Café in Venlo Nu ook Alzheimer Woningbouw centraal Pilot dagarrangementen voor kinderen Sneller Beter Markt in ziekenhuis VieCuri Klant bepaalt onderhoud bij Wonen Venray FRANSLEMMERS GOED SLAPEN PEEL EN MAAS Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 Bij aankoop van een verstelbaar Tempur slaapsysteem GRATIS Tempur hoofdkussens en drukverlaging Tempur. De perfecte balans tussen comfort PEEL EN MAAS Donderdag 1 februari 2007 - Pagina 6 Hoe kun je in twee jaar tijd de zorg efficiënter, veiliger en patiëntvriendelijker maken? De 24 'Sneller Beter ziekenhui zen' die Nederland telt, doen dit door meer van elkaar te leren. Goed werkende verbe teringen worden uitgewisseld en van elkaar overgenomen. VieCuri organiseerde op 29 en 30 januari een informa tiemarkt als startsein van het project Sneller Beter. De markt werd druk bezocht door VieCuri-personeel. Op beide locaties kwamen zo'n zeshonderd medewerkers en specialisten op de startbijeenkomst af. Collega's konden vragen stellen over de projecten en informatie uitwis selen. Met een twaalftal concrete projecten gaat VieCuri aan de slag. Een deel daarvan draait om patiëntveiligheid. Zo wordt de medicatieveilig heid van Cytostatica (geneesmid delen tegen kanker) verbeterd. Bij toediening van deze medicatie blijkt soms, dat patiënten het niet kunnen verdragen of dat de dose ring te hoog is. De medicijnen worden dan teruggebracht naar de ziekenhuisapotheek, maar ze kunnen vervolgens niet meer wor den gebruikt. Er wordt daarom naar maatregelen gezocht om ver spilling en verdere risico's terug te dringen. Een ander project is erop gericht het aantal doorlig- wonden bij patiënten te vermin deren. Hiervoor wordt het per soneel bijgeschoold en er komen meer gezamenlijke afspraken en controlemogelijkheden. Een ander project gaat over pijnbestrijding na een operatie. Patiënten kun nen voortaan vier keer per dag aan de hand van een meetlatje met gezichtjes erop aangeven hoe ze zich voelen en of ze pijn heb ben. Daarop wordt vervolgens de medicatie aangepast. Een van de belangrijkste doelen van Sneller Beter is de patiënten- logistiek te verbeteren. Hieronder wordt vooral het verkorten van de wachttijden voor de poliklinieken en voor onderzoeken verstaan. Dat is niet eenvoudig, omdat de specialisten, onderzoeksappara tuur, operatiekamers en financiële middelen beperkt zijn. Toch kan er winst voor de patiënt behaald worden. Zo is een aantal projec ten erop gericht de toegangstijd voor een eerste of vervolgbezoek tot een minimum terug te dringen. Ook wordt actie ondernomen om de wachttijd in de wachtkamer te reduceren (minder uitloop van het spreekuur). Andere projecten hebben ten doel om de verschillende stappen die de patiënt doorloopt - vanaf het eerste polibezoek tot en met de opname - beter op elkaar af te stemmen. Anders Sterk De Stichting Anders Sterk is een stichting voor en door ouders van kinderen met een GGZ-proble- matiek, zoals AD(H)D, autisme en aan autisme verwante stoornissen. Op woensdag 14 februari houdt Anders Sterk van 19-30 tot 21.30 uur een oudercontactavond in res taurant De Tambourin in Venray. Thema van de avond is Waar loop je tegen aan op school. Men kan men elkaar ervaringen uitwisselen met betrekking tot het onderwijs van het kind. Verder is er nog een informeel gedeelte waarin ouders met elkaar ook andere ervaringen kunnen uitwisselen. Er zijn infor matiestands aanwezig van de Ver eniging Balans en Informatiecen trum MEE. Nadere informatie is verkrijgbaar via tel. (0485)517217, (0478)588119,06-14682564 of via email info@anderssterk.nl. Zie ook www.anderssterk.nl. niet ontvangen? Bel 582877! De Stichting Alzheimer Neder land start op dinsdag 6 maart vanaf 19.00 uur in Venlo met een trefpunt voor mensen met demen tie, hun partners, familie en vrien den. Ook mensen die als hulpverle ner met dementerenden werken en andere belangstellenden zijn welkom in wat dan het Alzheimer Café Venlo genoemd wordt. Plaats van handeling is gemeenschaps huis De Bantuin, aan het Pastoor Kierkelsplein 20 in buurtschap 't Ven. Het thema voor de openings avond is 'Zorgen voor een demen terend familielid, wat betekent dat?' "Veel mensen denken bij een café natuurlijk aan een adres dat dagelijks geopend is," zegt psycho loge Patty Broekman, die vanuit het GGZ Noord- en Midden-Lim burg nauw betrokken is bij het initiatief om ook in Venlo een Alz heimer Café te openen. "Maar dat is niet het geval. Wél willen we net als in een gewoon café een laagdrempelig ontmoetingspunt in een huiselijke sfeer creëren. Het Alzheimer Café is elke eer ste dinsdag van 19.00 tot 21.30 uur geopend. Iedere keer wordt er een thema rondom dementie besproken, meestal door een gast spreker. Heel belangrijk is daarbij dat de bezoekers na afloop onder het genot van een kopje koffie of een drankje kunnen napraten. En elkaar tot steun kunnen zijn door in een gemoedelijke sfeer ervaringen te delen.' Tot voor kort was Noord-Limburg wat betreft dit initiatief nog een witte vlek op de kaart. Na de opening van een café in Venray (november 2005) en nu op 6 maart in Venlo is die dus ingevuld. Broekman: "In Venlo en omgeving wordt het aantal Alzheimerpatiënten op zo'n Dorpsraadvergadering Blitterswijck: De dorpsraad van Blitters wijck vergadert op donder dag 8 februari in het gemeen schapshuis. Aanvang: 20.00 uur. De bijeenkomst staat vooral in het teken van (het gebrek aan) woningbouw in Blitterswijck. Wethouder Carla Brugman (PK, Ruimte) licht tijdens de vergadering de uit komsten van de in december gehouden enquête naar de woningbehoeften in Blitters wijck toe. Hoewel de vragenlijst niet via de website van de gemeente was op te vragen, zijn er 220 ingevulde formulieren ontvangen. Dat is een respons van 63%. De wethouder is volgens de dorpsraad onder de indruk van het aantal mensen dat binnen een paar jaar wil verhui zen naar een geschikte woning in Blitterswijck. Op 8 februari wordt aangeven aan welke woningtypen behoefte is. De dorpsraad heeft de wethouder tijdens een vooroverleg alvast laten weten dat de uitkomst van het woningbehoeftenonder- zoek geen verrassing is. "Wanneer de woningbouw in Blitterswijck ruim tien jaar stagneert, dan komt in zo'n onderzoek natuurlijk een grote woningbehoefte tot uitdruk king", laat secretaris Jac Sluiters weten. "Het is zaak dat er nu daad werkelijk gebouwd wordt, en wel die woningen waaraan behoefte is. De wethouder is dat met de dorpsraad eens en vindt dat ze nu voldoende argumenten in han den heeft om de gemeenteraad te overtuigen vaart te maken met de woningbouw in Blitterswijck." Tijdens de dorpsraadvergade ring wordt verder ingegaan op de voortgang van de activiteiten en projecten van de dorpsraad. Vanuit de werkgroep DOP wordt bijvoorbeeld aangegeven wat de belangrijkste speerpun ten van het DOP Blitterswijck worden. De verenigingen hebben onder meer aangegeven wat hun accommodatiewensen zijn. De werkgroep kunstwerk gaat met de oudervereniging en het gilde een plan maken om de onthulling van het kunstwerk te combineren met activiteiten op Koninginnedag, maandag 30 april. Of dat gehaald kan worden, is afhankelijk van het in orde maken van de locatie waar het kunstwerk geplaatst zal worden. Agenda: 1) Opening 2) Toelichting woningbehoeftenon- derzoek Blitterswijck door wet houder Carla Brugman 3) Stand van zaken DOP Blitterswijck 4) Onthulling Kunstwerk Koningin nedag 5) Overige projecten: trap veldje, kasteelruïne, dorpsgids 6) Dorpsradenoverleg Meerlo-Wans- sum 7) Ontvangen verzonden post 8) Rondvraag 9) Sluiting. Iedereen is van harte welkom om kennis te nemen van de uit komsten van het woningbehoef- tenonderzoek Blitterswijck en de overige ontwikkelingen. Voor nadere inlichtingen: Sjaak Sluiters, secretaris Dorpsraad Blit terswijck, VeerweglO, tel. 532726 of e-mail: sjaaksluiters@hetnet.nl Sex and the Zoo in Overloon In Zoo Pare Overloon vindt op zaterdag 10 en zondag 11 februari de speciale Valentijns- rondleiding Sex and the Zoo plaats. Tijdens deze rondleiding staat de liefde in het dierenrijk centraal en komen de deelnemers alles te weten over hoe dieren elkaar verleiden en het hof maken, soms met gevaar voor eigen leven. De rondleidingen starten om 13-30 uur. Na afloop krijgen de deel nemers een leuke Valentijnsver- rassing mee naar huis. Wegens beperkte deelname is reserveren via tel. (0478)640046 noodzake lijk. Zoo Par Overloon, gelegen aan de Stevensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Kijk op www.overloon- zoo.nl. 1130 geschat en dat groeit naar ruim 2600 in het jaar 2050. We weten daarom zeker dat we in een behoefte voorzien. Dementie is een ingrijpend proces dat een grote emotionele impact heeft op de naaste omgeving van de patiënt. Het Alzheimer Café kan een grote ondersteuning zijn voor mantel- zorgers en iedereen die met de ziekte te maken krijgt." De Noord- Limburgse afdeling van Alzheimer Nederland kan deze vorm van ondersteuning alleen bieden in samenwerking met andere instel lingen binnen de ouderen- en gezondheidszorg. Patty Broekman hierover: "Naast de GGZ Noord en Midden-Limburg, waarbij ikzelf werkzaam ben, levert Zorggroep Noord-Limburg een belangrijke bijdrage. Ook instanties als Wel. kom,Thuiszorg Noord-Limburg, de Zorgondersteuner en 't Groene- wold doen een duit in het zakje." Cursus Geen Paniek De afdeling Preventie en Informatie van de GGZ Noord en Midden-Limburg start op woensdag 7 maart in Venray met de cursus Geen Paniek, voor mensen met paniek klachten. Zomaar het gevoel krijgen dat je het niet meer redt. Compleet in paniek raken. Het kan gebeu ren in de bioscoop, op een druk plein of gewoon thuis op de bank. Ineens is er dan die angst om flauw te vallen, de controle te verliezen, of om dood te gaan. Het kenmerkende van paniekklachten is een plotseling en zonder aanlei ding optredende intense angst of spanning. Een paniekaanval gaat meestal gepaard met verschillende lichamelijke verschijnselen zoals: hartkloppingen, trillen, zweten, ademnood of duizeligheid. Vaak ontwikkelen mensen met paniek klachten ook de angst om zich in het openbaar te begeven. Jaarlijks hebben rond 250.000 mensen in Nederland zodanig ernstige paniekklachten dat bij hen sprake is van een echte paniekstoornis. Daarnaast zijn er veel mensen die in mindere mate paniekklachten hebben maar daarvan wel hinder ondervinden in hun dagelijks leven. Zij lopen het risico om op termijn een paniekstoornis te ontwikkelen. De cursus Geen Paniek bestaat uit acht bijeenkomsten onder des kundige begeleiding. De cursus is gebaseerd op inzichten uit de cognitieve gedragstherapie; een therapie die bewezen effectief is bij mensen met een paniekstoor nis. De cursus is daarvan een afge leide vorm. Doelen van de cursus zijn: Leren omgaan met paniek klachten, meer greep krijgen op gedachten die de paniek doen toenemen en het zich opnieuw leren begeven in moeilijke situ aties. De cursus is bestemd voor volwassenen die last hebben van paniekklachten, zonder dat er bepaalde andere problemen op de voorgrond staan. Voor meer informatie en aan melding kan men contact opne men met het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066, email igg@ggznml. nl. of kijk op www.cursusgeenpa- niek.nl. Samenspel in leren, spelen en ontmoeten Een vijftal organisaties op het gebied van onderwijs, welzijn en opvang heeft de handen ineengeslagen. Samen realiseren zij een meer door lopend en op elkaar aanslui tend dagprogramma voor kin deren van 0 tot 16 jaar. Deze dagarrangementen bieden een doorlopend en goed op elkaar aansluitend programma van onderwijs, opvang, welzijn en activiteiten tussen 7.00 uur ?s ochtends en 19.00 uur ?s avonds. Een dagarrangement gaat verder dan de verplichting die basisscho len vanaf 1 augustus 2007 heb ben om voor-, tussen- en naschool opvang aan te bieden. Binnen een dagarrangement sluiten voorschoolse, tussen- schoolse en naschoolse opvang in tijden en kwaliteit naadloos aan op schooltijden. Ook is er een aan bod van aanvullende vrijetijdsacti viteiten waaruit kinderen kunnen kiezen. De partners in dit project zijn Stichting peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum, Synthese Horst, SSK Kinderopvang, Stichting Kinderopvang Grubbenvorst en Dynamiek Scholengroep Voor de leeftijdsgroep van 4 tot 13 jaar zouden er na school tijd activiteiten aangeboden kun nen worden zoals sport, techniek, muziek of toneel. Deze activitei ten zouden georganiseerd kun nen worden door een basisschool of kinderopvangorganisatie in samenwerking met lokale vereni gingen. Hieraan kunnen dan alle kinderen deelnemen, ongeacht of ze gebruik maken van kinderop vang. Voor de leeftijdsgroep van 0 tot 4 jaar is er meer afstemming en samenwerking te verwachten tussen peuterspeelzaal, gastou derbureaus en kinderdagverblij ven voor wat betreft de inhoud en openingstijden van hun aan bod. Zo zouden combinaties van opvang en een bezoek aan de peu terspeelzaal tussen 7.00 en 19.00 uur beter mogelijk worden. Voor de leeftijdsgroep van 13 tot 16 jaar is er binnen een dagarrange ment meer aandacht voor de com binatie van opvang en ontmoeten. Bijvoorbeeld in een tienersoos tot 19.00 uur. PILOT Er zijn vijf dorpskernen (Horst, Meerlo, Kronenberg, Grubben vorst en Hegelsom) uitgekozen die een pilotrol vervullen in het nader verkennen van de mogelijk heden van dagarrangementen. In deze vijf kernen worden in 2007- 2008 (experimentele) dagarrange menten gerealiseerd. De overige kernen van de gemeente Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum kunnen van de ervarin gen uit deze pilots leren en de beste voorbeelden navolgen. De gezamenlijke partners zijn in augustus 2006 met elkaar aan de slag gegaan om een gezamenlij ke visie op de dagarrangementen vast te stellen. In deze visie moet samenwerking in het kader van dagarrangementen onder andere het volgende opleveren: - Stimuleren van de ontwikkeling en het welbevinden van kinderen van 0 tot 16 jaar op het gebied van gezondheid, onderwijs, welzijn en opvang. - Aanbieden van een brede onder steuning aan ouders/verzorgers bij de opvoeding en opvang van hun kind. - Versterking bieden aan de leef baarheid van de gemeenschap door behoud en versterking van voorzieningen dicht bij huis in een aantrekkelijke woonomgeving. In de derde week van januari houden de deelnemende organisa ties een grootschalige behoeftepei ling onder alle ouders en toekom stige ouders in de drie gemeentes. Aan dit onderzoek nemen ook de openbare scholen in de kernen Sevenum (Krullevaar) en Grub benvorst (Samensprong) deel. Dit behoefteonderzoek wordt digitaal uitgevoerd. Ouders worden ver zocht om hun mening over dagar rangementen door te geven. Daar voor kunnen zij vanaf 22 januari t/m 2 februari inloggen op de site www.dagarrangementen.net. Wie niet over een computer beschikt, kan een schriftelijke vragenlijst meenemen op school, kinderdag verblijf of peuterspeelzaal en deze daar ook weer inleveren. Voor meer informatie: het pro jectsecretariaat, telefoonnummer 077-4678020, e-mail: dagarrange- menten@dynamiek.nu. Vanaf 15 januari is de website www.dagar- rangementen.net actief. Daar kunt u meer informatie over dit project lezen. Na start in Venray Voor huurders van Wonen Venray is de tijd voorbij dat de woningcorporatie bepaalde wan neer hun keuken aan vervanging toe is. Vanaf nu bepaalt de klant zelf wanneer zijn badkamer, keu ken, toilet of cv-ketel wordt ver vangen. Dit zogenaamde vraagge- stuurd onderhoud speelt in op de wensen van de huurders en het beleid van Wonen Venray om de huurders meer vrijheid te geven om hun woning naar eigen wen sen en behoefte in te richten. Stel: een bewoner heeft net zijn hele keuken geverfd als hij een brief van de verhuurder ontvangt met de mededeling dat zijn keuken vervangen wordt. Erg vervelend natuurlijk. Een huurder van Wonen Venray overkomt dit niet meer. Hij bepaalt nu namelijk zelf het tijd stip dat zijn badkamer, keuken, wc of cv-ketel vervangen wordt. Ook als de afschrijvingstermijn van deze voorzieningen nog niet is verstreken. Bij vroegtijdige vervan ging betaalt de bewoner een bij drage ineens. De huurder kiest zelf of hij de uitvoering in eigen hand houdt of dat Wonen Venray de uit voering voor zijn rekening neemt. In dit laatste geval biedt Wonen Venray diverse mogelijkheden. In de eigen showroom kunnen de bewoners een keuze maken uit tegels, aanrechtbladen, kranen, etc. Kiest de bewoner ervoor om zelf aan de slag te gaan? Dan is bij ver huizing het Aangebrachte Voorzie- ningenbeleid van toepassing. De rayoninspecteurs van Wonen Ven ray staan de bewoners graag bij met advies over de uit te voeren werkzaamheden en te gebruiken materialen. Bovendien informeren zij de huurder graag over de kos ten van vroegtijdige vervanging. Bij Wonen Venray, onderdeel van Wonen Limburg, staat de vrijheid van de klant hoog in het vaandel. Sinds een jaar is het voor haar huurders al veel gemakkelijker om zelf voorzieningen in de huurwo ning aan te brengen. Zonder dat de bewoners de wijzigingen bij verhuizing weer ongedaan hoe ven maken. Het vraaggestuurde binnenonderhoud sluit prima op dit beleid aan. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl WONINGINRICHTING vrijdag tussen 9.00-17.00 uur PATERSSTRAAT 31 VENRAY TEL 0478 585 552 CONTACT@ FRANSLEMMERS. NL WWW. FRANSLEMMERS.NL Deze opmerkelijke matras bestaat uit een temperatuurge- voelig Nasa-schuim met open celstructuur. Nooit te hard, nooit te zacht maar altijd meegevend en vooral drukver- lagend, uw lichaam kan totaal ontspannen. De TEMPUR bedbodem is er in vaste en verstelbare uitvoering.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 6