Geen groen licht voor crematorium 'Zenith heeft toekomst' A 'Tijdelijk verblijf toestaan' 'Straatverlichting brandt onnodig' EXTRA KASSAKORTING OP DE AFGEPRIJSDE PRIJS jfl L Zo'n kans krijg je maar één keer Geen proef gratis openbaar vervoer 'Treinen zijn vuil' Sparen bij de Rabobank Scoor meer rendement met Rabo Rendemix. ff ff PEEL EN MAAS Commissie: meer duidelijkheid over bouwplan en gevolgen begraafplaats De Barometer De politiek blijft terughou dend over de komst van een uitvaartcentrum met cremato rium op begraafplaats Bossch- huizen. Wethouder Heidens (CDA) kon dinsdag in de com missie Stedelijke Ontwikke ling de commissieleden niet overtuigen. Er heerst nog te veel onduidelijkheid over het bouwplan en de gevolgen voor de begraafplaats. Duidelijk is inmiddels wel dat Yarden uitvaartverzekering is afgehaakt. Heidens meldde dat de initiatiefnemers Elly en Gerrie Swinkels nu met Dela in zee gaan. "We hebben daarom te maken met andere omstandigheden. We moeten eerst terug naar af. Er zul len eerst formele zaken geregeld moeten worden zoals de gebruiks- afspraken", verklaarde Heidens. Eind november reageerden de commissieleden ook al terughou- Venraynaar Paul Ghielen vertrekt half februari voor een stage van drie maanden naar Malawi. In een van de armste landen van Afrika gaat hij met vier teams aan de slag om er onder andere computers te installeren. Ghielen verheugt zich nu al op het project: "Zo'n kans krijg je maar één keer." De 19-jarige Paul Ghielen volgt de opleiding energie automatise ringstechniek aan het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) in Eindhoven. In zijn laatste studie jaar is hij verplicht om een eind- stage te lopen. Hij koos voor Mala wi, niet de meest voor de hand liggende optie. "Normaal loop je stage bij bedrijven in de regio. Ik heb echter gekozen voor Malawi." Ghielen gaat onder de vlag van Ex-change, een non profit orga nisatie naar het Afrikaanse land. Deze organisatie werft jongeren om in onderontwikkelde landen ontwikkelingshulp te gaan doen. "Vorig jaar heb ik voorlichtingsda gen van Ex-change bezocht. En dat beviel me uitstekend. De organisa tie zorgt voor de contacten tussen Malawi en Nederland. In Afrika word ik door de stichting Acquisa- tion for Christian Education Mala wi (ACEM, red.) opgevangen." De organisatie stuurt vier teams naar Malawi: een bouwteam, een iet-team, een landbouwteam en dend. De politiek wilde eerst meer duidelijkheid. Daardoor werd het onderwerp op 19 december van de raadsagenda afgevoerd. Heidens wil nu snel toestem ming van de politiek om de bouw- procedures in gang te zetten. Na een uitvoerig betoog raakten de commissieleden echter niet over tuigd. De wethouder gooide het toen over een andere boeg. "Ik ben nu zeven jaar wethouder en ik heb nog nooit meegemaakt dat ik van u geen delegatiebesluit krijg", zei Heidens. "Ik vraagt me af waarom u al die details wilt weten. Daardoor stokt het proces. Dit betekent minimaal drie maan den vertraging." Cor Vervoort (Samenwerking) raakte op zijn beurt geïrriteerd. "U moet ons niet verwijten dat er vertraging optreedt. Want er is op tal van terreinen nog overleg. Het is niet de goede volgorde. Eerst een energieteam waartoe Paul Ghielen behoort. "Malawi is een van de armste landen van Afrika. De meeste kinderen hebben niet de mogelijkheid om naar school te gaan omdat ze dit niet kun nen betalen. Ook zijn er te weinig scholen om iedereen les te kun- moet er meer duidelijkheid zijn." De commissieleden verwe ten Heidens dat er sinds novem ber nauwelijks meer informatie bekend is. "Er is niets gebeurd", zei John Niessen (WD). "We zit ten met hetzelfde stuk als in okto ber. Er zijn geen nieuwe inzichten. We kunnen niet instemmen." Ook Paul Litjens (CDA) reageerde aan vankelijk kritisch. Hij wilde meer duidelijkheid over de financiën. Ruud van Veen (SP) maakt zich zorgen over het strooiveld dat vlak bij een dassenburcht komt. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) wilde eerst antwoorden op alle vragen. "We moeten ons niet in een ongewis avontuur storten. Anders moeten we het laten zoals het nu is." Met de komst van het uitvaart centrum met een crematorium gaat er nogal wat veranderen op Boschhhuizen. De entree en de aula worden gesloopt. De nieuw- nen geven. De bedoeling is dan ook dat wij daar computers gaan installeren zodat ze hiermee kun nen inventariseren welke kinde ren er naar school gaan. En dat er een internetverbinding komt, zodat de studenten ook daar aan brede informatie kunnen komen", bouw vindt plaats bij de nieuwe hoofdingang die verlegd wordt in noordelijke richting. Heidens verklaarde dat er goede afspraken moeten komen tussen de begraafplaats en het crematorium. "Door synergie en samenwerking kunnen de kosten gedeeld worden. Dit geldt voor het beheer, onderhoud, de par keergelegenheid, administratie en allerlei voorzieningen. Dit moeten we goed vastleggen. Als we hier niet uitkomen, dan gaat het niet door", aldus Heidens, die zei dat de gemeente verantwoordelijk blijft voor de begraafplaats. "Dat geldt ook voor het vaststellen van de tarieven." De commissieleden bleven sceptisch. Want het bouwplan is nog niet eens definitief. "De archi tect van Dela moet er nog naar kijken", zei Heidens, die hoopt in september de bouwvergunning te kunnen verlenen. De commis- legt Ghielen het project in Malawi uit. Het project omvat verder de bouw van een school, het aanleg gen van elektriciteit en vooral ook voorlichting geven en het trainen van de lokale bevolking. "Wij zijn eigenlijk de pioniers in Malawi. Het is de bedoeling dat de teams die na ons komen het project ver der uitbouwen. We gaan kijken hoe we de lokale bevolking kun nen helpen met onze kennis. Hoe wij daar voorzieningen op kunnen zetten die de mensen zelfstandig kunnen onderhouden zonder dat ze daarvoor onze hulp nodig heb ben." Angst voor wat hem in het arme Afrikaanse land te wachten staat, Burgemeester Waals wil een versoepeling bij illegale bewo ning van vakantiehuizen. "Per manente bewoning kan niet", aldus Waals. "Maar tijdelijke bewoning willen we gedogen. Bijvoorbeeld voor mensen die vanwege huiselijk geweld of een echtscheiding tijdelijk onderdak nodig hebben. Óf voor werknemers die een paar weken in Venray werkzaam zijn." Dat meldde Waals maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Het college heeft in 2004 besloten om de illegale permanente bewoning aan de pakken. Ondanks druk van de gemeenteraad is het toezicht opnieuw uitgesteld. Nu tot 2008. Volgens Waals is de wet moeilijk uitvoerbaar en is de bewijsvoering Het komt in Venray herhaalde lijk voor dat de straatverlichting enkele dagen onophoudelijk brandt. WD-raadslid Ingeborg de Barbanson stelde maandag vragen in de commissie Stedelijk Beheer. "Het is zonde van het geld. Van wege energiebesparing vinden we dit ook ongewenst", aldus De Barbanson, die wilde weten wie voor de kosten opdraait. Volgens het raadslid was de straatverlichting vanaf vrijdag 19 januari zes dagen lang onafge broken aan in de Helfrichstraat, Kruitweg, Merseloseweg (deels), Eikenlaan, Beukenlaan, Zuidsingel en nog enkele zijstraten. "Terwijl buurtbewoners dit telefonisch tij dig hebben gemeld. Zowel bij de gemeente als bij Essent. Pas vanaf sie heeft minder haast. "U moet het proces niet frustreren", waar schuwde Heidens nog. Marius Emons (PvdA) wilde eerst inzicht in de gemaakte afspraken met de begraafplaats."Daarom gaan we nu niet akkoord."Niessen (WD):"Het bouwplan kan er nog heel anders uit komen te zien. Er zijn redenen te over om niet in te stemmen." Ruud van Veen (SP) raakte ook geprikkeld. "Ik heb weer geen ant woord gekregen. Het lijkt wel of de wethouder een blackout krijgt zodra het over de natuur gaat." Heidens reageerde dat de das senburcht geen belemmering vormt voor het strooiveld. "Want de das zit ver genoeg weg." De provincie verzet zich daarentegen tegen het strooiveld waarvoor bos gekapt met worden. "We hebben nog geen toestemming", aldus Heidens. Op dinsdag 13 februari buigt de gemeenteraad zich het bouwplan. heeft hij niet. Hij heeft wel al een beeld van de situatie in Malawi. Uit de voorlichtingsbijeenkomst en uit eigen onderzoek blijkt in ieder geval dat hij niet in het paradijs op aarde terechtkomt. "In bepaalde gebieden hebben een op de drie mensen hiv. Mensen bede len veel en de levensverwachting is slechts 39 jaar. De status van de mensen is af te lezen van het dak dat ze boven hun hoofd hebben. Iemand met een rieten dak heeft minder status dan iemand met een golfplaten dak. Wat ik verder precies moet verwachten weet ik niet. Ik zie het wel. Dit is een kans die je niet vaak krijgt, die wil ik dan ook met beide handen aangrijpen.Als ik terugkom, heb ik denk ik wel het gevoel dat ik men sen echt geholpen heb. Dat is ook een uitdaging. Bovendien krijg je een hele andere kijk op de dingen die hier zo normaal zijn", aldus de nuchtere Venraynaar. Uiteraard kosten al dit soort projecten geld. Ook het project in Malawi. Mensen die Paul Ghielen en het project in het Afrikaanse land willen steunen, kunnen een bijdrage overmaken naar Team 86 op rekeningnummer 428034357 t.n.v. Stichting Ex-change, ABN- AMRO bank in Den Haag. Ghielen: "Het geld dat onder de code Team 86 binnenkomt, komt onder mijn naam te staan. Alle deelnemers aan het project zijn verplicht om sponsorgelden binnen te halen. Ik hoop dat de Venrayse bevolking me een steuntje in de rug geeft. Het mooie is dat al het geld daad werkelijk in de projecten wordt gestoken. Bovendien worden alle binnenkomende gelden ook nog eens verdubbeld door de over heid. Dat komt het project alleen ten goede." lastig. Daarom wil hij een conve nant sluiten met de parkeigena ren om tijdelijke bewoning onder bepaalde sociale of economische omstandigheden toe te staan. In de gemeente Venray speelt het vooral op Pare De Witte Ven nen in Oostrum. Hier zijn 34 recreatiewoningen verkocht. Op vier na hebben alle eigenaren zich laten inschrijven bij de gemeente Venray. "Controle is lastig en heel duur. We zijn daarom op zoek naar een aanvaardbare oplossing", zei Waals. Venray werkt op handhavingsge- bied samen met de omliggende gemeenten. "We zullen ons beleid moeten afstemmen met Gennep en Horst waar grote recreatiepar ken zijn. Deze twee gemeenten zijn ook niet voor een te rigide beleid." donderdagochtend 25 januari was de verlichting weer uit." Wethouder Van der Broeck (CDA) verklaarde dat Essent maandelijks de straatlantaarns controleert. "Ze laten dan overdag de verlichting aan voor de service monteurs. Defecte lantaarns kun nen dan direct gerepareerd wor den", aldus Van der Broeck, die zei dat wel eens vergeten wordt de schakelaar terug te zetten. "Burgers melden dit ook bij ons en wij geven de klachten weer door aan Essent. Meer kunnen we niet doen. De energieleverancier moet opdraaien voor de kosten. De gemeente geeft alleen aan op welke tijden de verlichting aan moet zijn en daarvoor betalen we ook." De failliete megadiscotheek Zenith in Oostrum heeft wel degelijk toekomst. Dat vindt het merendeel van de 44 lezers die reageerden op de stelling in Peel en Maas en op de web site www.vandenmunckhof. nl of peelenmaasonline.nl: 'Zenith heeft toekomst'. Ruim zeventig procent is het eens met deze stelling. Enkele reac ties: Leon Arets uit Tilburg is het helemaal oneens met de stelling. De Zenith heeft in zijn ogen geen toekomst. 'Slechte marketing, te groot gebouw en slechte muziek', schrijft hij. Jeanne Jansen uit Holthees meent dat het 'vanaf het begin voor iedereen duidelijk was dat de Zenith het niet zou gaan red den'.'Waarom niet? Als je een hele grote groep jongeren uitsluit, die daarvoor wel welkom waren in De Steeg, dan is dat vragen om problemen. Zij werden ontredderd achtergelaten, om het zo maar eens te zeggen. En denk maar niet dat ze dan nog komen als ze acht tien zijn. Met alle respect voor de familie van Dijck, maar als je hoog vliegt, kun je ook laag vallen.' J. Manders vindt dat de Zenith De gemeente Venray zal niet deelnemen aan het landelijke pilotproject voor gratis open baar vervoer. Verkeerswet houder Van der Broeck (CDA) meldde dit maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Volgens Van der Broeck is de tijd te kort om de aanmelding voor 31 januari bij het minis terie van VWS rond te krijgen. Het betekent een bittere tegen valler voor inVENtief. De lokale partij maakt zich sterk voor gratis openbaar vervoer in Venray. Om te beginnen voor ouderen tijdens daluren. In de raadsvergadering van 19 december werd een motie aangenomen om een onderzoek te starten. Tevens zou Venray zich aanmelden als proefgemeente voor het pilotproject dat in april 2007 van start gaat. Commissielid Wil Mutsaers reageerde teleurge steld: "Dit valt me zwaar tegen." Mutsaers meent dat er ambtelijk nauwelijks werk van is gemaakt. Bij het meldpunt van de SP over de nieuwe vervoerder Veolia zijn nogal wat klachten binnengeko men over de oude treinstellen. De treinen zijn vuil, er ligt veel afval op de grond en op de zitbanken. Er zijn geen toiletten en de ver lichting is slecht. Ook zouden er nauwelijks nog conducteurs aan wezig zijn. Dat meldde Ruud van Veen (SP) maandag in de commis sie Stedelijk Beheer. De partij heeft alle klachten doorgespeeld naar de directie van Veolia. Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde dat de gemeente niet verantwoor delijk is voor vuile treinen. "Dat is een zaak van Veolia en de provin cie." Ol van Ierssel, voorzitter van reizigersvereniging Rover, meldde onlangs bij een bijeenkomst in De Kemphaan dat Veolia de dupe is van een contractbreuk tussen wel degelijk toekomst heeft. Alleen: laat dat belachelijke hoge entreegeld achterwege. Of laat de bezoekers wel betalen, maar geef ze er dan vier consumptiebonnen bij. En verlaag de leeftijd naar zes tien jaar op de vrijdag. Van Dijck is in Leunen groot geworden door de zestienjarigen en nu zijn ze ineens niet meer welkom.' Ook Judith Bardoel is erg posi tief over de toekomst van Zenith. Ze schrijft: 'Natuurlijk heeft de Zenith een toekomst. En als de mensen in de buurt van Venray elkaar nou is iets meer zouden gunnen, had de disco een nog betere toekomst. Het is natuurlijk heel gemakkelijk om naar een discotheek te gaan en alles wat jou niet aanstaat op te schrijven. Helaas zijn dat vaak mensen uit de omgeving Venray, maar als die mensen nou is blij zouden zijn met zo'n grote, mooie discotheek in de buurt? Hun eigen kinderen zijn niet meer zo ver weg. Ze kunnen zelfs op de fiets naar een grote disco theek en het is er niet te duur. Je kunt voor 8 euro naar binnen en dus niet voor 10 euro, want dat is dan je eigen schuld. Dan moet je een pasje aanvragen en dat kost je niks. En je jas kun je in Zenith gra tis ophangen. Voor een consump- Op 4 december was er al een brief van het ministerie. Daarin stond precies waaraan de gemeente moest voldoen. Mutsaers voorzag de ambtenaren ook van informa tie van de gemeente Tilburg die hier al veel verder mee is. "En ik heb nog mijn hulp aangeboden. Maar de ambtenaren zeiden dat ze het makkelijk zelf afkonden", ver zuchtte hij. Van der Broeck verklaarde dat hij direct na 19 december de zaak in gang heeft gezet. "De gemeente moet de helft van de kosten beta len. Ik moet daarom eerst terug naar de gemeenteraad om geld te vragen. Bovendien zijn er prakti sche problemen. We redden het niet vanwege de beperkte capa citeit en de tijd. We krijgen voor 31 januari geen uitgewerkt plan klaar", aldus de verkeerswethou der, die eraan toevoegde dat de voorbereiding 12.000 tot 15.000 euro zou kosten. "Ik stel daarom het college voor van de pilot af te zien. Het lijkt wel aardig zo'n provincie en NS. Aanvankelijk was afgesproken dat Veolia het bestaande treinmaterieel voor tien jaar zou huren van de NS. Omdat Veolia vanaf december 2007 zelf over nieuwe treinen kan beschik ken, wilde de provincie het con tract later terugschroeven naar één jaar. De NS ging hier niet mee akkoord en verbrak de verbinte nis. Daardoor kan Veolia niet over moderne treinstellen beschikken. Tot eind dit jaar moeten de reizi gers zich behelpen met veertig jaar oude treinen, de zogeheten Wadlopers. Ze deden voorheen dienst in Friesland en Groningen. "De NS weigert betere treinstellen beschikbaar te stellen. We hebben het aangevochten tot aan de minis ter van VWS en de Vervoersarbiter toe. Het heeft niet mogen baten", aldus Van Ierssel. 950 tie betaal je 1.70 euro. Niet duur: ga maar eens naar een andere discotheek, waar je al snel 2 euro betaalt. Je kunt er gratis naar de wc. Dit kost je in een andere dis cotheek ook al snel 0,50 euro, en je kunt bij Zenith voor niks parke ren. Dus waar zeuren we eigenlijk allemaal over? Het is er gezellig om uit te gaan, je komt er snel mensen tegen die je kent en de disco is goed beveiligd. En zo is er nog veel meer. En nou moeten de deuren weer snel open, want met de deuren dicht is er geen toe komst. Als de deuren weer open zijn, begint de toekomst weer en gaan we er hoop ik allemaal weer met volle moet tegenaan om de Zenith ook een toekomst te gun nen.' In 'De Barometer' kunnen lezers reageren op een weke lijkse stelling. Doe ook mee en geef in maximaal vijftig woorden uw mening. De stelling van deze vierde week luidt: 'Carnaval is een dom feest'. Mee eens of oneens? Mail uw reactie naar redactie@ vandenmunckhof.nl. De redactie maakt een selectie uit de ingezon den reacties. proefproject, maar in de praktijk blijkt het lastig hiervoor in aan merking te komen." Mutsaers zei dat hij het bureau Goudappel Coffeng, dat voor enkele andere gemeenten de aan vraag verzorgt, heeft benaderd."Ze hadden geen tijd meer om Venray er nog bij te doen. Maar ze wilden wel helpen bij vragen. Ze hebben nooit iets gehoord." Van der Broeck kon zich de teleurstelling bij inVENtief wel voorstellen. "Het is inderdaad geen leuke boodschap. Maar dit betekent niet dat gratis openbaar vervoer van de baan is. We gaan ermee door en kijken welke vorm wel haalbaar is." 'Nieuwe bushaltes duur' Op veel plaatsen in de gemeen te Venray moeten nog nieuwe bus haltes worden aangelegd. Sinds de overname van het openbaar ver voer door Veolia is de busdienst regeling en het aantal haltes uitge breid. Ook de bestaande bushaltes moeten worden aangepast. Wet houder Van der Broeck (CDA) is er wat huiverig voor. De gemeente is er verantwoordelijk voor dat alle haltes voldoen aan de eisen. Zo moet er bijvoorbeeld een pla teau komen dat goed toegankelijk is voor gehandicapten. "De kos ten bedragen 20.000 tot 30.000 euro per halteplaats", zei Van der Broeck maandag in de commis sie Stedelijk Beheer. "De aanpas singen kosten de gemeente veel geld. Ik heb er zorgen over omdat het nog onduidelijk is hoe straks de dienstregeling gaat lopen. We moeten voorkomen dure haltes aan te leggen die daarna niet meer gebruikt worden." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) 3,0% c>c/poenefP To&fetr De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Venraynaar Paul Ghielen steunt project in Malawi Donderdag 1 februari 2007 - Pagina 3 1000 ]°1° 1020 1030 1040 1050 Laten we het eens over beleggen hebben. Want hoewel de daling van de beurs mis schien bij de meeste nog vers in het geheugen zit, is de AEX sinds het dieptepunt in 2003 met maar liefst 130% gestegen! De Dow Jones index heeft dit jaar een nieuw record gehaald en de beurs in het Verre Oosten doet het ook al jaren heel goed. En de opkomende landen hebben de laatste drie jaren een jaarlijks rendement van maar meer dan 25% laten zien. Is het niet tijd voor u om te gaan beleggen? Beleggen bij de Rabobank kan heel eenvoudig: met Rendemix. Met Rabo Rendemix koppelt u een beleggingsfonds aan uw spaarrekening van de Rabobank. Speciaal voor Rabo Rendemix biedt Robeco vijf mixfondsen aan. Er is er altijd wel een bij die past bij uw wensen. U hebt er bovendien zelf verder geen omkijken naar, want Robeco zorgt voor de beleggingen van het fonds. Onderstaand treft u een overzicht van de mixfondsen aan met de rendementen over 2005 en de afgelopen 12 maanden. Wilt u meer weten over Rabo Rendemix? De adviseur van de Rabobank gaat graag met u in gesprek! Tel: (0478) 53 03 00. Rabo InternetESonusSparen Rabo RendeMix Toprente op uw Sparen voor nu, beleggen voor de toekomst! internetspaarrekening. 3% over het saldo dat een heel kalenderkwartaal op uw rekening staat. 1% rente over het saldo dat niet een volledig kwartaal op uw rekening staat. Opnemen en storten V Vrij opneembaar Via overschrijvingsformulier Via Rabofoon Contant V Via intemetbankieren over de 4,5% over de 3,0% afgelopen maanden over de 12 en 20,6% ,5% afgelopen maanden in 2005 er de 12 en 14,2% 6,1% over de afgelopen 12 maanden en 28,8% maanden in 2005 1,5% afgelof over de 12 afgelopen maand 12 en 9,5°7 maanden in 2005 en 5% in 2005 Opnemen en storten maanden in 2005 en 9,5% Vrij opneembaar Via overschrijvingsformulier Via Rabofoon Contant Via intemetbankieren Safe Mix Solid Mix Balanced Mix Growth Mix Dynamic Mix ROBECO Rabobank MPRFTTfl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3