f Koester uw monument Schoolvoorronde Model European Parliament Peter Nellen ff ff Honderdachtentwintigste jaargang - week 5 - donderdag 1 februari 2007 Eerste optreden showgroep Bruce Dance Factory in Venray Venray werd drie jaar gele den een dependance van Bruce Dance Factory uit Eind hoven rijker. De nevenves tiging maakt gebruik van de faciliteiten van Sauna-Fitness Centrum Venray. Onder lei ding van Merel van Keulen (25), docent en productieme dewerkster van Bruce Dance Factory, hebben jongeren uit Venray en omstreken de voor bije maanden hard gewerkt aan hun eerste optreden tij dens TnR (tiener) Mök, don derdag in de Schouwburg. Bruce Dance Factory is vijftien jaar geleden in Eindhoven opge richt door Bruce Yanez, een dan ser in hart en nieren. Merel van Keulen: "Na het afronden van de dansacademie in Tilburg heb ik een baan gekregen bij deze dans school, waar ik mijn creativiteit als docent, maar ook als productie medewerkster goed kwijt kan. Ik draag er zorg voor dat productie werk wordt binnengehaald, zodat de verschillende groepen op de verschillende locaties optredens kunnen verzorgen. Ik kom oor spronkelijk uit Venray, maar ik woon inmiddels alweer een tijd in Eindhoven. Toen er sprake was van een dependance in Venray, vond ik het natuurlijk geweldig dat ik dit kon opzetten." "In principe bieden we lessen aan kinderen, tieners en volwasse nen. Toen de lessen in Venray een beetje begonnen te lopen, leek het ons leuk een tiener showgroep te beginnen. Een groep die kan wor den ingezet voor optredens bij speciale gelegenheden. We heb ben een auditie gehouden voor tieners die geïnteresseerd waren in dansen en die iets meer wilden dan alleen maar trainen. Tijdens de audities hebben we gekeken naar wat mensen in zich hebben, en niet zozeer wat ze al konden. Want dansen kun je natuurlijk nog leren. Dat heeft er uiteindelijk toe geleid dat er twintig kandidaten zijn overgebleven in de leeftijds categorie 12 tot 20 jaar. Met hen zijn we een showgroep begonnen, die we voor het gemak nu nog steeds de 'degree klas' noemen. Eind november vorig jaar zijn we begonnen met trainen en we kre gen al direct een aanvraag voor TnR Mök. Een geweldige kans!" MASKERS EN DANSERS "We hebben heel hard getraind voor ons eerste optreden en zijn klaar voor donderdag. De laatste periode is de groep twee keer in de week bijeen gekomen om te oefenen en ik kan merken dat iedereen erg fanatiek is. Vol enthousiasme begonnen we tel kens aan de trainingen. Ik heb de show beetje bij beetje in elkaar gezet, en ook samen met de groep hier en daar bijgesteld. Onze show is een mysterieus stuk en toont een strijd tussen maskers en dan sers. Het begint met een groep mensen met witte maskers en zwarte kleding, die vervolgens in gevecht raken met de dansers. De dans die we erin hebben verwerkt, is streetdance. En dan met name de streetdance die van de vroe gere hip hop is afgeleid. Het urban gevoel komt duidelijk naar voren. Het is een verrassend optreden, dat veel mensen zal verrassen." Iedereen is welkom om te komen dansen bij Bruce Dance Factory in Venray. Voor meer infor matie kunt u contact opnemen met Sauna-Fitness Centrum Ven ray: 0478-589574. Zuster Serafine (90) verlaat Venray Ontelbare kinderen hebben les van haar gehad in Venray. Daarnaast was ze een van de initiatiefneemsters van de Algemene Hulpdienst in Ven ray. Aan het begin van deze week is zuster Serafine (90 jaar) vanuit haar woning aan de Bevrijdingsweg in Venray verhuisd naar het klooster van de Goddelijke Voorzienigheid in Boxmeer. Met pijn in het hart. Time Linskens werd aan de Grote Markt in Nijmegen gebo ren. Na de basisschool, Mulo en huishoudschool trad ze in bij de Zusters van de Goddelijke Voorziening. Op 18-jarige leeftijd kwam ze terecht in het klooster in Steyl van deze orde die zich vooral verdienstelijk maakt op onderwijsgebied. Als zuster Sera fine gaf ze in de regio vooral les aan zwakbegaafde kinderen die moeite hadden met het regulier basisonderwijs en aan leerlingen in het voortgezet lager onderwijs (vgol). In de oorlogsjaren verbleef ze vijf jaar lang in een klooster in Utrecht, vervolgens kwam ze eind jaren veertig richting Venray. In een aparte vleugel van het toen malige St. Jozef klooster gaf ze les in het bijzonder lager onderwijs (destijds blo)."De kinderen waren meestal geen hoogvliegers, of zwakbegaafde kinderen. Het was eigenlijk de voorloper van het hui dige speciaal onderwijs.We vingen de kinderen op die anders buiten de boot zouden vallen. Naast de kinderen die uit Venray kwamen, waren er ook die in het internaat verbleven." Tot aan haar pensioen gaf ze les. Ze zag veel Venrayse kinderen komen en gaan. "Ik zie nu nog wel eens getrouwde moe ders die ik les heb gegeven. Dat is ontzettend leuk." Zuster Serafine is ondanks haar hoge leeftijd nog bijzonder kras. Ze heeft wel moeite om alle din gen uit haar leven in de juiste volgorde te plaatsen. Ze was in haar tijd in ieder geval zeer voor uitstrevend. "De kloosterorde stond het destijds toe dat ik bui ten de orde ging wonen. Ik ging wonen in het huis van de familie Houba aan de Overloonseweg, wel op het terrein van St. Jozef." In de jaren zeventig kwam haar zus Charlotte, die missiewerk in St. Maarten had gedaan vanuit de orde van de Dominicanessen, bij haar wonen. Zuster Borgia, zoals Charlotte door het leven ging, nam twee kinderen uit St. Maarten mee die in Nederland onderwijs gingen volgen. "Twee prachtige kinderen, Gregory en Verna. Ze zijn bij ons in komen wonen en gaan studeren. Ze zijn allebei heel goed terecht komen", glundert de 90-jarige. ALGEMENE HULPDIENST In 1973 werd vanuit de woning aan de Overloonseweg een alge mene hulpdienst opgericht. "De burenhulp werd ook toen al steeds minder", weet zuster Serafine zich het waarom nog te herinneren. "We maakten ons dan ook zorgen om de mensen die er alleen voor stonden. Dat is de reden geweest om de hulpdienst op te richten. De roep kwam eigenlijk vanuit het maatschappelijk werk. De vrijwilligers van de hulpdienst gingen klusjes doen voor mensen, of boodschappen. Ook de kinder opvang werd onze zorg. We hiel pen mensen die nergens anders terecht konden. Toen leefde ook al het idee van een maaltijdenser vice zoals die er nu is." Dat idee is toen nooit van de grond gekomen omdat het een te grote belasting zou worden voor de organisatie. Naast het les geven zette zuster Serafine zich in voor de minder bedeelde mede mens. Als initiator van de Alge mene Hulpdienst zoals die nu nog steeds in Venray actief is, kan ze trots zijn op wat ze heeft bereikt. Ze lacht stilletjes, bescheiden als ze is."Je deed het voor de mensen. Bovendien kon je het niet zonder de steun van al die vrijwilligers. Mensen die zich zonder eigenbe lang inzetten voor anderen. Dat is de kracht van een organisatie. De Algemene Hulpdienst zal altijd nodig zijn, omdat er altijd men sen hulpbehoevend zijn." Inmid dels telt de Algemene Hulpdienst in Venray twee beroepskrachten en veertig vrijwilligers. In totaal werden in 2006 3000 uren vrijwil- ligershulp geboden en 1200 tele foontjes om hulp behandeld. Naast de Algemene Hulpdienst stond zuster Serafine aan de wieg van de organisatie Vrouwen in de overgang (Vido), was ze actief lid van de Oecumenische Basisgroep en Vrouw, Geloof en Leven en hielp ze mee in wijkteams in het leven te roepen. Nu, op 90-jarige leeftijd, is ze begin deze week ver huisd naar het klooster van haar orde in Boxmeer. Samen met ande re zusters op leeftijd gaat ze daar haar laatste levensjaren slijten. Met frisse tegenzin. "Het moest er een keer van komen. Ik heb altijd graag gewoond en gewerkt in Ven ray. Maar het kan niet anders." Een Rijksmonument aan de Engesteeg 6 in Leunen. Deze prachtige boerderij was in 1550 oorspronkelijk een houten huis van zes bij acht meter met rie ten dak maar later opgebouwd uit steen en rond 1750 vergroot. Het was de eerste boerderij die je zag als je van Heide kwam. Het is een groot Hallehuis onder een met stro bedekt wofsdak. Bij het hoofdgebouw behoort een schuur of schaapskooi die uit dezelfde tijd stamt. De gebouwen zijn thans als woonhuis in gebruik, het hele complex staat los van elkaar en is in deze situatie- met open binnen plaats heel uniek in Noord-Lim burg. In de jaren '60 was er grote woningnood. In die tijd zocht ook Gussen Wie, nu een bekend kunstenaar, een pand om erin te kunnen werken. Aangezien deze boerderij anders onbewoonbaar verklaard zou worden, kon Gus sen Wie er met zijn vrouw gaan wonen en werken. Naar aanlei ding van vochtproblemen en het daardoor uitgraven van de vloer in de kamer, het oudste deel van het huis, zijn nog voorwerpen gevonden uit de tijd van Filips 11. Een groot erf met daarom heen zoals vroeger gebruikelijk was gebruiksbomen, zoals bessen, noten, appels en peren. Het hui dige uiterlijk werd mede bepaald door een grote vriendenkring van de kunstenaar Wie en zijn vrouw, die allen hebben geholpen bij de uitvoering van restauratie en ver bouwing om zodoende het geheel woonbaar te maken. Het huis leeft en heeft een geschiedenis, waaraan elke bewoner iets heeft toegevoegd. Deze plek met alle gebouwen is jarenlang een 'open huis' geweest, een rustpunt voor allen die behoefte hadden aan een open sfeer van leven. Wie is op 45-jarige leeftijd overleden. Veel kunstwerken van hem zijn bewaard gebleven, onder andere in de Hoenderstraat in Merselo, de Boerenbond en vele plekken in de gemeente Venray. Koester Uw Monument! Kent u ook zo n bij zondere plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag naar Stichting Venray Monumen taal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray, email venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. Directeur Robert Bouten van Omroep Venlo heeft ook Omroep Venray gevraagd om mee te werken aan een nieuw vastelaovesleedjeskonkoers voor Noord-Limburg, het NLF: Noord-Limburgs Leedjes Festi val Bouten is niet te spreken over de jurering van het bekende pro vinciale Limburgs Vastelaoves Leedjeskonkoers (LVK). Dit jaar zijn maar vier Noord-Limburgse -waaronder één Venlo's liedje- doorgedrongen tot de finale. Het idee van Bouten is om samen met de drie omroepen in Noord- Limburg een eigen leedjesfestival te houden onder de naam het Noord-Limburgse Leedjes Festi val (NLF). Bouten heeft daarvoor Omroep Venray, radio Reindonk en Omroep Peel en Maas gevraagd om mee te werken. Hoofdredac teur Hilko Poot van Omroep Ven ray meldt dat de vraag inderdaad binnen is gekomen en dat er vol gende week hoofdredactioneel overleg is met de vier omroepen. "Dan ga ik horen welke plannen er precies zijn. Vervolgens ga ik het bespreken met het bestuur en de redactieraad", aldus Poot. Het idee van Bouten is dat de winnaars van alle dorps-, stads en regionale liedjesavonden en festivals in één Noord-Limburgse wedstrijd tegen elkaar strijden. Het festival zou om beurten geor ganiseerd kunnen worden door de vier omroepen. Robert Bouten kiest ervoor dat een vakjury de uiteindelijke beoordeling doet. LVK-voorzitter Joep Verbugt laat weten dat hij de teleurstelling links en rechts in Noord-Limburg en in het bijzonder in Venlo wel kan begrijpen. Maar volgens hem gaat de beoordeling al vele jaren zoals het nu gaat, ook in de tijd dat de Venlonaren het ene na het andere succesvolle liedje instuur den. Hij heeft er overigens geen probleem mee als er iets nieuws wordt opgezet. Verwendag op Raayland College Enkele vierdejaarsklassen van de afdeling Zorg&Welzijn van het Raayland College houden op don derdag 1 februari (vandaag) een verwenmiddag voor hun moeders en of oma's. De gasten worden ontvangen in het restaurant van de afdeling. Onder het genot van verschil lende soorten thee kunnen de gas ten allerlei lekkernijen zoals cake, scones, brownies, sandwiches en bonbons proeven. Natuurlijk is al dit lekkers door de leerlingen bereid. Hierna krijgen de gasten, in het lokaal voor uiterlijke ver zorging, een uitgebreide handver zorging. Niet alleen wordt voor schitterende nagels gezorgd maar ook een handmassage staat op het programma. De leerlingen vinden dit een leuke manier om hun moeders en of oma's te ver wennen maar ze kunnen op deze manier ook kennismaken met de verschillende activiteiten van hun opleiding. De voorrondes voor het Model European Parliament (MEP) wor den op maandag 5 en dinsdag 6 februari vanaf 13-30 uur gehou den in de aula van het Raayland College. Het MEP houdt simulatie zittingen van het Europees Parle ment. Leerlingen kruipen hierbij in de rol van europarlementariër. Doel hiervan is om jongeren ken nis te laten maken met de Euro pese politiek en hun meer inzicht hierin te geven. Door deelname aan het MEP nemen ondermeer de communicatieve vaardigheden van de leerlingen toe. Alle leerlin gen van vwo-4 nemen deel aan dit project. In dit project zit een handelingsdeel verwerkt van het vak Nederlands, dat wil zeggen dat het met een voldoende moet worden afgesloten. Na afloop van de schoolvoorrondes zal het Pre- sidum zes leerlingen, als delegatie lid, aanwijzen om deel te nemen aan het MEP-Limburg. Deze Lim burgse Conferentie vindt plaats van 4 tot en met 7 juni in het Gou vernement in Maastricht. De organisatie van deze MEP schoolvoorrondes is in handen van Birgit Biemans en Mustafa Suker, allebei vwo-6 leerlingen, in het kader van hun project voor het vak M O. Voor vragen en opmerkingen kan men terecht bij P. Berkelmans, docent geschiede nis, maatschappijleer en schoolco- ordinator politieke projecten. Boerderijstijl EL EN MAAS Verrassende urban streetdance bij TnR Mök Er zijn altijd mensen die hulp nodig hebben Regionaal leedjesfestival TÏRKEND De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.n

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13