Y l 25 KORTING Le Mystère des Voix Bulgares Nederlandse Kinderjury van start Expositie Ambitie T Optreden Mallemoer Excursie in De Maasduinen Verf is verf is Verf langer in Odapark De zwarte orde JAMES ROLLINS if LEZERSACTIE PEEL MAAS ZWARlfU ORDE bbq i ULk PEEL EN MAAS Donderdag 1 februari 2007 - Pagina 11 Lisanne Stevens, jeugdlid van Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan in Venray, heeft tijdens het federatief solistenconcours van de Federatie van Katholieke Muziek- bonden in Nederland, afgelopen zondag in Meterik, een uitsteken de prestatie neergezet. Zij won in de vijfde divisie glansrijk en eindigde in het totaal- klassement over deze gehele dag op een verdienstelijke tweede plaats. Stevens begon anderhalf jaar geleden te trommelen bin nen de drumband van Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Ven ray. In een compleet eigen oplei ding, werd zij opgeleid tot een volwaardige tamboer. Na enkele successen tijdens de bondsschut- tersfeesten, stond zij nu voor het eerst op een solistenconcours. Haar optreden verliep succesvol. Het ritmisch gehalte en de klank waren volgens velen een streling voor het oor, maar of de jury daar ook over dacht, was natuurlijk de vraag? Aan de solistenwedstrijden in de tweede divisie namen 28 personen deel.Tijdens de prijsuit reiking kwam het antwoord, met 89 punten behaalde zij een eerste prijs met promotie en tijdens het algemeen klassement over deze dag bleek dat zij met 89 punten een tweede plaats had behaald, achter Stijn Vullings van muziek vereniging Eendracht uit Melder- slo. Het resultaat was ook te meer bijzonder omdat de scheidende dirigent van de schutterij,Toon van Opbergen, Stevens persoon lijk heeft begeleid naar dit con- 1 cours toe. Door dit resultaat mag Stevens en daarmee Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan zich op gaan maken voor de Limburgse kampioenschappen, op zaterdag 17 en zondag 18 maart in Melick. Programma Schouwburg Venray Een spoedcursus Humor, het carnavalsconcert door het Orkest van de Koninklij ke Luchtmacht en Le Mystère des Voix Bulgares zijn de drie voorstellingen in Schouwburg Venray. Er wordt een kijkje in de keu ken van professionele grappen makers genomen op woensdag 7 februari om 20.00 uur bij Schouw burg Venray. Spoedcursus Humor is een grappige en interactieve voorstelling waarin u de beginse len van de humor leert kennen. De techniek van het grappen maken, en de techniek van het grappig zijn, worden u haarfijn uit de doeken gedaan door twee succesvolle grapschrijvers, Rob Urgert en Bastiaan Geleijnse. Zij geven een kraakhelder antwoord op de vragen'Hoe krijg je iemand aan het lachen? Hoe kan je een grap maken, of breken? Wanneer gaat een grap te ver? Heeft iedereen gevoel voor humor? Wie of wat is het beste mikpunt voor een grap? Zij doen dit in een hilarisch programma. Louter gewapend met een beamer en een laptop, onthullen Urgert en Geleijnse de geheimen van de humor. De cursus houdt het mid den tussen een cabaretprogramma en een workshop. Dit betekent dus: veel lachten en ook nog iets leren. Het is handig als de cursis ten wel tegen een stootje kunnen. Iedereen houdt van humor. Caba ret bloeit als nooit tevoren. Maar grappig zijn, hoe doe je dat? Om dat gat in de algemene ontwikke ling van de Nederlanders te vullen, zijn de heren aan hun kruistocht tegen het chagrijn begonnen. Maak de geheimzinnige krach ten van de humor in uzelf los en beleef een hilarische voorstel ling. Een cabaretprogramma waar je ook nog wat van leert, of een cursus waar je ook nog om kan lachen. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten beschikbaar. Op donderdag 8 februari vanaf 20.11 uur kan men genieten van een carnavalsconcert door het Orkest van de Koninklijke Lucht macht. Na het daverende succes van de afgelopen jaren komt het Orkest van de Koninklijke Lucht macht wederom naar Schouw burg Venray met een uniek carna valsconcert. Het accent ligt op de mooie muziek van populair klas siek tot bekende songs. Dit alles wordt gebracht met een vrolijke noot. Schouwburg Venray is erg benieuwd welke verrassende gas ten het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht dit jaar aan hun zijde heeft. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Op vrijdag 9 februari is het de beurt aan Le Mystère des Voix Bulgares. In de Bulgaarse dorpsge meenschappen worden alle vrou wen geacht van jongs af aan te zingen. Het eeuwenoude traditie, die ze met trots koesteren, zodat Bulgarije wordt overspoeld met fantastische stemmen. De beste zangeressen worden uitverkoren voor het vocale ensemble Le Mys tère de voix Bulgares. Het karakte ristieke geluid van het ensemble veroverde in de jaren negentig de wereld. Miljoenen muzieklief hebbers raakent gebiologeerd door het bovenmenselijk zuivere geluid van dit ensemble. In 1990 wonnen ze hun eerste Grammy. De traditie bestaat nog steeds, net als Le Mystère. De muziek, oude Spoedcursus Humor. Foto Guido de Visser. klaagzangen, epische gedichten en dansliederen met wonder lijke ritmes, blijft fascinerend. De dames van Le Mystère laten zich opzwepen door een ensemble van vijf gerenommeerde musici op tra ditionele Bulgaarse instrumenten. Te zien bij Schouwburg Venray op vrijdag 9 februari vanaf 20.00 uur. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten beschikbaar. Reserveren voor een voorstelling bij Schouw burg Venray of voor vragen kan men contact opnemen via tel. (0478)530999 of kijk op www. schouwburgvenray. nl Le Mystère des Voix Bulgares Vrijdag 9 februari, 20.00 uur In de Bulgaarse dorpsgemeen schappen worden alle vrouwen geacht van jongs af aan te zingen. Het eeuwenoude traditie, die ze met trots koesteren, zodat Bulga rije wordt overspoeld met fantas tische stemmen. De beste zange ressen worden uitverkoren voor het vocale ensemble Le Mystère des Voix Bulgares. Het karakte ristieke geluid van het ensemble veroverde in de jaren negentig de wereld. Miljoenen muziekliefheb bers raakten gebiologeerd door het bovenmenselijk zuivere geluid van dit ensemble. De cd's beland den in de hoogste regionen van de top tiens van deze wereld, wat met volksmuziek niet eerder was vertoond. In 1990 wonnen ze hun eerste Grammy. De traditie bestaat nog steeds, net als Le Mystère. De muziek - oude klaagzangen, epi sche gedichten en dansliederen met wonderlijke ritmes - blijft fas cinerend. De dames van Le Mys tère o.l.v. Dora Hristova laten zich opzwepen door een ensemble van vijf gerenommeerde musici op tra ditionele Bulgaarse instrumenten. "Bulgaars Koor overdondert Muziekcentrum.... In eerste instantie weet je niet wat je hoort, ben je helemaal overdonderd door het enorme volume en de snij dende directheid van de toon.... Heel virtuoos en zuiver ze zijn stemacrobaten van de hoogste orde.." Reserveren Kaarten zijn te reserveren tij dens de openingstijden van de kassa, maandag t/m vrijdag van 10.00 - 15.00 uur én één uur voor aanvang van elke voorstel ling.Voor reserveren of informatie kunt u natuurlijk altijd contact opnemen met onze theaterkassa, telefoon 0478 530999- Tegen inlevering van de kor tingsbon, krijgt u als lezer van de Peel Maas 25% korting op een toegangskaart van de voorstelling Le Mystère des Voix Bulgares op vrijdag 9 februari om 20.00 uur. Wij wensen u veel plezier! LEZERSACTIE PEEL MAAS De twintigste editie van de Nederlandse Kinderjury, de jaar lijkse publieksprijs voor het mooi ste kinderboek, is vorige week woensdag van start gegaan. Alle kinderen tussen zes en twaalf jaar kunnen tot 17 mei bij Bibliotheek Venray terecht om naar hartelust boeken te lenen en hun mening daarover kenbaar te maken. Alle kinderboeken die in 2006 versche nen, komen in aanmerking voor De Prijs van de Nederlandse Kin derjury 2007. De Venrayse jeugdbi bliotheek heeft speciale Kinderju ryboekjes, waarin de kinderen hun top drie kunnen opgeven. Deelne mers van de Venrayse Kinderjury krijgen een uitnodiging voor de afsluiting op 30 mei met schrijfster Mirjam Mous. Onder alle ingelever de Kinderjuryboekjes worden boe- kenbonnen verloot. Alle uitslagen worden vervolgens doorgestuurd naar de Nederlandse Kinderjury. Zo doen deelnemers van de Ven rayse Kinderjury automatisch mee met de landelijke wedstrijd. De bibliotheek probeert het de deel nemers extra naar de zin te maken door zoveel mogelijk boeken beschikbaar te stellen. Een vro lijk, geel gekleurd rugetiket maakt duidelijk welke boeken dit jaar meedingen. Dat zijn alle kinder- en jeugdboeken die in 2006 voor het eerst verschenen .Alle kinderen die hun stem uitbrengen, maken kans op een plaatsje in de Senaat van de Nederlandse Kinderjury. Deze twaalf senaatsleden bepalen uit eindelijk welke boeken de prijzen van de Nederlandse Kinderjury 2007 krijgen. Op 21 juni wordt de landelijke uitslag bekendgemaakt. In de bibliotheek vinden nog tot en met zaterdag 10 februari De Nationale Voorleesdagen plaats. De hele maand februari zijn vier peutergroepen en 23 kleutergroe pen te gast in de jeugdbibliotheek en wordt Kleine Kangoeroe, met behulp van een Kamishibai ver- telkastje, voorgelezen. Iedere baby, peuter of kleuter (tot zes jaar) die lid wordt van Bibliotheek Venray tijdens de voorleesdagen, krijgt een vingerpoppetje van Kleine Kangoeroe, de hoofdfiguur uit het Prentenboek van het jaar. Op woensdag 7 februari van 14.00 tot 16.00 uur kunnen kinderen zich laten schminken tot hun favoriete prentenboekenfiguur. Bij Synthese, unit Venray, Leun- seweg 51 Venray is momenteel een nieuwe expositie te zien. Het betreft een groepstentoonstelling van de Venrayse schildersclub Ambitie. Schildersclub Ambitie bestaat uit een groep van zes ama teursschilders. Deze zijn ambitieus aan het werk gegaan en hebben een werkplek gevonden bij Arnba inlijsterij. Frans Schmeetz heeft het initiatief genomen en heeft een aantal enthousiaste mensen met ruime schilderervaring bij elkaar gebracht. Het betreft mensen die op dat moment geen aansluiting hadden bij een schildercursus. De meeste kenden elkaar al van de schilderles die door Harry Schrei- nemachers werd gegeven. Andere hebben een meer autodidactische ontwikkeling doorgemaakt.Tot nu toe is de groep 'elkaar toetsend' actief geweest. Men heeft het voornemen om in de toekomst verder te groeien door deelname aan door kunstenaars verzorgde workshops. Het centrale thema van deze expositie is de taal van de kleur. Door kleur zo krachtig of helder mogelijk te laten spre ken, proberen de amateur-schil- Aquarelavond in Koningskerkje In het Koningskerkje in Vier lingsbeek wordt op maandag 5 februari van 19-30 tot 22.00 uur een aquarelavond gehouden. Een avond lekker bezig zijn in een sfeervolle omgeving. Een mix van inspanning en ontspanning. Kristi- anne Tummers zet de deelnemers eerst aan het werk met een korte oefening. Zo kan men de materi alen uitproberen. Penseel, papier, verf en water zijn belangrijke onderdelen van een aquarel. Hoe veel water, hoeveel verf, wat voor penseelstreek, hoeveel blijft wit? Al deze zaken bepalen hoe een aquarel eruit gaat zien. Maar ook compositie en kleurcombinaties spelen een rol. Na de oefening kan men aan de slag met een eigen idee! Ook kan men het eerste resultaat verder uitwerken of een stilleven maken. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. Aan melden kan via tel. (0478)631401 of via email kristiannetummers@ hotmail.com. Giant Tribute Giant Tribute laat de Mèrthal op 31 maart voor de derde keer op z'n grondvesten schudden. Wat is de Giant Tribute? De Giant tribute is een avond waarop top- muzikanten de muziek spelen - en eruit zien als - de grootheden uit de muziekindustrie. Eerdere jaren waren er optredens van Kiss, U2, Queen,The Rolling Stones en Guns 'N Roses. Na veel zoeken heeft de organisatie, Stichting Regio Evene menten Limburg in samenwerking met organisatie- en productiebu reau PRO FM Events, wederom een beroep kunnen doen op drie top pers uit de muziekindustrie.Tribu tes van Bon Jovi (GB) Tina Turner (NL met negenpersoonsband!) en Metallica (GB) gaan de derde editie van de Giant Tribute vormgeven. Meer informatie over de bands wordt na carnaval bekendgemaakt. Kaarten voor de Giant Tribute zijn voor 16 euro verkrijgbaar bij Ster videotheek en Mikroshop Horst, Hans van Bree Venray en via tic- kets@profmevents.com.Voor meer informatie zie ook www.merthal. nl, www.gianttribute.nl en www. profmevents.com ders, vanuit een ambitieus plan, elkaar en de kijker te boeien. De groep bestaat uit: Herman Burger, expressionistische landschappen en bloemstillevens.Thery Janssen, een impressie van hemel en aarde. Jan Maessen, abstracte werken. Ruud v.d. Reis, vakantie-impres sies en portretten. Truus Robbe- regt, kleur voor kinderen en Frans Schmeetz, het mystieke landschap. Alle werken zijn genummerd. Er is een lijst met titels van de schilde rijen verkrijgbaar bij de receptie van Synthese.Tijdens kantooruren zijn niet alle schilderijen te bezich tigen. Om te garanderen dat men de hele expositie kan bezichtigen bestaat de mogelijkheid om een afspraak te maken bij Synthese, unit Venray via tel. (0478)517317 of email unitvenray@synthese.nl. Lezing over de Schilder De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 12 februari vanaf 19-30 uur een lezing in zaal Het Trefpunt, in verpleeghuis Beukenrode. De lezing wordt verzorgd door de heer Jan Min. Hij presenteert de resultaten van zijn onderzoek over het onderwerp Henri Jonas de Schilder. Tussen 1878 en 1944 leef de de bekende Maastrichtse kunst schilder/glazenier Henri Jonas. Pas na het overlijden van zijn eerste vrouw in 1915 gaat hij zich profes sioneel ontwikkelen als kunstschil der. Voor deze tijd volgde hij wel lessen aan de stadstekenschool en bij de bekende Maastrichtse kunst schilder Rob Graafland. In 1916 gaat hij op diens aanraden en met financiële ondersteuning naar de kunstacademie in Amsterdam. Hier volgt hij gedurende anderhalf jaar lessen bij prof. Derkinderen. Ver volgens gaat hij een Europese reis maken en pas in 1920 komt hij defi nitief terug naar Maastricht. Korte tijd later ontmoet hij de bekende architect Boosten en op aanraden van hem gaat hij zich toeleggen op de glazenierkunst. Bekende werken van hem zijn te zien in de Maastrichtse koepelkerk en de kerk in Blijerheide. Dichter bij huis in de kerk van St. Anthonis zijn ramen van hem te bewonderen. Samen met de museumcommissie van het Vincent van Gogh insti tuut en het museum het Spaans Gouvernement in Maastricht is er de afgelopen jaren onderzoek ver richt en zijn nieuwe feiten aan het daglicht gekomen. Tijdens deze lezing wordt dit onderzoek gepre senteerd. Zoals gebruikelijk is de lezing ook gratis toegankelijk voor belangstellende niet-leden. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderso wordt op zondag 4 febru ari op traditionele manier kleding hersteld. Vroeger werden spullen die door gebruik en slijtage stuk gingen niet zo maar weg gegooid maar kregen een opknapbuurt. Dat gold ook voor kleding! Wie daar over het naadje van de kous wil weten moet zondagmiddag in De Locht zijn! Aansluitend aan deze demonstratie Met naald en draad is er een expositie van ouderwetse handnaaimachines.Tot april is nog de expositie Glas in lood, schilde ren met Licht te bezichtigen. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Y-Y Volksmuziekgroep Mallemoer verzorgt op zondag 4 februari vanaf 17.00 uur een optreden in herberg De Morgenstond in Griendtsveen. Het programma bestaat uit liedjes en melodietjes uit Nederland, Vlaanderen, Enge land en Ierland. Zie ook www.mallemoer.com. Nationaal Park de Maasduinen is een samenwerkingverband van streekbewoners, de gemeentes Bergen en Gennep, Staatsbosbe heer en Het Limburgs Landschap. Om het publiek van de rijkdom aan natuur in de Maasduinen te laten genieten zijn er overal wan delroutes uitgezet en worden er publieksactiviteiten gehouden. Het hele jaar worden er afwis selende excursies gehouden. De eerstvolgende excursie start op zondag 11 februari om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats bij de camping op de Kevelaarsedijk bij Knikkerdorp, tussen Well en Wel- lerlooi. De excursie duurt onge veer anderhalf uur. Het Nationaal Park de Maasduinen ontleent haar waarde vooral aan de corridor van aaneengeschakelde natuur gebieden wat vergroting van het leefgebied voor allerlei planten en dieren oplevert. Ondertussen blij ven de individuele natuurgebied jes pareltjes op zich. Op sommige locaties bestaan er grote verschil len in het landschap op kleine schaal. Ontdek op 11 februari zelf onder leiding van speciale Maas- duinengidsen wat voor kansen die gevarieerde natuur te bieden heeft. Voor vragen en informatie kan men terecht bij Stichting het Limburgs Landschap via tel. (077)4737575. Wegens zeer grote belangstel ling heeft Odapark Venray beslo ten de kunstmanifestatie Verf is verf is Verf met ruim twee weken te verlengen tot en met zondag 4 maart. Ook de bijbehorende win- terwandeling door het Odapark kan tot en met 4 maart worden gelopen. Gezien de eveneens grote belangstelling voor de kin- derworkshops die gekoppeld zijn aan deze manifestatie, zijn extra workshops ingelast op woens dag 22 februari en donderdag 28 februari. Aanvang 14.00 uur. De manifestatie Verf is verf is Verf laat zien wat er gebeurt als men wer ken van kunstenaars met een ver standelijke beperking tentoonstelt samen met werken van professi onele kunstenaars. In de project ruimte van het Odapark zijn schil derijen te zien van kunstenaars met een verstandelijke beperking van schilderatelier Oet De Verf in Panningen, een onderdeel van Stichting Daelzicht. Deze schilde rijen worden getoond samen met schilderijen uit de collectie van het Venlose Museum van Bommel van Dam, uit de periode CoBrA tot heden. Het Odapark is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)513690. Boekrecensie in Peel en Maas Met zijn vorige boek Steen der wijzen produceerde James Rollins een pageturner waarvan inmiddels meer dan 30.000 exemplaren zijn ver kocht. In De zwarte orde is de elite-eenheid Sigma Force terug en onderzoekt mysteries op drie continenten. Het begint met een aanslag op een Deense antiquariaat. Toeval lig is commandant Grayson Pierce ter plaatse. Hij weet te voorkomen dat de daders vertrekken met een bijbel die ooit van Darwin was. Waarom zijn de terroristen geob sedeerd door de nalatenschap van een wetenschapper die ooit betrokken was bij gruwelijke experimenten? In Nepal is een vallei ontvolkt door een mysterieuze plaag. Schimmige nachten dreigen de arts Lisa Cummings, die de zaak onderzoekt, voorgoed het zwijgen op te leggen. Haar enige bondge noot is de pelgrim Painter Crowe, het hoofd van de elite-eenheid Sigma Force. Maar Painter ver toont de eerste symptomen van de dodelijke ziekte. Grayson heeft de sleutel in han den om Painter en Lisa te redden - als hij zou weten wat er op het spel staat. Sigma Force zet alles op alles op daar achter te komen. Voor de huidige wereldorde voor goed vernietigd wordt. Geschiedenis, wetenschap, spiri tualiteit en niet te vergeten adem benemende spanning: dat typeert de thrillers van James Rollins. Het thema van deze intelligente page turner vol verrassende onthullin gen is niets minder dan het felste wetenschappelijk debat van onze tijd. De zwarte orde is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. Lisanne Stevens wint solistenconcours Humor en carnaval Le Mystère des Voix Bulgares Vrijdag 9 februari 20.00 Tegen inlevering van deze kortingsbon bij de theaterkassa van Schouwburg Venray, krijgt u als lezer van de Peel Maas, 25% korting op een toegangskaart van Le Mystère des Voix Bulgares. Deze korting geldt voor de voorstelling van vrijdag 9 februari om 20.00 uur, zolang de voorraad strekt. Deze actie loopt t/m donderdag 8 februari 2007. 0 1) w B U H Kunst Cultuur w I

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11