het kwijt was aan de Regio VW Noord- en Mid den-Limburg. Deze regionale VW ontstond in 2001 na een groot schalige fusie. Ruim vijf jaar later blijkt de fusie mislukt te zijn. De VW's zijn te duur, de prestaties zijn ondermaats en de doelen onduidelijk. Het management en directeur Jos Caubo zijn ontsla gen. De VW-winkels zitten vaak in dure panden en zijn bijna alle maal verliesgevend. De Venrayse WV-winkel draaide in 2005 met een exploitatietekort van 11.000 euro. De Regio VW Noord- en Midden-Limburg wordt opgehe ven en gaat in afgeslankte vorm verder. De gezamenlijke gemeen ten hebben afgesproken de lokale winkels, inclusief personeel en alle verplichtingen, per 1 juli 2007 over te nemen. Venray heeft hier van afgezien. Mochten de onder handelingen met de ANWB afket sen, dan gaat het kantoor aan het moet worden afgedekt met een managementovereenkomst." Officieel is het jongerencen trum vanaf 1 januari van start gegaan. Maar voorlopig draait 't Podium nog op de oude voet als jongerencafé verder. Eerst moet een raad van toezicht worden aan gesteld. Beleidsmedewerker Mark van der Heijden, in korte tijd de zoveelste jongerenambtenaar op het gemeentehuis, zei dat actieve jongeren en personen uit het jon gerenwerk er zitting in krijgen. Ook betrokken partijen als buurt bewoners en de gemeente krijgen een zetel in de raad van toezicht. Een van de eerste taken is het aanstellen van een exploitant. Die krijgt in de nieuwe opzet een zware taak op zijn schouders. De gemeente komt met een pakket van eisen. Zoals de openingstijden, welke activiteiten er plaatsvinden en de uitstraling van het pand en de omgeving. "De gemeente als eigenaar en verhuurder trekt aan de touwtjes", zei Vriens. "Als de exploitant zich niet aan de voor waarden houdt, dan betekent dit einde van de overeenkomst." De huurprijs is nog niet bekend. Er is een horecataxateur ingescha keld om de hoogte van de huur vast te stellen. Van der Heijden herhaalde dat 't Podium slechts een tijdelijke voorziening is. Het open jongerenwerk krijgt over een aantal jaren onderdak in het Henseniusplein op slot. Heidens zei dat het nog om een bedrag van 40.000 euro gaat. Een alterna tief is het onderbrengen van een toeristisch informatiepunt bij de publieksbalie van het gemeente huis. De gemeente Venray is de komende tijd jaarlijks 35.000 euro kwijt aan de VW-nieuwe stijl die zich uitsluitend richt op regionale promotie en marketing. Taken als productontwikkeling, winkelin formatie en een loketfunctie voor het toeristische bedrijfsleven en overheid komen te vervallen. De kosten van de winkel komen hier nog bij. De nieuwe afgeslankte organisatie wordt losgekoppeld van de lokale winkels. De opzet is dat de gemeenten meer invloed en sturing krijgen op de regionale promotie.Vandaar dat de winkels voortaan onder de hoede van de gemeenten vallen. Het college meent dat de lokale winkel beter functioneert onder nieuwe multifunctioneel centrum aan de Zuidsingel Gerard Thijssen (inVENtief) vond het vreemd dat wethouder Emonts niet was aangeschoven bij Vriens en Van der Heijden. "Want er zijn nogal wat politieke vragen gesteld die buiten het speelveld van de inleiders vallen.'Thijssen repte erover dat Vriens zich moge lijk heeft laten beïnvloeden door de gemeente. Dat wees Vriens resoluut van de hand. "Nee, dit is een onafhankelijk advies. Ik heb me zeker niet laten sturen." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) is niet gelukkig met de locatie aan de Kruisstraat. "Is een jongeren centrum daar wel haalbaar gezien de overlast voor de omgeving", vroeg hij zich af. "Het multifuncti oneel centrum is de enige structu rele oplossing." Sieb Nijssen (CDA) pleitte ervoor de exploitant ook de ruimte geven. "Het wordt behoor lijk zwaar aangezet. De gemeente moet niet teveel bemoederen. De jongeren willen in het week einde ook een vorm van vrijheid hebben", aldus Nijssen die zich afvraagt of er wel een exploitant te vinden is die aan de strenge eisen kan of wil voldoen. Elly van Dijck (PvdA) meent dat het lastig is een balans te vinden tussen een bedrijfsmatige aanpak en jongerenactiviteiten. "Het is inderdaad koorddansen", reageer- aansturing van een professionele organisatie die ervaring heeft in de toeristische informatievoor ziening. Omdat er in de winkel aan het Henseniusplein ook al een ANWB-verkooppunt is, vindt het college de ANWB de meest geschikte kandidaat. Rein Dupont (CDA) vindt dat de regio niet zonder goede pro motie en marketing kan. "Maar de regionale VW functioneerde slecht. Wat krijgen wij terug voor onze bijdrage", vroeg de CDA- er zich af. Dupont wilde weten wat er gebeurt indien gemeen ten afhaken. Bergen en Arcen en Velden zien weinig heil in de nieuwe opzet. Martin Wijnhoven (Samenwerking) toonde zich geen voorstander van het onder brengen van de WV-winkel bij de publieksbalie. Frans van der Kruijf (WD): "Het is niet best geweest met de regiopromotie. Toch is het belangrijk dit overeind te houden. de Vriens."In de managementover eenkomst moet alles goed worden vastgelegd. Een jongerencentrum is geen spel zonder grenzen. We hebben te maken met de drank en horecawet. En er moet een goed activiteitenplan komen voor alle groepen jongeren. Het wordt inderdaad een zware opgave." SP: niet gelukkig met Harlan De SP heeft grote moeite met de komst van een proefdiercen trum van het bedrijf Harlan naar De Hulst II. "Dierproeven moeten worden beperkt en we moeten zoeken naar alternatieven", zei Ruud van Veen woensdag in de commissie Middelen. "Het gaat om het dierenwelzijn. Hierin passen de bedrijfsplannen en expansie driften van Harlan niet." Bovendien vraagt de SP zich af of het wel is toegestaan bedrijfs matig dieren te houden op een industrieterrein. "Mag er ook een legbatterij met kippen komen?" Wethouder Heidens (CDA) reageerde dat experimenteel onderzoek met dieren op bedrij venterrein Sciencelink onder voorwaarden is toegestaan. Het fokken van de dieren mag er niet. Het proefdiercentrum van Harlan blijft gevestigd in Horst. De ANWB is een goede optie. De publieksbalie zien we minder zit ten." Ruud van Veen (SP) vindt dat een toeristisch informatiepunt in het centrum thuishoort en niet in het gemeentehuis. Ook Richard de la Roy (Lokaal Aktief) is hier geen voorstander van. Volgens wethouder Heidens is de functie van de VW-winkels veranderd. "Toeristen zoeken nu vaker eerst op internet naar infor matie over een streek. De VW is hier met folders alleen een aan vulling op." Heidens zei dat hij de WV-winkel niet zomaar wil opgeven. "De winkel draait zeker niet slecht. De omzetten zijn heel redelijk. Het biedt voordelen voor de promotie en naamsbekendheid van Venray." De wethouder ver wacht dat alle gemeenten alsnog zullen besluiten mee te doen. "Zo niet dan worden de frictiekosten voor de andere gemeenten hoger." Verboden wapenbezit De politie heeft zaterdagmorgen een 18-jarige jongeman uit Venray aangehouden op de Hoender straat op verdenking van verbo den wapenbezit. Het viel de poli tie op, dat de klanten van een café aan die straat buiten stonden. Ver volgens ontstond een opstootje voor het café. Een van de agenten zag dat een jongeman, die buiten stond, iets weggooide. Dat bleek een stroomstootwapen te zijn. De 18-jarige jongeman uit Ven ray werd hierna aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. Het stroom stootwapen werd in beslag geno men. Getuigen verklaarden, dat dezelfde jongeman even tevoren met pepperspray gespoten had in het café.Tegen de man wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. Hij is na verhoor in vrijheid gesteld. Schietincident De politie onderzoekt een schie tincident dat in de nacht van don derdag op vrijdag plaatsvond op de Langstraat. Bij dit schietincident raakte een 20-jarige man uit Horst gewond in de buikstreek. Het slachtoffer werd door bekenden naar de Huisartsenpost gebracht, waarna hij direct met een ambu lance werd overgebracht naar het ziekenhuis. De politie heeft één persoon aangehouden die moge lijk met de zaak te maken heeft. Afgelopen dinsdag werd een tweede persoon aangehouden die vermoedelijk meer weet van het incident. Met een derde persoon wordt nog contact gezocht. De exacte toedracht van het schietin cident is nog niet bekend. De poli tie roept getuigen die iets gezien en/of gehoord hebben op zich te melden via 0900-8844. Lang niet iedereen blijkt van carnaval te houden. Die con clusie kun je trekken uit de reacties die we kregen op de stelling van vorige week: 'Car naval is een dom feest'. Van de 32 mensen die reageerden via e-mail of op de site www. vandenmunckhof.nl, is bijna zeventig procent het eens met de stelling. Misschien dat alle carnavalsvierders te druk met de voorbereidingen op het feest der feesten zijn? De drie leukste reacties van deze week: Willemijn Bus uit Venray schrijft: 'Hoewel de stelling nega tief klinkt, ben ik het er op een positieve manier mee eens. Het is toch heerlijk om een paar dagen lekker 'dom' het verstand op nul te zetten, je gekste kleren aan te trekken en lekker te feesten? Hoe wel sommige mensen het wel een beetje te bont maken naar mijn mening, en ik denk dat daardoor die negatieve opvattingen over carnaval ontstaan, moet iedereen lekker zelf weten hoe hij/zij zich vermaakt en in welke mate. Ik vier carnaval gewoon lekker op mijn eigen manier, en daar is niks doms aan. Carnaval kun je zo dom maken als je zelf wilt. Ik vind het dom als je het feest 'gebruikt' om jezelf eens goed vol te gieten met alcohol en dat je daardoor agres sief wordt en vreemdgaat en alles verpest voor de mensen om je heen. Dat je de volgende dag wak ker wordt en denkt: oh shit wat heb ik toch gedaan en oh wat voel Vervolg voorpagina 'SPOV forse schade toegebracht' De koerswaarde van de over gebleven aandelen bedroeg 238.996 euro op 31 december 2004. Ze waren destijds aange kocht voor 455.000 euro. Inmid dels is de waarde weer gestegen naar 345.000 euro. Het vermogen wordt nu alleen nog belegd in veilige obligaties waarbij de inleg altijd gegarandeerd is. Raaijmakers is opgelucht als de kwestie dade lijk uit de wereld is. "Ik hoop dat de politiek zich ervan bewust is, wat dit allemaal teweeg heeft gebracht.Vooral voor de beeldvorming van het SPOV. We hebben in Venray de zorg over 4250 basisschoolleerlingen. Ieder een mag ervan uitgaan dat we goed met ons geld omgaan." Wijnhoven opperde de Reken kamer in te schakelen om de zaak verder uit te zoeken. "Want er zijn grote risico's met overheidsgeld genomen. We willen het graag zui ver in beeld hebben." Voor de andere partijen was dit een stap te ver. "Het is niet handig te speculeren met overheidsgeld", zei Elly van Dijck (PvdA). "Maar we kunnen hoog en laag springen. Er is gehandeld binnen de marges van de wet." Voor Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) hoeft er geen onderzoek te komen. "We blijven vertrouwen hebben in het SPOV. De accoun tant controleert de boeken en voor 1 januari zijn alle aandelen weg." Ook Gerard Thijssen (inVEN tief) vindt het inzetten van de Rekenkamer een te zwaar middel. "Het is goed dat Samenwerking dit aanslingert. Maar er is niet in een te riskante vorm belegd. Het SPOV zal nu ook voorzichtiger zijn geworden." Wethouder Emonts (PvdA) uitte kritiek op de wijze waarop Samen werking de zaak heeft aangekaart. "Er dient vertrouwen te zijn in het schoolbestuur. In de beeldvor ming heeft het SPOV schade opge lopen door het op deze manier aan de kaak stellen. De politiek moet controleren maar dan wel zorgvuldigheid betrachten", aldus Emonts, die vindt dat de commis sieleden zich een spiegel 'over hun eigen functioneren' kunnen voorhouden. Wijnhoven reageer de dat hij zich niet aangesproken voelde door de woorden van de wethouder. Verkiezingsdebat In aanloop naar de Provinciale Statenverkiezingen houden LLTB en LAJK een politiek debat op woensdag 14 februari in hotel Asteria. Nederland gaat op 7 maart weer naar de stembussen om de Provinciale Statenleden te kiezen. Waren er vier jaar geleden nog 63 zetels te verdelen. Dit jaar zijn het er slechts 47. De Limburgse partij kopstukken van CDA, PvdA, WD, SP, GroenLinks, D66, Partij Nieuw Limburg en Christen Unie gaan aangeven waar hun partij voor staat en hoe zij ruimte denken te bieden aan agrarisch ondernemer schap. Ook bezoekers zijn van harte uitgenodigd deel te nemen aan de discussie. Leden die deel willen nemen aan het debat of gewoon benieuwd zijn naar wat de politici te melden hebben, kun nen zich aanmelden via www.lltb. nl. of een email sturen naar info@ lltb.nl. of lajk@lltb.nl. Het debat begint om 20.00 uur en vanaf 19-30 is de zaal open. ik me beroerd! Maar het is abso luut niet dom als je de dagen lek ker feestend en hossend en gezel lig verkleed met andere mensen doorkomt'. Irene Michiels is het helemaal niet eens met de stelling.'Alleen al de manier waarop die is geschre ven. Er had moeten staan: 'Vastela- ovend is hét feest van het jaar!'. En dat is het ook. Een feest voor jong en oud! Het maakt niet uit wat je bent, directeur of putjesschepper, dit is een feest voor iedereen. Het is een heleboel schèle wazel' en eigenlijk gaat het nergens over, maar het geeft een stuk verbroe dering binnen de Rooyse gemeen schap. Maar dat niet alleen, het is vooral gezellig. In ben in ieder geval vanaf donderdagavond de hort op. En voor alle vastelao- vendsvierders: zie ollie ien ut velt!' Rose-Marie Prevo schrijft: 'Dit feest 'dom' noemen is een bele diging van degenen die dit tot Zo'n 250 mensen hebben protest aangetekend tegen proefvelden voor genetisch gemanipuleerde maïs bij Ven ray, Haaksbergen en Dus- sen. Het beoogde veld in de gemeente Venray is gelegen in het Hoogriebroek in Oirlo. Op de velden zou drie jaar lang maïs verbouwd gaan wor den. Het ministerie van VROM buigt zich binnenkort deze weken over het protest tegen het verzoek om de gewassen te mogen verbouwen. Het Franse bedrijf Pioneer Génétique uit Aussonne, onder deel van het Amerikaanse Dupont Company, wil in Nederland een drietal proefvelden met genetisch gemanipuleerde maïs aanleggen. De actie tegen de proefvelden is mede opgezet door Miep Bos, kunstenares uit Lelystad. "Het uit gangspunt voor ons is: leven in eenheid met de natuur. Sommi gen zijn het er vanuit hun geloof niet mee eens dat er geplakt en geknipt wordt in de genen van gewassen, het is ook niet natuur lijk." Volgens Bos worden via gen- SP: Essent moet energieprijzen verlagen De SP vindt dat de gemeente Venray, als aandeelhouder van Essent, zich sterk moeten maken voor verlaging van de energieprij zen. "Als de olieprijzen stijgen zijn ze er als de kippen bij om het door te berekenen aan de consument. Nu de olieprijzen dalen blijft het akelig stil", aldus Ronald van Hal in de commissie Middelen. "De hoge energielasten drukken zwaar op het budget van de huishoudens. Lagere energieprijzen hebben ook een direct effect op de bestrijding van de armoede." De gemeente kon onlangs reke nen op een fikse extra dividenduit kering van Essent. "Het lijkt inder daad tegenstrijdig", reageerde wethouder Van der Broeck (CDA). "Maar in de consumentenmarkt blijken de marges klein te zijn. Het grote geld wordt verdiend met contracten met grote bedrijven." Volgens Van der Broeck heeft de gemeente nauwelijks invloed op de hoogte van de energieprijzen. "Want het Rijk bepaalt groten deels de prijs." De wethouder wil wel het extra dividend inzetten voor energiebesparende maatre gelen. Jongen gewond De politie assisteerde dinsdag ochtend bij een verkeersongeval met letsel op de Meerloseweg in Oirlo. Een bestuurder van een per sonenauto, een 18-jarige man uit Wanssum, reed over de Meerlose weg en raakte om nog onbekende reden een fietser, die hij vermoe delijk over het hoofd zag. Politie en de afdeling Forensische Opspo ring onderzoeken de toedracht van het ongeval. Het slachtoffer, een 12-jarige jongen uit Wanssum, is met hoofdletsel overgebracht naar het Radboud Ziekenhuis, de toestand van het slachtoffer is nog onbekend. hun culturele/katholieke erfgoed rekenen, met een geschiedenis die teruggaat tot in de 16de eeuw, toen als voorbereiding op de vas ten en nu gewoon óók nog een geweldig volksfeest.Behoud van cultuur en traditie is een groot goed in Nederland: houden zo! En voor wie er niet van houdt: dat mag'. In 'De Barometer kunnen lezers reageren op een wekelijkse stel ling. Doe ook mee en geef in maxi maal vijftig woorden uw mening. De stelling van deze vijfde week luidt: 'Venray moet een eigen cre matorium krijgen' Mee eens of oneens? Mail uw reactie naar redactie@vanden- munckltof.nl. De redactie maakt een selectie uit de ingezonden reacties. technologieën ook bestrijdings middelen 'ingebouwd', waardoor de planten resistent worden tegen ziektes. "Maar die krijg je dus ook binnen als je die gewassen eet." Aan het ministerie wordt gevraagd waarom al die moeite wordt gedaan met het versleutelen van een gewas terwijl het ook op de traditionele biologische manier kan. Nu wordt maïs via genetische manipulaties tegen herbiciden bestand gemaakt. De vraag is waar om. In de huidige landbouwprak- tijk wordt in maïs niet gespoten tegen insecten, omdat de belang rijkste insectenplagen (maïssten- gelboorder en maïswortelkever) niet in Nederland voorkomen. Bos: "Wij zijn een groep van 260 verontruste burgers, burgers die bezorgd zijn, dat onze landbouw zal worden besmet of vervuild met gentechorganismen door het aanleggen van gentechmaïsproef- velden." Toen ze van de plannen voor de genetisch gemanipuleer de maïsvelden hoorde, besloot ze actie te ondernemen. De bur gers hebben hun protest naar de kamercommissie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV) gestuurd om te voorkomen dat de proef velden er komen. Op 14 februari buigt volgens Bos een commissie van de Tweede Kamer zich over het protest, tijdens een overleg over biotechnologie. De gemeente Venray staat buiten deze kwestie, omdat het niet onder gemeente lijke wet- en regelgeving valt. Het is met name een zaak voor het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) en de Algemene Inspectiedienst (AID). PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) H De Rooijerie in Venray is medio januari feestelijk geopend. Vele genodigden waren hierbij aanwezig en uiteraard horen bij een ope ning ook geschenken. Binnen de Rooijerie ontstond het idee om de gasten te vragen om in plaats van een cadeau een bedrag beschikbaar te stel len voor Kindervakantiewerk Venray. In een reactie laat Bert Pelzer, medeoprichter van de Rooijerie, weten dat zijn bedrijf graag goede doelen steunt. "Deze mogelijkheid grepen we met beide handen aan". En de opbrengst van deze avond liegt er dan ook niet om. Er werd maar liefst 1440 euro opgehaald. "Dit geld gaat recht streeks naar de kinderen", aldus Erik van de Leur, hoofd leider van Kindervakantiewerk. "Om namelijk ook de kinderen van wie de ouders het niet zo ruim hebben mee te kunnen laten doen, willen we de deel namekosten zo laag mogelijk houden." Kindervakantiewerk weet door dit soort schenkin gen en subsidies de deelname kosten al jaren te beperken tot slechts twintig euro per kind voor een hele week acti viteiten. Deze komende zomer zal de activiteitenweek van Kindervakantiewerk Venray plaatsvinden van 2 tot en met 6 juli. Het thema van dit jaar is Bert Pelzer overhandigt de cheque aan Erik van de Leur. Spoken en Griezelen. Wie er interesse in heeft om als lei ding mee te doen, kan contact opnemen met de organisatie via leiding@kvw-venray.nl. of neem een kijkje op www.kvw- venray.nl. 'Jongerencentrum is geen spel zonder grenzen' Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Donderdag 8 februari 2007 - Pagina 3 ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3