Lotte gaat voor De Opkikker Koester uw monument Nana Gambiaanse avond Overloon Verwendag op Raayland College en nani zijn weer Honderdachtentwintigste jaargang - week 6 - donderdag 8 februari 2007 Filmdag in Oirlo voor het goede doel Eind januari zijn Noud en Maria Franssen uit Venray vol daan en moe teruggekeerd uit Bangladesh. Maria heeft bijna drie maanden gewerkt in de twee weeshuizen van SLOPB, Noud heeft daarvan de laatste weken meegemaakt. Voor ze beiden naar Bangladesh gingen wisten ze dat opa en oma worden iets is wat je overkomt; je kunt er zelf niks aan doen. En dat hebben ze gemerkt! Tijdens hun verblijf in de weeshuizen werden ze zomaar tot nana en nani (opa en oma) gebombardeerd van twin tig nati's en twintig natni's (klein zonen en kleindochters)."We voe len ons vereerd", vertellen ze. "De jongens en meisjes kunnen nu nog dagelijks naar onze foto kijken en wij hebben vele foto's van hen. De familie-uitbreiding gaat zo wel erg snel!" Het leven in de weeshuizen is als dat van een groot gezin. De beide huizen worden geleid door een moeder die hulp heeft van twee zusters."In Bangladesh wordt iedereen aangesproken met zuster of broer", vertelt Maria.'Normaal gesproken zouden wij aangeroe pen worden met Noud-bhaijan en Maria-appa. Maar omdat we zo veel ouder zijn kregen we de ere titel van nana en nani." Maria Franssen vertelt verder over haar tijd in Bangladesh: "De moeder is verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken in het huis, de zusters helpen hier bij en zijn belast met een speciale taak, bijv. de zorg voor de kippen, samen met een aantal kinderen, of huiswerkbegeleiding, 's Mor gens om half zeven begint de dag met het lezen van de koran door de kinderen. De grote jongens en meisjes helpen daarna om beurten in de keuken bij het klaar maken van het ontbijt. Dit bestaat uit ruti (meelpannenkoekje) die van de markt meegebracht wordt omdat Enkele vierdejaarsklassen van de afdeling Zorg Welzijn van het Raayland College hielden donder dag een verwenmiddag voor hun moeders en/of oma's. De gasten werden ontvangen in het restau rant van de afdeling. Onder het genot van verschillende soorten De stichting People in Action heeft samen met een aantal Over- loonse enthousiastelingen het initiatief genomen om geld in te zamelen voor twee van haar projecten in Gambia, te weten de afbouw van een school in Ser- rekunda en een nieuw te bouwen school inTanje. Een van de activiteiten die daar een bijdrage aan moet gaan leve ren, is een groots opgezette Gam- biaanse veiling. De veiling staat gepland op zaterdag 10 maart. Men kan de projecten onder steunen door het beschikbaar stellen van goederen voor de vei ling of materialen ten bate van de school en door deel te nemen aan de Gambiaanse avond. De Gambiaanse avond wordt gehou den in restaurant De Heeren van Overloon in Overloon. De avond biedt entertainment en een zeven gangen platemenu (Gambiaanse stijl) inclusief drank. Daarnaast ontvangt men een kavelkaart die recht geeft op deelname aan de veiling. De notaris verloot na de veiling de hoofdprijs. Reserveren kan per persoon, echter wie zich als bedrijf wil profileren, krijgt een tafel ter beschikking vanaf vijf personen. Bij deelname ont vangt men een programmaboekje met gedetailleerde informatie. Wie goederen ter beschikking wil stel- thee konden ze allerlei lekker nijen zoals cake, scones, brownies, sandwiches en bonbons proeven. Natuurlijk was al dit lekkers door de leerlingen bereid. Hierna kre gen de gasten, in het lokaal voor uiterlijke verzorging, een uitge breide handverzorging. Ook een len voor de veiling of de projec ten kan dit voor vrijdag 16 febru ari doorgeven aan Piet Janssen via tel. 06-54936332 of via p.janssen@ contell-iks.com. Reserveren voor de Gambiaanse avond kan tot zaterdag 3 maart bij Theo Wolters via tel. (0478)642227 of via email info@heerenoverloon.nl. Een van de projecten is het afbouwen van een school in Bakau, een achterstandswijk in Serrekunda. Zoals zo vaak in Gam bia, en in Afrika in het algemeen, werd ook hier een plan opgezet maar niet volledig afgemaakt. Zo ook de lagere school in Bakau. Met de bouw van de school werd begin 2001 een start gemaakt door een Zweeds particulier initi atief. De school werd echter door onbekende reden niet afgebouwd, met als gevolg dat de middelen opdroogden. De stichting heeft zich ten doel gesteld de bouw van deze school te voltooien. Daar naast is er een plan voor het bou wen van een nieuwe school. De huidige school is te klein en in ver vallen toestand. De regering heeft inmiddels een stuk grond aan de stichting geschonken. Na het bou wen van de nieuwe school en te zorgen dat die optimaal functio neert, zal het onderwijsproject worden teruggeschonken aan de gemeente Tanje. handmassage stond op het pro gramma. De leerlingen vonden dit een leuke manier om hun moeders en of oma's te verwennen maar ze konden op deze manier ook ken nismaken met de verschillende activiteiten van hun opleiding. Restauratie St. Jozefkapel De gemeente Venray stelt een subsidie van 13-125 euro ter beschikking voor de restauratie van de St. Jozefkapel in Smakt. Deze historische kapel, een rijks monument, speelt een centrale rol in het bedevaartsoord Smakt en is een voor de gemeenschap belangrijk monument. De restau ratie is bijzonder urgent en kan niet langer uitgesteld worden. Vooral de onderhoudstoestand van de buitenkant van de kapel is bijzonder slecht. Zo zal de dakbe dekking en het voegwerk volledig vernieuw moeten worden. Al eer der hebben het Rijk en de provin cie Limburg subsidies toegezegd. Met de bijdrage van de gemeente Venray en de eigen bijdrage van het kerkbestuur, c.q. Stichting Res tauratie en Behoud Sint Jozefkapel Smakt, is de financiering rond. De totale restauratiekosten worden opl31-252 euro geraamd. Wandelen vrijgezellen Vrijgezel-lig, een club voor alleengaanden, gaat op zondag 11 februari wandelen in en rond Swolgen. De tocht van circa 13 kilometer start om 11.00 uur bij de kerk in Swolgen en voert onder meer over de Swolgense hei. De wandelaars dienen zelf voor het eten en drinken te zorgen. Kijk ook op www.uitinlimburg.nl Opgeven kan via telefoonnummer 0478-691482 en/of 077-4674909- Op zondag 11 maart wordt in Oirlo een filmdag gehouden voor het goede doel: Stichting De Opkikker. Drie leerlingen van het ROC in Nijmegen zijn initiatiefnemers van de activi teit in jongerensoos OJC Wat- jang. Lotte Steeghs uit Oirlo is een van hen: "We hopen zoveel mogelijk geld in te zamelen voor het goede doel." Samen met haar klasgenoten Laura en Elise organiseert de twee dejaars studente SCW (Sociaal Cul tureel Werk) aan het ROC in Nij megen de filmdag voor het goede doel. Als opdracht voor school. De 18-jarige Lotte Steeghs over het evenement: "De opdracht was om via het organiseren van een evene ment geld in te zamelen voor het goede doel. Onze keus is uitein delijk gevallen op een filmdag. Je kunt genoeg andere dingen beden ken, maar die kosten meestal veel geld. Het organiseren van een film dag kost relatief weinig, zodat we meer geld overhouden voor het goede doel." Stichting De Opkikker verzorgt verwendagen voor langdurig zieke kinderen en hun families. Doel is om de kinderen een onvergetelij ke dag te bezorgen. De Opkikker is opgericht in 1995 door enkele initiatiefnemers, is geheel zelfstan dig en bestaat bijna volledig uit vrijwilligers. Inmiddels werkt de stichting samen met elf zieken huizen in Nederland. Voor de rea lisatie van de doelstelling wordt gebruik gemaakt van sponsors. Er is een Opkikkerboek samenge steld waarin een groot aantal keu zemogelijkheden zijn opgenomen, waaronder doe-dingen, zijn-dingen en naar-toe-dingen. Hieruit mag het gezin een keus maken. Langdurige ziekte vraagt heel veel doorzettingsvermogen en energie van een kind. De behande lingen, de (lange) perioden van zie kenhuisopname, de onzekerheid, je vriendjes en vriendinnetjes een gewoon leven zien hebben. Ook in het gezin heeft zo'n situatie veel al een volledige ontregeling tot gevolg. Ieder gezinslid spant zich extra in, moet daar vaak andere bezigheden voor opofferen of beperken. En dan is er de feitelijke zorg van zal mijn kind, broertje of zusje weer beter worden? Kleine en grotere lichtpunten zijn in die omstandigheden nog belangrijker dan anders, worden heel intensief beleeft en dragen belangrijk bij in de mentale gesteldheid van kind en gezin. De verwendagen zijn een middel bij uitstek om de zieke kinderen en hun families een dag lang lekker te verwennen. Even de zorg van alledag te laten vergeten. Een doelstelling die door Lotte, Laura en Elise van harte wordt ondersteund. "We wilden eigenlijk de opbrengst van de filmmiddag ten goede laten komen aan één gezin in onze naaste omgeving dat het nodig had. Omdat er in onze persoonlijke omgeving eigenlijk niemand in aanmerking kwam, hebben we besloten de opbrengst toch naar een grotere stichting te laten gaan. In dit geval De Opkik ker. We waren er met zijn drietjes over eens dat het geld moest gaan naar een stichting die iets doet voor zieke kinderen." De filmdag op zondag 11 maart begint om 14.00 uur, rond 22.00 uur komt er een einde aan de activiteit voor het goede doel. Filmliefhebbers kunnen kiezen uit ongeveer vijftien films in de verschillende genres zoals actie, thriller, humor en familiefilms. De bezoekers kunnen binnenkort via de website van OJC Watjang een keuze maken welke vier films wor den vertoond. Om een klein tipje van de sluier nu al op te lichten. Het aanbod varieert van klassie kers als Pulp Fiction tot nieuwe releases zoals Pirates of the Carib bean 2. Lotte: "Het aanbod is heel breed met voor iedereen wat Lotte Steeghs uit Oirlo. wils. Het meeste aantal stemmen bepaalt uiteindelijk welke films tij dens de filmdag worden gedraaid." De entree op 11 maart kost voor 17.30 uur vier euro, drie euro voor jongeren met een OJCWatjang-pas en vijf euro na 17.30 uur (vier euro met een Watjang-pas). Voor een natje en een droogje wordt tijdens de filmdag gezorgd. Een deel van die opbrengst gaat ook naar het goede doel. De publiciteitsmolen loopt inmiddels op hoge toeren om zoveel mogelijk filmliefhebbers naar Oirlo te trekken. Posters zijn in de maak, dorpsblaadjes worden ingeseind en de pers op de hoogte gesteld. Lotte Steeghs hoopt dat de dag een succes wordt: "Alleen al om het goede doel te steunen. We hopen zoveel mogelijk geld in te zamelen. Hoeveel? Ik zou het echt niet weten, ik hoop echt dat het een succes wordt", zegt ze met een verlegen glimlach. Stiene, een gemeentelijk monu ment aan Grootdorp 85 in Mer- selo. Deze boerderij is van het grote hoftype in een carrèvorm en werd herbouwd na de grote brand in Merselo in 1895 waar bij verschillende boerderijen ver woest werden. De hoofdvorm en een groot deel van de raam- en deuropeningen zijn nog helemaal origineel.. Onder de druiplijn van de daken zijn fraaie friezen aan gebracht van siermetselwerk. Het oude Bakhuuske is nog van voor de brand en precies zo geble ven, met daarbij een waterput die niet meer te zien is. Wat er nog wel staat is een vlierboom die men vroeger naast een waterput plantte voor het verkrijgen van helder water. Het originele Oda- beeldje staat in Heino, een gipsen replica in de kerk Van Merselo en een in de nis van deze hofboerde- rij. Deze boerderij heeft ook een kleine rol gespeeld in de Venrayse schaapscompagnieën. Kent u ook zo" n bijzondere plek in Venray of een van de kerkdorpen?? Reacties graag naar Stchting Venray Monu mentaal. p/a Groene Hart 7, 5801 in SX Venray, email venraymonu- mentaal@kpnplanet.nl. met de omgeving waarin ze leven. De kinderen zullen, als ze 18 jaar worden, het weeshuis verlaten. Het is van groot belang dat zij dan in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Om dit doel te bereiken zullen de kinderen een vak moeten leren. De Stichting Land Ontwikkelings Project Bang ladesh (SLOPB) voelt zich hier voor verantwoordelijk. Wij zijn dan ook heel blij", vertellen Noud en Maria, "dat we met hulp van veel mensen en organisaties uit Venray en omgeving, voor de eer ste drie jaar voldoende fondsen bij elkaar gekregen hebben om de vakopleidingen te garanderen. zelf maken heel arbeidsintensief is, en groentencurry. De kinderen krijgen ook bijna elke morgen een gebakken of gekookt ei. Na het ontbijt rond half negen begint iedereen aan zijn/haar taak. Dat kan zijn de vloeren van de eetzaal en slaapzalen vegen en dweilen, of helpen groenten schoonma ken, de kippen verzorgen onder leiding van een zuster, de dekens buiten hangen. Rond half tien gaat een deel van de jongens en meis jes naar school; de jongeren gaan te voet naar een school dichtbij, de oudste jongens gaan met de fiets en de oudste meisjes met een minibus naar Bauphal, een grotere plaats met de beste school in deze streek. Van tien tot vier uur heb ben ze les met een pauze van een uur. Donderdag is er een halve dag les en vrijdag is als onze zondag, dus vrij.Tijdens de pauze hebben ze meestal geen eten. Soms heb ben ze 10 taka (12 euro cent) om een zakje chips te kopen en met z'n zessen of zevenen te delen. Als ze om half vijf thuis komen gebruiken ze de lunch. Die bestaat uit rijst, groentencurry en kip of vis en (pomp)water. Het avond eten om 21 uur is hetzelfde als de lunch. De verschillende groenten zoals uien, knoflook, bloemkool, witte kool, koolrabi, aubergine, een soort courgette, bladgroenten worden allemaal bij elkaar in de pot gedaan en heel lang gekookt. Ze doen daar ook nog heel veel pepers en ander scherpe krui den bij. De groenten smaken dus altijd hetzelfde doordat ze zo gaar gekookt zijn en bovendien nog scherp gekruid. Ook wordt er heel veel olie en zout gebruikt." "Alle kinderen krijgen twee maal per dag een stukje kip of Noud en Maria Franssen zijn terug uit Bangladesh. vis, maar dat is heel klein en met veel bot. 100 Gram vlees per dag krijgen ze bij lange na niet. Per dag worden twee kippen geslacht voor 20 kinderen en zes volwas senen. De drie tuinmannen eten ook elke dag mee. Deze mannen zorgen voor de koeien, de groen tetuinen, het snoeiwerk, de visvij ver en ze helpen als er zware klus sen zijn bij het onderhoud van het huis. Door deze mannen, die dagelijks rond het huis bezig zijn, en doordat er eieren aan huis ver kocht worden aan mensen uit de buurt en doordat er ook geregeld contact is met een aantal fami lies van kinderen en de jongens en meisje geregeld bij elkaar op bezoek gaan, hebben de kinderen een zo normaal mogelijk contact Een begin is al gemaakt. Toen wij en ook Motalib, de oprichter van SLOPB, in het jongenswees huis aanwezig waren, is het nieu we praktijk leergebouw geopend. In dit nieuwe gebouw komt elke week een erkende motor-, fiets- en riksjamonteur om enkele dagen per week de jongens in de prak tijk het vak van monteur te leren." Maria is erg gelukkig met de belangstelling en geldelijke steun die ze vóór en tijdens haar ver blijf in Bangladesh heeft mogen ondervinden van velen in en om Venray. "Zo was het bijvoorbeeld hartverwarmend om te ervaren hoe leerlingen van het Raayland College zich rond Kerstmis heb ben ingespannen om hun leeftijd genoten in dat verre en vreemde Bangladesh te helpen." Omdat weeskinderen altijd hulp zullen nodig hebben, gaat zij voorlopig door als vrijwilliger voor SLOPB met het fondsen werven. Donaties zijn nog altijd welkom op girore kening 72.3Ó.333 of bankrekening 10.87.695 ten name van SLOPB Boxmeer onder vermelding van Geef ze een Kans.Voor meer infor matie zie www.geefzeeenkans. nl Meer uitgebreide informatie over SLOPB is te vinden op www. slopb.org MAAS EL EN terug

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13