Gemeente Ven ray i Hoe een storm de natuur nog beter maakt Infoavond nieuwe werkwijze welstand wm'A De 'nieuwe geopend Gemeentelijk geurbeleid Convenant'De veilige school' Taxatieverslagen huizen op www.venray.nl Belastingaanslagen verstuurd Stempassen verkiezingen komen eraan! PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Het college van B en W heeft onlangs de conceptnota 'Ruimtelijke Kwaliteit in Venray'vastgesteld. In deze nota staat hoe de gemeente Venray de komende jaren met ruimtelijke kwaliteit en welstand wil omgaan. De nadruk ligt meer op communicatie en meedenken en minder op toetsen en beoor delen. Voor kleine bouwwerken kan dit welstandsvrij of met duidelijke loketcriteria. Bij grote bouwwerken wordt gebruik gemaakt van gebieds- adviseurs of supervisieteams. In de nota staan de criteria en werkwijze voor het begeleiden van en adviseren over plannen. De gemeente wil dit graag toelichten en uw mening horen. Daarom houdt zij op maandag 5 februari, tussen 19.30 en 21.00 uur, een informatieavond in het gemeentehuis. Wethouder Patrick van der Broeck houdt een korte inleiding en daarna volgt een presentatie over de nota. De wethouder en diverse ambtenaren zijn daarna graag bereid om vragen te beantwoorden. Wilt u de avond bezoeken en vooraf de nota inzien? Deze ligt ter inzage bij de publieksbalie en staat op de website van de gemeente Venray. •V> Venray, focus op mensen Donderdag 1 februari 2007 - Pagina 15 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 5 Wethouder Mathieu Emonts opende op vrijdag 12 januari 2007 het geheel vernieuwde en uitgebreide gemeenschapshuis De Wis. De nieuwe zaal is gerea liseerd dankzij de financiële steun van een groot aantal geld gevers, maar vooral dankzij de geweldige inzet van vele vrijwil ligers. Zij hebben er maar liefst meer dan 6500 uren aan gewerkt. De nieuwe zaal is geschikt voor lezingen met gebruik van een beamer. Ook kunnen bezoekers er voetbalwedstrijden kijken op een groot tv-scherm. Verder zijn er twee invalidenparkeerplaatsen aangelegd. Ook kent het gemeenschapshuis aangepaste voorzieningen voor de peuterspeelzaal en fanfare. Met het vernieuwde gebouw kan de Castenrayse gemeenschap weer jaren vooruit. Voorbeeld voor hele gemeente Volgens wethouder Emonts is De Wis een voorbeeld voor heel de gemeen te: "Castenray heeft een multifuncti oneel centrum neergezet." Hij was met name onder de indruk van de toekomstige plannen met nieuwe computers. "Ouderen krijgen er in- ternetcursussen, terwijl jongeren ze kunnen gebruiken in het internet café." De nieuwe computers moeten nog worden aangeschaft. Het bestuur van De Wis hoopt snel de benodigde fondsen te kunnen realiseren om de apparatuur aan te schaffen. Gemeenten kunnen vanaf 1 januari 2007 een eigen geur beleid opstellen voor de vee houderij. Nu de Wet geurhinder en veehouderij in werking is getreden, kan ook de gemeente Venray gebiedsgericht geurnor- men vaststellen. Dat betekent dat zij onder voorwaarden mag afwijken van de wettelijke norm als dat beter is voor de gewenste ruimtelijke ontwikkeling in dat gebied. Op deze wijze kan de gemeente per gebied maatwerk leveren. Daarvoor moeten belangrijke, ruimtelijke keuzes worden gemaakt: waar wil len we voorrang geven aan woning bouw, en waar geven we ruimte voor agrarische ontwikkelingen? Nieuwe beoordeling geurhinder De Wet geurhinder en veehouderij vervangt de huidige Wet stankemis sie veehouderijen. De Wet geurhin der gaat uit van een totaal nieuwe beoordeling van geurhinder door veehouderijen. Een speciaal ontwik keld computerprogramma rekent niet meer met mestvarkeneenheden maar met odeur-units. We spreken ook niet meer van stankcirkels maar van geurcontouren. En niet meer van stankgevoelige objecten maar De storm die 18 januari over Nederland raasde, heeft de bosstruc- tuur van de gemeentebossen van Venray verbeterd. Er is meer dood hout in het bos en er zijn enkele open plekken ontstaan. Dood hout is goed voor de natuur omdat het een belangrijke bijdrage levert aan de ecologische kringlopen. Ook de open plekken zijn belangrijk voor de natuur omdat daarmee meer variatie in planten en diersoorten ontstaat. Zo helpt een storm de natuur. Vooral naaldbomen moesten het ontgelden. De kale loofbomen zijn minder vatbaar voor wind. Stichting De Marke, beheerder van de gemeentebossen, is druk in de weer om de omgewaaide bomen te ruimen. Het gaat er vooral om de wegen en paden vrij te maken en om gevaarlijke situaties van hangende bomen en takken te verwijderen. Binnen de bospercelen wordt nagenoeg niets geruimd, tenzij de omgewaaide bomen een beperking vormen voor zeldzame en waardevolle soorten. Natuurlijke processen De storm zoals die ons land tergde, hoort bij ons zeeklimaat. Er zijn in de afgelopen jaren niet meer of zwaardere stormen dan normaal. Stormschade in de bossen behoort helemaal bij de natuurlijke processen. Gelukkig zijn er tijdens de storm géén persoonlijke ongelukken gebeurd. Het is bij storm en sterke wind onverstandig om in het bos te komen. Maar ook vlak na een storm kan het nog gevaarlijk zijn. Half afgebroken takken of hangende bomen kunnen alsnog vallen. Wees dus voorzichtig. Monumentale bomen Wat betreft de laanbomen (bomen langs de wegen) zijn er ongeveer 200 stuks onder het geweld bezwe ken. Hieronder bevonden zich enkele monumentale bomen. Het waren deels bomen die een verminderde gezondheid hadden. Maar ook bomen die kern gezond waren, maar zoveel wind te verduren kregen dat ze met wortelgestel en al omgewaaid zijn. Daarnaast zijn uit veel bomen een of meer takken verdwenen. De omgewaaide bomen zijn voor het grootste deel reeds opge ruimd. Met het opruimen van de takken, waarvan er nog verschillende in de bomen hangen, is de gemeente nog volop bezig. Ook diverse trottoirs moet de gemeente nog herstellen. Bomen die langs de weg stonden, worden waar mogelijk vervangen. Voor de bomen in de groenstroken bekijkt de gemeente of dit noodzakelijk is, of dat er nog voldoende zijn blijven staan. van bebouwde kom of buitengebied. Deze veranderingen kunnen van in vloed zijn op de ontwikkelingsmoge lijkheden voor het veehouderijbedrijf en de woningbouwlocaties. Dit gaat de gemeente nu onderzoeken. Aanvragen tijdelijk niet behandeld Vooruitlopend op de wet heeft de gemeenteraad van Venray op 19 december 2006 een zogenoemd aanhoudingsbesluit vastgesteld voor het grondgebied van de gehele gemeente Venray. Dat betekent dat de gemeente tijdelijk geen aanvragen behandelt van milieuver gunningen die in geuruitstoot groei en. Uit de eerste berekeningen bleek dat met standaardnormen uit de Geurwet een deel van de gewenste woningbouw in de kerkdorpen mogelijk in de knel zou komen. Knelpunten inventariseren Een gemeentelijke werkgroep gaat met een extern adviesbureau kijken waar zich in Venray problemen voor doen als de standaardnormen uit de Wet geurhinder worden toegepast. Voor de gebieden zonder knelpunten wordt het aanhoudingsbesluit van 19 december 2006 opgeheven. Voor de knelpuntgebieden worden diverse scenario's doorgerekend. Daaruit moet blijken of aangepaste geurnor- men een oplossing kunnen bieden. De mogelijk aangepaste geurnor- men worden dan vastgesteld in een gemeentelijke geurverordening. Het project moet voor eind 2007 worden afgerond want dan vervalt het aan houdingsbesluit. De gemeente Venray en haar partners SPOV, het Raayland College, ROC Gilde-opleidingen, de politie en bureau Halt hebben op woensdagmiddag 24 januari 2007 het convenant 'De veilige school' ondertekend. Het conve nant wil een veilig schoolklimaat scheppen voor alle gebruikers van het onderwijs in de gemeen te Venray: zowel leerlingen als personeel. In 1998 werd een eerste convenant 'De veilige school' afgesloten. Nu, ruim acht jaar later, is de samen stelling van de werkgroep gewijzigd. Het Openbaar Ministerie heeft zich teruggetrokken en het basisonder wijs is tot de werkgroep toegetre den. Venrays jeugdbeleid De aanwezigen bij de bijeenkomst op 24 januari kregen op interactieve wijze informatie over de ontwikke lingen in het Venrayse jeugdbeleid. Een prima bijeenkomst in een goede sfeer. De basis voor goede samen werking is opnieuw gelegd. Een van de doelstellingen van de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) is duidelijkheid. Daarom moet een gemeente een belanghebbende inzicht kunnen geven in de opbouw van de taxatie. Iedereen die een WOZ-beschikking heeft ontvangen, kan de gemeente daarom vragen om een taxatieverslag. Het taxatieverslag van een onroerende zaak bevat de aanduiding van het object en de kadastrale gegevens. Verder staan er enkele kenmerken in die van groot belang zijn voor de waardebepaling: de aard, het bouwjaar en de grootte van het object. Daarnaast vermeldt het verslag bijzondere kenmer ken die van belang zijn voor de waardebepaling. Verder geeft het inzicht in de aansluiting op de markt. Bij woningen gebeurt dit waar mogelijk door de vermelding van verkoopprijzen en WOZ-waarden van drie vergelijkbare wo ningen. Bij niet-woningen (bedrijven, kantoren, scholen, et cetera) gebeurt dit door weergave van de opbouw van de taxatie (huurwaarde en kapitalisa tiefactor of herbouwwaarde en correctiefactoren). Met behulp van het taxa tieverslag kunt u nagaan of de waarde van uw pand juist is vastgesteld. Het WOZ-portaal De gemeente Venray heeft op 1 januari 2007 op haar website www.venray. nl het WOZ-portaal gelanceerd. Hiermee maakt de gemeente het mogelijk om taxatieverslagen via internet te raadplegen. U kunt online bekijken op welk bedrag de waarde van uw pand is vastgesteld. Als u van mening bent dat de waarde te hoog is of als er fouten in het verslag staan, kunt u zelfs online bezwaar maken. Met het WOZ-portaal wil de gemeente meer inzicht geven in de WOZ-taxaties en de termijn van de bezwaarafhandeling ver korten. Het WOZ-portaal is te vinden op www.venray.nl Wonen leven Belastingen en WOZ. De gemeente Venray heeft op 31 januari aan alle inwoners en bedrijven de aanslagen gemeentelijke heffingen verstuurd. Daarbij wordt ook de nieuwe WOZ-waarde vermeld. Enkele dagen geleden zijn de aanslagen gemeentelijke heffingen 2007 en de aanslag voor de ledigingen van de afvalstoffen over het tweede halfjaar 2006 bij alle huishoudens in de gemeente Venray bezorgd. Diverse tarieven zijn gewijzigd ten opzichte van 2006. De belangrijkste wijziging is dat vanaf 2007 de gemeente de WOZ-waarde jaarlijks vaststelt. De waarde geldt alleen voor 2007 en is getaxeerd naar de waardepeildatum 1 januari 2005. De gemeente stelt de waarde vast bij beschikking en deze staat op het aanslagbiljet 2007 vermeld. Inzicht in taxaties De Wet WOZ geeft aan dat de gemeente u als belanghebbende inzicht moet kunnen geven in de opbouw van de taxatie. Daarom kunt u het taxatie verslag via het WOZ-portaal op www.venray.nl downloaden (zie ook elders op deze pagina en de achterzijde van het aanslagbiljet). Natuurlijk kunt u het taxatieverslag ook telefonisch opvragen, waarna de gemeente dit zo snel mogelijk aan u zal sturen. Bijsluiter Iedereen moet de gemeentelijke heffingen betalen. Kunt u dat niet? In bepaalde gevallen is kwijtschelding mogelijk. De procedure daarvoor staat beschreven in de bijsluiter bij de belastingaanslag. U kunt de aanslagen betalen via automatische incasso. Dit heeft onder meer het voordeel dat een grotere spreiding van de betalingen mogelijk is. In de bijsluiter staan nog meer belangrijke toelichtingen op de aanslagen. Uiteraard kunt u voor meer informatie ook terecht bij de afdeling Publieksdiensten. Op 7 maart zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Als u stemgerechtigd bent, krijgt u deze week een stempas thuisgestuurd en over twee weken een kandidatenlijst. Let dus op uw brievenbus volgende week en over drie weken! Mocht u geen stempas ontvangen, neem dan contact op met de afdeling Publiekdiensten: 52 33 33.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15